Menu

PLANKTON POLITYCZNY

KNP vs KORWIN - walka o struktury [PORÓWNANIE]

planktonpolityczny

Ze względu na to, że pojawiło się kilka różnych wersji, jak korwinowcy podzielili się między sobą, zdecydowałem, że skompiluje dwie wersje tych opowieści w jednym przesuwaku. Jedna dotyczy wersji przychylnej JKM-owi, a druga jego oponentom. Która jest prawdziwa, trudno stwierdzić, chociaż zawsze w takich potyczkach Korwin wygrywał.

Pod spodem zaś znajdziecie zwykłą mapę, która określa w czym obie grupy są zgodne.

"Wolny Radom" szuka swojego prezydenta

planktonpolityczny

Partia Zieloni

Zieloni nie mają szans zebrać 100 tys. podpisów. Jakikolwiek ich kandydat byłyby też mało znany dla ogółu elektoratu, więc wysiłki skierowane na jego promocje byłyby w większości stracone. Poszli więc w drugą stronę. Wraz z 9 lewicowymi organizacjami (w tym z "Wolnym Radomiem" oraz tworzącą się Nowoczesną Lewicą stworzyli ruch na rzecz wyłonienia wspólnego kandydata w wyborach.

"Nie zamierzamy po raz kolejny pozostawać bez wyboru. Dlatego wyłonimy i przedstawimy wspólnie społeczną kandydaturę na Prezydenta Polski. Dlatego tworzymy Komitet Inicjatywy Prawybory Społecznego Kandydata na Prezydenta RP i zapraszamy do współpracy wszystkie środowiska lewicowe i ruchy społeczne, aby w drodze otwartych prawyborów wyłonić wspólnego kandydata lub kandydatkę w wyborach prezydenckich." - czytamy na ich stronie.

Jaki powinien być ten kandydat?

"Będzie aktywnie wpływał na realizację interesu społeczeństwa, a nie tylko korzyści uprzywilejowanych grup obywateli, rynków finansowych i globalnych korporacji. Wybrany przez nas prezydent będzie domagał się uchwalania takich praw, które zagwarantują, że nasza praca i lokalna przedsiębiorczość nie będą przedmiotem nieuzasadnionych zysków wielkich międzynarodowych firm, a należne Polsce oraz Polkom i Polakom podatki zostaną w kraju – nie będą wypływały nielegalnie i półlegalnie za granice. Polska nie może być europejskim rezerwuarem taniej siły roboczej i braku szans dla ludzi młodych, skazanych na emigrację". 

Moim zdaniem, to najlepsze, co mogą zrobić Zieloni. Będzie trochę rozgłosu, a i może zdobędą kilku sojuszników. Jednak w mrowiu innych lewicowych kandydatów: Ogórek, Palikot, może Kalisz ich człowiek może szybko zaginąć.

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

Kto przeszedł do Korwina, kto został w KNP

planktonpolityczny

Na podstawie informacji z waszych komentarzy zrobiłem amatorską mapę, które regiony opowiedziały się za budową KORWIN-a, a które zostały przy KNP. Zaznaczam tutaj, że oczywiście nie było tak, że wszyscy z danego regionu opowiedzieli się po jednej bądź drugiej stronie. Widać, że jednak KORWIN wygrał tę potyczkę, a obecne władze KNP mają problem, by nie skończyć, jak UPR.

KORWIN


Jeśli zaś chodzi o internet, to w 4 dni KORWIN-iście zebrali 96 tys. lików, a KNP straciła 15 tys. i ma tera 246 tys.

Co do wyborów w Grecji. Próg wyborczy przekroczyła jedna planktonowa partia - Potami. Grupuje socjalliberałów i z jej list startują tamtejsi Demokraci i liberałowie z DRASI.

Najpewniej SYRIZA nie będzie miała większości. Z koalicji odpada jej prawica: Nowa Demokracja, Złoty Świt, Niezależni Grecy oraz prooszczędnościowa lewica - PASOK. Pozostają neostalinowska KKE oraz właśnie Potami.

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

Kandydaci na prezydenta 2015

planktonpolityczny

5_Warszawa_083W cieniu protestów lekarzy, górników, frankowców powoli rozpędza się kampania przed wyborami prezydenckimi. Odbędą się one zapewne 10 maja. Oznacza to, że kampania wyborcza przypadnie na kwiecień, a rejestracja i zbieranie podpisów na marzec. Luty będzie miesiącem szukania i ogłaszania kandydatów.

Z mainstreamu o reelekcję walczy Bronisław Komorowski (poprą go PO, zapewne i PSL). Drugie miejsce w wyborach zajmie zapewne Andrzej Duda z PiS (poprą go PiS-wskie satelity: Solidarna Polska, Polska Razem, Prawica Rzeczypospolitej, "Stronnictwo Piast", Stronnictwo Pracy). O trzecie miejsce będzie walczyć Janusz Korwin-Mikke z KORWIN-u oraz Magdalena Ogórek z SLD. Zapewne ją poprą partie, które pozostały jeszcze przy Sojuszu, np KPEiR.

Dalej jest ciekawiej. Dosyć intensywnie o głosy walczy Janusz Palikot. Jego wynik to być albo nie być dla Twojego Ruchu. Na wzmocnienie marki oraz elektoratu liczy Marian Kowalski z Ruchu Narodowego. O nim jednak prawie nie słychać, a ogłosił swój start już kilka tygodni temu.

Teraz zaczyna się prawdziwy plankton. Swój start ogłosił znany dziennikarz Grzegorz Braun. Jego zwolennikami będą ludzie jeszcze bardziej na prawo od PiS. Zapewne nie zbierze podpisów, ale może to co osiągnie ma być karta przetargową dla ewentualnego wpisania na listy PiS. To są na razie moje domysły nie podparte żadnymi przesłankami. 

Ze strony środowisk "oburzonych" i zbuntowanych możliwe (choć w to nie wierzę) spróbuje startu Paweł Kukiz. Chodzą takie plotki. Swojego kandydata wystawiają również Libertarianie - Waldemara Deskę - który walczy z urzędnikami o swój dom. Swojego kandydata szuka też radykalna lewica. Ponoć kandydować chcę Anna Grodzka.

Z ciekawych niewiadomych:

- Co zrobi KNP, Korwin-Mikkego nie poprą, może kogoś innego albo sami wystawią?

- Czy pojawi się jakiś kandydat z centrum?

- Czy nowa partia Napieralskiego, która ma niedługo powstać, wystawi kogoś? Kalisza?

 SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

 

KORWIN czyli start po raz 5.

planktonpolityczny

KORWINJanusz Korwin-Mikke w polityce działa od 50 lat. Najpierw w Stronnictwie Demokratycznym próbował co zmienić w komunizmie. Potem z Ruchem Polityki Realnej próbował przestawić upadającą dyktaturę Jaruzelskiego na nowe tory. Z UPR-em próbował zmienić/obalić III RP. Kongres Nowej Prawicy był najbardziej udanym projektem. Powstał w czasie apogeum duopolu PO-PiS, by po 5 latach odnieść pierwszy duży sukces.

Teraz powstała nowa partia KORWIN. Jak już wcześniej pisałem, zgadzam się z taktyką JKM-a. Chciał stworzyć szerokie ugrupowanie, a w miarę jednolite ideologiczne. Ludzie z zewnątrz wzbogaciliby partię. Tego nie chcieli działacze, więc jedynym wyjściem było założenie czegoś od nowa. To się dziś odbyło i zapewne w ciągu miesiąca, dwóch elektorat Korwinowców przejdzie z KNP do partii KORWIN. Z nazwy można się śmiać, ale przebije się ona do mediów i nakieruje cały elektorat.

Z JKM-em przeszedł poseł Przemysław Wipler i jeden z wiceprezesów: Konrad Berkowicz z partnerką. Nie wiem, jak ze strukturami. Może wy wiecie.

KNP już ogłosiła, że nie zrezygnuje z członku JKM i że wycofuje swoje poparcie w wyborach prezydenckich dla Korwin-Mikkego. Mają sami wystawić kandydata albo kogoś poprzeć. IMHO niedługo dodryfują do jakiegoś większego ugrupowania. Może to będzie PiS lub jedna z jej satelitów. PiS cieszyłby się  z dodatkowych 2-3 europosłów, prześcignęłoby PO. 

Co do KORWINA, zapewne wystawi Korwina w wyborach prezydenckich. Wcześniej przejmie część struktur KNP, włączy to, co zostało z Republikanów Wiplera po czystkach i zapewne jakieś jeszcze środowiska. Być może powstanie niedługo koło KORWIN-a w Sejmie. Godson, Gibała, Jagiełło - jest, co łowić. 

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

 

 

 

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci