Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Protesty ws. Sądu Najwyższego a plankton

planktonpolityczny

duda1

Od tygodnia cała Polska żyje zmianami w Sądzie Najwyższym. Ogromne demonstracje zaskoczyły PiS, które całkowicie zagubiło się w przekazie. Wszystkie media obiegło wczoraj nagranie smutnego Jarosława Gowina, który ze swoją partia poparł ustawę. Podobnie, jak Solidarna Polska, Prawica RP i Wolność i Solidarność. Jedyny PiS-owiec, który otwarcie się sprzeciwia zmianom to Łukasz Rzepecki, być może niedługo też dołączy do Planktonu. 

Niespodziewanie dziś wieczorem senator Andrzej Bobko - współpracownik Jarosława Gowina zgłosił 5 poprawek do ustawy, co bardzo komplikuje PiS dalszą legislację i może nie tylko opóźnić, ale i zmienić całą ustawę. Jak będzie, czas pokaże. 

Na marszach widziałem działaczy Partii Razem, Unii Europejskich Demokratów, Zielonych, SLD, Inicjatywy Polskiej. Niestety, zostali zepchnięci na margines przed 3 duże partie. Chociaż tymi demonstracjami mogli pokazać, że istnieją i walczą politycznie. 

Poza tym: LPR apeluje o jedność w kraju, Ruch Narodowy jest za jeszcze bardziej radykalną zmianą, Stronnictwo Demokratyczne broni sądów. 

Ruch na lewicy

planktonpolityczny

545e9f75b7c5cDawno mnie nie było i zanosi się na to, żeby wpisów było więcej. Życie. Na szczęście dużo ciekawych informacji znajduje się w komentarzach pod ostatnimi wpisami. Dla mnie najciekawszą wiadomością ostatnich dni było ogłoszenie przez SLD (to formalny plankton) nazwy komitetu na wybory samorządowe - SLD Lewica Razem. Może to być zaproszenie do współpracy dla 2. najsilniejszej siły na lewicy - Partii Razem (wiecznych 3 proc., ale z szansami na mandaty w dużych miastach) lub też zwykły powrót do szyldu z 2014 r. Jednak wiele osób wiedząc nazwę "Razem" w komitecie, może pomylić starą lewicę z tą nową.

SLD oczywiście zaprasza całą lewicę na swoje listy. Głośno mówią o Inicjatywie Polskiej i właśnie Partii Razem. UP jak zawsze pójdzie z SLD, a reszta się raczej nie liczy. Jednak stowarzyszenie IP na razie myśli o zebraniu pod swoim parasolem wiele grup miejskich, które będą mogły wspólnie startować i nie etykietować się politycznie. Razem może natomiast liczyć na mandaty, a o SLD ma jak najgorsze zdanie. Wychodzi więc na to, że lewica można pójść do wyborów mocno podzielona na poziomie lokalnym. Jednak w wyborach do sejmików muszą iść razem, bo inaczej cała lewica może mieć raptem kilku przedstawicieli.

Dla samego Sojuszu to bardzo ważne wybory, pierwsze po katastrofie z 2015 r. Muszą się przeliczyć, zmobilizować aparat i poszukać sukcesów, które zaowocują w wyborach 2019 r. Sam lider SLD musi zaś zdobyć społeczną legitymizację. SLD zawsze było silne w Polsce powiatowej, ma więc szanse na zdobycze. Sondaże też powoli zbliżają się do wyniku wyborczego, więc Sojusz może liczyć na jakiś sukces.

Drugą ciekawą informacją, którą sami podaliście, było powstanie Śląskiej Partii Regionalnej. RAŚ i Związek Górnośląski na pewno może osiągnąć sukces w wyborach samorządowych. Bez niego raczej nie będzie można rządzić województwem. Chyba, że powstanie POPiS. Silna regionalna partia na Śląsku to na pewno cios dla niePiS-owych partii i być może Kukiz'15.

SPIS WSZYSTKICH PLANKTONOWYCH PARTII >>

Polskie partie polityczne

planktonpolityczny

Po wielu miesiącach udało mi się zaktualizować spis planktonowych partii politycznych - Cz I i Cz. II. W stosunku do ostatniego spisu sprzed roku, wypadło kilkanaście ugrupowań. Najsłynniejszym była Polska Partia Pracy, oparta na związku zawodowym Sierpień 80'. Wielokrotnie ta formacja startowała w wyborach, ale bez większych sukcesów. Teraz chce skupić się na działalności pracowniczej. Przed wyborami mogliby pomóc zbierać podpisy lewicowym komitetom.

Nie ma już z nami również Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego, planktonowego ugrupowania, które pomimo nikłej działalności trwało przez 20 lat. Zlikwidowano również Partię Regionów, odgrywającą pewną rolę pod koniec poprzedniej dekady.  Na szczęście dla nas wszystkich swojej partii nie ma również Zbigniew Stonoga.

Inne wyrejestrowane partie to margines lub klony większych, planktonowych partii. A kto ma jeszcze dołączyć? Czekamy na partię stworzoną na bazie Inicjatywy Polskiej. Jak wcześniej pisałem, powstanie kolejny klon Republikanów. Ma powstać również kolejna prawicowo-nacjonalistyczna partia na grózach endeckich kanap z lat 90. Być może powstanie też coś z ruchów wewnątrz PiS, ale to pieśń przyszłości.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci