PLANKTON POLITYCZNY

BLOG O POLITYCE I MAŁYCH PARTIACH POLITYCZNYCH

Partie polityczne w Polsce cz. II

Druga część Spisu Partii. Pierwsza część Tutaj

Dla ułatwienia rozeznania się w partiach - adresy stron niektórych z nich oraz mapa sceny politycznej.

50.    ELEKTORAT - partia obywatelska. Nie prowadzi działalności politycznej.

51.    Chrześcijańska Inicjatywa Społeczna - mała wrocławska partia polityczna o profilu chadeckim. Działa na Dolnym Śląsku. Wystawiła swojego kandydata na prezydenta Wrocławia, zdobył 0.36 proc. głosów. Lider - Józef Antoni Haber. Działa też jako klub dyskusyjny. Jako jedyna partia wydała oficjalne oświadczenie ws. śmierci Osamy ben Ladena

52.    Partia Regionów - partia założona przez rozłamowców z Samoobrony po klęsce tej partii w wyborach 2007 roku. Jej liderami byli Krzysztof Filipek - obecny lider Ruchu Ludowo Narodowego i Danuta Hojarska. Wkrótce partia związała się z SLD. Jej liderem został Bolesław Borysiuk. Współpracuje z SLD.

53.    Polska Socjalistyczna Partia Robotnicza - mała partia skrajnej lewicy. W ideologii bliska komunizmowi ortodoksyjnemu. Nie prowadzi realnej działalności politycznej. 

54.    Europa Wolnych Ojczyzn - Partia Polska – partia narodowa i konserwatywna. Związana z Polskim Porozumieniem Przedsiębiorczości i Pracy. Partia marginalna, jakiś czas temu zanikła jej działalność. Lider – Jan Szczepankiewicz. Prowadziła aktywny blog na Salon24.pl

55.    Przymierze Narodu Polskiego – partia narodowa, konserwatywna, promująca solidaryzm społeczny i gospodarczy. Jej głównym osiągnięciem było zorganizowanie w maju 2010 roku kongresu prawicowych i skrajnie prawicowych partyjek w celu nawiązania współpracy. Jednak nic z tego nie wyszło. Podobnie było ze startem w wyborach samorządowych i eurowyborach. Lider – Ryszard Kozłowski. Współtworzą Grupę Roboczą Ugrupowań Patriotycznych i Narodowych "Ojcowizna"

56.   Polska Patriotyczna – partia klon Samoobrony Patriotycznej.

57.   Lepsza Polska – kolejna partia obywatelska o centro-lewicowym charakterze. Chcą m.in. prowadzić elementy demokracji pracowniczej do przedsiębiorstw. Startowała w Warszawie do rad dzielnicowych, ale bez sukcesów. Lider - Cezary Stachoń, w wyborach na prezydenta Warszawy zajął ostatnie miejsce.

58. Kongres Nowej Prawicy - partia Janusza Korwin-Mikkego. Powstała w 2011 roku z przekształcenia Wolności i Praworządności. Ma profil liberalno-konserwatywny w stylu korwinowski. W wyborach 2011 roku zdobyła 1 proc. poparcia. W 2014 r. niespodziewanie odniosła sukces zdobywając 7 proc. w wyborach do europarlamentu i wprowadziła 4 posłów.

59. Partia Rozwoju - trzecie wcielenie partii Arnolda Buzdygana - bardzo kontrowersyjnej postaci.

60. Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii - enigmatyczna partia. Prawdopodobnie o profilu endeckim. 

61. Polska Partia Imperium Słowiańskiego "Razem" - ultranacjonalistyczna i antydemokratyczna partia.

62. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - partia rozłamowców z PiS. W 2011 roku na tle konfliktu między frakcjami zakonu PC i ziobrystami, ci ostatni wyszli z PiS. Posiadają obecnie 12 posłów. Główni działacze: Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski. Są bardziej socjalnym klonem PiS. Po klęsce eurowyborczej, gdzie nie przekroczyła progu, postępuje rozpad partii.

63. Samoobrona Odrodzenie - partia reaktywowana po 5 lata przez Henryka Dzido. W 2007 roku rozstał się on i jego zwolennicy z Samoobroną, ale partia szybko się rozleciała. W 2013  jej dawni działacze oraz część osób z Samoobrony reaktywowało partię.

64. Demokracja Bezpośrednia - na razie na pół wirtualna, na pół realna partia działająca na rzecz rozszerzenia polskiej demokracji. Bardzo aktywna w internecie. Bezskutecznie próbowała wystawić kandydata w wyborach do Senatu w Rybniku w kwietniu 2013 roku. Lider - Adam Kotucha. W eurowyborach współtworzyła koalicję z piratami i libertarianami. Komitet zdobył 0,25 proc. głosów.

65. Partia Emerytów Rencistów Rzeczpospolitej Polskiej - najpewniej klon KPEiR.

66. Polska Partia Piratów - reaktywowana po kilku latach niebytu. Działa na rzecz wolnego oprogramowania, liberalnych praw własności intelektualnej i walczą z wszelakimi monopolami. 

67. Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna" RP - prawicowa, konserwatywna i agrarna partia kontynuująca tradycji rolniczej Solidarności. Współpracuje z prawicowym planktonem i PiS. Wystawia po kilku kandydatów w każdych wyborach/ Lider - Kazimierz Chorzępa.

68. Polskie Stronnictwo Demokratyczne - centrowa partia założona przez działaczy SD wyrzuconych przez Pawła Piskorskiego. Lider - Krzysztof Góralczyk.

69. Polska Razem - Ugrupowanie założone w 2013 r. przez Jarosława Gowina i część prawego skrzydła PO. Przyłączyli się do niej PJN i SKL. W eurowyborach 2014 r. partia uzyskała 3,15 proc. głosów. Lider - Jarosław Gowin. Partia ma 4 posłów i 1 senatora.

W spisie brakuje oczywiście 5 największych partii: PO, PiS, SLD, PSL i Twojego Ruchu

Kanał informacyjny

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...