Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Ruch na lewicy

planktonpolityczny

545e9f75b7c5cDawno mnie nie było i zanosi się na to, żeby wpisów było więcej. Życie. Na szczęście dużo ciekawych informacji znajduje się w komentarzach pod ostatnimi wpisami. Dla mnie najciekawszą wiadomością ostatnich dni było ogłoszenie przez SLD (to formalny plankton) nazwy komitetu na wybory samorządowe - SLD Lewica Razem. Może to być zaproszenie do współpracy dla 2. najsilniejszej siły na lewicy - Partii Razem (wiecznych 3 proc., ale z szansami na mandaty w dużych miastach) lub też zwykły powrót do szyldu z 2014 r. Jednak wiele osób wiedząc nazwę "Razem" w komitecie, może pomylić starą lewicę z tą nową.

SLD oczywiście zaprasza całą lewicę na swoje listy. Głośno mówią o Inicjatywie Polskiej i właśnie Partii Razem. UP jak zawsze pójdzie z SLD, a reszta się raczej nie liczy. Jednak stowarzyszenie IP na razie myśli o zebraniu pod swoim parasolem wiele grup miejskich, które będą mogły wspólnie startować i nie etykietować się politycznie. Razem może natomiast liczyć na mandaty, a o SLD ma jak najgorsze zdanie. Wychodzi więc na to, że lewica można pójść do wyborów mocno podzielona na poziomie lokalnym. Jednak w wyborach do sejmików muszą iść razem, bo inaczej cała lewica może mieć raptem kilku przedstawicieli.

Dla samego Sojuszu to bardzo ważne wybory, pierwsze po katastrofie z 2015 r. Muszą się przeliczyć, zmobilizować aparat i poszukać sukcesów, które zaowocują w wyborach 2019 r. Sam lider SLD musi zaś zdobyć społeczną legitymizację. SLD zawsze było silne w Polsce powiatowej, ma więc szanse na zdobycze. Sondaże też powoli zbliżają się do wyniku wyborczego, więc Sojusz może liczyć na jakiś sukces.

Drugą ciekawą informacją, którą sami podaliście, było powstanie Śląskiej Partii Regionalnej. RAŚ i Związek Górnośląski na pewno może osiągnąć sukces w wyborach samorządowych. Bez niego raczej nie będzie można rządzić województwem. Chyba, że powstanie POPiS. Silna regionalna partia na Śląsku to na pewno cios dla niePiS-owych partii i być może Kukiz'15.

SPIS WSZYSTKICH PLANKTONOWYCH PARTII >>

Komentarze (63)

Dodaj komentarz
 • homiczka

  SLD w niektórych miastach przymierza się do wspólnych list z... PO:

  "według naszych ustaleń zarówno SLD, jak i PO wyznaczyły już dwuosobowe zespoły, które mają omówić szczegóły współpracy, gdyby taka decyzja ostatecznie zapadła. Poparcie przez SLD kandydatki PO oznaczałoby bowiem, że Sojusz nie może wystawić własnych list do Rady Miejskiej, a kandydatów Sojuszu musi umieścić na swoich listach PO. A to oznacza także inne implikacje. Pełne listy w ośmiu okręgach Łodzi to 80 kandydatów, ale z informacji dobiegających zarówno z SLD, jak i PO wynika, że nie byłoby podziału 40:40 między obie partie. Sojusz mógłby liczyć tylko na 4-6 miejsc biorących, głównie dla radnych z czołówki obecnego klubu SLD. Nasi informatorzy zastrzegają jednak, że póki co obie strony tylko rozmawiają, żadnych konkretnych negocjacji nie było. Skąd rozważania takiego scenariusza? Powodów jest kilka. - Chcemy pójść szerszym frontem do wyborów, bo na tym zyskamy w starciu z PiS, a poza tym postawimy pod ścianą Nowoczesną - mówi jeden z polityków PO. "

  www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/wybory-samorzadowe-2018-sld-bez-kandydata-na-prezydenta-lodzi-i-w-koalicji-wyborczej-z-po,12207621/

 • karmon90

  m.300polityka.pl/stan-gry/2017/07/01/stan-gry-ikonowicz-o-interwencji-u-kaczynskiego-ws-bodnara-fakt-test-dla-morawieckiego-sakiewicz-o-walce-frakcji-w-pis/

  Ikonowicz zapowiada start na prezydenta Warszawy. Czyżby startowało dwóch członków planktonu jakim jest RSS tzn Ikonowicz i Guział?

 • abizabi

  @PAWMAK "Jak ktoś uważa "wypier*alaj" za "pokojowe słowo prawdy" Protest miał charakter pokojowy (choć oczywiscie ostry) w przeciwieństwie do akcji lewaków, któzy obrzucili prawicowy prelegentów śmierdzącymi substancjami i kamieniami. Dla Ciebie pnięcie się po szczeblach kariery w zbrodniczej organizacji za to, że ktoś "przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów" nie jest problemem w przeciwieńśtwie do ostrej recenzji takiej działalności. ----" A kilka tysięcy osób rozlokowanych po całym kraju" Wiemy doskonale, że na kilku tysiącach by się nie skończyło, jeśli ma to w jakikolwiek sposób rozwiązać problem migrantów przez relokacje. Tymczasem Australia dla odmiany postępuje rozsądnie www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/jak-australia-postepuje-z-imigrantami-sposob-australii-na-imigrantow,536396.html . Gdyby identycznie zachowywała się Europa Polska oczywiscie powinna uczestniczyć w kosztach i udostepnić niezbędne narzędzia (łodzie, statki, ludzi do przeprowadzenia całej operacji itp.)-----"prezydentowi Sopotu nie było dane mimo szczerych chęci przyjąć nawet garsteczki" To trzeba było napisac normalny wniosek, a nie apel pod publiczke pozbawiony konktretów.

 • pawmak

  Po kij piszesz w dwóch miejscach? Zresztą dość tego (nie będę odpowiadać ciągle na pierdzielenie typu "nie jest problemem w przeciwieńśtwie do ostrej recenzji takiej działalności"). Dodam tylko, że Karnowski nie był jedyny ( fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/grigor-szaginian-polski-ormianin-chce-przyjac-rodzine-z-syrii,753668.html ), a odmowa Karnowskiemu była uzasadniona przez MSWiA zupełnie inaczej niż nienapisaniem "normalnego wniosku".

  Jeśli nazwa komitetu będzie zaczynała się od "SLD", to raczej trudno, żeby wyborcy pomylili ją z Partią Razem. Co do UP - jeśli jej władze wolą Czarzastego od Millera, to raczej pójdzie, a jak nie, to nie. UP mogłaby spokojnie pójść w sojusz z Partią Razem, ale Osobno jest chyba za bardzo zamknięte. Ale z Inicjatywą Polską też spokojnie.

  Dwóch członków jednej partii na pewno na prez. Wa-wy nie wystartuje. Guział deklarował start? Jakby koniecznie chciał, to albo odejdzie z RSS, albo przekona Ikona, żeby nie kandydował.

 • karmon90

  Guział rozważa start.

  www.rdc.pl/informacje/piotr-guzial-powaznie-rozwazam-start-na-prezydenta-warszawy-posluchaj/

 • abizabi

  Tanajno też sposobi się do batalii o stolice wawalove.pl/Tanajno-wystartuje-w-wyborach-na-prezydenta-Warszawy-Jak-wygram-to-urzednicy-beda-rozdawac-pizze-hawajska-a26622

 • abizabi

  @PAWMAK "Zresztą dość tego (nie będę odpowiadać ciągle na pierdzielenie typu" Rozwodzenie się nad słówkami i jednoczesne nazywanie aktywnego działania w polskim odpowiedniku NKWD "błędami młodości". o których nie warto wspominać to jest dopiero "pierdzielenie".Naprawdę szkoda słów. Jeszcze to angażowanie chrześcijaństwa w obronę starego bezpieczniaka. Naprawdę żenada.----"Po kij piszesz w dwóch miejscach?" Pomyłka zwykła, niestety nie da się skasowac wpisu.

 • marecki384

  Pisz częściej kolego i linkuj inne strony jak kiedyś.
  Co do SLD to moim zdaniem oni są batem na PIS

 • geronimo_forever

  SLD w różnych częściach kraju rozpoczęło współprace z PO, ale częściej chodzi o stołki niż o ideę. Wiecie może o jakiś działaczach SLD, którzy stali się zwolennikami PiS?

 • pawmak

  Czasem Kikowi się to przypisuje, ale nie wiem, czy można go tak nazwać. Swego czasu też Dubieniecki. A był taki poseł PiS Waldemar Wrona, który wcześniej był w SLD. Natomiast do Polski Razem trafił Roman Wołoszyn i b. radny SLD Piotr Mokry.
  W Łodzi PO chce przy pomocy SLD przydusić Nowoczesną - ale czemu, skoro do .N jej ewidentnie bliżej? Zresztą akurat łódzka PO w niedawnych latach współpracowała z PD, której ówcześni łódzcy liderzy teraz są w Nowoczesnej.

  A propos, to Mich. Kamiński zgłosił pomysł, żeby 3 byli prezydenci poprosili Frasyniuka, żeby utworzył komitet obywatelski jednoczący opozycję i zaraz znajdzie się on przed PiS-em w sondażach. No nie wiem - jeśli liderem miałby być ktoś tak nie przebierający w słowach w mediach i awanturujący się na ulicy?

  @ ab.
  Jak nie możesz zdjąć klapek z oczu, daj chociaż innym spokój.

 • barek_melka

  Zachodniopomorska Nowoczesna chce współpracy z PO i KOD: szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,22048339,misilo-nie-dajmy-sie-nabrac-na-statek-widmo-ktory-ma-byc-budowany.html
  Nie zauważyli, że KOD jest w bardzo słabej formie?

 • abizabi

  PAWMAK "Jak nie możesz zdjąć klapek z oczu, daj chociaż innym spokój" Jeśli w szaleństwie europejskiej polityki emigracyjnej i fetowaniu bezpieczniaka ubabranego w aktywne wspieranie zbrodniczego reżimu, to jesteś ślepy, co jest zdecydownie gorsze od domniemanych klapek.

 • pawmak

  Odchrzań się wreszcie człowieku.

  W Kołobrzegu z powodu zawarcia lokalnej koalicji z PO odszedł z SLD były prezydent tego miasta Zbigniew Błaszczuk.
  A KOD słaby czy nie słaby, ciągle ważny podmiot po opozycyjnej stronie.

  Bińczycka apeluje do Frasyniuka o poprowadzenie opozycji, inni liderzy UED też sobie tego życzą (oprócz Kamińskiego także Niesiołowski się w ten sposób wypowiada, zresztą ze wzgląd na niego dołączy do kontrmanifestacji w miesięcznicę).

 • abizabi

  @PAWMAK "Odchrzań się wreszcie człowieku." Trudno się rzeczywiście porozumieć, jeśli dla jednej strony problemem nie jest fetowanie funkcjonariusza zbrodniczej formacji, tylko parę ostrych słów wypowiedzianych do tegoż. Nawiasem pisząc Frasyniuk ciepło wypowiada się także o pułkowniku Mazgule. Takich to ma teraz kolegów nasz opozycjonista.----Lecha Wałęse (obecnie w szpitalu) blokującego miesięcznicę zobaczymy dopiero za miesiąc. Z ciekawą inicjatywą na tę okazję chcą wystąpić stoczniowcy, którzy siedzącemu na drodze pochodu Lechodi chca dawać do podpisania kserokopie donosów agenta "Bolka".

 • pawmak

  Aż dziwne, że dopiero teraz pan prezydent trafił do szpitala przez takich durni.

  Nie wiem, co Frasyniuk powiedział o Mazgule (kilka lat temu zresztą działaczu SLD, ale wtedy ta partia nie była planktonem). A jeśli chodzi o "fetowanie", to fetować znaczy "urządzać wystawne przyjęcie" albo "świętować jakąś uroczystość", a raczej nic takiego nie miało miejsca. Zresztą Frasyniuk z tym wykładem nic wspólnego nie miał, a że skrytykował durnych nacjonalistów, to akurat dobrze. Tak, światowej sławy socjolog powinien prowadzić wykłady na uczelniach. Co do młodości, to nie możemy zakładać, że robił nie wiadomo co złego i z najgorszymi intencjami - ważne, że to wszystko rzucił. A jak ktoś zakłada, że jednak można i że przez to był ch... do końca życia, to już tylko przykra zapiekłość takiego kogoś i nic mu się nie wytłumaczy.

 • abizabi

  @PAWMAK "pan prezydent trafił do szpitala przez takich durni." Po co dorabiać do tego teorię? LW zdaje się jest już dość wiekowy i schorowany a jakiś czas temu przeszczepiono mu serce. Wyraźna tusza też pewnie mu nie pomaga.----Słowo "fetowanie" oznacza uroczyste i wystawne podejmowanie kogoś, a tak właśnie przyjęto Baumana.----"Frasyniuk (...) skrytykował durnych nacjonalistów" Przy okazji także kolegę opozycjonistę, którego pobicie przez bezpiekę uczyniło inwalidą. Wyraźnie jednak niektórzy wolą bezpieczniaków właśnie.----"nie możemy zakładać, że robił nie wiadomo co złego i z najgorszymi intencjami" Nie musimy niczego zakąłdać, bo wiemy do jak wysokiej szarży dosłużył się w zbrodniczym aparacie bezpieczeńśtwa. Za swoją działalność nigdy nie przeprosił. Oprócz braku refleksji ze wspomnień Baumana wyziera coś jeszcze, całkowita pogarda dla ludzi biednych i niewykształconych. Widać wyraźnie intelektulane dziedzictwo bolszewizmu uznające cżłowieka za "nawóz historii".

 • pawmak

  Tusza tuszą, ale pewnie nie masz pojęcia, jak nerwy wykańczają serce i jak niektórzy przeżywają niesprawiedliwości, żadne dorabianie teorii. I o realiach powojennych też zapewne nie masz pojęcia.
  Pewne rzeczy mogą się teraz w głowie nie mieścić. Inne pochodzenie i dom rodzinny Baumana, a inne np. u posła na Sejm PRL kilku kadencji, a wcześniej członka PPR Floriana Wichłacza z Pomorza. Przed wojną nauczyciel, propagator polskości w Niemczech i prosanacyjny chadek. A po wojnie miał już trzydzieści parę lat i pod wpływem wojny został komunistą. A co dopiero ktoś wychowany jak ZB. Ale co tam, dla niektórych liczą się suche stopnie i fakty, a kontekst mają kompletnie gdzieś. Ale nie zazdroszczę, tylko współczuję. Zresztą co by nie mówić, to nie ma kompletnie nic do wygłaszania wykładu. Ale co tam, wszystko trzeba pomieszać. Tylko szkoda zawracać głowę innym, po tylko im się taki oddział kardiologiczny szpitala przybliża.

 • abizabi

  @PAWMAK "nerwy wykańczają serce i jak niektórzy przeżywają niesprawiedliwości" Dobrze, że taki Zyzak, któremu złamano karierę za napisanie krtycznej biografii LW nie zszedł na zawał.---"o realiach powojennych też zapewne nie masz pojęcia" Dobrze, że Ty masz, czego dowiodłeś jakiś czas temu przekonując, że stopień majora to pikuś przyznawany naet tym, którzy się niczym szczególnym nie wykazali.----"dla niektórych liczą się suche stopnie i fakty, a kontekst mają kompletnie gdzieś" Tak, zamiast relatywizować wolę skupić się na faktach.----"Ale nie zazdroszczę, tylko współczuję" To ja współczuje. Trzeba mieć bardzo wyćwiczoną w dwójmyśleniu świadomość, aby tak gładko przejść do porządku dziennego nad udziałem w zbrodniczej Informacji Wojskowej.---"to nie ma kompletnie nic do wygłaszania wykładu" Tylko, że nie da się prosto oddzielić człowieka od jego pracy naukowej. Gdyby było inaczej nie powinnismy mieć problemów z zaproszeniem na akademie medyczną w celu wygłoszenia odczytu pewnego niemieckiego lekarza, który po wojnie zamieszkał w Argentynie. Ja miałbym z tym kłopot, ale Ty najwyraźniej nie.

 • pawmak

  Dobra, na Twoje potrzeby mogę być idiotą, tylko skończ w końcu :P

 • strain

  Jak ktoś do mnie ciągle pisze, mimo, że ja tego sobie nie życzę (a nie istnieje możliwość "zczarnolistowania" użytkownika), to po prostu zwyczajnie daną osobę ignoruję.

 • abizabi

  Kilka informacji i spostrzeżeń odnośnie wyborów do sejmików. Symulacja podziału mandatów na podstawie sondażu z 29.06, wskazuje, że po dodaniu mandatów koalicjantów PO utrzyma władzę w dziewięciu województwach. To może się oczywiście zmienić, ale moim zdaniem nie na korzyść PiS (PSL na "cuda nad urną" nie ma już co liczyć, ale zapewne est tradycyjnie niedoszacowane jeśli chodzi o wybory samorządowe) twitter.com/MarcinPalade/status/881562072491991041 ---- niemal pewne jest, że osobne listy wystawią Wolność i K'15. W tym ostatnim przypadku zapewne dużo kandydató będzie się wydywodzić ze stowarzyszenia NDecaja. Swojego miejsca u Kukiza może też szukać KNP (jeśli go nie znajdzie pewnie też wystawi osobne listy).--Kolejna samodzielna lista to RN (choć tu wątpię, aby dali radę w całej Polsce)----Tradycyjnie w części województw listy sejmikowe wystawi LPR (mają jeszcze trochę struktur, to kto bogatemu zabroni)--- Być może w końcy będziemy mogli zagłosować także na kandydató NOP i ZS.------@Pawmak Masz rację szkoda słów...

 • pawmak

  Niby tak, ale jak w jakimś miejscu ciągle trzeba czytać, co pisze, to ciężko o tak silną wolę... Można nie zaglądać i o tym poinformować i raz tak zrobiłem, no ale to tylko na pewien czas, a całkiem przestać wchodzić to by było szkoda. No ale może tym razem sprawa zamknięta.

 • pawmak

  Odnosiłem się oczywiście do postu straina. A jak ktoś chce głosować na kandydatów NOP, albo przynajmniej ich "fetować" za patriotyczne postawy we Wrocławiu, to proszę bardzo, ale proszę nie kazać innym podzielać takiego poglądu. Bo że bezpieka i komuna to było obrzydlistwo, przekonywać przecież nie trzeba.

 • abizabi

  @PAWMAK Jak trolować, to na całego, czepiając się nawet prostych neutralnych postów (jak kiedyś ten o Petru i Palikocie). Gdzie ja napisałem człowieku, że chce głoswać na NOP. Mój wpis traktuje po prostu o samodzielnych sejmikowych listach po szerokorozumianej prawej stronie i nie udawaj, że się nie zorientowąłeś.----"bezpieka i komuna to było obrzydlistwo, przekonywać przecież nie trzeba" Ciebie zdaje się trzeba sądząc po heroicznej obronie Baumana. Jeśli zmieniłeś zdanie, to chwała Ci, ale jeśli wypierasz się napisania swoich postów, to naprawdę jest żałosne.

 • red.grzeg

  Ostatni CBOS pokazuje kolejny dobry wynik SLD, powiązany ze słabym Razem. Jeśli trend się utrzyma to będzie silna wskazówka dla lewicowego mikroplanktonu z kim się wiązać przed sejmikami.

  abizabi/pawmak - może się na piwo umówcie, męczycie wszystkich.

 • red.grzeg

  No i jest kolejny sondaż wskazujący na silne odbicie SLD.
  ewybory.eu/sondaz-dgp-na-panelu-ariadna-10-07-2017/

 • abizabi

  @red.grzeg "dobry wynik SLD, powiązany ze słabym Razem (...) to będzie silna wskazówka dla lewicowego mikroplanktonu z kim się wiązać przed sejmikami." No niby tak, ale trzeba pamiętać, że przy małych sejmikowych okręgach i sposobie przeliczania głosów na mandaty poparcie na poziomie 5-6% daje szanse na naprawdę pojedyńcze mandaty w skali kraju i raczej nie obejmą ich planktonowi sojusznicy SLD ("niewiele Ci mogę dać, ponieważ sam niewile mam" :-) Na poziomie powiatowym i gminnym w miejscach, gdzie Sojusz jest nadal silny za to można już serio rozmawiac o mandatowych miejscach.

 • podszyta_wiatrem

  @abizabi
  @pawmak

  Weźcie może wymieńcie się mailami i kontynuujcie tą dyskusje prywatnie jeśli musicie.
  Dyskusja o Baumanie trwa od początku roku. Właściwie ciężko nazwać to, co uprawiacie dyskusją, bo każdy z Was okopał się na określonej pozycji i nie ma zamiaru nawet spróbować zrozumieć punktu widzenia drugiej strony, więc po cholere to maglujecie? Wszyscy już wiemy, że abizabi uważa, że epizod Baumana w KBW jest ważniejszy niż reszta jego życiorysu (od walki z nazistami po dorobek naukowy), a pawmak, że wręcz przeciwnie. O co dłużej się chcecie kłócić? Jak to sport dla sportu, to chyba nie potrzebujecie publiczności?

  No więc - uwaga! Można różnie oceniać te same fakty. Serio, nie musicie mieć tych samych poglądów ani na Baumana, ani na Wałęsę, ani na Petru, Tuska czy Korwina. Spasujcie zanim wypłoszycie stąd resztę komentujących.


  @red.grzegorz - z tego co wiem Razem nie ma zamiaru wchodzić w koalicje sejmikowe, jedynie w miejskie. SLD jest w okolicach progu wyborczego od dobrego roku, chociaż rzeczywiście od stycznia można zaobserwować raczej 6% niż 5%. Razem od wyborów zdobywa ok. 3%, więc myślę, że można już mówić o żelaznym elektoracie;) Oczywiście, piszę o uśrednionych sondażach (można podejrzeć np. tu ewybory.eu/sondaze/)

  Trochę plotek samorządowych z Poznania:

  - Nowoczesna ma ostry dylemat prezydencki. Schmidt nie jest entuzjastycznie nastawiona do kandydowania, za to bardzo chciałby startować Grobelny. Piękniejszego prezentu .N nie mogła by zrobić poznańskiej Platformie i Jaśkowiakowi. Poznański elektorat liberalny bardzo sympatyzuje z tym ostatnim, i raczej reelekcję ma w kieszeni. Na marginesie - w Poznaniu Nowoczesna jest zdecydowanie bardziej konserwatywna niż program partyjny przewiduje.

  - Na lewicy tłum. Lewandowski (IP dawniej SLD, obecnie wiceprezydent) snuje wizję wspólnej szerokiej listy - od ruchów miejskich przez Razem do SLD z przystawkami - z nim na czele. Nie wydaje się to realne, biorąc pod uwagę stosunek Razem do SLD. Przewiduje przynajmniej 2 lewicowe listy: Razem + ruchy miejskie/społecznicy (bardzo ciepło się wypowiadali przedstawiciele PdM na KRM) + Zieloni oraz SLD + UP + IP (chociaż może im być ciężko wytłumaczyć po co odchodzili z SLD skoro z nimi startują)

 • red.grzeg

  Akurat w Sejmikach to Razem nie powalczy.. Nie wiem czy te 3% można uznać za żelazny elektorat, w ostatnich sondażach, tych w których SLD wypada lepiej, Razem wypada słabiej niż 3%. Powiedziałbym że żelazny elektorat to jest jakieś 1,5%.

  Zielonym start w ramach Zjednoczonej Lewicy przyniósł skromną, ale jednak dotację i wiele razy razem startowali. Pamięć organizacyjna będzie zachęcała do SLD.

 • red.grzeg

  @abizabi

  Zgadzam się z marnymi szansami na miejsca w Sejmikach dla Zielonych/etc, ale... Razem nie daje większych szans natomiast SLD będzie w stanie dokonać pewnej transakcji wiązanej - licząc na szanse udziału w koalicji wojewódzkiej (co ma duże znaczenie praktyczne, sporo stanowisk, pieniędzy, projektów) będzie w stanie oddawać więcej miejsc biorących w niektórych miastach.

 • podszyta_wiatrem

  @red.grzeg Nie spodziewam się żeby Razem zdobyło mandaty w sejmikach, ale wszystko powyżej wyniku wyborczego będzie dla nich jakimś sukcesem, a jakby udało im się zdobyć koło 5% w skali kraju, mają dobry punkt wyjścia do wyborów parlamentarnych. W ogóle rozbicie będzie duże, bo przecież Zieloni też ustalili, że chcą startować samodzielnie.

  Jeśli chodzi o wybory do Rad Miast to Razem i Zieloni mają koalicje we Wrocławiu i oficjalnie mówią o planach wspólnego startu w miastach wojewódzkich + Koninie, ale rozmowy to jeszcze nie koalicja.

  Co do sondaży to staram się nieoperować na pojedyńczych, ze względu na różnice metologiczne, tylko śledzić trendy miesięczne. Z nich wynika, że zarówno poparcie dla SLD jak i Razem jest w miarę stałe i zmienia się w granicy błędów. No i SLD (czy ZL) "od zawsze" ma wyższe poparcie od Razem, chociaż od początku roku ta przewaga rośnie. Co ciekawe - nie widać przepływu elektoratów i zwykle obie partie traca lub rosną w tym samym czasie.

 • pawmak

  @ red.grzeg, podszyta_wiatrem
  Właśnie o to chodzi, że on publicznie wypisuje to, co wypisuje i gdybym mu nie odpowiadał, to inni by myśleli, że się na to godzę. Prywatnie to bym w życiu z kimś tak nie chciał dyskutować, a u mnie na blogu bym zbanował.
  _
  Że komuna i bezpieka to obrzydlistwo to jedno, a że bezrefleksyjne myślenie i zapiekłość (której za słowo-sztandar można uznać termin "piekłoszczyk") nie są ani mądre ani chrześcijańskie, to drugie. I na trolling postaram się więcej merytorycznie nie odpowiadać.
  ___
  UED może się przydać Tuskowi. Czyżby wskrzesił do normalnego życia politycznego partię, którą go kilkanaście lat temu pozbawił?
  www.rp.pl/Polityka/307099955-Czy-Donald-Tusk-zalozy-nowa-partie.html#ap-1

  Radna sejmiku (klubu PiS rzecz jasna) z Polski Razem zmierzy się w II turze wyborów na wójta gminy Boćki z... kandydatem PiS.
  www.rp.pl/Polityka/170719995-Polska-Razem-rywalizuje-z-PiS-w-Bockach.html#ap-1
  Musiał ją namaścić poprzednik, czyli Derehajło (obecnie doradca Gowina i p.o. genseka Polski Razem).
  Ponadto jacyś inni samorządowcy z woj. warm.-maz. wstępują do tej partii, ale szczegółów jeszcze nie ma.
  A na Śląsku partia z obawami patrzy na powołanie ŚPR.

 • abizabi

  @PAWMAK "Właśnie o to chodzi, że on publicznie wypisuje to, co wypisuje" No wybacz, ale ja też muszę czytać czasem twoje testy o konieczności współpracy Prawicy Jurka z PSL, albo głupawe i złościwe przeinaczenia moich postów (po jakiego wała wypisujesz, że zamierzam głosowac na NOP?). Albo te kubły pomyj za dostrzeżeniu kilku podbieństw w procesie tworzenie TR i .N.----"bezrefleksyjne myślenie i zapiekłość (...) nie są ani mądre ani chrześcijańskie" To w takim razie bądź konsekwenty i nie nazywaj "zbrodniarzem", faceta który w przeciwieńśtwie do Baumana nie uczestniczył w systemie planowej likwidacji polskich patiotów, a zastrzelił lidera komunistycznych bojówek (nie mowię, że jednoznacznie popieram jego postepek). ---"UED może się przydać Tuskowi. " Oj chyba nie. Ta partia istnieje wyłącznie z przyzwyczajenia i jej znaczenie wyborcze jest znikome.

 • abizabi

  korekta powinno być "bandziorem" a nie "zbrodniarzem"

 • pawmak

  1. kłamstwo - nigdy nie pisałem o "konieczności" współpracy partii Jurka z PSL. Natomiast obie partie współpracowały choćby w wyborach samorządowych na Podlasiu w 2010, a w 2007 jurkowcy oficjalnie rozważali sojusz przed wyborami parlamentarnymi, więc taki sojusz bynajmniej nie musi być nierealny. Wiem - jak fakty są be, to gorzej dla faktów.

  2. kłamstwo - "po jakiego wała wypisujesz, że zamierzam głosowac na NOP?"
  Napisałem, cytuję: "A jak ktoś chce głosować na kandydatów NOP, albo przynajmniej ich "<<fetować>>". I konfrontację pierdół z faktami każdy widzi. Nie napisałbym natomiast tego, gdyby nie sformułowanie "Być może w końcy będziemy mogli zagłosować także na kandydató NOP i ZS." Sorry, ale nie dało się po czymś takim sobie nie darować, zwłaszcza jeśli ktoś to piszący przez cały czas broni postawy "pokojowo" manifestujących działaczy NOP (których zresztą żadna policja nie wynosiła w przeciwieństwie do Frasyniuka, gdy ten naprawdę pokojowo demonstrował w Warszawie).

  3. kłamstwo - "kubły pomyj". Co najwyżej zdumienie porównaniem, któregoś się czepił jak...

  A jak ktoś kogoś zabił (nie w ramach wojny), to zawsze gorzej niż ktoś, kto nikogo nie zabił. Co do UED natomiast, to w artykule wyraźnie jest napisane, że chodzi o struktury.

  I przestań wreszcie, bo widzisz, że ludzie mają dosyć, a tym bardziej, że Twoje głupoty są łatwe do obnażenia.
  ___
  A propos ZS (czyli Związku Słowiańskiego), to od niedawna jego wiceprzewodniczącym jest Zdzisław Jankowski - dotychczas (?) wiceszef Polski Patriotycznej, choć ZS wystawił go już na prezydenta w 2015. ZS ma więc w składzie byłego parlamentarzystę (w czasie jednej kadencji był posłem Samoobrony, PRS, LPR i ponownie Samoobrony).

 • mlodylew

  Razem dołączyło do komitetu inicjatywy ustawodawczej Ratujmy Kobiety. Działacze Razem będą mogli oficjalnie zbierać podpisy. Wcześniej i tak zbierali, ale bez przypinek.

 • abizabi

  @PAWMAK "nie pisałem o "konieczności" współpracy partii Jurka z PSL" No dobrze, może konieczność, to złe słowo, ale wypowiadałeś o takiej wizji jak o czyms oczywistym, naturalnym i wysoce pożądanym. Mając odmienne zdanie w tej kwestii czasem je wyrażam. Oczywiście nigdzie nie napisałem, że PR i PSL nie współpracowały. Nie rozumiem tedy zarzutu. Na szczęście obecnie PR już takich dwuznacznych moralnie pomysłów nie rozważa.----Odnoś NOP sformułowanie "w końcu" użyte zostało w znaczeniu "i na koniec wymień należy". Trudno zresztą o inne znaczenie. Start NOP do sejmików to powtarzalna praktyka, a nie coś długo wyczekiwanego.----We Wrocławiu protestowało nie tylko NOP a demonstrujących nie wyniesiono delikatnie, jak Frasyniuka, a ufundowano im wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności. To chyba jedyne tego typu orzeczenia w Polsce jeśli chodzi o protesty bez użycia przemocy.---"kubły pomyj". Co najwyżej zdumienie porównaniem" Wyrażone wulgranymi epitetami pod moim adresem (vel "ten trol i cham")----"Co do UED natomiast, to w artykule wyraźnie jest napisane, że chodzi o struktury." Które w UED są akurat szczątkowe i niemrawe. W ogóle cały koncept odbudowy potęgi Tuska w oparciu grupkę zupełnie zgranych polityków jest trochę śmieszny.

 • red.grzeg

  Samodzielnego startu Zielonych do sejmików kompletnie nie rozumiem. Pewnie dlatego ciągle o tym zapominam.

  W 5% Razem w wyborach samorządowych nie wierzę. Sondaże, patrzę na 3 ostatnie na ewybory.eu (Ariadna, 10.07; CBOS 07.07; IBRIS 27/06): SLD: 5,3/5.0/6.7; Razem: 1.5/1.0/2.3). Różne daty, różne sondażownie, stale SLD kilka razy większe poparcie Razem.

  Co innego do Parlamentu Europejskiego, tutaj mogą się dobrze pozycjonować.

 • abizabi

  Mała ciekawostka na temat Związku Słowiańskiego. To ugrupowanie (o czym nie wiedziałem) ma w swoich szeregach kilku radnych. Co ciekawe trzech z nich zasiada w Radzie Gminy Czermin (Podkarpacie) a pan ZS jest przewodniczącym rady zaś jego zastępca jest także członkiem Związku. Radni zdobyli swoje mandaty startując oficjalnie jako ZS (najwyraźniej w małej społeczności metka kontowersyjnej partyjki nie zaszkodziła).

 • pawmak

  To nie usprawiedliwiaj tego, co wyprawiasz faktem, że z sympatii do Jurka wolałbym, żeby jego partia wybrała mądrzejszy moim zdaniem sojusz niż mniej mądry. I o żadnych oczywistościach też nigdy nie pisałem na ten temat, tyle że przeszłość wskazuje na jego realność. A poza tym to nie PiS ani Kukiz'15, tylko PSL było jedynym klubem, który w większości głosujących był za przesłaniem dalej projektu Ordo Iuris, czyli był najbliżej linii PRz w najważniejszej dla niej sprawie.
  Co do NOP, chodziło rzecz jasna o frazę "będziemy mogli" - dlatego się prosiło.
  A jeśli pisałem o trollu i chamie, to na pewno nie z powodu porównania Petru do Palikota, tylko dużo gorszych rzeczy (które to prędzej były kubłami pomyj, jeśli już do czegoś odnosić tak ostre sformułowania), ale chyba nie będziemy do tego wracać.

  Co do struktur UED, to nie wiemy dokładnie, jakie są, ale na pewno jakaś baza jest. Oczywiście obecna UED byłaby tylko niewielką częścią ewentualnej nowej partii. Ciekawe, gdyby tak Tusk utworzył partię o nazwie Unia Wolności...

 • strain

  Skoro tak wspominacie o Prawicy Rzeczypospolitej to wiadomo czy i jak mają zamiar startować w wyborach samorządowych (mam na myśli sejmiki wojewódzkie). Samodzielnie czy wspólnie z jakimś innym komitetem? Bo z PiS chyba raczej już nie.

 • abizabi

  @strain Wszystkie znaki na ziemii wskazują, że PR wystartuje z list K'15

 • pawmak

  Pomimo że...
  www.rp.pl/Kukiz15/307099956-Kukiz15-dogadal-sie-z-PiS-w-temacie-aborcji.html#ap-1
  Do Republikanów by było PRz blisko, ale nic im to nie da politycznie. Tyle że założenie partii przed 10 laty też chyba nic nie dało...

  Ponad 2 tygodnie temu Polska Razem pozyskała drugiego radnego w sejmiku kuj.-pom. Adama Banaszaka - nieco ponad rok temu wyrzuconego z PiS (choć pozostał w klubie). Objął on wczoraj nawet jakąś wysoką funkcję międzynarodówkową.

 • strain

  Do Republikanów by było PRz blisko

  Tak samo Prz by było blisko do KNP.

 • mlodylew

  ekutno.pl/pl/11_wiadomosci/34322_kukiz_15_zacheca_do_kandydowania_uczciwych_mieszkancow_powiatu.html

  Kukiz'15 ma już podobno kandydatów, tylko żeby z tego nie wyszła zbieranina typu: byli burmistrzowie + byli radni + lokalni przedsiębiorcy + proliferzy + narodowcy + republikanie + libertarianie + związkowcy + lokalni aktywiści. Z takiego równania może wyjść kontynuacja lokalnych układów i układzików, albo co nowsze rozłamy. Tak więc Kukiz nadal stawia na antysystemowość, tylko każdy ją inaczej rozumie.

  SLD jest jedyną partią wystawiającą kandydata na wójta. Kandydatką jest Joanna Sosnowska, w swojej politycznej karierze zaliczyła dość dużo organizacji SdRP, SLD posłanka III i IV kadencji sejmu, SDPL, z ramienia LiD była radną miejską w Olsztynie potem dołączyła do klubu radnych Platformy, by w ostatnich wyborach startować z list Zjednoczonej Lewicy. Teraz kandyduje na wójta z ramienia SLD.

  www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/5687-pieciu-kandydatow-do-fotela-wojta-gietrzwaldu-najnowsze-slajd-kafelek.html

  www.facebook.com/Kandydatka-na-w%C3%B3jta-Gminy-Gietrzwa%C5%82d-Joanna-Sosnowska-298742793919808/

 • pawmak

  3 partie (w tym jedna będąca kontynuacją drugiej) to jednak nie jest dużo organizacji ;) Tyle że może klubowy skok w bok raz zrobiła, no i wróciła do starej partii po zużyciu nowej.

  Jednak do Republikanów Prawicy Rz. bliżej niż do KNP. Jak jeszcze JKM stał na czele KNP, to np. Piłka był niesamowicie ostry w stosunku do tej partii. To spora zmiana, że korwiniści odeszli, ale jednak program pozostał podobny. Natomiast we współpracy z UPR PRz ma doświadczenia i to na pewno są bliskie sobie partie. Ale i UPR i KNP są pod skrzydłami Kukiza, który w sprawie aborcji jest zdecydowanie kompromisowy.

 • strain

  Śląska Partia Regionalna jak Bawarczycy z CSU

  Szczególnie warta informacja jest w ostatnim akapicie, do który nawiązuje tytuł wywiadu. Mianowicie w wyborach parlamentarnych ŚPR mogłaby być sojusznikiem dla którejś z partii ogólnopolskich.

  Wcześniej mamy informację, że ŚPR mogłoby startować w wyborach samorządowych również w województwie opolskim.

 • mlodylew

  W ten weekend ( 22-23 lipca) Socjaliści organizują ogólnopolskie spotkanie sympatyków i członków w Poznaniu.

 • red.grzeg

  Zandberg próbuje pozycjonować Razem jako lewy skraj szerokiej anty-PISowej opozycji. aż po Kukiza, co jest strasznie słabe, raz że jest kompletnie niewiarygodny nie potrafiąc podać ręki SLD, dwa że wycina wszystkich na lewo od razem (np. Pracowniczą Demokrację), trzy że współpraca z prawą częścią PO czy Kukizem kompletnie brzmi nierealnie biorąc pod uwagę co Razemici o nich myślą.

 • pavl6

  Prawica Rz. współpracuje i z Kukiz'15 (m.in. protesty przeciw CETA) i z KNP (m.in. wspólne spotkania w Warszawie i Krakowie - są nagrania na YouTube) i z UPR (np. prezes UPR był na spotkaniu z okazji 10 rocznicy powstania PRz w Poznaniu) i z Republikanami i z Korwinem (np. w weekend Bawer Aondo-Akaa z krakowskiej Prawicy Rz. był na II Pikniku Wolnościowym, wydał też wspólne oświadczenie z Korwinem ws. blokady tego spotkania przez lewicę).

  Natomiast nie widzę żadnej innej realnej opcji na wybory samorządowe niż start z lis Kukiz'15, chyba, że coś się nagle wykluje.

 • pawmak

  Zandbergowi z tym frontem aż po Kukiza to zdaje się chodziło tylko o obronę sądownictwa. Jak najsłuszniej.
  Na razie w parlamencie UED weszła w skład sztabu koordynacyjnego w tej sprawie wraz z PO, .N i PSL.

  Z Wolnością to Prawica Rz. też chyba tylko w jednej sprawie coś wspólnego zrobiła (a przynajmniej ten mocno lansowany od dawna działacz), bo jakby miałoby być coś większego, to już widzę Piłkę... A gdyby byli tacy realni, to by z PiS-u nie wychodzili. Chociaż fakt, że Kukiz zapewne daje podwładnym więcej wolności niż Kaczyński, ale w sprawie aborcji twardszy nie jest (od PSL-u też nie).

 • abizabi

  Ciekawostka posłowie z koła WiS poparli pisowski projekt ustawy o ustawie paliwowej. Jak widać nawet nie próbują udawać, że są czymkolwiek więcej niż rezerwuarem głosów dla PiSu. Protesty opozycji przeciw reformie sądów nie zgromadziły tłumów. Po jednej z demonstracji doszło do ciekawej wymiany zdań między pisowskim chamstwem i kulturalną europejską Polską www.youtube.com/watch?v=QsFQ72AkqO4 . Chociaż kto wiem, może dla niektórych forumowiczów brat naczelnego GW nie robił nic godnego potępienia...

 • red.grzeg

  @pawmak,
  To służy tylko (kolejnej) próbie załapania się do pociągu i zaistnieniu jako równorzędna siła polityczna. Tutaj pokazuje się słabość całej polityki Razem, która nie podaje ręki Czarzastemu, a co dopiero w kierunku Kukiza, którego ludzi całkiem niedawno przyrównywało do faszystów.

  UED, PO, .N i PSL -> to ma sens.

 • kataak0

  @abizabi

  Niby dlaczego Adam Michnik miałby przepraszać za brata? Odpowiedzialność za czyny teraz przechodzi też na najbliższych krewnych? Michnik ma za co przepraszać ale za to co sam zrobił ale za brata to raczej nie musi. Dlatego odpowiedź może wulgarna ale pewnie słysząc to po raz n-ty też byś się zdenerwował. Zwłaszcza, że medialne imperium które się budowało słabnie z roku na rok. Już pomijając to, że nie wiem jaki to ma związek z jakimkolwiek planktonem.

 • abizabi

  @kataak0 "jaki to ma związek z jakimkolwiek planktonem" Niewielki przyznaję, sama demonstracja, na które doszło do incydentu oraz AM już tak. Podczas protestu bowiem znów próbowała o sobie przypomnieć stara gwardia UW. Coraz głosniej mówi się o wskrzeszeniu tego środowiska na bazie społecznych protestów. Przyczółek w parlamencie w postaci koła UED jest struktury zaś zapewnić miałoby samo UED oraz KOD. Twarzą miałby zostać Frasyniuk a medialne poparcie zapewnić pewna ciągle licząca się jeszcze gazeta. Nie wierzę, by to się udało, ale takie plany istnieją i mówi się o nich cąłkiem serio.----"dlaczego Adam Michnik miałby przepraszać za brata?" Oczywiście nikt nie jest winny czynów popełnionych przez brata/ojca/szwagra. Przeprosiny za zbrodnie członka rodziny mają charakter symboliczny (są komunikatem w stylu "jest mi naprawdę przykro z powodu zła wyrządzonego przez człowieka, z którym żyłem pod jednym dachem"). Zresztą bez przeprosin AM naprawdę dałoby się żyć i gdyby jego komentarz do sprawy sprowadzał się do czegoś w stylu "nie odpowiadam za czyny brata i oczywiście potępiam je z całą mocą" chyba nikt nie miałby ze sprawą problemu. Zamiast tego mieliśmy butną i chyba niezbyt grzeczną reakcję. Tyle w tej sprawie, bo istotnie mało planktonowa. -------------------Konwent UPR najprawdopodobniej na początku sierpnia.

 • strain

  Ciekawostka posłowie z koła WiS poparli pisowski projekt ustawy o ustawie paliwowej. Jak widać nawet nie próbują udawać, że są czymkolwiek więcej niż rezerwuarem głosów dla PiSu.

  @abizabi
  A bo to pierwszy WiS pokazuje swój "solidaryzm" wobec ludzi. Wcześniej też byli przeciwko poprawce, by świadczenie 500+ było otrzymywane przy jednym dziecku nawet po przekroczeniu progu dochodowego w pomniejszeniu o różnicę między progiem, a zarobionym dochodem na osobę.

  UED, PO, .N i PSL -> to ma sens.

  @red.grzeg

  W Szwecji np. mamy nieformalny centroprawicowy blok Alliansen skupiający partie zrzeszone w EPP oraz ALDE czyli M (moderaci), KD (chadecy), C, (centryści), L (liberałowie).

 • mlodylew

  Wygląda na to że był to jedyny i ostatni występ Razem na ogólnopolskiej manifestacji KOD. Według wewnętrznych ustaleń KODu podczas niedzielnej demonstracji miało nie być na scenie polityków. Co się okazało, to wiemy. Ogłoszono współpracę PO, Nowoczesnej i UED. Lewica ( Nowacka, Zieloni, Razem) nie przemawiała tylko dlatego, by nie niszczyć przekazu o zjednoczonej opozycji, o zagrożeniu rozdawnictwem ( socjalem).

 • anrzeju

  @red.grzeg
  jak Razem wycina wszytsko co na lewo? Pracownicza Demokracja byla nawet na ich demo w sobote.

 • pawmak

  WiS generalnie prawie zawsze głosuje z PiS-em, chociaż akurat Morawiecki często się wstrzymuje. A Republikanie nie są tacy propisowscy - często głosują z resztą opozycji (tylko nie zawsze słusznie w ogóle głosują...). Zresztą Sanocki też teraz już rzadko razem z PiS-em głosuje.
  Tymczasem do sejmowego planktonu dołącza Możdżanowska. PSL ma już najmniejszą możliwą liczbę posłów do posiadania klubu.

  Na manifestacjach (tłumnych mimo wszystko) pokazuje się wielu dawnych liderów UW, jednak nie są to czynni politycy. Ciekawie by było, gdyby któryś wstąpił do UED, ale nic takiego nie ma miejsca. Ze znanych dawnych liderów UW są tam chyba tylko Onyszkiewicz, Wielowieyski i może Staniszewska.

  A ogromnym problemem mediów są teraz PiSoWiadomości, paski TVP Dezinfo i debilne pytania jak to do Michnika, a nie jakieś przekleństwo tego emeryta w odpowiedzi na nie. Zresztą czym ono jest wobec tego świrostwa, jakie w Sejmie bez trybu zaprezentował wczoraj prezes Polski przy aplauzie na stojąco ze strony Partii, z premierem na czele...

 • red.grzeg

  @anrzeju

  Wiem że PD jest blisko Razem. Chodzi o stwierdzenie "od Razem do Kukiza" w którym PD będąca na lewo od Razem się nie mieści.

 • marecki384

  Kurcze niech ktoś powstrzyma tych pisowskich oszołomów to co oni wyprawiają to masakra.
  Aha i jeszcze jedno dla mnie Gowin to zwykły Judasz.

 • pawmak

  Usunęli go już ze składu "Znaku". Cóż, trzeba trwać przy władzy i jakoś to wszystko uzasadniać. To stanowisko biura krajowego partii:

  Reformę tę konsekwentnie uważamy za jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed koalicją rządową. Opieszałość sądów, bulwersujące dla opinii publicznej wyroki, jakie zapadają w wielu sprawach, przymykanie przez środowisko sędziowskie oczu na patologie, jakie przydarzają się w wymiarze sprawiedliwości (na czele ze skandaliczną rolą sądów w aferze reprywatyzacyjnej), oraz brak w tym środowisku jakiejkolwiek woli wewnętrznych reform wszystko to jest źródłem licznych ludzkich tragedii, powszechnego braku zaufania do państwa czy spowolnienia rozwoju gospodarczego na skutek niewydolności sądownictwa gospodarczego.

  Głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości nasz obóz zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej. Przeprowadzenie tej reformy jest naszym zobowiązaniem wobec milionów naszych wyborców. W tym duchu wszyscy posłowie PR-ZP solidarnie głosowali za projektami złożonymi przez Rząd lub Klub Parlamentarny Zjednoczonej Prawicy.

  Zdajemy sobie równocześnie sprawę, że reforma ta dotyczy materii niezwykle delikatnej i trzeba dołożyć wszelkiej staranności, by nowe regulacje jak najpełniej wyrażały zasady rządów prawa, niezależności sądów oraz trójpodziału władzy. Dlatego w ostatnich dniach Prezes PR-ZP Jarosław Gowin przedstawił na forum koalicyjnym blok poprawek do ustawy o Sądzie Najwyższym. Po konsultacjach z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz Prezesem Jarosławem Kaczyńskim większość naszych kluczowych propozycji została uwzględniona.

  Jesteśmy przekonani, że w obecnym kształcie, uwzględniającym nasze poprawki, projekt nie budzi żadnych zastrzeżeń co do zgodności z Konstytucją czy ideą demokratycznego państwa prawa.

  Jednocześnie rozumiemy potrzebę budowania wokół głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości szerokiego porozumienia politycznego i poparcia społecznego. W tym duchu, ze zrozumieniem przyjmujemy inicjatywę Prezydenta Andrzeja Dudy zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Liczymy, że złagodzą one napięcia towarzyszące pracom nad reformą. Skala tych napięć jest szkodliwa dla państwa. Dlatego władze PR-ZP zobowiązują członków partii do wyjaśniania wszystkim zainteresowanym racji przemawiających za reformą, ale też do podejmowania kroków na rzecz wyciszania konfliktów.

 • abizabi

  Trudno komentować bieżące wydarzenia nie opowiadając się jednoznacznie po którejś ze stron, nie mniej spróbuję tej trudnej sztuki. Tezy o końcu demokracji są oczywiście mocno na wyrost, a filipiki o niezależności trzeciej władzy brzmią zwyczajnie śmiesznie. Za rządów PO byle chłystek z kancelarii premiera mógł przez telefon uzgadniać z szanownym Panem Sędzią przebieg rozprawy i liczyć na to, że wiedzeni zawodową solidarnością koledzy nie pozwolą, by spotkała go jakakolwiek kara z tego powodu. SN natomiast postanowił ostatnio nie uszanować konstyucyjnej prerogatywy prezydenta w zakresie prawa łaski (ciekawe czy powołania premiera SN też nie uzna). Wymiar sprawiedliwości ewidentnie wymaga reformy i głębokich zmian, także kadrowych. Tyle tylko, że poza zmianami kadrowymi właśnie reforma PiS niewiele wnosi. Jednym z nielicznych konkretów jest wymóg losowania sędziów do składów orzekających, ale to zbyt mało by poprawić funkcjonowanie sądów. Ponadto wiele nowelizacji napisano zwyczajnie niechlujnie. Całej sprawie nie pomógł przy tym JK, którego emocje można być może uspraiedliwić, ale słów o "kanaliach" i oskarżenia o mord bronić niepodobna. Ciekawe czy kiedykolwiek doczekamy się reformy sądownictwa z prawdziwego zdarzenia.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci