Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Stan gry na pierwszy dzień lata

planktonpolityczny

Dynamikę planktonowego życia politycznego dyktują obecnie dwie tendencje: przygotowania do wyborów samorządowych oraz rozpad nowych parlamentarnych formacji. Na razie wszyscy skupiają się na pojedynku Trzaskowski-Jaki w Warszawie. Pierwszego popiera już przyklepana koalicja PO-Nowoczesna, drugiego Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie i zapewne i WiS). Znów udało się spolaryzować scenę polityczną. W sondażach kandydaci POPiS-u uzyskują łącznie między 75 a 80 proc. głosów, spychając resztę na margines.

A mamy tam ciekawe postacie. Jest b. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, wyrzucony z PO. Wsparcia udzieliła ma Unia Europejskich Demokratów, która teraz składa się głównie z ludzi, których opuściła PO (dawne PD) lub wyrzuciła (koło poselskie). Jest Jan Śpiewak, popierany przez Partię Razem i działaczy miejskich. Reszta tych ostatnich wybiera swojego kandydata w prawyborach. 

Dziś doszedł jeszcze Andrzej Celiński (dawne UD, UW, SLD, SdPl, PD). Którego popiera SLD. Wielu śmieje się z tej kandydatury, ale Celiński zgarnia 30 proc. głosów na Mokotowie w wyborach na senatora. Nie jest więc anonimem z zerowym poparciem, jak niektórzy chcą go pokazywać. Sojuszowi udało się zgrupować większość planktonowego światka na lewicy: UP, KPEiR, PPS, Inicjatywa Feministyczna (dawna Partia Kobiet), SDPL, WiR, Polska Lewica. Poza pozostają Zieloni, Twój Ruch i Biało Czerwoni. 

Swojego kandydata wystawia również PSL - Jakuba Stefaniaka. Ludowcy w swojej ofensywie sięgają nawet w Warszawie. Każdy głos jest ważny, bo te wybory mogą przełamać, bądź pogłębić kryzys wywołany klęską w 2015 r. Na jesieni zobaczymy, co dała praca od podstaw w terenie Ludowców, jak i SLD.

Teraz chwila o kompozycji politycznej. PiS i PO trzymają się mocno, choć platformersi stracili ostatnio senatora. Kukiz'15 wzmocnił się na wybory ludźmi z Prawicy Rzeczypospolitej już nie Marka Jurka. Oddał kierowanie formacją i zaczyna budować większy ruch. Sam zaś Kukiz'15 według informacji z mediów ma wielkie problemy organizacyjne i może mieć duży problem w wyborach. Mimo że mają jeszcze trochę ludzi z zaprzyjaźnionych partii: UPR, KNP czy samorządowców. Los tego ugrupowania nie jest obecnie pewny. 

Nowoczesna również się posypała. Petru z dwoma posłankami założył koło Liberalno-Społeczni, które ma być zaczątkiem czegoś większego. Problem jednak, że dwa razy ten sam projekt raczej się nie uda. A teraz nie ma możliwości przejmowania centrowego elektoratu zmęczonego rządami PO.

Od ostatniego wpisu pojawiło się w spisie 6 nowych partii. Enigmatyczną Partię Chłopską (podejrzewam, że mogą być to starzy działacze prawicowych, chłopskich partyjek z lat 90.), Ruch Narodowy RP (wiadomo), Obywatelska Rzeczpospolita Polska (enigma, może powiązana z Obywatelami RP), Liga Samorządowa Pierwsza oraz Regionalna. Mniejszość z Większością - dwie partie regionalne i na koniec Ruch 11 Listopada (Marian Kowalski i reszta)

Jeżeli coś ciekawego jeszcze Wam wpadło, to zapraszam do wrzucania w komentarze. Jeżeli zaś ktoś chce czytać mój codzienny newsletter, zapraszam tutaj. 

 

Komentarze (99)

Dodaj komentarz
 • chart6600

  A Partia Chłopska - to przypadkiem nie kolejna inicjatywa Krzysztofa Filipka?

 • mlodylew

  Zieloni niby są, niby nie są w koalicji z Razem, Inicjatywa Polska, Wolne Miasto Warszawa. W zasadzie okręg podpisał się pod porozumieniem, ale wciąż nie ma decyzji walnego zebrania okręgu i rady krajowej. Struktury Warszawskie Inicjatywy Polskiej chcą i widzą Śpiewaka jako kandydata na fotel prezydenta, jednak Barbara Nowacka ma problem.

  W Poznaniu wychodzi że Razem ograło wraz z Tomasze Lewandowskim SLD. Ci grożą zerwaniem koalicji. Okazało się że mają tylko jedną jedynkę co oburzyło działaczy Sojuszu w stolicy wielkopolski.

 • chart6600

  Zmienił się prezes Polski Patriotycznej. Ryszarda Jarznickiego, który ustąpił ze względu na stan zdrowia - zastąpił Paweł Ziemiński, lider nacjonalistycznego Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej, które poniekąd przejęło partię.

 • 3kw

  W Partii Razem nastąpiła fala odejść. Kością niezgody stała się m.in. kwestia współpracy z innymi ugrupowaniami i potencjalne koalicje wyborcze.

  Trudno oceniać oczekiwania rzucających legitymacją inaczej niż jako naiwne. Partia Razem zawsze była sekciarsko przywiązana do swojego sztandaru. Nawet wyciąganie ręki do reszty lewicowego planktonu (Zielonych, IP) wychodziło im średnio, nie wspominając o ugrupowaniach, które realnie mogłyby liczyć się w nadchodzących kampaniach (SLD, PSL).

 • abizabi

  Pozwolę sobie zamieścić informację planktonowo-medyczno-kryminalną. Wysokiej szarży członek Wolności cierpi na francuską chorobę i jest obecnie oskarżony przez swoje kochanki, że świadomie zarażał je chorobą. dorzeczy.pl/kraj/65424/On-chcial-mnie-zabic-Twierdza-ze-polityk-partii-Wolnosc-zarazil-je-kila-przerywaja-milczenie.html

 • abizabi

  Ciekawy sondaż
  www.wnp.pl/parlamentarny/sondaze/pis-odrabia-sondazowe-straty-z-poprzednich-miesiecy,334.html . Jednocześnie wzrosło w nim poparcie dla PiS i K'15.

  @Chart6hłopskiej600 We władzach Partii Chłopskiej można znaleźć Filipka oraz, tu kolejna ciekawostka, Chojarską.

  PS
  Ktoś wie, co się dzieje z notozobaczymy?

 • anrzeju

  @3kw
  Sekciarstwo Razem, o którym wszędzie można czytać, jest bardzo ciekawe w kontekście koalicji w W-wie, Poznaniu (potencjalnie nawet z SLD!), Wrocławiu, Gdyni.
  Ciekawe czego ludzie odchodzący (na twitterze widziałem rozmowy o 'fali' 3-4 osób i to chyba nawet nie z władz partii) liczyli, na koalicje z PO?
  Swoją drogą Razem wybrało nowe władze i z tego co można przeczytać nastąpiło nieco zmian w składzie Zarządu: www.gazetaprawna.pl/artykuly/1173133,dziemianowicz-bak-zandberg-i-zawisza-ponownie-we-wladzach-partii-razem.html

 • ropeng1

  Tak swoją drogą wiadomo jaki plan na wybory samorządowe mają inne, nieco bardziej planktonowe ruchy i partię? Z tego co czytałem Liroy dogaduje się z Korwinem. UED wystartuje z list BS na Dolnym Śląsku i z list PO-N w Krakowie, a co z innymi regionami? Co robią RN i KNP? Zieloni startują z Razem?

 • karmon90

  Zieloni do sejmików wojewódzkich idą samodzielnie pod własnym szyldem. RN zresztą tak samo. KNP być może z list RN.

 • mlodylew

  Zieloni poparli kandydaturę Tomasza Lewandowskiego na prezydenta Poznania. SLD najprawdopodobniej będzie miało tylko jedną jedynkę.

 • abizabi

  www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wybory-samorzadowe-jaros-zamiast-ujazdowskiego-na-prezydenta-wroclawia/vn7vy9b Dzieje się

 • abizabi

  Za "Rz" "Według nieoficjalnych informacji, Kazimierz M. Ujazdowski może otrzymać propozycję startu w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (po wycofaniu go jako kandydata na prezydenta Wrocławia dop. red.). Na listach Koalicji Obywatelskiej byłby wówczas "jedynką". Radny sejmiku? Rewelacyjna propozycja dla uerodeputowango. Nawiasem pisząc nie sądziłem, że histotria tej kandydatury skończy się klęską jeszcze przed wyborami.

 • abizabi

  Podobno ceną za poparcie wywodzącego z się z N. następcy KMU ma być zgoda Lubnauer na wycięcie z list wszystkich kandydatów związanych z UED

 • mlodylew

  SLD się ośmiesza, kłótnie i brak ogarnięcia socialediów lvl mistrz świata. To co pisze Celiński... Jeszcze konserwatywny liberalny Leszek Miller i jego wnczka celebrytka.

  Wolność, KNP, RN idą razem do rady miejskiej.

  www.echodnia.eu/radomskie/wybory-samorzadowe/a/wybory-samorzadowe-2018-radomska-prawica-chce-do-rady-miejskiej,13366056/

 • kataak0

  Celiński po kryzysie w social media został zastąpiony Rozenkiem.

  MałgorzataTracz z Zielonych już oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach jako kandydatka tylko i wyłącznie Zielonych. Wychodzi na to, że rozmowy z Razem się nie udały.

 • mlodylew

  Koalicja Razem, Zielonych miała być formalnością. To w Warszawie są największe animozje pomiędzy tymi środowiskami, tam zawarcie wspólne koalicji miało być niemożliwe, jednak we Wrocławiu. Podobno i dalej od Warszawy tym o koalicje miało być łatwiej.

  Tak więc będą dwie lewicowe listy i kandydatki:

  1. Zieloni; Małgorzata Tracz,
  2. Koalicja Strajku Kobiet, ruchów miejskich, Razem; Marta Lempart.

  Wychodzi że we Wrocławiu osobno są Zieloni.

 • kataak0

  www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/kuropatwinski-byli-dzialacze-samoobrony-rp-postanowili-wspolpracowac,33009.html

  Zapowiada się łączenie post-samoobronowego planktonu.

 • ropeng1

  Samoobrona ma startować w wyborach samorządowych z WiS i z jeszcze jednym koalicjantem, którego jeszcze nie znamy (może chodzi o partię chłopską?).

  wpolityce.pl/polityka/406710-samoobrona-pojdzie-z-wis-do-wyborow-samorzadowych

 • strain

  A może trzeci koalicjant to partia Zmiana? ;)

 • endek83

  Co słychać ciekawego na Planktonie?

  Które ugrupowania lub środowiska będą tworzyć listy do sejmików?

  Ugrupowanie WiS Kornela Morawieckiego ma zagwarantowane podobno miejsca na listach PiS do Sejmików. Więc ewentualna współpraca WiS i Samoobrony będzie najpewniej dotyczyć miast, powiatów i gmin.

 • karmon90

  Kilka dni temu było podane w mediach, że ze współpracy PiS i WiS nic nie wyszło, czy coś się zmieniło?

 • karmon90

  Partia Chłopska w wyborach samorządowych będzie startować z list SLD, a jej lider Filipek ma być 1 do sejmiku z okręgu ostrołęcko-siedleckiego(Mazowsze).

 • mlodylew

  @karmon90 WiS idzie na 100 procent z Samoobroną.

  Międlar ( eks-ksiądz faszysta) otrzymał ofertę startu w walce o fotel prezydenta Wrocławia od ruchu kibicowskiego/kibolskiego/pseudokibiców.

  @endek83 Zadeklarowani z planktonu:

  -SLD Lewica Razem,
  - Korwin,
  - Razem,
  - Ruch Narodowy,
  - Zieloni,
  - Wolni i Solidarni ( Samoobrona plus trzecie tajemnicze ugrupowanie).

 • kataak0

  W Łodzi KNP i Wolność mają koalicję do Rady i na prezydenta miasta mają wspólnego kandydata więc KNP też można zaliczyć. W Radomiu też chyba biorą udział w jakiejś koalicji Wolności, KNP i RN.

 • ropeng1

  Bezpartyjni samorządowcy chcą wystawić listy do sejmików w każdym województwie.
  mws.org.pl/artykul/bezpartyjni-wystawia/498684

  Może to być dużym problemem dla Kukiz'15. Szczególnie, że już teraz według sondaży K'15 może mieć problem z przebiciem 5% w wyborach do sejmików.

 • abizabi

  @ropeng1 K'15 w większości wyborach do większości sejmików 5% raczej przekracza, samo przebicie tej granicy mandató jeszcze nie daje. Realny próg wyborczy oscyluje bowiem wokół granicy 10%. Dla Kukiza gra toczy się o pojedyńcze sejmikowe mandaty, które ucyznia jego formację koniecnzym koalicjantem, a przy mizernych strukturach terenowych niełątwo będize to osiągnąć.-----Pozwalam sobie wkleić link do ciekawej anali o na temat podobieństw (a raczej ich braku w znacznej mierze) pomiędzy wyborami prezydenkim w 2015 a walką o władzę w stolicy w 2018 www.rp.pl/artykul/1374734-Rok-2018-nie-bedzie-w-Warszawie-jak-2015.html

 • abizabi

  @endek83 , mlodylew Niewyklucozne są listy Ruchu 11 Listopada do niektórych sejmików okręgach. W części kraju prawdopobnie zarejstruje się też NOP. Na listy sejmikowe poważy się być może także Związek Śłowiański (tu max dwa województwa). Z wystawiania samodzielnych list do sejmików oficjlanie zrezygnowąła za to LPR wydajac wierropoddańczy adres wzywajacy do poparacia kandydatów PO.

 • ropeng1

  @abizabi Według sondażu do sejmików IBRiS Kukiz'15 nie przebija 5% w całej Polsce, a jedynie w 7 województwach. oko.press/uwaga-pis-moze-wygrac-wybory-do-10-sejmikow-po-z-n-tylko-do-4-koalicja-obywatelska-to-za-malo/
  Przy czym w sondażu nie uwzględniono BS.

  Tak ogólnie to chyba tylko 9 komitetów zarejestruje listy w całym kraju: PO-N, PiS, PSL, SLD-LR, K'15, W, R, BS i WiS-SO. Reszcie się raczej to nie uda.

 • karmon90

  Prędzej niż WiS-Samoobrona, widzę ogólnopolski komitet Zielonych. Zieloni mocno postawili na to by być komitetem ogólnopolskim i myślę, że im to się uda. Jak nie teraz to chyba nigdy.

 • abizabi

  @ropeng1 No cóż mamy najwyraxniej inne sondaże. Na moim K'5 przekracza próg w 11 województwach, a w pozostałych 5 prawie przekracza twitter.com/MarcinPalade

  karmon90 Koalicja WiS-S-Tajemniczy Plankton rzeczywiście może nie zarestrowac się wszedzie. Działaczy ma bowiem dość nieruchliwych. By wystawić listy do sejmików wystarczy natomiast dosłowie po kilku rozgarniętych i zdeterminowanych działaczy w skali województwa. Jeśli Zieloni (lub ktokolwiek inny) rzeczywiście się zaweźmią, to nie są bez szans.

 • abizabi

  PSz
  Mam dwa prywatne pytania. Czy ktos ma wiedzą o notozobaczymy? Czy któryś z forumowiczów nie szuka pracy na podbeskidziu?

 • abizabi

  "Podbeskidziu"

 • karmon90

  Napisz mi na maila co to za praca i za jaka kasę :)
  karmon90@wp.pl

  Co prawda podbeskidzie daleko ode mnie, ale zawsze można się przenieść, choć mam startować w wyborach samorządowych, więc póki co może być różnie z przeprowadzką.

 • dunczykiewicz

  Abizabi jeśli to praca dla politologów to się zgłaszam. :P
  A tak serio to co to za praca, bo ja z Podbeskidzia? ;)

 • dunczykiewicz

  Karmon90 mi się wydaje że niestety Zieloni mieli już swoją szansę na bycie niezależną siłą, teraz mogą mieć znaczenie albo lokalne albo jako część większej koalicji.

 • abizabi

  dunczykiewicz A skąd dokładnie jesteś? Jako politolog musiałbyś się trochę przebranżowić :-). Wiem od dobrego znajomego, że dalej są wolne miejsca a przynajmniej były do niedawna (sam kiedyś tam pracowłamem i było ok). Mail do kontaktu to salwador1@op.pl .

  kormon90 Stawki raczej nie zachęcają do przeprowadzek a kandydowanie raczej Cię skreśla.

 • karmon90

  Uważasz, że w którym momencie mieli taką szansę? Patrząc na rozwój struktur i mobilizacje na start do sejmików, myślę, że ta szansa jest właśnie teraz.

 • abizabi

  Chciałem dobrze, wyszło jak zwykle. Najmocniej przepraszam za zamieszanie, ale pozwoliłem sobie zadzwonić do znajomego i na razie wakató brak :-(. Dam znać, gdy coś się zmieni

 • ropeng1

  Tutaj zgodzę się z kolegą dunczykiewicz. Zieloni nie potrafili się zarejestrować w całej Polsce w żadnych wyborach od najbliższych kilku lat, dlaczego miałoby by im się udać tym razem? No chyba, że pieniądze z budżetu państwa za koalicję ZL wpłynęły na poszerzenie struktur. Na razie dawałbym im szanse 50 na 50.

  Sondaż Marcina Palade też nie jest super optymistyczny dla Kukiza. Daje mu to max 6%. Przy czym Palade uwzględnił tylko komitety bezpartyjne startujące w wyborach 2014, ogólnopolski udział BS może zmniejszyć poparcia dla Kukiza do 4%. Osłabienie Kukiza może wyjść jednak dobrze dla planktonu, słabszy K'15 będzie musiał przygarnąć na listy korwinowców.

 • abizabi

  @ropeng1 Sondaż Paladego rzeczywiście wróży Kukizowi co najwyżej pojedyncze mandaty. Co do Zielonych, to tak jak pisałme, żeby wystawić sejmikowe listy wystarczy dosłownie kilku zaangazownych i rozgarniętych działczy w kazdym z województw. To najłatwiejsze pod względem formalnym wybory. Pytanie, czy Zieloni są zdeterminowani naprawdę tych co njamniej kilku dziłaczy w kazdym województw znajdą.-------Jeśli natomiast chodzi o koalicję K'15-W, to matematyka wyborcza przemawiałaby "za". W wielu miejscach koalicjant mógłny powyższyć wynik o jakieś 1,5-2%, które byłoby kluczowe z punktu widzenia szans na mandaty. Poziom wzajemnych animozji okazał się jednak zbyt duży.

 • dunczykiewicz

  @Abizabi dokładnie na północ od Bielska-Białej jakbyś chciał wiedzieć, mimo że oferta pracy jest nieaktualna (nic nie szkodzi, jakby co). ;)

 • dunczykiewicz

  @Karmon90 w sumie jakby się zastanowić to faktycznie, wcześniej był mocny SLD z którym konkurować nie mogło, teraz by mieli szansę znaleźć się w sejmie w ramach ZLewu(o czym był zresztą jeden z poprzednich wpisów), obecnie jednak też nie widzę w nich siły zdolnej samodzielnie dostać się do sejmu, może w ramach potencjalnego ruchu Biedronia i Nowackiej.
  Co do popisów to pozostaje sceptyczny (mimo pewnych sympatii do nich) bo przynajmniej ostatnio wszędzie podpisów nie zebrali (w ścianie wschodniej jeśli dobrze pamiętam).

 • karmon90

  Tak jak pisał abizabi w tych wyborach, do sejmików, wystarczą 2-3 osoby i podpisy będą zebrane. Pod względem podpisów są to bardzo proste wybory. Duży problem dla partii planktonowych to duża liczba okręgów i duża liczba potrzebnych kandydatów.
  Inaczej jest z wyborami do PE gdzie okręgów jest mało, więc i mało potrzebnych kandydatów, za to ogromna jest ilość podpisów potrzebnych do rejestracji okręgów (tu 2-3 osoby nie dadzą rady).
  Zieloni fakt, na wschodzie są bardzo słabi, albo nie ma ich wcale, ale te kilka osób powinno się znaleźć i dużo bardziej wierzę w ich komitet ogólnopolski niż w łączny wynik powyżej 1%. Oczywiście w Warszawie, czy we Wrocławiu może być to nawet 3%, ale we wschodnich województwach sukcesem byloby 0,5%.
  W każdym razie kibicuje im. Zresztą jak większości planktonowych partii.

 • ropeng1

  Wiadomo coś jaki plan na te wybory mają działacze UED? Odpuszczają sobie? Przyklejają się do PO, albo SLD?

  Wie ktoś też czy w województwie wielkopolskim wystartuje Teraz Wielkopolska Grobelnego, czy też to stowarzyszenie weszło w skład Bezpartyjnych Samorządowców?

 • abizabi

  Jeśli chodzi o sejmikową kuchnię, to każda lista wymaga 300 podpisów poparcia, ale ta sama osoba może podpisać się na każdej z list w danym województwie. Lista kandydatów musi liczyć minimum 5 . Tym samym, jeśli w danym województwie jest 6 okręgów wyborczych potrzebujemy 30 kandydatów (w tym obowiązkowo 12 pań). Można wpisać rodzinę i znajomych :-) . Tym samym jak pisałem 2-3 osoby wystarczą, ale musiałyby być naprawdę rozgarnięte i zdeterminowane, co w świecie planktonu nie jest wcale częste, zwłaszcza, jeśli walczy się w z góry przegranej sprawie.

 • strain

  Partia Wolność oraz stowarzyszenie Skuteczni podpisali porozumienie na wybory samorządowe w Warszawie.

 • dunczykiewicz

  Wiadomość z wczoraj:
  Biedroń rezygnuje z wyborów samorządowych i chce tworzyć nowe ugrupowanie.
  Choć mu kibicuję to jednak rezygnacja z walki o reelekcję to moim zdaniem taktyczny błąd bo zwycięstwo w Słupsku dało by mu dodatkowe punkty za popularność w zarządzanym mieście.

 • abizabi

  Tymczasem K'15 trwa w letargu, Tayszka zdaeklarował, że jego ugrupowanie kandydata na prezydenta stolicy przedstawi już wkrótce... to znaczy za " w najbliższych tygodniach".

 • strain

  W październiku odbędą się wybory parlamentarne na Łotwie. Ostatnie sondaże dają duże notowania nowym formacjom. Pierwszym jest KPV LV (w tłumaczeniu: Do kogo należy państwo?) , którą założył Artuss Kaimiš wybrany poprzednio z Latvijas Reionu apvienba (Łotewskie Zjednoczenie Regionów). Partia o charakterze antysystemowym i populistycznym. Dalej mamy Jaun konservatv partija (Nowa Partia Konserwatywna) czyli jak nazwa wskazuje jest to ugrupowanie konserwatywne, ale proeuropejskie w przeciwieństwie do KPV LV. Ostatnie stronnictwo Kustba Par! (dosłownie: Ruch Za!) jest partią liberalną i proeuropejską. Ze starych partii w notowaniach najwięcej straciła główna partia rządząca czyli Vienotba (Jedność) należące do EPP.


  Z kolei w Szwecji z planktonu, które liczy na przekroczenie progu 4% jest Alternativ för Sverige (Alternatywa dla Szwecji) założona przez rozłamowców z Sverigedemokraterna (Szwedzcy Demokraci). Ugrupowanie jeszcze bardziej skrajne i radykalne od SD (ci drudzy przenieśli się całkiem niedawno w UE z frakcji EPDD do ECR; z kolei w sondażach zajmują obecnie drugie miejsce między centrolewicową S, a centroprawicą M).

 • kataak0

  wybory2018.pkw.gov.pl/pl/delegatury/panstwowa-komisja-wyborcza

  Na stronie PKW jak byk widać, że gowiniści zarejestrowali własny komitet w wyborach do sejmiku. Czyżby samodzielny start? Element walki o miejsca?

 • pavl6

  Własny komitet ogólnopolski w wyborach samorządowych, a na jakim szczeblu zostanie wykorzystany, to już od nich zależy.

 • kataak0

  W sumie racja ale z drugiej strony po co komu ogólnopolski komitet w wyborach niższego szczebla?

 • mlodylew

  Tam gdzie PiS nie wystawi list będą startować pod własnym szyldem. Może chcą pokazać że mają jakąś zdolność mogą startować samodzielnie?

 • dunczykiewicz

  Młodylew mi się wydaje że Gowin coś planuje tylko czeka na dogodny moment by wbić nóż w plecy swoim obecnym "kolegom" zresztą chyba nawet podczas jakiś prawyborów gdy ich kandydat wygrał to gowiniści zapowiadali że to dopiero początek.

 • 3kw

  Moja próba przedstawienia lewej strony sceny politycznej w formie tabeli (bez uwzględnienia nowej inicjatwy Biedronia, ponieważ to wciąż jedynie potencjalny projekt):

  pbs.twimg.com/media/DlWIH08XcAA9NWA.jpg:large

 • ropeng1

  Brakuje jeszcze Samoobrony, bądź co bądź to "lewica chrześcijańska". No i kilku innych partii jak Partii Chłopskiej, która będzie startowała z list SLD-LR, czy Unii Pracy mającej swojego europosła.
  Można by jeszcze zrobić zestawienie partii centrowych i prawicowych.

 • mlodylew

  @3kw

  Partia Zmiana to nie lewica. Inicjatywa Polska jest bardziej socjalliberalna, choć są osoby o poglądach socjaldemokratycznych. Partia Razem ma średnią otwartość na współpracę z innymi podmiotami na lewicy, obalili mit osobno startując w wielu miejscach w kraju chowając szyld partyjny i własny interes do kieszeni.

  Brakuje: Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna, Unii Pracy, Polskiej Lewicy, SDPL, WiR i jeszcze paru organizacji.

 • 3kw

  Napisałem tekst będący komentarzem do tabeli:
  www.salon24.pl/u/krystianwierzbicki/890566,kto-jest-kim-na-lewicy-tabela

  Inicjatywę Feministyczną, Unię Pracy i parę innych organizacji pominąłem celowo ze względu na ich porozumienie wyborcze z SLD. Strajk Kobiet to ruch feministyczny, w którym dominuje orientacja lewicowa, ale nie jest on jednoznacznie zawężony do samej tylko lewicy.

  W przypadku Samoobrony miałem wątpliwości, czy uwzględniać ją w zestawieniu partii lewicowych. Koniec końców trzymam się jednak założenia, że jest to partia hybrydowa (i to o wiele bardziej niż Zmiana). Taka populistyczna "catch all". Lepper używał wprawdzie pojęcia "lewicy patriotycznej", ale wcześniej zdarzało mu się np. podkreślać centrowość Samoobrony. W programie "Trzecia Droga Samoobrony RP" partia określa się jako sojalliberalna.

  Nie bez znaczenia są też afiliacje międzynarodowe. W Parlamencie Europejskim VI kadencji deputowani Samoobrony przystąpili do zdecydowanie zdominowanej przez prawicę Unii na rzecz Europy Narodów.

 • dunczykiewicz

  3kw, świetna analiza, a co do nieistniejącej partii Biedronia to moim zdaniem można by było zrobić podobną analizę dotyczącą partii i koalicji jeszcze nieistniejących i m.in analizować prawdopodobieństwo powstania np. Partii Biedronia, Petru, Zjednoczonej Lewicy czy koalicji Kukiz-Korwin oraz szanse w wyborach parlamentarnych.

  Swoją drogą polecam też ciekawą analizę z OKO.press.
  oko.press/jesli-chcesz-zrozumiec-polska-polityke-musisz-zrozumiec-ten-wykres/

 • dunczykiewicz

  @mlodylew potrafisz uzasadnić dlaczego Zmiana to nie lewica? Nie żebym czuł do nich jakąkolwiek sympatię ale jeśli twoja odpowiedź ograniczy się do stwierdzenia że to nacjonaliści z falangi to mimo wszystko nie zmienia to faktu że współtworzyli ją również komuniści a ich program gospodarczy jest jednak bliższy tradycyjnej socjaldemokracji. Jak dla mnie Zmiana to typowy sojusz ekstremów.
  Tak, pokazali to w Łodzi gdzie jako jedyna partia lewicy nie zgodziła się na stworzenie szerszej koalicji "bo Joński". Swoją drogą ciekawe co Zandberg na to że w Poznaniu chciano nawiązać współpracę z SLD. ;)
  Co do Inicjatywy to się mogę zgodzić, podobnie jak z uwagami o braku innych partii i ugrupowań.

 • mlodylew

  @dunczykiewicz Zmiana sama nie określa się na osi prawica-lewica. W swojej prorosyjskości odwołują się do katechona Putina. Duży wpływ na nich ma ideolog Aleksandr Dugin i jego 4TP ( czwarta Teoria Polityczna) opartej na powrocie do tradycji i mitów.Sama Zmiana jest po prostu mieszanką i na tej osi nie można jej umieścić. To raczej jak wspomniałeś sojusz ekstremów który nie wyszedł poza internet i jej działalność jest martwa. Razem w Łodzi przynajmniej jak Zieloni we Wrocławiu nie zrobili konkurencyjnego komitetu. Zaś sama w sytuacji w Łodzi się skomplikowała. Na konferencji przedstawiającej kandydatkę na prezydentkę nie było nikogo z Inicjatywy Polska, za to byli z partii Razem. Ocenianie zdolności koalicyjnych po stosunku do SLD jest zakłamaniem. Zdolność koalicyjna nie jest wybitna, ale potrafią współpracować i schować partyjny szyld.

 • dunczykiewicz

  @mlodylew Putin to akurat niczym w teorii podkowy przyciąga do siebie populistów wszelkiej maści, bo poza Jobbik czy Frontem Narodowym w reakcjach partnerskich jest z łotewską Harmonią która jest centrolewicowa oraz Mołdawska lewica.
  Dugin który zaczynał swoją karierę jako narodowy bolszewik(którzy to również odrzucają podział na lewo i prawo) to również typowy przykład zwolennika sojuszu ekstremów czy też w dużym skrócie, popiera każdy ruch który jest antyzachodni.
  Nie odrzucałbym Zmiany jako całkowicie nielewicowej mimo ich hybrydowej ideologii, bo jak już wspominałem ja i autor wspomnianej analizy jednak ta grupa zawiera w swym programie elementy lewicowe. To tak jak węgierska Polityka Może Być Inna która również odrzuca podział na lewicę i prawicę jako archaiczny a jednak trudno ich nie uznać za lewicę wskazując na fakt że programowo najbliżej im do zielonych. Co do ich obecnego statusu masz rację ale z drugiej strony fakt że mają silne struktury w środowiskach paramilitarnych (w tym obronie terytorialnej) oraz skutecznie w regionie grają na nastrojach antyukraińskich to podejrzewam że w razie ewentualnego upadku PiS, mogą po przejąć cześć ich elektoratu (głównie na południowym wschodzie kraju) a pozyskanie struktur po Samoobronie i częściowo SLD(w sprawie mundurowych mówili tym samym głosem co partia Czarzastego) da im podstawę do zbudowania stałych struktur, choćby mieli nie działać oficjalnie.
  Nie, ocenienie stosunku do partii i osób z niej które wyciągają rękę na zgodę i przyznają się do błędów na podstawie błędów z czasów rządów Millera i ciągle wyciąganie cytatu od byłego już członka SLD(o tym że ta jest umiarkowanie konserwatywna i umiarkowanie liberalna) który nie pełni żadnych funkcji przez członków Razem jako infantylne, nie jest zakłamaniem.
  Byli na inauguracji ale sabotowali próby zjednoczeniowe, no chwała im za to.
  PS. W języku polskim nie występuje określenie prezydentka(chyba że jako archaizm) tylko pani prezydent (którego się nie odmienia).

 • abizabi

  Witam kol. dunczykiewicz, jeśli dalej szukasz pracy, to wkrótce pojawi się oferta (tak deklaruje kolega). Jeśli chcesz, to pisz na adres salvador1@op.pl. Pozdrawiam

 • mlodylew

  @dunczykiewicz Razem nie sabotowało i nie a na to dowodu, jasno określili swoje warunki udziału. Co do kwestii infantylności Razem, nie będą oni tak sprawnymi graczami jak SLD. Przynajmniej są szczerzy i jasno mówią o co im chodzi. W porównaniu z SLD brak u nich cynicznego języka pełnego stwierdzeń "nie ma wroga na lewicy", by zaraz dowalać ugrupowaniom które nie chcą iść pod światłym przewodnictwem Sojuszu.

  Sojusz realnie nigdy nie próbował współpracować z szeroko pojętą społeczną lewicą. Ktoś widział kiedyś działaczy SLD na protestach pracowniczych?

 • dunczykiewicz

  @abizabi, dziękuję za adres e-mail i oczywiście go zapiszę ale mało prawdopodobne bym napisał wiadomość ponieważ w tej chwili jestem zatrudniony, wprawdzie nie jest to praca moich marzeń (choć uczciwie trzeba przyznać że dobrze płatna) to jednak będę uczciwy wobec mojego pracodawcy i przynajmniej do końca roku (jestem na razie na zastępstwo) pozostanę przy niej (poza tym gdybym niemal natychmiast zrezygnował to było by to nieuczciwie wobec tych co zatrudnienia nie dostali i osobiście uważam to za niepoważne zachowanie).
  Tak więc dziękuję za pomoc i z góry przepraszam jeśli się nie zdecyduje ostatecznie napisać do twojego znajomego. Pozdrawiam.

 • dunczykiewicz

  @mlodylew tak określił się, stwierdził że nie będą współpracować z Jońskim bo "za mało lewicowy" ich zdaniem. Nie no, wcale to nie jest sabotowanie.
  Kiedyś też w to wierzyłem w to co piszesz że "oni przynajmniej są wierni swoim ideałom" tylko że w perspektywie czasu rację miał Szumilewicz który twierdził że lepiej by uczciwi lewicowcy dostali się do sejmu jako frakcja ZL która wywiera na nią wpływ niż być planktonem dumnym z zachowania ideowej czystości(definiowanej oczywiście przez sympatyków tej partii wśród których są ludzie dla których osoby przeciwne parytetom to"mizogini" bo takie komentarze widziałem kiedyś na ich profilu na Facebooku).
  Nie uważam że SLD(zwłaszcza Miller i jego"dorobek" jest dla mnie nie do przyjęcia) jest bez winy ale czy sekciarstwo Razem jest lepsze dla polskiej lewicy? Bo moim zdaniem nie.

 • strain

  Zarejestrowane krajowe komitety w wyborach samorządowych: wybory2018.pkw.gov.pl/pl/delegatury/panstwowa-komisja-wyborcza

  Nie widzę nigdzie partii Wolność. No chyba, że to KWW Wolność W Samorządzie. Byłoby to dziwne, że startowaliby jako komitet wyborców, a nie tradycyjny komitet. Brakuje mi też komitetu Mniejszości Niemieckiej, są tylko w jednym z trzech okręgów w województwie opolskim. Na pewne mandaty mogą liczyć cztery komitety. Dwa koalicyjne czyli Platforma.Nowoczesna i koalicja skupiona wokół SLD, a także dwa zwykłe komitety czyli PiS oraz PSL (co ciekawe mieli startować z rozszerzoną nazwą "Porozumienie Społeczne"). O pojedyncze mandaty w sejmikach będzie walczyć Kukiz'15. Partia Razem raczej bez szans. Z lokalnych komitetów mandaty powinny zdobyć Bezpartyjny Samorządowcy w woj. dolnośląskim, oraz Śląska Partia Regionalna w woj. górnośląskim. Co ciekawe satelity PiS również zarejestrowały własne komitety, nie tylko partia Porozumienie, ale także Solidarna Polska.

 • pawelooss

  > Nie widzę nigdzie partii Wolność. No chyba, że to KWW Wolność W Samorządzie. Byłoby to dziwne, że startowaliby jako komitet wyborców, a nie tradycyjny komitet.
  Nie jest dziwne, ponieważ nadal trwa prawny spór o zmianę nazwy (sąd uważa, że jest zbyt podobna do już istniejących bytów), skutkiem czego nie są oni uwzględniani nawet w wykazie partii politycznych w PKW, ponieważ partię KORWiN już z niego zdjęto, a partii Wolność jeszcze nie wpisano. Poza tym oni próbowali się najpierw zarejestrować jako KWW Wolność, ale zostali wezwani do usunięcia wad (zapewne z tych samych powodów), więc zastosowali wybieg w postaci tego dopisku w nazwie komitetu.

 • abizabi

  Z ciekawszych rzeczy widzę komitet KNP, który co całkiem możliwe choć trochę list sejmikowych wystai. Ciekawe, czy Bezpartyjni Samorzadowcy pojawią się w całejPolsce, jeśli tak, to nie wróże sukcesu poza Wrocławiem.

 • ropeng1

  Bezpartyjni Samorządowcy mają pojawić się w całej Polsce (przynajmniej tak głosili). Do ich stowarzyszenia dołączyły takie organizację jak Lepsze Lubuskie (z prezydentem Zielonej Góry) i Bezpartyjni Pomorze Zachodnie (z prezydentem Szczecina), więc jak już to mają pewne mandaty w trzech województwach.
  Po za tym dołączył do nich ruch Ryszarda Grobelnego "Teraz Wielkopolska" i Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (tutaj trudno powiedzieć czy uzyskają mandat w tych województwach) oraz kilka mniejszych organizacji (wójtowie i burmistrzowie i niektórzy radni powiatów). Myślę, że w skali kraju mają szansę na kilka procent.

  Na ich stronie głównej jest cała lista ważniejszych działaczy bezpartyjni.org/

 • karmon90

  Nowacka w KO?

  m.newsweek.pl/polska/polityka/barbara-nowacka-z-inicjatywa-polska-dolacza-do-po-i-nowoczesnej,artykuly,432184,1.html

 • karmon90

  SLD zaprezentował 1 do sejmiku województwa mazowieckiego, a na nich m.in. Jan Hartman, oraz członek SD.

 • abizabi

  Burzliwy rozłam w Ruchu 11 Listopada. Marian Kowalski trzaskając drzwiami porzuca swoją partię i o urząd prezydenta Lublina będzie u wyborczego ubiegął się pod szyldem lokalnego komitetu wyborczego "My z Lublina".

 • abizabi

  bez "u wyborczego"

 • oemes

  Znacie jakiś blog godny uwagi, na którym wpisy są częściej niż raz na pół roku ?

 • mlodylew

  Paulina Piechna-Więckiewicz odchodzi wraz z warszawskimi strukturami z Inicjatywy Polska.

 • rewkons

  W Gdańsku Kongres Nowej Prawicy oficjalnie poparł Kacpra Płażyńskiego i ktoś z KNP prawdopodobnie będzie na liście do Rady Miasta; analogicznie w Gdyni Wolność poparła Horałę, a kandydat Wolności startuje do Rady. Być może również Wolność poprze Płażyńskiego.

  W Gdańsku na prezydenta startuje też ex-kukizowiec (i ex-palikociarz) Jacek Hołubowski w ramach komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy utworzonego przez ex-PiSowskich radnych, wyrzuconych za krytykę Płażyńskiego (frakcja Andrzeja Jaworskiego). Popiera go poseł Kukiza z Elbląga Andrzej Kobylarz, więc można powiedzieć, że jest to jakaś tam kandydatura środowiska kukizowego.

  W Olsztynie do Rady Miasta startuje z list Kukiza prof. Michał Wojciechowski, wieloletni UPR-owiec, ostatnio gowinista, ale jak widać już kukista. A także Janusz Prucnal z Prawicy Marka Jurka, radny LPR w latach 2002-2006.

 • karmon90

  Poseł Kulesza z Kukiz'15 startuje w Lublinie na prezydenta miasta. Popierany jest przez Kukiz'15, Wolność i Ruch Narodowy.

  Także w Lublinie startuje kandydatka popierana przez Wolni i Solidarni.

  Kolejność kandydatów w Lublinie wydaje się jasna: 1. Obecny prezydent Żuk z PO(popierany także przez Nowoczesną), wygrana bardzo możliwe, że znów w 1 turze, 2. Tułajew z PIS(bardzo nielubiany człowiek w Lublinie), 3. Kulesza. Miejsca 4 i 5 dość zagadkowe bo powalczą o nie, kandydatka WIS i Marian Kowalski(kiedyś UPR, RN), obecnie bezpartyjny(odszedł z partii, którą niedawno założył - Ruch 11.11). Można spodziewać się także kandydata SLD, ale jego wynik będzie marny, choć na 4 miejsce powinno wystarczyć. 4 lata temu kandydatka lewicy zdobyła niewiele więcej głosów niż Kowalski(wtedy RN).

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • amiel1

  Zdradzę Wam tajemnicę, że jako przedstawiciel planktonu na jednej z dużych list wyborczych będę walczył o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

 • karmon90

  KNP rezygnuje ze startu w wyborach do sejmików wojewódzkich.

  Oświadczenie:
  knp.org.pl/oswiadczenie-knp-w-sprawie-wyborow-samorzadowych-2018/

  Głupie tłumaczenie, a prawda jest taka, że nie ma struktur, ani ludzi i start byłby takim niewypałem jak start do sejmu w 2015.

 • dunczykiewicz

  @amiel1 za ten spam to powinieneś dostać bana.

 • pawelooss

  Myślę, że przeglądarka mu się zacięła przy wysyłaniu tego komentarza. Nie zakładałbym od razu złych intencji.

 • abizabi

  test

 • abizabi

  Kilka newsów ze świata plantktoolinu. Wolność oprócz stolicy wystawia też kandydatów na prezydentów Łodzi, Lublina oraz Bielska Białej. ----WiS wystawiając sejmikowe listy w dużej mierze bazował na niewielkim, ale wciąż aktywnym środowisku Adama Słomki.----Zgodnie z zapowiedziami na sejmikowych listach K'15 jest sporo Prawicy Rz.----PS Szkoda, że ten blog zamiera.

 • abizabi

  SZANOWNY AUTORZE BLOGA Skoro ewidentnie osłabło twoje zainteresownie blogiem, mam propozycję. Może pozwoliłbyś zamieszczać na nim teksty innych (oczywiście akceptowałbyś teksty). Wielu z nas ma coś ciekawego do powiedzenia i raz na dwa miesiące mogłaby napisać dłuższy tekst (lub częściej oczywiście, ale bądźmy realistami). To niewiele, a z pewnością przywróciłoby życie blogowi na, którym obecnie teksty są coraz rzadsze. Co najmniej dwóch forumowiczów wyraziło już zainteresowanie propozycją. Poza tym, może namówiłbym też do publikacji kolegę, który zawodowo bada min. historię planktonu międzywojennego. Naprawdę szkoda bodaj jedynego jeszcze do niedawna tętniącego życiem miejsca w sieci, w którym ludzie o tak niszowym hobby jak polski plankton mogli dzielić się informacjami i opiniami. Oczywisćcie pomimo, ze mam poglądy polityczne w tekstach powstrzymywałbym się od ich wyrażania (inni jak rozumiem rónież).

 • abizabi

  @banach Pewnie będę żałował, że spytałem, ale ciekawość ostatecznie zwyciężyła. Co miał oznaczać ten przedziwny wpis na twitterze? Nijak nie potrafię wytłumaczyć przekonania, że chcąc zupełnie bez udziału pawmaka ożywić blog, na którym pawmaka nie ma (i jak deklaruje nie będzie) robię to dla pawmaka o czym rzekomo powodowany chęcią kontaktu z tymże powamkeim o czym sam ponoć informuję jakoś tajemniczo "między wierszami"?. Możesz przybliżyć mi ścieżkę rozumowania?

 • 3kw

  Partia Razem chce rozmawiać, a właściwie już rozmawia, o współpracy z SLD:

  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24111763,partia-razem-siadamy-do-stolu-z-sld-lewica-pojdzie-wspolnie.html?disableRedirects=true

  Duży przełom w postawie razemowców, przynajmniej tej deklaratywnej. Na pewno spowodowany w dużej mierze presją zewnętrzną (media i wyborcy pytający o zjednoczenie lewicy), a po części także wewnętrzną (paru działaczy już odeszło ze względu na sekciarską linię uniemożliwiającą współpracę z innymi podmiotami). Rzecz jasna, rozmowy nie muszą zakończyć się niczym konstruktywnym - i z dużym prawdopodobieństwem nie zakończą.

  Napisałem krótką notkę na ten temat:
  www.salon24.pl/u/krystianwierzbicki/906931,sld-i-partia-razem-siadaja-do-rozmow-tylko-tyle-i-az-tyle

 • rjey

  Możemy zawsze założyć alternatywny blog, na czas kiedy ten nie wróci do żywych. Byłoby szkoda, żeby dobre źródło o planktonie po prostu wyschło.

 • imiejego444

  Popieram.

 • abizabi

  Przyłączam się do apelu.

 • pawelooss

  Toć istnieje już Karuzela Polityczna od Pawmaka, wieloletniego komentatora tego bloga, który wyrobił sobie dobrą markę porządnie przygotowywanymi postami, w których drobiazgowo, skrupulatnie i dość rzetelnie rozpisywał się o świecie planktonu ze szczegółowością co do pojedynczych kandydatów. Jak obserwuję od jakiegoś czasu, to na własnym poletku utrzymał tę formę, rozszerzając tematykę o ruchy w partiach głównego nurtu, ale nie powinno to jakoś bardzo razić czy przeszkadzać, zwłaszcza jeśli forma tego przeniesienia się ma mieć charakter tymczasowy, "na czas kiedy ten nie wróci do żywych".

  Myślę, że nikt się nie obrazi za podanie w tej sytuacji linka: KP. :)

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci