Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Stan gry na pierwszy dzień lata

planktonpolityczny

Dynamikę planktonowego życia politycznego dyktują obecnie dwie tendencje: przygotowania do wyborów samorządowych oraz rozpad nowych parlamentarnych formacji. Na razie wszyscy skupiają się na pojedynku Trzaskowski-Jaki w Warszawie. Pierwszego popiera już przyklepana koalicja PO-Nowoczesna, drugiego Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie i zapewne i WiS). Znów udało się spolaryzować scenę polityczną. W sondażach kandydaci POPiS-u uzyskują łącznie między 75 a 80 proc. głosów, spychając resztę na margines.

A mamy tam ciekawe postacie. Jest b. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, wyrzucony z PO. Wsparcia udzieliła ma Unia Europejskich Demokratów, która teraz składa się głównie z ludzi, których opuściła PO (dawne PD) lub wyrzuciła (koło poselskie). Jest Jan Śpiewak, popierany przez Partię Razem i działaczy miejskich. Reszta tych ostatnich wybiera swojego kandydata w prawyborach. 

Dziś doszedł jeszcze Andrzej Celiński (dawne UD, UW, SLD, SdPl, PD). Którego popiera SLD. Wielu śmieje się z tej kandydatury, ale Celiński zgarnia 30 proc. głosów na Mokotowie w wyborach na senatora. Nie jest więc anonimem z zerowym poparciem, jak niektórzy chcą go pokazywać. Sojuszowi udało się zgrupować większość planktonowego światka na lewicy: UP, KPEiR, PPS, Inicjatywa Feministyczna (dawna Partia Kobiet), SDPL, WiR, Polska Lewica. Poza pozostają Zieloni, Twój Ruch i Biało Czerwoni. 

Swojego kandydata wystawia również PSL - Jakuba Stefaniaka. Ludowcy w swojej ofensywie sięgają nawet w Warszawie. Każdy głos jest ważny, bo te wybory mogą przełamać, bądź pogłębić kryzys wywołany klęską w 2015 r. Na jesieni zobaczymy, co dała praca od podstaw w terenie Ludowców, jak i SLD.

Teraz chwila o kompozycji politycznej. PiS i PO trzymają się mocno, choć platformersi stracili ostatnio senatora. Kukiz'15 wzmocnił się na wybory ludźmi z Prawicy Rzeczypospolitej już nie Marka Jurka. Oddał kierowanie formacją i zaczyna budować większy ruch. Sam zaś Kukiz'15 według informacji z mediów ma wielkie problemy organizacyjne i może mieć duży problem w wyborach. Mimo że mają jeszcze trochę ludzi z zaprzyjaźnionych partii: UPR, KNP czy samorządowców. Los tego ugrupowania nie jest obecnie pewny. 

Nowoczesna również się posypała. Petru z dwoma posłankami założył koło Liberalno-Społeczni, które ma być zaczątkiem czegoś większego. Problem jednak, że dwa razy ten sam projekt raczej się nie uda. A teraz nie ma możliwości przejmowania centrowego elektoratu zmęczonego rządami PO.

Od ostatniego wpisu pojawiło się w spisie 6 nowych partii. Enigmatyczną Partię Chłopską (podejrzewam, że mogą być to starzy działacze prawicowych, chłopskich partyjek z lat 90.), Ruch Narodowy RP (wiadomo), Obywatelska Rzeczpospolita Polska (enigma, może powiązana z Obywatelami RP), Liga Samorządowa Pierwsza oraz Regionalna. Mniejszość z Większością - dwie partie regionalne i na koniec Ruch 11 Listopada (Marian Kowalski i reszta)

Jeżeli coś ciekawego jeszcze Wam wpadło, to zapraszam do wrzucania w komentarze. Jeżeli zaś ktoś chce czytać mój codzienny newsletter, zapraszam tutaj. 

 

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • chart6600

  A Partia Chłopska - to przypadkiem nie kolejna inicjatywa Krzysztofa Filipka?

 • mlodylew

  Zieloni niby są, niby nie są w koalicji z Razem, Inicjatywa Polska, Wolne Miasto Warszawa. W zasadzie okręg podpisał się pod porozumieniem, ale wciąż nie ma decyzji walnego zebrania okręgu i rady krajowej. Struktury Warszawskie Inicjatywy Polskiej chcą i widzą Śpiewaka jako kandydata na fotel prezydenta, jednak Barbara Nowacka ma problem.

  W Poznaniu wychodzi że Razem ograło wraz z Tomasze Lewandowskim SLD. Ci grożą zerwaniem koalicji. Okazało się że mają tylko jedną jedynkę co oburzyło działaczy Sojuszu w stolicy wielkopolski.

 • chart6600

  Zmienił się prezes Polski Patriotycznej. Ryszarda Jarznickiego, który ustąpił ze względu na stan zdrowia - zastąpił Paweł Ziemiński, lider nacjonalistycznego Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej, które poniekąd przejęło partię.

 • 3kw

  W Partii Razem nastąpiła fala odejść. Kością niezgody stała się m.in. kwestia współpracy z innymi ugrupowaniami i potencjalne koalicje wyborcze.

  Trudno oceniać oczekiwania rzucających legitymacją inaczej niż jako naiwne. Partia Razem zawsze była sekciarsko przywiązana do swojego sztandaru. Nawet wyciąganie ręki do reszty lewicowego planktonu (Zielonych, IP) wychodziło im średnio, nie wspominając o ugrupowaniach, które realnie mogłyby liczyć się w nadchodzących kampaniach (SLD, PSL).

 • abizabi

  Pozwolę sobie zamieścić informację planktonowo-medyczno-kryminalną. Wysokiej szarży członek Wolności cierpi na francuską chorobę i jest obecnie oskarżony przez swoje kochanki, że świadomie zarażał je chorobą. dorzeczy.pl/kraj/65424/On-chcial-mnie-zabic-Twierdza-ze-polityk-partii-Wolnosc-zarazil-je-kila-przerywaja-milczenie.html

 • abizabi

  Ciekawy sondaż
  www.wnp.pl/parlamentarny/sondaze/pis-odrabia-sondazowe-straty-z-poprzednich-miesiecy,334.html . Jednocześnie wzrosło w nim poparcie dla PiS i K'15.

  @Chart6hłopskiej600 We władzach Partii Chłopskiej można znaleźć Filipka oraz, tu kolejna ciekawostka, Chojarską.

  PS
  Ktoś wie, co się dzieje z notozobaczymy?

 • anrzeju

  @3kw
  Sekciarstwo Razem, o którym wszędzie można czytać, jest bardzo ciekawe w kontekście koalicji w W-wie, Poznaniu (potencjalnie nawet z SLD!), Wrocławiu, Gdyni.
  Ciekawe czego ludzie odchodzący (na twitterze widziałem rozmowy o 'fali' 3-4 osób i to chyba nawet nie z władz partii) liczyli, na koalicje z PO?
  Swoją drogą Razem wybrało nowe władze i z tego co można przeczytać nastąpiło nieco zmian w składzie Zarządu: www.gazetaprawna.pl/artykuly/1173133,dziemianowicz-bak-zandberg-i-zawisza-ponownie-we-wladzach-partii-razem.html

 • ropeng1

  Tak swoją drogą wiadomo jaki plan na wybory samorządowe mają inne, nieco bardziej planktonowe ruchy i partię? Z tego co czytałem Liroy dogaduje się z Korwinem. UED wystartuje z list BS na Dolnym Śląsku i z list PO-N w Krakowie, a co z innymi regionami? Co robią RN i KNP? Zieloni startują z Razem?

 • karmon90

  Zieloni do sejmików wojewódzkich idą samodzielnie pod własnym szyldem. RN zresztą tak samo. KNP być może z list RN.

 • mlodylew

  Zieloni poparli kandydaturę Tomasza Lewandowskiego na prezydenta Poznania. SLD najprawdopodobniej będzie miało tylko jedną jedynkę.

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci