Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Partie polityczne w Polsce cz. II

Druga część Spisu Partii. Pierwsza część Tutaj

Dla ułatwienia rozeznania się w partiach - adresy stron niektórych z nich oraz mapa sceny politycznej.

48.    ELEKTORAT - partia obywatelska. Nie prowadzi działalności politycznej.

49.   Partia Regionów - partia założona przez rozłamowców z Samoobrony po klęsce tej partii w wyborach 2007 roku. Jej liderami byli Krzysztof Filipek - obecny lider Ruchu Ludowo Narodowego i Danuta Hojarska. Wkrótce partia związała się z SLD. Jej liderem został Bolesław Borysiuk. Współpracuje z SLD.

50.    Polska Socjalistyczna Partia Robotnicza - mała partia skrajnej lewicy. W ideologii bliska komunizmowi ortodoksyjnemu. Nie prowadzi realnej działalności politycznej. 

51.    Europa Wolnych Ojczyzn - Partia Polska – partia narodowa i konserwatywna. Związana z Polskim Porozumieniem Przedsiębiorczości i Pracy. Partia marginalna, jakiś czas temu zanikła jej działalność. Lider – Jan Szczepankiewicz. Prowadziła aktywny blog na Salon24.pl.

52.   Polska Patriotyczna – partia klon Samoobrony Patriotycznej.

53.   Samoobrona - partia założona w 1992 r. przez Andrzeja Leppera i jego zwolenników. Udało się jej wejść do Sejmu w 2001 r., potem przez 6 lat odnosiła same sukcesy. Po wyborach w 2002 r. współrządziła w połowie województw, w 2005 r. Andrzej Lepper zdobył 15 proc. głosów w wyborach prezydenckich, a rok później partia weszła do rządu Jarosława Kaczyńskiego, który w ciągu roku przejął część działaczy i cały elektorat partii. Od katastrofy wyborczej 2007 roku (1,5 proc. poparcia) partia powoli się rozpadało, a obecnie wegetuje na marginesie. Lider: Lech Kuropatwiński.

54.   Lepsza Polska – kolejna partia obywatelska o centro-lewicowym charakterze. Chcą m.in. prowadzić elementy demokracji pracowniczej do przedsiębiorstw. Startowała w Warszawie do rad dzielnicowych, ale bez sukcesów. Lider - Cezary Stachoń, w wyborach na prezydenta Warszawy zajął ostatnie miejsce.

55. Kongres Nowej Prawicy - partia Janusza Korwin-Mikkego. Powstała w 2011 roku z przekształcenia Wolności i Praworządności. Ma profil liberalno-konserwatywny w stylu korwinowski. W wyborach 2011 roku zdobyła 1 proc. poparcia. W 2014 r. niespodziewanie odniosła sukces zdobywając 7 proc. w wyborach do europarlamentu i wprowadziła 4 posłów.

56. Partia Rozwoju - trzecie wcielenie partii Arnolda Buzdygana - bardzo kontrowersyjnej postaci.

57.  Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii - enigmatyczna partia. Prawdopodobnie o profilu endeckim. 

58. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - partia rozłamowców z PiS. W 2011 roku na tle konfliktu między frakcjami zakonu PC i ziobrystami, ci ostatni wyszli z PiS. Posiadają obecnie 12 posłów. Główni działacze: Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski. Są bardziej socjalnym klonem PiS. Po klęsce eurowyborczej, gdzie nie przekroczyła progu, odeszła część działaczy. Potem partia zawarła sojusz z Polską Razem i wraz z PiS tworzy Zjednoczoną Prawicę.

59. Samoobrona Odrodzenie - partia reaktywowana po 5 lata przez Henryka Dzido. W 2007 roku rozstał się on i jego zwolennicy z Samoobroną, ale partia szybko się rozleciała. W 2013  jej dawni działacze oraz część osób z Samoobrony reaktywowało partię.

60. Demokracja Bezpośrednia - na razie na pół wirtualna, na pół realna partia działająca na rzecz rozszerzenia polskiej demokracji. Bardzo aktywna w internecie. Bezskutecznie próbowała wystawić kandydata w wyborach do Senatu w Rybniku w kwietniu 2013 roku. Lider - Adam Kotucha. W eurowyborach współtworzyła koalicję z piratami i libertarianami. Komitet zdobył 0,25 proc. głosów.

61. Partia Emerytów Rencistów Rzeczpospolitej Polskiej - najpewniej klon KPEiR.

62. Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna" RP - prawicowa, konserwatywna i agrarna partia kontynuująca tradycji rolniczej Solidarności. Współpracuje z prawicowym planktonem i PiS. Wystawia po kilku kandydatów w każdych wyborach/ Lider - Kazimierz Chorzępa.

63. Polska Partia Piratów - reaktywowana po kilku latach niebytu. Działa na rzecz wolnego oprogramowania, liberalnych praw własności intelektualnej i walczą z wszelakimi monopolami. 

65. Polskie Stronnictwo Demokratyczne - centrowa partia założona przez działaczy SD wyrzuconych przez Pawła Piskorskiego. Lider - Krzysztof Góralczyk.

66. Tak dla Polski - partia założona przez byłych LPR-owców z Wielkopolski. Była to pierwsza grupa, która zwarcie opuściła partię - w lecie 2006 roku. Lider: Przemysław Piasta

67. Polska Razem - Ugrupowanie założone w 2013 r. przez Jarosława Gowina i część prawego skrzydła PO. Przyłączyli się do niej PJN i SKL. W eurowyborach 2014 r. partia uzyskała 3,15 proc. głosów. Potem związała się z Solidarną Polską i PiS. Lider - Jarosław Gowin. Partia ma 3 posłów i 1 senatora.

68. Partia Libertariańska - ugrupowanie polskich libertarian. Lider: Konrad Kozioł.

69. Wspólnota - partia enigma

W spisie brakuje oczywiście 5 największych partii: PO, PiS, SLD, PSL i Twojego Ruchu

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci