Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Partie polityczne w Polsce cz. II

Druga część Spisu Partii. Pierwsza część Tutaj

Dla ułatwienia rozeznania się w partiach - adresy stron niektórych z nich oraz mapa sceny politycznej.

41.    ELEKTORAT - partia obywatelska. Nie prowadzi działalności politycznej.

42.    Europa Wolnych Ojczyzn - Partia Polska – partia narodowa i konserwatywna. Związana z Polskim Porozumieniem Przedsiębiorczości i Pracy. Partia marginalna, jakiś czas temu zanikła jej działalność. Lider – Jan Szczepankiewicz. Prowadziła aktywny blog na Salon24.pl.

43.   Polska Patriotyczna – partia klon Samoobrony Patriotycznej.

44.   Samoobrona - partia założona w 1992 r. przez Andrzeja Leppera i jego zwolenników. Udało się jej wejść do Sejmu w 2001 r., potem przez 6 lat odnosiła same sukcesy. Po wyborach w 2002 r. współrządziła w połowie województw, w 2005 r. Andrzej Lepper zdobył 15 proc. głosów w wyborach prezydenckich, a rok później partia weszła do rządu Jarosława Kaczyńskiego, który w ciągu roku przejął część działaczy i cały elektorat partii. Od katastrofy wyborczej 2007 roku (1,5 proc. poparcia) partia powoli się rozpadało, a obecnie wegetuje na marginesie. Lider: Lech Kuropatwiński.

45.   Lepsza Polska – kolejna partia obywatelska o centro-lewicowym charakterze. Chcą m.in. prowadzić elementy demokracji pracowniczej do przedsiębiorstw. Startowała w Warszawie do rad dzielnicowych, ale bez sukcesów. Lider - Cezary Stachoń, w wyborach na prezydenta Warszawy zajął ostatnie miejsce.

46. Kongres Nowej Prawicy - partia Janusza Korwin-Mikkego. Powstała w 2011 roku z przekształcenia Wolności i Praworządności. Ma profil liberalno-konserwatywny w stylu korwinowski. W wyborach 2011 roku zdobyła 1 proc. poparcia. W 2014 r. niespodziewanie odniosła sukces zdobywając 7 proc. w wyborach do europarlamentu i wprowadziła 4 posłów. W 2015 r. z partii odszedł JKM, a ona sama podzieliła się na kilka frakcji. W wyborach mandat z list Kukiz'15 uzyskał Jacek Wilk (był kandydatem partii na prezydenta). Sama partia uzyskała śladowe poparcie. Lider - Stanisław Żółtek.

47. Partia Rozwoju - trzecie wcielenie partii Arnolda Buzdygana - bardzo kontrowersyjnej postaci.

48. Twój Ruch - (wcześniej - Ruch Palikota). Partia lewicowo-liberalna założona przez Janusza Palikota w 2010 r. W 2011 r. z sukcesem startowała w wyborach parlamentarnych, wprowadzając 40 posłów -  w tym polityków RACJI i Roberta Biedronia z Zielonych. Konflikty wewnątrz partii oraz zbytnie wsparcie PO doprowadziło do spadku poparcia dla partii oraz utraty większości posłów. W 2013 r. TR sformował nieudaną koalicję Europa Plus, a sam poniósł klęskę w 2015 r. będąc częścią koalicji Zjednoczonej Lewicy. Liderzy: Janusz Palikot, Barbara Nowacka.

49.  Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii - enigmatyczna partia. Prawdopodobnie o profilu endeckim. 

50. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - partia rozłamowców z PiS. W 2011 roku na tle konfliktu między frakcjami zakonu PC i ziobrystami, ci ostatni wyszli z PiS. Posiadają obecnie 12 posłów. Główni działacze: Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski. Są bardziej socjalnym klonem PiS. Po klęsce eurowyborczej, gdzie nie przekroczyła progu, odeszła część działaczy. Potem partia zawarła sojusz z Polską Razem i wraz z PiS tworzy Zjednoczoną Prawicę. W 2015 r. wprowadziła z list PiS do Sejmu 9 posłów oraz 2 senatorów. Ministrem sprawiedliwości został lider partii. Na jesieni z partii odszedł Arkadiusz Mularczyk.

51. Samoobrona Odrodzenie - partia reaktywowana po 5 lata przez Henryka Dzido. W 2007 roku rozstał się on i jego zwolennicy z Samoobroną, ale partia szybko się rozleciała. W 2013  jej dawni działacze oraz część osób z Samoobrony reaktywowało partię.

52. Demokracja Bezpośrednia - na razie na pół wirtualna, na pół realna partia działająca na rzecz rozszerzenia polskiej demokracji. Bardzo aktywna w internecie. Bezskutecznie próbowała wystawić kandydata w wyborach do Senatu w Rybniku w kwietniu 2013 roku. Lider - Adam Kotucha. W eurowyborach współtworzyła koalicję z piratami i libertarianami. Komitet zdobył 0,25 proc. głosów.

53. Partia Emerytów Rencistów Rzeczpospolitej Polskiej - najpewniej klon KPEiR.

54. Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna" RP - prawicowa, konserwatywna i agrarna partia kontynuująca tradycji rolniczej Solidarności. Współpracuje z prawicowym planktonem i PiS. Wystawia po kilku kandydatów w każdych wyborach/ Lider - Kazimierz Chorzępa.

55. Polska Partia Piratów - reaktywowana po kilku latach niebytu. Działa na rzecz wolnego oprogramowania, liberalnych praw własności intelektualnej i walczą z wszelakimi monopolami. 

56. Polskie Stronnictwo Demokratyczne - centrowa partia założona przez działaczy SD wyrzuconych przez Pawła Piskorskiego. Lider - Krzysztof Góralczyk.

57. Tak dla Polski (od 2017 r. - Liga Narodowa) - partia założona przez byłych LPR-owców z Wielkopolski. Była to pierwsza grupa, która zwarcie opuściła partię - w lecie 2006 roku. Lider - Zbigniew Lipiński.

58. Polska Razem - Ugrupowanie założone w 2013 r. przez Jarosława Gowina i część prawego skrzydła PO. Przyłączyli się do niej PJN i SKL. W eurowyborach 2014 r. partia uzyskała 3,15 proc. głosów. Potem związała się z Solidarną Polską i PiS. Lider - Jarosław Gowin. W wyborach 2015 r. partia uzyskała 8 mandatów posłów i 4 senatorów. Lider partii został ministrem nauki, a Adam Bielan wicemarszałkiem Senatu.

59. Partia Libertariańska - ugrupowanie polskich libertarian. Lider: Konrad Kozioł.

60. Wspólnota - partia enigma

61. Ruch Sprawiedliwości Społecznej - Radykalnie lewicowa partia Piotra Ikonowicza. W wyborach 2014 i 2015 r.  wystawił listy w paru okręgach, bez rezultatów. Od tego roku partia ma jednego radnego miejskiego w Warszawie - Piotra Guziała.

62. Ruch Narodowy - partia stworzona na bazie organizacji nacjonalistycznych, m.in. Młodzieży Wszechpolskiej o ONR-u oraz popularności marszów niepodległości. Bezskutecznie startowała w kilku wyborach powszechnych, a w 2015 r., kandydat tej partii Marian Kowalski otrzymał 0,5 proc. głosów w wyborach prezydenckich. Następnie ugrupowanie związało się z Kukizem'15. 5 jej członków zostało posłami i kolejne 5 zdobyło mandat z poparciem RN. Jednak od czasów kampanii wyborczej partię opuścił ONR oraz Marian Kowalski. Oprócz prezesa - Roberta Winnickiego, żaden poseł związany z partią nie odpowiedział na wezwanie do utworzenia koła poselskiego. 

63. Dzielny Tata - populistyczna, prawicowa partia zajmująca się "walką o prawa ojców". W wyborach popierała JKM-a.

64. Przedsiębiorcza Rzeczpospolita - koliberalna partia nie prowadząca realnej działalności.

65. Normalny Kraj - kolineralna mikroskopijna partia, czerpiąca programowo z JKM-a. Za karą śmierci, powszechnych dostępem do broni i systemem prezydenckim. Lider - Wiesław Lewicki. Działa głównie na Śląsku.

66. Razem dla Niepełnosprawnych - partia jednej sprawy.

67. Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów - mała chadecka partia. Wystawiła w 2015 r. w wyborach jednego kandydata (Eugeniusza Majewskiego - lidera partii) do Senatu, który zdobył 1,33 proc. głosów.

68. Partia Razem

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci