Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Kilka akapitów o Macierewiczu

planktonpolityczny

Clipboard015

Następny weekend będzie politycznie bardzo gorący - Francuzi wybiorą prezydenta, a PiS zorganizuje kongres. Według plotek, Antoni Macierewicz może stracić stanowisko. Pojawiają się przy tym głosy, że Macierewicz odejdzie z PiS i być może znów zwiąże się z Ruchem Katolicko-Narodowym, który opuścił w 2012 r. Problem w tym, że nie ma z kim opuścić, o czym później.

Tutaj trzeba zaznaczyć, że Macierewicz sam sobie zasłużył na partyjną karę. Wiele jego działań budziło kontrowersje w kraju i za granicą. Odeszła 1/3 generałów i ponad 200 pułkowników. Wielu uważa, że minister bardzo osłabił armię. Do tego doszło całkowite ignorowanie innych ośrodków władzy państwowej - premier, prezydenta i prezesa, co już jest politycznie niebezpieczne. Promowanie Misiewicza przelało czarę goryczy. 

Od razu pojawiły się pytania, dlaczego Macierewicz działał tak ostentacyjnie, ignorując mocniejszych od siebie oraz elektorat. Dlaczego uparcie narażał wizerunek swój i PiS, który zakończył się osłabieniem sondażowym. Główna teoria jest taka, że rozpychaniem się w przestrzeni rządowej i medialnej pokazywał swoją moc, niezależność od prezesa i tym samym tworzył własne stronnictwo na prawicy. Jednak obecny brak poparcia w PiS dla jego pokazuje, że albo jego plan całkowicie nie wypalił, albo nie o to chodziło.

Ja jestem fanem tej drugiej opinii. Macierewicz jest jednym z niewielu czynnie działających polityków, którzy w opozycji działali już przed Solidarnością. Przed wyborami 2015 r. przez 20 lat zasiadał w Sejmie, był już ministrem spraw wewnętrznych, wiceministrem obrony narodowej, szefem kontrwywiadu, a nawet zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Od 2007 w ramach sojuszu PiS/RK-N aktywnie działał w partii Kaczyńskiego. Od 2010 r. jest spiritus movens ruchu smoleńskiego pod sztandarem PiS. Przez ostatnie lata urósł na 2. najpopularniejszą osobę na prawicy, był twarzą radykalnego skrzydła partii. Jego zaangażowanie wśród "ludu pisowskiego" zaowocowało zabetonowaniem tej części elektoratu, co doprowadziło m.in. do porażki inicjatywy Solidarnej Polski.

Po wyborach Jarosław Kaczyński zajął wygodną pozycję "naczelnika państwa". Miejsce w historii zajęli już Andrzej Duda - jako prezydent, Beata Szydło - jako premier czy obaj marszałkowie. Popularność i pamięć zyskał Mateusz Morawiecki, stanowiska wicepremierów Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Ogromne wpływy i wolną rękę dostał Zbigniew Ziobro i jego współpracownicy. Władzą w partii, parlamencie, państwie i spółkach podzielili się członkowie zakonu PC.

Zyski Macierewicza, drugiej osoby w PiS, to stanowisko ministerialne oraz jedno z 6 stanowisk wiceprezesa partii. Bardzo skromnie. A Macierewicz jest ambitny, o czym świadczą liczne rozłamy związane z walką o władzę w różnych partiach w przeszłości. Tymczasem de facto zajmuje miejsce w drugim szeregu w nowym rządzie. Musi więc swój oficjalny status podwyższyć niekonwencjonalnymi działaniami jak prezentowanie niezależności oraz lekceważenia dla innych. Chciał pokazać, że wbrew strukturą jego pozycja, to nie jeden z ministrów, czy jeden z wice, ale samodzielny byt, kolejny ośrodek władzy. Być może miała to być kopia "ulicy Wierzbowej" sprzed 80 lat.

To się jednak nie udało. Zakon zareagował bardzo szybko, sojuszników wokół Macierewicza okazali się mało liczni. Ponoć nie może liczyć na żadnego parlamentarzystę. Co będzie dalej, okaże się w sobotę. Ale szansa na nowy planktonowy byt wydaje się iluzoryczna.

SPIS WSZYSTKICH PLANKTONOWYCH PARTII >>

Komentarze (116)

Dodaj komentarz
 • awdar1

  Macierewicz nigdy nie był w PE. Jarek chciał go wypchnąć tam otatnio, ale się nie dał. Ciekawe, czy jakby co, to jego odwieczny ziomek, Naimski, wymiksowany z Ministerstwa Energii, które przecież było stworzone z myślą o nim, pójdzie z nim.

 • airborell

  To będzie ten kongres czy go nie będzie?

 • kazimierzodnowiciel76

  @awdar1

  www.europarl.europa.eu/meps/pl/23885/ANTONI_MACIEREWICZ_home.html

 • awdar1

  Ok, mój błąd, nie brałem pod uwagę tego czasu, gdy byli tam ludzie, których nikt nie wybrał.

 • karmon90

  Kongres PIS jednak się nie odbędzie.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21656470,kongres-pis-przesuniety-znowu-rzeczpospolita-partia-szuka.html

 • marecki384

  Szalony Antek do psychiatry

 • abizabi

  Nie jestem jakimś wielkim antkologiem, ale z tego, co słyszałem paru parlamentarzytów Antek jednak by znalazł. Dla "ludu smoleńskiego" jest bardzo wiarygodny i potrafi wzbudzać prawdziwe emocje. Byc może wystarczyłoby mu paliwa na stworzenie jakiegoś LPR-bis w poparciu rzędu 6%-7%, bo taka byłaby górna granica możliwości nowego ruchu. Tyle tylko, że przewodzenie małej niszy bez wpływu na rzeczywistość raczej nie zaspokoiłoby ambicji szefa MON. Ponadto istniałay obowa, że nowoutworzony bys końcy z poparciem 1%. Trudno byłoby pośługiwać się smoleńskim paliwem poza PiS, a pragmatyczny Toruń mógłby nie wesprzeć rozłamu w partii rządzącej.

 • abizabi

  @PAWMAK ""Co ma do sprawy Frasyniuk." Dokładnie to samo, co Niesiołowski." Frasyniuk nie jest członkiem UED. Pisanie o skutkach fuzji na planktonie jest za to jak najbardziej na temat. Uważam, że taki połączenie wyborców Petru nie przysporzy. Sądzisz, że jest inaczej? Masz prawo, ale po prostu napisz o tym, zamiast zwyczajowo się dąsać.-------"ale tu się rozchodzi o kwestie językowe" Przestań się kłócić z regułami językowymi, dodatkowo odbiegając od tematu, którym są skutki sojuszu UED-.N. (BC, WDP, IP i kto tam jeszcze). Po prostu zbyt mocno widać, ze tak różne śrdowiska połączyłaby głównie chęć sforsowania progu wyborczego. To nie może skończyć się dobrze. Tyle.---------"opisuję kierunek polityczny, jak się wkurzę z uzasadnionego powodu" Ty jeden masz prawo się wkurzać, krytykować i używac ostrych słów. Lubisz nieco konserwatywny ryt PSL (jest akurat faktem), twoja sprawa, ale mnie podstawoy cel istnienia wspomnianej partii kłuje w oczy i mam do tego prawo. Amen

 • abizabi

  PS Ekspartia Macierewicza, RKN istnieje nadal i ma nawet jednego senatora w klubie PiS.

 • pawmak

  Przestań!!! A jak rzeczywiście czegoś nie kumasz, to nie moje wina.
  _____
  3 marca wyrejestrowano PER RP. A wczoraj minęło 10 lat od założenia Prawicy Rz.

  Europosłowie sprzed wyborów w 2004 zostali wybrani, ale do parlamentu - z ich grona delegowano tymczasowych europosłów.

  UED była wczoraj partią dnia, poprzez zorganizowaną akcję na dworcu, ale wątpliwe, by jej to wiele pomogło. Przedstawiono to albo jako akcję obywatelską (może KODowską), albo PO (która się tam jednak nie paliła).

 • abizabi

  @PAWMAK Co Ci Człowieku znowu nie pasuje. Frasyniuk nie jest w UED, ewentualne przyłączenie się Niesiołowkiego i Protasiewicza do .N łączy się z tematem bloga a wspomniana ewentualna fuzja potencjału wyborczego Petru moim (i nie tylko) zdaniem nie przysporzy. Której części prostego komunikatu nie zrozumiałeś?

 • pawmak

  Kurna mać... Jedno i drugie jest ewentualne (i średnio prawdopodobne), ale tu chodzi przecież o to, że skoro SN służył jako przykład wartości odjętej (nie przeze mnie podany...), to WF służył za przykład wartości dodanej, żeby wytłumaczyć kwestię słownictwa...
  A PSL istnieje ze względu na zapotrzebowanie wsi, niezależnie od czasów. Stereotypy stereotypami (ja żadnych takich z powietrza na temat żadnej partii nie przywołuję), ale jak nie widzisz, że wyborca konserwatywniejszy od PO ma do wyboru tylko ich albo populistów/radykałów i nie widzisz, jaką linię polityczną ta partia prezentuje, jak się odmłodziła i ile zrobiła np. w obszarze polityki społecznej i jak teraz konkretnie działa, a że w polityce "stołkowej" PiS prawdopodobnie bije ją na łeb (a na pewno nie wypada korzystnie), to trudno, ale naucz się w końcu szacunku i przestań trollować w kółko.

 • abizabi

  @PAWMAK "Jedno i drugie jest ewentualne (i średnio prawdopodobne)" Dyskusja o połączeniu UED z .N pojawiłą się na blogu i ja tylko się tylko dołączyłem. -----"SN służył jako przykład wartości odjętej" Wartości ujemnej. Po jego przystąpieniu do.N poparcie tej ostatniej moim zdaniem spadnie. Fascynujące, że w ogóle nie odniosłeś się do istoty sprawy, tylko nadal udajesz prof. Miodka (nieudolnie, bo i tu nie masz racji).------"nie widzisz, jaką linię polityczną ta partia (PSL) prezentuje, jak się odmłodziła" Młodzi oportuniści zastąpili starych. Zaiste fenomenalny to proces.------"ile zrobiła (PSL) np. w obszarze polityki społecznej " Faktycznie wielu młodych (choć nie tylko) dotąd bezrobotnych mieszkańców mniejszych miast rozpoczęło dzięki tej partii pracę w administracji :-)

 • pawmak

  Ja to bym nawet chciał pracować w administracji, ale nigdzie się zapisywać nie będę (chociaż niektórzy mi radzili, żebym się do PiS zapisał, to mnie przyjmą i nie było to nawet na terenach miejskich) :P Tylko studia uzupełniam w tym kierunku.
  "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że przeciwieństwem czegoś dodanego jest coś ujemnego, a nie odjętego."
  A największy problem z działaniami PiS-u (nie mówiąc o tragicznym wizerunku, na który od wielu lat konsekwentnie pracują), to praworządność (wiadomo.co/prof-adam-strzembosz-pis-jak-pzpr-czyli-koniec-panstwa-prawa/ ), dziadostwo w armii, w edukacji, skrajna kompromitacja na szczycie RE, czysta demagogia ws. wieku emerytalnego itd. I ktoś śmie pisać, że ktoś "alergicznie" reaguje na PiS. "Zaiste" zajebiste, koniec!!!

 • abizabi

  @PAWMAK Dyskusja o matematyce prostej (twoim wypieraniu ze świadomości różnicy między odejmowaniem liczb dodatnich a sumowaniem ujemnych) i zasadach poprawnej pisowni (które także wypierasz ze świadomości) nie ma chyba sensu. Odnośnie PiS, to nigdy nie twierdziłęm, że to partia idealna (ma bardzo długą listę grzechów), ale szlak mnie po prostu trafia jak czytam, o rzekomej wyższości PO-PSL (przez przypadek mieszkałem w Polsce przez osiem lat rządów tej koalicji). Ze względu na tematykę bloga pozwolę sobie jedynie na króciutkie ad vocem do postawionych tez. Zatem po kolei: "dziadostwo w armii" Za rządów PO-PSL exodus generałów nikogo nie obchodził."w edukacji" Bo dopychanie durnej reformy z sześciolatkami wbrew rodzicom było super. "skrajna kompromitacja na szczycie RE" Tu PiS zrobił krzywdę głównie sobie umacniając Tuska, PO oraz podtapiając .N, któa odbierała poparcie tej ostatniej, "czysta demagogia ws. wieku emerytalnego" Poczekajmy z ocenami na ostateczny projekt. Tytułem ciekawostki, to córka Rostowkiego po otrzymaniu ważnego stanowiska w czasach minionej kadencji media.wplm.pl/pictures/wp/photo/2013-08/560/423/maya-rostowska.jpg. PS W najnowszym sondażu PSL ma 3% czy wolno mi napisać, że lekko dołuje, czy znowu będziesz lamentował przez kilkanaście postów?

 • abizabi

  Apropo pracy w administracji masz coś konkretnego na myśli?

 • abizabi

  Odnośnie twojej pracy pytam zupełnie serio (o ile nie jest to jakaś wielka tajemnica).

 • kazimierzodnowiciel76

  w sobotę odbędzie się konwencja Inicjatywy Polskiej ciekawe czy padną jakieś konkretne deklaracje odnośnie nowej partii
  www.rp.pl/Polityka/304209855-W-sobote-konwencja-Inicjatywy-Polskiej.html#ap-1

  A Kalbarczyk Artur ten co był ostatnio przez tydzień w partii Normalny Kraj a wcześniej u Korwina to próbuje wysondować nastawienie środowiska wolnościowego odnośnie nowego bytu www.inicjatywawolnosciowa.pl/
  nie wróżę mu powodzenia ale facet próbuje cos tam robić

  We Francji przed ostatnia prostą mamy zamach terrorystyczny co powinno przełożyć się na wzrost notowań kandydatów prawicowych.

  W UK natomiast mamy przedterminowe wybory parlamentarne 8 czerwca które mają zapewnić Konserwatystom dodatkowe mandaty w parlamencie ( niektóre sondaże dają dwukrotną przewagę nad Partią Pracy ) ale tak na dobrą sprawę to premier May musiała je rozpisać gdyż w około 20 przypadkach kończy się dochodzenie odnośnie przekroczenia limitu wydatków przez parlamentarzystów Partii Konserwatywnej a to mogłoby spowodować iż rząd straciłby większość.

 • abizabi

  @kazimierzodnowiciel76 "A Kalbarczyk Artur ten co był ostatnio przez tydzień w partii Normalny Kraj" Kalbarczyk publicznie postawił ostatnio tezę o możliwej fuzji KNP z Wolnością po odejściu Wiplera.-----Apropo UK, to zastanawiam się, czym teraz zamierza zająć się UKIP, bo walka o wystąpienie z UE się wkrótce postulatem nieaktualnym. Cieszyłbym się, gdyby niepodległosciowcy zostali konserwatystami z prawdziwego zdarzenia, tylko czy jest jeszcze elektorat, do zainteresowany takim przesłaniem?

 • pawmak

  Nie wiem, czy konkretnego (pewnie najprędzej w urzędzie gminy, ale tam nie ma żadnego klucza politycznego - jeśli już, to towarzyski, ale też nie tak całkiem). W pewnym miejscu (związanym z branżą sadowniczą zresztą, więc pewnie bliską ludowej - acz nie wiem, czy mają tam jakieś kontakty polityczne) rozmawiałem ok. pół roku temu z księgową o pracy w ogóle, to mi tak poradziła, się zapisać. Dodam, że na terenie zupełnie nie pisowskim.

  Co do wartości ujemnej/odjętej, to nie wykluczam, że to może nie być błąd, jak się pisze o ujemnej, natomiast na pewno to nie jest przeciwieństwo i nawet jeśli formalnie nie ma błędu, to można zupełnie inaczej o tym napisać.

  Za koalicji PO-PSL taki ... jak Macierewicz nie był szefem MON i odejścia były pewnie z innego powodu. O innych rzeczach (podejście do śmigłowców, "prawdą jest" (...) "mistrale za dolara") już szkoda czasu wspominać. W ogóle AM poważnie nie traktują na świecie.
  Na szczycie PiS zrobił krzywdę sobie, ale to jednak jest polski rząd, więc jest to także wstyd dla Polski (ktoś ten rząd wybrał). Na szczęście Tusk też jest Polakiem (choć "partia panów" uważa, że nie ma on prawa występować pod biało-czerwoną flagą).
  Co do edukacji, to sorki, ale obniżenie wieku szkolnego głupie nie było, tak się robi na świecie. A gimnazja można różnie oceniać, ale nawet jeśli jest jakiś sens ich likwidacji, to na pewno nie w takim tempie i z takimi pseudokonsultacjami. A w sprawie referendów u obecnej władzy obnażono zupełną hipokryzję.
  Wiek emerytalny też się wszędzie podwyższa - i na pewno nie w celach PRowych... Zresztą Gowin był dumny z tej reformy już po odejściu z PO.
  córka Rostowskiego - no proszę, czyli cały jeden spektakularny przykład na 8 lat się zdarzył... Cóż, listy "Pulsu Biznesu" są dostępne i każdy może sobie porównać (i wziąć pod uwagę okres).
  Jeśli ktoś chce się podniecać, że w jakimś sondażu PSL-owi spadło o 1 punkt procentowy, to oczywiście ma do tego prawo :P A jeśli chodzi o pojęcie "dołowanie", to oznacza ono jakąś tendencję. A żadnej takiej tendencji w tej chwili po prostu nie ma.
  _____
  Wyrejestrowano także PFONiST - mikroplanktonową, ale jedną z najdłużej istniejących partii. Jej lider (już ówczesny) zapisał się w historii najmniejszą w historii liczbą głosów, która wystarczyła do mandatu poselskiego (97 - tyle uzyskał w 1993 z listy PSL, choć mandat objął w zastępstwie w 1997, na kilka miesięcy).

 • abizabi

  @PAWMAK A możesz zdradzić, z jakiego miasta jesteś? Pytam, bo wiem o planowanych naborach do kilku instytucji w różnych częściach Polski, myślę,że na interesujące stanowiska (piszę zupełnie serio). Klucz partyjny niewymagany.

 • pawmak

  Ze wsi. Czasowo przebywam w Gdańsku (mam tu pracę, chociaż średnio ambitną, ale na stałe nie chcę być w Trójmieście).

 • abizabi

  A gdzie chcesz być? Bo coś ambitnego, choć nie szałowego pod względem finansowym będzie na Śląsku.

 • abizabi

  ew. Toruń z bliższych lokalizacji, ale tam nie jest tak fajnie i nie wiem, jak dokąłdnie z datami i rozmiarem naborów.

 • pawmak

  W mojej okolicy, na Pomorzu. W Toruniu studiowałem, ale się tam nie wybieram, na razie przynajmniej.

 • abizabi

  Czyżby WSzKSiM? Jeśli w głowie Ci Pomorze, idżże sobie precz Nieboże, bo nic Tobie nie pomoże. No, a w każdym razie nie moja skromna osoba. A tak serio o Pomorzu nie mam większej wiedzy, no chyba, że podasz info, o tym, jakie dokładnie miasto Cię interesuje i jakie zarobki Cię satysfakcjonują, to mogę spróbować coś ustalić.

 • karol542

  Współpraca N-UED jest realna jeśli chodzi o parlament czy jakieś wspólne akcje, ale na pewno Nowoczesna UEDu nie wchłonie. Nie ma w tym kompletnie żadnego celu - być może chwilowo, by to im coś dało, ale na dłuższą metę już nie mieliby kompletnie szans odkleić się od wizerunku "gorszej Platformy" albo "nowszej wersji Platformy" i myślę, że zarząd Nowoczesnej jest tego świadomy.

 • abizabi

  @karol542 Nic dodać, nic ująć. Wniskując po wypowiedziach władz UED można założyć, że ugrupowanie celowało w umoszczenie się w szerokim bloku antyPiSowskim pod auspicjami KOD, ale ten ostatni jest już w agonii. Chyba jedyna nadzieja na polityczną przyszłość UED to udanie się w worach pokutnych do Schetyny, a nóż przyjmie synów marnotrawnych (choć i na to szanse są niewielkie). No, może jeszcze PSL ich przyjmie, ale tam raczej kariery parlamentarnej nie będą kontynuowac.

 • abizabi

  korekta "a nuż"

 • karmon90

  Abizabi wiesz coś o naborach w woj. lubelskim? Ewentualnie woj. ościenne tzn. podkarpackie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie?

  Mi się marzy socjalliberalny front złożony z UED, SD, od biedy DWP, BC, może IP choć tu twierdzę nadal, że IP będzie do parlamentu startować pod własnym szyldem.

 • abizabi

  karmon90 Z województw, które wymieniłeś to stosunkowo łatwo mogę się dowiedzieć o Płock. Pytanie też jakie zarobki Cię interesują, bo to raczej nie jest przepustka na listę stu najbogatszych Polaków.

 • abizabi

  Jak wspomniałem najłatwiej, właściwie od strzału byłoby na Śląsku.

 • karmon90

  Co do zarobków to bardzo wielkich wymagań nie mam z racji, że mam trochę swojej kasy to bardziej zależy mi na rozwoju zawodowym i zdobyciu doświadczenia :) jeśli mógłbyś się czegoś dowiedzieć o Płock to proszę daj znać na maila karmon90@wp.pl o śląsku też możesz napisać - nie wykluczam pracy w żadnym miejscu Polski :)

 • abizabi

  Jak chcesz, to czekam teraz na chacie na interii w pokoju "gotowanie" (bo tam mały ruch), to Ci wytłumacze.

 • karmon90

  No niestety dzisiaj nie dam rady bo działam na Internecie z telefonu, bez dostępu do komputera i trochę nie mam czasu. Jutro będę przy komputerze miał więcej czasu.

 • pawmak

  Bynajmniej nie w szkole Ojca, acz w partii zetknąłem się z osobą z tej placówki (przeciwległe skrzydło :P).

  UED jeśli się nie połączy z Nowoczesną, to mimo wszystko postawi na współpracę z nią, SD i centrolewicą, a nie z PO (przynajmniej dopóki jej szefem jest Schetyna). Choć współpraca exZChNowców z pewnymi lewakami rzeczywiście byłaby ciekawa. Niesiołowski nawet po odejściu z PO podtrzymał, że jest konserwatywny światopoglądowo i wolnorynkowy. Kamiński pewnie podobnie - ten konserwatyzm to już teraz u nich bardzo symboliczny, ale mimo wszystko z lewakami się wyraźnie różnią. Cóż - lepszy dla nich Rabiej (który powiedział, że jest konserwatywnym gejem) niż Biedroń.
  A w ogóle co ciekawe, wyborcy PO w sprawach homomałżeństw wykazali się większym libertynizmem niż Nowoczesnej:
  wiadomosci.wp.pl/malzenstwa-jednoplciowe-polacy-stawiaja-sprawe-jasno-6113715620284545a

 • karmon90

  Masz jakiś link apropo Rabieja i słów o tym że jest konserwatywnym gejem? Jeśli nie to pamiętasz jak on ten konserwatyzm postrzega?

 • pawmak

  Tu mówi pod koniec wywiadu:
  www.se.pl/wiadomosci/opinie/pawel-rabiej-w-wiec-jak-petru-jest-inteligentny-i-empatyczny_984041.html

  A jeśli chodzi o link z badaniami nt. homomałżeństw, to dodam, że udostępnił go mimo wszystko poseł PO, J. Tomczak. Elektorat elektoratem, ale takiego skrzydła w .N nie ma.

 • abizabi

  @PAWMAK Za czasó PO-PSL armia i jej finanse znacznie się skurczyły, a o fakcie, że zakup Caracali był złym pomysłem pisano elaboraty już w czasach, gdy trzecia kadencja PO wydawała się więcej niż pewna. Co do edukacji, to miniona reforma sprowadzała się do drastycznego obniżenia poziomu edukacji (szczególnie historycznej) wraz z obniżeniem wieku. Trend obniżania wieku obowiązku szkolnego to nie jest jakieś dobro absolutne. W Finlandii obowiązek szkolmy zaczyna się w wieku 7 lat i nikt nie widzi w tym problemu. Rekordzistą w dziedzinie wczesnego rozpoczynania edukacji jest za KRLD.-----"Jeśli ktoś chce się podniecać, że w jakimś sondażu PSL-owi spadło o 1 punkt procentowy" Sory, ale to nie ja wykłócałem się przez kilka dni na wieśc, że ludowca nieco spadła średnia (oczywiście z powyborczej smuty się podnieśli i tego nie kwestionowałem, czego w ideowym szale nie zauważyłeś).---------"córka Rostowskiego - no proszę, czyli cały jeden spektakularny przykład na 8 lat się zdarzył" Przykładów było mnóstwo. Ten jedynie najbardziej kłuł w oczy. -----------"nie wykluczam, że to może nie być błąd" Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic... Tymczasem istota sprawy sprowadza się do tego, że Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N a moim przeciwnie, osłabi.

 • abizabi

  @PAWMAK Apropo Toruńskiej Szkoły, to podobno mają tam naprawdę świetny system stypendialny.

 • pawmak

  Czy to "obniżenie poziomu edukacji historycznej" polegało na tym, że wprowadzono mniej godzin historii (bez dublowania materiału) dla tych, którzy chcieli się kształcić w zupełnie innym kierunku? I czy teraz poziom jest podwyższany? A na przykład Finlandii naprawdę radzę się nie powoływać, bo tam jest zupełnie inny system - wzorowy i najlepszy na świecie, więc można sobie na to pozwolić. Rozumiem, że Finlandia to jedyny przykład?
  "Przykładów było mnóstwo" (na nepotyzm rozumiem) - nawet jeśli, to i tak bardzo mało w porównaniu z tym co teraz (kolejny raz przypominam listy "PB").
  A jeśli chodzi o praworządność, to jednak fundamentalna kwestia. Mam nadzieję, że ktoś tu nie traktuje A. Strzembosza jako ogłupiałego staruszka/lewaka/ofiarę propagandy (podobnie jak innych, w tym naprawdę konserwatywnych, profesorów).

  "ludowca nieco spadła średnia". To nie jest "dołowanie" i że go nie ma, najlepiej pokazały nowsze sondaże.
  "w ideowym szale" - ogarnij się... Jeżeli ktoś w takim coś tu pisze, to właśnie coś takiego, że jakaś partia dołuje (jakby nie wiadomo jak jej spadło) i że jest okropna.

  "Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic" - tradycyjnie to znowu piszesz do siebie. Nawet jeśli nie do końca właściwie zareagowałem, ale było to uzasadnione. Mniejsza już o to w każdym razie.

  "Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N"
  Nie wyraziłem takiego zdania. Tylko napisałem, że byłaby naturalna i wcale nie musi .N zaszkodzić.

 • abizabi

  @PAWMAK "obniżenie poziomu edukacji historycznej" polegało na tym, że wprowadzono mniej godzin historii (bez dublowania materiału)" No sporo taktownie sobie pominięto. Dużą część historii współczesnej zmiksowano z WOS tworząc takie cudo jak HIS. Do tego mieliśmy gniot w postaci podręcznika MEN, w którym umniejszano odpowiedzialność Stalina za zbrodnie i robiono klakę Gazecie Wyborczej.----"Rozumiem, że Finlandia to jedyny przykład?".... Dania, Estonia, , Litwa , Łotwa i inne. Ale to same dzikie kraje :-)----"na przykład Finlandii naprawdę radzę się nie powoływać, bo tam jest zupełnie inny system - wzorowy i najlepszy na świecie, więc można sobie na to pozwolić" Pewnie, wzorujmy się na najgorszych i zamiast poprawiać system edukacji, po prostu wtłoczmy dzieciaki jak najwcześniej w sztywne ramy systemu oświaty.------"Mam nadzieję, że ktoś tu nie traktuje A. Strzembosza jako ogłupiałego staruszka/lewaka/ofiarę propagandy" Po prostu osobą mającą inne zdanie. Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie mam koniczyny na oczach i mieści mi się to w głowie.-----"To nie jest "dołowanie" Napisałem , że "nieco dołują" a spadek był faktem.------"że go nie ma (lekkiego dołowania), najlepiej pokazały nowsze sondaże." Zdradzę Ci pewien sekret. Poparcie może się zmieniać, bo aktualnie jak rozumiem dowidzisz, że ludowcom nie spadała średnia w marcu bo wzrosło im w jednym sondażu za kwiecień. Epickie.-----
  "Po kilku dniach tradycyjnego szarpania się o nic" - tradycyjnie to znowu piszesz do siebie. " To nie ja zacząłem tą idotyczną dyskusję i ciagnałem wątek przez kilka dni, by zakończyć konkluzją, że w sumie to ten błąd językowy, który nijak miał się do tematu to nie był błędem.-----"Twoim zdaniem fuzja z UED umocni .N"
  Nie wyraziłem takiego zdania" No sugerowałeś, że dobrze im zrobi (bo przecież tradycja Mazowieckiego itd).

 • pawmak

  Nie że dobrze zrobi, ale że może to być argument przynajmniej za tym, że nie zaszkodzi.
  Co do błędu językowego, to moim zdaniem był, tyle że nie chce mi się w to zagłębiać - na pewno nie było to logiczne stwierdzenie.
  "Po prostu osobą mającą inne zdanie." Które jak rozumiem można mieć gdzieś i mieć na oczach nie koniczynę, tylko po prostu klapki.
  "Pewnie, wzorujmy się na najgorszych" - pewnie, wpłacajmy do unijnej kasy ogromne pieniądze na dotacje dla innych krajów, bo przecież Niemcy tak robią, a tam jest najsilniejsza gospodarka i powinniśmy brać z nich przykład... Bo to taka analogia właśnie.
  A wymienione kraje dzikie nie są, ale unijny standard jest inny. Wolałbym raczej poznać przykłady krajów, w których podwyższa się wiek szkolny i w których obniża się wiek emerytalny.
  "jak rozumiem dowidzisz, że ludowcom nie spadała średnia w marcu bo wzrosło im w jednym sondażu za kwiecień" - ale manipulujesz... Napisałeś "PSL nieco dołuje w sondażach" (w czasie teraźniejszym, a była to już w zasadzie połowa kwietnia). Poza tym wzrosło im w więcej niż jednym sondażu. I po raz enty - minimalnej obniżki średniej nie można nazwać dołowaniem (chyba, że się na siłę bardzo chce, ale wtedy trzeba się liczyć właśnie z czymś takim, że zaraz im podskoczy i trzeba będzie połknąć własny język - i właśnie coś takiego się zdarzyło, ale pewnie, kto by tam połykał).

 • pawmak

  Chociaż akurat 7-letni wiek szkolny to jeszcze nie jest nic strasznego, tylko że nie można mówić, że jego obniżenie było jakieś strasznie głupie, bo zdaje się, że naprawdę tylko w tę stronę to idzie na świecie (z pewnością nie bezzasadnie).

 • abizabi

  @PAWMAK "tyle że nie chce mi się w to zagłębiać (w kwestie błędu językowego)" Powiedział po tym, jak trzy dni szarpał się z nieistniejącym problemy, często polemizując sam z sobą (czort wie gdzie to "niezasadnie przeciwstawiałem wartość dodaną wartosci odjętej")-----"Napisałeś "PSL nieco dołuje w sondażach" (w czasie teraźniejszym, a była to już w zasadzie połowa kwietnia)" W połowie kwietnia trudno podać średnia za cały kwiecień.----- "I po raz enty - minimalnej obniżki średniej nie można nazwać dołowaniem" Można lekkim, jeśli ma się minimalne poparcie. Kłócisz się z rzeczywistością, zamiast napisać coś w stylu "spadek był niewielki i pewnie wkrótce wyrówna, albo wystrzelą do góry, czego można się spodziewać widząc najnowsze kwietniowe sondaże".-----Niczego nie będę połykał po podaniu poprawnych danych.

 • abizabi

  Sondaż z 21.04.2017
  Marine Le Pen:(22,72 %)

  François Fillon (21,57 %).

  Jean-Luc Mélenchon (21,34 %)

  Emmanuel Macron (20,03 %)

  A teraz tradycyjne wróżenie z fusów
  Podaję swoje typy: Le Pen 23,5 Macron 23, Fillon 21, Melechin 19

 • pawmak

  I zdrowego chrzanu życzę na koniec oktawy...

 • red.grzeg

  Moje Typy: Le Pen 23, Fillon 22, Macron 21, Melechin 21

 • karmon90

  We Francji trzymam kciuki za II turę Macron - Filon. Najgorzej będzie gdy w II turze znajdzie się Le Pen i Melenchon.

 • abizabi

  @karmon90 Żaden z kandydatów mnie nie zachwyca, ale z prezentowanego zestawu peferowałbym Lepen-Fillon i trzymał kciuki za tego ostatniego w drugiej turze. PS Pracą dalej jesteś zainteresowany?

 • red.grzeg

  Macron / Le Pen

  To oznacza bardzo nudną drugą turę.

 • abizabi

  @red.grzeg Ano oznacza. Szkoda, że Francuzi tak łatwo pozwolili się zmanipulowac, kiedy na siłę pompowano Macrona. Le Pen to, wprawdzie nie ojciec, ale pewnie jej szklanym sufitem okaże się 40%.

 • mlodylew

  Razem wspólnie z OPZZ założyli Biuro Interwencji Prawnej.

  mojeprawasalamane.pl/

  Jest to początek szerszej współpracy OPZZ z inną partią niż SLD. Prawie by do tej współpracy nie doszło. Warunkiem jakie OPZZ postawiło jest pójście Razem w pochodzie pierwszomajowym.

 • karmon90

  Zieloni rozważają start pod własnym szyldem w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich. W wyborach do rad miast stawiają na lokalne koalicje z IP, Razem, ruchami miejskimi.

  @abizabi - tak, jestem zainteresowany. Niedługo odezwę się mailowo.

 • red.grzeg

  Wspólne działanie OPZZ i Razem to bardzo silny sygnał. Pochód 1-majowy nie był chyba problemem dla Razem?

  @Zieloni - jeśli to prawda to jakiś ruch samobójczy chyba.

  PO jest chyba najlepszym sojusznikiem Macierewicza i vice versa.

 • karmon90

  O Zielonych info z ich newslettera.

  "UCHWAŁA RADY KRAJOWEJ PARTII ZIELONI NR 54 Z DNIA 25.03.2017
  Rada Krajowa zobowiązuje Zarząd oraz osoby wyznaczone przez Zarząd do opracowania strategii rozwoju w oparciu o propozycje samodzielnego startu Partii Zieloni do sejmików wojewódzkich jako części szerszej strategii wyborczej partii. Zarząd Krajowy opracuje strategię do końca czerwca 2017 roku. "

  Dlaczego ruch samobójczy? Mi się wydaje, że jednak nie pójdą samodzielnie - za słabe struktury, szczególnie na wschodzie. Choć twierdzą, że rozwój kół regionalnych jest widoczny i że mają członków ponad 1000 w skali całego kraju.

  Kiedy mapa sceny politycznej? :)

 • red.grzeg

  Samobójcze w sensie absolutnie żadnych szans na mandaty przy starcie samodzielnym.

 • karmon90

  To tak, ale jeśli chcą sprawdzić struktury, zobaczyć jakie będą mieli poparcie to jest to doskonała okazja.
  Z tego co zaobserwowałem Zielonym bardziej zależy na mandatach radnych w miastach niż na mandatach radnych wojewódzkich.
  Jakie są warunki rejestracji komitetu w wyborach samorządowych? Do sejmików, oraz do rad miast, powiatów, gmin? Zwłaszcza ile trzeba zebrać podpisów? Może ktoś napisać, bądź podać jakiś rzetelny link na ten temat?
  Ile jest okręgów w wyborach do sejmików? W moim województwie ostatnio było 5 okręgów. W jaki sposób ustalane są okręgi? Czy mogę poprosić o link, bądź mapkę z obszarami jakie obejmują wszystkie okręgi?

 • mlodylew

  W Polsce jest pierwsze miejsce rządzone przez Zielonych. Zielony Wrocław zdobył 11 na 15 mandatów w radzie osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota. Frekwencja niska, ale świadczy to o mobilizacji elektoratu. W ogóle rady osiedlowe są doskonałym miejscem do nauki rządzenia, polityki i do pokazania swojej skuteczności i zaangażowania po stronie mieszkańców. Tak więc Zieloni gratulacje. :)

  Chęci chęciami, ale możliwości na wybory do rada miejskich. Liczba 1000 członków/iń jest mocno przesadzona. Moim zdaniem jest to reakcja na kolejne jednoczenie lewicy przez Nowacką.

 • karmon90

  Czy liczba 1000 członków u Zielonych jest przesadzona to kwestia, którą mogą zweryfikować samodzielnym startem w wyborach do sejmików. Co innego formalne członkostwo, a co innego realne działanie, więc ja jestem wstanie uwierzyć w taką liczbę członków tej partii.

  O ile w wyborach samorządowych koalicja IP-Razem-Zieloni-BC-IF(dawna PK) jest możliwa to w wyborach do europarlamentu i parlamentu wątpię by Razem było skłonne wchodzić w jakiekolwiek koalicje i pewnie zamiast Razem będzie Osobno.

 • red.grzeg

  Nowacka ma dobre oparcie w mediach i Warszawie, ale jest niespecjalnie popularna w szerokim aparacie.

  Okręgi wyborcze:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Okr%C4%99gi_wyborcze_do_sejmik%C3%B3w_wojew%C3%B3dzkich.png

  Do zgłoszenia potrzeba 300 podpisów. Ale efektywny próg wyborczy jest wyższy niż 5% zwykle.

 • abizabi

  @red.grzeg, carmon90 Efektywny próg to ok. 10%. Co ciekawe wspomniane podpisy należy zebrać osobno dla każdego okręgu w województwie, ale pochodizć mogą od dowolnego mieszkańca województwa, stąd możemy dać jednej osobie wszystkie listy okręgowe do podpisu i będzie to poprawne.

 • abizabi

  Efektywny próg to ok. 10 %. Jedna osoba (koniecznie mieszkaniec województawa) może się podpisąć pod wszystkimi listami okręgowymi.

 • abizabi

  Ciekawostka. Jeśli ktoś pamięta młodego eksdziałacz UPR (chyba dość mętna postać nawiasem pisząc), którego za acient regime aresztowano pod kuriozalnym zarzutem usiłowania zamachu na głowę państwa poprzez podniesienie krzesła (sic!), to właśnie został uznany za niewinnego zarzucanego mu czynu (tak orzekł sąd apelacyjny). Utrzymano wyrok za obrazę byłego prezydenta, o którym oskarżony miał się wyrażać wulgarnie.

 • pawmak

  Serio? W oficjalnej treści zarzutu było słowo "zamach"? Czy bez takiego koloryzowania się nie da? Bo jak ktoś się zachowuje jak debil i naraża bezpieczeństwo (jeśli nie prezydenta, to ludzi wokół, ale prezydent daleko nie był - a debil ma to do siebie, że nie wiadomo, co zrobi), to chyba coś to mało kuriozalne.

  W związku z wyborami we Francji mam 2 pytania.
  1. Czy "środowiska kobiece" popierają kobietę?
  2. Czy pieśniarze kandydatki śpiewają "Francję trzeba zlepenować"? ;)

  A poważnie, to wyrejestrowano (po ponad 20 latach) Polski Ruch Uwłaszczeniowy. Wykreślono także Stonogę Partię Polską.

 • abizabi

  @PAWMAK "Serio? W oficjalnej treści zarzutu było słowo "zamach"?" Nie czytałem, ale zapewne zarzut brzmiał "próba napaści". "Bo jak ktoś (...) naraża bezpieczeństwo" Żadnego bezpieczeństwa nie narażono (no chyba, że wzniesione wysoko transparenty też narażały bezpieczeństowo). Happening było oczywistym nawiązaniem do incydentu w Japonii. Krzesłem podniesionym w sposób, w jaki uczynił to happener po prostu nie dało się rzucić. Pewną nadgorliwość służb dałoby nawet bronić (otoczenie człowieka z krzesłem z nadmiaru ostrośności), ale postawienie mu zarzutów to już czysty absurd. Prosty przykład, ochrona ma prawo prewencyjnie zatrzymać człowieka zmierzającego z reklamówką w stronę głowy państwa, ale głupio byłoby mu stawiać zarzuty, gdyby okazało się, że miał w niej chleb i mleko.

 • pawmak

  Z tym, że manie chleba i mleka (jak i wielu innych rzeczy, bo do tego ona służy) w reklamówce jest normalne, a przyniesienie ze sobą i podnoszenie krzesła na wiecu normalne nigdy nie jest. Błagam, nie porównujmy tego do transparentu, bo on nie ma 4 ciężkich nóg... Czyli treści zarzutu nie znamy, a się wypowiadamy o nim jako o kuriozalnym, aha.

 • abizabi

  @PAWMAK "przyniesienie ze sobą i podnoszenie krzesła na wiecu normalne nigdy nie jest" Akurat organizowanie happeningów na wiecach politycznych jest całkowicie normalną praktyką w demokracji.-----"nie porównujmy tego do transparentu" Zamocowany na grubym drewnianym trzonku rodzi analogiczne zagrożenie. -----"Czyli treści zarzutu nie znamy" Czyli tradycyjnie, czepiamy się wątków pobocznych odbiegając od istoty rzeczy. Zarzut dotycyzł usiłowania rzucenia krzesłem w głowę państwa. To czy określono to miane, napaści, napdau czy próbą fizycznego uszkodzenia jest posbazwione znaczenia. Meritum zarzutu pozostaje absurdalne. W tym wypadku kluczowe jest, że happenigowy kontekst nie budził wątpliwości, zaś krzesłem podniesionym wysoko za jedną noge nie dało się zaatakować prezydenta.

 • pawmak

  Nie wiem, czy się nie dało. Na pewno krzesło na wiecu rodzi większe zagrożenie (i niepokój) niż transparent... Acz jeśli zarzut rzeczywiście dotyczył narażenia głowy państwa na niebezpieczeństwo (jakoś to jednak musiało zostać sformułowane), to oczywiście happeningowy charakter zdecydował o jego niezasadności - niemniej licho początkowo wie, jakie taki "wesołek" ma zamiary.

  Lubnauer (coraz bardziej człowiek orkiestra) szefową klubu Nowoczesnej. Jeśli chodzi o kontekst współpracy z UED, to z jednej strony to przez parę lat jedna z liderek PD, ale z drugiej to ona jasno powiedziała kiedyś, że nie wyobraża sobie siebie z Kamińskim w jednej partii. Stawiałbym, że raczej to oddala niż przybliża eurodemokratów od ścisłej współpracy z .N (np. w sensie wspólnego klubu, nie mówiąc o połączeniu partii - szefem partii jest Petru, ale KL chyba ma tam coraz więcej do powiedzenia). Acz współpraca w ramach koalicji (zwłaszcza szerszej) to co innego.
  I a propos UED:
  mailchi.mp/ede21ab217d9/co-nowego-w-ued-1704-23042017

  Ciekawy nowy Kantar:
  300polityka.pl/live/2017/04/26/kantar-mb-dla-tvn-po-przegania-pis-nowoczesna-dalej-traci/

 • karmon90

  Z moich informacji wynika że do UED nadesłano około 600 deklaracji członkowskich. To mało, ale podobno ciągle nadsyłane są nowe deklaracje.

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie wiem, czy się nie dało" To spróbuj podnieść za jedną nogę i rzucić nim na dwadzieścia metrów. Powodzenia.-----"niemniej licho początkowo wie, jakie taki "wesołek" ma zamiary." Samotnie stojąca na przystanku kobieta działa zasadnie umykając do taksówki na widok mężczyzny zmierzającego szybkim krokiem w jej kierunku. Głupio byłoby jednak tego jegomościa na podstawie samego zmierzania postawić przed sądem pod zarządem próby gwałtu, "bo przecież nie wiadomo, jakie miał zamiary i był wyposażony w odpowiednie narzędzie".

 • pawmak

  To były 2-3 metry, a nie 20!!!
  www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/chcial-rzucic-krzeslem-w-prezydenta-korwin-w-obronie-pseudokibica,522618.html
  Błagam, jakiś szacunek dla faktów. Rzucić może nie chciał, ale jeśli policja nic by nie zrobiła z wariatem, który wymachuje w tłumie krzesłem przez samym prezydentem, to naprawdę...

  Te deklaracje członkowskie to pewnie te dosyłane już po powstaniu UED, bo formalnie to jest ta sama partia, co PD, więc łącznie liczba członków powinna chyba być czterocyfrowa. Nie jest to chyba taki zły wynik (jeśli partia nie chce samodzielnie startować w wyborach).
  Ciągle nie jestem pewny, czy do UED należy Staniszewska i ewentualnie jacyś inni znani dawni pedecy (poza Onyszkiewiczem i Wielowieyskim).

 • red.grzeg

  Nie od dziś wiadomo że Nowoczesna kanibalizowała PO.

  Najciekawsze wydaje mi się coś innego: 6% SLD!

 • abizabi

  @PAWMAK "Błagam, jakiś szacunek dla faktów." No właśnie, ja mam szacunek dla faktów, a ty co najwyżej dla Faktów. To, że niektórzy mijają się z prawdą nie zmienia rzeczywistości. Nagranie zajścia jest łatwo dostępne. Co istotne oskarżony nie pojawił się z krzesłem nagle, a podnosił je co jakiś na czas w ramach happeningu na długo przed przyjazdem prezydenta.-----"Rzucić może nie chciał, ale mógł chcieć" to wyjątkowo słaba linia oskarżenia.

 • abizabi

  @PAWMAK "Te deklaracje członkowskie to pewnie te dosyłane już po powstaniu UED, bo formalnie to jest ta sama partia, co PD, więc łącznie liczba członków powinna chyba być czterocyfrowa" Nie sądzę. Nawet, jeśli wierzyć w te zapewnienia o 600 deklaracjach (byłbym tu raczej ostrożny), to liczba członków PD raczej oscylowała wokół 100.

 • karmon90

  Z moich informacji, które pochodzą od osoby, która działa w UED to liczba 600 członków jest liczbą łącznie z tymi którzy byli także w PD.

 • pawmak

  To dawni członkowie PD też musieli je nadsyłać? No może, w każdym razie 5 lat temu było ich ponad 700, a potem było Nowe Otwarcie (i pojawienie się partii mediach poprzez Celińskiego) i 2 lata temu plany wystawienia list w wyborach, więc z ok. 100 ponownie sobie nie żartujmy...

  A nagranie to niestety ja właśnie zalinkowałem, więc niech się kłamczuch a. wstydzi... Wiem, też nie lubię odczekiwać minuty na reklamę, ale warto. Po ok. 15 sekundach pojawia się Komorowski zasłonięty flagą KNP (będącą tuż przed sceną) i Majcher/Marecki łazi z krzesłem zaraz obok tej flagi.
  Poza tym ciekawe, czemu wg policji MM się przyznał, że chciał krzesłem uderzyć PBK.

 • karmon90

  Może złego słowa użyłem pisząc o "nadesłanych deklaracjach". Liczba członków UED to około 600 osób. Kropka.

  Celiński mimo że byl zapraszany do telewizji to nie miało to żadnego przełożenia na napływ nowych członków i rozrost struktur. Celiński, który w mediach w czasie przewodniczenia PD niejednokrotnie mówił, że jest lewicowych przekonań, że jest socjalistą, raczej od PD odstraszał niż przyciągał.
  Celiński mógł sobie mówić i pisać o samodzielnym starcie, a tak naprawdę nie zebraliby wtedy żadnego okręgu. Już prędzej teraz. I to właśnie teraz jest czas na zaistnienie tej formacji - są znani i medialni posłowie, choć dla niektórych centrowych liberałów Kamiński i Niesiołowski mogą być nie do zaakceptowania.

 • abizabi

  @PAWMAK "5 lat temu było ich ponad 700 (członków UED)" A od tego czasu partai tylko więdła------- "potem było Nowe Otwarcie (i pojawienie się partii mediach poprzez Celińskiego)" Zaiste charyzma Celińkiego musiała przyciągnąć tłumy do partii nie dającej żadnych szans rozwoju.------"2 lata temu plany wystawienia list w wyborach" Zadeklarowanie chęci startu w wyborach, czego się później nie robi to zaiste dowód wielkiej siły.---- Tyle tradycyjnego pawmakowego bujania w obłokach, tearaz trochę faktów. Oto sprawozdanie finansowe PD za 2015 r. Dochody ze składek nie przekraczają 1000 zł pkw.gov.pl/pliki/1461668637_003%20spr.%2012%20Partia%20Demokratyczna%20-%20demokraci_pl.pdf. Jednocześnie statu PD wyraźnie wskazuje, że cżłonkowie niepłacający skąłdek są uduwani demokraci.pl/wp-content/uploads/2015/04/statut_PD_Kongres-po-zmianach-28.11.2015-r..pdf ----- Niektórzy jednak zamiast twardym dokumentom wolom wierzyć deklaracjomom na wyrost i wlasnym dziwnym wizjom.------"czemu wg policji MM się przyznał, że chciał krzesłem uderzyć PBK." Taa, a jeden ze "świadków" zatrzymania Wiplera twierdził, że poseł brutalnie zaatakował policjantów z nadludzką siłą. Oczywiście nagranie tego nie potwierdza. Skoro jednak, TVN napisał, że ktoś chciał zaatakowąć, to znaczy, że chciał.

 • abizabi

  korekta "usuwani" , "wolą"

 • pawmak

  TVN napisał o wersji policji (oprócz wersji KORWiN-u, którą ktoś tu kupuje w 100%) i wyemitował nagranie obnażające Twoje wypisywanie bzdur o 20 metrach, więc się nie kompromituj lepiej.

  Nie wiem, ilu członków PD miała kilka miesięcy temu, tylko ilu miała 5 lat temu (UED - dla informacji niektórych - wówczas nie istniała). Logika nie wskazuje, że ok. 100, ale jeśli założymy, że tak było i dodamy drugą setkę ze stowarzyszenia ED, to pozyskanie przez taką partyjkę w 5 miesięcy 400 członków byłoby niezłym sukcesem. No ale bym raczej nie wierzył w to, a przypuszczał, że proporcje między schyłkową PD a obecną UED są bardziej wyrównane.

  Streżyńska kiedyś wyparła się, że reprezentuje w rządzie Polskę Razem, ale Kaczyński twierdzi jednak, że jest ministrem koalicyjnym. Czyli chyba jednak reprezentuje (co "nałogowej bezpartyjności" nie zaprzecza).

 • karmon90

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/grzegorz-furgo-petru-skonczy-jak-palikot/3bcxsnk

  Ciekawy wywiad z posłem Furgo, posłem który z .N odszedł do PO. Określił siebie jako konserwatywnego liberała, stwierdził, że w .N są skrzydła lewicowe, liberalne i konserwatywne.

 • airborell

  Bardzo jestem ciekaw, na czym ma polegać "lewicowość" skrzydła lewicowego.

 • pawmak

  Kiedyś użytkownik xxx131 przekonywał, jakim lewakiem jest Mieszkowski (miał na myśli także gospodarkę, bo lewicowców obyczajowych jest tam mnóstwo).
  Fakt, że Mieszkowski zupełnie inaczej niż Furgo wypowiadał się o "Klątwie", a i pewnie gospodarczo nie byliby tożsami.
  A Petru dziś powiedział, że w wyborach samorządowych jak najbardziej poszedłby w koalicji z Nowacką i Biedroniem.

  Natomiast chyba konkretnie za współpracę z .N próbuje się zabrać jej oczywisty i tożsamy ideowo sojusznik, czyli SD.
  www.wprost.pl/tylko-u-nas/10052005/Niedyskrecje-parlamentarne-17-Powrot-Piskorskiego-do-czynnej-polityki-i-klopoty-Schetyny.html

  SLD i WiR podniosły wrzask na konkordat.

 • airborell

  A Petru dziś powiedział, że w wyborach samorządowych jak najbardziej poszedłby w koalicji z Nowacką i Biedroniem.

  Pewnie że by poszedł, bo musi się jakoś chwytać brzytwy, ale dlaczego socjaldemokraci Nowacka i Biedroń mieliby gdziekolwiek iść z wiernym uczniem Leszka Balcerowicza?

 • red.grzeg

  Z tego samego powodu, żeby mieć jakąś szansę na mandaty.

 • airborell

  Nowoczesna jest słabą gwarancją szans na mandaty w tej chwili i nic nie wskazuje, że będzie lepszą w przyszłości.

 • red.grzeg

  Gwarancję dają tylko PiS/PO.

  Reszta to już kwestia szans. Samodzielnie Nowacka nie ma szans, więc musi się gdzieś przytulić. Kukiz raczej odpada;-), więc albo lewicowa koalicja albo Petru. W Nowoczesnej jest trochę ludzi którym do Nowackiej względnie blisko. Nowoczesna jest dosyć słaba (zwłaszcza w kontekście samorządowym), ale chyba i tak silniejsza niż hipotetyczna lewicowa koalicja bez SLD.

 • abizabi

  PAWMAK "TVN napisał o wersji policji (oprócz wersji KORWiN-u, którą ktoś tu kupuje w 100%) i wyemitował nagranie obnażające Twoje wypisywanie bzdur o 20 metrach" Kopiuje wyłącznie wersje oparte na nagraniach. Facet podnosił krzesło na długo przed przyazdem Bronka i podnosił w trakcie w ramach happeningu. Na moje oke odległosć, to co najmniej kilkanaście metrów, ale nie ma to istotnego znaczenia. Krzesłem trzymanym za jedną noge nie da się rzucić na faceta stojącego na podeście. Przy dostępnym nagraniu i wyroku uniewinniającym to Ty się człowieku kompromitujesz powtarzając kłamstwo mainstramowych mediów, które obnażono już dawno temu. Wedle twojej chorej logiki, biskup podnoszący pastorał na spotkaniu z prezydentem tez powinien być aresztowany (a nuż chciął rzucić).------"Nie wiem, ilu członków PD miała kilka miesięcy temu, (....). Logika nie wskazuje, że ok." 100" Pokazałem Ci twarde dokumenty, ty tradycyjnie jednak buduesz swoją wizję świata na tym, że ktoś przebąkiwął o samodzielnym starcie, więc PD musiąło być potęgą.---- Jakiś czas temu wpadłeś szał, gdy napisałem, że okoliczności tworzenia .N i Ruchu Palikota byłu pod pewnymi względami podobne. Miałem wówczas na myśli jedyny proces powstawania. Dziś Petru upodabnia się do Palikota w eszcze jednym względzie, wolt programowych. Czołowy neoliberał (taki ma wizerunek) chce teraz obsługiwać lewicowy elektorat w towarzystwie Nowackiej i Biedronia. Tego wyborcy nie kupią.

 • pawmak

  Tylko na wybory samorządowe, choć to i tak zbyt wyraźny sygnał.
  A w ogóle to już przestań pierniczyć.

 • abizabi

  @PAWMAK Ta. Standard. Prezentujesz jako rzeczywistość deklaracje bez pokrycia działaczy PD, a gdy prezentuje Ci dokumenty potwierdzające, że nie masz racji, nazywasz to "pierniczeniem".

 • red.grzeg

  Nowacka jest lewicowa głównie w wymiarze światopoglądowo-feministycznym. Element socjalny zawsze był dla niej drugorzędny.

 • pawmak

  @ ab.
  Po pierwsze, nie prezentowałem żadnych deklaracji działaczy PD oprócz jednego działacza ze stycznia 2012, a Ty usiłowałeś zaprezentować (bo się nie otwiera) dokument za 2015 rok, więc to jest zasadnicza różnica... Po drugie dokument nie mówi bezpośrednio, ilu partia ma członków, tylko jakie są wpływy ze składek, a ile wynosiła składka, to nie wiadomo. Po trzecie pierniczeniem nazwałem praktycznie cały Twój wpis, bo jeżeli masz jak byk na nagraniu, że MM był praktycznie przed samym Komorowskim i zgadza się to z wersją policji o 2-3 metrach, a nadal brniesz, że to mogło być 20 albo kilkanaście metrów i chrzanisz, że ja powtarzam jakieś kłamstwa (ja nie twierdzę, że chciał rzucić, tylko że słusznie go zgarnięto, bo mógł mieć taki zamiar, a skoro podobno sam się przyznał, to też trudno mi wykluczać, że go miał), a Ty wypisujesz coś o "chorej logice" (i to mojej), a poza tym jeszcze wypisujesz coś o "wpadaniu w szał" (kiedy tylko nie mogłem się zgodzić z jednym zasadniczym podobieństwem między partiami Petru i Palikota, które przytoczyłeś), to sorry, ale szersza argumentacja nie ma sensu i trzeba to nazwać co najmniej tak, jak nazwałem.

 • airborell

  ad. BN

  Nie wydaje mi się. Pomijając formację w UP i Młodych Socjalistach, w tej chwili konsekwentnie mówi o sprawiedliwości społecznej, także tam gdzie niekoniecznie jest to popularne (np. na ostatniej debacie oko.press). Jest szczerą socjaldemokratką i trudno mi sobie wyobrazić, jak miałaby uzgodnić program z twardogłowymi liberałami spod znaku Balcerowicza.

 • geronimo_forever

  ad. BN to mam wrażenie, że chce różnymi sposobami dostać się do Sejmu, tylko nie po to, żeby coś zmienić w polityce, tylko po to żeby być tam, poza tym ta lewica jaką on proponuje czy partia Razem to może liczyć góra na 6% poparcia, co nie znaczy, że SLD jest solidną alternatywą bo lepsze wyniki w sondażach nie dają gwaranci uzyskania mandatów.

 • red.grzeg

  Teraz mówi o sprawiedliwości społecznej, bo okazało się że jest na to zapotrzebowanie (można powiedzieć że prawie wszyscy teraz o tym mówią, moda taka). Kiedyś była z Palikotem, który przecież kiedyś sam robił za pro-biznesowego odpowiednika Petru. Ta jej formacja to feminizm + alterglobalizm (protesty anty-wojenne gdzie popadnie itd).

  @geronimo_forever
  Zgadzam się.

 • abizabi

  @PAWMAK "Po pierwsze, nie prezentowałem żadnych deklaracji działaczy PD oprócz jednego działacza ze stycznia 2012" Twierdziłeś, że obecnie liczba cżłonków UED przekracza 1000 (tym samym PD musiałoby ich mieć grube setki)---"Po drugie dokument nie mówi bezpośrednio, ilu partia ma członków, tylko jakie są wpływy ze składek, a ile wynosiła składka, to nie wiadomo" Nawet gdyby wynosiła symboliczną złotówkę miesięcznie, to łatwo sobie policzyć. Być może zapomniano wykreślić część cżłonkó niepłacących skąłdek (choć taki jest statutowy obowiązek), ale to dowód atrofii struktur, a nie nie liczebne siły. Śmieszy mnie natomiast argument "musieli być silni, bo publicznie rozważali start". Zastanawiam, czy gdyby na tym forum zaczął rozważać powołąnie ogólnopolskiego komitetu, to też przyjąłbyś jako pewnik, że mam silne struktury. A oto link raz jeszcze pkw.gov.pl/pliki/1461668637_003%20spr.%2012%20Partia%20Demokratyczna%20-%20demokraci_pl.pdf ------ Odnośnie MM nie będę się upierał, skoro masz miarkę w oku. Istotne jest coś innego. Facet na długo przed przyjazdem Bronka podnosi i opuszcza krzesło w ramach happeningu, podnosi go i po przyjeździe w sposób uniemożliwiający dorzycenie do sceny.-----"ja nie twierdzę, że chciał rzucić, tylko że słusznie go zgarnięto, bo mógł mieć taki zamiar" Zaś TVN24 bezczelnie informowało, że "zatrzymano człowieka, który usiłował rzucić krzesłem w prezydenta". Służbom wolno zareagować z przesadą i odsunąć czysto hipotetyczne zagrożenie, ale nie stawianie później prokuratorskich zarzutów to absurd podobnie jak nazywanie zajścia "próbą napaści" (bo co prawda nie usiłował napaść, ale jakby się bardzo postarał to przecież mógłby spróbować). Prorządowe media najwyraźniej chciały zrobić z Bronka niedoszłą ofiarę zamachu i zrobiły to z tradycyjną bezczelnością.------"nie mogłem się zgodzić z jednym zasadniczym podobieństwem między partiami Petru i Palikota, które przytoczyłeś" i przez kilkanaście wpisów dowodziłeś, że Petru aktywnie działający w UW od połowy lat dziewięćdziesiątych, protegowany Balcerowicza i lider listy wyborczej w 2001 r w żadnym razie "nie przewinął się przez mainstream". Sięgałeś przy tym po coraz dziwniejsze argumenty.

 • pawmak

  Litości...
  "Twierdziłeś, że obecnie liczba cżłonków UED przekracza 1000"
  Bo myślałem, że 600 nowych dosłano po powstaniu UED, a ponad 1000 jest łącznie ze starymi. Ale karmon90 mnie z błędu wyprowadził. Ty mi zarzucasz co innego (już sam się plączesz w tym, co mi zarzucić) - że uważam, że przed samym powołaniem UED członków PD było kilkuset, a Ty uważasz, że ok. 100. Proszę bardzo - jeśli chcesz wierzyć w kilkukrotny wzrost liczby członków po powołaniu UED (i w to, że składka wynosi tam dla każdego 10 zł), to wierz, ale ja twierdzę, że PD pod koniec miała kilkuset. No i jeśli nawet za ten 2015 rok wyszło ponad 900 zł, to jak najbardziej się zgadza z tezą, że tych członków było przynajmniej 300-400 (bo składka mogła wynosić 2-3 zł, a i nie wszystkich płacących mogli od razu wykreślić, więc nawet więcej mogło być tych członków), czyli sadzisz się bez sensu.
  "Śmieszy mnie natomiast argument "musieli być silni, bo publicznie rozważali start""
  Nie napisałem, że musieli być silni, tylko że to uprawdopodabniało, że mieli więcej członków. Ale przecież się nie upierałem przy tym.
  "Facet na długo przed przyjazdem Bronka podnosi i opuszcza krzesło w ramach happeningu"
  To jeszcze nie jest dowód na to, że nie chciał rzucić (choć jak piszę, nie twierdzę, że chciał).
  "w sposób uniemożliwiający dorzycenie do sceny"
  To już Twoja radosna interpretacja. Zresztą podobno w zeznaniu powiedział, że chciał uderzyć. TVN24 chyba miał prawo wierzyć policji (więc i dać nagłówek o rzuceniu). Chociaż przyznaję - po tym, jak policja powiedziała, że Sebastian K. rzekomo przyznał się do winy przy wypadku Szydło widać, że warto mieć do policji ograniczone zaufanie.
  "Petru aktywnie działający w UW od połowy lat dziewięćdziesiątych, protegowany Balcerowicza i lider listy wyborczej w 2001"
  Raczej nie od połowy. Prawda, że był blisko głównego nurtu polityki, ale nikt go szerzej nie kojarzył z przeszłości politycznej, tylko jako ekonomistę, a Palikota zupełnie inaczej, więc faktyczne podobieństwo jest w tym punkcie żadne i tylko o to mi chodziło, a jeśli piszesz o "wpadaniu w szał", to wyłącznie do siebie.

 • red.grzeg

  Wydawałoby się że 1 Maj może zjednoczyć lewicę (chociażby symbolicznie), a tymczasem tradycyjnie nie wyszło (mnie to akurat nie dziwi).

  (chodzi oczywiście o spięcie Czarzasty/Zawisza)

 • abizabi

  @PAWMAK "bo składka mogła wynosić 2-3 zł" Składka w wysokości 25 gr miesięcznie to byłby jaki ewenement. -----" nie wszystkich płacących mogli od razu wykreślić, więc nawet więcej mogło być tych członków" No jeśli chcesz usilnie zaliczać w poczet członkó, tych, którym już nawet symbolicnzych skąłdek płacić się nie chce i których nie wykreślono tylko przez niedopatrzenie... Tylko, że takie martwe dusze nie są zbyt przydatne przy prowadzeniu kampanii. Wierzysz w puste deklaracje o chęci samodzielnego startu? Tylko fakty są takie, że PD była w stanie wystawić zaledwie jednego kandydata na senatora.--------w sposób uniemożliwiający dorzycenie do sceny" To już Twoja radosna interpretacja. Zresztą podobno w zeznaniu powiedział, że chciał uderzyć. " To już prawa fizyki. Apropo tego, co rzekomo powiedział, to sfilmowano moment zatrzymania. Osoby postronne są zdziwione, a sam zainteresowany mówi coś zupełnie odwrotnego. Furda tam jednak nagrania i dowody, skoro TVN24 powiedział, to tak być musi. Poza tym człowieku czy Ty anprawdę nie widzisz różnicy między usunięciem czystoteoretycznego zagrożenia (służby mają do tego prawo) a stawiniem komuś zarzutów prokuratorskich bez najmniejszych podstaw. Znam historię pewnego członka organizcaji polinijnej, który na spotkaniu z JPII gwałtownie sięgnął do wewnętrznej kieszeni garnituru (miał tam aprat fotograficzny). Obezwłaniła go ochrona i miała do tego prawo. Nikt jednak później nie podawał informacji, że zatrzymano facet, który próbowął zabić paieża a jemu samemu nie postawiono zarzutu.-----"Petru aktywnie działający w UW od połowy lat (...)" Raczej nie od połowy. " Od drugiej połowy na pewno, poza tym notozobaczymy twierdzi, że Petru był asystentem frasyniuka od 1994 r.-----"Prawda, że był blisko głównego nurtu polityki" Czyli przyznałeś w końcu te oczywistość, co nie przeszkodziło Ci międlić temat przez kilkanaście postów.

 • abizabi

  Tak zupełnie z innej beczki przypomniał mi się pochodzący z Ukrainy ciekawy przypadek trollingu w polityce. W 2010 r. Wiejska Ukraina, malutka formacja tamtejszych ludowców zdecydowała się w wystawić w wyborach prezydenckich pracownicę chlewni Lidię Wonę. Nazwisko "Wona" znaczy tyle, co "ona". Tymczasem Ukraina była pełna bilbordów Julii Timoszynko z hasłami w stylu "Inni się kłócą. Ona pracuje", "Pomimo kryzysu. Ona pracuje" itd. Niestety nie mieliśmy się okazji przekonać, jaki byłby skutek tego pasożytowania na cudzej kampanii. Kandydatury Lidii WOny nie zarejestrowano (najprawdopodbnie formacja nie uzbierała sumy potrzebnej na wpłatę wymaganej od kanydydatów kaucji).

 • abizabi

  korekta pomimo chamstwa tej postci oczywićie "Frasyniuka" a nie "frasyniuka"

 • abizabi

  A z jeszcze innej beczki. PO zjadła Nowoczesną, dla której nie ma już chyba ratunku. Pomijając sondażowy dołek, mizerne struktury pozostaje jeszcze pomijana często kwestia gigantycznego długu do spłacenie, który trzeba spłacić mimo braku dotacji (ciekawe jak się teraz czuje dezerter z K'15). Zastanawia czyim kosztem SLD urosło o kilka punktów. Chyba to w jakiejś mierze powrót starego elektoratu i mimo wszystko mikroskopijne ilości elektoratu .N. Coraz wyraźniej dołuje PSL, które coraz częściej zjeżdża pod próg, ale ta partia będzie pewnie mogła się ogrzać przy sukcesie względnie dobrego wyniku samorządowego.

 • red.grzeg

  To że SLD się odbiło (nie robiąc przecież nic spektakularnego) pokazuje że za wcześnie na skreślanie Nowoczesnej (lub PSLu).

  Nowoczesna może nieźle wypaść do Parlamentu Europejskiego.

 • pawmak

  @ abizabi
  Tak, 25 gr, skoro wpływy wyniosły ponad 900 zł, matematyk kurna mać... A jeśli nie widzisz zasadniczej różnicy między wchodzącymi do polityki Petru a Palikotem, to nie mój problem. Nie ma sensu wyszukiwanie wszystkich formalnych podobieństw, które się da (no a jeśli koniecznie mówimy o formaliach, to bycie czyimś asystentem nie oznacza działania w partii). Na tej zasadzie mogący być asystentem Kaczora Wacek Kibelkowski, któremu dano jedynkę do Sejmu w jakimś okręgu, tak samo jest w głównym nurcie polityki jak np. Macierewicz.
  Dobra, odwal się w końcu.
  _____
  Parę dni temu "Niezależna" zrobiła sensację, że K. Morawiecki tworzy partię i że konkurencja dla Kukiza i że może zatrząść sceną. Partię, która jak wiadomo, działa od kilku miesięcy. Co dziwne, wiele portali podchwyciło ten "news" jako wartościowy.

 • pawmak

  No, z tymi składkami może i nie moja racja, bo raz na rok faktycznie się ich chyba nie opłaca. Natomiast fakt faktem, że "martwe dusze" też formalnie są członkami. I nawet jeśli za Celińskiego odchodzili, to za Bińczyckiej wstępowali, więc kilkuset ich i tak było. No a jeśli nie, to świadczyłoby to tylko o bardzo dynamicznym rozwoju UED...

 • abizabi

  @red.grzeg "za wcześnie na skreślanie Nowoczesnej (lub PSLu)" Wierz mi, że daleki jestem od myślenia życzeniowego. PSL-u absolutnie nie skreślam, bo ta partia ma kilka atutów. Przede wszystkim to wyrobiona marka (nielubiana przeze mnie, ale to bez znaczenia). Poza tym ludowcy mają silne struktury, które nie rozsypały się w czasie powyborczej posuchy. Lojalność jest tam bardzo duża (jak w pewnej włoskiej organizacji). SIlne struktury terenowe i pieniądze pozwolą obronić się w wielu samorządach. Poza same osoby zatrudnione w różnych agencjach i urzędach wraz z rodiznami to kilkaset tysięcy głosów. Z powodów opisanych w poprzednim poście nie widzę nadziei dla .N. Mogę się jednak mylić? Masz może jakąś koncepcję, na czym partia Petru mogłaby się odbić (to pytanie bez złośliwości)?

 • abizabi

  @PAWMAK "Tak, 25 gr, skoro wpływy wyniosły ponad 900 zł, matematyk kurna mać... " Opisane przeze mnie 25 gr miesięcznie daje dokładnie 3 zł rocznie, o których sam pisałeś (wtedy liczba członków przekraczałaby 300). Na matematykę też się obraziłeś, bo wolisz wierzyć pustym deklaracjom partyjnych bosów? Twoja wola, tylko śmieszne to trochę.-----"Wacek Kibelkowski, któremu dano jedynkę do Sejmu w jakimś okręgu, tak samo jest w głównym nurcie polityki jak np. Macierewicz." No jeśli, bycie najpierw asystentem posła, później współpracownikiem lidera i partyjnym nominatem w ministerstwie a w końcu liderem listy wyborczej nie jest byciem w głównym nurcie, to chyba prawie nikt w nim nie jest.

 • red.grzeg

  Odbić w sensie powrotu do 7-11%, nie zastąpienia PO (w to nie wierzę).

  Przy pro-socjalnym przesunięciu Platformy (które jest efektem orientacji na walkę z PiS) będzie się robiło miejsce na partię pro-rynkową, przyjazną "wygranym", itd., jednocześnie umiarkowaną światopoglądowo. Nowoczesna zanurkowała w efekcie serii wpadek przy jednoczesnej pewnej sprawności Platformy. Widać że urosło nie tylko PO także SLD (które organizacyjnie "nie zasłużyło" na to). Ewidentne jest tutaj poszukiwanie przez wyborców kogoś kogo można poprzeć. Pojawi się parę kryzysów w PO (które są nieuniknione), słupek N. może szybko urosnąć.

  Zgadzam się co do przyczyn trwałości PSLu. Dorzuciłbym jeszcze dwie: nie będzie nadmiernie atakowane przez nikogo, może by ostoją spokoju od walki PO-PIS.

  Ciekawostka. Politico Europe opublikowało listę-ranking 40 posłów do Parlamentu Europejskiego. Tylko jeden reprezentant Polski: Danuta Hubner (kiedyś PZPR, SLD, obecnie PO).
  www.politico.eu/list/the-40-meps-who-matter-in-2017-the-ranking-ep40/

 • red.grzeg

  Nie wierzę w sukces UEK natomiast. Kompletnie nie ma dla nich miejsca.

 • mlodylew

  Chyba po stronie wolnościowej coś zaczyna kiełkować. Powstała ankieta w celu wybadania czy w Polsce potrzebna jest nowa partia wolnościowa.

  www.inicjatywawolnosciowa.pl/

 • red.grzeg

  Chodziło mi oczywiście o UED ;-)

  @mlodylew:
  Jeszcze jedna?

 • pawmak

  Huebner z SLD była luźno związana, no ale fakt. Do PO też formalnie nie należy, no ale jest europosłą z jej ramienia.

  @ ab.
  Ze składkami sam na to wpadłem, jeśli nie zauważyłeś. A poza tym, to wiele osób, które nie są martwymi duszami, też nie płaci od razu składek (Palikot kiedyś twierdził, że do jego partii się zapisało 40 tys., a składki płaci 5 tys. - jak to była świeża partia, nie mówię o przypadkach, że np. przynajmniej 4 lata temu do PO należało 2 razy więcej ludzi niż płaciło składki). Zresztą też nie wiem, czy po pomyśle Celińskiego nie przybyło jakichś członków. A wtedy to nawet powołano nawet koordynatorów wojewódzkich ds. startu w wyborach. Gdyby nie powstała Nowoczesna, to kto wie, czy by nie wyszło (choć pewnie SD by sporo osób na te listy wystawiło).
  A jeśli pan Kibelkowski zostanie znanym kabareciarzem i potem założy partię, to rzeczywiście będzie można powiedzieć, że wywodzi się z głównego nurtu polityki, bo 15 lat wcześniej był asystentem Kaczyńskiego i kandydował z jedynki PiS, tylko jaki cel i jaka konkluzja z takiego stwierdzenia i sens w porównaniu z Macierewiczem, jeśli on odejdzie z PiS i założy partię, to wie tylko ktoś, kto na siłę będzie chciał szukać takich podobieństw.

 • red.grzeg

  Na lewicy, kolejna odsłona gównoburzy SLD<->Razem.

 • geronimo_forever

  to Razem to tak się napina jakby mieli z dwie setki radnych różnego szczebla, mam pytanie, czy może ktoś wie czym różnią się na Słowacji Słowacka Partia Narodowa od Partii Ludowej Naszej Słowacji, są to partie nacjonalistyczne, ale tak poza tym to jest jakaś różnica?

 • amiel1

  SNS jest zdecydowanie bardziej cywilizowana (zresztą dokładnie tak jak w międzywojniu). Obie odwołują się do innych tradycji, innych poprzedniczek.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci