Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Dzień po jedynkach Kukiza

planktonpolityczny

Co prawda jedynki Kukiza zostały szybko przysłonięte przez jedynki PiS, ale warto raz do nich wrócić. Po pierwsze Liroyowi wystarczyło pół dnia bym wycofał się ze słów poparcia dla jego startu, a raczej apelem o wstrzymanie się od hejtu. Jak się okazało jego start spotkał się z wielkim sprzeciwem. Komentarze pod informacjami o jedynkach bardzo złe.

A na jedynkach znalazło się sporo partyjnych działaczy. O to pretensje mieli liczni niepartyjni fani Kukiza, czemu dali wyraz w komentarzach. Narodowcy dostali 3 "jedynki" i zapewne dużo więcej gorszych miejsc. Z kandydowania zrezygnował Marian Kowalski w geście solidarności z kolegami pozbawionymi miejsc na listach. Jednak, jak to częste w polityce, był osamotniony w swoim heroicznym czynie. Może dostanie jedynkę u Korwina. Swoją jedynkę dostał sojusznik Ruchu Narodowego - Józwiak z UPR. 

Jedną czwartą miejsc przejęli liberalni konserwatyści. Swoje jedynki mają ludzie KNP. Co ciekawe w partii wybuchł o to konflikt. Lider KNP - Michał Marusik jest za startem samodzielnym, duża część, jeśli nie większość za startem z list Kukiza. Konflikt trwa. Na listach widzimy również Kolibrów oraz Republikanów. Z tymi mam problem. Z tego co pamiętam Republikanów stworzył Wipler. Potem wszedł z nimi do Polski Razem, by następnie wyjść do KNP Korwina. Wtedy Republikanie się podzielili na tych, którzy zostali z Gowinem i na tych co poszli do Korwina. Gdy Polska Razem związała się z PiS, część działaczy od Gowina zaczęła się organizować jako samodzielna siła i podczepiła się pod Kukiza.

Mnie cieszy natomiast obecność Kornela Morawickiego, bo to bardzo zasłużony planktonowiec. Na listach brakuje związkowców, JOW-owców, czy samoobronowców.

Jedynki zaprezentowała również Nowoczesna. Bez jakiś większych niespodzianek. Ciekawostką jest start dwóch byłych kandydatek na prezydenta: Gdańska - Ewy Loeder (12%) oraz Torunia - Joanna Scheuring-Wielgus (17%). Zastanawiam się, co przyświecało Nowoczesnejj, by w najbardziej konserwatywnym okręgu - Nowym Sączu wystawić Jarosława Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że to nie żadna sztuczka wyborcza "na nazwisko".

 

Jedynki Pawła Kukiza

planktonpolityczny

Rano gruchnęła wiadomość, że Liroy (Paweł Marzec) będzie jedynką Kukiza w Kielcach. Obaj są muzykami, zapewne się przyjaźnią, więc to nie może dziwić. Ja dale Liroyowi, choć muzycznie jego fanem nigdy nie byłem, jakiś kredyt zaufania. Z tej przyczyny, że uważam za krzywdzące wszystkie opinie typu: muzyk, to się nie nadaje. Okazało się, że Kukiz przekazał również listę wszystkich jedyne. To lista Notozobaczymy. Poproszę, jak ktoś wie o więcej szczegółów dot. tych ludzi.

1. (Legnica) - Robert Winnicki - lider Ruchu Narodowego, b. przew. Młodzieży Wszechpolskiej
2. (Wałbrzych) - Ireneusz Zyska - kandydat Bezp. Sam. do sejmiku i na burmistrza Świebodzic
3. (Wrocław) - Kornel Morawiecki - lider Sol. Walcz.
4. (Bydgoszcz) - Mirosław Piesak - pływak, multimedalista igrzysk paraol.
5. (Toruń) - Paweł Szramka - lokalny działacz z Brodnicy, ostatnio chciał zostać radnym
6. (Lublin) - Jakub Kulesza - działacz Kolibra
7. (Chełm) - Paweł Miszczuk
8. (Zielona Góra) - Krzysztof Bosak - lider RN, b. przew. MW i były poseł
9. (Łódź) - Michał Tomińczak - architekt, ekspert Fundacji Rep.
10. (Piotrków Trybunalski) - Marcin Pampuch - rzecznik prezydenta PT za czasów Matusewicza ;), niedoszły radny
11. (Sieradz) - Tomasz Rzymkowskii - działacz Kolibra
12. (Chrzanów) - Krzysztof Zając - Republikanie
13. (Kraków) - Agnieszka Ścigaj
14. (Nowy Sącz) - Elżbieta Bobrowska
15. (Tarnów) - Norbert Karczmarczyk - rolnik, radny z Proszowic, działacz izby rolniczej
16. (Płock) - Marek Jakubiak - właściciel Ciechana
17. (Radom) - Mateusz Siepielski - Republikanie?
18. (Siedlce) - Anna Siarkowska
19. (Warszawa) - Paweł Kukiz
20. (Warszawa 2) - Stanisław Tyszka - Republikanie
21. (Opole) - Janusz Sanocki - prawa ręka Kukiza, b. burmistrz Nysy, działacz na rzecz JOW
22. (Krosno) - Wojciech Bakun
23. (Rzeszów) - Marcin Miłosz
24. (Białystok) - Adam Andruszkiewicz - przew. MW
25. (Gdańsk) - Krzysztof Załuski - prozaik 
26. (Gdynia) - Artur Dziambor - jeden z liderów KNP
27. (Bielsko-Biała) - Jerzy Jachnik - przedsiębiorca z BB, jedna z postaci Oburzonych
28. (Częstochowa) - Tomasz Jaskóła - Republikanie
29. (Gliwice) - Paweł Kobyliński - niedoszły radny Gliwic od Frankiewicza
30. (Rybnik) - Aleksander Larysz - niedoszły prezydent Rybnika
31. (Katowice) - Grzegorz Długi- adwokat, działacz opozycji w PRL
32. (Sosnowiec) - Barbara Chrobak - wiceprzewodnicząca związku zaw. prokuratorów i pracowników prokuratur
33. (Kielce) - Piotr Marzec - Liroy
34. (Elbląg) - Wioletta Machniewska - była prezes Radia Olsztyn, GazPolkowa dziennikarka
35. (Olsztyn) - Arkadiusz Regiec, działacz społeczny, Republikanie
36. (Kalisz) - Jerzy Kozłowski
37. (Konin) - Bartosz Józwiak - lider UPR
38. (Piła) - Mateusz Kajzderski
39. (Poznań) Michał Adamczyk - były lider regionalnej KNP
40. (Koszalin) Stefan Romecki - długoletni radny
41. (Szczecin) Jakub Kozieł, związany z KNP 2. Sylwester Chruszcz - były europoseł

64 dni wyborów

planktonpolityczny

Dziś garść newsów waszych komentarzy. Po pierwsze u Kukiza wciąż są problemy z układaniem list. KNP już się wykolegowało tworząc swój komitet. Ponoć jednak parę osób ma startować z list Kukiza, ale na mało eksponowanych stanowiskach. 3 jedynki miał dostać Ruch Narodowy. Jednym z "jedynkowców" miał być były kandydat na prezydenta Marian Kowalski. Zrezygnował, bo lokalersi Kukiza wycinają mniej znanych działaczy Ruchu Narodowego. Jaki bałagan panuje w terenie pokazuje sytuacja na Podlasiu.

Kukiz ciągle tarci szanse, by odzyskać inicjatywę. Do referendum zostały 2 tygodnie, a to środowisko nie prowadzi żadnej kampanii. Poparcie w sondaż więdnie, na czym zyskuje PiS, który może zdobyć w wyborach większość. Kukiz w maju odkleił od PO część wyborców, zniósł efekt "głosowania przeciw PiS", a przez ostatnie 2 miesiące PiS przejął ten elektorat.

Paweł Tanajno kandyduje z list Kukiza. Być może znajdą się miejsca dla KPN-owców. Jedynki obsadzają gdzieniegdzie ludzie związani niegdyś z PO i PiS.

Prócz tego: Nowoczesna ma nowe jedynki. A Zjednoczona Lewica bis ma już swoje logo:

gill1620x264

 Warto też zwrócić uwagę na Śląsk w tych wyborach. Mniejszość Niemiecka i RAŚ będą współpracować, co pomoże im obejść próg wyborczy. Być może Mniejszość Niemiecka będzie miała w Sejmie więcej posłów niż do tej pory. To również zły sygnał dla PO, która może na swoim terenie tracić głosy na rzecz MN-RAŚ

 

 

Nowoczesna i jej jedynki

planktonpolityczny

Najpierw mocno skupiłem się na liście Kukiza, potem jego problemach, a następnie na trudnym procesie jednoczenia lewicy. Teraz przyszedł czas na słowo o Nowoczesnej. Zmieniła ona logo (na gorsze moim zdaniem), a od 2 tygodni prezentuje swoje "jedynki". Wszystkie je opisałem w dalszej części wpisu. Z ciekawostek: sporo jest byłych działaczy UW i Partii Demokratycznej, wielu jest bardzo młodych., młodszych nawet ode mnie.

Nowoczesna naraziła się na spory hejt, zwłaszcza ze strony fanów i trolli prawicy. Sporo kontrowersji wiąże się ze związkami Petru z sektorem bankowym, zwłaszcza w kontekście franków szwajcarskich. Z drugiej strony wskazują, że Nowoczesna to platforma dla uciekinierów z PO i "Salonu". Nie ma też życzliwości ze strony PO, lewicy, czy PSL.

Patrząc na ich działania poszli w dobrym kierunku. Jeżdżą po Polsce, organizują eventy, na które zbierają się całkiem spore tłumy. Uniknęli gorszących kłótni, jak u Kukiza, czy w Zjednoczonej Lewicy. A ostatnio Google pokazała, że mają szansę w październiku.   

 cOkręg lubelski (6): Urszula Bury (27 lat). Prawniczka, menadżerka edukacji, współwłaścicielka z mężem prywatnego przedszkola. Działa również jako wolontariuszka w Domu Samotnej Matki w Lublinie.

Okręg krakowski (13): Jerzy Meysztowicz. Najbardziej doświadczony politycznie z jedynek Nowoczesnej.pl. Działa w Unii Wolności i PO. Za czasów rządów Jerzego Buzka był wicewojewodą krakowskim i małopolskim. Prywatnie jest przedsiębiorcą. 

Okręg łódzki (9): Dr Katarzyna Lubnauer, matematyczka wykładowczyni akademicka, blogerka. Związana z środowiskami liberalnymi. Działa w Unii Wolności i Partii Demokratycznej do 2008-2010 r. Znana z wpisów na blogu "Liberte". 

Okręg warszawski (18): Ryszard Petru, ekonomista. W latach 90. związany z UD i UW. Bezskutecznie kandydował do parlamentu w 2001 r. Bliski współpracownik Leszka Balcerowicza. Razem pracowali w ramach CASE oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przez wiele lat związany z organizacjami ekonomicznymi. Pracuje w bankowości.

Okręg podwarszawski (19): Kamila Gasiuk-Pihowicz, prawniczka i ekonomistka. Nowa rzecznik prasowa stowarzyszenia. Pracuje w biurze RPO. 

Okręg opolski (21): Witold Zembaczyński. Syn byłego prezydenta Opola. Radny miejski z ramienia komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego.

Okręg podlaski (24): Krzysztof Truskolaski (25 lat), syn prezydenta Białegostoku. Na razie bez wielkiego doświadczenia.

Okręg gliwicki (29): Marta Golbik, absolwentka SGH, wykładowca, prowadzi firmę z branży IT.

Kręg katowicki (31): Monika Rosa (lat 29), politolog, aktywistka związana z Projektem:Polska, który jest z tego co pamiętam pogrobowcem młodzieżówki PD. Pracowała w kancelarii Bronisława Komorowskiego.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci