Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Zjednoczona Prawica - Frakcja Umiarkowana

planktonpolityczny

nk_6Qhhs_400x400Dwaj mniejsi członkowie Zjednoczonej Prawicy poszli zupełnie innymi drogami. Solidarna Polska na swoim skromnym kongresie pokazała, że jest bardziej PiSowska do samego PiS-u. Co zresztą potwierdził sam Tadeusz Cymański kilka dni temu mówiąc: "Największej partii, jaką jest PiS, nie rozgrywa żaden Ziobro, tylko prezes Kaczyński. Jak Kaczyński powie, że to jest dobra zmiana, to i Ziobro powie, że to jest dobra zmiana". 

Tymczasem Jarosław Gowin stara się trochę odróżniać, co w ostatnich miesiącach, przy wzmocnieniach personalnych PiS i powiększającej się gromadki sprzyjającej władzy posłów niezrzeszonych grozi marginalizacją. Nie jest to tajemnica, wszyscy o tym piszą. Gowin musi się więc uzbroić, wzmocnić, by był pożądanym partnerem koalicyjnym dla PiS, a w razie czego mógł wystartować samodzielnie lub wspólnie z innymi ugrupowaniami. 

Byłem ministrowi w rządzie PO zawsze było blisko co koliberałów. Zwłaszcza, że tam też jest trochę chętnych do przejścia pod skrzydła rządowe. Jak pisał Pawmak: " Zdaje się, że inne świeże ubytki z partii to m.in. Szczepan Barszczewski czy Paweł Szut. Na stronie Wolności nie ma już w strukturach regionów lubuskiego, podlaskiego ani zachodniopomorskiego". Wydaje się, że z tej partii odeszła znacząca grupa działaczy.

Sam JKM pisze na Twitterze: "Niesamowite! JE Jarosław Gowin oferuje wszystkim prezesom WOLNOŚCI "1" na listach!! Ciekawe, ilu pójdzie na ten lep?". 

Doliczyć do nich trzeba pewnie będzie środowiska osieroconych Republikanów różnych stowarzyszeń i ugrupowań. Coraz więcej mówi się również o dołączeniu byłego posła Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, który by tam dobrze pasował. W końcu, wśród niezrzeszonych również by się znalazły 2-3 nazwiska. Ale to na razie spekulacje. Wszystko okaże się za miesiąc, bo ponoć ma odbyć się kongres nowej, zjednoczonej prawicy (frakcji umiarkowanej).

Komentarze (16)

Dodaj komentarz
 • marecki384

  Gowin to chorągiewka na wietrze i tyle w temacie.
  Dziękuję za uwagę.

 • abizabi

  Więc Gryglas jednak do Gowina...

 • pawmak

  No nie po to głosował za budżetem, żeby tam nie iść... Zrozumiałe, że odszedł z .N, ale przesadził w drugą stronę (i to mimo, że pewnie by nie odszedł, gdyby nie sugestia Petru). Cóż - mimo zbieżnych poglądów nie będzie to partia dla Ujazdowskiego. Ani nawet dla Kowala.
  www.rp.pl/Felietony/310119876-Kowal-Dla-twojego-dobra.html#ap-1
  Ani dla mnie oczywiście :P
  Jak i nie dla Rzepeckiego, który już jutro ma dołączyć do Kukiza'15. Zresztą Kukiz krytykuje teraz Gowina, jak chyba nigdy wcześniej.
  Nowa partia powstaje ponoć m.in. dlatego, że... Polskę Razem mylono z Partią Razem. Pisze się o środowiskach mających dołączyć, m.in. o przejęciu struktur "Republikanów" (stowarzyszenia).
  www.polskatimes.pl/fakty/polityka/a/znamy-sklad-nowej-partii-jaroslawa-gowina,12573000/
  I jeszcze, że senator Obremski wstąpi (cały czas bliski Gowinowi, jednak nie reprezentujący jego partii).
  A Bielan to dzisiaj niezle brnął w "Kropce nad i" w obronie beztrybowej wypowiedzi Kaczyńskiego. No i działaczom PRZP świetnie się z prezesem PiS rozmawiało. Może chciał ich oczarować, żeby w razie czego nie bali się przejść do PiS :P Korwin twierdzi, że Gowin może wylecieć z rządu przy okazji rekonstrukcji - wtedy to byłby test. Zresztą nie musi lecieć w rekonstrukcji, ale jak PiS uwali jego ustawę o szkolnictwie, to i tak będzie musiał odejść.

  Solidarna Polska nie miała kongresu, tylko konwencję - jak na konwencję, bynajmniej skromnie nie było.

  Podobno PSL chce się zabezpieczyć przed utratą klubu przyjęciem do niego posłów UED.
  pikio.pl/ten-transfer-to-bylby-prawdziwy-hit-niesiolowski-ma-przejsc-do/
  Prewencyjnie nie ma co, ale gdyby faktycznie PSL straciło posła, to nie jest to złe rozwiązanie. Ciekawe, czy klub nazywałby się PSL-UED (jak kiedyś przez jakiś czas nazywał się PSL-PBL, w czasie pobytu w nim partyjki Mojzesowicza).

  Jest o tym rozwiązaniu SLD w Krakowie:
  krakow.onet.pl/sld-rozwiazal-struktury-partyjne-w-krakowie/pcl66j8

  RN niedawno się odniósł do swojego wyrejestrowania.
  ruchnarodowy.net/oswiadczenie-zarzadu-glownego-ws-wykreslenia-rejestru-partii-politycznych/
  Dawno już złożyli wniosek o ponowną rejestrację.

  Pewnie równie dawno, bo 4 miesiące temu, zmienił się prezes Partii Piratów - został nim Michał Dydycz.
  Z kolei niedawno z zarządu TR zniknęła Stupkiewicz-Turek.

 • red.grzeg

  To ogromny sukces Partii Razem, że Gowin ucieka z nazwą do przodu.

 • pawmak

  Co z tego za sukces? Specjalnie chyba takiej beznadziejnej nazwy nie wymyślili z tego powodu, a opinia publiczna też się poza czytaczami jakiegoś artykułu nie dowie, że to mogło być powodem przekształcenia partii Gowina.

  Błeńska rzeczywiście wróciła do Polski Razem, ale... nie zamierza wstępować do klubu PiS, chyba że... zniosą ZUS. Już to widzę, jak PiS w ciągu 3 tyg. znosi ZUS, albo Błeńska po powołaniu nowej partii nie wstąpi do klubu :P

  Na stronie Wolności już się pojawiły w strukturach te regiony, co zniknęły, no ale bardzo okrojone. W lubuskim to nawet bez żadnego nazwiska.

  SD uroczyście obchodziło 80-lecie Klubów Demokratycznych. Gościli m.in. Kwaśniewski i Komorowski oraz kilkoro liderów UED. Olechowski i B. Lis siedzieli w pierwszym rzędzie - może więc Lis jest nadal w partii. Przyznano statuetki "Amicus Democratiae", które otrzymali Bińczycka i Onyszkiewicz z UED, Olechowski (ciekawe, czy rada programowa SD jeszcze istnieje) i Pusz (może w SD jeszcze).
  sd.pl/uroczystosci-w-80-rocznice-zalozenia-pierwszego-klubu-demokratycznego/
  Napisali, że tymi statuetkami "Stronnictwo honoruje osoby szczególnie zasłużone dla partii". Ciekawe, jakie zasługi dla SD mają Bińczycka i Onyszkiewicz ;) To już prędzej Kuźniak, bo za jej szefowania PD masa działaczy przeszła do SD ;P A w ogóle to ciekawe, kiedy ostatnio przyznawano odznakę "Zasłużonemu Działaczowi Stronnictwa Demokratycznego", bo nic nie wiadomo, żeby ją zniesiono.
  Ciekawe, czy na obchody pofatygował się ktokolwiek z Nowoczesnej. Możliwe, że nie, choć to niemal tożsama ideowo partia, a liderzy UED na jej imprezie też kiedyś gościli.
  Na pewno był Gruchalski (ex SLD, potem wśród założycieli BC i IP) i bardzo aktywnie wszystko retweetował. Kiedyś był socjaldemokratą, a teraz jest liberałem. Może (by) wstąpił? Jego ojciec był posłem SD w Sejmie PRL i wiceministrem.

  Zauważyłem, że LPR ma już nowego szefa rady politycznej (po śmierci Mroczkowskiego), którym jest Edmund Zając, wcześniej wiceprezes partii.

 • pawmak

  SD przyznało także Laury Demokracji - wszystkim żyjącym byłym prezydentom:
  www.gazetaprawna.pl/artykuly/1078213,laury-demokracji-od-sd-dla-walesy-kwasniewskiego-i-komorowskiego.html

 • red.grzeg

  Sukces w tym że nowo założona partia w ciągu dwóch lat zdobyła na tyle dużą rozpoznawalność że wymusza ruchy nazwowe u partii parlamentarnej.

 • pawmak

  Która nawet nie ma własnego koła. Zresztą - czy sukcesem jest fakt, że istniejąca od dwóch lat partia, często obecna w mediach, ma na tyle niezakorzenioną nazwę, że nawet dziennikarzom myli się ona z nazwą innej partii? ;) O sondażach nie mówiąc. A czas nie ma znaczenia - najbardziej myliło się na początku, a sukcesem Partii Razem to był wynik wyborczy.

  A propos frakcji w tzw. ZP na blogu napisał też JFL:
  www.salon24.pl/u/jflibicki/815313,jaroslaw-kaczynski-chce-zostac-centrysta

  Przemysław Piasta do nowej partii Gowina się nie wybiera.

 • abizabi

  Sondażowa średnia za październik to 9% dla Kukiza, 8 dla N. 5 dla SLD, 4 dla PSL (tu radość pewnie byłaby przedwczesna), 4 dla Razem Wolność zaś notuje poparcie 2%.

  @PAWMAK Nie chce mi się rozwijać nowych wątków, bo dyskusje z Tobą nie prowadzą do niczego. Proszę jednak byś był łaskaw przyjąć do wiadomości, że niektórzy nie uznają za złoty okres ośmiu lat kiepskich rządów PO-PSL (nie wszystkim na przykład podobało niszczenienie polskiego górnictwa absurdalną zieloną polityką tylko po to by ucieszyć zachodnich sąsiadów). Synekura dla Tuska, którego nawet Juncker publiczniej upokorzył dając mu przed kamerami do zroumienia, że nic nie znaczy to też marna nagroda pocieszenia. Pomimo milionie wad PiS trudno mi na serio zestawiać tę partię z facetami, którzy nawet nie próbowali udawać, że Polska cokolwiek ich obchodzi.

 • pawmak

  Nie wiem, od jakiej czapy piszesz teraz te bzdury, ale sobie daruj.

  Zauważyłem, że od zeszłego roku w Polsce Razem jest H. Hatka - senator poprzedniej kadencji, która pod jej koniec odeszła z PO, ale wystartowała jako niezależna (b. wojewoda lubuska, kiedyś w PChD).

 • abizabi

  Odejść z Wolności jest dość sporo, a cechą wspólną wielu cżłonków rzucających obecnie legitymacjie jest cżłonkostwo w stowarzyszeniu Republikanie. JKM mówi nawet o "spisku Republikanów". Jest o oczywiście gruba przesada, w rzeczywistośi wollnościowcy wywodzący się ze stowarzyszenia Republikanie prezentowali co do zasady wysoki poziom i nie mieli problemów z awansami, a obecnie jako partyjna frakcja in gremio uznali, że Wolność pod wodża JKM przysżlkości nie ma.


  @PAWMAK Pisałem nawiązaniu do twoich wcześniejszych postów. Ja Ci nie zabraniam uznawać PO-PSL za koalicję, która dobrze się Polsce przysłużyła, ale przyjmuj do wiadomości, że niektórzy mogą mieć inne (poparte argumentami) zdanie.O jakich bzdurach piszesz nie wiiem, polityka dekarbonizacyjna PO-PSL oraz publiczne upokorzenie Tuska przez Junckera to akurat łatwo weryfikowalne fakty.

 • pawmak

  Na pewno nie do postów pod tym wpisem. Nie wiem też, jakie autorytety są aż tak krytyczne wobec polityki poprzedniego rządu akurat w kwestii węgla. Natomiast... Po pierwsze przeczytaj sobie, jaka to "ideologia" zaleca odchodzenie od węgla.
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/organizacje-katolickie-paliwa-kopalne,1,0,2373889.html
  Po drugie jeśli ktoś ma hopla akurat na punkcie kopalń: kiedyś dwóch panów nie chciało mi się podpisać pod listą Polski Razem, kiedy spytali, kto do niej należy i wymieniłem Poncyljusza - bo "jako minister górnictwa zamykał kopalnie i mówił, że Unia tak każe". Czyli zdaje się, że porządny obrońca górnictwa tak samo powinien być krytyczny wobec PiS i Polski Razem :P Że Poncyla teraz nie ma w polityce? Na pewno nie ma też śp. Tomczykiewicza...
  A "synekura" dla Tuska jest synekurą dla Polski, z której Polacy powinni być tylko dumni (i która staje w gardle Rosji, w przeciwieństwie do polityki prowadzonej przez pewnego ministra, w proteście wobec którego nawet ostatnio członek Polski Razem, były p.o. szefa MON odszedł z ASW).
  Opaczna interpretacja żartu Junckera (któremu zresztą to pisowcy zarzucają pijaństwo) jako argument dla zwolenników PiS - cała kwintesencja poziomu argumentacji tej opcji, adekwatna do stylu rządowych mediów... Hihihi... Brak słów :P

 • abizabi

  @PAWMAK "jakie autorytety są aż tak krytyczne wobec polityki poprzedniego rządu akurat w kwestii węgla' Z pewnoscią te, którym nie podobała się unijna strategia dekarbonizacji gospodarki, na którą ochoczo (lub z minimalnymi zastrzeżaniami) się godziliśmy.----"jaka to "ideologia" zaleca odchodzenie od węgla" Tak jest. Za chwilę przeczytam, że o konieczności zamykania kopalń to już sam Mojżesz miał napisane na kamiennych tablicach.-----"jeśli ktoś ma hopla akurat na punkcie kopalń" Skoro o kwestii naszej suwerenności energetecznej rozmawiamy w kategoriach "hopla", to proszę bardzo. Węgiel jest paliwem dość tanim i dosepnym w Polsce, bez względu na czyjeś widzimisie. Poza tym fakty, są takie, że właściwie zarzadzane kplanie sa w stanie generować zyski, a do paskudnych wiatrakó trzeba dopłacać i to właścnie by upoerać się przy stawianiu tych pokracznych konstrukcji trzeba mieć hopla.----"A "synekura" dla Tuska jest synekurą dla Polski" oczywiscie lepiej miec niż nie miec, ale jeśli nasze sukcesy w polityce zagranicznej mają się sprowadzać do tego, że wielki Donald pełni dekoracyjną funkcję a my czujemy się rozgrywającymi, bo zawsze potakujemy zachodnim sąsiadom, to ja mówię pas.----"Opaczna interpretacja żartu Junckera" Żarcik miał postać publicznej deklaracji i wiele mówi o stosunku do szefa Rady. Jakoś Juncker nigdy w obecności Merkel nie deklarowął jej, że jest zbędna.----Nie wiem, co ma domniemane pijaństwo Junckera do rzeczy. Szef Rady nie ma praktycznie żadnych kompetencji i czasami ktoś mu tym przypomina.

 • karol542

  @Abizabi

  Co chwila powtarzasz te bzdury o tym, że Polska godziła się ochoczo na politykę dekarbonizacyjną. Nie, nie godziła się, ale większość nie była po naszej stronie, więc zamiast strzelać fochami i nic nie zdziałać, a przy tym pokazać, że jesteśmy niepoważni, to wywalczyliśmy dużo dla siebie.
  www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt-klimatyczny-faz-polski-sukces-odbije,37,0,1645861.html
  news.money.pl/artykul/szczyt-klimatyczny-w-bruskeli-kopacz-jestem,42,0,1646890.html

  Piszę to już piąty raz chyba. Polecam poczytać te dwa artykuły, może one Cię przekonają do faktów, skoro ja nie potrafię.

 • abizabi

  @karol542 W porządku, tylko po co te nerwy? Nie jestem znawcą polityki klimatycznej, ale wierz mi, że kilka opracowań czytałem ( w wersji papierowej, więc nie mogę wkleić linków). Tak na szybko znalazłem jednak to www.eprudnik.pl/szczyt-klimatyczny-wielki-sukces-polski-czy-totalna-klapa-i-poglebianie-biedy-w-polsce/ (strony z tekstami dziennikarzy Gazety Bankowej sobie daruję bo przypuszczam, że apriori przyjmiesz je za niewiarygodne). Jak mniemam narzekania na obecny polski rząd odchodzący od zielonej polityki energetycznej też nie biorą się znikąd.

 • karol542

  @Abizabi

  Przepraszam jeśli Cię uraziłem albo uznałeś mnie za zdenerwowanego. Nie to miałem na celu. Po prostu w sumie dość powszechnie wiadomo, że Polska w UE była najmniej optymistycznie nastawioną do polityki dekarbonizacyjnej i to z nią toczyły się największe negocjacje. Gdybyśmy byli optymistami albo przeciwnikami małego sortu, to nie o nas połowa Europy mówiłaby wówczas, że możemy zawetować jeśli nam się niczego fajnego nie przedstawi. A kompromisy mają to do siebie, że nie są zadowalające dla obydwu stron - i Niemcy nie osiągnęły tego co chciały, i Polska. Ale oba państwa wyszły z twarzą.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci