Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Kilka akapitów o Macierewiczu

planktonpolityczny

Clipboard015

Następny weekend będzie politycznie bardzo gorący - Francuzi wybiorą prezydenta, a PiS zorganizuje kongres. Według plotek, Antoni Macierewicz może stracić stanowisko. Pojawiają się przy tym głosy, że Macierewicz odejdzie z PiS i być może znów zwiąże się z Ruchem Katolicko-Narodowym, który opuścił w 2012 r. Problem w tym, że nie ma z kim opuścić, o czym później.

Tutaj trzeba zaznaczyć, że Macierewicz sam sobie zasłużył na partyjną karę. Wiele jego działań budziło kontrowersje w kraju i za granicą. Odeszła 1/3 generałów i ponad 200 pułkowników. Wielu uważa, że minister bardzo osłabił armię. Do tego doszło całkowite ignorowanie innych ośrodków władzy państwowej - premier, prezydenta i prezesa, co już jest politycznie niebezpieczne. Promowanie Misiewicza przelało czarę goryczy. 

Od razu pojawiły się pytania, dlaczego Macierewicz działał tak ostentacyjnie, ignorując mocniejszych od siebie oraz elektorat. Dlaczego uparcie narażał wizerunek swój i PiS, który zakończył się osłabieniem sondażowym. Główna teoria jest taka, że rozpychaniem się w przestrzeni rządowej i medialnej pokazywał swoją moc, niezależność od prezesa i tym samym tworzył własne stronnictwo na prawicy. Jednak obecny brak poparcia w PiS dla jego pokazuje, że albo jego plan całkowicie nie wypalił, albo nie o to chodziło.

Ja jestem fanem tej drugiej opinii. Macierewicz jest jednym z niewielu czynnie działających polityków, którzy w opozycji działali już przed Solidarnością. Przed wyborami 2015 r. przez 20 lat zasiadał w Sejmie, był już ministrem spraw wewnętrznych, wiceministrem obrony narodowej, szefem kontrwywiadu, a nawet zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Od 2007 w ramach sojuszu PiS/RK-N aktywnie działał w partii Kaczyńskiego. Od 2010 r. jest spiritus movens ruchu smoleńskiego pod sztandarem PiS. Przez ostatnie lata urósł na 2. najpopularniejszą osobę na prawicy, był twarzą radykalnego skrzydła partii. Jego zaangażowanie wśród "ludu pisowskiego" zaowocowało zabetonowaniem tej części elektoratu, co doprowadziło m.in. do porażki inicjatywy Solidarnej Polski.

Po wyborach Jarosław Kaczyński zajął wygodną pozycję "naczelnika państwa". Miejsce w historii zajęli już Andrzej Duda - jako prezydent, Beata Szydło - jako premier czy obaj marszałkowie. Popularność i pamięć zyskał Mateusz Morawiecki, stanowiska wicepremierów Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Ogromne wpływy i wolną rękę dostał Zbigniew Ziobro i jego współpracownicy. Władzą w partii, parlamencie, państwie i spółkach podzielili się członkowie zakonu PC.

Zyski Macierewicza, drugiej osoby w PiS, to stanowisko ministerialne oraz jedno z 6 stanowisk wiceprezesa partii. Bardzo skromnie. A Macierewicz jest ambitny, o czym świadczą liczne rozłamy związane z walką o władzę w różnych partiach w przeszłości. Tymczasem de facto zajmuje miejsce w drugim szeregu w nowym rządzie. Musi więc swój oficjalny status podwyższyć niekonwencjonalnymi działaniami jak prezentowanie niezależności oraz lekceważenia dla innych. Chciał pokazać, że wbrew strukturą jego pozycja, to nie jeden z ministrów, czy jeden z wice, ale samodzielny byt, kolejny ośrodek władzy. Być może miała to być kopia "ulicy Wierzbowej" sprzed 80 lat.

To się jednak nie udało. Zakon zareagował bardzo szybko, sojuszników wokół Macierewicza okazali się mało liczni. Ponoć nie może liczyć na żadnego parlamentarzystę. Co będzie dalej, okaże się w sobotę. Ale szansa na nowy planktonowy byt wydaje się iluzoryczna.

SPIS WSZYSTKICH PLANKTONOWYCH PARTII >>

Komentarze (52)

Dodaj komentarz
 • awdar1

  Macierewicz nigdy nie był w PE. Jarek chciał go wypchnąć tam otatnio, ale się nie dał. Ciekawe, czy jakby co, to jego odwieczny ziomek, Naimski, wymiksowany z Ministerstwa Energii, które przecież było stworzone z myślą o nim, pójdzie z nim.

 • airborell

  To będzie ten kongres czy go nie będzie?

 • kazimierzodnowiciel76

  @awdar1

  www.europarl.europa.eu/meps/pl/23885/ANTONI_MACIEREWICZ_home.html

 • awdar1

  Ok, mój błąd, nie brałem pod uwagę tego czasu, gdy byli tam ludzie, których nikt nie wybrał.

 • karmon90

  Kongres PIS jednak się nie odbędzie.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21656470,kongres-pis-przesuniety-znowu-rzeczpospolita-partia-szuka.html

 • marecki384

  Szalony Antek do psychiatry

 • abizabi

  Nie jestem jakimś wielkim antkologiem, ale z tego, co słyszałem paru parlamentarzytów Antek jednak by znalazł. Dla "ludu smoleńskiego" jest bardzo wiarygodny i potrafi wzbudzać prawdziwe emocje. Byc może wystarczyłoby mu paliwa na stworzenie jakiegoś LPR-bis w poparciu rzędu 6%-7%, bo taka byłaby górna granica możliwości nowego ruchu. Tyle tylko, że przewodzenie małej niszy bez wpływu na rzeczywistość raczej nie zaspokoiłoby ambicji szefa MON. Ponadto istniałay obowa, że nowoutworzony bys końcy z poparciem 1%. Trudno byłoby pośługiwać się smoleńskim paliwem poza PiS, a pragmatyczny Toruń mógłby nie wesprzeć rozłamu w partii rządzącej.

 • abizabi

  @PAWMAK ""Co ma do sprawy Frasyniuk." Dokładnie to samo, co Niesiołowski." Frasyniuk nie jest członkiem UED. Pisanie o skutkach fuzji na planktonie jest za to jak najbardziej na temat. Uważam, że taki połączenie wyborców Petru nie przysporzy. Sądzisz, że jest inaczej? Masz prawo, ale po prostu napisz o tym, zamiast zwyczajowo się dąsać.-------"ale tu się rozchodzi o kwestie językowe" Przestań się kłócić z regułami językowymi, dodatkowo odbiegając od tematu, którym są skutki sojuszu UED-.N. (BC, WDP, IP i kto tam jeszcze). Po prostu zbyt mocno widać, ze tak różne śrdowiska połączyłaby głównie chęć sforsowania progu wyborczego. To nie może skończyć się dobrze. Tyle.---------"opisuję kierunek polityczny, jak się wkurzę z uzasadnionego powodu" Ty jeden masz prawo się wkurzać, krytykować i używac ostrych słów. Lubisz nieco konserwatywny ryt PSL (jest akurat faktem), twoja sprawa, ale mnie podstawoy cel istnienia wspomnianej partii kłuje w oczy i mam do tego prawo. Amen

 • abizabi

  PS Ekspartia Macierewicza, RKN istnieje nadal i ma nawet jednego senatora w klubie PiS.

 • pawmak

  Przestań!!! A jak rzeczywiście czegoś nie kumasz, to nie moje wina.
  _____
  3 marca wyrejestrowano PER RP. A wczoraj minęło 10 lat od założenia Prawicy Rz.

  Europosłowie sprzed wyborów w 2004 zostali wybrani, ale do parlamentu - z ich grona delegowano tymczasowych europosłów.

  UED była wczoraj partią dnia, poprzez zorganizowaną akcję na dworcu, ale wątpliwe, by jej to wiele pomogło. Przedstawiono to albo jako akcję obywatelską (może KODowską), albo PO (która się tam jednak nie paliła).

 • abizabi

  @PAWMAK Co Ci Człowieku znowu nie pasuje. Frasyniuk nie jest w UED, ewentualne przyłączenie się Niesiołowkiego i Protasiewicza do .N łączy się z tematem bloga a wspomniana ewentualna fuzja potencjału wyborczego Petru moim (i nie tylko) zdaniem nie przysporzy. Której części prostego komunikatu nie zrozumiałeś?

 • pawmak

  Kurna mać... Jedno i drugie jest ewentualne (i średnio prawdopodobne), ale tu chodzi przecież o to, że skoro SN służył jako przykład wartości odjętej (nie przeze mnie podany...), to WF służył za przykład wartości dodanej, żeby wytłumaczyć kwestię słownictwa...
  A PSL istnieje ze względu na zapotrzebowanie wsi, niezależnie od czasów. Stereotypy stereotypami (ja żadnych takich z powietrza na temat żadnej partii nie przywołuję), ale jak nie widzisz, że wyborca konserwatywniejszy od PO ma do wyboru tylko ich albo populistów/radykałów i nie widzisz, jaką linię polityczną ta partia prezentuje, jak się odmłodziła i ile zrobiła np. w obszarze polityki społecznej i jak teraz konkretnie działa, a że w polityce "stołkowej" PiS prawdopodobnie bije ją na łeb (a na pewno nie wypada korzystnie), to trudno, ale naucz się w końcu szacunku i przestań trollować w kółko.

 • abizabi

  @PAWMAK "Jedno i drugie jest ewentualne (i średnio prawdopodobne)" Dyskusja o połączeniu UED z .N pojawiłą się na blogu i ja tylko się tylko dołączyłem. -----"SN służył jako przykład wartości odjętej" Wartości ujemnej. Po jego przystąpieniu do.N poparcie tej ostatniej moim zdaniem spadnie. Fascynujące, że w ogóle nie odniosłeś się do istoty sprawy, tylko nadal udajesz prof. Miodka (nieudolnie, bo i tu nie masz racji).------"nie widzisz, jaką linię polityczną ta partia (PSL) prezentuje, jak się odmłodziła" Młodzi oportuniści zastąpili starych. Zaiste fenomenalny to proces.------"ile zrobiła (PSL) np. w obszarze polityki społecznej " Faktycznie wielu młodych (choć nie tylko) dotąd bezrobotnych mieszkańców mniejszych miast rozpoczęło dzięki tej partii pracę w administracji :-)

 • pawmak

  Ja to bym nawet chciał pracować w administracji, ale nigdzie się zapisywać nie będę (chociaż niektórzy mi radzili, żebym się do PiS zapisał, to mnie przyjmą i nie było to nawet na terenach miejskich) :P Tylko studia uzupełniam w tym kierunku.
  "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że przeciwieństwem czegoś dodanego jest coś ujemnego, a nie odjętego."
  A największy problem z działaniami PiS-u (nie mówiąc o tragicznym wizerunku, na który od wielu lat konsekwentnie pracują), to praworządność (wiadomo.co/prof-adam-strzembosz-pis-jak-pzpr-czyli-koniec-panstwa-prawa/ ), dziadostwo w armii, w edukacji, skrajna kompromitacja na szczycie RE, czysta demagogia ws. wieku emerytalnego itd. I ktoś śmie pisać, że ktoś "alergicznie" reaguje na PiS. "Zaiste" zajebiste, koniec!!!

 • abizabi

  @PAWMAK Dyskusja o matematyce prostej (twoim wypieraniu ze świadomości różnicy między odejmowaniem liczb dodatnich a sumowaniem ujemnych) i zasadach poprawnej pisowni (które także wypierasz ze świadomości) nie ma chyba sensu. Odnośnie PiS, to nigdy nie twierdziłęm, że to partia idealna (ma bardzo długą listę grzechów), ale szlak mnie po prostu trafia jak czytam, o rzekomej wyższości PO-PSL (przez przypadek mieszkałem w Polsce przez osiem lat rządów tej koalicji). Ze względu na tematykę bloga pozwolę sobie jedynie na króciutkie ad vocem do postawionych tez. Zatem po kolei: "dziadostwo w armii" Za rządów PO-PSL exodus generałów nikogo nie obchodził."w edukacji" Bo dopychanie durnej reformy z sześciolatkami wbrew rodzicom było super. "skrajna kompromitacja na szczycie RE" Tu PiS zrobił krzywdę głównie sobie umacniając Tuska, PO oraz podtapiając .N, któa odbierała poparcie tej ostatniej, "czysta demagogia ws. wieku emerytalnego" Poczekajmy z ocenami na ostateczny projekt. Tytułem ciekawostki, to córka Rostowkiego po otrzymaniu ważnego stanowiska w czasach minionej kadencji media.wplm.pl/pictures/wp/photo/2013-08/560/423/maya-rostowska.jpg. PS W najnowszym sondażu PSL ma 3% czy wolno mi napisać, że lekko dołuje, czy znowu będziesz lamentował przez kilkanaście postów?

 • abizabi

  Apropo pracy w administracji masz coś konkretnego na myśli?

 • abizabi

  Odnośnie twojej pracy pytam zupełnie serio (o ile nie jest to jakaś wielka tajemnica).

 • kazimierzodnowiciel76

  w sobotę odbędzie się konwencja Inicjatywy Polskiej ciekawe czy padną jakieś konkretne deklaracje odnośnie nowej partii
  www.rp.pl/Polityka/304209855-W-sobote-konwencja-Inicjatywy-Polskiej.html#ap-1

  A Kalbarczyk Artur ten co był ostatnio przez tydzień w partii Normalny Kraj a wcześniej u Korwina to próbuje wysondować nastawienie środowiska wolnościowego odnośnie nowego bytu www.inicjatywawolnosciowa.pl/
  nie wróżę mu powodzenia ale facet próbuje cos tam robić

  We Francji przed ostatnia prostą mamy zamach terrorystyczny co powinno przełożyć się na wzrost notowań kandydatów prawicowych.

  W UK natomiast mamy przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca które mają zapewnić Konserwatystom dodatkowe mandaty w parlamencie ( niektóre sondaże dają dwukrotną przewagę nad Partią Pracy ) ale tak na dobrą sprawę to premier May musiała je rozpisać gdyż w około 20 przypadkach kończy się dochodzenie odnośnie przekroczenia limitu wydatków przez parlamentarzystów Partii Konserwatywnej a to mogłoby spowodować iż rząd straciłby większość.

 • abizabi

  @kazimierzodnowiciel76 "A Kalbarczyk Artur ten co był ostatnio przez tydzień w partii Normalny Kraj" Kalbarczyk publicznie postawił ostatnio tezę o możliwej fuzji KNP z Wolnością po odejściu Wiplera.-----Apropo UK, to zastanawiam się, czym teraz zamierza zająć się UKIP, bo walka o wystąpienie z UE się wkrótce postulatem nieaktualnym. Cieszyłbym się, gdyby niepodległosciowcy zostali konserwatystami z prawdziwego zdarzenia, tylko czy jest jeszcze elektorat, do zainteresowany takim przesłaniem?

 • pawmak

  Nie wiem, czy konkretnego (pewnie najprędzej w urzędzie gminy, ale tam nie ma żadnego klucza politycznego - jeśli już, to towarzyski, ale też nie tak całkiem). W pewnym miejscu (związanym z branżą sadowniczą zresztą, więc pewnie bliską ludowej - acz nie wiem, czy mają tam jakieś kontakty polityczne) rozmawiałem ok. pół roku temu z księgową o pracy w ogóle, to mi tak poradziła, się zapisać. Dodam, że na terenie zupełnie nie pisowskim.

  Co do wartości ujemnej/odjętej, to nie wykluczam, że to może nie być błąd, jak się pisze o ujemnej, natomiast na pewno to nie jest przeciwieństwo i nawet jeśli formalnie nie ma błędu, to można zupełnie inaczej o tym napisać.

  Za koalicji PO-PSL taki ... jak Macierewicz nie był szefem MON i odejścia były pewnie z innego powodu. O innych rzeczach (podejście do śmigłowców, "prawdą jest" (...) "mistrale za dolara") już szkoda czasu wspominać. W ogóle AM poważnie nie traktują na świecie.
  Na szczycie PiS zrobił krzywdę sobie, ale to jednak jest polski rząd, więc jest to także wstyd dla Polski (ktoś ten rząd wybrał). Na szczęście Tusk też jest Polakiem (choć "partia panów" uważa, że nie ma on prawa występować pod biało-czerwoną flagą).
  Co do edukacji, to sorki, ale obniżenie wieku szkolnego głupie nie było, tak się robi na świecie. A gimnazja można różnie oceniać, ale nawet jeśli jest jakiś sens ich likwidacji, to na pewno nie w takim tempie i z takimi pseudokonsultacjami. A w sprawie referendów u obecnej władzy obnażono zupełną hipokryzję.
  Wiek emerytalny też się wszędzie podwyższa - i na pewno nie w celach PRowych... Zresztą Gowin był dumny z tej reformy już po odejściu z PO.
  córka Rostowskiego - no proszę, czyli cały jeden spektakularny przykład na 8 lat się zdarzył... Cóż, listy "Pulsu Biznesu" są dostępne i każdy może sobie porównać (i wziąć pod uwagę okres).
  Jeśli ktoś chce się podniecać, że w jakimś sondażu PSL-owi spadło o 1 punkt procentowy, to oczywiście ma do tego prawo :P A jeśli chodzi o pojęcie "dołowanie", to oznacza ono jakąś tendencję. A żadnej takiej tendencji w tej chwili po prostu nie ma.
  _____
  Wyrejestrowano także PFONiST - mikroplanktonową, ale jedną z najdłużej istniejących partii. Jej lider (już ówczesny) zapisał się w historii najmniejszą w historii liczbą głosów, która wystarczyła do mandatu poselskiego (97 - tyle uzyskał w 1993 z listy PSL, choć mandat objął w zastępstwie w 1997, na kilka miesięcy).

 • abizabi

  @PAWMAK A możesz zdradzić, z jakiego miasta jesteś? Pytam, bo wiem o planowanych naborach do kilku instytucji w różnych częściach Polski, myślę,że na interesujące stanowiska (piszę zupełnie serio). Klucz partyjny niewymagany.

 • pawmak

  Ze wsi. Czasowo przebywam w Gdańsku (mam tu pracę, chociaż średnio ambitną, ale na stałe nie chcę być w Trójmieście).

 • abizabi

  A gdzie chcesz być? Bo coś ambitnego, choć nie szałowego pod względem finansowym będzie na Śląsku.

 • abizabi

  ew. Toruń z bliższych lokalizacji, ale tam nie jest tak fajnie i nie wiem, jak dokąłdnie z datami i rozmiarem naborów.

 • pawmak

  W mojej okolicy, na Pomorzu. W Toruniu studiowałem, ale się tam nie wybieram, na razie przynajmniej.

 • abizabi

  Czyżby WSzKSiM? Jeśli w głowie Ci Pomorze, idżże sobie precz Nieboże, bo nic Tobie nie pomoże. No, a w każdym razie nie moja skromna osoba. A tak serio o Pomorzu nie mam większej wiedzy, no chyba, że podasz info, o tym, jakie dokładnie miasto Cię interesuje i jakie zarobki Cię satysfakcjonują, to mogę spróbować coś ustalić.

 • karol542

  Współpraca N-UED jest realna jeśli chodzi o parlament czy jakieś wspólne akcje, ale na pewno Nowoczesna UEDu nie wchłonie. Nie ma w tym kompletnie żadnego celu - być może chwilowo, by to im coś dało, ale na dłuższą metę już nie mieliby kompletnie szans odkleić się od wizerunku "gorszej Platformy" albo "nowszej wersji Platformy" i myślę, że zarząd Nowoczesnej jest tego świadomy.

 • abizabi

  @karol542 Nic dodać, nic ująć. Wniskując po wypowiedziach władz UED można założyć, że ugrupowanie celowało w umoszczenie się w szerokim bloku antyPiSowskim pod auspicjami KOD, ale ten ostatni jest już w agonii. Chyba jedyna nadzieja na polityczną przyszłość UED to udanie się w worach pokutnych do Schetyny, a nóż przyjmie synów marnotrawnych (choć i na to szanse są niewielkie). No, może jeszcze PSL ich przyjmie, ale tam raczej kariery parlamentarnej nie będą kontynuowac.

 • abizabi

  korekta "a nuż"

 • karmon90

  Abizabi wiesz coś o naborach w woj. lubelskim? Ewentualnie woj. ościenne tzn. podkarpackie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie?

  Mi się marzy socjalliberalny front złożony z UED, SD, od biedy DWP, BC, może IP choć tu twierdzę nadal, że IP będzie do parlamentu startować pod własnym szyldem.

 • abizabi

  karmon90 Z województw, które wymieniłeś to stosunkowo łatwo mogę się dowiedzieć o Płock. Pytanie też jakie zarobki Cię interesują, bo to raczej nie jest przepustka na listę stu najbogatszych Polaków.

 • abizabi

  Jak wspomniałem najłatwiej, właściwie od strzału byłoby na Śląsku.

 • karmon90

  Co do zarobków to bardzo wielkich wymagań nie mam z racji, że mam trochę swojej kasy to bardziej zależy mi na rozwoju zawodowym i zdobyciu doświadczenia :) jeśli mógłbyś się czegoś dowiedzieć o Płock to proszę daj znać na maila karmon90@wp.pl o śląsku też możesz napisać - nie wykluczam pracy w żadnym miejscu Polski :)

 • abizabi

  Jak chcesz, to czekam teraz na chacie na interii w pokoju "gotowanie" (bo tam mały ruch), to Ci wytłumacze.

 • karmon90

  No niestety dzisiaj nie dam rady bo działam na Internecie z telefonu, bez dostępu do komputera i trochę nie mam czasu. Jutro będę przy komputerze miał więcej czasu.

 • pawmak

  Bynajmniej nie w szkole Ojca, acz w partii zetknąłem się z osobą z tej placówki (przeciwległe skrzydło :P).

  UED jeśli się nie połączy z Nowoczesną, to mimo wszystko postawi na współpracę z nią, SD i centrolewicą, a nie z PO (przynajmniej dopóki jej szefem jest Schetyna). Choć współpraca exZChNowców z pewnymi lewakami rzeczywiście byłaby ciekawa. Niesiołowski nawet po odejściu z PO podtrzymał, że jest konserwatywny światopoglądowo i wolnorynkowy. Kamiński pewnie podobnie - ten konserwatyzm to już teraz u nich bardzo symboliczny, ale mimo wszystko z lewakami się wyraźnie różnią. Cóż - lepszy dla nich Rabiej (który powiedział, że jest konserwatywnym gejem) niż Biedroń.
  A w ogóle co ciekawe, wyborcy PO w sprawach homomałżeństw wykazali się większym libertynizmem niż Nowoczesnej:
  wiadomosci.wp.pl/malzenstwa-jednoplciowe-polacy-stawiaja-sprawe-jasno-6113715620284545a

 • karmon90

  Masz jakiś link apropo Rabieja i słów o tym że jest konserwatywnym gejem? Jeśli nie to pamiętasz jak on ten konserwatyzm postrzega?

 • pawmak

  Tu mówi pod koniec wywiadu:
  www.se.pl/wiadomosci/opinie/pawel-rabiej-w-wiec-jak-petru-jest-inteligentny-i-empatyczny_984041.html

  A jeśli chodzi o link z badaniami nt. homomałżeństw, to dodam, że udostępnił go mimo wszystko poseł PO, J. Tomczak. Elektorat elektoratem, ale takiego skrzydła w .N nie ma.

 • abizabi

  @PAWMAK Za czasó PO-PSL armia i jej finanse znacznie się skurczyły, a o fakcie, że zakup Caracali był złym pomysłem pisano elaboraty już w czasach, gdy trzecia kadencja PO wydawała się więcej niż pewna. Co do edukacji, to miniona reforma sprowadzała się do drastycznego obniżenia poziomu edukacji (szczególnie historycznej) wraz z obniżeniem wieku. Trend obniżania wieku obowiązku szkolnego to nie jest jakieś dobro absolutne. W Finlandii obowiązek szkolmy zaczyna się w wieku 7 lat i nikt nie widzi w tym problemu. Rekordzistą w dziedzinie wczesnego rozpoczynania edukacji jest za KRLD.-----"Jeśli ktoś chce się podniecać, że w jakimś sondażu PSL-owi spadło o 1 punkt procentowy" Sory, ale to nie ja wykłócałem się przez kilka dni na wieśc, że ludowca nieco spadła średnia (oczywiście z powyborczej smuty się podnieśli i tego nie kwestionowałem, czego w ideowym szale nie zauważyłeś).---------"córka Rostowskiego - no proszę, czyli cały jeden spektakularny przykład na 8 lat się zdarzył" Przykładów było mnóstwo. Ten jedynie najbardziej kłuł w oczy. -----------"nie wykluczam, że to może nie być błąd" Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic... Tymczasem istota sprawy sprowadza się do tego, że Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N a moim przeciwnie, osłabi.

 • abizabi

  @PAWMAK Apropo Toruńskiej Szkoły, to podobno mają tam naprawdę świetny system stypendialny.

 • pawmak

  Czy to "obniżenie poziomu edukacji historycznej" polegało na tym, że wprowadzono mniej godzin historii (bez dublowania materiału) dla tych, którzy chcieli się kształcić w zupełnie innym kierunku? I czy teraz poziom jest podwyższany? A na przykład Finlandii naprawdę radzę się nie powoływać, bo tam jest zupełnie inny system - wzorowy i najlepszy na świecie, więc można sobie na to pozwolić. Rozumiem, że Finlandia to jedyny przykład?
  "Przykładów było mnóstwo" (na nepotyzm rozumiem) - nawet jeśli, to i tak bardzo mało w porównaniu z tym co teraz (kolejny raz przypominam listy "PB").
  A jeśli chodzi o praworządność, to jednak fundamentalna kwestia. Mam nadzieję, że ktoś tu nie traktuje A. Strzembosza jako ogłupiałego staruszka/lewaka/ofiarę propagandy (podobnie jak innych, w tym naprawdę konserwatywnych, profesorów).

  "ludowca nieco spadła średnia". To nie jest "dołowanie" i że go nie ma, najlepiej pokazały nowsze sondaże.
  "w ideowym szale" - ogarnij się... Jeżeli ktoś w takim coś tu pisze, to właśnie coś takiego, że jakaś partia dołuje (jakby nie wiadomo jak jej spadło) i że jest okropna.

  "Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic" - tradycyjnie to znowu piszesz do siebie. Nawet jeśli nie do końca właściwie zareagowałem, ale było to uzasadnione. Mniejsza już o to w każdym razie.

  "Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N"
  Nie wyraziłem takiego zdania. Tylko napisałem, że byłaby naturalna i wcale nie musi .N zaszkodzić.

 • abizabi

  @PAWMAK "obniżenie poziomu edukacji historycznej" polegało na tym, że wprowadzono mniej godzin historii (bez dublowania materiału)" No sporo taktownie sobie pominięto. Dużą część historii współczesnej zmiksowano z WOS tworząc takie cudo jak HIS. Do tego mieliśmy gniot w postaci podręcznika MEN, w którym umniejszano odpowiedzialność Stalina za zbrodnie i robiono klakę Gazecie Wyborczej.----"Rozumiem, że Finlandia to jedyny przykład?".... Dania, Estonia, , Litwa , Łotwa i inne. Ale to same dzikie kraje :-)----"na przykład Finlandii naprawdę radzę się nie powoływać, bo tam jest zupełnie inny system - wzorowy i najlepszy na świecie, więc można sobie na to pozwolić" Pewnie, wzorujmy się na najgorszych i zamiast poprawiać system edukacji, po prostu wtłoczmy dzieciaki jak najwcześniej w sztywne ramy systemu oświaty.------"Mam nadzieję, że ktoś tu nie traktuje A. Strzembosza jako ogłupiałego staruszka/lewaka/ofiarę propagandy" Po prostu osobą mającą inne zdanie. Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie mam koniczyny na oczach i mieści mi się to w głowie.-----"To nie jest "dołowanie" Napisałem , że "nieco dołują" a spadek był faktem.------"że go nie ma (lekkiego dołowania), najlepiej pokazały nowsze sondaże." Zdradzę Ci pewien sekret. Poparcie może się zmieniać, bo aktualnie jak rozumiem dowidzisz, że ludowcom nie spadała średnia w marcu bo wzrosło im w jednym sondażu za kwiecień. Epickie.-----
  "Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic" - tradycyjnie to znowu piszesz do siebie. " To nie ja zacząłem tą idotyczną dyskusję i ciagnałem wątek przez kilka dni, by zakończyć konkluzją, że w sumie to ten błąd językowy, który nijak miał się do tematu to nie był błędem.-----"Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N"
  Nie wyraziłem takiego zdania" No sugerowałeś, że dobrze im zrobi (bo przecież tradycja Mazowieckiego itd).

 • pawmak

  Nie że dobrze zrobi, ale że może to być argument przynajmniej za tym, że nie zaszkodzi.
  Co do błędu językowego, to moim zdaniem był, tyle że nie chce mi się w to zagłębiać - na pewno nie było to logiczne stwierdzenie.
  "Po prostu osobą mającą inne zdanie." Które jak rozumiem można mieć gdzieś i mieć na oczach nie koniczynę, tylko po prostu klapki.
  "Pewnie, wzorujmy się na najgorszych" - pewnie, wpłacajmy do unijnej kasy ogromne pieniądze na dotacje dla innych krajów, bo przecież Niemcy tak robią, a tam jest najsilniejsza gospodarka i powinniśmy brać z nich przykład... Bo to taka analogia właśnie.
  A wymienione kraje dzikie nie są, ale unijny standard jest inny. Wolałbym raczej poznać przykłady krajów, w których podwyższa się wiek szkolny i w których obniża się wiek emerytalny.
  "jak rozumiem dowidzisz, że ludowcom nie spadała średnia w marcu bo wzrosło im w jednym sondażu za kwiecień" - ale manipulujesz... Napisałeś "PSL nieco dołuje w sondażach" (w czasie teraźniejszym, a była to już w zasadzie połowa kwietnia). Poza tym wzrosło im w więcej niż jednym sondażu. I po raz enty - minimalnej obniżki średniej nie można nazwać dołowaniem (chyba, że się na siłę bardzo chce, ale wtedy trzeba się liczyć właśnie z czymś takim, że zaraz im podskoczy i trzeba będzie połknąć własny język - i właśnie coś takiego się zdarzyło, ale pewnie, kto by tam połykał).

 • pawmak

  Chociaż akurat 7-letni wiek szkolny to jeszcze nie jest nic strasznego, tylko że nie można mówić, że jego obniżenie było jakieś strasznie głupie, bo zdaje się, że naprawdę tylko w tę stronę to idzie na świecie (z pewnością nie bezzasadnie).

 • abizabi

  @PAWMAK "tyle że nie chce mi się w to zagłębiać (w kwestie błędu językowego)" Powiedział po tym, jak trzy dni szarpał się z nieistniejącym problemy, często polemizując sam z sobą (czort wie gdzie to "niezasadnie przeciwstawiałem wartość dodaną wartosci odjętej")-----"Napisałeś "PSL nieco dołuje w sondażach" (w czasie teraźniejszym, a była to już w zasadzie połowa kwietnia)" W połowie kwietnia trudno podać średnia za cały kwiecień.----- "I po raz enty - minimalnej obniżki średniej nie można nazwać dołowaniem" Można lekkim, jeśli ma się minimalne poparcie. Kłócisz się z rzeczywistością, zamiast napisać coś w stylu "spadek był niewielki i pewnie wkrótce wyrówna, albo wystrzelą do góry, czego można się spodziewać widząc najnowsze kwietniowe sondaże".-----Niczego nie będę połykał po podaniu poprawnych danych.

 • abizabi

  Sondaż z 21.04.2017
  Marine Le Pen:(22,72 %)

  François Fillon (21,57 %).

  Jean-Luc Mélenchon (21,34 %)

  Emmanuel Macron (20,03 %)

  A teraz tradycyjne wróżenie z fusów
  Podaję swoje typy: Le Pen 23,5 Macron 23, Fillon 21, Melechin 19

 • pawmak

  I zdrowego chrzanu życzę na koniec oktawy...

 • red.grzeg

  Moje Typy: Le Pen 23, Fillon 22, Macron 21, Melechin 21

 • karmon90

  We Francji trzymam kciuki za II turę Macron - Filon. Najgorzej będzie gdy w II turze znajdzie się Le Pen i Melenchon.

 • abizabi

  @karmon90 Żaden z kandydatów mnie nie zachwyca, ale z prezentowanego zestawu peferowałbym Lepen-Fillon i trzymał kciuki za tego ostatniego w drugiej turze. PS Pracą dalej jesteś zainteresowany?

 • red.grzeg

  Macron / Le Pen

  To oznacza bardzo nudną drugą turę.

 • abizabi

  @red.grzeg Ano oznacza. Szkoda, że Francuzi tak łatwo pozwolili się zmanipulowac, kiedy na siłę pompowano Macrona. Le Pen to, wprawdzie nie ojciec, ale pewnie jej szklanym sufitem okaże się 40%.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci