Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Narodowcy RP

planktonpolityczny

Największy sukces narodowców od ostatnich 10 lat miał również negatywne skutki uboczne. Przed wyborami odszedł Marian Kowalski, który właśnie teraz zakłada nowa organizację. Zbiera niezadowolonych z dotychczasowej polityki Ruchu Narodowego działaczy i tworzy organizację Narodowcy RP. Na razie w południowo-wschodniej Polsce. Na pewno na tę chwilę nie ma szans zagrozić RN, ale w przyszłości, gdy parlamentarzyści RN nie będą spełniać oczekiwań swoich fanów, Narodowcy RP mogą stanowić poważną konkurencję.

Co do samego klubu Kukiza'15 od razu pojawiły się duże różnice w klubie. Choćby przez otwarte poparcie rządu przez Kornela Morawickiego. Źle to wpływa na spoistość tej organizacji. Na pewno sytuacji nie poprawiają ostatnie kontrowersje wokół rezygnacji ze stanowiska Krzysztofa Bosaka. Widać, że jedność klubu może zostać w przyszłości okupiona rozłamami.

Co do Chrześcijańskiej Demokracji III RP to nie mam wątpliwości, że to inicjatywa bez większych szans na zaistnienie. Nie widzę tam żadnych atutów na rozwój. Może jakimś magnesem byłby Lech Wałęsa, ale on sam nie ma zamiaru angażować się w działalność partyjną. PozaPiS-owska chadecka partia, nie ma obecnie perspektyw w Polsce.

Coś się zaczyna, coś się kończy

planktonpolityczny

To już chyba koniec bytności Zbigniewa Stonogi w polityce. Czy definitywnej, tego nie można przewidzieć, choć na pewno nie w formie z ostatnich wyborów. Stonoga Partia Polska zakończyła działalność. Traktowałem ją jako wielkiego szkodnika polskiej sceny politycznej i cieszę się, że zniknie. Na ich stronie czytamy:

Szanowni Państwo Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi (KWW ZS) z dniem 26.10.2015r przestał istnieć i nie będzie miał sukcesora.
Stonoga Partia Polska (SPP) nie będzie działać w przestrzeni publicznej. Z dniem 01.11.2015r biuro Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Stonogi (KWW ZS) i Stonoga Partia Polska (SPP) przy al. Niepodległości 235/237 w Warszawie przestaje istnieć. Prosimy o nie wysyłanie korespondencji ze względu na wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Nasz projekt polityczny zakończył się następującym bilansem:
1. Pozbawienie Bronisława Komorowskiego prezydentury.
2. Rozbicie Platformy Obywatelskiej, porażka w wyborach prezydenckich i parlamentarnych ze względu na Aferę Taśmową ujawnioną przez Zbigniewa Stonogę.
3. Wyeliminowanie lewicy z Leszkiem Millerem na czele z Parlamentu RP. (po 26 latach wolności)
4. Uświadomienie ludzi w Polsce i poza granicami.
5. Brak sukcesu wyborczego – zakończenie projektu działalności politycznej.

Bardzo dziękujemy za Wasz wkład i zaangażowanie na rzecz Stonoga Partia Polska i podejmowanych przez nas działań.
Pozdrawiamy serdecznie, Stonoga Team

W tym samym czasie reaktywowana została jedna z najstarszych planktonowych partii Chrześcijańska Demokracja III RP. Założył ją Lech Wałęsa w 1997 r. i miała być drugim BBWR-em. Jednak nie odniosła żadnych sukcesów. Miała trochę radnych w kadencji 1998-2002, kilku posłów AWS związało się na krótko z ugrupowaniem. Po nieudanych wyborach 2001 r. zawiesiła działalność.

Mamy też pierwszego planktonowego posła. Janusz Sanocki opuścił po konflikcie klub Kukiza'15 i został posłem niezrzeszonym. Zobaczymy teraz czy i kiedy kolejni pójdą jego śladem.

Najbardziej planktonowy rząd od 1997 r.

planktonpolityczny

Dziś Beata Szydło podała skład swojego rządu. Oczywiście największe spekulacje, a potem komentarze odnosiły się do bytności w gabinecie pani przyszłej premier Antoniego Macierewicza. Nas jednak interesuje planktonowe oblicze zespołu 16. premiera III RP. Na pewno możemy być zadowoleni, bo planktonowi politycy dostali 5 nominacji. To najlepszy rezultat od czasu rządu AWS-UW. Wtedy to w gabinecie Jerzego Buzka byli m.in. przedstawiciele wchodzącego w skład AWS: ZChN-u, Porozumienia Centrum (Jan Szyszko!), SKL-u, czy Partii Chrześcijańskich Demokratów.

Największy sukces odniósł niewątpliwie Jarosław Gowin, który został wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. To pierwszy planktonowy wicepremier od czasów Izabeli Jarugi-Nowackiej (UP/UL). Co prawda pojawiły się informacje, że mógł objąć resort ON, ale na obecnym stanowisku jest bezpieczniejszy. Dodatkowo dwie osoby związane mocniej lub luźniej z Polską Razem objęły teki ministrów: Anna Streżyńska (cyfryzacja) oraz Konstanty Radziwiłł (zdrowie). Co do pierwszej nominacji to dobra decyzja i spodziewam się dobrego działania. Co do drugiej nie znam się, to nie mogę się wypowiedzieć. Mogę tylko zauważyć, że resort zdrowia jest bardzo trudny i pełen polityczno-społecznych raf.

Skromniejszą reprezentacje ma Solidarna Polska. Zbigniew Ziobro ponownie został ministrem sprawiedliwości. Beata Kempa zaś otrzymała stanowiska szefowej kancelarii premiera. Zapewne SP dostanie jeszcze jednego z wicemarszałków Sejmu. Pierwsza nominacja nie może dziwić. Co do drugiej, moim zdaniem, stanowisko to powinna objąć osobą bliska premier, a Kempa raczej takową nie jest. Chociaż może są jakieś inne przesłanki, nieznane mi, które zdecydowały o takim kroku.

Jak widzimy plankton jest licznie reprezentowany w rządzie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest minimalna przewaga PiS w Sejmie. Polska Razem i Solidarna Polska mają razem ok. 20 posłów. Bez nich nie ma większości. Szczerze mówiąc nie zdziwię się, jeżeli jakieś niższe stanowisko uzyskają jeszcze jacyś działacze PR lub SP. Niedocenieni pozostają m.in. Dera i Kowal.

 

 

Powyborcze porządku, czyli 14 nowych partii

planktonpolityczny

W ciągu ostatniego roku zarejestrowano kilkanaście nowych partii. Pora trochę to uporządkować. Na wiosnę zeszłego roku zarejestrował się Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicza. Startowali w tym roku z list Ruchu Społecznego RP Izdebskiego. Jakiś czas potem oficjalnie zarejestrował się Ruch Narodowy. Po słabym wyniku w wyborach samorządowych i prezydenckich związali się z Pawłem Kukizem. Potem było różnie, czego dowodem było odejście z RN kandydata na prezydenta Ruchu Mariana Kowalskiego. Z list zrezygnował też Krzysztof Bosak. Koniec, końców RN zdobył 5 mandatów + kilku posłów, których popierają.

Kolejne zarejestrowane środowisko to Dzielny Tata. Jak sama nazwa wskazuje walczą o prawa ojców i mają raczej radykalnie prawicowe poglądy. Partia popierała JKM-a w wyborach prezydenckich.

Przedsiębiorcza Rzeczypospolita już raz była rejestrowana. Mają stronę internetową, ale raczej nie prowadzą aktywnej działalności.

Pod numerem 72. w spisie PKW znajduje się Kongres Republikański. Stworzył go odłam Republikanów Wiplera, który nie zgadzał się na współpracę w ramach KORWiN-a, ani nie pozostali przy Polsce Razem. Współpracowali z Kukizem, dzięki czemu mandat posła uzyskał jeden z liderów KR - Tomasz Jaskóła. Kilku innych posłów jest bardziej lub mniej z Republikanami.

Potem mamy bardzo niszową, chadecką Jedność Narodu. Po niej zarejestrowała się partia Razem dla Niepełnosprawnych.

Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów to partia założona, jak mi się wydaję, przez grupę znajomych. W odróżnieniu od dwóch poprzednich zarejestrowali komitet w wyborach. Prezes ugrupowania kandydował do Senatu - uzyskał 1,33 proc. poparcia i zajął ostatnie miejsce. Partia ma profil chadecki

Legion Patriotów nie startował w wyborach. Założycielem jest zdaje się reżyser "Symetrii" - bardzo dobrego filmu. Partia jest eurosceptyczna.

Ruch Wolności to narodowo-kolibrowa partia. Ma bardzo podobny profil, co teraz UPR. Składa się z byłych narodowych-korwinowców.

Biało-Czerwoni to partia założona przez rozłamowców z SLD i Ruchu Palikota. Założył ją duet: Grzegorz Napieralski i Andrzej Rozenek. Mieli startować samodzielnie w wyborach, ale nie wyszło. Napieralski w ostatnim momencie uciekł do PO i został senatorem.

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nie ma swojej strony internetowej. Nazwa wskazuje, jaki to ugrupowanie ma profil. Partię założył Bogusław Rogalski były europoseł LPR, który współpracował przez pewien czas z Zygmuntem Wrzodakiem.

Stonoga Partia Polska - wiadomo, o co chodzi. Mam nadzieję, że żywot ugrupowania będzie krótki.

A najnowszą partia jest .Nowoczesna Ryszarda Petru. Liberałowie, z pewną dozą byłych działaczy UW i PD, oraz trochę lokalnych działaczy społecznych i samorządowych oraz przedsiębiorców. Partia ta odniosła sukces wchodzą do Sejmu i wprowadzają 28 posłów.

 

 

 

Wyniki wyborcze planktonu cz. 3

planktonpolityczny

Powiem szczerze, w ostatnim wpisie zapomniałem o KORWiNie. A partia ta (a raczej środowisko pod wodzą JKM-a) uzyskała najlepszy wynik od 25 lat. Do przekroczenia progu, wprowadzenia do Sejmu kilku/kilkuanstu posłów (i odebraniu większości PiS) zabrakło niewiele - 37 tys. głosów. Wbrew temu, co pisali inni start KNP (0,03 proc.) nie przesądził o przegranej.

KORWiN nadal pozostaje najsilniejszym konserwatywno liberalnym środowiskiem w Polsce. KoLibry w ruchu Kukiza są podzielone i słabe, natomiast KNP czy UPR są już raczej wydmuszkami. Nawet poza Sejmem będą miały największy wpływ tę część elektoratu. Niewejście do Sejmu nie zmieni tej sytuacji. KORWiN nie ma posłów, ale zyska wiele milionów dotacji, dzięki czemu ruch ma solidne podstawy do działania.

Nie oznacza to, że czeka ich belle epoque. JKM mimo swojej witalności jest już raczej politykiem średnio-starszego pokolenia. Przez ostatnie podziały koło lidera ma znów znanych nazwisk oprócz Wiplera. KORWiN może być powoli marginalizowany, zwłaszcza jeśli z Kukiza'15 wyklują się jakieś nowe inicjatywy w obrębie ideologii koliberalnej. Będą mieli przedstawicieli w Sejmie, a KORWiN nie, a wielkie masy korwinowców mogą czuć też znużone kolejnymi latami na zielonej trawce.

Sądzę, że KORWiN powinien pojednać się z bliskimi sobie środowiskami. Współpraca może być korzystna dla obu stron. Może uda się sklecić 3-osobowe koło Sejmie. Jest już Jacek Wilk, może po ewentualnym pojednaniu, będzie rdzeniem nowej reprezentacji w parlamencie.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci