Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Europejscy Demokraci

planktonpolityczny

Europejscy DemokraciMamy 7. grupę posłów w Sejmie, a nie minął nawet rok. Podobnie jak w ostatnich kadencjach Sejmu rozpada się opozycja. Tym razem padło na PO. Z partii odszedł Stefan Niesiołowski (ZChN, PP, SPS) i wraz z wyrzuconymi wcześniej posłami założył koło Europejscy Demokraci. Ma ono jednoznacznie nawiązywać do wartości europejskich, nowoczesności itp. Aż dziwne, że połowa posłów tego koła zaczynała karierę w partiach mocno prawicowych. 

Koło nie ma szans na samodzielne przeżycie kolejnych wyborów. Jest ładnym wehikułem, by całkowicie nie zniknąć, ale nic się na nim nie zbuduje, Jego członkowie to nie materiał na twórców nowej partii. Jedyną ich szansą jest podczepienie się pod KOD czy raczej jego polityczną emanację.

Spośród tamtejszych organizacji politycznych, jest jedyną, która może dostarczyć reprezentację sejmową. Ta reprezentacja może posługiwać się symbolami KOD-u w odróżnieniu np. od Nowoczesnej. Innego wyjścia nie ma. Koło może ściągnąć jeszcze paru niezadowolonych posłów z PO, może z PSL. Mogą też wzmocnić się centrowym planktonem w postaci PD czy SD, ale to za mało.

Drugie koło w Sejmie - Wolni i Solidarni będzie rejestrowało się jako partia. Czyli wchodzą do większej polityki. Może będzie to 3. partner PiS, bo samodzielna działalność jest równie wątpliwa, jak w przypadku Europejskich Demokratów?

A z ciekawostek: w sobotę w NOT odbędzie się konferencja prasowa Republikanów RP.

Jesienna flauta

planktonpolityczny

Nie, nie pomyliłem się w tytule. Niestety pogoda jest wybitnie jesienne, a te parę kwadransów słońca dziennie w żaden sposób nie umila nieprzyjemnej aury. W świecie planktonu również apatycznie. Po wiosenno-lipcowej zawierusze nastał czas flauty. Na początku wróćmy do pierwszej połowy roku.

Z Kukiza 15', po konflikcie odeszło kilku posłów, z których troje założyło koło Wolność i Solidarność (Grupa Morawieckiego). Reszta, w tym jeden z liderów Narodowców, została posłami niezrzeszonymi. Rozłamy te to jednak pestka, w porównaniu do przewidywań całkowitego rozpadu klubu w tym roku. Tymczasem trzyma się on dobrze i nic nie zapowiada dalszych odejść. Ba, na jesieni szykują wybory władz lokalnych i ogłoszenie nowego programu. 

Co do Narodowców, to rozpadli się na kilka grup. Główną tworzy osłabiony Ruch Narodowy. ONR już wcześniej poszła w inną stronę, podobnie jak posłowie związani z Ruchem, a którzy woleli pozostać przy Kukizie'15. Na marginesie istnieje jeszcze mała grupka związana z Marianem Kowalskim na czele. Duża część pracy organizacyjnej z ostatnich lat została zaprzepaszczona.

Ruchy w centrum  

Nie udało się stworzyć politycznego bytu na bazie KOD. Wszelkie próby spełzły na niczym, a i cała inicjatywa straciła impet. Pojawiły się jakieś zalążki w postaci Koalicji Organizacji Demokratycznych czy parasolowa organizacja WRD (Nowoczesna, PSL, Inicjatywa Polska, SLD, Dom Wszystkich Polaka, Zieloni, Partia Demokratyczna oraz Stronnictwo Demokratyczne), ale nie przejawiają one większego zapału do działania.

Brać udział w KOD-zie nie chce PO Grzegorza Schetyny. Polityk ten dąży do odbudowania monopolu Platformy w centrum, co moim zdaniem nie może się udać. Na pewno nie jemu. W czasie ostatniego cementowania nowego przywództwa w PO pozbyto się kilku polityków, stojących w opozycji do szefa. Mówiło się o większej liczbie odejść bądź usunięć, ale widocznie, albo Schetyna nie jest taki straszny jak go malują, albo notowania PO są pewniejsze niż los rozłamowców. Tymczasem, jak zapowiada Michał Kamiński, wyrzuceni stworzą na jesieni koło parlamentarne.

Mini rozłam, a raczej uzurpacja, pojawiła się w Partii Demokratycznej. Ponoć powstała jakaś grupka pragnąca likwidacji PD. Ciekawy wątek pojawia się również w tym wpisie na końcu.

Rozgrywki w PiS

Obecna wojna o TVP może być swego rodzajem wojną zastępczą (proxy war) między partyjnymi koteriami. W partii Jarosława Kaczyńskiego zawsze działały jakieś skrzydła, stronnictwa i teraz nie jest inaczej. A walka dwóch ośrodków medialnych prawicy może być emanacją walki o wpływy antagonistycznych obozów wewnątrz PiS. O innych pertubacjach pisze zaś Łukasz Warzecha.

W związku z tym wszystkim nasuwa się kilka pytań.  Czy KOD odrodzi się na jesieni, czy będzie nadal dryfował w stronę marginesu? Czy któraś z dwóch głównych opozycyjnych partii zyska bezsporną przewagę i stłamsi drugą? Czy Kukiz'15 scementuje się w jedną polityczną organizację i odzyska polityczną inicjatywy z wiosny 2015 r.? Czy przepychanki w PiS zakończą się dla dobra partii, czy wręcz przeciwnie - zmienią się w poważne ruchy odśrodkowe? I na końcu - co ze środowiskiem korwinowców?

Z dużej chmury mały deszcz

planktonpolityczny

Kukiz'15 w ostatnich tygodniach był brutalnie atakowane z prawej strony sceny politycznej. Wystarczyło, że klub zagłosował tak jak cała opozycja i stał się "targowicą". Poprzednie tarcia w klubie opisałem - odeszły dwie osoby. Teraz pęknięcie miało miejsce po stronie Ruchu Narodowego. Nagle pojawiło się nagranie, jak Kukiz bardzo ostro wypowiada się od A. Zawiszy. No i Narodowcy mieli pretekst, żeby wyjść i stworzyć własną frakcję w Sejmie. O tym mówiło się od dawna. Skończył się na wyjściu jednego Roberta Winnickiego. Co poszło nie tak?

Ruch Narodowy wchodził z Kukizem do Sejmu jako najtrwalszy i najbardziej zorganizowany fragment nowego klubu. Pisało się, że ma tam nawet 10 przedstawicieli, czyli 1/4. Jednak już wtedy RN był osłabiony. Odeszli ludzie z ONR-u, Marian Kowalski, a ponoć cześć działaczy z MW zaprzestało działalności polityczne. Organizacja została na trwałe osłabiona. 

W Sejmie nie udało się rozpropagować działalności RN. Był traktowany jako przystawka Kukiza, mimo "niepodległościowej" retoryki działaczy. Posłowie wsiąkli w Kukiza, nie reklamowali RN jako takiego. Krzysztof Bosak twierdził w wywiadzie, że Narodowcy byli sekowani w klubie. Dodatkowo samo posłowie dystansowali od RN.

Ta niechęć do odchodzenia z klubu wiąże się zapewne z tym, że Ruch Narodowy nigdy nie osiągnął żadnego sukcesu wyborczego i zapewne nigdy nie osiągnie. Więcej osób przychodziło na pierwsze Marsze Niepodległości, niż głosowało na tę partię. Dodajmy do tego rozłamy i wychodzi nam, że bezpieczniej jest na tratwie z Kukizem niż z Ruchem Narodowym.

Na froncie z Kukizem

planktonpolityczny

Czwartkowe głosowanie i zamieszanie powstałe po tym, pokazują, że Kukiz'15 powoli ale wyraźnie zwraca się w stronę opozycji. Początkowo wydawało się, że będzie cichym, lojalnym partnerem PiS. Obie formacje miały podobne cele i wspólnego wroga. Dodatkowo wewnątrz klubu, jak i wśród samych wyborców Kukiza'15, było wielu fanów "Dobrej Zmiany". Jednak PiS jest już establishmentem, a Kukiz nie ma nic ze wspierania partii Jarosława Kaczyńskiego, która nie realizuje jego postulatów. Dlatego musiało dojść do przesilenia i przewrotu sojuszów.

Wielu posłów Kukiza przejawiało nad wyraz dużą sympatię do PiS. Dlatego, gdy nastąpiło wyraźne opowiedzenie się Kukzia po stronie opozycji musiało coś pęknąć. W ten sposób klub stracił dwóch kolejnych posłów. Kornel Morawiecki, jeden z rozłamowców, już zapowiedział budowanie nowej formacji, więc możliwe są kolejne transfery. Dziwią mnie przy tym dwie rzeczy.

Pierwsza to wiara, że poza Kukizem rozłamowcy mają szansę na polityczną przyszłość. Według sondaży, Kukiz'15 może teraz wprowadzić do Sejmu 60 posłów. Dużo więcej niż w 2015 r. PiS natomiast nie powtórzy wyniku sprzed pół roku. Miejsc dla ludzi spoza partii może zabraknąć. Poza tym posłowie K'15 weszli do Sejmu na fali zachwytu nad liderem. Sami nie przekroczyliby 1 proc. Bezpieczniej było pozostać przy dawnym liderze.

Druga to wielkie pokłady kalizmu. Kukiz ma swoich ludzi i wie, co ma robić. Jest w opozycji do nowego establishmentu - PiS. Taka jest jego pozycja na scenie politycznej. Nazywanie zdradą jego wspólnych działań z .N czy PO jest bezzasadne. Trudno od niego wymagać, by firmował działania polityczne PiS nic z tego nie mając. Ba, często naśladują błędy poprzednich ekip.

W ten sposób powoli otwiera się nowy front walki rządu z opozycją. Kukiz jest nadto bardzo niewygodnym przeciwnikiem. Nie można go zaszufladkować do liberałów czy lewicowców. Zajmuje podobne miejsce na scenie politycznej, co PiS. Cieszy się poparciem podobnych grup ludzi. Walka z nim może być bardzo niezrozumiała dla elektoratu partii rządzącej. Nie mówiąc już o tym, że mogą następować transfery wyborców między oboma partiami. Gdy Kukiz punktuje PiS, być może odbiera mu elektorat. To moim zdaniem odpowiada za ostatnie wzrosty notowań Kukiza. Dla rządu to ogromne niebezpieczeństwo, o poziom wyżej od starej opozycji.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci