BLOG O POLITYCE I MAŁYCH PARTIACH POLITYCZNYCH

Partie polityczne w Polsce cz. II

Druga część Spisu Partii. Pierwsza część Tutaj

Dla ułatwienia rozeznania się w partiach - adresy stron niektórych z nich oraz mapa sceny politycznej.

58.    ELEKTORAT - partia obywatelska. Nie prowadzi działalności politycznej.

59.    Chrześcijańska Inicjatywa Społeczna - mała wrocławska partia polityczna o profilu chadeckim. Działa na Dolnym Śląsku. Wystawiła swojego kandydata na prezydenta Wrocławia, zdobył 0.36 proc. głosów. Lider - Józef Antoni Haber. Działa też jako klub dyskusyjny. Jako jedyna partia wydała oficjalne oświadczenie ws. śmierci Osamy ben Ladena

60.    Partia Regionów - partia założona przez rozłamowców z Samoobrony po klęsce tej partii w wyborach 2007 roku. Jej liderami byli Krzysztof Filipek - obecny lider Ruchu Ludowo Narodowego i Danuta Hojarska. Wkrótce partia związała się z SLD. Jej liderem został Bolesław Borysiuk. Współpracuje z SLD.

61.    Polska Socjalistyczna Partia Robotnicza - mała partia skrajnej lewicy. W ideologii bliska komunizmowi ortodoksyjnemu. Nie prowadzi realnej działalności politycznej. 

62.    Europa Wolnych Ojczyzn - Partia Polska – partia narodowa i konserwatywna. Związana z Polskim Porozumieniem Przedsiębiorczości i Pracy. Partia marginalna, jakiś czas temu zanikła jej działalność. Lider – Jan Szczepankiewicz. Prowadziła aktywny blog na Salon24.pl

63.    Przymierze Narodu Polskiego – partia narodowa, konserwatywna, promująca solidaryzm społeczny i gospodarczy. Jej głównym osiągnięciem było zorganizowanie w maju 2010 roku kongresu prawicowych i skrajnie prawicowych partyjek w celu nawiązania współpracy. Jednak nic z tego nie wyszło. Podobnie było ze startem w wyborach samorządowych i eurowyborach. Lider – Ryszard Kozłowski. Współtworzą Grupę Roboczą Ugrupowań Patriotycznych i Narodowych "Ojcowizna"

64.   Polska Patriotyczna – partia klon Samoobrony Patriotycznej.

65.   Forum Ogólnospołeczne Rzeczypospolitej Polskiej – partia obywatelska, centrowa o nieokreślonym do dziś profilu. Nie posiada jednak struktur, a jej działalność wydaje się ograniczać tylko do intenetu. Lider - Leszek Kustroń

66.   Lepsza Polska – kolejna partia obywatelska o centro-lewicowym charakterze. Chcą m.in. prowadzić elementy demokracji pracowniczej do przedsiębiorstw. Startowała w Warszawie do rad dzielnicowych, ale bez sukcesów. Lider - Cezary Stachoń, w wyborach na prezydenta Warszawy zajął ostatnie miejsce.

67. Kongres Nowej Prawicy - partia Janusza Korwin-Mikkego. Powstała w 2011 roku z przekształcenia Wolności i Praworządności. Ma profil liberalno-konserwatywny w stylu korwinowski. W wyborach 2011 roku zdobyła 1 proc. poparcia

68. Polska Jest Najważniejsza - partia powstała, gdy grupa pierwszoplanowych polityków PiS: Joanna Kluzik-Rostkowska, Paweł Poncyljusz, Michał Kamiński, Adam Bielan, Elżbieta Jakubiak wyszli z PiS pod koniec ubiegłego roku. Wkrótce dołączyli do niej inni politycy tej partii oraz spora grupa działaczy PO. W wyborach 2011 roku zdobyła 2 proc. poparcia. Profil - konserwatyzm. Lider - Paweł Kowal. Obecnie ściśle współpracuje z PSL

69. Partia Rozwoju - trzecie wcielenie partii Arnolda Buzdygana - bardzo kontrowersyjnej postaci.

70. Partia Kierowców  - Bezprawiu Stop - nowa partia. Na razie nic o niej nie wiadomo

71. Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii - enigmatyczna partia. Prawodopodobnie o profilu endeckim. 

72. Polska Partia Imperium Słowiańskiego "Razem" - ultranacjonalistyczna i antydemokratyczna partia.

73. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - partia rozłamowców z PiS. W 2011 roku na tle konfliktu między frakcjami zakonu PC i ziobrystami, ci ostatni wyszli z PiS. Posiadają 4 eurodeputowanych, 2 senatorów i 18 posłów. Główni działacze: Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Tadeusz Cymański, Jacek Kurski. Są bardziej socjalnym klonem PiS. Jako jedyna planktonowa partia przekraczają 5 proc. poparcia w sondażach.

74. Samoobrona Odrodzenie - partia reaktywowana po 5 lata przez Henryka Dzido. W 2007 roku rozstał się on i jego zwolennicy z Samoobroną, ale partia szybko się rozleciała. W 2013  jej dawni działacze oraz część osób z Samoobrony reaktywowało partię.

75. Demokracja Bezpośrednia - na razie na pół wirtualna, na pół realna partia działająca na rzecz rozszerzenia polskiej demokracji. Bardzo aktywna w internecie. Bezskutecznie próbowała wystawić kandydata w wyborach do Senatu w Rybniku w kwietniu 2013 roku. Lider - Adam Kotucha. 

76. Partia Emerytów Rencistów Rzeczpospolitej Polskiej - najpewniej klon KPEiR.

77. Polska Partia Piratów - reaktywowana po kilku latach niebytu. Działa na rzecz wolnego oprogramowania, liberalnych praw własności intelektualnej i walczą z wszelakimi monopolami. 

W spisie brakuje oczywiście 5 największych partii: PO, PiS, SLD, PSL i Ruchu Palikota

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...