Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Trzy sierotki

planktonpolityczny

Nieoczekiwanie dla wszystkich Partia Demokratyczna otrzyma nowe życie, a w nim posłów, nową nazwę i lepsze widoki na przyszłości. Kilkuset działaczy Demokratów.pl połączą się z 4 posłami Europejskich Demokratów i w połowie listopada utworzą nową formację: Unia Europejskich Demokratów. 

Jak donosi wrocławska Wyborcza, liderem ugrupowania ma być szefowa PD - Elżbieta Bińczycka. Do spadkobierców Unii Demokratycznej i UW przyłączą się byli działacze ZChN - posłowie Michał Kamiński (wcześniej PiS) i Stefan Niesołowski (wcześniej PO), a także Jacek Protasiewicz (Wcześniej PO i KLD) i Stanisław Huskowski (wcześniej PO i właśnie UD). Do trzech radnych Demokratów dołączy jeden radny wojewódzki ED.

Z kolei Polska Presse wspomina, że do współpracy (nie połączenia) może dołączyć Stronnictwo Demokratyczne. To rzeczywiście najbliższy ideologicznie partner dla Demokratów. Jako jedyny z tej trójki ma pieniądze, którymi może sfinansować ewentualną kampanię wyborczą i kilkuletnie działanie. ED natomiast daje posłów, Demokraci - etos i historię. Pytanie, czy znów będą chcieli wyrzucać pieniądze w trudny i obarczony dużym ryzykiem projekt. Gdzieś w oddali ponoć pojawił się jeszcze Nasz Dom Polska. Partia z Kamińskim i Kaliszem, będzie bardzo ciekawy ewenementem.

ED+PD+SD na pewno nie mają wystarczających sił, by razem coś zdziałać. Zapewne będą chcieli się podczepić pod KOD lub też stać się równorzędnym partnerem. Nowoczesna widząc zwyżki w sondażach raczej pójdzie swoją stroną. PSL od dawna już wyraźnie nie popiera KODu. Nie wiadomo, co z lewicą, ale oni pewnie koniec końców zajmą się sobą.

 

Wielka prośba o pomoc dla polskich naukowców

planktonpolityczny

Dostałem dzisiaj wiadomość od naukowców z Uniwersytetu Śląskiego badających historię polskich partii politycznych. Poprosili o pomoc przy znalezieniu informacji o ugrupowaniu noszącą nazwę: "Katolików Partia Zakopiańska". Ponoć istniała na przełomie 1990 i 1991 r.i wiązała się z rozpadem obozu Solidarnościowego na różne ugrupowania.

Był to też okres żywiołowego tworzenia partii politycznych. Wymogi rejestracyjne były dużo mniejsze, progów jeszcze nie było, a Polacy chcieli skorzystać ze swobody politycznej, nieznanej od pół wieku.

A więc, jeśli ktoś wie cokolwiek o takim ugrupowania, proszę wpisać w komentarzu tutaj, lub na Facebooku Tutaj

Kto 3. w wyborach w USA, czyli pierwsza niespodzianka od 50 lat

planktonpolityczny

Sytuacja w USA na 4 tygodnie przed wyborami jest jasna: Clinton najpewniej wygra ze sporą przewagą w głosach elektorskich. Natomiast Donald Trump przegra wyraźnie, przy czym ocali główne czerwone (republikańskie) stany. Demokratka ma wyraźną przewagę w sondażach, nawet tych z przechyłami na prawo. Zabezpieczyła niebieskie stany oraz zapewne wygra w tzw. swing states (szarych). Trumpowi potrzeba cudu.

Jak ktoś dobrze zauważył, sztabowcy Trumpa dobrze nie prześwietlili milionera i nie pogrzebali trupów z szafy. Ohydne komentarze oEvan_McMullin_in_Provo_001 kobietach utrąciły mu kilka punktów procentowych poparcia, bardzo ważnych w swing states. Co ważne jednak, nie tylko utwierdziło w wyborze elektorat Demokratów, czy przekonało neutralnych wyborców do poparcia Clinton, ale również zraziło wielu prawicowych, religijnych wyborców, którzy wcześniej popierali Trumpa. I tutaj zaczyna się nasza opowieść.

Dla rozczarowanych Republikanów, a takich jest coraz więcej. Często drugim wyborem jest kandydat Libertarian (Gary Johnson). On jednak również nie uniknął wpadek. Poza tym w wielu punktach ma inne poglądy niż Republikanie. Pozostaje, albo nie głosować, albo poszukać kogoś innego. Wyborcy w 33 stanach (w 11 będzie na kartach do głosowania, w 22 można go dopisać) mogę tego kogoś znaleźć w osobie Evana McMullina. To Republikanin niższego szczebla, bez wielkiego doświadczenia w polityce, dużych pieniędzy, poparcia decydentów czy machiny propagandowej. Nie ma szans na wygraną  w wyborach.

Ma za to trzy atuty - od początku jest antytumpowcem. Jest umiarkowanym konserwatystą, który może podobać się każdemu Republikanowi, a nawet dużej liczbie centrowych kandydatów. Prowadzi kampanię na małym obszarze i może skupić swoje wątłe siły.  Niespodziewanie, po wpadkach Trumpa, Johnsona, Clinton,  gdy głosy na prawicy szukają swojego kandydata, wyborcy - a na razie ankietowani przypomnieli sobie o McMullinie. Na razie w stanie Utah. W ciągu kampanii wyborczej poparcie na niego wzrosło z ok. 10 proc. do 22 proc. Przy 26-procentowych wynikach Clinton i Trumpa.

Utah to stan prawicowy, Clinton wiele więcej nie ugra - pewnie nawet nie będzie się starała, a większość wyborców podzielą między sobą Trump, Johnson (13%) i McMullan. Z tym że dwaj pierwsi muszą gasić pożary w całym kraju i szukać poparcia w większych stanach (Utah ma tylko 6 głosów elektorskich, a swing state Floryda - 29).  Ponadto główni decydenci Republikanów z Utah - w tym sam Mitt Romney dystansują się od Trumpa. Gdyby wskazali na McMullana, zwycięstwo miałby w kieszenie.

Jak już zaznaczyłem, McMullin nie wygra wyborów. Zwycięstwo w Utah zapewni mu jednak miejsce w historii. Żaden 3. kandydat nie zdobył głosu elektorskiego od 1968 r. On może być pierwszy.

Fot. FriendlyGhostUser/CC BY-SA 4.0.

Planktonowi kandydaci w wyborach w USA

planktonpolityczny

Dziś w nocy kolejna debata. Po ostatnich aferach i odpływowi wpływowych zwolenników (establishmentu partyjnego oraz SteinBarakarepublikańskich celebrytów - Arnold) sytuacja Donalda Trumpa wydaje się być bardzo trudna. Na razie ma zabezpieczonych ok. 170 głosów elektorskich na 538, natomiast Clinton trochę ponad 250. Co prawda jest jeszcze ponad 100 do zdobycia, ale Clinton wystarczy zdobyć Florydę i jest pozamiatane. 

W tle tych gigantów, uzyskujących w sondażach 80-90 proc. poparcia (PiS i PO miały od ok. 50% do 75%), o głosy walczy garść kandydatów z mniejszych partii. Najsłynniejszym z nich jest Gary Johnson - z najsilniejszej "trzeciej partii" w USA - Libertarian. To były gubernator Nowego Meksyku z ramienia Republikanów. Walczy o niższe podatki, zmniejszenie długu publicznego, dekryminalizację miękkich narkotyków, zmniejszenie roli państwa oraz zaangażowania Amerykanów w świecie. Prywatnie jest przedsiębiorcą. Na razie wsławił się głównie ignorancją - nie wiedział, gdzie jest Aleppo. W 2012 r. uzyskał 0,99 proc. i 1,3 mln głosów. Można głosować na niego we wszystkich stanach

Na drugim biegunie sceny politycznej znajduje się kandydatka Zielonych Jill Stein, z zawodu lekarz. Można głosować na nią w 48 stanach. Wiele razy bez powodzenia kandydowała na wyższe stanowiska polityczny. 2 razy została "radną" miejską. W 2012 roku otrzymała prawie 0,5 mln głosów (0,4%). Zajmuje się promowaniem ekologii, zdrowia publicznego oraz rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Co do jej poglądów to połączenie ideologii Zielonych i welfare state. Wrogów widzi zarówno wśród neoliberałów jak i skrajnej prawicy. Krytykuje łagodne potraktowanie Wall Street po 2008 r. i ogromne wydatki na wojsko. Ostro też w wypowiada się ws. NATO i częściowo tłumaczy agresję Rosji na Ukrainę...

W 47 stanach będzie można oddać głosy na kandydata Partii Konstytucyjnej Darrella Castle'a. Czuje się ob większym libertarianinem niż Johnson. Jest za zakazem aborcji, ale legalizacją marihuany. Chce powrotu do izolacjonizmu, ale nie chce, by rząd decydował o takich problemach społecznych jak prostytucja, nałogi czy hazard. Chce większej kontroli imigracji i opowiada się za szerokim dostępem do broni. 

W większości stanów można będzie głosować na Evena McMullina. To polityk Republikanów, kandydujący jako niezależny konserwatysta. Nie sprawował obieralnego urzędu, był agentem CIA.

Oprócz nich kandydują jeszcze ponad 20 osób, na które głosy można oddać w mniejszości stanów. Ok. 10 to niezależni lub lokalni kandydaci. 6 to przedstawiciele lewicy i związków zawodowych. Rocky de la Fuente kandyduje z Partii Reform USA, to populistyczno-centrowe ugrupowanie założone przez Rossa Perota (19% w wyborach 1992 r.). Natomiast Mike Maturen - sprzedawca i magik jest kandydatem chadeckiej Amerykańskiej Partii Solidarności. Reszta kandyduje z ramienia tzw. partii jednej sprawy (legalizacja marihuany), bądź skrajnej prawic i paleokonserwatystów.

Na koniec parę ciekawostek:

- Ostatni planktonowy kandydat, który odniósł sukces - Ross Perot - 19% głosów w wyborach 1992 r.

- Ostatni planktonowy zdobywca głosu elektorskiego - John Hospers z Partii Libertariańskiej w 1972 r. Głos ten został oddany przez samowolnego elektora, a nie zdobyty w wyborach.

- Ostatni planktonowy zdobywca stanu - George Wallace - Niezależna Partia Amerykańska (rozłamowcy Demokratów). Łącznie w tamtych wyborach zdobył 46 głosów - Alabama, Georgia, Luizjana, Arkansas, Mississippi.

- Ostatni kandydat 3. partii (nie  rozłamowców), który zdobył stan i głosy elektorskie - Robert M. La Follette Sr. z Partii Progresywnej - 1924 r.

- Ostatni kandydat 3. partii, który zajął 2. miejsce - Teddy Roosvelt - 1912 r. Lider Partii Progresywnej - 88 głosów elektorskich i 27% głosów.

 

Europejscy Demokraci

planktonpolityczny

Europejscy DemokraciMamy 7. grupę posłów w Sejmie, a nie minął nawet rok. Podobnie jak w ostatnich kadencjach Sejmu rozpada się opozycja. Tym razem padło na PO. Z partii odszedł Stefan Niesiołowski (ZChN, PP, SPS) i wraz z wyrzuconymi wcześniej posłami założył koło Europejscy Demokraci. Ma ono jednoznacznie nawiązywać do wartości europejskich, nowoczesności itp. Aż dziwne, że połowa posłów tego koła zaczynała karierę w partiach mocno prawicowych. 

Koło nie ma szans na samodzielne przeżycie kolejnych wyborów. Jest ładnym wehikułem, by całkowicie nie zniknąć, ale nic się na nim nie zbuduje, Jego członkowie to nie materiał na twórców nowej partii. Jedyną ich szansą jest podczepienie się pod KOD czy raczej jego polityczną emanację.

Spośród tamtejszych organizacji politycznych, jest jedyną, która może dostarczyć reprezentację sejmową. Ta reprezentacja może posługiwać się symbolami KOD-u w odróżnieniu np. od Nowoczesnej. Innego wyjścia nie ma. Koło może ściągnąć jeszcze paru niezadowolonych posłów z PO, może z PSL. Mogą też wzmocnić się centrowym planktonem w postaci PD czy SD, ale to za mało.

Drugie koło w Sejmie - Wolni i Solidarni będzie rejestrowało się jako partia. Czyli wchodzą do większej polityki. Może będzie to 3. partner PiS, bo samodzielna działalność jest równie wątpliwa, jak w przypadku Europejskich Demokratów?

A z ciekawostek: w sobotę w NOT odbędzie się konferencja prasowa Republikanów RP.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci