Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Jak by wyglądał Sejm, gdyby Zjednoczona Lewica startowała jako zwykły komitet

planktonpolityczny

W ramach wkładu w historię polityczną przeprowadziłem symulację wyników wyborów 2015 r. w wariancie, gdy Zjednoczona Lewica startuje jako zwykły komitet wyborczy a nie koalicja. Założyłem, że Twój Ruch i mniejsze podmioty zgodziły się na tę formule, bez podziały dotacji. Same i tak nie dałyby rady przekroczyć 3 proc. - dających finansowanie z budżetu, a co dopiero progu wyborczego.

Tak więc w naszej historii - 25 X 2015 r. ZL zdobywa w wyborach 7,5% głosów i wchodzi do Sejmu. Wielu działaczy SLD cieszy się, że nie wybrali formuły koalicji. Do Sejmu komitet wprowadza 29 posłów - więcej niż Nowoczesna, przy gorszym wyniku procentowym, ze względu na bardziej równomierne rozłożone poparcia w kraju, .N 11% wszystkich głosów zdobyła w Warszawie.

Kto wchodzi do Sejmu? 24 posłów SLD - w tym wszyscy najważniejsi z Leszkiem Millerem na czele. Wynik niewiele gorszy od tego z 2011 r. Mandaty otrzymują również 4 przedstawiciele Twojego Ruchu, m.in. Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka. Pierwszego w historii posła wprowadzają również Zieloni: Małgorzatę Tracz. Lewica nie znika z Sejmu, ma klub i możliwość wpływania na państwo. Być może w toku kadencji w jej szeregi wchodzą posłowie innych klubów. Być może udaje się stworzyć też koło senackie.

Wejście SLD to oczywiście straty dla innych klubów. PiS nie ma większości, traci 16 mandatów (w tym 1 Polski Razem - Iwona Michałek i 1 Solidarnej Polski - Michał Wójcik). Ma 219 posłów i musi szukać koalicjanta. Zapewne zostaje nim Kukiz'15 odchudzony o 2 posłów - w tym Piotra Apela. PiS nie przeprowadza tak szybko reform jakby chciała. Rząd również powstaje po wielu tygodniach targów. Czystki w administracji i mediach przeprowadzane są dużo później. Kukiz'15 otrzymał 3-4 ministerstwa, lider ugrupowania raczej nie decyduje się na objęcie jakiejś funkcji. Trudno mi wskazać kandydatów na ministrów. 

Koalicja na pewno jest burzliwa, zapewne mielibyśmy powtórkę z lat 2005-2007, co na pewno wpłynęłoby na notowania obu partii. Być może w którymś momencie z Kukiz'15 odeszłaby część działaczy i podczepiła się pod PiS. Wtedy powstałby rząd PiS i przystawek. Byłoby to jednak kosztowne politycznie. Generalnie, PiS byłoby dużo trudniej rządzić - opozycja byłaby dużo silniejsza a koalicja słabsza.

W naszej historii PO straciłaby 5 posłów. Porażka wyborcza nie byłaby tak dotkliwa, Platforma miałaby lepszy punkt wyjścia do krytykowania rządu. Nowoczesna utraciłaby aż 4 posłów, w tym Paulinę Hennig-Kloską. Jednak w naszej historii mogłoby nie dojść do Madery i być może .N byłaby liderem sondaży. Pogorszyłaby się za to pozycja PSL. Ludowcy mieliby 14 posłów i nie powstałby klub, tylko koło parlamentarne. Kryzys w partii byłby ogromny.

A co z partiami poza parlamentem? Wolność Korwina mogłaby zyskać na kontestowaniu rządowego Kukiza. Partia Razem być może byłaby bardziej skora do współpracy z SLD. Może byśmy mieli silną lewicową koalicję.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (114)

Dodaj komentarz
 • pawmak

  Kukiz nie wszedłby raczej w żadną koalicję z PiS. Większość sklecono by z obecnych posłów WiS i Partii Republikańskiej (to już razem 8), z Baszką i Możdżanowską 10, no i tych 2-3 jeszcze skądś by wyjęto. Jakby niektórzy z wymienionych nie zostali posłami, to kilku by dało radę jeszcze na początku wyjąć może z PO (jak jeszcze nie było wiadomo, że PiS się szykuje do takiej chuliganki) albo od Kukiza (typu Jachnik), a nawet przy rządzie nieznacznie mniejszościowym jakoś by to szło.
  Generalnie więc pewnie rządy takie same, tylko czerwoni by w Sejmie krzyczeli, więc chyba by było gorzej. Ale i tak Nowoczesna w tym krzyczeniu ich zastępuje, PO trochę też.

  W Senacie układ byłby taki sam, więc żadnego lewicowego (ani tym bardziej SLD-owskiego) koła by nie było. Pewnie TR utworzyłby w Sejmie własne koło, może z Zielonymi. A ci faktycznie wprowadziliby pierwszą posłankę, no ale w ogóle byłaby to już ich druga.
  A "zwykły" komitet, to zaznaczmy, komitet partyjny. Ewentualnie KWW, ale wtedy kasa dla SLD by przepadła.

  A żadnej Madery nie było, tylko Lizbona... Szczegół, ale cholerna mitologia jest.

 • smok.eustachy

  Jakby babka miała wąsy to by dziadkiem była.

 • strain

  "Ma 219 posłów i musi szukać koalicjanta."

  Równie dobrze do koalicji z klubem PiS przystąpiłby PSL. Jako jedyny opozycyjny klub wstrzymał się przy powołaniu zaraz w nowej kadencji rządu B. Szydło (trzy pozostałe kluby głosowały przeciw).

  No z błahostek to ciekawe jakby wyglądał układ ułożenia klubów/kół z sali plenarnej. Dalej w kolejności od największego (z prawej strony) do najmniejszego (z lewej strony)? Z innych drobnych spraw to, które kluby otrzymałyby fotel wicemarszałka?

 • pavl6

  Kukizowcy by raczej nie blokowali reform, ale bzdurne wojenki

 • pawmak

  PSL też nie weszłoby w tę koalicję, tak jak i nie weszło w 2005/2006 (co najwyżej właśnie 2-3 posłów by wykłusowano od nich, jak i z innych klubów, a najwięcej od Kukiza, a może i tylko z K'15). SLD chyba by dostał wicemarszałka i na pewno jego posłowie zajmowaliby miejsca najbardziej po lewej w Sejmie.
  A to nowa ich gwiazda na listach, prawdziwie czerwona feminiara:
  www.wprost.pl/kraj/10110406/monika-jaruzelska-wystartuje-w-wyborach-samorzadowych-z-list-sld.html
  Może głosów nabić.

 • nakin

  @strain
  Zgadzam się. PSL aż przebierał nogami, by uczestniczyć w Dobrej Zmianie. Ma do tego odpowiednie kadry, gotowe obsadzić każdy stołek. A tak patrzą z boku i się ślinią. Do tego dochodzi zbieżność ideowa -- etatyzm.

 • pawmak

  Bzdury... Proszę sobie przypomnieć, jakie były antagonizmy chwilę wcześniej między tymi partiami (chrzanienie o sfałszowanych wyborach samorządowych, gazetki itd.). PSL zastanawiało się jeszcze w 2006, ale już wtedy zobaczyli, czym jest PiS i zdania od tego czasu o tej partii na pewno nie poprawili.

  A dziś wprawdzie zrobiono nagłówek z wypowiedzi Sawickiego, że nie wyklucza koalicji z PiS w samorządach - no ale chodzi oczywiście o poziom poniżej wojewódzkiego, gdzie koalicje są najróżniejsze (jeszcze do tej kadencji nawet POPiS-y potrafiły powstawać, choć teraz chyba już to nie będzie możliwe). A jak wspomniałem, sama wiceszefowa SLD była jeszcze parę dni temu z PiS w koalicji w Kaliszu.

 • abizabi

  Co do PSL, to rzeczywiście ludowcy, choć pragmatyczni, wyraźnie bali się losu zjedzonej przez PiS przystawki. Antagonizmy między partiami to rzecz drugorzędna (infantylne straszenie zdjęciami katastrofy nuklearnej po zwycięstwie PiS, czy skandale przy wyborach samorządowych)---SLD mam wrażenie, żywi się głównie słabością pozostałej opozycji, bo poza podejmowanymi ostatnio próbami scementowania najtwardzego elktoratu teskniących za PRL (casus Jaruzelskiej itp) SLD niczym nie stara się porwać wyborców. Myslę, że PO odkleją się lewicowi wyborcy, dla których partia Schetyny stała się równie bezradna jak pozaparlamentarne SLD, stąd głosowanie bardziej w zgodzie z przekonaniami przestaje być brakiem pragmatyzmu.----Fakt wziął na widelec lidera UPR posła Kukiz Jóźwiaka pisząc wyjątkowo obrzydliwy tekst natemat.pl/232559,bartosz-jozwiak-o-publikacji-faktu-twierdzi-ze-to-atak-na-rodzine . Zarzuty są dwa (oba sformułowane równie zjadliwym językiem zresztą) po pierwsze poseł ośmielił się pobrać przewidziany prawem zwrot za najem mieszkania w Warszawie (gazeta dopatrzyła się skandalu w fakcie, że mieszkanie wynajął od asystentki i cóż z tego, że rzeczywiście z niego korzysta a czynsz nie jest zawyżony). Po drugie zarzucono mu romans z ową asystentką (prawdziwość owego zarzutu trudno jednoznacznie potwierdzić)

 • pavl6

  Tymczasem UPR poszerzył się o czwartego posła. wsensie.pl/polska/27630-upr-ma-juz-czterech-poslow-w-sejmie

 • mlodylew

  Biedroń zamierza ubiegać się o reelekcje w Słupsku. Właściwa decyzja. Jeśli potwierdzi swoje dobre rządy zwycięstwem w pierwszej turze, jeśli w radzie miasta będzie mieć klub wtedy może zacząć myśleć o ogólnopolskiej polityce. W przeciwieństwie do Czarzastego i Nowackiej, a także Razem będzie mógł jednoczyć lewice pod swoim sztandarem. Nowacka nie ma legitymacji społecznej, Czarzasty też nie ma i Razem nie ma. Jedyną osobą na lewej scenie która skacze na innym poziomie jest Biedroń. Inni mogą utyskiwać i wymachiwać buławami. Czarzasty to lubi i Nowacka, ale to Biedroń ma prawdziwą władze.

 • abizabi

  Szansy na sejmikową koalicję Wolność-Kukiz właściwie już nie ma. Korwiniści pójdą do wyborów sami, zaś K'15 zaprosi na listy UPR i Prawicę (może kogoś jeszcze). Wiele wskazuje natomiast na to, że K'15 i Wolność wystawią wspólne listy w kilku największych śląskich miastach.---Biedroń rzeczywiście może się okazać materiałem na polskiego Macrona. Zważywszy na jego niebezpieczne pomysły ideologiczne byłoby to naprawdę groźne.

 • pawmak

  Z pozycji prezydenta Słupska? No w każdym razie oby nie.

  Obrzydliwe to byłoby zdradzanie żony przez Józwiaka i chyba sporo na to wskazuje.
  To Kulesza do UPR wrócił, bo już tam kiedyś był. Sam rzecznik klubu. Rozumiem, że wg statusu co najmniej od września jest członkiem partii. Chyba jeden z bardziej antypisowskich posłów K'15. Chociaż... można powiedzieć, że UPR jest w rządzie. Bo podsekretarzem stanu w MS jest inny członek rady głównej, mąż Zielińskiej (z komisji weryfikacyjnej).
  uniapolitykirealnej.org.pl/Adam_Zielinski.html

  PSL ma po prostu za duże różnice z PiS. Nie ideowe (tak jak nie te poróżniły kiedyś PiS i PO), tylko jeśli chodzi o styl. Fakt, że tzw. "donoszenie na Polskę" przez PiS po wyborach samorządowych było skandalem i fakt również, że Macierewicz, który mówił o wypowiedzeniu przez Rosję Polsce wojny, zgodnie z przewidywaniami gazetki (a mimo zapowiedzi, że będzie nim Gowin) został ministrem obrony.
  Na PiS za to głosowała (a propos M. Jaruzelskiej) żona innego (jeszcze) generała (gloryfikująca go zresztą)...
  www.se.pl/wiadomosci/polityka/maria-kiszczak-wiecej-na-pis-nie-zaglosuje_1044250.html

 • pawmak

  Chociaż z tym Zielińskim jako podsekretarzem stanu to chyba jakiś fejk, bo żadna strona tego nie potwierdza. Chociaż członków komisji weryfikacyjnej się nazywa ministrami (tyle że takim jest też np. Rabiej).

 • abizabi

  @PAWMAK "Z pozycji prezydenta Słupska? No w każdym razie oby nie." Z pozycji Najlepszego Polskiego Prezydenta Miasta, bo tak przedstawia go medialny mainstream.----"zdradzanie żony przez Józwiaka i chyba sporo na to wskazuje" To atak na jednaego z najbardziej pracowitych i merytorycznych posłów. Nie rozstrzygam czy sypia z kimś poza żoną, ale na razie wiemy tylko, że wynajmuje mieszkanie (do czego ma prawo), że tym jak mniemam kilkupokojowym lokalu spędził czas ze współpracownicą, a to chyba trochę za mało do formułowania tak stanowczych tez jak "Fakt".-----"PSL ma po prostu za duże różnice z PiS" Owszem większość polityków PiS jest w polityce po coś innego niż stanowiska.-----""donoszenie na Polskę" przez PiS po wyborach samorządowych" Można zaklinać rzeczywistość, ale to dopychanie protokołów kolanem, wielokrotnie sumowanie tych smaych głosów to wybitne obrzydliwosci.-----"Macierewicz, (...), zgodnie z przewidywaniami gazetki (...) został ministrem obrony." I wywołał konflikt nuklearny, bo zdaje się tym ktos próbował nas nastraszyć?--- "Na PiS za to głosowała (a propos M. Jaruzelskiej) żona innego (jeszcze) generała" No jeśli oceniać partię po pojedynczych głosujących .... poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,19089979,wybory-parlamentarne-2015-gdyby-wybierali-wiezniowie-pelnia.html

 • pavl6

  "Obrzydliwe to byłoby zdradzanie żony przez Józwiaka i chyba sporo na to wskazuje. "
  Nie nazywałbym wynajmowania mieszkania w Warszawie zdradą, a właściciela(kę) mieszkania w Warszawie kochanką, ale może Mazowszanie mają jakąś taką dziwną gwarę i tak mówią ;).

 • pawmak

  Kamer tam oczywiście nie było (chociaż obiektyw w autobusie owszem), ale sprawa jest podejrzana (przypomnijmy, że JKM po czymś w tym stylu został odsunięty z funkcji szefa KNP, no ale tam to było dziecko, więc jasna sprawa). I nie "spędził czas", tylko spędza tam noce, biorąc jednocześnie kasę z Sejmu na własne lokum. A co do legalności, to o ile Kukiz początkowo wykpił ten tekst, to teraz już ostro mówi, że wszystkiemu się przyjrzy.
  wiadomosci.wp.pl/afera-wokol-mieszkania-dla-kochanki-posla-jozwiaka-kukiz-stawia-ultimatum-6230449204029057a
  www.rp.pl/Kukiz15/180319579-Kukiz-Ukroce-kombinacje-chocbym-mial-stracic-klub.html
  A merytoryka to tu akurat nic do rzeczy nie ma i na pewno nie jest powodem ataku...
  Ciekawe, czy po usunięciu Józwiaka z klubu UPR założyłaby koło, czy też go usunęła, czy nic by się nie zmieniło w partii, tylko po prostu prezes byłby niezrzeszony, a reszta w klubie.
  Na razie jakby nie było, prawie 1/8 posłów K'15 (w tym rzecznik) należy do UPR. Tylko patrzeć, aż dołączy kolejny poseł - może znowu powrót...?
  www.rp.pl/Kukiz15/180319801-Posel-Kukiz15-Pawel-Skutecki-spotkal-sie-z-liderem-Hezbollahu.html

  "większość polityków PiS jest w polityce po coś innego niż stanowiska" :DDD
  No to ciekawe, jak to zostało zbadane :D Jeśli nie zobaczę wyników takich badań, będę się śmiał dalej, a nie dyskutował. A uczciwości wyborów samorządowych żaden sąd nie zakwestionował, a skąd były takie a nie inne wyniki, było już wałkowane. A Macierewicz narobił tylu szkód, że nawet Błaszczak musiał sprzątać po nim, że hoho. Może w czasie urzędowania nie pierdzielił o wojnie, ale pierdzielił o mistralach za dolara itd.

  Po głosujących to akurat PiS najbardziej lubi oceniać, a tu zdaje się żadna ocena nie padła... Tylko jako ciekawostka, bo ciekawe, co gloryfikująca Kiszczaka jako obalacza komuny jego żona widziała takiego fajnego w PiS-ie. Przykład więźniów jako porównawczy oczywiście kompletnie chybiony, bo ci po prostu boją się, że PiS wprowadzi karę śmierci czy jakieś inne szaleństwa ich dotyczące.

 • pawmak

  Sorry, prawie 1/7. Kukiz w ramach samej walki z partiokracją mógłby się ich pozbyć ;P

 • abizabi

  @PAWMAK "JKM po czymś w tym stylu został odsunięty z funkcji szefa" JKM miał zdaje się dzieci ze sporo młodszą kochanką, dla której ostatecznie porzucił żonę.----"biorąc jednocześnie kasę z Sejmu na własne lokum" Właśnie za to lokum płaci.----"Kukiz (...) już ostro mówi, że wszystkiemu się przyjrzy" Wyraźnie chce zejść z linii strzału tabloidów. W swojej "ostrej" wypowiedzi podkreśla, że nie dosżło do złamania prawa. Korzystanie z uług znajomych wcale nie musi się wiązać z oszustwem, choć oczywiście może stać się przyczynem niewygodnych pytań. W tym przypadku nie było żadnego oszustwa (rzeczywiscie wynajęto mieszkanie), a cena jeśli odbiega od warszawskiej średniej, to raczej in minus. Jednkowoż ze zwględu na wrzawe medialną, zapewne poseł rozwiaże umowę.---""większość polityków PiS jest w polityce po coś innego niż stanowiska" :DDD
  No to ciekawe, jak to zostało zbadane :" Możesz PiSowcó nielubić, ale wymawianie Kaczyńskiemu, Ziobrze, Macierewiczowi, Pięcie czy Kamińskiemu ideowości i przywiązania do określonego (fakt odległego ci) systemu wartości, to już mijanie się z faktami.----" Macierewicz narobił tylu szkód' Wizerunkowo owszem, bilans jego decyzji stricte wojskowych jest niejednoznaczny. Zabawnie brzmieli jego krytycy, którzy chcieli nam kupować francuskie dziadostwo.---Pojęcie "szaleństwo" zarezerwowąłbym raczej dla regulacji umożliwiajacych eutanazję nastolatków z powodu depresji, albo kuriozalnego orzeczenia brytyjskie sądu, którym zabroniono rodzicom leczenia dziecka za ich wąłsne pieniądze (sic!). Karze śmierci, bowiem można się sprzeciwiać, ale skazywanie najgroźniejszych bandziorów na śmierć mieści się w granicach cycwilizowanego systemu prawnego.

 • pawmak

  Mieści się, bo to relikt wszech czasów (zły). Ale więźniów to nie interesuje, bo chcą żyć albo wyjść na wolność, zresztą to pewnie często są zmienieni ludzie, chcący poprawić życie.

  Szaleństwa są różnego rodzaju. A jeżeli systemem wartości jakichś polityków jest populizm, chamstwo i głupota czyniona kosztem Polski, to rzeczywiście nie jest mi to bliskie i już lepsi byliby politycy zupełnie bezideowi, za to znający się na robocie i trzymający jakieś standardy. A dojność akurat pisowskiej władzy przekracza wszelkie granice, więc pisanie, że większość jej polityków nie jest w polityce dla stanowisk, to już naprawdę najlepiej bez komentarza pozostawić.

 • strain

  > Pojęcie "szaleństwo" zarezerwowąłbym raczej dla regulacji umożliwiajacych eutanazję nastolatków z powodu depresji

  Na "szczęście" w tej chwili patrząc na statystyki już do tego sami zainteresowani przykładają na własną rękę. A czasem nawet żeby nie być egoistyczni, "podzielą" się jakąś kobietą.

 • abizabi

  Nie chcę się rozpisywać o karze śmierci, bo chyba nie tym celom służy ten forum. Warto jednak pamiętać, że ta forma kary nadal funkcjonuje w takich krajach jak Japonia, Korea Południowa czy wreszcie Stany ZJednoczone. Żadnego z tych państw nie uważamy przecież za barbarzyńskie, podobnie jak samej kary o ile jest zarezerwowana dla sprawców najcięższych przestępstw i wymierzana z zachowanie wszelkich cywilizowanych procedur sądowych. Jeszcze kilkanaście lat temu (o czym już tu pisałem) projekt ustawy przywracającej najwyzszy wymiar kary omal nie zostął skierowany do dalszych prac dizęki między innymi głosom posłów PO.----"Szaleństwa są różnego rodzaju" W isotocie. Taka Fuszara np. całkiem sporo ich prezentowała.-----"systemem wartości jakichś polityków jest populizm" Rozumie, że PiSu nie lubisz, ale litości. Nie da się zarzucić Kaczyśkiemu, że jest w polityce tylko dla apanaży i jest bezideowy.----"lepsi byliby politycy zupełnie bezideowi, za to znający się na robocie" Wiedzący jak oddać kamienice 140 letnim starcom, albo komu nie wolno się narazac, ze dostać ciepła posadę w Brukseli.----"dojność akurat pisowskiej władzy przekracza wszelkie granice" Tu akurat poprzednicy wysoko zawiesili poprzeczkę.

 • pawmak

  Chcesz mieć klapki na oczach (i na siłę bronić PiS przez ataki), to miej. /A z działaniami w sprawie kamienic to zdaje się akurat, że jeśli już jakiś polityk miał coś wspólnego, to Kochalski z PiS/. PiS jest mieszanką (nie tylko, bo w każdej partii jest coś dobrego) różnych złych cech. Kaczyński może dla apanaży nie jest, ale pisałeś o większości. JK odpowiada z kolei za całą albo prawie całą głupotę tej partii i opłakany kierunek polityczny. A co do kary śmierci, to uzasadniałem tylko, dlaczego tylu więźniów głosuje na partię, która nie dopuści do władzy tej, która ją popiera (jak i inną politykę w tym wymiarze). A w niektórych krajach funkcjonuje właśnie dlatego, że to relikt. Cóż - Japonia ani Korea nie są krajami chrześcijańskimi, a w USA tradycje są różne i coraz mniej się jej tam wykonuje. Kara śmierci w czasie pokoju jest wg Kościoła niedopuszczalna w każdym razie, ale jak ktoś to ma gdzieś, to nikt mu nie broni.

  Wracając do tematu wpisu (w kontekście przyszłościowym), to w sprawie lewicowej koalicji w przyszłych wyborach debatowała UP:
  www.uniapracy.org.pl/index.php/multimedia/galeria/event/rada_krajowa_olkusz_01
  Tylko nie wiem, czemu mówili, że SLD chce żeby startować z list partii, skoro ta partia już zdecydowała właśnie o koalicji (SLD Lewica Razem).

 • abizabi

  @PAWMAK"Chcesz mieć klapki na oczach (i na siłę bronić PiS przez ataki), to miej." To akurat Ty masz problemy z dostrzeżeniem oczywistych wad swoich ulubieńców. PiS jest bardzo odległe od mojego ideału, ale nadal dużo lepsze od poprzedników (by wspomnieć tylko jak nic nie robiono w sprawie wartego mialrdy złotych przemytu paliw).-----"w sprawie kamienic to zdaje się akurat, że jeśli już jakiś polityk miał coś wspólnego, to Kochalski z PiS/" PiS od lat bowiem rządzi w Warszawie i to z członkami tej partii scierają się przedstawiciele organizacji broniących praw lokatorów.-----Co do uzasadnienia preferencji wyborczych wieźniów, to zagrożeni karą śmierci za najcięższe zbrodnie, to chyba margines półświatka.-----"w niektórych krajach (KŚ) funkcjonuje właśnie dlatego, że to relikt" Naprawdę nie ma żadnej koniecznej zależności między zniesiem KŚ a cywilizacją. Korea Płd to kraj cywilizowany i demokratyczny, za to wiele autorytarnych reżimów karę główną zniosło. Zresztą jak już wspomniałem rozstrzelanie bandziora mnie nie gorszy, natomiast sądowy zakaz leczenia chorego dziecka za własne pieniądze, to prawdziwe barbarzyństwo w szatach politycznej poprawności.

 • pawmak

  Dobra, nie wkurzaj mnie już. Co do "ulubieńców", to sobie wypraszam. A prawo łamał Kochalski, a nie nikt z Platformy (że długo rządzi = winna - typowa pisowska propaganda). Natomiast zaniechania to przecież nie jest to samo, co samemu robienie zła. I tak nie popieram tej partii, którą atakujesz, ale klapki to klapki. Zresztą co ma jakaś decyzja sądu do czegokolwiek, to też kompletnie nie mam pojęcia. A że z retoryką papieży się nie liczysz (nie tylko w tej sprawie), to też żadna nowość.

  SDPL też się szykuje do samorządowych:
  sdpl.pl/2018/01/30/przygotowania-do-wyborow-samorzadowych/
  Proszą o zgłaszanie kandydatów na listy - tylko nie napisali, jakie listy ;) Pewnie SLD LR - jeśli są w stanie się dogadać z Czarzastym.

 • abizabi

  Miotasz mocne słowa, a sam jesteś dziwnie nadwrażliwy. Niejednokrotnie ciepło pisałeś o PSL (a czasem o PO), więc zwłaszcza w kontekście tej pierwszej partii słowo "ulubieńcy" jest na miejscu (podobnie o pewnym gentelmanie z brzydkimi epizodami w latach siedemdziesiątych).--- W kontekście aferery Warszawskie, to z trudem udało się znaleźć jednego faceta, któremu coś można zarzucić. Ciekawa jest jednak interpretacja, w której to PiS "czynił zło", zaś PO dopuściła się tylko zaniedbań (choć wiadomo, że beneficjentem polityki reprywatyzacyjnej okazał się mąż HGW).---"A że z retoryką papieży się nie liczysz"W ogóle się tu do papieża nie odniosłem, nie jestem też jakimś wielkim fanem fary śmierci. Apeluję jedynie o uczciwość dyskusji i zachowanie proporcji.----O grzechach PO-PSL nie chcę mi się już pisać (a współforumowicozm zapewne czytać), ale przyjmij łaskawie do wiadomości, że nie wszyscy dobrze oceniają te osiem lat.

 • mlodylew

  Ogólnie plan SLD był taki żeby startować z list SLD Lewica Razem. Listy sejmikowe mieli ciągnąć byli posłowie. Sam Czarzasty deklarował że jego partia jest wstanie wszędzie wystawić listy. Obie rzeczy okazały się kłamstwem. Na listy zostali zaproszeni tylko Ci którzy nie krytykują Czarzastego, samo zaproszenie na spotkanie wymaga opłaty 100 złotych. Tak wiec o to nazwiska wyklętych posłów: Chmielecki, Domaracki, Cedzyński i Kępiński. Zaś doły nie chcą startować pod szyldem SLD.

  Okazuje się że dobre sondaże SLD to wynik znajomości z szefami dwóch sondażowni. Okazuje się że w Sojuszu nikt nie wie na co jest przejadana subwencja. Pieniądze wpływają i znikają.

 • pawmak

  Pomyślałbym, że piszesz o 2014 roku, ale wtedy Czarzasty nie był szefem partii i komitet SLD LR wystartował. Chmielowski (nie Chmielecki) i Cedzyński (z kłopotami jakimiś prawnymi zresztą) dawno nie są członkami partii, a do rejestracji list i komitetu jeszcze daleko...

  @ ab.
  Głupota mnie po prostu wnerwia, a jeśli taką masz definicję "ulubieńców", to pisowcy są dla Ciebie takimi co najmniej. Bo ja bym choćby z ostrożności nie wygłosił stwierdzenia, że większość polityków jakiejkolwiek dużej/(współ)rządzącej partii nie jest w polityce dla stanowisk (a już szczególnie takiej, która przepieprza aż tyle kasy i której tylu członków robi błyskawiczne kariery, na które normalnie w życiu by nie mieli szansy). Ja bym apelował, żebyś w ogóle sobie dał spokój.

 • abizabi

  @P Zabawne, bo dla Ciebie głupotą jest najwyraźniej każda opinia odbiegająca od twojej jedynie słusznej wizji. Przypominam, że twardej obrony PO-PSL pod koniec kadencji nie podejmowały się nawet tak przychylne tej koalicji media, jak "GW". Po prostu nie było już czego bronić.----"ulubieńców", to pisowcy są dla Ciebie takimi" Są lepsi od PO-PSL to wszystko.----"tylu członków robi błyskawiczne kariery" Nie to co kiedyś Siemoniak, Graś czy Raboszczuk.---Apropo przypomnij mi godnosć tego forumowicza, który tak wyzłosliwiał się na trnsfery do UPR, które miały nigdy nie nadejść

 • pawmak

  Co zdanie, to bzdura. Skończ.

 • abizabi

  Oczywiście. Twoje gigantyczne ego nie przyjmuje do wiadomości niczego poza twoimi własnymi poglądami. Teraz już wiem, czemu czasem odwołujesz się do papieża na tym forum. Wyraźnie marzy Ci się "dogmat o nieomylności Pawmaka".

 • abizabi

  Apropo tematu nie tak wiele dzieliło nas od pstrokatego Sejmu, w którym znalazłaby się zarówno Lewica jak i Korwin. Wedle jednej z symulacji rozkład sił prezentowałby się wówczas następująco: PiS-218, PO 128, Kukiz 39, Zlew 33,.N 21, PSL 15, JKM 5. Słyszałem od jednego z Wolnościowców, że PiS był gotów zawrzeć koalicję z JKM i zaoferować Wiplerowi ministerstwo gospodarki (być może były to jednak plotki wyrosłe z mitomanii tego ostatniego). W opisanym wyżej wariancie koalicja PIS-JKM nie miałaby jednak większości.

 • abizabi

  Oto wyniki wyborów w Rosji (oficjalne dane z ponad 90% obwodów):
  Putin 75%
  Grudinin 13,39% (Komunistyczna Partia FR)
  Żyrinowski 6,34%. (Liberalna Rosja, farbowana populistyczna opozycja)
  Sobczak 1,42% (celebrytka, otwarcie przeciwna Putinowi)
  Jawliński 0,82%. (opozycjonista, kiedyś lider proreformatorskiekiego Jabłoka)
  Surykin 0,65%.(lider radykalnych Komunistów Rosji, mikropartyjki która wywalczyła sobie 2 mandaty radnych w Karaczejsku)
  Titow 0,65%. (taki troszeczke miejscowy Petru, ale raczej unikający konfliktów z włądzą)
  Baburin 0,63%. (lewicowy nacjonalista, otwarcie popiera aneksję Krymu)

 • abizabi

  Ruch 11 Listopada zapowiedział, że "prawdopodbnie" wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. W szczegóły się nie wdawano, ale dla zdeterminowanych wystawienie list sejmikowych nie jest nadmiernym wysiłkiem, jeśli tylko wie się jak to zrobić.

 • abizabi

  wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/570922,tak-falszuje-sie-wybory-w-rosji.html

  Jeszcze apropo wyborów w Rosji. Chociaż i w Polsce w 2014 przyklepano to i owo.

 • karmon90

  Ruch 11.11 jeśli wystartuje to zarejestruje max kilka list. Inicjatywa powołania tej partii jak i startu jej w jakichkolwiek wyborach jest bezsensowna. Mam nadzieje, że padnie to szybciej niż powstało.

 • pawmak

  Odwołuję się, bo jestem katolikiem (a nie "katolem", jak się ktoś tutaj określa). Chyba zle zrobiłem, że wróciłem po 3 i pół miesiąca, bo nie zrobiłem tego w celu ponownego użerania się z tak niemądrymi komentarzami, no ale inaczej się nie da niestety.

  O - Ruch 11 Listopada - dobry przykład "patriotycznej" prawicy, nieodwołującej się do papieża, tylko go atakującej. Niedawno robili akcję "Murem za Macierewiczem". Dokładna materializacja najgorszych obecnie cech na popularnej prawicy - jednak zbyt bliska ideowo, by współistnieć z silniejszymi podmiotami (PiS, K'15, Wolność).

 • abizabi

  @karmon90 "Inicjatywa powołania tej partii jak i startu jej w jakichkolwiek wyborach jest bezsensowna: Dlatego to plankton i do tego niezbyt okazały. Ruch 11 Listopada to antykatolicka radykalna prawica (jak to w ogóle brzmi), na którą zupełnie nie ma w Polsce zapotrzebowania, bo za oceanem z takim zestawem poglądów juz możnaby pokusić się o uczestnictwo w głownym nurcie. Do końca nie wiadomo czy i ile list sejmikowych zechce wystawić partyjka Kowalskiego. Kadry zapewnia protestancki kościółem pastora Chojeckiego, a ten akurat na kuchni wyborczej się zna, a wystawienie list wyborczych do sejmików to naprawdę niewielki wysiłek organizacyjny (gdyby się uprzeć wystarczy p jednej pracowitej osobie na województwo). Chojecki kiedyś był wpływowym działaczem UPR, zasiadał nawet w zarządzie tej partii i z tego, co wiem znany był ze swojego zaangażowania w logistyczną stronę wyborów.------@P " jestem katolikiem (a nie "katolem" Katol to określenie przeciwników religii, ale przejęte i noszone z dumą ma w sobie pewien smaczek.-----"użerania się z tak niemądrymi komentarzami" To się nie uzeraj. Ja też jakoś muszę znosić twoją sympatię (bardzo umiarkowaną) do PDT, mniej umiarkowaną do PSL i uwielbienie dla LW, który jak dla Ciebie jest nieskompromitownay pomino przytłaczjących dowodów (innych pól sporu nawet nię będę wspominał). Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale chętnie poczytam twoje ciekawe analizy o planktonie. Tylko przyjmij łaskawie do wiadomości, że istnieją tez ludzie o innych poglądach i sam pisząc pewne treści jakby były prawdami objawionymi pozwól innym się z nimi nie zgadzać.----"(Inicjatywa R11L)jednak zbyt bliska ideowo, by współistnieć z silniejszymi podmiotami (PiS, K'15, Wolność)." Z powodów, o których pisąłem powyżej to nie bliskość ideowa rozstrzyga o bezsensie tej inicjatywy. Nawet, gdyby PiS, Kukiz czy Wolnosć zniknęły, to pa partia Kowalskiego nie ma przed sobą przesłości. Tu nie chodzi o to, że nie zgadzasz się z ich poglądami, a to, ze nie ma elektoratu, któru możnaby taki zestawem poglądów obsłuzyć (wolnorynkowcy, konserwatywni obcyzajowo, pryncypialnie antykatoliccy). Uwielbienie dla niektórych psotaci bliskiej twardemu pisowkiemu jądru tez przybierja w przypadku Ruchu kuriozalne formy. Pamiętam zabaną wypowiedź Chojeckiego, gdy ten wygłaszał peany na cześc o. Rydzyka. Dowodził jednak, tak w wielkim skrócie, że ten ostatni to tak naprawdę kryptoprotestant, a nie katolik.

 • mlodylew

  Razem wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Solidarnej Europy. Koalicje wyborczą tworzą ugrupowania zrzeszone w Diem25. 23 czerwca ma odbyć się zjazd europejskiej lewicy w Warszawie gdzie będą zaprezentowane filary programu.

  Ciekawe co na to Zieloni którzy też uczestniczą w ramach Diem25.

  Razem ma zbierać podpisy pod 35 godzinnym tygodniem pracy.

 • strain

  Czy to znaczy, że w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego mają być paneuropejskie listy wyborcze? Czy po prostu w danym kraju każde stronnictwo startuje wg ordynacji państwa z którego startuje i jedynie miałyby te partie i ruchy występować potem w jednej frakcji europejskiej (jakiejś nowej? bo DiEM25 z obecnych frakcji to pasuje chyba najbardziej do lewego skrzydła Greens-EFA, bo GUE-NGL chyba jednak zbyt skrajne).

 • pawmak

  Solidarna Polska też była niegdyś za solidarną Europom...

  @ ab.
  Trudno się nie użerać, gdy widzę różne absurdalne wypowiedzi - chyba że piszesz różne rzeczy specjalnie dla prowokacji, ale mimo wszystko zakładam, że nie. A na chamstwo też nie mam w zwyczaju nie odpowiadać. Natomiast jak ja bym się z kimś bardzo nie zgadzał, to na jego bloga bym nie wchodził i nie komentował, żeby się nie denerwować.
  Co do pojęcia "katol", to jest to też określenie pewnego typu katolicyzmu, który nie jest powodem do dumy.

  Ruch 11 Listopada jest nie tyle antykatolicki (deklaratywnie), tylko sprzeciwia się rozsądnemu myśleniu przedstawicieli Kościoła, jak papież, prymas Polski czy wielu biskupów /to też ciekawe, a propos/, będąc partią radykalną. Wszyscy założyciele tej partii działali w UPR, czyli generalnie prokatolickiej partii (podobnie jak RN, który wystawił MK na prezydenta). Zresztą sam Kowalski kandydował już też i z PiS, i z KNP Korwina. A nominalnie katolicko-narodowa przeszłość ich idola Macierewicza to też jest wiadoma. Ta partia tylko w jasny sposób sprzeciwia się linii głównego nurtu Kościoła i głównie tym się odróżnia od reszty prawactwa (choć przypomnijmy, jak to JKM nazwał papieża?), ale to za mało, bo ono w jakimś stopniu ich potencjalny elektorat po prostu obsługuje (PiS jeszcze takimi odleciałymi osobami jak K. Pawłowicz). Kukiz'15 wprawdzie najmniej, ale też idzie w tę stronę (no i tam jest UPR). A propos, to Józwiak już wypowiedział tę nieszczęsną umowę i chyba nic się nie będzie działo w tej sprawie na gruncie politycznym.

 • abizabi

  @P "widzę różne absurdalne wypowiedzi" Tylko, że dla Ciebie absurdem jest wszystko, z cyzm się nie zgadzasz. Nie podpisuję się po prostu pod zestawem poglądów, zgodnie z którym LW (pomimo szafy dokumentów) był człowiekiem bez skazy, PSL to najlepszy wybór konserwatysty, posada PDT to wielkie szczęście (pomimo ceny jaką za nią zapłaciliśmy), ludziom dpuszczającym się podłych i obrzydliwych czynów na słuzbie totalitarnego państwa nie wolno niczego wytykać, o ile napiszą (splagiatują) jakąś ciekawą pracę naukową... Przykłady można mnożyć. To forum o planktonie, więc bądź łaskaw tolerować też inne niż twoje własne poglądy.---- "Ruch 11 Listopada jest nie tyle antykatolicki" Jest. Posłuchaj wypowiedzi Chojeckiego. Zero hamulców.-----"A nominalnie katolicko-narodowa przeszłość ich idola Macierewicza" Podobnie jak teraxniejszość o. Rydzyka, którego też lubią. Wiem, ze to dość kuriozalne połączenie, ale taki jest właśnie R11L.----Co do UPR, to Chojecki, już w jej ramach był antykatolicki, tyle tylko, że uzewnętrzniał się prywatnie bez partyjnego logo. W UPR bytowali też zresztą muzułmanie i fanatyczni antyklerykałowie. Kiedyś znakiem rozpoznawcyzm UPR był libertarianizm.----"Józwiak już wypowiedział tę nieszczęsną umowę" tak jak przewidywałem kilka postów temu. Generalnie była to guwnoburza z niczego, ale taktycznie lepiej było zejść z linii strzału tabloidom. Najtrudniej udowodnić, ze się czegoś nie zrobiło.

 • pawmak

  Czego się nie zrobiło, jak się zrobiło? Kukiz podkreśla, że to zgodne z prawem, tylko politycy napisali sobie takie prawo, żeby takie były luki.

  "Tylko, że dla Ciebie absurdem jest wszystko, z cyzm się nie zgadzasz."
  Właśnie o to chodzi, że tak samo mając poglądy konserwatywne i antykomunistyczne, takie patrzenie na świat, jakie prezentuje obecnie mainstream osób mających takie poglądy, jest dla mnie absurdalne i dlatego się z tym nie zgadzam.
  A w ogóle to ciekawe, czy sam byś nie nazwał absurdalnymi poglądów lewicowców np. o "prawach kobiet" w kontekście aborcji. Ja tak, ale właśnie dlatego nie mam takich poglądów. Też radziłbym tu nie być hipokrytą.
  W ogóle to nie całkiem bez logiki ujmuje to prof. Bartyzel - że jak można szanować zdanie, którego się nie podziela.

  A propos, to wyrodny politycznie syn profesora właśnie odszedł z Nowoczesnej, ze względu na jej sojusz z PO - jako liberał światopoglądowy i gospodarczy. Tylko że sam był w tej PO, kiedy była o wiele bardziej konserwatywna niż .N (a także niż PO obecnie) i na pewno nie mniej etatystyczna, i był też w Ruchu Palikota, który też na pewno nie był bardziej od .N wolnorynkowy. Jak chce wybrzydzać, proszę bardzo, ale chyba nie ma dla niego nic z jego poglądami w takim razie.
  W ogóle ciekawie odwróciły się role Petru i Lubnauer - to KL początkowo z dużym dystansem patrzyła na PO i Petru uchodził za proplatformowego (vide poparcie Trzaskowskiego), a teraz to Petru twardo nie pozwoli, żeby Lubnauer dała Nowoczesną wchłonąć PO...
  Ale to już temat nieplanktonowy.

  Wracając jeszcze do "dyskusji", to właśnie taka retoryka jak pieprzenie (tak), że wg mnie ktoś był "człowiekiem bez skazy", albo że piszę coś o "wielkim szczęściu", a wcześniej o "dogmacie nieomylności", to właśnie to chamstwo, które mnie tak wkurza i dlatego proszę się nie dziwić.

 • abizabi

  @P "jak można szanować zdanie, którego się nie podziela" Można tolerować, w słownikowym tego słowa znaczeniu, czyli cierpliwie znosić bez satysfakcji. Skoro chcesz sam od czasu do czasu formułować pewne nieoczywiste tezy ostrym językiem, to musisz pogodzić się z faktem, że inni głośno wypowiedzą swoje.-----"pieprzenie (tak), że wg mnie ktoś był "człowiekiem bez skazy", albo że piszę coś o "wielkim szczęściu" To akurat przykład łapania za słówka, które zresztą nie są ani wulgarne ani nieprawdziwe. Faktem jest bowiem, że nazwałeś LW "porządnym gościem", który "wyciąga rękę do swoich prześladowców" i żaden twardy dowód nie przekona Cię, że robił kiedyś brzydkie rzeczy. Z posady PDT powinnismy się zaś Twoim zdaniem cieszyć (jak rozumiem nie bacząc za koszt jej uzyskania). Wybacz, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie zrozumiałeś mojego tekstu.

 • abizabi

  @strain "Czy to znaczy, że w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego mają być paneuropejskie listy wyborcze?" Nic mi na ten temat nie wiadomo. Nie ma natomiast zakazu umawiania się różnych środowisk na wystawianie w wielu krajach o jednakowej nazwie i prowadzenie kampanii pod wspólnymi hasłami. Takie wspólne przedsięwzięcia funkcjonują jednak na ogólnych zasadach krajowych ordynacji wyborczych. Takie "paneuropejskie listy" to jednak kiepski pomysł moim zdaniem. Idea ponadnarodowego startu nie daje absolutnie zadnych nowych narzędzi (nie ma np. jakiegoś mechanizmu pozwalającego na otrzymywanie pieniędzy z zagranicy na kampanię). Krępowana jest natomist swoboda kampanii wyborczej (tak z istoty rzeczy pewne sprawy muszą być uzgadniane z zgraniczną centralą). W 2008 takie ponadnarodowe listy tworzył Ganley, który budował eurosceptyczny Libertas. Projekt projek aparty na liscie wystawionej w większości krajów UE poniósł klęskę. W efekcie gigantycznej akcji, Jeden mandat udało się zdobyc we Francji (i chyba tylko tam). Sam lider (Irlandzczyk) mandatu nie zdobył. Ganley zresztą wynajął sobie wówczas Wałęse, by ten wygłosił przemówienie na jakiejś fecie LIbertasu (z którym exprezydent, co prawda się nijak nie identyfikował, ale za bodaj 100 000 ojro zapomniał o tym na moment). Uświetniające polityczną konwencję przemówienie LW uświetniało wówczas buczenie Libertas Polska, którego krajowy oddział budowali głównie byli cżłonkowie LPR i MW. Tyle o paneuropejskich listach, warto w tym miejscu wspomnieć, ze niezaleznio od powyższego istniej mozliwiść startu w Eurowyborach niezależnie od obywatelstwa z lisk każdego kraju członkowskiego. Wykorzystujac ten fakt w ramach solidarności węgierski Jobbik wystaiwł na swoich listach polskiego członka RN. RN miał się zrewanżować tym samy, ale osttecznie Węgra nie zarejestrowano na liście kandydatów RN z powodu jakichś uchybień formalnych.

 • barek_melka

  Nie będzie paneuropejskich okręgów wyborczych, bo odrzucił je niedawno PE. DiEM25 natomiast reklamuje się jako pierwsza paneuropejska lista (błędnie, bo był Libertas wcześniej), czyli po prostu lokalne partie w poszczególnych krajach będą startować z zamiarem uczestniczenia we wspólnej grupie w parlamencie. Tylko że ta grupa nie powstanie, bo potrzeba 25 europosłów z 7 państw, a według obecnego poparcia partie wchodzące w skład koalicji mogą liczyć na 1 mandat w Danii i może drugi w Słowenii. Będą niezrzeszeni albo dołączą do GUE/NGL.

 • pawmak

  @ ab.
  Mówisz o łapaniu za słowa, ale właśnie udając, że nie wiesz, że chodzi o ten chamski styl, którego powinno się unikać wobec dyskutantów. A już zwłaszcza tych, których się zmusiło wcześniej do zrobienia sobie paromiesięcznej przerwy. I długo tak znowu nie będziemy dyskutować, zapewniam.

  Co do posady Tuska, to to jest dość oczywiste, że Polacy powinni mieć satysfakcję. I tak uważa i Kowal, i Ujazdowski, i inni mądrzy. Nawet nie tylko dlatego, że Polak, ale i że reprezentuje wrażliwość polską i środkowoeuropejską. Inni uzasadniali to tu już dokładniej i sobie choćby to poczytaj. A te rzekome koszty to też nie wiem, czy oczywista sprawa...
  Co do Wałęsy, to tych cytatów sobie nie przypominam, natomiast też żadne jego skazy nie są oczywiste, sąd zresztą póki co wznowił śledztwo w sprawie podrobów:
  wiadomosci.wp.pl/sledztwo-ws-podrobienia-przez-sb-podpisu-lecha-walesy-nowe-informacje-6232557923022465a
  I jak też już uzasadniałem, nawet ewentualne skazy nie mają żadnego znaczenia przy bohaterstwie i trzeba to po prostu widzieć, a nie naginać wszystko do zgodności z obecnym mainrightstreamowym kanonem (celującym w szukaniu na siłę wroga).
  A tolerancja jak najbardziej, ale nie dla chamstwa, hipokryzji i manipulacji i tyle.

 • abizabi

  @P"że chodzi o ten chamski styl" Nazywanie polityków, których lubisz lub szanujesz "ulubieńcami" a twój autorytet "człowiem w twoim mniemnaiu bez skazy" to chamstwo? Naprawdę bez przesady.-----"Co do posady Tuska, to(...), że Polacy powinni mieć satysfakcję" Gdyby to był miły gratis o sojuszników to owszem. Niektórzy widzą jednak związek między wybieraniem interesu Niemiec kosztem Polski a późniejszą nominacją. ------"I tak uważa i (...) inni mądrzy" ---Popierasz Tuska, albo nie jesteś mądry. Zero możliwości pośrednich ani pola do dyskusji.----Co do Wałęsy, to można oczywiscie niewierzyć szafom dokumentowm, za to wierzyć w cudowną moc wygrywania w totolotka.

 • pawmak

  I swoje... A bronienie PiS-u, jednocześnie atakując innych za jakieś bliżej nieokreślone koszty, to już hipokryzja zupełna, bo akurat ta partia nieustannie robi dobrze dla siebie, kosztem Polski właśnie. Zaś Tuska można nie lubić, ale to, co PiS zrobiło w czasie jego wyboru na drugą kadencję, to była głupota totalna (to też zresztą jeden z głównych przykładów tego działania pod publikę kosztem Polski).
  A skrajnie złośliwe przypisywanie komuś czegoś, czego nie pisał owszem, jest chamskie.

 • abizabi

  @P "jakieś bliżej nieokreślone koszty" Dość określone i wymierne (karygodna bierność wobec takich spraw jak blokada portu w Świnoujściu, zniszczenie stoczni, wpisywanie się w politykę dekarbonizacyjną, gdzie uczciciwie trzeba przyznać Kopacz zaczęła się choc trochę stawiać).---- Przyjmij po prostu do wiadomości, że niektórzy PDT oceniają negatywnie. Są też tacy, którzy mają też coś przeciwko przyjmownaiu z honorami aparatczyka stalinowskiej bezpieki tylko dlatego, że napisał kilka ciekawych książek (to apropo niekonsekwencji w konserwatyźmie). To naprawdę jest forum miłośników planktonu (o którym masz częssto ciekawe informacje zresztą) a nie wewnętrzna lista dyskusyjna sympatyków PO-PSL, gdzie rzeczywiście jakalowiek krytyka lideró i polityki tych partii wyglądałoby dziwnie. "co PiS zrobiło w czasie jego wyboru na drugą kadencję, to była głupota totalna" Zgoda nie dąło sie Tuska zablokowac, więc nie należało podejmowąc prób skazanych na porażkę.----

 • pawmak

  I właśnie o to chodzi, a innych dyskusji o Tusku tutaj nie mieliśmy, więc nie wiem, co wymyślasz o jakimś zdaniu pozytywnym albo negatywnym (a co do np. dekarbonizacji, to już tu kiedyś karol542 coś pisał o bzdurach). A i na I kadencję trudno było o lepszy dla Polski realny wybór.
  A ponieważ to jest forum planktonowe, to nie wiem, skąd dla prowokacji ciągłe ujadanie na partie poprzedniej "władzuchny" albo najwyższe hejtowanie bez specjalnej okazji jednego z najwybitniejszych polskich naukowców mającego 90 lat (a potem już nieżyjącego) z powodu jego nieciekawego epizodu jako dwudziestoparolatka w określonej sytuacji. I naprawdę, przestań na każdym kroku wywlekać tematy od czapy, bo też ciągle to robisz i twierdzisz, że nie trollujesz.

 • abizabi

  Nie będę po raz kolejny tłumaczył jak dziecku, co mam przeciwko PDT (rozumie, że Tobie niepotrzebne są port w Świnoujściu, stocznie i Putin to "nasz człowiek w Moskwie", bo tak się kiedyś pisało o włodarzu sąsiedniego państwa). Jeśli chcesz, to głoś sobie dogmat o jego wyższości nad Jarkaczem, ale innych do tego nie wciągaj na siłę.----"hejtowanie bez specjalnej okazji" Wierna służba w komunstycznej bezpiece, czy SS zwyczajnie mi przeszkadza. Zamykanie do więzień ofiar komunistycznego terroru, bo odważyli się sprzeciwić skandalicznej postawie Dutkiewicza też (niektórym "konserwatystom" jednak najwyraźniej nie). Daj już spokój, wszystko zostało na ten temat napisane.-----"ciągłe ujadanie na partie poprzedniej "władzuchny" Wedle tej terminologii, to to Ty "ujadasz" na PiS, K'15 albo uczonych, którzy ośmielili się znaleźć i upublicznic dowody, że wielki LW nie zawsze był wielki. Zdarzały Ci się też zwymyślać mnie od "chamów" i "troli", bo całkowicie na temat i zgodnie z prawdą w neutralnym wpisie wskazałe, że Petru przewinął się przez główny nurt polityki jako aktywny działacz UW działający w otoczeniu jej władz. Z jakiegoś powodu złośc wywołała też powszechnie dostępna wiedza, że wedle służb dyplomatycznych USA Petru doradzał Tuskowi. Naprawdę odpuść sobie czasami.

 • pawmak

  Nie będę na te bzdury enty raz odpowiadał i czytać więcej też nie mam zamiaru, więc jeszcze jedna taka sytuacja i żegnam, trudno.

 • abizabi

  I tradycyjnie żadnego argumentu, za to autorytywne stwierdzenie, że przeciwnik się myli (lub nie jest mądry, bo przecież "wszyscy mądrzy" sądzą przeciwnie). Jeśli twoim warunkiem brzegowym rozmowy z kimkolwiek jest uznanie bezdyskusyjnej wyższości PO nad PiS, niewiara w brzydki epizod LW, szacunek dla członka zbrodniczej i organizacji i jeszcze paru innych tez, to żądasz zbyt wiele.

 • pawmak

  Wiesz najlepiej, że argumenty to masz gdzieś (bo były tu przedstawiane dziesiątki razy) i dobrej woli nie masz ani za grosz, tylko chcesz wszystko naginać do określonego kanonu i robić gnój dyskusyjny, a ja nie mam zamiaru brać w tym udziału.

 • abizabi

  @P "argumenty to masz gdzieś (bo były tu przedstawiane dziesiątki razy" To Ciebie nie da się przekonać do niczego (do dziś zachodże w głowę z jakiego to powodu zaatakowałeś neutralne i łątwo weryfikowlane informacje o mainstreamowej przeszłosic Petru, albo bulwersujesz mocnymi słowami pod adresem starego bezpieczniaka za to nie jesteś zdolny do współczucia wobec ofiary bezpieki protestujacej pokojowo przeciw wizycie typka na uczelni). Obiecuję nie przekonywać Cię już do niczego, bo i tak nie ma to najmniejszego sensu.----"robić gnój dyskusyjny" To twoja nazwa każdej odmiennej opinii.

 • abizabi

  Poniżej średnia z marcowych sonadaży
  PIS46,PO24,K'15 8, SLD 7, N6, PSL 5, Raz2, W1.
  Widać nieznacznie osłabiony PiS i lekko wzmocnioną Platformę. Oddech złapał Kukiz. SLD coraz pewniej w Sejmie. Lekko osłabieni ludowcy, ale na dzień dzisiejszy ich obecność w parlamencie zdaje się być niezagrożona (niestety). Wolność na dobre weszła w buty starego UPR i pieniądze z dotacji niewiele tu zmieniają. Zapewne nie zobaczymy cżłonków tej partii w sejmikach ani obu pralmentach (krajowym i unijnym).---------Według moich informatorów pomimo rezygnacji JKM Sośnierz nadaj nie jest formalnie uroposłem, żarna procedur mielą wolno (być może ktoś chce dać pśtyczka nielubianej partii i maksymalnie przedłużyć okres trwania wakatu).

 • abizabi

  Przepraszam, ale zdaje się obawy Sośnierza były niezasadne :-) prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20180000315/O/M20180315.pdf (chyba, że jest jakiś problem po stronie Brukseli).

 • pawmak

  Do hipokryzji, zacietrzewienia i manipulowania (ani do sympatii dla tych polityków, którzy to wszystko w największym stopniu uprawiają) mnie nie przekonasz, tu się zgadzamy.

  Najbliższa sesja PE jest 16 kwietnia, więc zapewne wtedy syn Sośnierza zostanie posłem. Ciekawe, czy wstąpi do tej frakcji co Iwaszkiewicz, czy tak jak Korwin będzie niezrzeszony.

  Opozycja podpisała deklarację łódzką popierającą Zdanowską. Z partii planktonowych ('nominalnie') znalazł się tam tylko SLD. Nie było tam UED, choć PD zawsze Zdanowską popierała. Pytanie więc o siłę jej łódzkich struktur. Ale szefa regionu tam mają, a w razie czego przecież i Niesiołowski jest z Łodzią związany.

 • strain

  Jeśli mowa o partii Wolność to warto zwrócić uwagę, że należą oni do International Alliance of Libertarian Parties (międzynarodówka libertarian). Z bardziej znanych stronnictw należą tam czescy Svobodni (która w ostatnich wyborach europarlamentarnych uzyskała wynik 5,24% w ramach którego Petr Mech uzyskał mandat europosła) czy amerykańscy Libertarian (z której podczas wyborów prezydenckich startował Gary Johnson z wynikiem 3,27% w skali państwa oraz 9,14% w macierzystym stanie New Mexico). Natomiast w ostatnim sondażu Millward Brown partia Wolność uzyskała wynik 5% poparcia.

 • strain

  Z tych w miarę znanych stronnictw czy też bądź takich, które coś "osiągnęły" są też australijscy Liberal Democrats, którzy mają jeden mandat w senacie.

 • abizabi

  Wolność akurat w niemal wszystkich sondażach ora o dno (0-2%). Sondaże dla TVN są jakimś niewytłumaczalnym wyjątkiem. @P Ja naprawdę Cię nie namawiam do polubienia Jarkacza (któremu do ideału daleko), Kukiza czy Gowina. Masz prawo do niechęci i własnych negatywnych ocen (nawet przesadzonych).Może tak jednak w rewanżu przestań prezentować jako dogmat własne swoje subiektywne oceny LW, PDT, Kosiniaka itp. Naprawdę nikt nie musi podzielać sympatii do twojego panteonu. Podobnie jak szanować starego bezpieczniaka, który w najbardziej ludobójczym ustroju w historii świata odnalazł "kontynuację idei oświecenia".

 • pawmak

  Międzynarodówka ewidentnie prawicowo-libertariańska. Wynik 5% dosyć sensacyjny, zwłaszcza przy wzroście Kukiza. Czy to też kosztem PiS? Wolność do tzw. zwykłych ludzi się nie odwołuje, ale rozpasania władzy też na pewno nie pochwala, choć mimo wszystko zaskakujący wynik. Łatwiej wytłumaczyć też świetny, 9%-owy wynik SLD (które też niektórzy tu zagrzebywali) - degradacje, pewnie też aborcja. Bardziej to pierwsze, zwłaszcza że Partia Razem nadal słabo.
  www.wprost.pl/kraj/10114017/sondaz-kantar-millward-brown-potezny-spadek-pis-po-notuje-wzrost.html
  W ogóle bardzo ciekawy i znaczący ten sondaż, ale komentowanie wyników innych ugrupowań byłoby tutaj nie na temat.

  Co do ab. - to klasyczna manipulacja po raz kolejny (że niby chodzi mi o to, że ktoś nie podziela moich poglądów, naprawdę pobocznej sprawy zresztą w tym miejscu - chociaż sam uprawia hejt na mnie właśnie za przekonania), o totalnej hipokryzji i zacietrzewieniu już w ogóle nie wspominając (warto zwrócić choćby uwagę, że ten gość nie potrafi nie napisać komentując niezbyt na temat zresztą sondaże, że PSL "niestety" nie zejdzie pod próg). A klasyczne robienie gnoju (bo widzę, że niby nie rozumie, o co chodzi) to np. wywlekanie setny raz jakichś tematów nie mających nic wspólnego z niczym omawianym. Nie życzę sobie, żeby ta osoba ze mną 'dyskutowała', po prostu.

 • abizabi

  @P :"uprawia hejt na mnie (...) za przekonania" Czasem rzeczywiście odniosłem się do twoich niebanalnych poglądów lub co gorsza pogardy dla łatwo sprawdzalnych faktów, ale to rzeczywiście nie miało większego sensu.---"komentując niezbyt na temat zresztą sondaże" Jeśli sondaż z uwzględnieniem małych partii zamieszczony wraz krótkim opisem nie ma związku z tematem blogu o małych partiach jest nie na temat...----"że PSL "niestety" nie zejdzie pod próg" Aż tak boli, że nie podzielam twojego entuzjazmu? Tobie oczywiscie wolno cieszyc się z sondażowych spadków niektórych "chamskich" niekoniecznie planktonowych partii. Ot podwójne standardy----"klasyczne robienie gnoju" Nie to, co naywanie innych chamami, za przytoczenie faktów o przeszłości Petru w UW.----"osoba ze mną 'dyskutowała" Owszem twoje dąsy i ostentacyjną pogardę dla rzeczywistosci trudno nazwać dyskusją. Zresztą w większości spraw nie pytałem Cię o opinię.

 • abizabi

  Tymczasem grupka dysydentów z PO zamierza stworzyć nową partię pikio.pl/opozycja-powstanie-nowa-partia/

 • rewkons

  Akurat to, że komunizm jest kontynuacją idei oświecenia, jako konsekwentny demokratyzm, to chyba jest oczywiste.

 • pawmak

  Kiedyś trolle byli banowani na tym blogu. Notoryczne kłamstwa i skrajna hipokryzja wiadomego użytkownika na każdym kroku przekraczają wszelkie dopuszczalne granice (jeszcze zawału dostanę czy coś od tego, bo to już nie są żarty, jak coś takiego czytam). Nigdy nie prosiłem o ban ani upomnienie dla niego, ale czy można coś z tym zrobić? Bo jak nie, to ja mogę przestać tu wchodzić (przynajmniej na parę miesięcy) - nie z obrazy, tylko po prostu nie chcę mieć z nim nic do czynienia (a przynajmniej nie mieć poczucia, że tylko ja go uważam za trolla) i chciałbym coś wiedzieć. Przepraszam zarazem, że zawczasu nie odpuściłem z nim dyskusji po ewidentnym chamstwie, ale nie jest ze mnie doświadczony użytkownik forów, no i jak już się wdawałem, to się wdawałem.

 • abizabi

  @rewkons " komunizm jest kontynuacją idei oświecenia" Może w jekiejśc utopijnej teoretycznej postaci owszem. Nie do obrony jest jednak chyba teza, że łagry Związku Radzieckiego, Katyń i ludobójstow Plaków na wschodzie to oświeceniowe ideały w najczystszej postaci. Komunizm w praktyce jest ustrojem zbrodniczym i nieprzypadkowo jego proowanie jest zakazane przez Konstyucję.

 • abizabi

  Apropo mojej wcześniejszej uwagi o Biedroniu fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-berliner-zeitung-robert-biedron-moze-stac-sie-polskim-macron,nId,2562515

 • abizabi

  Ostatnie sondaże zdają się dowodzić istnienia minimum kilkuprocentowej grupy wyborców łatwo przerzucających swoje sympatie pomiędzy PiS i K'15. Zadyszka partii rządzącej pozwala odrabiać Kukizowi straty (dzieje się tak, choć relacje PiS z K'15 to mocno szorstka przyjaźń). SLD za to to taki "rolnik, który śpi a mu rośnie" :-). PSL bez rewelacji, za to większości sondaży nad progiem. Elektorat tej partii powoli się jednak wykrusza , a ewolucja w kierunku umiarkowanego centrum na razie się nie udaje. Pomijając klientelę zatrudnioną w administracji wyborcy tej partii mogą chyba równie dobrze głosować na PiS (może się to zmienić, jeśli ta partia dalej będzie nam serwować rewelacje w rodzaju walki z farmami zwierząt futerkowych).-------@P Daj mi już człowieku spokój! Często masz polityczne (i historyczne) sympatie odmienne od moich, ale to nie jest forum miłośników twoich poglądów. Nie pisz też łaskawie, że fakt, że mam nieco inne od Twoich oceny (czemu czasem daję wyraz) może przyprawić Cię o zawał (jak rozumiem zupełnie dosłownie), bo to jakaś skrajna nadwrażliwość. Czasami zresztą chodzi o niezrozumiała zaprzeczanie faktom (vel. casus Petru, albo uporczywe przekonywanie, że "major" był niskim stopniem wojskowym).

 • pawmak

  Jak zwykle kłamiesz i manipulujesz (i to mi do cholery ciśnienie podnosi, podobnie jak skrajna hipokryzja), naprawdę wstyd.

  Pewnie będzie więc pora kończyć tutaj. Jeszcze na razie propos planktonu, to D. Sośnierz mandat objął jednak 22 marca i nie wiedzieć czemu, podobnie jak wcześniej JKM, nie należy do żadnej frakcji. Zaś poseł Zagórski ("wprowadzaciel" SKL do Polski Razem) ma podobno ma przejść z Porozumienia do PiS, żeby zostać ministrem cyfryzacji.

 • abizabi

  @P Jak dotąd nie nie udowodniłeś mi ani mijania się z prawdą, natomiast ja Tobie wielokrotnie. O przyzwoitości polityków, których uważam za lepszych niż twoi fawowryci mi nie pisz, bo dla Ciebie "porządnym facetem" jest gość, który publicznie chwali się, że z pełną premedytacją upowszechniał nieprawdziwe informację, aby oczernić przeciwniczkę wiadomosci.wp.pl/posel-po-chwalil-sie-ze-oczernil-b-minister-z-pis-6037239863456385a

 • abizabi

  Zanberg nie wiedzieć czemu postanowił się odwołać do jakiegoś niszowego endemicznego lewicowego elektoratu kujawsko-pomorskie.onet.pl/adrian-zandberg-bierze-w-obrone-uczestnikow-torunskiej-pikiety/jdl6mtm

 • abizabi

  A tymczasem w Kielcach wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22388269,liroy-jestem-gotow-wystartowac-na-prezydenta-kielc-i-te-wybory.html

 • rewkons

  @abizabi - przecież ideały oświeceniowe doprowadziły do pierwszego w historii ludzkości ludobójstwa (na Wandejczykach), skutkowały masowymi mordami i terrorem. Gilotyna to przodek GUŁagu i Oświęcimia, i to chyba jest dla każdego zrozumiałe :)

 • abizabi

  @rewkons A Ty w tę stronę... Oficjalnie przepraszam i zwracam honor, już myślałem, że szykuje się jakaś próba rehabilitacji komunizmu. Co do części dziedzictwa oświecenia to zgoda, kult rozumu bez moralności to niebezpieczna mieszanka. Pozwala dziwnie łatwo wskazywać całe grupy ludzi, które w mniemaniu owych "oświeconych" nie zasługują na życie. Tak poza tym to Wesołych Świąt życzę!

 • pawmak

  Nie ma potrzeby udowadniania kłamstw, bo chyba wiesz, gdzie się ich dopuszczasz (te ostatnie to np. pisanie, za co niby nazywałem chamem; że stopień majora nazywałem "niskim" /zresztą w tym samym wojsku, tylko później, nosił go np. poseł Jach z PiS, a i Krasulski miał pewne (nie)ciekawe epizody, nawet M. Jakubiak robił w wojsku PRL karierę, jeśli to takie ważne/; że chodzi mi o to, że masz inne sympatie polityczne, albo i teraz, że mi niby jakieś kłamstwa "wielokrotnie udowodniłeś" (no a Nitrasa nie wiem, czy nazywałem tymi słowami, ale wtedy, kiedy się tego dopuścił, był konserwatystą i bliskim współpracownikiem Rokity, więc bardzo dawno temu, a później niczego się nie wyparł, tylko się potrafił przyznać). O wybitnie wrednym manipulowaniu, zacietrzewieniu, wywlekaniu jakichś tematów z kapelusza i kompletnym nie przejmowaniu się hipokryzją nie wspominając. Nie mówię, żebyś mi przyznawał publicznie rację, tylko wystarczyłoby nie ciągnąć ordynarnego trollingu.
  ___
  UP kategorycznie wykluczyła start z list komitetu, którego nie byłaby oficjalnym członkiem.

  Planktonowy wolny strzelec Ujazdowski podjął współpracę z PO, włączając się w prace jej Gabinetu Cieni i ogłaszając start z poparciem Schetyny na prezydenta Wrocławia (chociaż pozostaje bezpartyjny i w ECR). Dobrze, chociaż 3 miesiące temu jako poseł PO byłby wykluczony z partii, a pewnie w najlepszym wypadku zachowałby się jak Chybicka ;) Nad której słusznością kandydatury zaczęto się po tym zastanawiać. Jednak myślę, że to nie jest powód, tylko po prostu jeśli tak mocne nazwisko jak KMU się zgodziło, to był to automatycznie lepszy wybór. Chybicką popierała UP, ale Ujazdowskiego to pewnie nie poprze... Nie poprze go także Dutkiewicz (ciekawe jak BS i czy DRS nie wycofa kandydata), także Nowoczesna zostaje przy Jarosie (który i dla UED wydaje się bliższy niż KMU, podobnie jak Michalak). Ciekawe, czy poprze go za to Prawica Rzeczypospolitej ;)) Bo chyba (podobnie jak i Kukizowi'15) nie powinno przeszkadzać to, że jakaś duża partia też go popiera??

  Z kolei A. Dudę po ostatnim wecie hejtuje P. Walentynowicz z Porozumienia. Skąd taki radykał w tej partii? Od Solidarnej Polski z kolei w drugą stronę odstaje Cymański.

 • abizabi

  test

 • abizabi

  @P "że stopień majora nazywałem "niskim" Najpierw piszesz bzdury w postach, co łatwo sprawdzić, a potem zaprzeczasz, że w ogóle je napisałeś i nazywasz trollami, tych, którzy wytykają ci oczywiste błędy. Naprawdę do tego trzeba sporej bezczelności.----"zresztą w tym samym wojsku, tylko później, nosił go np. poseł Jach" Serio nie widać żadnej różnicy, między wojskiem, a wojskową bezpieką, której jedynym celem było prześladowanie przeciwników politycznych, i która jest ubabrana we krwi polskich bohaterów? Musisz koniecznie obrażać ich pamieć, żeby mnie sprowokować? Przecież nie możesz być aż takim ignorantem, żeby nie wiedzieć, że piszesz bzdury.-----"Nitrasa nie wiem, czy nazywałem tymi słowami" Nazwałeś.----"się nie wyparł, tylko się potrafił przyznać" Chwalenie się niecnymi postepkami, których się nie wstydzimy i nie potrafilismy się zdobyć nawet na symboliczne "przepraszam", jest zaiste godne pochwały.-----"ciągnąć ordynarnego trollingu" Użeranie się z Tobą jest rzeczywisćie niezbyt twórcze.

 • pawmak

  Skrajnie bezczelny to oczywiście sam jesteś. Właśnie, że nie nazwałem stopnia majora niskim, tylko ogólnie podważałem jego ówczesną rangę (może nie najostrożniej poszedłem w tę stronę, ale wystarczy, że nadawano go tak młodym ludziom - co pewnie nie zdarzało się w czasach Jacha, który był zdecydowanie starszy, a gdyby się urodził w tych samych czasach, to trudno za niego ręczyć, bo legalne wojsko było jedno - natomiast on jest czynnym politykiem i gdyby zarówno on, jak i jakiś inny obecny czynny polityk prawicy bądź nieprawicy z wojskową przeszłością w PRL był jako wybitny naukowiec chuligańsko witany na wykładzie i gdyby był podle nazywany "piekłoszczykiem", to na pewno nie byłbym tego zwolennikiem, więc różnica jest oczywista). A jak ktoś nie przyczyniał się (przynajmniej świadomie) do niczyjej śmierci, to trudno, żeby obrażało to czyjąś pamięć (zresztą i wśród wyklętych byli mordercy). Wkurza mnie taki czarnobializm wedle własnej skorupy i tyle. A manipulowanie jest po prostu krzywdzące. Co do Nitrasa, to nie wiem, czy nie przeprosił i nie wydaje mi się, żebym użył takich słów, znając ten fakt z jego życiorysu i myślę, że Rokita ani Gowin nawet jako jego współpracownicy też go nie znali (no chyba że znali, ale wtedy świadczyłoby to chyba gorzej o nich niż o mnie...).
  ___
  UED (mimo wyrażania niegdyś przez Bińczycką szacunku dla jego postawy, nie mówiąc o dawnej obecności w UD) krytycznie patrzy na kandydaturę Ujazdowskiego. Huskowski poparłby kandydata, którego miałby namaścić Dutkiewicz, który (chyba na szczęście) nie wystartuje. Sondaże nie dają mu jednak szans, a ani DRS (w którym zresztą są i Dutkiewicz i Huskowski) Michalaka nie wycofuje, ani .N nie wycofuje Jarosa, więc KMU powinien wygrać w cuglach (Obremski może miałby szanse powalczyć, ale PiS-u nieaparatczyk nie interesuje). Entuzjastycznie na kandydaturę europosła patrzy natomiast środowisko LPR z R. Giertychem (w tym Wierzejski, choć Ujazdowski kiedyś w wywiadzie z premedytacją mówił, że go nie zna ;)).

  Janowi Szczepankiewiczowi została już tylko partia EWO-PP, gdyż "oddał" miejsce w rejestrze PPPiP na rzecz II Rzeczpospolitej Polskiej, kierowanej przez samozwańczego prezydenta II RP Jana Zbigniewa Potockiego (przerejestrowanie nastąpiło 24 stycznia). Wykreślono ponadto w końcu z ewidencji Dzielnego Tatę.

 • abizabi

  P Liroy już parokrotnie podkreślił, że jest gotów walczyć o prezydenturę Kielc, "jesli będzie taka koniecznosć", jednocześnie mocno krytykuje obecnego włodarza. Co ciekawe po raz pierwszy o prezydenturę Katowic powalczy kandytaka RAŚ, rękawicę podejmie Ilona Kanclerz.--------------------------@P "ogólnie podważałem jego ówczesną rangę" Mniejsza o słówka. Rangi majora nie rozdawano na zachętę i trzeba się było czyś wykazać (co udawało się także młodym). ZB się wykazywał, więc awansował. Pisanie o wysokim stopniu wojskowym, że "niewiele znaczył" to zwyczajne mijanie się z prawdą. Możesz mieć swoją interpretację faktów, ale nie możesz mieć własnych faktów.----"podle nazywany "piekłoszczykiem" Ludzi podłych należy nazywać po imieniu nic podłego w tym nie ma.-----"co pewnie nie zdarzało się w czasach Jacha" Jach nie służył w zbrodniczej bezpiece. Zero symetrii. Już piałem, ale tłumacz coś niektórym.----"Wkurza mnie taki czarnobializm" Akurat. Wpadasz szał przy każdej krytyce LW, a nawet łagodne wytknięcie oczywistego nietaktu Godsona potrafi Cię wkurzyć.---"Nitrasa, to nie wiem, czy nie przeprosił" Śladów publicznych przeprosin nie ma.

 • marecki384

  @Pawmak co to jest ta partia II Rzeczpospolita Polska ???

 • abizabi

  S. Michalkiewicz przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii, katole i katolicy proszeni o modlitwę.

 • pawmak

  Samo posiadanie stopnia majora w określonym czasie (zwłaszcza w tak młodym wieku) nie jest niczym podłym, a nawet gdyby było, to pewne określenia po prostu są absolutnie dyskwalifikujące. Podobnie jak wiele opisywanych przeze mnie chwytów w dyskusji (i np. o słówka nie mniejsza, bo jakbym chciał, to bym użył takiego słowa, więc kłamstwo i manipulacja tutaj właśnie m.in. nastąpiły), więc na resztę spuszczam zasłonę milczenia.

  Kanclerz (kandydatka ŚPR, pod względem partyjnym) to jedna z głównych założycielek Partii Kobiet, ale już w 2007 wyrzucona.

  @ marecki
  Tak jak napisałem, jest to partia Jana Zbigniewa Potockiego, który od 2009 uważa się za prezydenta II RP.
  pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_samozwa%C5%84cy#Obecnie_działający
  Tu ich profil:
  www.facebook.com/II.Rzeczpospolita.Polska.legalnie.istnieje/
  Partia ma siedzibę (przynajmniej wg wykazu) w tym samym miejscu, co dotychczas PPPiP (a obecnie także EWO-PP), więc muszą być jakieś związki ze Szczepankiewiczem (choć nie ma go we władzach).
  Partia Szczepankiewicza przypomnijmy współpracowała kiedyś z Prawicą Rz. i z UPR.
  __
  DT wykreślono także 24 lutego, natomiast już 6 lutego zarejestrowaną partię o nazwie "Regionalna. Mniejszość z Większością" (która na rejestrację czekała od sierpnia). Jest to nic innego, jak partyjna formuła Mniejszości Niemieckiej, która w ten sposób zabezpieczyła się przed ewentualnym wykluczeniem niepartyjnych komitetów ze startu w wyborach samorządowych. Za sprawą Galli mamy więc kolejną partię w Sejmie, posiadającą także radnych wojewódzkich (i to w koalicji współrządzącej w opolskim). Ubiegnięte zostały więc ponadto obie śląskie partie czekające na rejestrację, w dodatku Regionalna (tudzież RMW) jest jedyną obecnie i po wielu latach przerwy partią mniejszości narodowej.

  Zagórski odszedł z Porozumienia już tydzień temu, natomiast wczoraj został przyjęty do PiS (podobnie zresztą jak senator Misiołek, więc można powiedzieć, że PiS zajumało Gowinowi de facto dwóch parlamentarzystów, L. Piechota chyba na razie nigdzie nie wstąpił).

  Sondaż IBRiS-u:
  www.rp.pl/Polityka/304059881-Sondaz-PiS-zdecydowanie-traci-SLD-silne.html
  SLD przekracza 12%! Mimo weta Dudy. I rośnie absolutnie wszystkim, oprócz PiS. Wolność tu poniżej 1% - choć i tak ok. dwukrotny wzrost.
  Podobne tendencje w Pollsterze, gdzie też SLD mocno stoi:
  www.wprost.pl/kraj/10115969/sondaz-poparcia-dla-partii-duzy-spadek-pis-szesc-partii-w-sejmie.html
  Tu Partia Razem blisko progu.

 • marecki384

  @Pawmak dziękuję :)
  Kurcze jak ja się cieszę że PISowi opada a innym rośnie :)
  Jeszcze żeby Palikot wrócił do polityki to bym dostał męskiego orgazmu :)
  Jakbym mógł cofnąc czas i coś zmienić to sprawiłbym by Polska po DWŚ była po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny ( Wtedy by nie było NRD)

 • pawmak

  Palikot cały czas jest szefem TR, a sąd zatwierdził zmiany w zarządzie pod koniec grudnia (czyli tuż przed jego rzekomą rezygnacją). W tymże zarejestrowanym zarządzie nie ma Anny Kubicy, która jednak na stronie partii wciąż figuruje.

  No a jedynym wspólnym członkiem zarówno zarządu dawnego PPPiP, jak i rady naczelnej (jego odpowiednika) II RP jest wiceprezes Marek Kramarski. Może to nie jest więc partia-klon EWO-PP, ale powiązania są silne.

 • abizabi

  Europoseł Sosnierz w pierwszym publicznym wystapieniu głównie narzekał na biurokratyczne procedury utrudniające mu objęcie mandatu. Narzekał, choć w jego przypadku nie było najgorzej. Na poziomie rad gminy często zdarzało się natomiast, że blokowano objęcie mandatów nawet po zmarłych radnych. Osobną sprawą była natomiast nadgorliwość Sikorskiego, który złośliwie błyskawicznie wygasił mandat A. Dudy po wygranych przez niego wyborach prezydenckich. Złośliwość dotknęła głównie pracowników biura, ale kto by się "watahą" przejmował.--------------------------------@P "posiadanie stopnia majora w określonym czasie (zwłaszcza w tak młodym wieku) nie jest niczym podłym" Tej funkcji nie rozdawano za darmo i trzeba było się czymś wybitnie zasłużyć w zbrodniczych organach. Swoją drogą, ciekawy z Ciebie człowiek, przynależność do Polski Razem Cię gorszy, ale zaangażowienie w sowiecki aparat terroru już nie.----"np. o słówka nie mniejsza" Zaprzeczyłeś oczywistemu faktowi, że "major" był znacznym stopniem i tego dotyczył mój zarzut. Nie ma zatem znaczenenia, jakiego dokładnie uzyłeś określenia, by napisać bzdurę.----"pewne określenia po prostu są absolutnie dyskwalifikujące" Trzeba jakoś nazywać ludzi, którzy za życia dopuścili się wybitnych podłości. Nie posłużyłem się w tym celu wulgaryzmem (co niektórym tu się zdarza) więc, nie wiem czym problem.

 • abizabi

  A tu link www.youtube.com/watch?v=98JJG9DiOHk

 • abizabi

  Tymczasem kandydatura Ujazdowskiego budzi mocne kontrowersje wyborcza.pl/7,75398,23226950,samotnosc-ujazdowskiego-we-wroclawiu-nie-popra-go-nowoczesna.html . Otwarcie wrogi kandydaturze jest też Dutkiewicz. W tej Sytuacji PiS mógłby realnie powalczyć, ale musiałby zrezygnować z niewybieralnej Stachowiak.

 • pawmak

  To o Ujazdowskim sam pisałem, a na wcześniejsze bzdury naprawdę szkoda słów, skończ.

  Dzielny Tata został wykreślony 24 stycznia, ale 2017 - dopiero jednak się pojawiło info.

 • abizabi

  KNP rozpoczęła zbiórkę pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej prawo do handlu w niedziele. Ze względu na szczupłość struktur sukces zbiórki jest mocno niepewny. Zdecydowano także o formie udziału w wyborach samorządowych. Lokalne struktury mają wolną rękę w zaiweraniu układów na poziomie gmin i powiatów. Do sejmików KNP wytartuje natomiast pod własnym szyldem lub w zawartej na poziomie centralnym koalicji.------------------@P Bzdurą jest wytykanie Ci twoich własnych poglądów? Ciekawe zresztą, że prawnuk ofiary NKWD bagatelizuje winę udziału w stalinowsko-bierutowskiej bezpiece i dumnie zwie się przy tym "konserwatystą". Każdemu, co jego.

 • karol542

  Wzrost SLD jest niemal na pewno tymczasowy. Przypominają mi się czasy z lat jakoś 2012-2013, gdy SLD też rosło. Pamiętam, że popularna była teoria o tym, że będziemy mieli koalicję PO-SLD-PSL albo i same PO-SLD, bo lewica tak bardzo rosła w siłę. Studząc zapały powiem tylko tyle, że SLD zyskuje teraz jako szyld, bo jest cicho. Zaczną głośniej przedstawiać swoje postulaty i być na celowniku i pod ostrzałem innych partii, to stracą. A to się niedługo zacznie, bo zagrożenie ze strony SLD zaczyna być pewnie widoczne nie tylko dla N, ale także dla PO i PiSu.
  Poza tym elektorat SLD jest przy SLD dlatego, że póki co Nowacka i Biedroń nie oferują żadnej wyborczej alternatywy. Moja teza jest taka, że poparcie dla SLD to ogólnie poparcie dla lewicy w tej chwili, a nie jako takie poparcie dla partii Czarzastego, której idzie słabo.
  Zresztą Biedroń podobno negocjował z ludźmi Macrona i rozmawiał nt. startu i stworzenia komitetu na EP 2019. Pytanie czy coś szerszego z tego wynikło? Bo jeśli tak i Biedroń skierowałby się w tę stronę, to nie tylko zaorałby starą lewicę w Polsce, ale i na spokojnie zmusił N albo do współpracy, albo do wasalizacji względem PO, albo doprowadziłby i do jej upadku.
  A kryzys PiSu to jak na razie utrata tego co Szydło zarobiła w ostatnich dniach premierostwa. Trzeba poczekać na to czy to było jednorazowe tampnięcie czy jakaś tendencja. Bo jeśli utrzyma poparcie, które ma obecnie (nawet po tych spadkach), to będzie mógł próbować powoli je odzyskać, a do wyborów jeszcze dwa lata. Z drugiej strony jeśli będziemy mieli jakiś szerszy kryzys PiSu - a to świrowanie z obniżkami pensji dla posłów wskazuje moim zdaniem, że Kaczyński trochę stracił panowanie nad sytuacja - to będzie ciekawie i interesująco po prawej stronie. Po lewej zresztą też.
  No i tak btw, to piękne, że wchodzę po jakimś miesiącu czy dwóch, a Wy, Pawmak i Abizabi nadal się tak kochacie ;) To chyba najdłuższa dyskusja na internecie jaką widziałem w życiu. Chapeau bas, panowie.

 • abizabi

  @Karol542"popularna była teoria o tym, że będziemy mieli koalicję PO-SLD-PSL" Dość popularna, ale pamiętajmy że podparta relatywnie wysokim wynikiem wyborczym Napieralskiego. Wierzyło w nią sporo dziennikarzy i zdaje się Grzegorz Schetyna, który widział się w roli premiera trójkoalicji. W jakimś opracowaniu można też było przeczytać, że Napieralski celowo usuwa z list radykalniejszych działaczy, aby ułatwić partii koalicją z PO.-----"poparcie dla SLD to ogólnie poparcie dla lewicy w tej chwili" Możesz mieć rację, Razem nie wybiło się ponad plankton, Biedroń pozostaje w samorządzie a Nowacki jest równie leniwa, jak kiedyś Olechowski. Czarzasty nie zrobił co prawda nic, ale tym samym też niczym się nie skompromitował i reprezentuje rozpoznawalny szyld (jak pisałem powyżej to taki "rolnik, co śpi, a mu rosnie").-----"świrowanie z obniżkami pensji dla posłów" To oczywiście zagrywka pod publiczkę, ale obliczona na zadanie ciosu opozycji bo to ją najbardziej zabolą zmiany, które odczują między innymi włodarze miast często z PO lub PSL.

 • abizabi

  PS Ktoś wie, co się dzieje z notozobaczymy?

 • pawmak

  Zapewne też go wnerwiłeś i ostatni raz proszę, żebyś przestał pisać już totalne durnoty, bo skoro się nie panuje tutaj na takim trollerskim chamstwem, to naprawdę szkoda, żebym tu wchodził.

  Wzrost SLD jest pewnie chwilowy, ale na powierzchni się trzymają mocno i są w stanie samodzielnie przekroczyć próg (co nie znaczy, że będą unikać koalicji).

 • abizabi

  @P notozobaczymy zrezygnował z pisania, bo nie mógł znieść, że wytykam Ci oczywiste nieścisłości i niekonsekwencje? Nie wiem, skąd to zdumiewające przekonanie, że świat kręci się wokół Ciebie.

 • abizabi

  Fala dymisji wśród liderów węgierskiej opozycji. Lider MSZP właśnie zrezygnował, podobnie leader w LMP i lider Együt. Szef Jobbiku podał się do dyspozycji partii.

 • pawmak

  Nic mi takiego nie wytknąłeś specjalnie, za to jesteś w tym takim mistrzem totalny hipokryto i w taki sposób dyskutujesz, że po co miał się narażać na chamstwo, pisząc swoje zdanie (bo on np. w PiS-ie nigdy nie widział nic pozytywnego, w konserwatyzmie też niewiele, a Gowina nazywał kreaturą).
  Chociaż może żebym ja się też nie narażał, to byłby tu większy spokój, ale jednak jak jest dyskusja, to jest, tylko kiedyś trolle byli tutaj co najmniej piętnowani (przez więcej niż jedną osobę).

 • mlodylew

  Partia Razem organizuje 1 maja w Poznaniu.

 • abizabi

  @P Oczywiście oczywiste błędy wytknąłem Ci nie raz, ale twoje rozbudowane ego nie godzi się z rzeczywistością. Wielokrotnie wbrew faktom kwestionowałeś rangę "majora", twierdziłeś, że pewien gentelman utrzymywał się z wygrywania w totolotka albo dla Polskiej Lewicy zrobiono wyjątek niewykreślając jej pomimo niezłożenia sprawozdania w terminie (sic!). To tylko kilka przykładów twoje radosnej pogardy dla rzeczywistości. Człowiek twojego pokroju na forum zoologicznym utrzymywałby zapewne, że słoń jest mały zielony i lata a pukających się w czoło dyskutnatów lżył od chamów i trolli. Co do notozobaczymy, to nie ma w zwyczaju opluwania forumowiczów tylko z powodu odmiennych poglądów a dla obrony własnych (cokolwiek bym o nich sądził) używał jak dotąd faktów, a nie swojej projekcji rzeczywistości.

 • abizabi

  test

 • pawmak

  Kłam sobie i pajacuj, ile chcesz. I żadnego kretyńskiego chamstwa pod moim adresem już tu czytać nie zamierzam, więc nie pisz do lustra.

  Trudno, idę, na ile trzeba.

 • endek83

  Jak obstawiacie, które komitety są w stanie wystartować w wyborach samorządowych na poziomie Sejmików (wystawić listy?) i w jakich konfiguracjach? Zapytuję o komitety z lewicy, centrum i prawicy. Jakie są Wasze typy?

 • karmon90

  Zjednoczona Prawica (PIS, SP, Porozumienie, WIS)
  PO-Nowoczesna
  Kukiz'15 - Prawica Rzeczypospolitej - UPR
  SLD - UP (plus inne male partie)
  PSL
  Razem
  Wolność

  I to jest max choć kibicuję komitetowi Ruch Samorządowy Bezpartyjni, któremu może zabraknąć wystarczających struktur w dwóch województwach.

  Zieloni słabi na ścianie wschodniej.

  Ciekawe co z UED, SD. Sami wiadomo bez szans na start ogólnokrajowy, ciekawe czy i jeśli tak to do kogo się przyłączą. Najbardziej pasują do PO-Nowoczesna.

  Twój Ruch ma zamiar jeszcze działać?

  Z prawicy nie wierzę w żadną listę narodową, chyba że RN, MW i ONR ponownie zapalają do siebie miłością, a są takie zamiary.

  KNP i samodzielny start można skomentować śmiechem.

 • endek83

  ,Pewniaki komitety, które bez trudu zarejestrują listy ogólnopolskie: ,

  ,Zjednoczona Prawica (PIS, SP, Porozumienie, WIS), --- i chyba jeszcze Partia Republikańska

  ,PO-Nowoczesna ,-- uda się Waszym zdaniem utrzymać koalicję na Sejmiki? Moim zdaniem to mało prawdopodobne i w końcu PO i Nowoczesna pójdą jednak osobno

  ,Kukiz Prawica Jurka UPR ,--- czy jakieś środowiska mogą się do nich jeszcze przyłączyć?

  ,PSL --- + UED , Współpraca z Europejskimi Demokratami będzie kontynuowana na poziomie Sejmików?

  ,SLD UP, jakie inne partie (ruchy) z lewicy mogą się podłączyć do tego komitetu?

  ,Razem , no to wiadomo powinni dać radę wystawić listy. Jakie Waszym zdaniem środowiska (Partie, Ruchy) będą zasilać ich listy?

  ,Wolność, JKM raczej bez trudu uzbiera listy w skali kraju

  ,Znaki zapytania komitety aktualnie na tyle planktonowe, że mogą mieć trudności ze startem do Sejmików ,

  ,Demokracja Bezpośrednia ,jeszcze istnieje?

  ,Zieloni, jeśli pójdą samodzielnie mogą parę listy wystawić chyba?

  ,Stronnictwo Demokratyczne, chyba najbliżej obecnie ma do Nowoczesnej. Ale czy Piskorski ma jeszcze jakiekolwiek szanse zaistnieć politycznie ?

  ,Twój Ruch, SDLP,, inne partie lewicowe chyba będą się wiązać z większymi od siebie?

  ,KNP, bez szans na wystawienie list i współpracę z kimkolwiek?

  ,Ruch Narodowy, (Winnicki, Bosak, Zawisza) Waszym zdaniem nie będzie wystawiał swoich list do sejmików?

  ,Grzegorz Braun, nie tworzy własnego komitetu?

  ,,A Marian Kowalski, Pastor Chojecki? 11 Listopada, Waszym z zdaniem mają szansę na wystawienie jakichś list?

  ,A Samoobrona ,czy słychać u nich jakiekolwiek przejawy aktywności?

 • abizabi

  Co do pewniaków, to oczyście parlamentarny mainsteam plus SLD. Poza tym Razem (zapewne z Zielonymi). Zapewne spróbuje też RN (choć może im się nie udac w całym kraju) Poza tym
  Wolność (listy w całej Polsce). Nie bardzo wiem czemu panuje tu taki brak wiary w listy mniejszych podmiotów, od biedy wystarczy kilka osób, aby zorganizowąc listy sejmikowe (zapeniam, że wiem co piszę). Tradycyjnie w części wójewództw pojawi się pewnie LPR, NOP, Samoobrona i Związek Słowiański (który, co ciekawe ma kilku radnych wprowadzonych pod partyjnym szyldem). KNP też pewnie wystawi listy a wedle zapowiedzi lidera całkiem prawdopodobne są też listy Ruchu 11 Listopada (w tych dwóch przypadkach również może to być j częśc województw).

 • abizabi

  @P Pawmak zjedz Snickersa :-)

 • marecki384

  @ Endek83 zapomniałeś o Korwinie i jego Wolności
  Kurcze zawsze w samorządowych jest mało list ogólnopolskich 6-7 to max szkoda moim zdaniem powinno być 12-14

 • iselor1

  Od kilku lat śledzę ten blog i do tej pory tylko czytałem. Postanowiłem też się udzielać.
  1. Bardzo bym prosił aby Panowie pawmak i abizabi przestali się żreć bo nie czytam tego bloga po to by czytać wasze kłótnie, tylko żeby zdobywać info o tym co sie dzieje w polityce.
  2. W Łodzi w wyborach samorządowych KNP i Wolność wystartują ze wspólnej listy do Rady Miejskiej, do Sejmiku Wojewódzkiego i wystawią wspólnego kandydata na Prezydenta Łodzi.
  www.facebook.com/MuremZaLodzia/videos/415647962180875/

 • halinvonhalin

  Przychylam się do prośby.
  Proszę o to żeby nie pisać o Tusku, Kaczyńskim, PiS, PO i PSL, bo to nie jest tematyka tego blogu.

 • strain

  W Siedlcach powstało lokalna koalicja "Lepsze Siedlce" w skład którego wchodzą Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz partia Wolność.

 • mlodylew

  Razem zbiera podpisy pod 35 godzinny tygodniem pracy.

  strajk.eu/razem-chce-skrocic-tydzien-pracy-do-35-godzin-jest-projekt-ustawy/

  Inicjatywy ustawodawcze ogłoszone przez Barbarę Nowacką są jeszcze nie napisane. W ogóle ich nie ma, nawet pomysłu jak mają wyglądać.

 • strain

  Prawica Rzeczypospolitej wystartuje w wyborach do sejmików z list Kukiz'15.

 • abizabi

  Kosiniak Kamysz rozważa start w wyborach na prezydenta Krakowa. Dla lidera parlamentarnej partii byłaby to nietuzinkowa decyzja.

 • karmon90

  Petru odszedł z Nowoczesnej.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci