Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Ostatnie sondaże i co z nich wynika

planktonpolityczny

Spory skok ciśnienia mieli ostatnio liderze naszej rządzącej partii. Wszystko spowodowane ostatnimi zawirowaniami sondażowymi. Bardziej od strat samego PiS niebezpieczne jest nagły przypływ ogromnej liczby wyborców do PO. Jest ona kilka razy groźniejsza od Nowoczesnej, bo ma 3 razy więcej członków, rządzi w 14 województwach i ma bazę, o której później.

Centrum

Największymi zmianami w notowaniach było wyssanie wyborców naszej planktonowej Nowoczesnej przez PO. Dzięki czemu partia Schetyny odbiła się od wyniku wyborczego od 2 do 5 proc. Co się stało, że Błękitny stracili większość elektoratu? Wybór Tuska oraz wpadki Petru to jedna rzecz, ona były zapalnikiem. Jednak moim zdaniem główna przyczyna to całkowita indolencja Nowoczesnej w tworzeniu bazy.

Na początku lecieli na efekcie świeżości oraz rozczarowaniu elektoratu PO i Twojego Ruchu. Mieli półtorej roku na zwołanie kongresu liberałów/centrystów, przyciągnięciu osobowości, napisaniu programu, planu rządzenia, stworzenia sieci partyjnej na prowincji czy choćby klubów, jak robiła to PO. Woleli jednak pozostać w sferze PR-u, bo jest łatwy i efektowny, cóż z tego, skoro nie efektywny. 

Gdy więc przyszły pierwsze problemy, a PO zyskała wiatr w żagle, elektorat nie widział żadnego powodu, by pozostać przy .N. Platforma ma za sobą historię, przetestowanych przywódców, znany z życia program. Przy nich Nowoczesna jest cienka jak Mr Cellophane. Mogliby oczywiście powstrzymać odpływ elektoratu, ale przez ostatnie tygodnie byli jak ogłuszeni nokautem. Nie istnieli w przestrzeni publicznej, a PO zyskała pełne pole. 

Na jesieni 2016 r. Nowoczesna wyprzedzała PO w 4 województwach i w każdym miałaby co najmniej kilku-kilkunastu radnych wojewódzkich. W ostatnim sondażu Polska Presse przegrywa z PO w każdym, w połowie z Kukizem, a w 5 województwach może nie zdobyć żadnego mandatu radnego.

Prawica

Przejdźmy teraz do PiS. Jakkolwiek, by nie patrzeć, partia Jarosława Kaczyńskiego stracił kilka procent poparcia. Jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że nie mają już rezerw. Triada PiS-Kukiz'15-Wolność mają w sumie gorszy wynik o 2 proc. niż w wyborach 2015 r. Korwiniści są w zapomnieniu i mają małe szanse przebicia się przy tak silnej konkurencji. Kukiz'15 jest mocny i jego zwolennicy nie przejdą do PiS. Partii tej również nie udało się przejąć PSL-u.

Skalę problemów PiS obrazuje bunt posłów Polski Razem oraz nieprzychylne komentarze wspierających go dziennikarzy. Nie zdziwiłbym się, gdyby gowinowcy wraz z zbliżaniem się wyborów byli coraz bardziej niezależni i akcentowali swoją odmienność (w odróżnieniu od zanikającej Solidarnej Polski). Mogliby spokojnie zawiązać sojusz i z kukizowcami, i Prawicą RP.

PiS stracił dużo przez awanturę brukselską, obsadzaniem stanowisk "misiewiczami" czy awanturami znanymi z lat 2005-2007. Wciąż wierzą, że ich wiecznym kołem ratunkowym będzie 500+. Jednak ci, którzy je dostali, zapewne uważają to świadczenie za niezmienną rzecz, niezwiązaną już z PiS-em. Wątpię, by byli wdzięczni przy wyborach 2019. Nie mówiąc już o tych, którzy 500+ nie dostali.

I tutaj dochodzimy do ubocznego wyniku 500+. Oprócz zwiększenia o połowę tempa zadłużenia (z 5 mld miesięcznie PO do 7,5 mld), powróciła nasza kapryśna znajoma - inflacja. Bardzo prawdopodobne, że z zerowej w zeszłym roku skoczy do 2% w tym i nawet 3-4 proc. w 2019. Uderzy to zwłaszcza w emerytów, których już siła nabywcza spadła, a wiadomo, kogo oni głównie popierają.

Drugim czynnikiem spadku poparcia dla PiS, a przy tym wzrostu Kukiza'15 i być może jakiś rozłamowców z koalicji, jest reforma edukacji. Już widać, że panuje wielki bałagan, a przed wyborami 2019 r. do 1 klasy LO pójdą na raz dwa roczniki. Zamieszanie może być ogromne, co na pewno nie przysporzy rządowi zwolenników. 

Lewica

Bez zmian...

Komentarze (74)

Dodaj komentarz
 • sopherss

  Lewica bez zmian? Oj chyba już nie starczyło pary na dokończenie tekstu. W sondażu PGP w kilku województwach (m.in w pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i mazowieckim) Razem przekracza próg wyborczy, co oznacza szansę na mandaty w sejmikach na jesień 2018 roku. Ciągle silne regionalnie jest SLD - partia Czarzastego ma wielu miejscach mocne umocowanie w terenie, nieustająco traktowana jest jako "domyślna lewica" Razem jednak krok po kroku buduje poparcie, bez efektownych skoków, lecz trend jest nieustająco zwyżkowy. Do kolejnych wyborów Razem przystąpi najpewniej z pozycji ugrupowania ze stabilnym poparciem 3-5 procent, co jest zgoła odmienną sytuacją od tej z 2015 gdy nie było kojarzone przez absolutnie nikogo.

  Coraz mniej czasu ma Nowacka i jej IPLa. Musi przyjść moment jakiejś deklaracji co właściwie to post-sldowskie środowisko chce zrobić i w jakiej formie oraz ewentualnie z kim iść do wyborów.

  W tym samym sondażu pytano o preferencje prezydenckie - Biedroń na mocnym 3. miejscu za Tuskiem i Dudą. Prezydent Słupska kontynuuje objazd po kraju, głośno mówi o współpracy z włodarzem Poznania - Jaśkowiakiem. Można przyjąć, że oglądamy narodziny nowego socjajliberalnego projektu pod egidą popularnego i budzącego sympatię Biedronia...

 • awdar1

  Sojuszu Gowin-Jurek na pewno nie będzie. Co może wnieść Prawica Rzeczpospolitej? Jednego europosła - śmiechu warte. A oni właśnie chcą uciekać od tego wizerunku partii plebanijnej, który i tak ciągnie się za Gowinem, a którego potwornym wzmocnieniem byłaby obecność Jurka.

  Ciekawe, czy Gowin myśli o sobie jako o przyszłym prezydencki Krakowa?

 • mlodylew

  Na lewicy w sondażach zmiana na plus, przynajmniej we Wrocławiu. Według sondażu dla gazety wrocławskiej Małgorzata Tracz może liczyć na 5%, a kandydat Razem na 4,3%. Tyle, że Zieloni i Razem idą w koalicji, a z tego wynika że wspólny kandydat może liczyć na starcie na około 10%. Co więcej zaczęli dogadywać się od kwestii programowych. Jeżeli dogadają się co do programu to nie będzie przeszkody znaleźć wspólnego kandydata.

  Z tego co wiem Razem jest straszne parcie na wybory do sejmików, chcą uzyskać jak najlepszy wynik i pokazać się jako nominalna lewica. Problemem Razem jest to że SLD jest wciąż nominalną lewicą dla Polski powiatowej. Chodzą słuchy że ma być wielka koalicja Zjednoczonej Opozycji w jej skład podobno ma wejść Platforma, Nowoczesna i SLD. Jeśli Sojusz wejdzie to Razem może być jedynym lewicowym komitetem ogólnokrajowym.

  Zieloni koncentrują się na wyborach do rad miasta. Z tego co wiem Zieloni na pewno nie wejdą do wielkiej koalicji. Jest wielki nacisk by Zieloni szli do rad miejskich w koalicjach z ruchami miejskimi i z Razem, RSS i Inicjatywą Polską. Zieloni mierzą siły na zamiary i stawiają na cel realny.

 • pawmak

  Czyżby prezydenci Poznania i Słupska zaczynali więc realizować wizję jednego z redaktorów GW?
  wyborcza.pl/1,75968,20456120,jak-super-jaskowiak-uratuje-polske-czyli-komiks-publicstyczny.html?disableRedirects=true
  Wg Kwaśniewskiego partię powinno się tworzyć pół roku przed wyborami (a to pewnie byłby przyjaciel takiego ugrupowania), więc może na pół roku przed samorządowymi bądź parlamentarnymi może powstać z IP taka partia (wtedy pewnie najpóźniej Piekarska z Gawkowskim poszliby w ślad Jońskiego).
  Co do kandydatury Biedronia na prezydenta, to Tymochowicz uważa, że przebąkując o tym, może oswajać opinię publiczną z takim planem, jeśli bierze to pod uwagę. Chociaż jeśli nie bierze, to też dobry sposób na podtrz. zainteresowania sobą.

  "naszej planktonowej Nowoczesnej"
  Z tym, że od półtora roku ona już nie jest planktonowa ;) Tyle, że z planktonu się wywodząc, znalazła się w Sejmie (i tak w ten sposób do 2005 można by było pisać o PO i PiS).
  "Woleli jednak pozostać w sferze PR-u"
  Jeśli ten PR byłby bez zarzutu, to jeszcze by było dla nich dobrze, ale poprzez liczne wpadki to właśnie na PR-ze najwięcej stracili... A co do budowania bazy, to może i racja, ale nie bardzo mieli dobre wyjście - nie chcieli przejmować za dużo ludzi z PO, żeby nie tracić świeżościowego wizerunku, a jak jakichś przyjmowali, to i tak "autochtoniczni" nowocześniacy lamentowali i odchodzili z partii...
  Pytanie jest też takie, jak długo na korzyść PO będzie grał efekt Tuska - być może z czasem proporcje sondażowe między PO a .N się zmniejszą. No ale póki PO będzie ewidentnie od .N silniejsza, to Platforma jako główna siła antypisowska będzie pierwszym wyborem takowego elektoratu.

  Co do Polski Razem - ważna rzecz. W piątek miały miejsce trzy pierwsze w tej kadencji głosowania (w sprawie prawa farmaceutycznego), w których wszyscy posłowie tej partii jednolicie zagłosowali wbrew PiS-owi:
  sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=klubdecglos&IdGlosowania=46688&KodKlubu=PiS&Decyzja=Przeciw
  sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=klubdecglos&IdGlosowania=46692&KodKlubu=PiS&Decyzja=Przeciw (tu Murdzek nieobecny)
  I głosowanie nad całością ustawy - tu Polska Razem w całości za (też Murdzek nieobecny) i nikt spoza niej w klubie PiS nie głosował wraz z nią - sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=klubdecglos&IdGlosowania=46698&KodKlubu=PiS&Decyzja=Przeciw
  Gowin i Sośnierz chyba w większości głosowań dot. tego prawa się wyłamywali z klubu, ale w tych trzech wszyscy gowiniści zagłosowali zgodnie.

  "od tego wizerunku partii plebanijnej, który i tak ciągnie się za Gowinem"
  To, że się ciągnie za Gowinem, to prawda, ale to durny stereotyp - akurat w obozie PiS Gowin jest najbardziej liberalny, najmniej proklerykalny. To w PO był liderem prawego skrzydła, ale te czasy dawno minęły. Ale niestety - jak miał zostać ministrem obrony, to w "Szkle" była lawina SMS-ów będących aluzjami do "kościelności", a jak został ministrem nauki, to Schmidt z .N martwiła się, że taki konserwatysta zajął się tą dziedziną... Niemniej jurkowcy mimo liberalizmu gowinistów, popierali ich w wyborach, a gdyby zawarto sojusz, to właśnie dla PRz byłoby to najlepsze, jeśli chcą złagodzić ten wizerunek (no chyba że weszliby w sojusz z PSL, ale do tego się coś nie palą - już chyba RN wolą, a wizerunek pronacjonalistyczny byłby najgorszy).
  No a co do prawa farmaceutycznego - akurat Klawiter tym razem zagłosował razem z Polską Razem - wbrew PiS i SolPol.
  Porozumienie Gowin-Kukiz-Jurek-Żółtek miałoby jakieś ręce i nogi. A Ujazdowski coś mówił, że przed wyborami może powstać jakaś propaństwowa siła, którą by poparł - ciekawe, czy to tylko jego nadzieja, czy faktycznie wie, że coś się może szykować.

  Dla porządku - Legion Patriotów wykreślono też 24 stycznia (jak większość z ostatnio wyrejestrowanych partii).

 • ropeng1

  wpolityce.pl/polityka/335079-nowoczesna-sie-rozsypuje-dwoje-poslow-przechodzi-do-schetyny-ludzie-petru-atmosfera-w-partii-jest-fatalna Chyba z .N będzie już chyba tyko gorzej. Porozumienie Gowina z Kukizem i prawicowymi przystawkami byłoby naprawdę fajnie. Moim zdaniem taka koalicja mogłaby powalczyć o kilkanaście do nawet 20%.

 • kazimierzodnowiciel76

  Wipler wystąpił z partii Wolność

  www.facebook.com/wipler/posts/1411599828891337?notif_t=notify_me_page¬if_id=1491848704605731

  obecnie więc nic nie stoi na przeszkodzie aby doszło do porozumienia szeroko pojętych wolnościowców. Ciekawe czy się dogadają czy tak jak zawsze na gadaniu się skończy ?

 • kazimierzodnowiciel76

  Petru zawiesił 3 posłów za brak jednoznacznej deklaracji iż zostają w partii a nie wybierają się do PO
  www.se.pl/wiadomosci/polityka/rozpad-nowoczesnej-petru-zawiesil-trojke-poslow-zwabil-ich-schetyna_978477.html


  natomiast ciekawie zaczyna się robić we Francji gdzie następuje zrównanie się 4 kandydatów Melenchon-Fillon oraz LePen-Macron

  ewybory.eu/wybory-prezydenckie-we-francji-w-2017-roku/

 • karmon90

  Melenchon bardzo dużo zyskał na debatach telewizyjnych. Widoczny jest duży trend wzrostowy dla niego. Gdyby pierwsza tura odbyła się miesiąc później i odbyłyby się jeszcze ze 2 debaty to bardzo możliwe, że Melenchon zawitałby w 2 turze.

  mlodylew - skąd masz info o wspólnym kandydacie na prezydenta Razem i Zielonych? I czy w przypadku wspólnego kandydata będzie to kandydat z Razem, czy z Zielonych?

  To, że IP będzie partią jest dla mnie niemal pewne od samego początku jej powstania. Kolejne odejścia z SLD utwierdzają mnie w tym przekonaniu przy czym kwestią niewyjaśnioną jest, czy IP przerejestruje nazwę z TR na IP, czy założy oddzielną partię. W drugim przypadku będą liczne odejścia z TR do IP. W woj. lubelskim koordynatorem wojewódzkim zarówno w TR jak i w IP jest ta sama osoba. Nie wiem jak jest w innych miejscach, ale może być podobnie. Co do Biedronia to były idealnym kandydatem na prezydenta kraju wysuniętym przez to środowisko(choć i Nowacka mogłaby wykręcić niezły wynik - oczywiście jeśli przeciwko niej nie będzie startował Biedroń).

  Do autora - czekamy na mapę sceny politycznej i prosimy o przygotowanie takowej :)

 • pawmak

  Czy ten koordynator w lubuskim to Maciej Mroczek?
  Zresztą Nowacka też stoi na czele jednego i drugiego, i to ogólnopolsko. Chociaż partia "trzonowo" zaangażowana w IP to raczej BC.
  A od wczoraj znowu na stronie TR uaktywniły się aktualności (i to gł. w kontekście wypowiedzi Nowackiej i Palikota).

  Wipler zrezygnował z aktywności, ale czy formalnie wystąpił? Chyba można tak założyć. Tak czy inaczej to poważne osłabienie dla Wolności - prawa ręka Korwina i jedyna poza nim rozpoznawalna postać w tej partii. Swoją drogą ciekawe, czy w jest w niej jeszcze T. Górski, za którym też się jakaś aferka pociągnęła ostatnio. No i czy jest J. Jagiełło, też ciekawe.

  UP za to na pewno nie opuścił Pol, bo nadal uczestniczy w jej działaniach - choć już nie zasiada w RK.

  Ciekawa rzecz z tymi posłami Nowoczesnej. Nie dementują, ale Schetyna powiedział dziś: "Nie mam wiedzy na temat zmian czy roszad personalnych w innych klubach parlamentarnych." Hmm... W dodatku pochwalił Nowoczesną. Po Golbik bym się może bardziej spodziewał przejścia do UED, no ale do PO to też możliwe. Furgo ciekawe - miał wielokrotne propozycje wejścia do polityki, ale zdecydował się dopiero z powodu wkurzenia na Platformę... To ogarnięty poseł. Bardzo na plus, że na co dzień zajmując się kulturą, zupełnie inaczej niż Mieszkowski wypowiadał się na temat tej g... "Klątwy". KM zachwalał, a GF skrytykował (za to, co zrobiono z autorytetem JP II, kiedy się w Polsce niszczy autorytety).
  No a jeśli przejścia z Nowoczesnej do PO doszłyby do skutku, to byłby symboliczny i mocny cios dla .N. Jak zdublowanie kogoś w wyścigu na okrążeniu.

  UED nie wiadomo, czy cokolwiek skorzysta, ale w sobotę miała radę krajową - liderzy twierdzą, że udaną.

 • geronimo_forever

  Czy wiadomo co się dzieje z Wolni i Solidarni?

 • red.grzeg

  @lewica,
  OK, Partia Razem, do tego IP... Ale pozostaje wielkie pytanie, co z SLD? To nadal hegemon finansowy i rozległy organizacyjnie, z jakimś tam żelaznym elektoratem. Przecież nie odpuszczą startu w wyborach, zwłaszcza że w niektórych sejmikach mają szanse. Czy rezultatem będzie start 3 list lewicowych?

 • mlodylew

  @karmon90 tu masz link:
  trybuna.eu/wroclaw-razem-i-zieloni-wspolnie-powalcza-o-samorzad/

  Rozmowy są bardzo zaawansowane. Z tego co się orientuje to w wielu miastach będą koalicje Razem, Zieloni, ruchy miejskie w wyborach do rad miejskich. Jeżeli będzie jednomyślność co do programu to pójdą w jednym komitecie. Jeden komitet = jeden kandydat na prezydenta. Jest mocna świadomość że wspólny komitet może dać miejsca w radzie.

  @red.grzeg SLD się sypie, kolejne odejście w Łodzi oczywiście przez osobę zaangażowaną w Inicjatywę. W Poznaniu Sojusz nie a sił by samodzielnie wystawić do rady miasta. Co z tego że kasa, jak marazm i brak nowego otwarcia? Młodzi aktywni odchodzą zostają sami doświadczeni wiekowo. W moim powiecie było spotkanie z Czarzastym, zdjęcie całej sali, liczebność nie porywa, najmłodsi w okolicach 50 lat. Jeszcze można pokazać tych co już rządzili i doprowadzili SLD ( i lewicę) tam gdzie jest ( w planktonie).

  Deklaracje o tym że Sojusz jest w stanie wystawić kandydatów w każdym powiecie i w każdej gminie są mocno przesadzone. To balon propagandowy głoszony przez Czarzastego i jego otoczenie. Prawdą jest że Sojusz ma najwięcej członków, ale ilość nie przekłada się na jakość.

  Raczej trzech list lewicowych nie będzie, IP nie ma sił i bardziej opłaca im się kandydować do rad miast. To tam skupia się aktywność mediów. Po za tym Razem nie dopuszczą do powstania osobnego komitetu Nowackiej. Są wstanie być lewicowym skrzydłem koalicji centrolewicowej. W bańce jest już ciśnięcie na taką koalicję na lewo od SLD. Pytanie jest teraz czy Nowacka nie wybierze opcji lewe skrzydło Zjednoczonej Opozycji?

 • karmon90

  Posłowie Nowoczesnej Golbik i Stasiński zrezygnowali z członkostwa w partii i przeszli do klubu PO. Wraz z nimi klub poselski z .N na PO zmienili posłowie Furgo i Augustynowska.

  Zieloni dobrze kombinują idąc z Razem. Samodzielnie Zieloni nie mają poparcia dającego im szanse na jakiekolwiek mandaty, a w koalicji/pod szyldem z Razem taka szansa pojawia się.

  IP myślę, że jeśli pójdzie na samodzielność, powstanie na bazie TR i BC to jak najbardziej byłaby wstanie samodzielnie startować w wyborach parlamentarnych i europarlamentarnych. Wybory samorządowe są najtrudniejsze, ale i w nich myślę, że poradziliby sobie ze startem. Nowacka jest lubiana, więc może pociągnąć za sobą pewną grupę ludzi.

 • chart6600

  Przepraszam za banalną uwagę, ale wszystko zależy od wielkości okręgów wyborczych i w praktyce samo przekroczenie progu wyborczego w realiach wielu województw nie oznacza jeszcze gwarancji uzyskania mandatów w sejmikach...

 • abizabi

  Jak forumowicze wiedzą Wipler opuścił Wolność. Według moich informacji głównym powodem był konflikt z niejakim Anackim (szara eminęcja w partii z dużymi ambicjami i sporą sakiewką, z której finansowano wiele przedsięwzięć). Gdyby ktoś nie odnotował tego faktu, to informuję, że Wolność wbrew obawom otrzyma jednak dotację z budżetu (Sąd Najwyższy uwzględnił apelację od odrzuconego sprawozdania).---------"Rz" pisze o konflikcie w Kukiz 15 (problemem mają byc ambicje posła Liroja).-------N. traci posłów w okolicznościach dużo dla partii grożniejszych niż w przypadku odejść z K'15. Media spekulują o dalszych odejściach. Czy to już koniec partii Petru? Na takie spekulacje chyba jednak za wcześnie. Gwoździem do trumny mogą się jednak okazać wybory samorządowe, gdzie mająca mizerne struktury terenowe partia może poradzić sobie nadspodziewanie słabo.---- @Chart 6600 Nie wiem czy twoja uwaga jest banalna, ale na pewno słuszna. Przy wyborach samorządowych częstym zjawiskiem są małe okręgi wyborcze (5-6 madatów). Rzeczywisty próg wyborczy to najczęściej ok 10%-12%. Paradoksalnie łatwiej uzyskać mandat sejmowy niż sejmikowy.-------- PSL nieco dołuje w sondażach (choć nie ma już takich problemów jak na początku). Mając silne struktury pewnie jednak zaliczy tradycyjnie dobry wynik w wyborach samorządowych. Ciągle jednak liczę, że to ostatnia kadencja sejmowa tej skompromitowanej partii.

 • pawmak

  No rzeczywiście - Kosiniak-Kamysz skompromitował partię, a w najnowszych sondażach dołuje ona jak cholera :D
  www.wprost.pl/kraj/10050684/Najnowszy-sondaz-PSL-wyprzedzilo-Nowoczesna-PiS-odzyskuje-przewage-na-PO.html
  Oh, wait...
  A o nowościach w UPR ani o okolicznościach niewyrejestrowania Polskiej Lewicy nadal nic nie wiemy.

  Są za to jakieś informacje o tej RK UED. M.in. nowego skarbnika wybrano.
  mailchi.mp/cd9548998fb1/co-nowego-w-ued-304-9042017

  LPR w obronie niezawisłości sądów:
  www.lpr.pl/pl/2017/04/11/stanowisko-zg-lpr-w-sprawie-obrony-niezawislosci-sadow/

  @ geronimo_forever
  No coś tam się dzieje.
  www.google.pl/?gfe_rd=cr&ei=TbDhVuWrEOGH8QeJoJ2IDw&gws_rd=ssl#q=wolni+i+solidarni&tbs=qdr:m&spf=417

 • mlodylew

  Wywiad z Nowacką:
  fakty.interia.pl/polska/news-nowacka-bratobojcza-walka-nie-ma-sensu,nId,2380606

  22 kwietnia ma odbyć się konwencja programowa Inicjatywy. Z wywiadu wynika jakby... dystansowała się od Twojego Ruchu. Inicjatywa okazuje się ruchem na prawo od Razem, więcej tam kwestii obyczajowych, z gospodarczych tylko że Razem jest radykalna ekonomicznie.

 • pawmak

  Nie dystansuje się, tylko przyznaje, że TR nie jest aktywny (toteż trudno, żeby był, skoro jeden z jego szefów Palikot się wycofał z polityki...). Przerejestrowanie go na IP byłoby racjonalne (jeśli IP stanie się osobną partią, to TR spokojnie będzie można rozwiązać).

  A Joński to nie odszedł sam z SLD - wystąpił zeń również m.in. niedawny szef młodzieżówki Maciej Onasz.

 • airborell

  Trzech list lewicowych nie będzie. Coraz wyraźniej rysuje się oś SLD+przystawki z jednej strony i Razem+Zieloni+IPl(tam gdzie mają struktury)+ruchy miejskie z drugiej.

 • abizabi

  Oczywiście najrozsądniej byłoby zmienić nazwę TR na IP. TR pobiera dotacje z budżetu i szkoda byłoby je tracić. @airborell A orientujesz się może, w jakiej konfiguracji wystartuje Unia Pracy?----- @pawmak "A o nowościach w UPR ani o okolicznościach niewyrejestrowania Polskiej Lewicy nadal nic nie wiemy" Przyznaję, zapomniałem zbadać sprawę Polskiej Lewicy (obiecuję się za to zabrać po świętach). Czasami zajmuję się pracą i rodziną i zapominam wtedy o tym, co jest w życiu najważniejsze :-). Bez względu na to jednak, co uda mi się iustalić peane jest jedno. Bez względu na to jakbyś zaklinał rzeczywistość, ustawa jest jasna. Niezłożenie sprawozdania musi się wiązać z wykreśleniem partii.----Odnośnie UPR, to nie bardzo jest o czym pisać. Jak mi powiedział zaprzyjaźniony działacz, nowy poseł nadal nie podpisał deklaracji członkowskiej, miało to zostać połączone z planowanym w najbliższym czasie konwentem partii. Ten jednak został przełożony (odbędzie się w maju, czerwcu lub nawet lipcu). Jeśli wtedy pan poseł szeregów UPR, to pewnie już tego nie zrobi (to moja opinia, a nie informacja). Dodatkowo wraz z konwentem władze partii mają zostać zasilone gronem nowych działaczy.------"Kosiniak-Kamysz skompromitował partię, a w najnowszych sondażach dołuje ona jak cholera" Miałem na myśli średnią z sondaży za marzec, a fakt, że .N poparcie spadło nie oznacza, że PSL wzrosło.-----Fakt, że Kamysz robi sympatyczne wrażenie nie zmienia faktu, że reprezentuje beziedeową partię małych interesików.

 • red.grzeg

  Dwie listy lewicowe to powtórka z 2015 r., tylko w innej konfiguracji. Efekt może być zupełnie podobny.

  Razem+Zieloni+IPl(tam gdzie mają struktury)+ruchy miejskie z drugiej.

  Ma to sens, tylko nie rozumiem po co Nowacka która niezupełnie pasuje do Razem, które zbudowało może skromnie ale autentyczne struktury na fali czegoś nowego. (Ale mogę być nieobiektywny bo ja osobiście bardzo nie znoszę Nowackiej).

 • pawmak

  W poglądach chyba pasuje, tylko ze względu na jej przeszłość z Zandbergiem może trudno byłoby nawiązać bliższą współpracę?

  Potwierdzone - PPP nie działa i nie ma zamiaru.
  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/szef-sierpnia-80-polska-partia-pracy-umarla-wywiad/mhc328p

  A BC nie mają jednak radnego w sejmiku śląskim, bo Karolczak podobno odszedł z partii już na etapie budowania struktur.

  Dziś 78 lat kończy SD (zdecydowanie najdłużej istniejąca nieprzerwanie polska partia), a 18 - jako partia - SLD (najsilniejsza partia pozaparlamentarna).

  @ abizabi
  Niczego nie zaklinam, tylko zwróciłem uwagę na fakt niewyrejestrowania PL mimo niezłożenia sprawozdania kilka lat temu - tylko i aż tyle. A 7% PSL to jak na sondaże, zwłaszcza w tej kadencji, bardzo dobry wynik (nawet nie chodziło mi o nagłówek, że wyprzedzili Nowoczesną, choć samo to w sobie w jakimkolwiek sondażu jest sensacją). Zresztą w jeszcze nowszym Kantarze też im urosło.
  wyborcza.pl/7,75248,21640402,najnowszy-sondaz-kantar-public-po-juz-tylko-punkt-procentowy.html?disableRedirects=true
  A chroniczną fobię antyPSLowską możesz mieć, ale na ten moment to jedyna opcja daleka jednocześnie od libertynizmu, populizmu i radykalizmu - i to nie ze względu bezideowość, bo w bezideowej partii byłoby tego wszystkiego po trochu.

 • red.grzeg

  @pawmak, @Nowacka,
  W poglądach tylko trochę pasuje (środowisko Nowackiej często jest nazywana w kręgach związanych z Razem jako "gejokorwiniści", pro-lewicowi wartościowo, ale lekceważący sprawy socjalne.

  Przeszłość z Zandbergiem, to nie byłby aż taki problem skoro dogadywali się pracując razem na jednej uczelni (PJWSTK) - chociaż mnie osobiście strasznie raziło że na debacie przedwyborczej cała lewica była reprezentowana przez akurat dwie osoby z wspólną historią sypiania razem - to było co najmniej niezręczne. Dodatkowo sygnalizowała jak to lewica mająca na sztandarach równość i socjalizm wybiera na swoich liderów osoby z mocno uprzywilejowanych środowisk (złośliwie można dodać, że "heteronormatywne"). Taki Miller, przy swoich wadach, miał jednak autentyczne pochodzenie robotnicze.

  Większe znaczenie przykładałbym jednak do przeszłości politycznej, Razem miało nastawienie bardzo anty-establishmentowe, podkreślając różnice do zmieniających jak rękawiczki ugrupowania polityków (jednym z ich fajniejszych pomysłów kampanijnych był filmik pokazujący transfery międzypartyjne), ze szczególną niechęcią do Millera (którego miała sądzić za "więzienia CIA"), tymczasem Nowacka to jest uosobienie politycznego establishmentu (córka posłanki i wicepremier, z długim CV politycznym - UP, UL, Europa Plus, Palikot, twarz ZLEWu zdominowanego przez Millera, teraz znowu IPl). Taki sojusz może dobrze wyglądać na zarządzie Razem, ale szeregowi razemici którzy słyszali w kółko o "innej polityce" mogą się mocno zniechęcić.

 • red.grzeg

  @PSL
  Może trochę paradoksalnie, ale się okazuje potencjalnie najbliższy mojemu rozumieniu lewicowości. I wydaje mi się że kiedyś Jarosław Flis pisał nieco podobnie.

 • abizabi

  @PAWMAK "Niczego nie zaklinam, tylko zwróciłem uwagę na fakt niewyrejestrowania PL mimo niezłożenia sprawozdania" Nie ma czegoś takiego jak niewyrejestrowanie z powodu niezłożenia sprawozdania. To automat. Twoje odmienne twierdzenia są właśnie zaklinaniem rzeczywistości. Czy naprawdę sądzisz, że pracownicy PKW ryzykowaliby karierę tylko po to, by ewidentnie łamiąc ustawę chronić lewicowy plankton przed wykreśleniem?------"A 7% PSL to jak na sondaże, zwłaszcza w tej kadencji, bardzo dobry wynik" Pisałem o średniej za marzec. Co mam jeszcze wyjaśniac?-----"A chroniczną fobię antyPSLowską możesz mieć" To się nazywa poglądy polityczne. Ty alergiczne reagujesz na PiS (czasami też na fakty, ale to już inna sprawa).-----" (PSL) to jedyna opcja daleka jednocześnie od libertynizmu, populizmu i radykalizmu " Postulat obsadzenia swoimi dziąłaczmi jak największej liczby drobnych posadek rzeczywiście nie jest radykalny ani libertyński.

 • airborell

  Zandberg też był w UP przecież ;).

  BN jest akurat najmniejszym problemem w porównaniu z paroma posteseldowskimi aparatczykami. Na szczęście w tych wyborach koalicje zawiera się lokalnie.

 • pawmak

  W UL też Zandberg był.

  @ ab.
  To Polska Lewica została do cholery wyrejestrowana, czy nie?
  "Pisałem o średniej za marzec." Pisałeś o porównaniu wyniku z Nowoczesną.
  "To się nazywa poglądy polityczne. Ty alergiczne reagujesz na PiS (...) Postulat obsadzenia swoimi dziąłaczmi jak największej liczby drobnych posadek". Brzmiałoby logicznie, gdyby nie to, że skala obsadzania przez PiS jest wyjątkowo porażająca. Choć takiego "postulatu" nikt nie wysuwa - chodzi o linię ideową i polityczną danych ugrupowań. A PiS to się zachowuje ogólnie jak porąbany i to nie jest moja wina. Kiedyś go lubiłem (tylko nie popierałem ze względu na sprzeczne ze stanowiskiem JPII poglądy na karę śmierci) i byłem zdec. zwolennikiem POPiS-u.

 • abizabi

  @PAWMAK " art. 38c ustawy o partiach politcyznych "1. W przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie określonym w art. 38 ust. 1 Państwowa Komisja Wyborcza występuje do Sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji." Jak bardzo trzeba być odpornym na rozumienie prostego tekstu, żeby dalej się upierać?

 • geronimo_forever

  Jakby B Nowacka była taka super to wynik wyborczy byłby inny w 2015r. Mam wrażenie, że ona nie rozumie Mas zresztą to było widać podczas kampani wyborczej. Sama IP to takie środowisko młodych karierowiczów - uciekinierów z SLD, które wiele tej partii zawdzieńcza np. taki Joński i też pytanie czy te Panie i ci Panowie rozumieją potrzeby zwykłych ludzi...wątpie. A teraz z innej beczki, jak sądzicie jaki jest cel Wolnych i Solidarnych? Grają na przystawkę PiS, czy będą dażyli bardziej ku narodowcą? K. Morawiecki broni działań swego syna, ale politycznie chyba zmierza w inną stronę, przynajmniej nie podobają mu się wszystkie działania PiS.

 • abizabi

  @geronimo_forever "jak sądzicie jaki jest cel Wolnych i Solidarnych?" Tego oczywiście do końca nie wiadomo, ale jeszcze w czasie kampanii parlamentarnej w środowisku RN krążyły pogłoski, że Morawiecki pragnie jedynie wspierać karierę syna. Mówiło się, że gdyby PiSowi zabrakło kilku głosów, to ludzie wywindowani przez Morawieckiego na biorące miejsca opuszczą klub i będą jawnie wspierać rząd Szydło (to miała być dodatkowa karta przetargowa młodego Morawieckiego). Co ciekawe większość protegowanych Morawieckiego (Zyska, Siarkowska, Zwiercan) rzeczywiście jest już poza klubem, choć w różnych kołach, a sam marszałek senior wielokrotnie jawnie wspierał PiS wbrew stanowisku K'15. W kampanijnych pogłoskach jest za tem chyba sporo prawdy.

 • pawmak

  Ale przy czym się niby upieram, wytłumaczysz mi? Że PL nie wyrejestrowano, czy że złożyła sprawozdanie za 2008 rok???

 • pawmak

  Że wyrejestrowano, znaczy się (skoro nie złożyła).

 • abizabi

  @PAWMAK Twierdziłeś jakiś czas temu, że dla PL zrobiono wyjątek (PKW i sąd zawarły jakiś spisek, żeby ją ratować jawnie łamiąc prawo?). Zresztą sprawę udało mi się jaką godzinę temu wyjaśnić. PL sprawozdanie złożyła. Za skuteczne złożenie sprawozdania uważa się także nadanie go pocztą przed upływem terminu, co też zrobiono. Poczta Polska była jednak uprzejma zgubić przesyłkę, przez co do PKW sprawozdanie PL dotarło z dużym opóźnieniem, stąd też po upływie terminu składania sprawozdań ukazała się nieprawdziwa informacja o niezłożeniu przez partią sprawozdania.-----""Pisałem o średniej za marzec (sondażowej PSL)." Pisałeś o porównaniu wyniku z Nowoczesną" ...i średniej za marzec, a ta była o 1% niższa niż za luty. To akurat fakt i nie rozumiem dlaczego znów obrażasz się na rzeczywistość.

 • pawmak

  Bo to była wyjątkowa sytuacja, przy czym się miałem upierać? A PSL może i miało o 1 rozumiem punkt proc. niższą średnią, ale jeśli to jest dołowanie i specjalnie się o tym pisze i okrasza się to takim tekstem, żeby wkurzyć jednego z forumowiczów, a natychmiast okazuje się, że jednak im rośnie w sondażach, to wygląda to śmiesznie :)

 • abizabi

  @PAWMAK "Bo to była wyjątkowa sytuacja, przy czym się miałem upierać? " Utrzymywałeś, że PL nie została skreślona pomimo nieżłożenia sprawozdania. Dlaczego się przy upierałeś, to już pytanie nie do mnie.----"A PSL może i miało o 1 rozumiem punkt proc. niższą średnią, ale jeśli to jest dołowanie " Jak się ma średnią 6 i spada nam do 5, czyli granicy progu, to można napisać, że "nieco dołuje".----"specjalnie się o tym (sondażach PSL) pisze i okrasza się to takim tekstem, żeby wkurzyć jednego z forumowiczów" Naprawdę, jeśli sądzisz, że specjalnie dla Ciebie zacząłem darzyć PSL niechęcią, to przeceniasz swoją rolę.-----"natychmiast okazuje się, że jednak im rośnie w sondażach, to wygląda to śmiesznie :)" Jeszcze raz (nie wiem który) wyjaśniam. Miałem na myśli średnią za marzec, a nie dokonywałem przewidywań na kwiecień. Zresztą w tym samym zdaniu wróżyłem ludowcom dobry wynik w wyborach samorządowych (niestety).

 • pawmak

  Oj wiadomo, że specjalnie prowokujesz, wypisując te same hejterskie teksty zawsze o tej partii. A wróżyć im dobry wynik w samorządowych - no wielka sztuka... A 1 punkt naprawdę o niczym nie świadczy i właśnie się o tym przekonałeś. A co do PL, to przecież tak dokładnie było - ze strony PKW nie wynika, że poczta zgubiła przesyłkę, a jeśli w dzień wielkanocny dostałeś taką informację, to już inna sprawa. A to było prawie rok temu, kiedy sam z siebie obiecałeś zrobić jakieś śledztwo i podać wyniki. Dobra, dosyć...

 • abizabi

  @PAWMAK " A 1 punkt naprawdę o niczym nie świadczy i właśnie się o tym przekonałeś" Podałem suchy fakt, nie wskazując, że rostrzyga o czymkolwik na przysżłość. Tradycyjnie więc nie polemizuj z tezami, które nie padły z mojej strony. Gdybym był przekonany, że to pogrzeb ludowców, to nie pisałbym o przypuszczalnym dobrym wyniku samorządowym. Ja bowiem w przeciwieństwie do Ciebie nie mam w zwyczaju obrażać się na rzeczywistość. Gdyby PSL urosło do 15%, też przyjąłbym ten fakt do wiadomości (choć ze smutkiem). Paniał?------"A co do PL, to przecież tak dokładnie było - ze strony PKW nie wynika, że poczta zgubiła przesyłkę" Za to z ustawy wynika, że zaniechanie wykreślenia partii, która nie złożyłą sprawozdania jest niemożliwe. Twierdziłeś, ze jest inaczej.----"jeśli w dzień wielkanocny dostałeś taką informację, to już inna sprawa" Okazało się, że wystarczy dostatecznie intensywnie popracować z wyszukiwarką (w Wielkanoc działa równie dobrze jak w dni powszednie). Masz niewierny Tomaszu wiadomosci.wp.pl/pkw-odrzucila-sprawozdania-niektorych-partii-6037111338472577a ------"A to było prawie rok temu, kiedy sam z siebie obiecałeś zrobić jakieś śledztwo i podać wyniki." A potem zwyczajnie zapomniałem. Można mnie za to rozstrzelać, bo to było naprawdę podłe. A co ja przepraszam jestem taksówkarz, który się spóźnił? Nie masz mnie na liście pracowników, a plankton to moje hobby i twoje złośliwe uwagi są nie na miejscu.-----"wypisując te same hejterskie teksty zawsze o tej partii" Chłopie masz w zwyczaju pisać epitety o PiS, która PO-PSL przy swoich licznych wadach przewyższa o klasę, niepochlebnie wypowiadasz się sympatycznym K'15 i bronisz członka bezpieki mordującej polskich bohaterów, ale kiedy tylko ostrzej skrytykuje się PSL zaczynasz biadolić. Naprawdę trochę konsekwencji.

 • rewkons

  Siarkowska jest związana z Morawieckim? A w jaki sposób? Ani ona z Wrocławia, ani z Solidarności Walczącej, a towarzysko to bardziej z RN i MW się zna...

 • pawmak

  @ ab.
  Podałeś suchy fakt, ale po pierwsze kompletnie nieistotny (o czym najlepiej świadczą choćby ostatnie sondaże IBRiS-u i Kantara), a po drugie opatrzyłeś go zgranym hejterskim komentarzem, w domyślnym celu.
  "Za to z ustawy wynika, że zaniechanie wykreślenia partii, która nie złożyłą sprawozdania jest niemożliwe. Twierdziłeś, ze jest inaczej." Nie twierdziłem, tylko nie byłem pewny ze względu na sytuację z PL. Kto chce znać informacje o sprawozdaniach, musi otworzyć stronę PKW - a natknąć się na artykuł z jakiegoś portalu nie musi. A jak chciałeś coś udowodnić, to mogłeś to od razu wyguglować i podrzucić. A co do czasu - to już napisałem, kto co sam z siebie obiecywał, więc głupot nie pisz.
  "PiS, która PO-PSL przy swoich licznych wadach przewyższa o klasę". Tyle tylko, że w rzeczach negatywnych. Masz klapki na oczach, to trudno.
  "niepochlebnie wypowiadasz się sympatycznym K'15" - no strasznie sympatycznych jest tych wiele hejterskich wypowiedzi... Nawet z badań wynika, że zwolennicy tego ugrupowania najczęściej używają języka nienawiści. Wolę Kukiz'15 niż PiS, ale pozwól mi łaskawie nie popierać populistów.
  "bronisz członka bezpieki mordującej polskich bohaterów" - tak, i jeszcze popieram ich mordowanie... To, co mogę powiedzieć najbardziej pasującego do dzisiejszego dnia - wychrzaniaj.

 • abizabi

  @rewkons Morawiecki miał olbrzymi wpływ na obsadzanie list wyborczych. Z tego, co słyszałem, to jedynka dla Siarkowskiej była pomysłem mocno przez niego wspieranym.

 • abizabi

  @PAWMAK"Podałeś suchy fakt, ale po pierwsze kompletnie nieistotny" Czyli spadek średniej za marzec o 1% jest nieistotny, ale wzrost o 0,3% w pojedynczym kwietniowym sondażu już tak.----"A jak chciałeś coś udowodnić, to mogłeś to od razu wyguglować i podrzucić. A co do czasu - to już napisałem, kto co sam z siebie obiecywał, więc głupot nie pisz. " Zapomniałem i nie wiem czego oczekujesz. Na kolanach mam błagać forumowiczów o przebaczenie, czy jak?----"Masz klapki na oczach, to trudno" Nie po prostu przez osiem lat mieszkałem w Polsce i czerpałem wiedzę nie tylko z TVN24 i GW.-----"no strasznie sympatycznych jest tych wiele hejterskich wypowiedzi... " Nie to co Niesiołowski, Pitera czy Olszewski.-----"pozwól mi łaskawie nie popierać populistów" Pozwalam. Popierać "nepotystów" też pozwalam, z którego to prawa skwapliwie korzystasz.-----"tak, i jeszcze popieram ich mordowanie..." Przez wiele postów broniłeś majora bezpieki absurdalnie próbując dowieś, że przez lata pracy dla komunistycznej bezpieki nie zorientował się, że była zbrodnicza (nawet uczetniczą w pacyfiakcji oddziału żołnierzy wyklętych się nie zorientował). Jeśli ten facet nie był szemraną postacią, to rzeczywisćie cierpiał na jakąś totalną niemożność orientowania się w rzeczywistosci, że właściwie powinien zamieszkać w ośrodku zamkniętym i miec przydzieloną opiekunkę. Teritum non datur.

 • abizabi

  @redobserwer Skoro robię już remant starych spraw, to jakiś (odłegły) czas temu pytałeś mnie, kiedy SD otrzymywała dotację. Było to po wyborach w 2001 r. SD jako formalnyczłonek koalicji SLD-UP SD miała prawo do ułamka dotacji. Szybko jednak pozbawiona ją tego przywileju ze względu na błędy w sprawozdaniach finansowych.

 • geronimo_forever

  Czy M. Morawiecki ma być ala technokratą, który przejmię schedę po J. Kaczyńskim? Czy w to gra K. Morawiecki? Jest to naprawdę ciekawe.

 • red.grzeg

  Błagam, tylko nie znowu Baumann.

 • red.grzeg

  Zandberg był też w Młodych Socjalistach. Też tego sporo, ale jednak mniej.

 • pawmak

  @ abizabi
  I również radosnych świąt życzę. Ale nie każdy lubi chrzan.

 • abizabi

  O starym bezpieczniaku napisano tu już chyba wszystko, więc nie zamierzam się powtarzać. Chciałem tylko zaznaczyć, że facet, który nie szczędzi innym mocnych słów i miewa kontrowersyjne poglądy nie powinien się obrażać na nieprzychylny komentarz pod adresem ludowców. Tak w ogóle PAWMAK chłopie, czy ja po tobie jechałem, gdy kilka miesięcy temu z niekłamaną satysfakcją donosiłeś na tym forum, że PSL średnie poparcie wzrosło z 3,5% do 4,7%? Wesołych Świąt, niektórzy bazie i gałązki bukszpanu wolą od koniczyny.

 • abizabi

  Z innej beczki. Według ostatnich sondaży we Francji wszystko się może zdarzyć, łącznie z prezydentem z komunistycznego planktonu. Różnice między Le Pen, Macronem Melenchonem i Fillonem stopniały do poziomu błędu sondażowego (odpowiednio 22,22,20 i 19%).

 • abizabi

  Jeszcze Aprapo sprawozdań. Mało kto wie, że sprawozdania w terminie (bodaj za 2010 r) nie złożyła też Wolność i Praworządność (wiem, czym to było spowodowane, ale mniejsza o to). JKM dla uniknięcia paniki ordynarnie okłamywał sympatyków, utrzymując, że partii nie grozi wykreślenie. Wykreślenia trochę jednak odsunięto stosując formalne sztuczki. Zabieg okazał się dość skuteczny. WiP przed wykreśleniem zdążyła dokonac samorozwiązania, a w jej miejsce utworzono znane wszystkim KNP. Dość podobna historia przydarzyłą się też Palikotwi i jego pierwszej partii.

 • kazimierzodnowiciel76

  We Francji mamy kolejny poważny skandal wyborczy, który zaważy na ostatecznym wyniku pierwszej tury wyborów prezydenckich a możliwe że i na ostatecznym wyniku również. W wyniku "błędu" 500000 kart do głosowania dla obywateli francuskich mieszkających poza Francją zostało wysłanych podwójnie !!! Może oznaczać to iż wybory zostaną przez to w przyszłości unieważnione i powtórzone, jeśli różnice między przegranymi a wygranymi byłyby niewielkie. Na razie w badaniach różnice między 4 kandydatów to tylko 3-4 % ewybory.eu/wybory-prezydenckie-we-francji-w-2017-roku/

  www.express.co.uk/news/world/792112/Marine-Le-Pen-French-election-votes-computer-Emmanuel-Macron

 • pawmak

  @ ab.
  Po pierwsze nie pamiętam kontekstu tej sytuacji (choć nie sądzę, żebym to okraszał jakimś prowokacyjnym hejtem), po drugie to jednak inne proporcje. Co do WiP, chodzi o 2009 rok, w 2010 już zostali wykreśleni (choć likwidacja nastąpiła w 2011 i wtedy można było zarejestrować UPR-WiP). Z Ruchem Poparcia guzik podobna, bo po prostu nie złożyli sprawozdania, sądząc, że nie trzeba, jeśli nie rozpoczęli działalności (zresztą Palikot sam przyszybszył jego wyrejestrowanie).
  Ale ostatnio w podobnej do Ruchu Poparcia, acz najidiotyczniejszej sytuacji znaleźli się Republikanie RP, których wykreślono, bo nie złożyli sprawozdania za 2015 rok, kiedy zostali zarejestrowani... 2 dni przed Sylwestrem.

 • abizabi

  @PAWMAK "nie sądzę, żebym to (informacje o lepszych notowaniach PSL)okraszał jakimś prowokacyjnym hejtem), po drugie to jednak inne proporcje" Dla Ciebie samo wspomnienie o zniżce notowań było niedopuszczalne. Poza tym zaś jak widzę średni wzrost o 1,2 to ważna informacja, a spadek o 1% już nie.------Jeśli chodzi o WiP to rzeczywiscie był rok 2009 r. Postanowienie o wykreśleniu sąd wydął w 2010 r., ale celowo złożono apelację (choć jej wynik mógł być tylko jeden), aby odwlec wykreślenie.-----"Z Ruchem Poparcia guzik podobna," Zapomniałem, że nawet na zupełnie neutralne komentarze reagujesz agresywnie. Podobne, bo w obu przypadkach partie wykreślono przez idiotyczne niedopatrzenie. Obaj liderzy też szli w zaparte i konsekwentnie twierdzili, że nie popełniono żadnego błędu.

 • pawmak

  Palikot po prostu był zdziwiony, ale szybko to przyjął do wiadomości i zamiast opóźniać wyrejestrowanie, przyspieszył. Od groma jest przypadków niedopatrzeń i te 2 nie wykazały się szczególnym podobieństwem.
  Co do wzrostu - nadal nie znam kontekstu. Teraz sondaże podejrzewam (bo nie znam tych danych) były na wyższym poziomie (wtedy ten 1 punkt byłby mniejszymi proporcjami), ale nawet jak nie, to po pierwsze 1 punkt nigdy nie jest ani górowaniem ani dołowaniem, a po drugie zawsze można unikać bezsensownych prowokacji. Nie napisałem poza tym, że niedopuszczalne, tylko że śmieszne (w całym kontekście).

 • abizabi

  @PAWMAK Rzecz w tym, że PKW nie "nadużyła biurokratycznych procedur" jak wtedy mówił Palikot, tylko dokonała rutynowej czynności nakazanej przez prawo. Żądanie sprawozdań pod rygorem wykreślenia z rejestru ma głęboki sens (pozwala usunąć partie de facto martwe). Jak ktoś chce się bawić w wielką politykę, to powinien o podstawoych formalnościach trochę wiedzieć. Przypadków wykręślenie partii nieskłądających sprawozdań jest sporo, ale rzadko dotyczą aktywnych politycznych graczy z bagażem doświadczeń, którzy przez niedbałość dopuścili się zaniedbania. Ponownie nie rozumiem czym się emocjonujesz.----PSL, które trochę podniosło się od wyborów jak dotą nie osiągnęło średniej wyższej niż 6%, więc 1% to sporo. Można zatem napisać, że przy takiej zmianie lekko (takiego słowa użyłem) dołuje lub rośnie.--------"o drugie zawsze można unikać bezsensownych prowokacji" Na przykład idiotycznego czepiania się neutralnej uwagi o wykreśleniu dwóch partii.

 • pawmak

  No nie czepiania się, bo sugerowałeś analogię. Nie będę po raz enty tłumaczyć. A PSL no cóż - w prognozach Paladego ma średnią 7%, więc jednak większą niż 6.
  twitter.com/MarcinPalade/status/854228793032151040
  W dodatku to 2 razy więcej niż podobno tych parę miesięcy temu, co tylko potwierdza różnicę w proporcjach. Zawsze lepiej kulą w płot starać się nie walić.
  ___
  Z tego, co Protasiewicz dzisiaj mówił, będzie kombinowany jakiś sojusz Nowoczesna-UED-IP-DWP-może Biedroń-zapewne SD i BC (chociaż BC to może trochę ciążyć ku SLD, przynajmniej Rozenek zdaje się mieć takie skłonności). W najdalszej perspektywie może z tego (pewnie oprócz SD, bo statut i tradycja zabraniają) powstać nawet wspólna partia. Połączenie .N i UED byłoby całkiem naturalne.

  PPP nie istnieje, ale życzenia świąteczne zamieściła.
  www.partiapracy.pl/

 • abizabi

  @PAWMAK "PSL no cóż - w prognozach Paladego ma średnią 7%, więc jednak większą niż 6." Zero umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ja pisałem o średniej z sondaży z kilku ośrodków. Ty zaś przedstawiasz rozkład poparcia w różnych częściach kraju na podstawie jednego sondażu (wynik w tym pojedynczym sondażu rzeczywiście wynosi 7%,). Nie kwestionuje, że PSLpowi wzrosło średnie poparcie od czasu wyborów (podkreśliłem to nawet w komentarzu, który tak Cię wzburzył), bo w przeciwieństwie do Ciebie nie obrażam się na fakty.

 • abizabi

  @PAWMAK "Połączenie .N i UED byłoby całkiem naturalne." I nie dające .N zupełnie nic. Plujący Niesiołowski i mający nienajlepszą opinię Protasiewicz mógliby być nawet wartością ujemną. Sens miałoby przyjęcie Huskowskiego (choć zysk raczej niewielki)

 • pawmak

  Nie wiem, w którym jakoby to podkreśliłeś, ale jeśli im ewidentnie wzrosło (niezależnie od szczegółów), to pisanie o "dołowaniu" jest raczej manipulacją (i klasycznym naginaniem faktów), bo coraz wyższy poziom jest stabilny.

 • karmon90

  Niesiołowski i Kamiński (ciekawe ile konserwatyzmu w nich zostało, swoją drogą jeszcze jakieś 2 lata temu Niesiołowski negatywnie wypowiadał się o liberalizacji przepisów dot. aborcji) w sojuszu z Kaliszem i Nowacką - ale by było.

  UED samodzielnie nie zdziała nic, więc przytulenie się do Nowoczesnej z perspektywy UED jest najsensowniejsze. Ciekawe jak IP i DWP połączyliby swoje pomysły dotyczące gospodarki z Nowoczesną. Z jednej strony podatki progresywne, a z drugiej liniowe. Z jednej strony Nowacka broniąca przywilejów emerytalnych, a z drugiej Petru chcący takie przywileje zlikwidować.

 • pawmak

  A Nowoczesna niedługo może być w takiej sytuacji, że wszystkie ręce na pokład. Zyskałaby pełne prawo do tradycji, do której i tak się odwołuje (np. dzisiaj poprzez głośne uczczenie urodzin Mazowieckiego). A Niesiołowski jest popularny w mocno antypisowskim, liberalnym elektoracie. Poza tym doszedłby jeszcze Kalisz i może inni znani lewicowcy, z tym że wtedy trochę tą wolnorynkowość by rozmyli. Ale zamiast niej mogliby postawić na bycie nieplatformerską alternatywą liberalno-lewicującą. Sporo mógłby im dać Frasyniuk, ale musiałby się dać namówić, przynajmniej na mocne poparcie.

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie wiem, w którym jakoby to podkreśliłeś" Już w pierwszej odpowiedzi na Twoją zaczepkę wyraźnie napisałe, że "miałem na myśli średnią sondaży". Później powtórzyłem to jeszcze, ale jak widze twoja pogarda dla rzeczywistości dotyczy też wpisów na forum, które masz przed nosem.-----"pisanie o "dołowaniu" jest raczej manipulacją" Pisanie o pewnym spadku (sytuacji, w której się "nieco dołuje") jest pisaniem o faktach. Jak rozumiem jednak ludowcy to nasze największe społeczne dobro i sianie takiego defetyzmu to czysta działalność antypaństwowa :-)

 • pawmak

  Miałeś na myśli jak piszesz, że w średniej spadło, a nie że wzrosło od wyborów. Albo zacytuj właściwy cytat, albo nie wymyślaj. I daj ogólnie se na luz.

 • abizabi

  @PAWMAK Jeśli dalej udajesz, że nie umiesz czytać, to naprawdę nic nie poradzę. Średnia za marzec jest o 1% niższa nią średnia za poprzedni miesiąc, nie zmienia to faktu, że to i tak więcej niż sądażowy powyborczy dołek. Nie wiem, czego można tu nie rozumieć...------"I daj ogólnie se na luz" To nie ja się denerwuję na wieść o penej sądażowej zniżce i nie ja też dziwnie się ożywiam pod wpływem krótkiej notki, że WiP niezłożyło sprawozdania podobnie jak Palikot.--------------------- Odnośnie porozumienia .N, UED, IP, BC to raczej nic dobrego z tego nie wyjdzie. Spoiwo w postaci anty PiSowości to zdecydowanie za mało. Neoliberalna .N, pogrobowcy Palikota, kilku sfrustrowanych byłych posłów PO to zaiste dziwaczna mieszanka. Te elektoraty prędzej sie odejmą niż zsumują. Dziedzictwo śp. Mazowieckiego zaś oczywiscie nie zaszkodzi, ale wyborczo jest pozbawione wartosći, gdyby było inaczej UW istniałaby nadal.

 • abizabi

  Korekta "sondażowy dołek"

 • pawmak

  Tak, sądażowy... I januszowe partie były równe względem okoliczności wykreślenia, i PSL-owi zaczęło spadać, i wartość może być "ujemna". I jeszcze innych ucz ze zrozumieniem czytać, jakbyś sam świetnie potrafił... Dziękuję.

 • pawmak

  Ok, korekta co do dołka mi umknęła.

 • abizabi

  @PAWMAK Krótko pisząc, sytuacja dwóch partii, któe wykreślono ze względu na nieżłożenie sprawozdania nie jest w zaden sposób podobna, a pomimo twardych danych, choć PSL-owi w sredniej za marzec spdło, to nie tak naprawdę nie spdało. Dowodem na to jest fakt, że robię literówki. PS Apropo "ujemnej wartości" to jest domorosły polonisto poprawne sformułowanie, pod warunkiem, że używa się go w znaczeniu bliskim matematycznemu, tak jak uczyniłem to ja w opisanej sytauacji (moim zdanie przyjęcie Niesiołowskiego zmniejszy zamiast zwiakszyć poparcie ergo odejmie poparcie). Sformułowanie "wartość ujemna" znajdziemy nawet w tekstach ustaw. Pewien znany polski politych z paskudna plamą na życiorysie wyróżniał jeszcze "plusy ujemna", ale to już zupełnie inna historia.

 • abizabi

  oczywiście "plusy ujemne"

 • pawmak

  Dobrze, wartość ujemna może być w budżecie (np. firmy), ale nie w tym znaczeniu, w którym go użyłeś, czyli w przeciwieństwie dodanej (bo tą jest odjęta), litości... I przestań w ogóle już chrzanić.

 • abizabi

  @PAWMAK Nie wierzę, ze to robie, ale niech będzie... 6 + (-2)=4. Dwa w zaprezentowanym działaniu jest wartością ujemną (podobnie jak Niesiołowski, który po dodaniu go zmniejszy poparcie). Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć? Twój upór jest zaiste godny podziwu. ----"przestań w ogóle już chrzanić" Ty zaś czepiać absolutnie wszystkiego. Nie zamierzam polubić PSL, albo uznać, że ich średnia sonadażowa za marzec jest wyższa (choć jest inaczej) tylko dla tego, żeby sprawić Ci przyjemność.

 • pawmak

  Wystarczy, że nie będziesz przy byle okazji (albo bez okazji) ujadał, jaka to okropna, obrzydliwa i zła partia i szydził z konserwatywnych wyborców, którzy nie lubią populizmu. A owe 2 jest ODJĘTE od 6, więc jest to wartość odjęta. No chyba że jeśli Frasyniuk to +2, to jest on wartością dodatnią (a absolutnie nie dodaną). Zaiste zajebiste :P

 • abizabi

  @PAWMAK "A owe 2 jest ODJĘTE od 6, więc jest to wartość odjęta. No chyba że jeśli Frasyniuk to +2, to jest on wartością dodatnią (a absolutnie nie dodaną). Zaiste zajebiste :P" No Stary. Jeśli odejmowanie liczb dodatnich i sumowanie liczb ujemnych to dla CIebie to samo, to ja już nie podejmuje się zrobić to, czego twój matematyk w gimnazjum nie dał rady. Co ma do sprawy Frasyniuk, to już wiesz Ty sam jeden (czynienie wstawek zupełnie nieapropo to twój znak firmowy).-----
  "Wystarczy, że nie będziesz przy byle okazji (albo bez okazji) ujadał, jaka to okropna (jest PSL)" W przeciwieństwie do Ciebie widziałem wielu ludowców z bliska i nie wypieram ze świadowmości, że to formacja wyrosła z drobnego płazu konformistów, którzy legitym,izowali PRL dla drobnych osobistych korzyści. Poza tym oczywiscie monopol na ostre (czasem wręcz chamskie) uwagi o innich partii zachowujesz tradycyjnie dla siebie. Może Ci się to w głowie nie mieści, ale można mieć inne poglądy niż twoje jedynie słuszne.---"szydził z konserwatywnych wyborców, którzy nie lubią populizmu" Z konserwatywnych wyborcó nigdy nie szydziłem. Po prostu trochę śmieszy mnie twoje tworzenie wielkich ideowych teorii do drobnego cwaniactwa.

 • pawmak

  Może i wyrosła i może i widziałeś jakichś lokalnych działaczy, ale to mnie nie interesuje, tylko obecna góra na tle innych partii. Jakbyś umiał czytać ze zrozumieniem, to dawno byś to pojął... Giertych na razie partii nie założył, choć gdyby to zrobił, też miałbym pewne wątpliwości, czy ją poprzeć. Gowin populistą nie jest (chyba że w niewielkim stopniu), ale populistom się podporządkował i za daleko w tym zabrnął. A PO za mało konserwowa jest.

  "Co ma do sprawy Frasyniuk." Dokładnie to samo, co Niesiołowski.
  Z matmy akurat najlepszy nie byłem, ale tu się rozchodzi o kwestie językowe. Robisz łamańce i tyle, nic to nie da.

 • pawmak

  A od wstawek nie a propos to nie ja jestem tutaj specjalistą, tylko dobrze wiesz, kto. I zamilcz wreszcie. A ja żadnych chamskich uwag raczej nie czynię jeśli chodzi o partie, tylko opisuję kierunek polityczny, jak się wkurzę z uzasadnionego powodu.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci