Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Partie polityczne w Polsce

Dla ułatwienia rozeznania się w partiach - adresy stron niektórych z nich oraz mapa sceny politycznej.

1. Stronnictwo Demokratyczne - Partia działa od 1937 roku, a de iure od 1939 roku. W PRL była "przystawką" PZPR-u. Po 1989 roku nie odnalazła się w polskiej rzeczywistości, ale pozostał jej duży majątek. Nie startowała samodzielnie w wyborach od 1991 roku. Po konflikcie wewnętrznym 2009-2011 z partii odeszła duża liczba działaczy. Obecnie szefem jest Paweł Piskorski, a partia w eurowyborach współpracowała z Twoim Ruchem tworząc Europą Plus. Obecnie współpracuje z Unią Europejskich Demokratów.

2. Polska Partia Socjalistyczna - Spadkobierczyni PPS jeszcze z czasów zaborów. Obecna partia powstała z ruchu opozycyjnego lat 80’. Początkowo była antyPZPR-owska i antySLD-owska. Po 1992 roku związała się jednak z Sojuszem, dzięki czemu z jego list wybrano kilku posłów w latach 1993-2001. W XXI wieku PPS wiązała się z różnymi partiami lewicowymi, bez widocznych rezultatów. Profil socjalistyczny. Lider – Bogusław Górski.

3. Unia Europejskich Demokratów - do 2016 r. Partia Demokratyczna-demokraci.pl – Następczyni Unii Wolności. Powstała w 2005 roku. W tym samym roku nie dostała się do Sejmu, a w 2006 zawiązała z SLD, SdPl i Unią Pracy koalicję: Lewica i Demokraci. To spowodowało odejście prawego skrzydła partii.  W 2007 roku z LiD zostało wybranych 3 posłów PD, którzy odeszli w 2009 roku do Stronnictwa Demokratycznego. Jest partią centrowo-liberalną. Po nieudanych rządach Andrzeja Celińskiego i zapaści partii w 2016 r. liderką została Elżbieta Bińczycka. W 2017 r. do partii dołączyło 4 dawnych posłów PO, tworząc nową partię. Obecnie istnieją plany sojuszu lub zjednoczenia z Nowoczesną.

4. Unia Polityki Realnej – Powstała w 1987 roku, a jej wieloletnim przywódcą był Janusz Korwin-Mikke. Wielokrotnie startowała do Sejmu. Sukces odniosła tylko w 1991 roku. W 2009 roku partię opuścił Janusz Korwin-Mikke, a władzę przejęła przeciwna mu frakcja Profil liberalno (w gospodarce) - konserwatywny (w obyczajach). Lider – Bartosz Józwiak, jest posłem z ramienia Kukiz'15.

5. Polska Wspólnota Narodowa – Jedna z najstarszych nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych partii w Polsce. Lider – Bogusław Tejkowski. Obecnie nie prowadzi praktycznej działalności.

6. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów – założona w 1997 roku. Centrolewicowa partia reprezentująca interesy emerytów i rencistów. W przeszłości związana m.in. z SLD, PSL, Samoobroną. Regularnie startuje w wyborach, ale poza samorządowymi nie odnosi większych sukcesów. Posiada jednak rozwinięte struktury. Współpracuje z SLD. Lider - Tomasz Mamiński.

7. Liga Polskich Rodzin – powstała w 2001 roku i od razu dostała się do Sejmu. Sukces powtórzyła w 2005, ale wybory w 2007 roku zakończyły się dla Ligi porażką. W konsekwencji partia praktycznie się rozpadła. LPR tworzyła koalicję z PiS i Samoobroną w latach 2006-2007. Jest partią chrześcijańsko-narodową i eurosceptyczną. Lider – Witold Bałażak.

8. Narodowe Odrodzenie Polski – Jedna z najstarszych nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych organizacji w Polsce. Nie udało jej się osiągnąć sukcesów w żadnych wyborach. Lider – Adam Gmurczyk.

9. Unia Pracy – lewicowa partia powstała w 1992 roku z działaczy lewicowego nurtu Solidarności oraz reformistycznego skrzydła dawnego PZPR. Wyznaje ideologię lewicową, społeczną. W 1993 weszła samodzielnie do Sejmu. W 2001 ostatni  raz  jej przedstawiciele dostali się do parlamentu startując w koalicji z SLD. To wydarzenie spowodowało rozłam i odejście wielu solidarnościowych działaczy. Lider – Waldemar Witkowski. Ściśle współpracuje z SLD.

10. Forum Samorządowe – marginalne konserwatywne ugrupowanie założone przez samorządowców z warszawskiego Wawra. Nie prowadzi faktycznej działalności.

11. Ruch Katolicko Narodowy – partia Antoniego Macierewicza, założona w 1998 roku. Była związana z ROP, LPR, a obecnie ściśle współpracuje z PiS. Posiada 2 posłów, którzy weszli do Sejmu z list partii Jarosława Kaczyńskiego. Blisko związana z Radiem Maryja. Ideologia – chrześcijański narodowa. Liderem po odejściu do PiS Antoniego Macierewicza jest Małgorzata Romanowicz, senatorem z ramienia PiS jest Jerzy Czerwiński.

12. Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia śp. Andrzej Leppera. Weszła do Sejmu w 2001 roku. Ponownie przekroczyła próg w 2005 roku i podobnie jak LPR poniosła porażkę w 2007 roku i innych późniejszych wyborach. Wielokrotnie dzieliła się na mniejsze byty ze względu na liczne tarcie wewnętrzne. Obecnie w stanie rozkładu, co nasiliło po śmierci Andrzeja Leppera. Ideologia – agraryzm, populizm. Lider - Lech Kuropatwiński.

13. Porozumienie Polskie – Powstało w 1999 roku po odejściu z AWS grupy działaczy Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Partia współpracowała z LPR-em, dzięki czemu w 2001 roku weszła do Sejmu. W 2003 partia zerwała współpracę i wkrótce nastąpiła jej marginalizacja. Obecnie nie prowadzi faktycznej działalności. Ideologia – chrześcijańsko-narodowa. Lider – Jan Łopuszański

14. Przymierze Ludowo-Narodowe – partia narodowo-chrześcijańska. Marginalna. Obecnie nie prowadzi faktycznej działalności.

15. Unia Polskich Ugrupowań Monarchistycznych – partia zajmująca się bardziej promowaniem ideologii monarchistycznej niż działalnością polityczną. Nie bierze udziału w wyborach, chce wprowadzić w Polsce monarchię. Lider - Aleksander Podolski

16. Liga Obrony Suwerenności – narodowa partia, działająca głównie na Pomorzu, znana z zapału do manifestacji, w których zazwyczaj bierze udział kilka-kilkanaście osób. Formowała z prawicowymi partiami i organizacja różne koalicje wyborcze, zazwyczaj bez rezultatów. Lider – Wojciech Podjacki.

17. Komunistyczna Partia Polski – pozostałość lewego skrzydła PZPR, które w 1990 roku nie chciało przekształcić się w socjaldemokrację. Pozostają przy ideologii komunistycznej. Działają głównie na Śląsku. Bez wyborczych sukcesów. Lider - Krzysztof Szwej.

18. Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej – ekologiczna i nacjonalistyczna partia działająca głównie w województwie łódzkim. Nie prowadzi działalności na większą skalę. Media donoszą, że partia swoim działaniem "kompromituje ruch ekologiczny", gdyż używają go do zarabiania pieniędzy. Lider – Jerzy Arent.

19. Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej – partia założona przez Lecha Wałęsę. Miała być jego platformą polityczną. Nigdy jednak nie zaczęła poważnej działalności politycznej. Ostatnio mówiło się o jej reaktywacji, ale bez konkretów.

20. Zieloni – partia ekologiczna, socjaldemokratyczna z nurtu nowej lewicy. Założona w 2004 roku. Związana z różnymi większymi partiami lewicy, a ostatnio z SLD. W wyborach samorządowych zdobyła kilka mandatów. Liderzy - Agnieszka Grzybek, Adam Ostolski. W ostatnich wyborach do europarlamentu startowali z Partią Kobiet i PPS.

21. Socjaldemokracja Polska – partia powstała w 2004 roku, a założyli ją rozłamowcy z SLD i Unii Pracy, wśród których było wielu popularnych polityków centrolewicy – lider Marek Borowski, Andrzej Celiński, Marek Balicki, Izabella Sierakowska, Dariusz Rosati i Tomasz Nałęcz. Przekroczyli próg w wyborach do europarlamentu w 2004 roku, ale porażką zakończył się start w wyborach do Sejmu w 2005 roku. Potem partia w ramach Lewicy i Demokratów związała się z SLD, Unią Pracy i Partią Demokratyczną. Dzięki czemu wprowadziła 10 posłów do Sejmu. W 2008 po rozpadzie LiD SdPl rozpoczęły się ruchy odśrodkowe. Wielu polityków i posłów odeszło do innych ugrupowań, głównie SLD. Budowa lepszej lewicy, podobnie jak wcześniej było w przypadku Unii Pracy, zakończyła się fiaskiem. Partia obecnie marginalna, bez reprezentacji sejmowej i samorządowej. Lider - Wojciech Filemonowicz.

22. Stronnictwo Pracy – partia nawiązuje do tradycji przedwojennego ugrupowania o tej samej nazwie. Podobnie jak ona, ma profil chadecki i konserwatywny. Od 1989 roku partia występowała pod kilkoma nazwami i do 2001 roku miała swoich przedstawicieli w Sejmie. Obecnie prawie nie przejawia działalności. Współpracowała z PiS i Prawicą Rzeczypospolitej. Próba reaktywowania działalności partii w 2010 roku nie powiodła się.

23. Stronnictwo Narodowe – kolejna, nacjonalistyczna partia Leszka Bubla.

24. Organizacja Narodu Polskiego - Liga Polska – konserwatywna i narodowa partia tworzona głównie przez Polonię za granicą. Bez sukcesów startowała w wyborach. Przez pewien czas współpracowała z PiS. W tych wyborach nie wystawi list, ale jej działacze mogą startować z ramienia innych partii. Lider - Janusz Lech Siemiński. Założyciel partii Jan Pyszko był w 2005 roku kandydatem na prezydenta. Zdobył 0,07 proc. głosów. 

25. Stronnictwo Narodowe im. Dmowskiego Romana – nacjonalistyczna partia charakteryzująca się tym, że jej działacze noszą mundury. Liderem jest były wojskowy Ludwik Wasiak. Ściśle współpracuje z Polskim Ruchem Uwłaszczeniowym. W wyborach  ma startować z: Grupa Robocza Ugrupowań Patriotycznych i Narodowych "Ojcowizna"

26. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka – partia i organizacja społeczna założona przez doradcę ekonomicznego Edwarda Gierka prof. Pawła Bożyka. Zajmuje się głównie promowaniem „osiągnięć” byłego I sekretarza PZPR. Ma profil socjalistyczny. Współpracuje z innymi małymi partiami lewicowymi i SLD.

27. Unia Lewicy - od 2015 r. Wolność i Równość – partia miała być początkowo organizacją grupującą małe partie lewicowe, ale wkrótce po powstaniu większość z nich wybrało samodzielne działanie. Zakładała je zmarła w katastrofie smoleńskiej Izabela Jaruga-Nowacka, która szybko porzuciła partię. Unia Lewicy w różnych wyborach próbowała koalicji z innymi partiami socjaldemokratycznymi, ale bez rezultatów. W 2015 r. zmieniono nazwę, a do ugrupowania dołączyło kilku lewicowych celebrytów. Nie pomogło to jednak w żaden sposób partii. Lider - Piotr Musiał.

28. Polski Ruch Monarchistyczny – kolejna partia zajmująca się promowaniem monarchii i działająca raczej jako klub towarzyski. Lider – Leszek Wierzchowski.

29. Stronnictwo Polska Racja Stanu – partia konserwatywna, antykomunistyczna i chadecka. W poprzednich kadencjach Sejmu miała kilka posłów, którzy byli jednak wybierani z list innych partii: AWS i Samooobrony. Obecnie nie prowadzi aktywniejszej działalności. Lider – Józef Kurecki.

30. Polskie Porozumienie Przedsiębiorczości i Pracy – partia konserwatywna i narodowa. Nie wykazuje obecnie większej aktywności. Związana ze stowarzyszeniem gospodarczym Krajowe Forum Przedsiębiorczości i partią Europa Wolnych Ojczyzn - Partia Polska. Lider - Jan Szczepankiewicz.

31. Związek Słowiański – nacjonalistyczna partia odwołująca się do panslawizmu. Walczy o słowiańską tożsamość Polski. Dotychczas w wyborach wypadała kiepsko, zdobyła rok temu dwa mandaty do rad gmin. Charakteryzuje się pociesznym logo z boćkiem. Lider - Włodzimierz Rynkowski.

32. Obrona Narodu Polskiego – partia założona przez grupę rozłamowców z Samoobrony o wyraźnie prawicowych poglądach. Wyznaje ideologie narodową i konserwatywną. Próbowała swoich sił w kilku wyborach, ale bez rezultatu. Obecnie nie prowadzi aktywnej działalności. Lider – Tadeusz Mazanek.

33. Partia Kobiet (od 2017 r. Inicjatywa Feministyczna) - założona przez grupę feministek, m.in. Manuelę Gretkowską, w 2007 roku. Partia centrolewicowa silnym profilu feministycznym. Wystawiła 4 listy w wyborach w 2007 roku. Obecnie związana z SLD i z list tej partii startuje w wyborach. Prowadzi szereg akcji feministycznych, m.in. ws. aktywizacji kobiet. Lider - Elżbieta Jachlewicz. Wbrew nazwie działają w niej również mężczyźni. Obecnie współpracuje z Zielonymi.

34. Konfederacja Polski Niepodległej - legendarna partia opozycyjna. Działała od lat 70’ pod wodzą Leszka Moczulskiego. Była jednym z filarów opozycji w latach 80. Jej działacze byli obecni w Sejmie w latach 1991-2001. W połowie lat 90’ miał miejsce rozłam, co było początkiem końca ugrupowania. Część działaczy z Adamem Słomką na czele założyła KPN-Obóz Patriotyczny. Działalność polityczna zanikła w połowie poprzedniej dekady. Już raz była wykreślana z listy partii. Nawiązuje do tradycji sanacyjnych. Lider - Władysław Borowiec.

35. Prawica Rzeczypospolitej - założona przez Marka Jurka w 2007 roku po wyjściu z PiS grupy jego współpracowników. Jedna z największych planktonowych partii. Startuje we wszystkich wyborach. W ostatnich - samorządowych - zdobyła kilka mandatów. Reszta startów zakończyła się porażką. Partia ma charakter chrześcijańsko-narodowy i w programie często akcentuje związki ze Społeczną Nauką Kościoła. Lider - Marek Jurek. Ściśle współpracowała z PiS, w 2014 r. lider dostał się do europarlamentu, w 2015 posłem został Jan Klawiter. Od tego roku współpraca została przerwana.

36. Stronnictwo "Piast" - partia założona przez prawe skrzydło PSL, które wyszło z partii w 2006 roku. Należeli do niej m.in. europoseł Janusz Wojciechowski, Zbigniew Kuźmiuk, czy Zdzisław Podkański. Związali się z PiS, ale współpraca zakończyła się przejęciem przez tę partię w 2010 roku wszystkich posłów, senatorów i eurodeputowanych „Piasta”, co bardzo osłabiło ugrupowanie. Profil - konserwatyzm, chadecja, agraryzm. Lider - Zdzisław Podkański. Partia podzieliła się przed wyborami w 2011 roku - część startowała z Prawicą Rzeczypospolitej, a część z PiS. W 2014 r. radnym wojewódzkim został lider partii.

37. Polska Lewica - partia założona przez Leszka Miller po tym, jak odszedł z SLD w 2007 roku. Skupiała jego zwolenników. Po wygranej przez Grzegorza Napieralskiego wyborów na szefa Sojuszu Miller z pokaźną grupą działaczy wrócił do SLD. Partia nie odniosła sukcesów w żadnych wyborach i obecnie znajduje się w fazie schyłkowej, a jej działacze współpracują z SLD. Jej lider - Jacek Zdrojewski. Profil - socjaldemokracja. 

SPIS PARTII CZĘŚĆ II

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci