Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Przełom w 100-letniej historii polskiej demokracji

planktonpolityczny

Republikanie_logo_nowe_150pxW piątek powstało koło "Republikanie". Należą do niej trzy panie, które dostały się do Sejmu z list Pawła Kukiza - Magdalena Błeńska, Anna Siarkowska, Małgorzata Janowska. Posłanki chcą być konserwatywne w sferze światopoglądowej i liberalne gospodarczo. Wszystko wskazuje na to, że będą kolejną małym satelitą PiS. Wszak Siarkowska i Błeńska brały udział w niesławnym głosowaniem w Sali Kolumnowej.

Na razie mówią, że nie chcą zakładać partii. To dobra decyzja, bo podobnych ugrupowań w Sejmie i poza nim jest pełno. Zawsze mogą którąś wzmocnić: albo koalicyjną Polskę Razem, albo silną w terenie, ale poza Sejmem Wolność. Nie sądzę, by bliżej związały się z jakimś odłamem "Republikanów" krążących między Wiplerem a Gowinem. Są za to aktywne w Stowarzyszeniu Republikanie RP i sejmowym Klubie Republikańskim. W tym drugim bycie zasiadają również dwaj inni posłowie Kukiza'15 Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła. Oni jednak na razie nie rozstają się z Kukizem.

Co do "frakcyjności" trzech pań, to Janowska należała do JOWowców. Siarkowska związana była kiedyś z LPR i Narodowcami. Dziwiłem się, że nie przystąpiła do Winnickiego. Z kolei Błeńska należała do kolibrów i zmielonych.

Po odejściu 2 pań (Janowska nie była nigdy w klubie), klub Kukiz'15 liczy 33 posłów (stracił 9), tylko o 2 więcej niż Nowoczesna. Jednak ani w sondażach, ani w terenie nie widać osłabienia. Można nawet domniemywać, że odejście frakcyjnych posłów (narodowych, czy republikanów) paradoksalnie wzmocni jedność samego klubu.

Ps. To będzie pierwsze koło parlamentarne w historii Polski, w którym są same kobiety

 

Komentarze (82)

Dodaj komentarz
 • nakin

  Satelita jest rodzaju męskiego.

 • aruart

  Demokracja w Polsce liczy zdecydowanie mniej niż 100 lat, jak dotąd mieliśmy z nią do czynienia w latach 1919 - 1926 oraz 1991 i puki co 2017

 • konrad.dobrowolsky

  Najlepiej jeśli zbliżą się do Gowina, ale najpierw się dobrze rozpromują dobrą merytoryczną pracą.

 • pawmak

  Błeńska nie głosowała w sali kolumnowej, bo nie było jej tego dnia w Sejmie.*

  Warto też dodać, że Republikanie rosną kosztem nie tylko Kukiza'15, ale też Wolności, bo ich szef Rabenda w tym tygodniu wystąpił z tej partii, a był jej liderem na Pomorzu. JKM twierdził wprawdzie, że Wójcikowski miał przejść do tej partii, ale może po prostu kłamał, a może po śmierci RW Republikanie i korwiniści stracili z jakiegoś powodu zainteresowanie współpracą.

  Natomiast, i a propos gowinistów, były wiceprezes (za Wiplera) i szef regionu śląskiego (po Migalskim) Piotr Zając, który też przeszedł do KNP, a potem do KORWiN-u (choć w wyborach popierał republikańskich kandydatów i K'15 i KORWiN-u), wrócił do Polski Razem i jest jej wiceszefem na Śląsku.

  A w ogóle w Polsce Razem 2 tys. członków płaci składki.
  www.gazetaprawna.pl/artykuly/1020892,gowin-polska-razem-ma-juz-2-tys-czlonkow-oplacajacych-skladki.html
  A w Radiu Plus jeden z komentatorów zwrócił uwagę, że ta partia często działa w interesie lobbystów (nie odtwarza mi się, ale powinno być w 6. części - www.radioplus.pl/program-czytaj/1216/107923/sedno_sprawy_plus_21_02_2017 ).

  Co do Wolności, to ciekawi mnie, czy byli posłowie Górski i Jagiełło jeszcze do niej należą.

  Wreszcie przyjęli tego Mularczyka do PiS po przeszło 3 miesiącach oczekiwania. Ciekawe, czy Kogut się utrzyma.

  Za tydzień kongres Samoobrony.

  Po wielu miesiącach pojawiły się nowe (i stare, paradoksalnie...) aktualności na stronie TR.

  * O niej nie wiedziałem, ale wyczułem tego samego dnia, że głosujący w kolumnowej odejdą... Łapiński z PiS nie odszedł, ale może jeszcze ma na to czas, a rzeczywiście dał się poznać jako krytyk działań partii.

  @ aruart
  Od 1989 jest nieprzerwanie demokracja, tylko w tej chwili akurat w największym kryzysie.

  @ konrad.dobrowolsky
  Aj, 0,07 s. w M.... ;)
  Amiel chyba też będzie próbował.

 • amiel1

  Z czym będę próbował kolego Pawmak?

 • konrad.dobrowolsky

  @pawmak, co aj 0.07sek?

 • marecki384

  Kurcze a może byś napisał o sfałszowanych wyborach z 1947.

 • pawmak

  Już napisał:
  planktonpolityczny.blox.pl/2012/07/Nudny-historyczny-wpis.html

  Co do aluzji pod koniec poprzedniego mojego postu, chodziło mi o pewien teleturniej ;)

 • konrad.dobrowolsky

  świetnie, trafiłem na fana teleturniejów i co z tego? jakiś wniosek, może wykrztuś z siebie dobry człowieku?

 • pawmak

  No wiadomo, gratulacje, tylko szczęścia zabrakło. Zawsze ciekawiej, jak tutejsi komentatorzy się gdzieś pokażą i warto docenić. Chyba nie uraziłem przecież... A fana to może przesada, ale ten akurat oglądam od 1. edycji, no i ten drugi też dość często oglądam (i jeszcze wcześniej go oglądałem niż tamten), co A. był dwa razy drugi.

 • danekstraszynski

  Co Polak, to partia. Może skuteczniej byłoby przystąpić do istniejącego ugrupowania, które posiada już środki i struktury i doświadczenia partyjne i spróbować przekonać współczłnków do swoich idea.

 • danekstraszynski

  Co Polak, to partia. Może skuteczniej byłoby przystąpić do istniejącego ugrupowania, które posiada już środki i struktury i doświadczenia partyjne i spróbować przekonać współczłnków do swoich idea.

 • pawmak

  Jeśli chodzi o Republikanów, to to nie jest partia. I jeśli niemożliwa jest współpraca z Kukizem, to nie bardzo jest do kogo dołączyć, przynajmniej póki Polska Razem podlega PiS-owi. Że JKM nie pasuje konserwatystom, to też trudno się dziwić (zwłaszcza, że z nim też się chyba trudno dogadać). Chyba że dogadaliby się z Prawicą Rz. - może ona nie jest tak wolnorynkowa, ale na tyle bliska jeszcze powinna im być, żeby można było znaleźć jakiś kompromis. Jedno i drugie jest zbyt wąskie, zbyt niszowe na samodzielny start.

  No, a Kukiz coraz rozsądniej np. o PSL.
  www.polskieradio.pl/130/5647/Artykul/1732476,Pawel-Kukiz-wsrod-masy-prawych-Zolnierzy-Wykletych-zdarzaly-sie-jednostki-bandyckie

 • karol542

  Republikanie mogą teraz kreować się na niezależnych, bo mają jeszcze 2 lata do wyborów, w których będą musieli na stopniu centralnym wejść w koalicje. Do samorządowych pójdą lokalnie w bloku korwina i kukiza, pewnie też część będzie startowała samodzielnie, z lokalnych komitetów albo wreszcie z bloku PiSu lub z małymi, prawicowymi partiami (Kongres Nowej Prawicy, Prawica RP). Pewnie zależnie od powiatu, województwa czy miasta. Potem są eurowybory i parlamentarne i tam pewnie będzie to inaczej wyglądało, ale przez dwa lata układ sił może ulec zmianie. A współpraca Republikan z Kukizem, KORWiNem czy PiSem nie jest wykluczona w kontekście startu z list tych partii za dwa lata. Nie takie rzeczy się widziało (pamiętajmy, że Gowin też zapowiadał, że jego Polska Razem będzie szła niezależnie od PO i PiSu). Możliwe jest też, że po jakimś większym konflikcie albo po tąpnięciu PiSu w sondażach Polska Razem się uniezależni (teraz jak może zaznacza swoją niezależność głównie dla gier wewnętrznych, ale jak ktoś raz spróbował się zbuntować i dało mu to ostatecznie tekę wicepremiera, to czemu nie miałby drugi raz spróbować?), to wtedy blok Gowinowców, Prawicy RP, Kongresu Nowej Prawicy, jakichś lokalnych organizacji okołoprawicowych i wreszcie Republikan mógłby - w zależności od sytuacji - powalczyć o te 5%. Zwłaszcza, że teraz korwiniści wrócili do protokołu 1%, a na Prawo i Sprawiedliwość w końcu spadnie jakaś klęska, która odbierze im poparcie, a alternatywą na prawicy teraz jest wyłącznie Kukiz i Platforma Obywatelska (ale ta druga jest dla stricte pisowskiego elektoratu nie do zaakceptowania).

 • pawmak

  Pytanie, czy w ogóle dla prawicy jest do zaakceptowania, skoro popiera czarne protesty, likwidację IPN i demagogicznie atakuje (choćby słyszalnymi ustami Arłukowicza, niezbyt prawicowego...) przywrócenie recepty na pewną pigułę (chociaż rząd PO był początkowo przeciwny zniesieniu recepty). W PO oczywiście jest prawicowe skrzydło, ale trochę przez "zasiedzenie" i nie hamuje ono demagogicznej retoryki (o "kobietach" np.) i prawie w ogóle go nie słychać (poza incydentami). Odmłodzone i przeproszone nawet przez Kukiza PSL wydaje się już lepszą ofertą dla prawicy. No, dla Republikanów może akurat niekoniecznie, ale PO też nie. Pytanie, czy jeśli chodzi o ich start w bloku z Kukizem, to jest realne, bo nie po to go porzucili, mówiąc o braku zaufania. W tej chwili najlepszym partnerem partyjnym dla "R" wydaje się Prawica Rz. (KNP o tyle mniej, że nadal jest u Kukiza), ale Polska Razem byłaby jeszcze lepsza, wychodząc z klubu PiS. Pytanie, czy zdąży wyjść przed końcem kadencji. Ciekawą rzeczą byłby rozłam w PiS-ie i alternatywny prawicowy blok wyborczy kukizowcy (w tym KNP i UPR)-gowiniści-Republikanie-jurkowcy(-ew. narodowcy, chociaż ci z RN pewnie woleliby samodzielny start, a ci z LPR poparliby raczej PSL, jeśli R. Giertych nie założyłby partii), w którym byłaby też grupa rozłamowa z samego PiS. Gowinowi po kolejnym rozłamie może być trudno zostać ministrem, choć jakby taki blok współtworzył potem koalicję rządzącą, to może i tak. A Polska Razem w pierwszych wyborach to z PiS-em nie startowała, no ale teraz przed parlamentarnymi też samy samorządowe i europejskie, więc nawet jak "R" w nich nie będą startować z PiS, to w faktycznie w parlamentarnych mogą, z tym że różnica polega też na tym, że teraz PiS rządzi, więc łatwiej o odcinanie się od niego, bo jego tendencja będzie raczej spadkowa, zużycie nastąpi.

  Na razie gowiniści kontestują reformę Radziwiłła.
  wyborcza.pl/7,75398,21429918,jak-rzad-chce-leczyc-polakow-andrzej-sosnierz-zmiana-przeciwko.html
  Chociaż on tak samo jak Sośnierz wszedł z ich rekomendacji do parlamentu, no ale wstąpił do PiS.

 • marecki384

  Kurcze uwielbiam alternatywną historię.Wpiszcie sobie Linia Sikorskiego.Ciekawe jakie były by wyniki wyborów gdyby był Lwów Brześć Grodno oraz Królewiec.

 • pavl6

  Gowin otwarcie przyznaje, że nie ma żadnego porozumienia na wybory samorządowe, więc sprawa jest otwarta.

 • karmon90

  Jacek Saryusz Wolski prawdopodobnie odchodzi z Platformy i dołącza do Polski Razem.

 • cytrynka009

  Witam. Widzę, że znacie się na partiach politycznych. Proszę forumowiczów i autora tego bloga o ocenę, ile bym dostał procent głosów jakbym zaprezentował taki program:
  Polska państwem opiekuńczym, zakaz przyjmowania imigrantów, żądanie dla Polski odszkodowania za sfałszowaną Linię Curzona i dzeformowaną tym faktem polską granicę wschodnią, Polska krajem katolickim, katolicyzm traktować tak aby się nie dać lewakom i wyznawcom innych religii, nie nadużywać prawa o nadstawianiu policzka - jak uderzą oddać dwa razy i poprawić z kopytka, zamknąć do więzienia wszystkich artystów i kabareciarzy - pseudoautorytetów moralnych elyt po 89 roku, wsadzanie do więzienia bez sądu za poglądy polityczne, likwidacja większości hipermarketów i przerobienie ich na więzienia, zabronienie śmiania się - od momentu mojej wygranej w wyborach można będzie tylko płakać - wiecie, na zasadzie - co się śmiejesz, pozwolił ci kto, fikasz ? Następnie legalizacja ustawek kibiców. Jeżeli legalne są zawody MMA to w tym wypadku jak nielegalne są ustawki kibiców to jest to hipokryzja. Czyli legalne ustawki pod warunkiem, że siły są wyrównane, nie używa się sprzętu i robi się to na odludziu żeby postronnym osobom to nie przeszkadzało. Zmniejszenie kar za posiadanie marihuany - zamiast więzienia grzywna lub prace społeczne. Ogólne przestrzeganie wyroków sądów, nawet tych które mi się nie podobają. Wyjątek stanowią wyroki sądów które w naprawdę wyjątkowy sposób mi się nie podobają. Wtedy zamiast skazanego zamknę do więzienia sędziego bez sądu. Traktowanie religii katolickiej przez państwo i przestrzeganie tego jak traktowanie islamu i przestrzeganie tego przez Arabię Saudyjską. Doprowadzenie do sytuacji, żeby w rankingach demokracji wyprzedzała nas nawet Korea Północna i w porównaniu do nas mówiono o KRLD jako o demokracji na której możemy się wzorować.
  A na deser będzie wisienka na torcie: czyli to, że jak wygram wybory będę zaglądał ludziom do łóżek. Wszystkim bez wyjątku. Będzie chodziła milicja po mieszkaniach z takim d...ym ''mitrem'', jak się to u nas na Śląsku mówi oraz z kątomierzem. Chodzi
  o to że milicja będzie mierzyć pod jakim kątem ludzie TO robią. Będzie zakaz robienia TEGO pod kątem ostrym. W dni parzyste będzie można robić to pod kątem rozwartym, a w dni nieparzyste pod kątem ostrym. Kto nie będzie tego przestrzegał będzie mu grozić grzywna, prace społeczne lub kara aresztu do 3 miesięcy oraz oczywiście publikacja wizerunku. Aha i o mało by mi z głowy wyleciało - sojusz strategiczny z Rosją przeciwko lewackiemu i zgniłemu zachodowi? Jak wam się podoba i jak myślicie, ile dostałbym procent głosów ?

 • pawelooss

  69% w obwodzie wyborczym zlokalizowanym na terenie wybranego szpitala psychiatrycznego.

 • marecki384

  Z takim programem jak cytrynka to tylko można wygrać w psychuszce

 • abizabi

  O Siarkowskiej od dawna mówiło się jako o sympatyczce PiS skłonnej do rozłamu. Dość kuriozalne wydaje się wygłaszane po miesiącu tezy, że członkinie nowego koła musiały odejść z K'15, bo czuły się poruszone faktem braku udziału w kontrowersyjnym głosowaniu w sali kolumnowej. Pozostałe zarzuty pań do Kukiza też wpisują się w retorykę najtwardszego pisowskiego elektoratu.----Szanse na samorządową koalicje K'15 i Wolności są już właściwie żadne. K'15 traktował ten pomysł jako potencjalną smutną konieczność, a przy sondażowym osłabieniu korwinistów stracił motywację. Coraz głośniej mówi się za to o sojuszu K'15 i Prawicy Rz nie tylko zresztą na wybory samorządowe.

  @PAWMAK Pisząc o kontrakcie gazowym miałem na myśli niekorzystny kontrakt z 2010 r, który rząd PDT chciał przedłużyć do bodaj 2037 r. (może pomyliłem się o kilka lat) o czym zresztą pisał były ludowiec Kuźmiuk. -----"tylko w tej chwili akurat w największym kryzysie. " Nie to co przez osiem lat rządów poprzedniej koalicji, kiedy zniczono "Rzeczpospolitą", sędzia ustawiał śledztwo na polecenie urzędasa z kancelarii premiera i nie poniósł żadnych konsekwencji, w oparciu o liche podstawy przeprowadzono masowe aresztowania krytyków władzy a za wydanie publikacji nieprzychylnej wobec LW premier publicznie wygrażał całej uczelni. Zaiste kwitnąca była nasza demokracja.

 • pawelooss

  Ech, zarzucenie pomysłu sojuszu z korwinowcami i związanie się z tymi katotalibami to najsmutniejsza dziś wiadomość. Znów jako libertarianin nie będę miał na kogo głosować. A po dobrej i merytorycznej pracy posłów K'15 oraz pozbyciu się co szkodliwszych narodowców miałem nadzieję, że nie będę musiał wracać do partyjki protokołu 1%, tylko będę mógł wesprzeć jakiś szerszy ruch. A propos tej ostatniej, to miała ona 1 marca zaprezentować nowe logo... i cisza. Ale propozycję fanów krążą. :D

 • pawmak

  Podpisał Jasiński umowę gazową do 2022 roku? Podpisał. Przez niego, to przez niego. A w kontekście PSL Jasiński jest na wszystkich polach klasycznym przykładem belki w oku. A Kuźmiuk już w 2010 roku był w PiS-ie, więc siłą rzeczy wygłaszał stanowisko pisowskie. A swoją drogą dobry był, jak powiedział, że do ZSL wstąpił, bo doktorat chciał mieć. 1) To był wymóg partyjności? 2) To dlatego też potem został jednym z liderów PSL, z którego wyrzucono go w 2006 roku?

  No to pięknie się PiS popisało z Saryusz-Wolskim i on sam też. Taki wstyd... A taki kompetentny facet i faktycznie mógłby być lepszy na tej funkcji od Tuska, ale są jeszcze realia i powaga, a te odfrunęły niektórym w daleką dal...
  Gowin z Bielanem dementowali, że miałby on przejść do Polski Razem lub PiS, no ale w sumie teraz to już by mógł zostać razemiakiem - byłoby ciekawiej, gdyby partia ta miała choć jednego europosła.

  Na razie w każdej kadencji PE z PO żegnał się 1 europoseł. W pierwszej (polskiej) został wyrzucony P. Piskorski - przeszedł potem do ALDE, a następnie na polskim podwórku wstąpił do SD i został jego szefem. W drugiej kadencji odszedł Zasada, współtworząc Polskę Razem i też zmienił frakcję (na ECR). Tym razem wyrzucony (jak Piskorski) został Saryusz-Wolski i pewnie też zmieni frakcję (na ECR, jak Zasada i może nawet się zwiąże z tą partią, co on).

  Co do demokracji, to każda władza robi głupie rzeczy, ale żadna nie rozpieprzyła chociażby TK, ani tak prymitywnie nie podeszła do tematu TVP, ani nie spierniczyła reputacji Polski w UE (już o tych listach "Pulsu Biznesu" nie wspominając). "Zaiste" zajebiste :P

  Dla "Rzeczpospolitej" to akurat bardzo dobrze, że zniknął z niej ten pisowczyk Gmyz, chociaż wiele się wówczas nie zmieniło, skoro naczelnym został też propisowski Wróblewski, a wicenaczelnym Marczuk (obecny wiceminister w rządzie PiS, chociaż musi teraz połykać własny język). Ale potem zmiany były lepsze, bo naczelnym został Chrabota i karierę zrobił w niej np. Szułdrzyński, ale tu już chyba żadnej władzy wpływu nikt nie zarzuca.

 • abizabi

  @PAWMAK "Podpisał Jasiński umowę gazową do 2022 roku?" Rząd PDT chciał niekorzystnej umowy na znacznie dłuższy okres.----"No to pięknie się PiS popisało z Saryusz-Wolskim i on sam też. Taki wstyd..." Wstyd to przyniósł Polsce PDT rezygnując z funkcji premiera dla ciepłej synekury. Jakoś nie wyobrażam sobie Camerona i Merkel porzucających szefowanie rządowi dla ciepłej posady Przewodniczącego RE.----"byłoby ciekawiej, gdyby partia ta miała choć jednego europosła (JSW)" POlska Razem to dość mało emocjonujący komponent planktonu. Stanowi obecnie stronnictwo sojusznicze wobec PiS i nie ma ambicji tworzenia struktur i niezależności (czasami pozoruje autonomię). Jest odpowiednikiem ZSL (nomen omen) w relacjach z PZPR. By była jasność to nie jest porównanie do idei i moralności, tylko pozycji w relacji w wielkim partyjnym bratem.------"(PO)tak prymitywnie nie podeszła do tematu TVP" Rzeczywiscie głębsze niż obecne czystki kadrowe przeprowadzono dość finezyjnie, a w ramach pluralizmu w czasie wyborów prezydenckich TVP Info nachalnie promowało jednoprocentowego Jarubasa.-----"dobrze, że zniknął z niej ten pisowczyk Gmyz" Nie jestem jakims wielkim zwolennikiem Gmyza, ale zwolnienie dziennikarza za napisanie prawdy po prostu mnie razi.------"karierę zrobił w niej np. Szułdrzyński" Ciekawa postać, z którą nie zawsze się zgadzam, ale miewa interesujące spostrzeżenia.

 • pawmak

  No nie wiem, czy prawdę Gmyz pisał (prokuratura inaczej uważała). A jeśli chodzi o TVP, to nawet nie chodzi tylko o czystkę (zresztą poprzednia władza to jeszcze była najczystsza w tej sprawie, bo przez 4 lata nic nie zmieniła), a o skalę prymitywnej propagandy, głównie we "Wiadomościach".
  A Jarubas był mało znanym kandydatem znanej partii, więc trudno było go nie pokazywać (a ponieważ poparcie miał marginalne, to nawet propaganda nie byłaby w ogóle szkodliwa, bo żadnych wyników by nie wypaczyła - podobnie jak w przypadku Libertasu, więc o czym my mówimy...). Jakby Ogórek się po kątach nie chowała, to dopiero by ze studia nie wychodziła. A teraz to np. do "Gościa Wiadomości" (a wcześniej "Dziś wieczorem") to prawie w ogóle nikogo z PSL nie zapraszają, a jak w ogóle się pojawi ktoś z opozycji, to prawie zawsze razem z parlamentarzystą PiS (no chyba, że jest od Kukiza).

  ZSL przynajmniej miało osobny klub. Polska Razem to odrębna partia i w przeciwieństwie do Solidarnej Polski stara się jakoś tę odrębność pokazywać. Bardzo mnie zawiodła, ale w kontekście planktonowym jest ciekawa i kiedyś może współpracę z PiS porzuci.

  O Tusku chrzanisz wyjątkowo. Wybranie Polaka na tak ważną funkcję (formalnie najwyższą w UE) to wyjątkowy prestiż i docenienie naszego kraju. To jest funkcja właśnie dla polityków formatu prezydenckiego i premierowskiego, a Van Rompuy też na nią przeszedł wprost z funkcji premiera Belgii. A teraz wszystkie kraje w UE łącznie z wyszehradem akceptują Tuska, tylko jeden Kaczor mu nogę podstawia i Polaka przeciw niemu wystawia, takie pośmiewisko odwala... A jak JSW się w tej sytuacji zachowuje, to też słów brak w ogóle.

 • abizabi

  @PAWMAK " "No nie wiem, czy prawdę Gmyz pisał (prokuratura inaczej uważała)" Pamiętam, jeden z pracowników stawał na głowie byle nie przyznać, że Gmyz miał rację. Słuchaliśmy jakieś dziwne wypowiedzi o"wysokoenergetycznych cząstkach". Później sąd przyznał Gmyzowi rację ( natemat.pl/160863,trotyl-na-wraku-tupolewa-to-rzetelny-artykul-tak-orzekl-sad-cezary-gmyz-triumfuje ). Zresztą w sprawie "Rz" chodziło nie tylko o Gmyza, a o fakt, że zamiast sprzedać udziały w gazecie chcącym sporo zapłacić Bryrtyjczykom, odstąpiono je funflowi poprzedniej władzy.---"Jarubas był mało znanym kandydatem znanej partii, więc trudno było go nie pokazywać' Z Dudą się jakoś telewizji udało.----" ponieważ (Jarubas) poparcie miał marginalne, to nawet propaganda nie byłaby w ogóle szkodliwa, bo żadnych wyników by nie wypaczyła" Czyli nie nic złego w propagandzie, jeśli propagandysta jest nieudolny? Ciekawe.----"O Tusku chrzanisz wyjątkowo." Owszem wyjątkowo zręcznie zbudował swoją osobistą karierę. Niestety smutnym faktem jest, że obecnie nie ma realnych szans na zastąpienie go nie tylko JSW ale i jakimkolwiek życzliwym Polsce kandydatem, stąd PiS niepotrzebnie marnuje siły. bardziej sensowne wydawałoby się wstrzymanie od głosu.

 • karol542

  Ale tutaj nawet nie chodzi o to, że Tusk to Polak. Tusk jest najlepszą możliwą alternatywą. Ma wyrobioną pozycje, dobre relacje z liderami ważnych państw europejskich, a przy tym realizuje rozsądną i akceptowalną - również np. dla Węgier - politykę w kwestii migracji. Jest też pewnego rodzaju gwarantem nie przeprowadzania gwałtownych reform co pokazał po Brexicie, gdy z Merkel i Rutte sprzeciwili się nowemu traktatowi tworzonemu pod wpływem emocji. Potencjalny kontrkandydat to albo były kanclerz Austrii, albo była premier Danii. Żaden z nich nie jest przedstawicielem ani wschodu Europy (co powoduje, że ten wschód straciłby jedynego przedstawiciela z regionu jeśli chodzi o stanowiska) chociaż to w sumie tyle co można na ich temat złego powiedzieć. No i to, że nie mają ponad dwóch lat za sobą. Reszta to względy ideologiczne - jeśli ktoś woli socjalistę, bardziej proeuropejskiego niż Tusk, na stanowisku szefa RE, to w sumie jak najbardziej.
  Saryusz-Wolski nie jest dla mnie kandydatem, który mógłby być poważnie rozważany przez Unię Europejską. EPP zapowiedziała, że go usunie z szeregów, a człowiek, który wyląduje w ECR raczej nie jest poważną propozycją.

 • pawmak

  Dokładnie. A bardziej "życzliwy Polsce" to od Tuska nikt nie będzie... A on nawet jeśli popełnił jakieś błędy, to albo się z nich wycofał, albo były to jakieś detale (jak zdecydowane sformułowania o Trumpie).
  A stosując system narracyjny PiS (niestety jak się okazuje, również Saryusza - który nawiasem mówiąc, podobnie jak Palikot, opuszczając PO, ujawnił przekonania, których nikt się po nim nie spodziewał...): na pewno to platformersko-niemieccy zdrajcy donieśli na JSW do szefa EPP, bo chce go usunąć z frakcji :D
  W przypadku PiS to jest nie tyle marnowanie sił, co robienie obciachu. Neutralność też by wyglądała śmiesznie, ale przynajmniej byłaby wykorzystaniem okazji, żeby siedzieć cicho, a nie takie coś...

  A z Dudą nie było tak, że często odmawiał udziału w programie? Poza tym on był przynajmniej kojarzony ogólnopolsko. I w serwisach siłą rzeczy go było pełno.
  "Czyli nie nic złego w propagandzie, jeśli propagandysta jest nieudolny?"
  Nie nieudolny, tylko reprezentuje margines (właśnie 1-2%). Propaganda nigdy nie jest dobra, ale jeśli już preferować zapraszanie kogoś, to lepiej mądrego i spokojnego niż chama ;) A Olejnik czy Piasecki to góra raz na parę miesięcy kogoś z PSL zapraszają, więc trudno to de facto czymkolwiek wyrównać.
  A w ogóle to przejrzałem gości z "Salonu politycznego Trójki" z ostatnich miesięcy. Jako publiczny, najbardziej pluralistyczny siłą rzeczy. Że PiS w każdym miesiącu zdecydowanie przeważa, to można zrozumieć, ale przedstawiciele Kukiza przychodzą co najmniej tyle samo razy, co PO (a Lisicki to pierwszy raz gościa z opozycji zaprosił dopiero w 8. prowadzonej przez siebie audycji). To tak na marginesie.

 • abizabi

  @karol542 " " Tusk jest najlepszą możliwą alternatywą" W obecnej sytuacji niestety w praktyce trudno sobie wyobrazić szanse na lepszego kandydata z realnymi szansami.----"(Tusk)przy tym realizuje rozsądną i akceptowalną - również np. dla Węgier - politykę w kwestii migracji" Obecnie owszem akceptowalną, ale pamiętajmy, ze bywało z tym różnie. Pierwsze reakcje Tuska na rutynowe działania Węgrów wobec nielegalnych imigrantów były zgodne z kanonami lewicowej poprawności i nie miały nic wspólnego z rozsądkiem. www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry-beda-odsylac-imigrantow-do-krajow-z,227,0,1893091.html ---- "W przypadku PiS to jest nie tyle marnowanie sił, co robienie obciachu" Ewentualne zabiegi o innego kandydata należało zacząć dużo wcześniej, jeżeli miałyby być skuteczne. Nawet takie działanie jednak nie byłoby racjone, bo są ważniejsze sprawy. Tusk po prawie ośmiu latach fatalnych rządów nie zasługuje na polityczny niebyt, ale polityka zwałszacza międzynarodowa nie zawsze jest sprawiedliwa i trzeba się z tym pogodzić.---- Dla porządku jednak wytykając PiS małostkowość należy przypomnieć o głupich i małostkowych zachowaniach Tuska wobec Polski. naprawde nie wyglądąły dobrze takie działania jak ostentacyne niewysłanie rutynowej depeszy z gratulacjami dla nowowobranego prezydenta, głopawe kpinki o Polsce, która "powinna przejść na janą stronę mocy " (Kaczyński to Dark Vader czy jak?) czy w końcu wysnówanie porównań ciamajdanu do masakry na wybrzeżu i stanu wojennego.-------"A z Dudą nie było tak, że często odmawiał udziału w programie?" Być może kiedyś się nie pojawił ale tu chodziło również o normalne relacje z kampanii.----"I w serwisach siłą rzeczy go było pełno" Gdy trzeba było na niego napluć owszem.------"Nie nieudolny, tylko reprezentuje margines (właśnie 1-2%)" Czyli pokazywanie bez przerwy Brauna, Kowalskiego lub Pawła Tanajno przyjąłbyś z równie dużym spokojem? Rozumiem.------- ")Do Trójki" przedstawiciele Kukiza przychodzą co najmniej tyle samo razy, co PO " No cóż mając do wyboru Szczerbę lub Piterę i Tyszkę może "jeśli już preferować zapraszanie kogoś, to lepiej mądrego i spokojnego niż chama ;)"

 • abizabi

  korekta " zasługuje na polityczny niebyt" i "wysnuwanie"

 • karmon90

  Sorry, ale pisząc o Piterze i o "chamie" to proszę nie przesadzać. Jeśli Pitera jest chamem to nie wiem co miałbym powiedzieć np. o Kukizie.

  Jak to Kukiz mówił o Zawiszy? "sku*wysyn, któremu chciał z bani "przypie*dolić"?

 • pawmak

  Pitera i Szczerba chamami nie są (przynajmniej w porównaniu z wieloma PiS-akami), ale naprawdę w PO jest wielu spokojnych polityków. A propos, to jakby ktoś miał dostęp, to świetny, merytoryczny dzisiejszy wywiad na temat Tuska z Siemoniakiem:
  audycje.tokfm.pl/audycja/Poranek-Dominika-Wielowieyska/117
  Albo z Zecie z Trzaskowskim, też rzeczowy facet.
  Co do Tyszki - cóż, u samego Kukiza są kulturalniejsi politycy...
  A w ogóle to ostatnio były badania, w których się okazało, jeśli chodzi o wyborców, że najczęściej mowy nienawiści używają popierający Kukiz'15, a najrzadziej PSL.

  "Pierwsze reakcje Tuska na rutynowe działania Węgrów"
  Pierwsze reakcje nie zawsze są trafione. Ważne, żeby umieć się z nich wycofać.
  A co do jasnej strony, to może zbyt barwne, ale prawdziwe i takie przejście byłoby w jak najlepszym interesie Polski... A jeśli on zasługuje na niebyt, to ciekawe, na co obecnie rządzący zasługują.
  A to, co o obywatelstwie niemieckim napisał pewien europoseł od 25 lat mieszkający w Niemczech, to już kwintesencja...
  "wysnówanie porównań ciamajdanu do masakry na wybrzeżu i stanu wojennego"
  A konkretnie to niby co powiedział?
  Dudzie pogratulował, tyle że nie w sposób oficjalny. Powinien oficjalnie, ale to chyba nie jest powód do robienia teraz przez PiS pośmiewiska...
  A ci, którzy nie widząc realnego lepszego dla Polski kandydata, mu nie kibicują, to co najmniej tak, jakby nie kibicowali polskim sportowcom ;P "Nie lubię Legii, więc chcę, żeby odpadła z europejskich pucharów". "Nie lubię Żyły za jego wygłupy, więc nie cieszę się z jego medalu". To taki mechanizm właśnie.

  Ciekawe, jak to "pluli" na Dudę we Wiadomościach. Jakoś mu specjalnie nie zaszkodzili, skoro sensacyjnie wygrał. Chyba, że to TVN z Polsatem były jego tubą ;) Podobnie jak potem PiS-u, który zdecydowanie wygrał wybory.

  "Czyli pokazywanie bez przerwy Brauna, Kowalskiego lub Pawła Tanajno przyjąłbyś z równie dużym spokojem?"
  Bez przerwy nikogo i bez przerwy nikt pokazywany nie był. No, może Tanajno tak - wystąpił w "Dziś wieczorem", a bezpośrednio po tym w debacie kandydatów. I nic w tym złego nie było. Co do Kowalskiego, a zwłaszcza Brauna, to byli zapraszani jak wszyscy - ale przy tym, co oni głoszą (zwłaszcza Braun), to akurat ich nadreprezentacja by raziła... Podobnie, jak jakichś skrajnych lewaków oczywiście.
  _____
  Kuropatwiński ponownie przewodniczącym Samoobrony - wygrał z Andrysiakiem. W 34-osobowej radzie krajowej znalazło się 3 byłych posłów, wszyscy "z odzysku". O Pękale pisałem (w 2003 wyrzucony, potem w PRS, PLD/SG, KPEiR, Polsce Patriotycznej i na liście PPP), poza tym Michał Figlus (odszedł w 2002, potem w KPEiR, a od 2005 przez długi czas w PSL) i Marek Wojtera (był w obecnej Samoobronie, ale w 2014 powołał konkurencyjny komitet do sejmiku).
  www.samoobrona.org.pl/pages/02.Partia/00.Aktualnosci/index.php?document=/09864.html
  Zniknęli z rady, z byłych posłów, Zofia Grabczan (dotychczas wiceprzewodnicząca), Marian Widz i Kazimierz Wójcik (no i oczywiście Rochnowska jeszcze figurowała, ale już dawno przeszła do PiS).
  Andrysiak przegrał wybory na szefa, ale sformułował szeroko postulaty programowe:
  www.samoobrona.org.pl/pages/02.Partia/00.Aktualnosci/index.php?document=/09865.html

 • chart6600

  W skladzie Rady Krajowej S ciekawszy wydaje sie planktonowy powrot na pozycji nr 3...

 • abizabi

  @PAWMAK "Pitera i Szczerba chamami nie są" "Miejsce Trumpa jest na śmietniku" rzekł arbiter elegancji dyplomata Szczerba. Pitera zaś to znana specjalistka od kultury jedzenia śnaidań.----"Albo z Zecie z Trzaskowskim, też rzeczowy facet" Nudziaż straszliwy, ale rzeczywiście erudyta. Dodajmy jeszcze, ze to wychowanek Wolskiego.-----"najczęściej mowy nienawiści używają popierający Kukiz'15, a najrzadziej PSL" Nie wiem, co badający uznają za "mowę nienawiści", bo to pojemne pojęcie. Onośnie PSL ząś, to rzeczywiscie małe interesy najpiej robić po cichu i bez zbędnych emocji.------"ciekawe, na co obecnie rządzący zasługują." Do poziomu poprzedników ciągle im daleko.-----"A konkretnie to niby co powiedział?" Serwisant z google znów zawiódł? Od "polskich grudni" Tusk mógłby się naprawdę odczepis, zwłąszcza, że osobiście poznał wage tamtych wydarzeń.----- "Dudzie pogratulował, tyle że nie w sposób oficjalny." Na twitterze, co było nieładnym dyplomatycznym prztyczkiem i objawem małostkowości. Rzecziście jednak mógł to zrobić w ubikacia albo wcale.-----"Ciekawe, jak to "pluli" na Dudę we Wiadomościach. Jakoś mu specjalnie nie zaszkodzili, skoro sensacyjnie wygrał. Chyba, że to TVN z Polsatem były jego tubą ;)" Ale pokrętna logika. "Skoro wygrał, to znaczy, ze telewizja była obiektywna". Po prostu wygrał pomimo wysiłków telewizji.-----"Bez przerwy nikogo i bez przerwy nikt pokazywany nie był." Pisałem o oczywistym zaburzeniu proporcji. Jarubasa pokazywano wielokrotnie więcej razy niz reprezentującego partię KORWiN o zbliżonym do PSL poparciu.

 • pawmak

  Szczerbie chodziło o poglądy Trumpa na temat kobiet, a nie o samego Trumpa (powinien wyrażać się precyzyjniej).

  "Nudziaż straszliwy". Ot, właśnie ci mniej kulturalni, a nie "nudziaże" są dla mediów atrakcyjni... A że obrażacza, skrajnego Korwina mniej zapraszali, to też dobrze :P Także dla niego samego, co pokazywały wyniki wyborów wielokrotnie... A co do Dudy - czyli nadal nie wiadomo, jakich to "wysiłków" w "pluciu" dokonywano.
  "partię KORWiN o zbliżonym do PSL poparciu" - zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę, że było to krótko po wyborach samorządowych. A mam porównać wyniki obu partii w tychże? :)

  "małe interesy najpiej robić po cichu i bez zbędnych emocji" - jak w każdej partii

  Aaa, chodzi tylko o "polskie grudnie". Czyli żadnego porównania nie było. Był wyjątkowy kryzys w grudniu? Był. Zauważył historyk i opozycjonista, że grudnie się zle kojarzą, to i tak to ujął. Ale nawet jeśli to niezręczność, to też nie ma nic do rzeczy...

  @ chart6600
  Właśnie, też potem zauważyłem tego osobnika w składzie rady...

 • pawmak

  Tzn. wyniki KNP i PSL, bo KORWiN-u w czasie wyborów sam. nie było, a kiedy JKM kandydował na prezydenta, to jego partia formalnie nawet nie istniała (a ta, do której należał, wystawiała Wilka - podobnie zresztą, jak Polska teraz wystawia JSW, a Tusk występuje analogicznie w roli Korwina ;)).

 • karol542

  "Obecnie owszem akceptowalną, ale pamiętajmy, ze bywało z tym różnie. Pierwsze reakcje Tuska na rutynowe działania Węgrów wobec nielegalnych imigrantów były zgodne z kanonami lewicowej poprawności i nie miały nic wspólnego z rozsądkiem."
  No to było przymilanie się i wypracowywanie pozycji w Europie "świeżaka". Nowy szef RE, to byłoby coś identycznego. W najlepszym przypadku (bo nie biorę pod uwagę wybrania kogoś nieakceptowalnego dla mainstreamu UE).

 • pawmak

  Nic nie wiem o śniadaniach Pitery.
  A propos Tuska - to dziennikarstwo kuhwa...
  wpolityce.pl/polityka/330513-herr-tusk-jest-dobry-euhopejczyk-polaki-mohda-w-kubel-hande-hoch-i-glosowac

  Za to tu bardzo ciekawy artykuł o KPN-owcach w KOD-zie:
  www.polskatimes.pl/magazyny/magazyn-polski/a/jak-dawni-czlonkowie-kpn-stali-sie-kodowcami,11848087/

  I ciekawe wiadomości z wykazu partii politycznych. Zniknęło z niego 6 partii, z których zdecydowanie najbardziej znana i "utytułowana" to PPP. Ostatnio w ogóle nie była aktywna, więc może nie mają już zamiaru się rejestrować. Za to zniknęła też aktywna JN (z szeregiem byłych czołowych działaczy LPR w składzie). Miała mieć w styczniu kongres, ale chyba go nie było. Strona też nie działa od jakiegoś czasu. Wykreślono też z formalistycznych powodów Republikanów RP, ale pewnie się ponownie zarejestrują. Pozostałe wykreślone partie to już plankton planktonu: Moja Polska, Obywatelska RP i Frankowicze Przeciw Bezprawiu.
  I jeszcze jedna ciekawa rzecz - Tak dla Polski przerejestrowało się na Ligę Narodową. LN to nazwa dawnego RLN, jednak nigdy nie była wpisana do rejestru, a RLN wykreślono. TdP i tak był martwą partią - jego szef Piasta działa w Wolności. Wiadomo, że LN cały czas przewodzi Z. Lipiński - ale czy to to ugrupowanie jest wykazie w miejscu TdP? Jednym z liderów TdP był Eckardt, kiedyś z RLN związany.

 • karmon90

  silesion.pl/ordynacja-wyborcza-nadchodzi-partia-samorzadowcow-06-03-2017

  www.se.pl/wiadomosci/polityka/pis-wyrosnie-nowa-konkurencja-nowa-partia-na-horyzoncie_962011.html

  Partia Samorządowców? Co myślicie o takim pomyśle? Tak w ogóle Tyszkiewicz jest w Nowoczesnej, więc czy na pewno byłby w tej ewentualnej nowej partii?

 • karmon90

  Przepraszam za post pod postem.

  UED proponuje referendum w sprawie skrócenia kadencji sejmu. Wcześniej proponowali referendum w kwestii aborcji, oraz konwencji antyprzemocowej. Z tych ich propozycji nic nie wynika, pod referendum ws. konwencji mieli nawet zbierać podpisy, ale nikt tematu nie podłapał, nikt tych tematów nie dyskutował, więc UED ze swoimi propozycjami wypada śmiesznie. W przeciągu kilku miesięcy istnienia proponują trzecie referendum, które się nie odbędzie i pewnie większego rozgłosu nie zdobędzie.

 • pawmak

  Nowoczesna też proponowała skrócenie kadencji. Teraz to byłoby o tyle bezsensowne, że PiS ciągle wyraźnie prowadzi w sondażach, a z czasem sam się wykrwawi. UED chce przodować z zatrzymaniu pisowskiego wariactwa i być może z punktu widzenia PRowego to takie złe nie jest (bo najwięksi antypisowcy chcą, żeby to się jak najszybciej skończyło i chcą widzieć, że ktoś coś próbuje robić w tym kierunku). Tamte pomysły pewnie i tak się nie przebiły.

  Co do partii samorządowców, to jeśli PiS wprowadzi tak idiotyczne prawo, że zakaże startu komitetom niepartyjnym, to jest oczywiste, że coś takiego powinno powstać. Bym nie wierzył, że coś takiego wprowadzą (jeśli nie, to nie będzie sensu tworzenia partii i zapewne nie powstanie), ale po tym, co odchrzaniają teraz w UE, bym taki pewny nie był...
  Łagodnie, ale sensownie w sprawie tego dureństwa (w kwestii UE) wypowiada się Ujazdowski:
  www.rp.pl/Wybor-przewodniczacego-RE/303089889-Kazimierz-Michal-Ujazdowski-Dyplomacja--ofiara-strategii-PiS.html#ap-1
  Powinien się z Saryuszem na grupy zamienić ;)
  Ciekawostka: JSW wcześniej został członkiem "Solidarności" niż PZPR.

  Co do Tyszkiewicza, to pewnie osobiście by nie przystąpił, chociaż... Wątpliwe, aby do takiej partii samorządowców nie mogły należeć osoby należące do innych partii. A statut Nowoczesnej mówi: "Członkiem Nowoczesnej może zostać osoba, która (...) nie jest członkiem innej partii politycznej", ale jeśli chodzi o utratę członkostwa, to nic nie napisali, że wygasa ono wraz z wstąpieniem do innej partii. Być może więc należąc do .N, będzie mógł wstąpić do partii samorządowców ;)

  Lider Wolności też niezły eksport daje:
  www.tvp.info/29403932/dziennikarz-do-korwinmikkego-jestes-obrzydliwa-szowinistyczna-swinia

  Co do PPP, to ich profil na fb działa i nic tam nie ma, żeby przestali istnieć, ale o działalności samej partii w ciągu ostatniego roku to kompletnie nic nie wiadomo. Póki co, Ziętek odnowił przewodnictwo w związku zawodowym:
  forsal.pl/artykuly/1024432,boguslaw-zietek-ponownie-szefem-sierpnia-80.html

 • kazimierzodnowiciel76

  Dwa sondaże robione w tym samym czasie ( 7-8.03 ) i zupełnie różne wyniki to tylko możliwe w Polsce
  i tak dla SE i Nowa TV firma Pollster daje PiS -31; PO -20; Nowoczesna - 14; Kukiz- 13; SLD - 10; PSL-5; Razem - 5; Wolność -2
  natomiast sondaż dla TVN24 robiony przez Kantar Millward Brown dokładnie w tym samym czasie daje odpowiednio PiS-34; PO- 24; Nowoczesna- 11; i teraz najlepsze Kukiz-5; SLD-3; PSL -4; Razem-3 i Wolność-4.
  W jednej wersji SLD może liczyć na powrót do drugiej ligi i mieć ok 40 posłów w drugim wariancie mogą nie załapać się nawet na subwencję !!! Podobnie Kukiz w wersji pierwszej ok 50 posłów w drugiej możliwe wejście do Sejmu i jeśli już to tylko kilku posłów. To kolejna kompromitacja firm badawczych i metod jakie stosują.

 • pawmak

  Z tym, że w tym pierwszym sondażu wyniki sumują się do 100%, a w drugim do 88%, więc w tym drugim wyniki są ciut wyższe i SLD się raczej załapuje na subwencję.

  Z wykazu zniknęła też Partia Regionów. Niby była reprezentowana na Kongresie Lewicy, ale oni to też mogą działać raczej jako związek zawodowy - też chyba nic nie wiadomo o działalności partyjnej, więc może i nie istnieć (po 9 latach bytu).

 • abizabi

  @PAWMAK "Nic nie wiem o śniadaniach Pitery." Poproś w końcu jakiegoś informatyka o instalacje "google".------"A co do Dudy - czyli nadal nie wiadomo, jakich to "wysiłków" w "pluciu" dokonywano" Prezentowano go po prostu zbyt rzadko jak na polityka największej wówczas opozycyjnej partii, lub była to prezentacja w niekorzystnym świetle. Na przychylność mógł za to Jarubas oraz Komorowski, którego popisu amnezji w czassie składania zeznań dzinym zbiegiem okoliczności nie transmitowano starając się jednocześnie zablokować taką możliwość stacją, które chciały przeprowadzić transmisje. To były jednak rzetelne, bo antypisowskie dziennikarstwo.-------"zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę, że było to krótko po wyborach samorządowych" Sondaże były dla Jarubasa bezlitosne i pomimo wysiłku zblatowanych z ludowcami mediów. Możesz jednak przyjmować dziwne kryteria. Twoje prawo.------"Aaa, chodzi tylko o "polskie grudnie" Które zakończyły się śmiercią przeciwnikó komunizmu. To nie jest materiał na wycieranie nim sobie gęby w prywatnych złośliwostkach.-----"Był wyjątkowy kryzys w grudniu? Był." Owszem. Wywołany przez blokującą salę obrad opozycję. Później mielismy jeszcze baby śpiewające jakieś bzdury z mównicy sejmowej. Monty Python by tego nie wymyślił.

 • pawmak

  Kryzys wywołali ci, co wywalali media z Sejmu i za darmo usuwali posłów z obrad, a nie są winni ci, którzy normalnie przeciw temu zastrajkowali. Sformułowanie Tuska może nie było najszczęśliwsze, ale to nie powód do skrajnego kompromitowania Polski.

  "Poproś w końcu jakiegoś informatyka o instalacje "google""
  Nie zajmuję się takimi pierdołami jak śniadania polityków (chyba że radiowe programy ze Śniadaniami w tytule). Nic o tym nie czytałem ani nie słyszałem, znaczy żadnej afery nie było i nie ma co wyciągać jako jakiś "argument".

  "Na przychylność mógł za to Jarubas oraz Komorowski"
  A Komorowski to już strasznie, skoro był poważniejszy od Dudy, a przegrał... To TVN był tubą Dudy czy Polsat? A same robienie wywiadów niczym stronniczym nie jest - stronnicza jest tendencyjność. Naprawdę nie masz argumentów.
  "Prezentowano go po prostu zbyt rzadko jak na polityka największej wówczas opozycyjnej partii, lub była to prezentacja w niekorzystnym świetle."
  Aha, czyli to są "wysiłki w pluciu". Wiesz co? Poza tym nie wygląda mi to na prawdę.
  ___
  Szef RK Polski Razem rzeczowo o durnocie rządu:
  www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/wariant-atomowy-mial-wysadzic-tuska-wysadzil-rzad,86,1715
  I europoseł ECR znów dobry wywiad:
  www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-kazimierz-michal-ujazdowski-polska-dyplomacja-szla-za-prymit,nId,2367185

 • abizabi

  @PAWMAK "usuwali posłów z obrad, a nie są winni ci, którzy normalnie przeciw temu zastrajkowali" Reakcja Kuchcińskiego była rzeczywiście przesadzona, ale dotąd nikt nie zablokował Sejmu, bo mu się zbyt surowy marszałek nie podobał. Puźniej jeszcze oglądaliśmy te żenujące popisy Muchy deklamującej wierszyki i śpiewającej głupawe piosenki z mównicy.----"Nie zajmuję się takimi pierdołami jak śniadania polityków (chyba że radiowe programy ze Śniadaniami w tytule)." Rzeczywiscie chamowate wypowiedzi Pitery nie są najważniejsze we wszechśiwecie, ale też nigdy nie twierdziłem, ze są. "Nic o tym nie czytałem ani nie słyszałem, znaczy żadnej afery nie było". Nie nazwałbym niekulturalnej wypowiedzi aferą, ale twierdzenie, że czegoś nie ma, bo o tym nie czytałeś jest przeurocze. Pewnie nie cyztałeś o jeszcze wielu rzeczach. Czy to dowód na to, ze nie istnieją?------ "To TVN był tubą Dudy czy Polsat?" Wygrane wybory są dowodem, ze maedia wspierały Dudę? Może stosując swoją logikę zechcesz jeszcze uzasadnić, ze telewizja PRL, wspierała "Solidarność", bo ta przecież wygrała wybory kontraktowe w 1989 r. Żenada.------"A same robienie wywiadów niczym stronniczym nie jest" Pod warunkiem, że robi zachwouje się proporcje. Komorowski był pokazywny wielokrotnie częściej niż Duda i to nawet przy uwzględnmieniu poprawki, że był urzędujacum prezydentem.

 • pawmak

  To lepiej teraz uwzględnij poprawkę, ile jest PiS-u w mediach publicznych i przede wszystkim, jak jest przedstawiany w porównaniu z opozycją, a dopiero potem pisz głupoty. Co do Dudy, to skądś ludzie musieli brać informacje o kampanii, skoro Komorowski w tak krótkim czasie zjechał w sondażach, a Duda wyszedł do góry. Ciekawe skąd, jak nie z telewizji. Fora internetowe jeszcze tak wszystkich pokoleń nie opanowały.

  Piszesz o jakichś niby chamskich wypowiedziach Pitery, a wcześniej pisałeś o kulturze jedzenia śniadań. I kto to rozumie? A protest posłów na mównicy był w pełni uzasadniony, a pierniczenie w kółko, że Mucha jakąś piosenkę potem głupawo śpiewała (jak by to był super problem) - to jest żenada, jeśli już.

 • abizabi

  @PAWMAK "To lepiej teraz uwzględnij poprawkę, ile jest PiS-u w mediach publicznych i przede wszystkim, jak jest przedstawiany w porównaniu z opozycją" To prawda obecnie można wybierać między reprezentującymi przeciwne strony Faktami i Wiadomościami prezentującymi równie pryncypialne treści. Nie bardzo jednak wiem jak ma się obecna polityka TVP do wyborów sprzed ponad roku.-----"Co do Dudy, to skądś ludzie musieli brać informacje o kampanii, skoro Komorowski w tak krótkim czasie zjechał w sondażach, a Duda wyszedł do góry." Dalej nic. "Skoro Komorowski przegrał, to znaczy, że media były obektywne". Tylko ponownie proszę o konsekwencję, bo w takim razie "Skoro "Solidarność" wygrała wybory kontraktowe, to znaczy, że Radiokomitet był obiektywny". Po prostu Komorowski można wygrac pomimo nieprzychylności mediów (choć jest to oczywiście utrudnione).-------"Piszesz o jakichś niby chamskich wypowiedziach Pitery, a wcześniej pisałeś o kulturze jedzenia śniadań" Naśmiewanie się z problemu niedożywienia to chamstwo.Nie wiem, co wymaga tu szczególnego rozumienia.-----"A protest posłów na mównicy był w pełni uzasadniony," Oczywiście zablokowanie pracy Sejmu to normalna praktyka, dziwię się, że nie stosuje się jej na co dzień. Swoją drogą to bezczelność. Najpierw uniemożliwić uchwalenie budżetu w normalnych warunkach, a potem protestować przeciwko jego uchwaniu w nietypowych warunkach.

 • pawmak

  Nie w nietypowych warunkach, tylko w chuligański sposób. A blokowanie mównicy to normalna praktyka, jeśli chce się zaprotestować przeciw czemuś wyjątkowo ważnemu.
  Wypowiedzi Pitery nie słyszałem, ale nie ma to kompletnie nic do rzeczy, bo ona nie należy do największych chamów politycznych.
  "Skoro Komorowski przegrał, to znaczy, że media były obektywne" itp. niezrozumienie. To podaj mi zestawienie sondaży, w których komunistom w 1989 roku poparcie w krótkim czasie gwałtownie spadło, a "Solidarności" gwałtownie wzrosło. Jeny, tendencja się liczy.
  "równie pryncypialne treści" - no nie. "Fakty" może są tendencyjne, ale tak nie manipulują - a przede wszystkim to telewizja prywatna (no i żadni politycy na niej łap nie kładą), a publiczna to publiczna.

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie w nietypowych warunkach, tylko w chuligański sposób." Oczywiście można było jeszcze umożliwić głosowanie na sali pleanarnej wykorzystując straż do usunięcia protestujących posłów opozycji. Byłoby to jednak dość ryzykowne politycznie. Nie wiedziałem, że taki z Ciebie radykał, skoro postulujesz rozwiązania siłowe----- " (Pitera) nie należy do największych chamów politycznych." Można dyskutować.-----"podaj mi zestawienie sondaży, w których komunistom w 1989 roku poparcie w krótkim czasie gwałtownie spadło, a "Solidarności" gwałtownie wzrosło" Oczywiście nie podam. Swoim zwyczajem zapędziłeś się do narożnika i próbujesz zmienić temat. Podałeś absurdalną tezę, że wygrana w wyborach jest koronnym dowodem na fakt, że media były wobec zwycięzcy co najmniej neutralne. Trump jak rozumiem też był ulubieńcem mediów głównego nurtu.

 • pawmak

  Po prostu jak zwykle porównujesz 1 do 1 rzeczy nieporównywalne, nie uwzględniając kontekstu historycznego ani systemowego, co jest z gruntu fałszywe. A ile razy usiłowałem tłumaczyć, że w sali kolumnowej też można było zrobić wszystko porządnie, to też nie pamiętam, ale to można grochem o ścianę walić.

 • abizabi

  @PAWMAK "Po prostu jak zwykle porównujesz 1 do 1 rzeczy nieporównywalne, nie uwzględniając kontekstu historycznego" Niczego nie porównywałem. Po prostu podałem dwa przykłady obnażające absurdalność twojej tezy, że zwycięstwo w wyborach jest dowodem, że media musiały być co najmniej neutralne. Były analizy dotyczące czasu, jaki poświęcono poszczególnym kandydatom, ale furda tam rzeczywistość.-----Odnośnie zaś zachowania marszałka wobec opozycji, to za miłościwie panującej Platformy marszałek po kilkuminutowej wymianie zdań obrzucił posła opozycji słowami brzmiącymi jak pogróżki.

 • pawmak

  Porównywałeś, nic nie rozumiejąc. Tak, utwierdzaj się, że teraz nie jest o wiele gorzej niż było. Daj spokój.

 • mlodylew

  W Sojuszu powstał kolejny otwarty bunt przeciwko Czarzastemu. Jak jedna część młodych z większych ośrodków przechodzi do Inicjatywy Polski. Tak druga część młodych działaczy tworzy stowarzyszenie 38 milionów któremu kibicuje Miller i Jakubowska.
  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1695838,1,bunt-40-latkow-w-sld-buduja-swoje-stowarzyszenie-z-millerem.read

 • abizabi

  Apropo "Rzeczpospolitej" w nowej odsłonie. Gmyza (co by o nim nie myśleć) wyrzucono za napisanie prawdy. Teraz zaś asy z "Rz" wydrukowały wyssany z palca artykulik o rzekomej wypowiedzi Marie Le Pen i nikt żadnych konsekwencji nie poniósł.

 • pawmak

  Nie "wyssany z palca artykulik" (raczej to jest wyssane z palca stwierdzenie), tylko popełnienie błędu chyba niezbyt dużego kalibru, czyli interpretacja (uprawniona) przedstawiona jako cytat.
  wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/544866,autor-tekstu-w-rz-slowo-demontaz-nie-padlo-z-ust-le-pen-przepraszam.html
  A to, że sąd orzekł o tym, że jakiś artykuł nie był napisany w nierzetelny sposób, to zdaje się jeszcze automatycznie nie dowodzi o czystej prawdzie w nim zawartej.

  Jest newsletter UED:
  us15.campaign-archive1.com/?u=9e5782797778268c59f54081e&id=9d908c02cb
  Polska Razem i jej młodzieżówka też mają newslettery, ale chyba nie powszechnie dostępne (dostaję je na maila).

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie "wyssany z palca artykulik" Jasne nie ma sprawy. Czekam, aż spytany o Polskę na konferencji prasowej prezydent Turcji "nie wykluczy współpracy z Polską w niektórych sprawach". Może Rz zamieści wtedy tytuł "Prezydent Turcji zapowiedział współpracę z Kaczyńskim w rozprawianiu się z wewnętrzną opozycją". "popełnienie błędu chyba niezbyt dużego kalibru, czyli interpretacja (uprawniona) przedstawiona jako cytat" Wpisywanie w tytule ostrego stwierdzenia stanowiącego zmyślony cytat to jest kwintesencja manipulacji, a nie błąd drobnego kalibru. Poza tym stworzono wrażenie, że Marie Lepen udziełiła "Rz" jakiegoś wywiadu (w rzeczywistości mieliśmy doczynienia z jakąś rutynową wypowiedzią na konferencji prasowej). Zmyślony cytat krążył w wielu mediach i trudno się pozbyć wrażenia, że o to autorowi chodziło.-------"to, że sąd orzekł o tym, że jakiś artykuł nie był napisany w nierzetelny sposób, to zdaje się jeszcze automatycznie nie dowodzi o czystej prawdzie w nim zawartej" Artykuł Gmyza zawierał jedną krótką informację, informacja ta były zweryfikowana i prawdziwa. Właściciel po konsultacji z rzecznikiem ówczesnego rządu zwolnił dziennikarz. Dziękuję dobranoc.

 • pawmak

  "stworzono wrażenie, że Marie Lepen udziełiła "Rz" jakiegoś wywiadu (w rzeczywistości mieliśmy doczynienia z jakąś rutynową wypowiedzią na konferencji prasowej)"
  Może ktoś stworzył, że jakaś Marie udzieliła, ale że Marine nie udzielała wywiadu, to chyba nie, skoro w tym artykule wyraźnie napisano: "W czasie spotkania w Paryżu z dziennikarzami różnych mediów europejskich, w tym Rzeczpospolitej"". A jeżeli dziennikarz "Rz" zadawał pytanie, to powiedziała "Rz".
  www.rp.pl/Wybory-we-Francji/303129959-Francja-Marine-Le-Pen-zapowiada-sojusz-z-Jaroslawem-Kaczynskim-w-demontazu-UE.html#ap-1
  Faktem, że w kwestiach związanych z UE Le Pen chciałaby współpracować m.in. z Kaczyńskim, a jej program działania dot. UE, jak wykazał autor artykułu (co piszą w "Dzienniku"), można nazwać demontażem. Nie wiem, czy manipulacja, choć to dość kontrowersyjny skrót myślowy. Ale Kaczyńskiego w żaden sposób on przecież nie obciąża, bo on nie odpowiada za jej przekonania, a że Le Pen jest antyunijna, to tego przecież nikt nie podważa.
  Przyznam natomiast, że pomyliłem się z Wróblewskim i Marczukiem - to oni właśnie wtedy przestali pełnić funkcje w redakcji. A o tle sprawy z Gmyzem jest tutaj:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,12839254,Hajdarowicz_dla___Wprost____Gmyz_oszukal_Wroblewskiego.html

  Piotr Uruski (poseł) i Mariusz Gosek weszli 5 dni temu w skład zarządu Solidarnej Polski.

  A 3 dni temu Pol zrezygnował z przewodniczenia radzie krajowej UP (zniknął w ogóle z jej składu), a zastąpiła go E. Zakrzewska:
  www.uniapracy.org.pl/index.php/149-rada-krajowa-unii-pracy

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie wiem, czy manipulacja" Jeśli zmyślanie cytatu i bierne przyglądanie się jak krąży po mediach jako prawdziwy to rzeczywiście nie jest manipulacja. To bezczelne łgarstwo. Manipulować można wypowiedziami istniejącymi, tu zaś ponieważ brakowało wypowiedzi Le Pen pasującej opozycji, to dziennikarz zwyczajnie ją wymyślił. Parę postów wcześniej biadałeś nad satytycznym tektem dziennikarza, ale wymyslanie newsów nie razi Cie zupełnie.------"Kaczyńskiego (nieistniejąca wypowiedź Maryny LePen) w żaden sposób on przecież nie obciąża" Przez cały dzień krążyła informacja, że LePen proponuje PiS wspólny demontaż UE. W takim szumie informacyjnym chodziło by ludziom wbuć do głowy, że PiS ma coś wspólnego z LePen i demontażem UE. ------"jak wykazał autor artykułu" Autor nieczego nie wykazał tylko dał popis bezczelności. "Kłamałem i pozwoliłem by cytowano moje kłamstwa. Owszem. Przyznaję to po dwóch dniach i to nic wielkiego. A poza tym nawet jak LePen nie powiedziała, to pewnie pomyślała".-------"A o tle sprawy z Gmyzem jest tutaj" Nie wiem po co linkujesz ten artykuł. Hajdarowicz nie stosuje żadnych argumentów a jedynie kilka inwektyw łagodnie pisząc półprawd. Gmyz napisał prawdę i został zwolniony. Tego po po prostu nie da się zaciemnić.

 • pawmak

  Ale o jakim "biernym przyglądaniu się" i "dwóch dniach" piszesz, jak tego samego dnia się wytłumaczył i przeprosił, a w nagłówku do tego artykułu (który zalinkowałem z "Rz") żadnego cytatu nie ma i nie ma słowa o demontażu?? A PiS owszem, ma wspólną z Le Pen krytykę wielu rzeczy w UE. Co nie znaczy, że PiS-owi się to podoba i że się od niej nie odcina, ale przecież o tym artykuł nie mówił. Wyolbrzymiasz grubymi słowami błąd ubrania interpretacji w cytat i tyle (a nawet jeśli to manipulacja, to mało szkodliwa, a Kaczyńskiemu o tyle służąca, że dała mu okazję do natychmiastowego zdecydowanego odcięcia się od jej poglądów na konferencji prasowej, bo gdyby nie to, to opozycja miałaby ułatwioną budowę wizerunku PiS jako partii antyunijnej żywo popartą rozróbą ws. Tuska).
  A jeśli w trzecim zdaniu masz na myśli tekst Pawlickiego, to bardziej niż "satytyczny tekt" pasowałoby na niego pewne określenie na literę "g" (a kończące się na "o").

  Dobry ruch bezpartyjnych samorządowców z powołaniem ruchu Bezpartyjni (jak PiS przepchnie, że mogą startować tylko partie, to zawsze mogą się przemianować i powiedzieć, że chcieli być bezpartyjni, tylko durne przepisy wprowadzono). Pod wspólnym szyldem połączyli się ex BS z Dolnego Śląska (Raczyńskiego), BPZ z zachodniopomorskiego (pod patronatem Krzystka) oraz Lepsze Lubuskie (bez Tyszkiewicza, bo on w Nowoczesnej, ale za to z Kubickim), ale są też działacze z 5 innych województw, a chcą zaistnieć we wszystkich.
  wiadomosci.onet.pl/kraj/ruch-samorzadowy-bezpartyjni-chce-byc-alternatywa-dla-partii/xmbjqym
  www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ruch-samorzadowy-bezpartyjni-chce-byc-alternatywa-dla-partii-politycznych,91142.html
  Z Wielkopolski to mogą być ludzie Grobelnego, a ze Śląska może środowisko komitetu NSWŚ, któremu niewiele zabrakło do wejścia do sejmiku.

  A propos obu Unii można dodać, że Pol był szefem RK UP od 2004, czyli odkąd przestał być szefem partii (był nim od 1998), a na stronie UED ruszyło się ostatnio przynajmniej tyle (od listopada), że pojawił się odnośnik do forum partii na fb oraz adresy e-mailowe do Bińczyckiej i Litwińczuka...

 • abizabi

  @PAWMAK "błąd ubrania interpretacji w cytat i tyle" Nie wiedziałem, ze zwykłe zmyślanie cytatów ma tyle dziwacznych synonimów. Manipulowanie zmyślonymi słowami z premedytacją podawanymi jako prawdziwe to propaganda a nie dziennikarstwo.---"Ale o jakim "biernym przyglądaniu się" i "dwóch dniach" piszesz" Dobrze niech będzie, niecałych dwóch dniach, przez ten czas zmyślony cytat zdążył okrążyć większość mediów. Po tym czasie przyłapany na ordynarnej manipulacji dziennikarzyna wybąkał przeprosiny zaznaczając, że nic w końcu się nie nie stało (co istotne zmyślony cytat w tytule Rz nadal dumnie prezentuje w swoich zasobach).-----"pasowałoby na niego (tekstu Pawlickiego) pewne określenie na literę "g" (a kończące się na "o")." Humor rzeczywiście toporny, ale do dna ala "Newsweek" i atomowego grzyba PSL ciągle mu daleko.

 • pawmak

  Nie porównuje się rzeczy nieporównywalnych (a porównywalne są teksty tego samego typu). Poza tym nie "humor", tylko wyjątkowo jadowity hejt. I nawet MP kiepsko udaje, że umie coś po niemiecku ("ja wohl"...).
  "Po niecałych dwóch dniach" to dość ciekawe określenie na ten sam dzień... A jak "Rz" ten tytuł niby prezentuje, to nie wiem - zalinkowałem tu ten artykuł i tytuł jest inny.
  "Manipulowanie zmyślonymi słowami" - jeżeli już, to manipulowanie prawdziwymi słowami. Ale nieduże, bo to raczej interpretacja. A ile w tym było premedytacji, to nie wiem, ale niektórzy to jak zwykle znają intencje wszystkich. Koniec.

  JN ma działającą stronę.
  jednoscnarodupl.wixsite.com/jednoscnarodu
  Z niej wynika działalność partii, ale co z innymi wykreślonymi, to nie wiadomo.
  Zresztą JN organizuje nawet wspólną konferencję z WiS:
  prawy.pl/47451-konferencja-polska-bialorus-wspolne-dziedzictwo-wspolna-odpowiedzialnosc/
  Republikanie RP zlikwidowali chyba profil na fb i nic o ich działalności od października też nie wiadomo, więc kto wie, czy się nie rozwiązali.
  A Normalny Kraj na swoim profilu twierdzi, że lepiej byłoby działać razem z Kukizem, ale on nie chce. A w ogóle to czy w normalnym kraju partia po informacji o kongresie nie informuje, że go przekłada, a 4 dni po następnym anonsowanym terminie nadal nie wiadomo, czy się w ogóle odbył? ;)

  Ciekawa będzie walka do sejmiku dolnośląskiego między dwoma silnymi niepartyjnymi komitetami (DRS i Bezpartyjnymi).

 • abizabi

  @PAWMAK "Nie porównuje się rzeczy nieporównywalnych (a porównywalne są teksty tego samego typu)" Nie rozumiem, o co Ci chodzi.------- "Po niecałych dwóch dniach" to dość ciekawe określenie na ten sam dzień..." Rz zamieściła swój paszkwil 12 marca, a nieśmiałe sprostowanie 13 marca, gdy zmyślony cytat zrobił już karierę. Cwany redaktor liczył chyba zresztą, że nikt nie zweryfikuje prawdziwosci jego słów. Na szczęście się przeliczył.----"to manipulowanie prawdziwymi słowami" Można używać zmyślonych cytatów w celu manipulowania opinią publiczną.-----"(to manipulowanie) Ale nieduże, bo to raczej interpretacja" Wkładania komuś w usta własnych osobliwych przyśleń to szczyt ddziennikarkiej nierzetelności.------"ile w tym było premedytacji, to nie wiem, ale niektórzy to jak zwykle znają intencje wszystkich" Zmyślanie szkodliwych kłamstw raczej nie jest związane z dobrymi intencjami. W najlepszym razie to rażąca nierzetelność, w najgorszym toporna propaganda.----"Poza tym nie "humor", tylko wyjątkowo jadowity hejt. I nawet MP kiepsko udaje, że umie coś po niemiecku ("ja wohl"...). " Stylizowanie tekstu na niemiecki nie wymaga zachowania detali gramatyki języka Goethego. Poza tym parafrazując klasyka, można wykluczyć, że Pawlicki swoim tekstem chciał wyrazić uznanie dla Angeli Merkel i DOnalda Tuska i czynił to w jak najlepszej wierze, ostatecznie nie znasz jego myśli i choćbyś nie wiem jak się zaklinał nie jesteś w stanie udowodnić, jakie intencje miał autor.

 • pawmak

  Tak, to był tekst pełen mądrości i szacunku. Znalazł się doszukujący się dobrych intencji u innych... I naprawdę nie trzeba mówić hochdeutsch, żeby wiedzieć, że się pisze "jawohl".

  "Rz" formalnie zamieściła 12 marca (to była niedziela, gazety i tak w niedzielę nie wychodzą), ale 13 ten temat się pojawił w mediach.
  "nie jesteś w stanie udowodnić, jakie intencje miał autor" - tu ten cytat pasuje doskonale. A chyba trudno, żeby był takim idiotą, że myślał, że jak dokona prymitywnej manipulacji, to od razu się tego nie wychwyci... Przy artykule z oddźwiękiem to jest oczywiste, a jeśli artykuł nie miałby mieć oddźwięku, to... jaki miałby być cel manipulacji? Poza tym nikomu ten tekst nie zaszkodził, a Kaczyńskiemu jak mówię, nawet dał okazję. Naprawdę koniec tej paranoi. Nie ma o czym pisać?
  Swoją drogą od tych transferów posłów do UPR to aż normalnie się kurzy...

  "Nie rozumiem, o co Ci chodzi."
  Jak ktoś nie rozumie, co to jest typ tekstu, to do widzenia.

 • abizabi

  @PAWMAK " "Znalazł się doszukujący się dobrych intencji u innych..." Ironii też nie umiemy wychwytywać. Zapomniałem... To Tobie notorycznie zdarza się absurdalnie argumentować, że ktoś nie powiedział lub nie napisał tego co rzeczywiście napisał lub powiedział " przecież nie wiemy co tak naprawde myślał i jakie miał intencje". Tekst Pawlickiego zresztą, co by o nim nie myśleć, nie miał na celu wprowadzenie kogokolwiek w błąd, czego nie można powiedzieć o artykule Rz.----- "A chyba trudno, żeby był takim idiotą, że myślał, że jak dokona prymitywnej manipulacji, to od razu się tego nie wychwyci..." Nie wiem, czy zakładał, że ktoś od razu przesłycha tekst całej konferencji. Pamiętajmy, że autor wybąkał wymuszone przeprosiny dopiero, kiedy udowodniono mu manipulację. Co do idiotyzmu. No cóż. Różnie to bywa. Pewien kandydat na prezydenta wystąpił na specjalnie dla niego zainscenizowanej niesitniejącej budowie drogi też liczył, że mistyfikacja się nie wyda.------"Naprawdę koniec tej paranoi" Dziennikarze powinni relacjonować wydarzenia prawdziwe, a nie zmyślone. To jest postawa noramlna, a nie paranoja.-----"Swoją drogą od tych transferów posłów do UPR to aż normalnie się kurzy..." Nie moja wina. Ja nie dokonuje żadnych transferów, a jedynie dzielę się informacjami. Na razie rzeczywiście legitymacji partyjnej nowy członek nie przyjął, a jedynie z UPR współpracuje. W połowie przyszłego tygodnia powinienem mieć więcej wiadomosci o tym, co dzieje się w UPR.

 • pawmak

  I oczywiście nie wiadomo, kto to jest, chociaż jest osobą publiczną wybraną przez wyborców. I partia (która zdaje się nie powinna istnieć dla samej siebie) to pewnie też ma wielki powód do wstydu z tego powodu...

  " To Tobie notorycznie zdarza się absurdalnie argumentować, że ktoś nie powiedział lub nie napisał tego co rzeczywiście napisał lub powiedział"
  Zwłaszcza, jeśli chodzi o poglądy posła Apela ;P
  A w ogóle co ma na celu pisanie tutaj o "Rzeczpospolitej"? To ma być dowód, że PiS jest lepsze od PO, czy co? Koniec! Litości...

 • abizabi

  @PAWMAK "I oczywiście nie wiadomo, kto to jest, chociaż jest osobą publiczną wybraną przez wyborców. I partia (która zdaje się nie powinna istnieć dla samej siebie) to pewnie też ma wielki powód do wstydu z tego powodu... " O co ci Chłopie chodzi. Na razie się nie zapisał (choć deklarował takie zamiary), więc nie ma czego ukrywać. Na razie faktem jest tylko współpraca.----"Zwłaszcza, jeśli chodzi o poglądy posła Apela ;P" Apela akurat wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem do końca a później do końca przytoczyć. -------"A w ogóle co ma na celu pisanie tutaj o "Rzeczpospolitej"? To ma być dowód, że PiS jest lepsze od PO, czy co?" PiS jest lepszy od PO, ale przytaczanie nieistniejących cytatów to dowód jedynie na nierzetelność dziennikarza, która jednak najwyraźniej Ci nie przeszkadza. Rz powinna się zdecydować czy jest poważną gazetą czy nowym Aszdziennikiem.

 • pawmak

  Mi zawsze przeszkadza choćby najmniejsze wprowadzanie w błąd, ale takie hejtolamento jest do tej sytuacji po prostu nieadekwatne, a tutaj kompletnie nie w temacie. A co do Apela, już wszystko tłumaczyłem, ale efekt widzę tradycyjny.
  Co do posła, to nie zapisał się, a jednak z jakiegoś powodu współpracuje. Natomiast jak się zapisze, to i tak się dowiemy (mam nadzieję), a jak ktoś zapowiada, że coś nastąpi, a nie następuje, to jest to jakby wkurzające (o kwestii wiarygodności nie mówiąc).

  W kwestiach formalnych. JN została wyrejestrowana 16 stycznia, natomiast PPP, Republikanie RP, FPB, Obywatelska RP i MP 24 stycznia. A LN przerejestrowana z TdP to rzeczywiście ugrupowanie Z. Lipińskiego, który został już zarejestrowany jako prezes - ale co ciekawe Piasta nadal jest jednym z liderów, mimo że pełni też funkcje w Wolności. Kongres TdP (być może już na nim zmieniono nazwę, a na pewno statut) był 30 kwietnia.

 • abizabi

  @PAWMAK "Mi zawsze przeszkadza choćby najmniejsze wprowadzanie w błąd" Liczne posty w obronie koncepcji cytowania nieistniejących wypowiedzi są tego dowodem.-----"a tutaj kompletnie nie w temacie" Twoje uwagi na temat publicystyki Pawlickiego i krytyka PiS dotyczą za to tematu.-------"A co do Apela, już wszystko tłumaczyłem" Widzę, że mój nomen omen apel, byś przeczytał wypowiedź posła do końca nie poskutkował.--------"Co do posła, to nie zapisał się, a jednak z jakiegoś powodu współpracuje." Co miało znaczyć to zdanie? Sytuacja w której ktoś współpracuje z partią nie będąc jej członkiem w głowie Ci się nie mieści?---------"Natomiast jak się zapisze, to i tak się dowiemy" Niestety nie jestem w stanie zagwarantować Ci, żebyś się nie dowiedział.-------"jak ktoś zapowiada, że coś nastąpi, a nie następuje, to jest to jakby wkurzające" A jakieś pieniądze u bukmachera na postawiłeś na ten transfer, że masz powody do złości? Fakt, że sprawa z jakiegoś powodu się opóźnia nie jest moją winą.

 • strain

  Koniec!

  Ta, akurat. Już widzę jak skończyłeś. Z resztą nie pierwszy raz.

 • pawmak

  To był apel do niego, żeby skończył, ale niestety chrzani i chrzani, więc muszę odpowiadać.

  "Liczne posty w obronie koncepcji cytowania nieistniejących wypowiedzi są tego dowodem."
  Nie w obronie, tylko hamujące przesadne hejtolamento.

  "Twoje uwagi na temat publicystyki Pawlickiego i krytyka PiS dotyczą za to tematu."
  To wszystko jest tylko reakcją. Jeśli się oburzasz, że uważam działania PiS-u za durnotę (w kontekście powiązanym z planktonem) i wypisujesz, jakie to pewne partie i pewni dziennikarze są zli, to i normalne, że i czasem trzeba pokazać, że to fałszywy obraz, że ktoś jest lepszy. W kontekście możliwego przejścia Saryusza-Wolskiego do Polski Razem pisaliśmy o jego kuriozalnym zachowaniu i co za tym idzie, kwestii wyboru Tuska. A tekst Pawlickiego dotyczył właśnie wyboru Tuska i ukazania poziomu "publicystycznego" jego przeciwników. Nie sądzę, aby w takim przysłowiowym demonicznym "Newsweeku" coś takiego się ukazało...

  "Sytuacja w której ktoś współpracuje z partią nie będąc jej członkiem w głowie Ci się nie mieści?"
  Udajesz, że nie wiesz o co chodzi? Nie rozumiem, jaki może być powód tajności takiej współpracy, zwłaszcza jeśli ktoś jest posłem (domyślam się, że klubu, w którym całkiem jawnie jest prezes tej partii).
  "że masz powody do złości" - to nie ja powinienem mieć, bo ja o tym nie plotkowałem

  "Widzę, że mój nomen omen apel, byś przeczytał wypowiedź posła do końca nie poskutkował."
  Tłumaczyłem przeczytawszy, przykro mi.

 • abizabi

  @PAWMAK"Jeśli się oburzasz, że uważam działania PiS-u za durnotę" Twoje prawo, ale ja mam prawo odczuwać niechęć do PO i łasych na posadki ludowców.------"tekst Pawlickiego dotyczył (....) ukazania poziomu "publicystycznego" jego przeciwników. Nie sądzę, aby w takim przysłowiowym demonicznym "Newsweeku" coś takiego się ukazało..." Tekstu krytykującego niemieckich mocodawców rzeczywiście trudno byłoby się tam spodziewać. ------"Udajesz, że nie wiesz o co chodzi? Nie rozumiem, jaki może być powód tajności takiej współpracy" Współpraca jest jest tajna wyłącznie w twojej świadomości. Przykro mi, że poseł Józwiak nie wysyła Ci na bieżąco raportów z działań partii.---- "to nie ja powinienem mieć, bo ja o tym nie plotkowałem" Jestem całkiem spokojny i nie zamierzam przepraszać za fakt opóźnień w transferze. Twoja niewiara dziwi mnie w kontekście twojej ponadprzeciętnej łatwowierności w innych sprawach. Wałęsa regularnie wygrywał w totolotka, jego wykluczające się wersje wypadków wcale się nie wykluczają a Bauman nie wiedział, że bezpieka popełnia zbrodnie.----"Tłumaczyłem przeczytawszy, przykro mi." Do dziś nie wiem, której części zdania "Nie chodzi o udawanie małżeństw" nie zrozumiałeś, ale czasami zapominam, z jaką wrogością traktujesz rzeczywistość.

 • pawmak

  "mam prawo odczuwać niechęć do PO i łasych na posadki ludowców"
  Tylko że to nie oni są najbardziej łasy, tylko partia, którą uważasz za lepszą od nich, a w ogóle w tylu elementach jest ona od nich gorsza jako siła rządząca, że jej obrona zwykle brzmi bardzo dziwnie.

  "Tekstu krytykującego niemieckich mocodawców rzeczywiście trudno byłoby się tam spodziewać."
  Nie wiem, czy można mówić o mocodawcach, ale fakt faktem, że tam jest krytyka, a tekst Pawlickiego żadną krytyką nie był. A co do dyskusji tutaj - ja tylko jednozdaniowo dla ciekawostki ten tekst zalinkowałem (i jako że nie był on krytyką, to też nawet go nie skrytykowałem, bo jest on poniżej takiego poziomu), a Ty bez okazji wyjechałeś z tyradą na temat "Rz", więc racz tutaj niczego nie porównywać.

  "Współpraca jest jest tajna wyłącznie w twojej świadomości."
  To proszę bardzo - niech ktokolwiek tutaj napisze, jaki poseł współpracuje z UPR. Jeśli ktoś wie, to chyba może. O raportach nie ma po co za przeproszeniem pieprzyć.

  "Jestem całkiem spokojny i nie zamierzam przepraszać za fakt opóźnień w transferze. Twoja niewiara dziwi mnie"
  To zobaczymy, co powiesz, jeśli do końca kadencji (albo roku, bo ile można czekać), do transferu nie dojdzie. Jak dojdzie, to ok, ale minęło już 3 miesiące i nic nie wskazuje, więc trudno nie mieć wątpliwości.

  Wałęsa podobno nie wygrywał w totolotka, tylko w sportowych zakładach bukmacherskich, a to jednak aż taka loteria nie jest. A wersji życiorysu się u niego wykluczających jakoś specjalnie nie dostrzegłem, zresztą nie jest to specjalnie ważne.

  Co do Apela - kwestia terminologii. Nie wiem, czy politycy popierający związki partnerskie wypowiadają się, że chcą instytucji udającej małżeństwo.

 • abizabi

  @PAWMAK " tylko partia, którą uważasz za lepszą od nich, a w ogóle w tylu elementach jest ona od nich gorsza" To twoje zdanie o dziadostwie ostatnich ośmiu lat możnaby sporo napisać, ale nie będę ciągnął wątku.------"Nie wiem, czy można mówić o mocodawcach," Instrukcja Marka Dekana jakoś umknęła twojej uwadze.------"To proszę bardzo - niech ktokolwiek tutaj napisze, jaki poseł współpracuje z UPR" Poszukaj sobie.------"To zobaczymy, co powiesz, jeśli do końca kadencji (albo roku, bo ile można czekać), do transferu nie dojdzie" Nie będę mógł sobie spojrzeć w lustro po prostu. A tak serio, skoro mam informatorów, których informacje się parokrotnie potwierdziły to traktuję ich jako wiarygodnych. Pewne rzeczy czasami się opóźniają i nie jest to ode mnie zależne. Jak wspomniałem więcej informacji o UPR będę miał w przyszłym tygodniu.-----"Wałęsa podobno nie wygrywał w totolotka, tylko w sportowych zakładach bukmacherskich" Pawmak kłamczuszek fakty.interia.pl/prasa/news-walesa-kiedy-potrzebowalem-zawsze-wygrywalem-w-totolotka,nId,996386 ----- "wersji życiorysu się u niego (Wałęsy) wykluczających jakoś specjalnie nie dostrzegłem" W to akurat wierzę.----- "Co do Apela - kwestia terminologii" Kwestia istoty rzeczy.

 • pawmak

  Nie używaj epitetów, a już na pewno nie do mnie, bo po pierwsze na zakłady też można nieprecyzyjnie powiedzieć "totolotek", a po drugie zdziwiłbyś się - o tym, że to podobno były zakłady, mówił red. Warzecha.

  Ciekawe, z czego wynika, że tekst Dekana był jakąś instrukcją. Każdy może sobie przeczytać suchą treść tego listu i zastanowić się, czy ma on taki charakter - śmiem wątpić, bo ja tam elementów instrukcyjnych nie widzę, tylko grzecznościowy list z samymi oczywistościami.
  wpolityce.pl/media/331812-tylko-u-nas-tresc-calej-instrukcji-szefa-ringier-axel-springer-dla-polskich-dziennikarzy-szokujace-slowa

  A wyborcy jednak już coraz lepiej rozeznają różnice jakościowe między PiS a PO, skoro różnica w ostatnim sondażu IBRiS jest dwupunktowa, a w poprzednim badaniu była dwukrotna...
  300polityka.pl/live/2017/03/19/sondaz-rz-po-bliska-pis/
  W kwestii planktonu - dwie partie lewicowe przekraczają próg.
  To ostatnie ani retoryka PO w pewnych rzeczach mnie akurat nie cieszy, ale np. i część duchownych potrafi odważnie się wypowiedzieć o rzeczywistości, jak choćby ostatnio ks. Walczak.

  "Poszukaj sobie."
  Jest strona UPR, jest jej profil na fb i takie informacje powinny być tam. No chyba, że na tej podstawie (bo na profilu do tego zalinkowano) mam wnioskować, że chodzi o Rzymkowskiego, ale raczej to wątłe... Choć nawet by pasował. Ale żadna informacja to to nie jest.
  _____
  Wybrano prezydium RK Samoobrony. Bryczkowski coraz wyżej - został skarbnikiem...
  www.samoobrona.org.pl/pages/02.Partia/00.Aktualnosci/index.php?document=/09861.html

 • kazimierzodnowiciel76

  pojawił się kolejny sondaż tym razem IPSOS
  wiadomosci.wp.pl/najnowszy-sondaz-ipsos-pis-traci-poparcie-po-zyskuje-6104174235513473a

  z planktonu to SLD ma szanse na wejście do Sejmu natomiast Razem i Wolność jak na razie tylko subwencja. Natomiast robi się ciekawie na szczycie gdzie PO odbudowuje swoją pozycję kosztem Nowoczesnej. Obecnie większość sondaży daje Nowoczesnej poniżej 10 % poparcia co przy dalszym spadku może skutkować odejściami posłów i powstaniem nowych planktonowych ciał na co liczę.

 • mlodylew

  Europejska lewica organizuje szczyt w Rzymie. W czasie trwania przedstawi projekt "europejskiego nowego ładu". Z Polskich lewicowych partii udział bierze Razem.

  www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-03-24/tylko-lewica-ma-dzis-odwage-budowac-ambitna-wizje-europejskiej-przyszlosci-razem-o-zmianach-w-ue/

 • pawmak

  Jeśli chodzi o lewicę, to Partia Regionów została wykreślona 16 stycznia, prezydium RK Samoobrony jest takie, a WiR (którego strona wreszcie ma WiR w domenie, a nie Unię Lewicy) organizuje jakiś tam kongres świeckości:
  wir.info.pl/kongresswieckosci/

  Z wykazu partii zniknął także Legion Patriotów. Nie ma też jego strony, ani profilu na fb - więc pewnie przestał działać. Jeszcze kilka kolejnych partii powinno wkrótce zniknąć.

  Zmarł szef rady politycznej LPR i lider partii na Pomorzu Z. Mroczkowski.
  Wcześniej zarząd partii wyraził radość z wyniku wyborów na szefa Rady Europejskiej:
  www.lpr.pl/pl/2017/03/15/stanowisko-lpr-w-sprawie-odnowienia-mandatu-donalda-tuska-na-przewodniczacego-rady-europejskiej/
  LPR ma od jakiegoś czasu profil na fb. Podobny do dawnego profilu sympatyków LPR. Są posty partyjne, ale oczywiście także dużo udostępnień z R. Giertycha, jak również inne newsy i opinie (nawet exZChN-owców z UED).

  A jeśli chodzi o UED, to oczywiście to powinien być kierunek ew. odejść z Nowoczesnej i PO, a nie żaden nowy plankton. A Michał Kamiński porównał dziś UED do piwa regionalnego dla koneserów. Natomiast niedobrze wróży takiej partii (oprócz de facto braku zamieszczania czegokolwiek na stronie) fakt, że tak znany spin doktor z jej zarządu jak on, nazwę partii w wywiadzie wymawiał nieprawidłowo, a co najmniej myląco (bez słowa "UNIA", tylko "PARTIA")...

  Jak pewnie wiadomo, także w sondażu Kantar Public wyniki są podobne, jak w tych na "I" (co nie przeszkodziło zrobić dziś w PiSoWiadomościach materiału, jaki to IBRiS jest strasznie niewiarygodny - co zresztą nie przeszkadzało niegdyś stronie pisowskiej i na niego się powoływać).

  BS stracili w sejmiku lubuskim radnego, który wcześniej do LL przeszedł z PSL - odszedł do klubu PiS. Kolejni radni odeszli też niedawno z klubu PSL w zach.-pom. - jeden z nich wraz z radnymi BC współtworzył klub Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa. W sejmiku tym są więc już 2 kluby lewicowo-postludowe o niepartyjnych nazwach - których trzon stanowią jednak partie. Zaś radna z listy BPZ, podobnie jak radni BS z lubuskiego i dolnośląskiego są wśród założycieli tego ogólnopolskiego RS "Bezpartyjni", który jest w zasadzie kontynuacją JOW Bezpartyjnych (nawet Hałaczkiewicz jest wśród założycieli, a ich strona to bezpartyjni.org - czyli pierwotna, robocza nazwa JOW B.).

 • pawelooss

  Pasty ciąg dalszy...
  > 2016 - nazwisko lidera w nazwie partii odstrasza wielu wyborców oraz utrudnia nawiązanie sojuszy, więc tworzymy partię Wolność.
  > 2017? - nikt nie kojarzy nazwy Wolność, dlatego mamy 1%, więc wracamy do nazwy Korwin

  Nowa nazwa partii to Wolność Janusza Korwin-Mikkego, w skrócie Wolność.
  Partia Wolność ma nowe logo.

 • mlodylew

  Dariusz Joński odszedł z Sojuszu. Teraz ma się oddać Inicjatywie Polsce. Pretekstu do wyjścia dość długo czekał. Podobno Inicjatywa ma niedługo przeobrazić się w partię. Jest też idea by dopiero na kilka miesięcy przed wyborami.

 • karmon90

  Na bazie TR będzie partia IP - tak jak pisałem jakiś czas temu - czy zrobią partię obok TR? Wiesz coś?

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci