Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Twój Ruch powoli w planktonie

planktonpolityczny

Dziś z Twojego Ruchu odeszło 4 posłów. Przestał istnieć klub parlamentarny, a zaczęło 4 osobowe koło. Z partii i klubu odszedł zawsze wierny Andrzej Rozenek, uciekinier z SLD Sławomir Kopyciński, całkiem rozpoznawalny Marek Poznański oraz Jacek Najder. Powodem były nieprawidłowości przy opłatach ZUS-u za pracowników. Niestety to przypadłość wielu pracodawców.

Przy Palikocie zostało 11 posłów, ale być może nie na długo. Ze znanych nazwisk został młody Kabaciński. Ponoć Rozenek ma dołączyć do PO, choć Kopacz zaprzecza. Jeśli Kalisz z Napieralskim chcą tworzyć partię, to mogą sięgnąć po resztki struktur TR, które właśnie odeszły. Ponoć już nie m struktur na Mazowszu, Pomorzu i w woj. świętokorzyskim. Źle ma być również na Kujawach. 

Tymczasem Wandę Nowicką popiera też PPS. Nie wiadomo, co z SdPl i Unią Lewicy. 

Ciekawe sondaże dla planktonu

planktonpolityczny

W ostatnim czasie pojawiło się kilka sondaży - partyjnych i wyborczych - które są ciekawe i korzystne dla planktonu. Przede wszystkim chodzi o dzisiejszy MillwardBrown dla TVN24. 4. miejsce przed PSL zajęła KORWiN z wynikiem 6 proc. Tak dobrego wyniku nie było od wielu miesięcy, nie wiadomo nawet skąd... Ważne jednak dla JKM-a, że nie udało się go zniszczyć ostatnimi wydarzeniami, a przede wszystkim, że jego nowa partia całkowicie przejęła elektorat KNP (1 proc. w sondażu).

KNP czeka teraz los UPR, ciekawe tylko do kogo się przyklei. Być może teraz staną się jakoś bardziej elastyczni i może wrócą do swojego dawnego mecenasa lub pójdą w stronę PiS, bo to dla nich jedyna realna alternatywa. Twój Ruch i Ruch Narodowy w sondażu mają tylko po 1 proc.

Co do sondaży przedprezydenckich, znów MillwardBrown dla TVN24. Pierwsza trójka znana: Komorowski prawie 50, Duda prawie 30, Ogórek prawie 10. Potem jest ciekawiej, bo JKM i Kukiz mają po 4 proc. Kukiza od początku uważałem za czarnego konia. Reprezentuje on nie tylko oburzonych, zmielonych, sfrustrowanych, ale jako jedyny ma cechy kandydata apolitycznego, obywatelskiego. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie uda mu się zebrać podpisów. Przez pierwsze 3 tygodnie zbiórek udało się uzyskać ich raptem kilkanaście tysięcy. Zabrakło maszynki partyjnej.

Gdyby Kukiz nie wystartował bardzo prawdopodobne, że to JKM zbierze jego elektorat, a to oznacza, że może powalczyć o 3. miejsce i zbliżyć się do tych 10 proc. A jak się to uda, to wybory parlamentarne mogą być bardzo ciekawe.

A jutro konfa Wandy Nowickiej (0 proc. w sondażu) zapewne ogłosi, które partie ją jeszcze popierają. Stawiam na SdPl i Unie Lewicy. Wojciech Filemonowicz zapowiedział, że na zarządzie i radzie krajowej partii (zapewne są to już organy jednoosobowe) zaproponuje poparcie Nowickiej.

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

Wybory na wschodzie

planktonpolityczny

Dziś, w niedzielę odbyły się wybory na Litwie i w Estonii. Na Litwie wybierano samorząd, co jest o tyle dla nas ważne, że startuje tam liczna mniejszość polska. 4 lata temu Polacy zdobyli 65 mandatów z 1,5 tys. w 11 samorządach z 60. W tych razem ze wszystkimi mniejszościami narodowymi startują w 13. W wyborach na "starostów powiatów" AWPL wygrywa w dwóch (Wileński i Solecznicki). Natomiast w Wilnie Waldemar Tomaszewski przegrał walkę o 2. turę wyborów.

Łącznie w tych wyborach nasz AWPL uzyskał 67 mandatów, o 2 więcej niż 4 lata temu. Jest więc jakiś sukces, chociaż uzyskany wielkim wysiłkiem.

W Estonii ponownie wygrała Estońska Partia Reform, tracąc jednak nieco poparcia, na drugim miejscu uplasowała się Estońska Partia Centrum. Obie są liberalne, ale pierwsza proeuropejska, a druga raczej prorosyjska. Sporo stracili konserwatyści i socjaldemokraci. Do parlamentu weszły za to dwie nowe partie: liberalna "Partia Wolności" oraz narodowa Konserwatywno-Ludowa Partia Estonii. Zapewne dawna koalicja zostanie zachowana i Estonia nadal będzie prowadziła prozachodni kurs. 

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGAPolscy politycy dostali zakaz wjazdu na Ukrainę

planktonpolityczny

10996561_351062701752237_6153792870659863676_nWreszcie mam pretekst do napisania notki o nowym polskim politycznym bycie. Jest tak kontrowersyjny i egzotyczny, że wzbudza więcej emocji niż ma siły, struktur, czy zwolenników. Chodzi oczywiście o prorosyjską Zmianę. Ugrupowanie to charakteryzuje się tym, że zgarnęło część zarówno skrajnej prawicy (Falanga itp.), jak i lewicy (działacze KPP). Szefem jest Mateusz Piskorski główny ekspert putinowców o Polsce.

Nie będę ukrywał, że partia ta nie jest z mojej bajki i że nie ma żadnych szans na nic. W Polsce poddańczy prorosjanizm skończył się na przegranej elekcji Iwana Groźnego w 1573 roku.

"Kto sieje wiatr, zbiera burzę", karma zadziałała i działacze Zmiany, według tego co piszą, nie zostali wpuszczeni na Ukrainę.

5 członków delegacji Zmiany na Ukrainę zostało zatrzymanych, a następnie przez kilka godzin przetrzymywanych na granicy polsko-ukrainskiej w Rawie Ruskiej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Obywatele polscy byli wielokrotnie obrażani przez nie ukrywających swych sympatii do banderyzmu funkcjonariuszy. Otrzymali trzyletni zakaz wjazdu na Ukrainę, w związku z oskarżeniem ich o propagowanie "kłamstwa" o zbrodniach UPA i SS "Galizien". Władze ukraińskie tym samym potwierdziły, że są bezpośrednimi spadkobiercami sprawców ludobójstwa z lat wojny. Proponowano im również danie łapówki w zamian za szybsze zwolnienie z granicy. Zmiana podejmie kroki prawne w celu obrony godności obywateli polskich podróżujących na Ukrainę. Bardzo prosimy o udostępnianie tej wiadomości, gdyż z mediów polskojęzycznych się o takich sprawach nie dowiecie.

I dobrze.

SPIS PARTII

FACEBOOKOWY PROFIL BLOGA

Mapa polskiej sceny politycznej 2015 roku

planktonpolityczny

Jak co roku przyszykowałem dla was mapę polskiej sceny politycznej. Na stronie pojawi się w zmniejszonej formie, a po kliknięciu powiększy się. Na mapie są wszystkie zarejestrowane partie, oprócz tych faktycznie zlikwidowanych (PJN, Racja). Zostawiłem Ruch Katolicko-Narodowy, bo jego chyba ostatecznie nie rozwiązano. Dodałem też kilka niezarejestrowanych jeszcze ugrupowań: KORWiN, czy Ruch Narodowy. Co do Wspólnoty, nic o niej nie wiem, więc wrzuciłem trochę na pi razy drzwi. Czekam na wszelkie uwagi. 

Polskie partie polityczne 2015


Mapa z 2014 roku >>

Mapa z 2013 roku >>

Mapa z 2012 roku >>

Mapa z 2011 roku >> - Ta mapa pojawiła się na wystawie polskich infografik w Tokio i Berlinie

Mapa z 2010 roku >>

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci