Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Zjednoczona Prawica - Frakcja Umiarkowana

planktonpolityczny

nk_6Qhhs_400x400Dwaj mniejsi członkowie Zjednoczonej Prawicy poszli zupełnie innymi drogami. Solidarna Polska na swoim skromnym kongresie pokazała, że jest bardziej PiSowska do samego PiS-u. Co zresztą potwierdził sam Tadeusz Cymański kilka dni temu mówiąc: "Największej partii, jaką jest PiS, nie rozgrywa żaden Ziobro, tylko prezes Kaczyński. Jak Kaczyński powie, że to jest dobra zmiana, to i Ziobro powie, że to jest dobra zmiana". 

Tymczasem Jarosław Gowin stara się trochę odróżniać, co w ostatnich miesiącach, przy wzmocnieniach personalnych PiS i powiększającej się gromadki sprzyjającej władzy posłów niezrzeszonych grozi marginalizacją. Nie jest to tajemnica, wszyscy o tym piszą. Gowin musi się więc uzbroić, wzmocnić, by był pożądanym partnerem koalicyjnym dla PiS, a w razie czego mógł wystartować samodzielnie lub wspólnie z innymi ugrupowaniami. 

Byłem ministrowi w rządzie PO zawsze było blisko co koliberałów. Zwłaszcza, że tam też jest trochę chętnych do przejścia pod skrzydła rządowe. Jak pisał Pawmak: " Zdaje się, że inne świeże ubytki z partii to m.in. Szczepan Barszczewski czy Paweł Szut. Na stronie Wolności nie ma już w strukturach regionów lubuskiego, podlaskiego ani zachodniopomorskiego". Wydaje się, że z tej partii odeszła znacząca grupa działaczy.

Sam JKM pisze na Twitterze: "Niesamowite! JE Jarosław Gowin oferuje wszystkim prezesom WOLNOŚCI "1" na listach!! Ciekawe, ilu pójdzie na ten lep?". 

Doliczyć do nich trzeba pewnie będzie środowiska osieroconych Republikanów różnych stowarzyszeń i ugrupowań. Coraz więcej mówi się również o dołączeniu byłego posła Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, który by tam dobrze pasował. W końcu, wśród niezrzeszonych również by się znalazły 2-3 nazwiska. Ale to na razie spekulacje. Wszystko okaże się za miesiąc, bo ponoć ma odbyć się kongres nowej, zjednoczonej prawicy (frakcji umiarkowanej).

Komentarze (51)

Dodaj komentarz
 • marecki384

  Gowin to chorągiewka na wietrze i tyle w temacie.
  Dziękuję za uwagę.

 • abizabi

  Więc Gryglas jednak do Gowina...

 • pawmak

  No nie po to głosował za budżetem, żeby tam nie iść... Zrozumiałe, że odszedł z .N, ale przesadził w drugą stronę (i to mimo, że pewnie by nie odszedł, gdyby nie sugestia Petru). Cóż - mimo zbieżnych poglądów nie będzie to partia dla Ujazdowskiego. Ani nawet dla Kowala.
  www.rp.pl/Felietony/310119876-Kowal-Dla-twojego-dobra.html#ap-1
  Ani dla mnie oczywiście :P
  Jak i nie dla Rzepeckiego, który już jutro ma dołączyć do Kukiza'15. Zresztą Kukiz krytykuje teraz Gowina, jak chyba nigdy wcześniej.
  Nowa partia powstaje ponoć m.in. dlatego, że... Polskę Razem mylono z Partią Razem. Pisze się o środowiskach mających dołączyć, m.in. o przejęciu struktur "Republikanów" (stowarzyszenia).
  www.polskatimes.pl/fakty/polityka/a/znamy-sklad-nowej-partii-jaroslawa-gowina,12573000/
  I jeszcze, że senator Obremski wstąpi (cały czas bliski Gowinowi, jednak nie reprezentujący jego partii).
  A Bielan to dzisiaj niezle brnął w "Kropce nad i" w obronie beztrybowej wypowiedzi Kaczyńskiego. No i działaczom PRZP świetnie się z prezesem PiS rozmawiało. Może chciał ich oczarować, żeby w razie czego nie bali się przejść do PiS :P Korwin twierdzi, że Gowin może wylecieć z rządu przy okazji rekonstrukcji - wtedy to byłby test. Zresztą nie musi lecieć w rekonstrukcji, ale jak PiS uwali jego ustawę o szkolnictwie, to i tak będzie musiał odejść.

  Solidarna Polska nie miała kongresu, tylko konwencję - jak na konwencję, bynajmniej skromnie nie było.

  Podobno PSL chce się zabezpieczyć przed utratą klubu przyjęciem do niego posłów UED.
  pikio.pl/ten-transfer-to-bylby-prawdziwy-hit-niesiolowski-ma-przejsc-do/
  Prewencyjnie nie ma co, ale gdyby faktycznie PSL straciło posła, to nie jest to złe rozwiązanie. Ciekawe, czy klub nazywałby się PSL-UED (jak kiedyś przez jakiś czas nazywał się PSL-PBL, w czasie pobytu w nim partyjki Mojzesowicza).

  Jest o tym rozwiązaniu SLD w Krakowie:
  krakow.onet.pl/sld-rozwiazal-struktury-partyjne-w-krakowie/pcl66j8

  RN niedawno się odniósł do swojego wyrejestrowania.
  ruchnarodowy.net/oswiadczenie-zarzadu-glownego-ws-wykreslenia-rejestru-partii-politycznych/
  Dawno już złożyli wniosek o ponowną rejestrację.

  Pewnie równie dawno, bo 4 miesiące temu, zmienił się prezes Partii Piratów - został nim Michał Dydycz.
  Z kolei niedawno z zarządu TR zniknęła Stupkiewicz-Turek.

 • red.grzeg

  To ogromny sukces Partii Razem, że Gowin ucieka z nazwą do przodu.

 • pawmak

  Co z tego za sukces? Specjalnie chyba takiej beznadziejnej nazwy nie wymyślili z tego powodu, a opinia publiczna też się poza czytaczami jakiegoś artykułu nie dowie, że to mogło być powodem przekształcenia partii Gowina.

  Błeńska rzeczywiście wróciła do Polski Razem, ale... nie zamierza wstępować do klubu PiS, chyba że... zniosą ZUS. Już to widzę, jak PiS w ciągu 3 tyg. znosi ZUS, albo Błeńska po powołaniu nowej partii nie wstąpi do klubu :P

  Na stronie Wolności już się pojawiły w strukturach te regiony, co zniknęły, no ale bardzo okrojone. W lubuskim to nawet bez żadnego nazwiska.

  SD uroczyście obchodziło 80-lecie Klubów Demokratycznych. Gościli m.in. Kwaśniewski i Komorowski oraz kilkoro liderów UED. Olechowski i B. Lis siedzieli w pierwszym rzędzie - może więc Lis jest nadal w partii. Przyznano statuetki "Amicus Democratiae", które otrzymali Bińczycka i Onyszkiewicz z UED, Olechowski (ciekawe, czy rada programowa SD jeszcze istnieje) i Pusz (może w SD jeszcze).
  sd.pl/uroczystosci-w-80-rocznice-zalozenia-pierwszego-klubu-demokratycznego/
  Napisali, że tymi statuetkami "Stronnictwo honoruje osoby szczególnie zasłużone dla partii". Ciekawe, jakie zasługi dla SD mają Bińczycka i Onyszkiewicz ;) To już prędzej Kuźniak, bo za jej szefowania PD masa działaczy przeszła do SD ;P A w ogóle to ciekawe, kiedy ostatnio przyznawano odznakę "Zasłużonemu Działaczowi Stronnictwa Demokratycznego", bo nic nie wiadomo, żeby ją zniesiono.
  Ciekawe, czy na obchody pofatygował się ktokolwiek z Nowoczesnej. Możliwe, że nie, choć to niemal tożsama ideowo partia, a liderzy UED na jej imprezie też kiedyś gościli.
  Na pewno był Gruchalski (ex SLD, potem wśród założycieli BC i IP) i bardzo aktywnie wszystko retweetował. Kiedyś był socjaldemokratą, a teraz jest liberałem. Może (by) wstąpił? Jego ojciec był posłem SD w Sejmie PRL i wiceministrem.

  Zauważyłem, że LPR ma już nowego szefa rady politycznej (po śmierci Mroczkowskiego), którym jest Edmund Zając, wcześniej wiceprezes partii.

 • pawmak

  SD przyznało także Laury Demokracji - wszystkim żyjącym byłym prezydentom:
  www.gazetaprawna.pl/artykuly/1078213,laury-demokracji-od-sd-dla-walesy-kwasniewskiego-i-komorowskiego.html

 • red.grzeg

  Sukces w tym że nowo założona partia w ciągu dwóch lat zdobyła na tyle dużą rozpoznawalność że wymusza ruchy nazwowe u partii parlamentarnej.

 • pawmak

  Która nawet nie ma własnego koła. Zresztą - czy sukcesem jest fakt, że istniejąca od dwóch lat partia, często obecna w mediach, ma na tyle niezakorzenioną nazwę, że nawet dziennikarzom myli się ona z nazwą innej partii? ;) O sondażach nie mówiąc. A czas nie ma znaczenia - najbardziej myliło się na początku, a sukcesem Partii Razem to był wynik wyborczy.

  A propos frakcji w tzw. ZP na blogu napisał też JFL:
  www.salon24.pl/u/jflibicki/815313,jaroslaw-kaczynski-chce-zostac-centrysta

  Przemysław Piasta do nowej partii Gowina się nie wybiera.

 • abizabi

  Sondażowa średnia za październik to 9% dla Kukiza, 8 dla N. 5 dla SLD, 4 dla PSL (tu radość pewnie byłaby przedwczesna), 4 dla Razem Wolność zaś notuje poparcie 2%.

  @PAWMAK Nie chce mi się rozwijać nowych wątków, bo dyskusje z Tobą nie prowadzą do niczego. Proszę jednak byś był łaskaw przyjąć do wiadomości, że niektórzy nie uznają za złoty okres ośmiu lat kiepskich rządów PO-PSL (nie wszystkim na przykład podobało niszczenienie polskiego górnictwa absurdalną zieloną polityką tylko po to by ucieszyć zachodnich sąsiadów). Synekura dla Tuska, którego nawet Juncker publiczniej upokorzył dając mu przed kamerami do zroumienia, że nic nie znaczy to też marna nagroda pocieszenia. Pomimo milionie wad PiS trudno mi na serio zestawiać tę partię z facetami, którzy nawet nie próbowali udawać, że Polska cokolwiek ich obchodzi.

 • pawmak

  Nie wiem, od jakiej czapy piszesz teraz te bzdury, ale sobie daruj.

  Zauważyłem, że od zeszłego roku w Polsce Razem jest H. Hatka - senator poprzedniej kadencji, która pod jej koniec odeszła z PO, ale wystartowała jako niezależna (b. wojewoda lubuska, kiedyś w PChD).

 • abizabi

  Odejść z Wolności jest dość sporo, a cechą wspólną wielu cżłonków rzucających obecnie legitymacjie jest cżłonkostwo w stowarzyszeniu Republikanie. JKM mówi nawet o "spisku Republikanów". Jest o oczywiście gruba przesada, w rzeczywistośi wollnościowcy wywodzący się ze stowarzyszenia Republikanie prezentowali co do zasady wysoki poziom i nie mieli problemów z awansami, a obecnie jako partyjna frakcja in gremio uznali, że Wolność pod wodża JKM przysżlkości nie ma.


  @PAWMAK Pisałem nawiązaniu do twoich wcześniejszych postów. Ja Ci nie zabraniam uznawać PO-PSL za koalicję, która dobrze się Polsce przysłużyła, ale przyjmuj do wiadomości, że niektórzy mogą mieć inne (poparte argumentami) zdanie.O jakich bzdurach piszesz nie wiiem, polityka dekarbonizacyjna PO-PSL oraz publiczne upokorzenie Tuska przez Junckera to akurat łatwo weryfikowalne fakty.

 • pawmak

  Na pewno nie do postów pod tym wpisem. Nie wiem też, jakie autorytety są aż tak krytyczne wobec polityki poprzedniego rządu akurat w kwestii węgla. Natomiast... Po pierwsze przeczytaj sobie, jaka to "ideologia" zaleca odchodzenie od węgla.
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/organizacje-katolickie-paliwa-kopalne,1,0,2373889.html
  Po drugie jeśli ktoś ma hopla akurat na punkcie kopalń: kiedyś dwóch panów nie chciało mi się podpisać pod listą Polski Razem, kiedy spytali, kto do niej należy i wymieniłem Poncyljusza - bo "jako minister górnictwa zamykał kopalnie i mówił, że Unia tak każe". Czyli zdaje się, że porządny obrońca górnictwa tak samo powinien być krytyczny wobec PiS i Polski Razem :P Że Poncyla teraz nie ma w polityce? Na pewno nie ma też śp. Tomczykiewicza...
  A "synekura" dla Tuska jest synekurą dla Polski, z której Polacy powinni być tylko dumni (i która staje w gardle Rosji, w przeciwieństwie do polityki prowadzonej przez pewnego ministra, w proteście wobec którego nawet ostatnio członek Polski Razem, były p.o. szefa MON odszedł z ASW).
  Opaczna interpretacja żartu Junckera (któremu zresztą to pisowcy zarzucają pijaństwo) jako argument dla zwolenników PiS - cała kwintesencja poziomu argumentacji tej opcji, adekwatna do stylu rządowych mediów... Hihihi... Brak słów :P

 • abizabi

  @PAWMAK "jakie autorytety są aż tak krytyczne wobec polityki poprzedniego rządu akurat w kwestii węgla' Z pewnoscią te, którym nie podobała się unijna strategia dekarbonizacji gospodarki, na którą ochoczo (lub z minimalnymi zastrzeżaniami) się godziliśmy.----"jaka to "ideologia" zaleca odchodzenie od węgla" Tak jest. Za chwilę przeczytam, że o konieczności zamykania kopalń to już sam Mojżesz miał napisane na kamiennych tablicach.-----"jeśli ktoś ma hopla akurat na punkcie kopalń" Skoro o kwestii naszej suwerenności energetecznej rozmawiamy w kategoriach "hopla", to proszę bardzo. Węgiel jest paliwem dość tanim i dosepnym w Polsce, bez względu na czyjeś widzimisie. Poza tym fakty, są takie, że właściwie zarzadzane kplanie sa w stanie generować zyski, a do paskudnych wiatrakó trzeba dopłacać i to właścnie by upoerać się przy stawianiu tych pokracznych konstrukcji trzeba mieć hopla.----"A "synekura" dla Tuska jest synekurą dla Polski" oczywiscie lepiej miec niż nie miec, ale jeśli nasze sukcesy w polityce zagranicznej mają się sprowadzać do tego, że wielki Donald pełni dekoracyjną funkcję a my czujemy się rozgrywającymi, bo zawsze potakujemy zachodnim sąsiadom, to ja mówię pas.----"Opaczna interpretacja żartu Junckera" Żarcik miał postać publicznej deklaracji i wiele mówi o stosunku do szefa Rady. Jakoś Juncker nigdy w obecności Merkel nie deklarowął jej, że jest zbędna.----Nie wiem, co ma domniemane pijaństwo Junckera do rzeczy. Szef Rady nie ma praktycznie żadnych kompetencji i czasami ktoś mu tym przypomina.

 • karol542

  @Abizabi

  Co chwila powtarzasz te bzdury o tym, że Polska godziła się ochoczo na politykę dekarbonizacyjną. Nie, nie godziła się, ale większość nie była po naszej stronie, więc zamiast strzelać fochami i nic nie zdziałać, a przy tym pokazać, że jesteśmy niepoważni, to wywalczyliśmy dużo dla siebie.
  www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt-klimatyczny-faz-polski-sukces-odbije,37,0,1645861.html
  news.money.pl/artykul/szczyt-klimatyczny-w-bruskeli-kopacz-jestem,42,0,1646890.html

  Piszę to już piąty raz chyba. Polecam poczytać te dwa artykuły, może one Cię przekonają do faktów, skoro ja nie potrafię.

 • abizabi

  @karol542 W porządku, tylko po co te nerwy? Nie jestem znawcą polityki klimatycznej, ale wierz mi, że kilka opracowań czytałem ( w wersji papierowej, więc nie mogę wkleić linków). Tak na szybko znalazłem jednak to www.eprudnik.pl/szczyt-klimatyczny-wielki-sukces-polski-czy-totalna-klapa-i-poglebianie-biedy-w-polsce/ (strony z tekstami dziennikarzy Gazety Bankowej sobie daruję bo przypuszczam, że apriori przyjmiesz je za niewiarygodne). Jak mniemam narzekania na obecny polski rząd odchodzący od zielonej polityki energetycznej też nie biorą się znikąd.

 • karol542

  @Abizabi

  Przepraszam jeśli Cię uraziłem albo uznałeś mnie za zdenerwowanego. Nie to miałem na celu. Po prostu w sumie dość powszechnie wiadomo, że Polska w UE była najmniej optymistycznie nastawioną do polityki dekarbonizacyjnej i to z nią toczyły się największe negocjacje. Gdybyśmy byli optymistami albo przeciwnikami małego sortu, to nie o nas połowa Europy mówiłaby wówczas, że możemy zawetować jeśli nam się niczego fajnego nie przedstawi. A kompromisy mają to do siebie, że nie są zadowalające dla obydwu stron - i Niemcy nie osiągnęły tego co chciały, i Polska. Ale oba państwa wyszły z twarzą.

 • abizabi

  @karol542 Żeby mnie urazić musiałbyś się nieco bardziej postarać. Dla sprawiedliwości rzeczywiście należałoby zauważyć, że w dziedzinie polityki klimatycznej w prezciwieństwie Kopacz nie oddawała wszystkiego walkowerem lub przynjamniej stwarzała takie pozory (groźba polskiego weta na krótko, ale ale jednak pojawiła się w prasie). Szczyt klimatyczny w 2014 zakońcyzł się konkluzją o generalnym utrzymaniu polityki dekarbonizacyjnej gospodarki i to była porażka. Wydaje się, że można było w tej sprawie zrobić więcej, zwłaszcza, że gospodarki większości nowych członków UE są oparte na węglu. PS Gdybyś jednak zmienił plany i szukał pracy na Śląsku, to jestem podtrzymuję opinię, że świetnie sprawdziłbyś się w moim dziale :-)

 • abizabi

  korekta "w dziedzinie polityki klimatycznej w prezciwieństwie DO POPRZEDNIKA Kopacz nie oddawała wszystkiego walkowerem"

 • mlodylew

  Piotr Ikonowicz zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Warszawy.

  www.rp.pl/Warszawa/171018785-Piotr-Ikonowicz-zapowiada-start-w-wyborach-w-Warszawie.html

  Jak tak dalej będzie przybywać kandydatów na lewicy społecznej to czeka ich kolejna porażka spowodowana rozbicie głosów. Najgorszy wariant to kilka osobnych komitetów.

  18 listopada ma odbyć się konwencja Partii Razem na której zostanie zaproponowany program samorządowy.

 • red.grzeg

  Co z pomysłem prawyborów?

  Jeśli gdzieś nie-SLDowska lewica jest silna to właśnie w Warszawie (i paru innych dużych miastach). Typowy dylemat wspólnego pastwiska - nie można odpuścić wyborów na prezydenta Warszawy bo to niesamowita okazja do promocji nawet bez szans na zwycięstwo.

  Pojawiły się dobre sondaże Kalisza więc SLD też pewnie nie odpuści.

  Inna rzecz, że w praktyce i tak lewica nie ma szans, a poparcie kogokolwiek z POPiS nie wchodzi w grę. Przy oczywistym samodzielnym starcie Nowoczesnej (to dla nich też kluczowy rejon) wcale się nie zdziwię jak Jaki zostanie prezydentem.

 • pawmak

  No z tym raczej bez przesady - Jaki nie jest Lechem Kaczyńskim z 2002 roku, kiedy było jeszcze możliwe zwycięstwo PiS w Warszawie... Chyba że faktem stanie się plotka o debilnym pomyśle ordynacyjnym wyborów jednoturowych.

  A Kalisz to też jest lewica nieeseldowska. Ale jak wystartuje, to nie będą mieli wyjścia, żeby go poprzeć. Ciekawe, czy jego wywalenie w 2013 z partii Czarzasty uważa za błąd.

  A kongres Partii Razem podobno jest 4 listopada i ma zostać na nim zaprezentowana nowa formacja Gowina ;P
  www.rp.pl/Polityka/171018777-Polska-Razem-powieksza-sie-o-kolejny-ruch.html
  Najlepszy dowód, że czas najwyższy na nową nazwę. I właśnie - ChRS podpisało porozumienie z Polską Razem i będzie współtworzyć nową partię (kolejny przytyk do mediów - we wszystkich newsach jest info, że ChRS istnieje od 2013, a istnieje oczywiście od 2003). Część jego działaczy i tak do niej należy - ciekawe, o ile zwiększy się liczba partyjnych członków stowarzyszenia, bo są tam ciekawi ludzie (zresztą m.in., o ile jeszcze, poseł PO Gadowski, no ale on raczej nie przejdzie). No i część tego środowiska w 2015 powołała SChN - z nim też można by było zawrzeć porozumienie. W ogóle tak naprawdę to poza Czarneckim, Piłką, no i śp. Zającem wszyscy szefowie ZChN okazywali się prawośrodkowcami - Chrzanowski pod koniec życia poparł PJN, Papis chciał wstąpić do tej partii, Kropiwnicki też chyba na nią życzliwie patrzył, a i Szczot brał udział w zjazdach Godziny dla Polski (z której wyrosła Polska Razem).

  No a co do dyskusji, to jak ktoś pisze permanentne bzdury, to trudno się nie zdenerwować. Żeby nie przytoczyć tytułu jednej z piosenek planktonposła Marca ;)

 • karol542

  @Abizabi

  Zawsze można zrobić więcej. PO-PSL pod koniec rządów prowadziła stosunkowo racjonalną politykę. I mając przeciwko sobie cały zachód (bo Niemcy, Francja, Włochy czy kraje beneluksu to tylko część zwolenników walki z węglem) i brak szerokiego poparcia w nowej UE, mogliśmy minimalizować straty. I to zrobili - w mojej opinii dałbym im czwórkę. Co robili w pierwszej kadencji - tego nie wiem aczkolwiek do rządu PO-PSL, to ja mam akurat inne zarzuty jeśli chodzi o węgiel - o tryb zarządzania kopalniami i niezajęciem się (w jakikolwiek sensowny, niekoniecznie poprzez likwidację ) kopalniami.

 • abizabi

  Czarnecki miał w 2007 r plany objęcia prezesury resztek po Samoobronie, z której pragnął uczynić wieczystego koalicjanta PiS. Miał dla swoich planów nawet pewne poparcie wśród części działaczy Leppera.

  @PAWMAK "jak ktoś pisze permanentne bzdury, to trudno się nie zdenerwować" Zwłaszcza o pewnym opozycjoniście, któremu sam Pan Bóg pozwalał wygrywać w totolotka albo BC, którzy mając mikroskopijne i nieruchliwe struktury najpierw uzbierali dziesiatki tysięcy podpisów, po czym wyrzucili je do kosza. Przeczytałem też, że major był stopniem wojskowym bardzo niskiej rangi, oraz że wzrost cen nie wpływa na popyt. Zaiste twoje posty to ciężkie doświadcenie dla mojej umiejętności znoszenia gwału zadawanego logice i faktom.

 • pawmak

  Których albo nikt nie pisał, albo jest się wszechwiedzącym pyszałkiem, który je uważa za stuprocentowe bzdury i hejtuje tego, kto raczy nie uważać za kłamcę każdego nielubianego, który jakieś rzeczy deklaruje (a samemu jest się święcie przekonanym, że np. jedna z czołowych dziennikarek politycznych myśli, że Dmowski to aktywny obecnie polityk - bo tak mówi hejterska interpretacja 'słusznej' prawicy). Nie odzywaj się, proszę.
  Te "resztki po Samoobronie" to też rozumiem, że chodzi o partię współrządzącą z blisko 40-osobowym klubem parlamentarnym.

 • abizabi

  @PAWMAK "Których albo nikt nie pisał" Ty akurat napisałeś wszystkie wymienione, więc się nie wypieraj kłamczuszku.---- "uważać za kłamcę każdego nielubianego" Jeśli ktoś deklaruje coś bardzo mąło prawopodobnego i nie przedstawia żadnych dowodów, to owszem powątpiewam w jego słowa.------Co do Gozdyry.... Po pierwsze ta postać nie jest jakoś szczególnie nielubiana przez prawicę (jam mam do niej pewną wielka pretensję, ale zupełnie niezwiazaną z Dmowskim). Po drugie zaś powiedziała dokładnie, to co powiedziała. Jak rozumie w to, że Joński nie znała daty wybuchu powstania warszawskiego, o którą go zapytano bo " co prawda jako datę podał rok 1988, ale przecież jeden z czołowych polityków nie mógł niewiedzieć".-----"Te "resztki po Samoobronie" Czepiasz się słówek. Samoobrona oczywiście żadnym planktonem wówczas nie była, ale stanowiła już cień samej siebie sprzed kilku laty. Brakowało pieniędzy, pojawiały się problemy ze strukturami a sumaryczny wynik wyborów do sejmików wojewódzkich z 2006 r tylko nieznacznie przekraczał barierę 5%.

 • abizabi

  korekta Co do Gozdyry.... Po pierwsze ta postać nie jest jakoś szczególnie nielubiana przez prawicę (jam mam do niej wielkie pretensje, ale zupełnie niezwiązane z Dmowskim). Po drugie zaś powiedziała dokładnie, to co powiedziała. Jak rozumiem nie wierzysz również w to, że Joński nie znała daty wybuchu powstania warszawskiego, o którą go zapytano bo " co prawda jako datę podał rok 1988, ale przecież jeden z czołowych polityków nie mógł nie wiedzieć".

 • pawmak

  Kto tu jest kłamczuchem, to nieraz udowodniłem (tutaj Karol zresztą też nie wytrzymał). O żadnym wpływie cen na popyt nie pisałem, a reszta czy jest mało prawdopodobna czy nie, to nie ma znaczenia - mało prawdopodobne (czyimś zdaniem; nawiasem mówiąc wygrywanie zakładów z ligi angielskiej to jednak nie jest zwykły totolotek) rzeczy też się zdarzają na świecie i nie można hejtować kogoś, kto po prostu jest sceptyczny wobec uważania kogoś za kłamcę. A major na pewno nie był stopniem, za którego posiadanie w latach 50. (nawet jak się miało dwadzieścia parę lat) idzie się z automatu do piekła (bo do tego sprowadzała się argumentacja, którą serwowałeś...). Co do Jońskiego - cóż, Szydło mu w ogóle nie ustępowała. Oboje po prostu chlapnęli za szybko językiem. Gozdyra niekoniecznie, ale w co ktoś chce wierzyć, to niech wierzy, tylko niech nie buduje na tym argumentacji.
  __
  UED podpisała wraz z PO, .N i PSL Deklarację Warszawską.
  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22542675,deklaracja-warszawska-nowe-porozumienie-ponad-podzialami-dla.html?disableRedirects=true
  Wspólnego kandydata to oczywiście nie oznacza.

 • abizabi

  @PAWMAK Ale masz chłopie amnezje... Pisałeś, że wzrost cen książek nie wpłynie na chęc ich kupowania. Napisałeś też wbrew oczywistym faktom, że stopień majora bezpieki "niewiele znaczył" (o tym pisałem w poprzednim poście, więc nie wiem po co wywód o losach pewnej nikczemnej persony w zaświatach). Nie rozumiem też, co ma Szydło do całej dyskusji (choć fakt wygłupiła się).

 • pawmak

  Dokładnie to, co Joński (a do żadnej dyskusji nic nie ma kwestia węgla). Ciekawe, jak niby strasznie wiele ten stopień wtedy znaczył (kiedy wszystko było zinflowane). Co do cen, to po prostu nie wykluczałem, że fani książek i tak będą je kupować (a ci, którzy będą mieć bliżej, zaczną).

 • abizabi

  @PAWMAK "Ciekawe, jak niby strasznie wiele ten stopień wtedy znaczył" Czyli dalej tupiemy nóżką i powtarzamy, że major był stopniem bardzo niskiej rangi, bo akurat to pasuje nam wizji świata.----"nie wykluczałem, że fani książek i tak będą je kupować" Podpisywałeś się pod kompromitująca tezą, że wzrost cen książek nie tylko nie obniży ale nawet podwyzszy ilość kupowanych książek. Brawo Ty.

 • pawmak

  No i jawne kłamstwo - nie ilość kupowanych książek, tylko jeśli już, ilość czytelników. I nie tyle podpisywałem, co byłem w stanie przychylnie na nią spojrzeć (od razu zastrzegając, że nie wiem, czy jest słuszna).
  Nie wiem, ile znaczył major, ale skoro stopień ten otrzymywali dwudziestoparolatkowie, to na pewno nie był super wysoki. Co do wizji świata, to na pewno zgadzam się z wizją katolicką (generalną chrześcijańską), a nie katolską. Mogę przytoczyć np. lansowane przez Episkopat hasło "Jezus nie hejtował", ale będę zaraz wyszydzony jak Godson, więc sobie daruję i też sobie już lepiej daruj.

 • red.grzeg

  Kalisz to lewica post-SLDowska, w odróżnieniu od lewicy nie-SLDowskiej. ;-)

 • kataak0

  Zmieniając temat z wiecznego romansu pawmaka z abizabi w Czechach dzisiaj zakończyły się wybory i do parlamentu weszli Piraci oraz pierwszy raz z własnych list STAN, bardzo ciekawa partia mocno optująca za decentralizacją. Wcześniej mieli kandydować z KDU-CSL ale przestraszyli się progu i chadecy zaproponowali start z ich list na co STAN się nie zgodziła.

 • abizabi

  @PAWMAK "No i jawne kłamstwo" No jawny gwałt na logice (znowu). Twierdziłeś, że wrost cen nie zniechęci dotychczas kupujących książki, a przeciwnie przysporzy księgarniom nowych klientów. Gdyby tak się stało oznaczałoby to, uwaga WZROST ilości sprzedanych książek.----- "stopień ten otrzymywali dwudziestoparolatkowie" Jak zasłużyli, to otrzymywali. Jaruzelski też szybko piął się po szczeblach kariery.-----"na pewno zgadzam się z wizją katolicką" No nie wiem. Katoliccy doktorzy Kościoła cenili logiczne myślenie, którego tomizm jest znakomitym przykładem.----"ale będę zaraz wyszydzony jak Godson" Nie mieszaj zupełnie różnych sytuacji. Stwierdzenie, że Jezus nie odczuwał nienawiści, której jedną ze współczesnych form jest hejt, jest jak najbrdziej na miejscu. Stwierdzenie, że Jezus poparłby skompromitowaną aferami mierną ekipę natomiast stanowi jawne naruszenie drugiego przykazania i pachnie obrazą uczuć religijnych.

 • abizabi

  W czeskim parlamencie zasiądą też reprezentanci malutkiej partii Burmistrzowie I Niezależni

 • abizabi

  Przepraszam, już kolega o tym napisał

 • abizabi

  Za to prawicowa TOP 09 współpracująca blisko ze STAN nieznacznie pod progiem. Zieloni zanotowali symboliczny 1% wynik.

 • pawmak

  Ciekawe, czy Janda zdobył mandat... Byłby to koniec jego długiej kariery.

  @ ab.
  Jak nic nie rozumiesz jak zwykle, to trudno, ale daj spokój innym.

  @ red.grzeg
  PostSLDowska to też nieSLDowska. No chyba, że na tej zasadzie SLD to komuniści ;) Zresztą jeśli chodzi o RSS-owców, to obaj (Guział i Ikonowicz) też byli w SLD. Ikonowicz wprawdzie nie w partii, ale w koalicji, z listy której wchodził do Sejmu.

 • karol542

  TOP 09 również nad progiem i to przed STAN. W sumie dziewięć partii w parlamencie. Ogólnie duży podział na scenie politycznej, ale dzięki wynikowi ANO będzie możliwa trójpartyjna koalicja (bo na dwupartyjną raczej się nie zanosi - ODS przebąkiwało o tym, że nie bardzo chce z nimi pracować i pasuje im rola naczelnej opozycji, tak sądzę). Następny rząd czeski będzie z pewnością ciekawy.

 • abizabi

  @PAWMAK Jak zwykle konsekwentnie zaprzeczasz najbardziej oczywistym nawet faktom, by potem się napuszyć i prychnąć z wyższością porównując na pożegnanie kościelną akcję przeciwko hejtowi do nadawania imienia bożego własnym brudnym politycznym gierkom.

 • pawmak

  Nic nie rozumiesz, to przestań pisać hejterze wreszcie.

 • abizabi

  ANO i SPD (antyimigracyjni eurosceptycy) mają odpowiednio 78 i 22 mandaty, czyli łącznie zdobyły połowę miejsce w Izbie Poselskiej. Cechy czyżby Czechy czekała głęboka zmiana?

  @PAWMAK Pisz oczywiste bzdury, obrażaj się, gdy ktoś Ci je wytknie. Potem nazwij adwersarza hejterem a swoją postawę katolicyzmem. Ot i Pawmak.

 • pawmak

  Oczywiste bzdury to kłamstwa i głupoty, a nie to, co się komuś wydaje, że trzeba shejtować. I to jest zasadnicza różnica.

 • karol542

  ANO jest populistyczne, ale nazywanie ich eurosceptykami może być pomyłką w tym sensie, że po prostu są w kwestii UE umiarkowani. Co do EURO, Babis się zachowuje jak Platforma się zachowywała, co do uchodźców, to sprawa jest już przegrana, więc podąża z nurtem. Należy do ALDE i deklaruje cały czas, że nie jest przeciwko UE, a chce być w jej jądrze. Zobaczymy jak to będzie. A zważywszy na to, że ODS nie chce do koalicji z ANO, to z SPD raczej rządu nie stworzą - nie mają trzeciego kto by zaakceptował taka nacjonalistyczną retorykę. Zresztą ANO by się to nie opłaciło.

 • abizabi

  @karol542 Przepraszam za niedomówienie. Miałem na mysli SPD, które mogłoby nadawać ton w pewnych sprawach, gdyby zostało koalicjnatem. Babisz to oczywiście nie jakiś ideowy szaleniec, a były minister finansów, który postanowił się wypromować na nieco bardziej radykalnych hasłach. Idee mają jednak swoje konsekwencje i nowoutworzony gabinet ANO może być bardzie j sztywny wpewnych kwestiach ziwązanych z relacjami z UE.

 • red.grzeg

  Ciekawa jest też działalność czeskiego prezydenta:
  www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-10-18/prywatna-polityka-zagraniczna-prezydenta-czech

 • abizabi

  @karol542 Socjaldemokraci zapowiedzieli, że nie zgodzą się na Babisa w rządzie. Być może to łagodny komunikat, że jednak koalicji z ANO nie chcą. Tymczasem mając równo połowę głosów (ANO+SPD) dałoby się skutecznie rządzić (od biedy pewnie jednego lub dwóch posłów dałoby się pewnie w praktyce podpkupić). Nie wiem tylko na ile ANO byłoby zainteresowane trudną wizerunkowo koalicją oraz czy dla SPD od realnej polityki bardziej atrakcyjna nie okaże się rola głosnej partii sprzeciwu nieskażonej władzą.
  @PAWMAK Pisz dalej bzdury o tym jak niskim stopniem wojskowym był major (celowo nie wymieniam wszystkich twoich oczywistych błędów rzeczowych) i obrażaj się, że ktoś Ci je wytyka. Używaj ostrych epitetów obrażając partie , z którymi Ci nie pod drodze i wściekaj, gdy ktoś ostro zrecenzuje twoich ulubieńców. Ot cały Ty w pełnej krasie.

 • strain

  Samo ANO raczej za koalicją z SPD nie jest. Możliwy byłby wariant, że ANO ma mniejszościowy rząd przy poparciu z jednej strony SPD, a z drugiej takiej KSČM. Albo mniejszościowy rząd ANO z KDU-ČSL przy poparciu TOP 09 oraz STAN (wszystkie trzy wymienione partie należą do EPP). Przy drugim wariancie podałem mniejszościowy rząd zamiast większościowej koalicji, bo Babiš niechętnie patrzy na trójpartyjną koalicję (a będzie być może musiał, skoro ODS nie jest zainteresowane), a co dopiero na koalicje czterech partii.

  Skoro o planktonach w innych krajach. W Austrii niedawno były wybory parlamentarne, gdzie wypadli Grünen, a weszła za nich komitet Petera Pilza (rozłamowcy z partii Zieloni).

  Z kolei dzisiaj mamy w Japonii wybory, gdzie szansę na dobry wynik ma Kib no T (Partia Nadziei) pani burmistrz Tokio, Yuriko Koike. Sama partia powstała na poziomie krajowym powstała z części umiarkowanych przedstawicieli rządzącej Jimint (Liberalno-Demokratyczna Partia), z a drugiej przedstawicieli głównej siły opozycyjnej Minshint (Partia Demokratyczna) z konkretnie z jej bardziej konserwatywnych posłów przy okazji rozbijając ową największą partię opozycyjną, a konkretnie przekształcili się w Rikken Minshut (Konstytucyjna Partia Demokratyczna).

  Też będą za niedługo powtórzone wybory parlamentarne w Islandii. Z nowych bytów w parlamencie ma szansę dostać się Flokkur fólksins (Partia Ludowa) oraz Miðflokkurinn (Partia Centrum), którzy to są rozłamowcami z Framsóknarflokkurinn (Partia Progresu).

 • pawmak

  A pisz głupoty dalej. Godson i brudne polityczne gierki to się nie nadaje na żaden komentarz. Co do "epitetów", to nie po drodze mi z durną polityką i dlatego w ten sposób ją określam, a nie że nazywam durnych tych, z którymi mi nie po drodze ideowo (np. lewicę). Ciągle albo piszesz kłamstwa, albo złośliwe głupoty, o hipokryzji nie mówiąc. I wyskakujesz z kapelusza z prowokacyjnymi wpisami bez odniesienia do żadnego tematu, jak tu o rzekomej polityce poprzedniego rządu do górnictwa. Albo się zamkniesz w stosunku do mnie, albo po prostu przestanę tu w końcu zaglądać (przynajmniej na komentarze). Jeszcze chwilę poczekam (bo trochę by było szkoda), ale wiecznie użerać się z chrzanionym trollingiem nie potrzebuję i inni tego czytać też nie potrzebują.
  ___
  No i Kuba Janda został posłem (z ramienia ODS). Czechy coraz szybciej zmierzają w stronę skokowego planktonu.

 • abizabi

  @PAWMAK "Godson i brudne polityczne gierki to się nie nadaje na żaden komentarz" Oczywiście Godson był niekalany jak Matka Boska i nigdy nie pohańbił się gierkami. Ani wtedy kiedy popierał kiepski rząd, ani pod naciskiem władz PO zmieniając zdanie w sprawie projektu chroniącego życie. Co zabawne pomimo kilku decyzji JAG, z którymi trudno mi się pogodzić, moja sumaryczna ocena tej postaci jest pozytywna i smuci mnie nieobecność tego polityka w Sejmie obecnej kadencji.-----" Ciągle albo piszesz kłamstwa" Np. że major był wysokim stopniem wojskowym albo, że sprzedaż ksiązek spadnie, jeśli zdrożeją.----"nie po drodze mi z durną polityką" Masz prawo do bardzo surowej oceny rządu PiS (choć nie zawsze moge się z tobą zgodzić), ale nie kwestionuj mojego do krytycznych opinii o poprzednikach.

 • pawmak

  Kwestionuję tylko manię nieustannego napastliwego złośliwego hejterstwa i złą wolę.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci