Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Planktonowy LOL dnia

planktonpolityczny

Polska Lewica

Przeglądałem sobie w niedzielny poranek strony planktonowych partii, gdy rzuciła mi się w oczy zwiększona aktywność Polskiej Lewicy. Jakoś często zaczęły wpadać tam artykuły. Czyżby było to związane ze zbliżeniem z SLD, któremu szefuje założyciel PL - Leszek Miller?

Szczególnie zainteresował mnie jeden tekst, który na pewno spodoba się lewicowym czytelnikom bloga. Niejaki pan Józef Lewandowski rozprawia się tutaj z III RP.

"Widzimy to wszyscy, ze rządzący przestali się liczyć ze społeczeństwem, a oligarchie kapitałowe zdominowały kraj, podzieliły się strefami wpływów. Prasa, radio i telewizja służą wyłącznie bogatym. Do naszej wiadomości docierają tylko informacje ''właściwe'', wygodne liberałom i obcemu kapitałowi. Wszystkie media ''karmią'' nas kłamstwem i neoliberalną propagandą" - czytamy we wstępie.

Następnie dochodzimy do chwalenia PRL-u: "W Polsce Ludowej teraz tak opluwanej ,kto chciał miał prace ,kto chciał posyłał dziecko do przedszkola ,lekarz był zawsze bezpłatnie, a samodzielne mieszkanie było w zasięgu prawie wszystkich".

Na końcu dorzucamy garść nieprawdziwych danych:  "12-14 milionów ludzi żyje na granicy ubóstwa ,8 milionów musi żyć w nędzy ,ponad 4 miliony młodych i wykształconych Polek i Polaków wyjechało ''za chlebem''. I gromko nawołujemy: "Tak dalej być nie może! Kraju Polan powstań z kolan".

A z poważniejszych rzeczy, jak będę miał chwilę czasu, rzucę coś o tych konszachtach Wiplera, Gowina i Kowala.

                                                             * * *

POLUB STRONĘ BLOGA NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNA BLOGA

SPIS PARTIIKomentarze (17)

Dodaj komentarz
 • endek83

  Miller zamiast brać do koalicji Unię Pracy to weźmie Polską Lewicę :D
  A tak swoją drogą to jakie obecnie ugrupowania mają się po słowie z SLD?

  Bo wychodzi na to, że większość lewicowo demokratycznego planktonu związała się jednak z Europą Plus (Ruch Palikota, SD, SDPL, PD, RACJA PL, UL, PPP-Sierpień 80).
  Z SLD jest tradycyjnie Unia Pracy i no Polska Lewica. Zieloni idą do Parlamentu Europejskiego samodzielnie. A Polska Partia Socjalistyczna?

 • amiel1

  Moi znajomi krecacy sie kolo PPS twierdza ze ta partia idzie z Zielonymi, feministkami i zwiazkowcami.

 • endek83

  Jak Zieloni pozbierają trochę takiego lewicowego planktonu jak Polska Partia Socjalistyczna tudzież feministki, związkowcy. Albo Wolne Konopie, Partia Piratów jakieś spady po Palikocie to całkiem z powodzeniem może mieć szansę wystawić listę do Parlamentu Europejskiego w całym kraju.

 • karol542

  Unia Pracy ma Gierka, a Polska Lewica nie posiada takiego nazwiska.

 • endek83

  @karol542
  To też prawda. Gierek bez wątpienia daje Unii Pracy jakiś atut do ręki. Ale też myślę, że Miller Leszek ma do Polskiej Lewicy sporo sentymentu :)

 • pawmak

  Wokół SLD oprócz UP i PL są zdaje się DPL, KPEiR, Partia Regionów i ROG. Może PER RP? Wydawało się, że PPS też, ale gdyby poszli z Zielonymi, to byłoby ciekawe. Partia Kobiet też z Zielonymi powinna pójść. Komitet wokół SLD będzie się pewnie tradycyjnie nazywał SLD-UP.

  Co ciekawe, Zieloni 2004 i SDPL w 2004 szły do eurowyborów jako KWW, bo nie zdążyły się wcześniej zarejestrować jako partie. Z SDPL startował wtedy Puchajda - chyba z PPS, ale członkostwa nie podał. Reszta PPS-owców startowała wtedy z KPEiR-PLD.

 • karol542

  Endek ja sądzę, że Leszek Miller to na tyle doświadczony polityk (jeszcze za PRLu bawił się w politykę), że nie podchodzi do niej sentymentalnie;)

 • endek83

  A jak oceniacie w kontekście wyborów do PE możliwe ruchy takich partii jak Partia Piratów i Demokracja Bezpośrednia?

 • endek83

  karol542
  Nie zgadzam się z Tobą. Sentymenty albo jakieś tam sympatie mają często często bardzo istotne znaczenie. Nie wiem czy decydujące. Ale jednak. Polityce nawet tak doświadczeni jak Miler również są ludźmi :)

 • karol542

  Endek Libertarianie i Demokraci mogą wystartować z ewentualnej listy Republikanie-PJN (albo z którejś tych partii z osobna). Pierwsi zapewne nie wystartują z KNP, bo nie chcą być uważani za ich przybudówke (polityczne samobójstwo), a drudzy muszą z jakiegoś centrum, więc PJN wydaje się rozsądny, bo startować z PO to byłoby dla nich samobójstwem :P

 • pawmak

  Właśnie jak to jest z tą Partią Piratów? Bo niektórzy piszą, że to lewica. Ale Korwina zdaje się poparli w 2010.

  DB albo oleje wybory, albo pójdzie samodzielnie, albo... zrobi głosowanie internetowe, z kim podjąć rozmowy. Mogliby z Europą Plus, ale w DB są ludzie o różnych poglądach, więc mogłoby to nie zostać zaakceptowane. Podobnie jak start PJN czy czegoś w tym rodzaju.

  W orbicie SLD jeszcze może ew. być KPP, ale nie wiadomo czy na tyle, żeby dostać jakieś miejsce na liście do PE. A PPS wydawał się już dawno dogadany. Kongres chyba mają jesienią, to się może wyjaśni.

 • karol542

  Pawmak to chyba liberałowie są, na pewno im bliżej do Korwina z jego wolnorynkowością niż do PiSu, ale pewnie najbliżej to do libertarian (infoanarchizm i te sprawy).

 • endek83

  Partia Piratów to są wolnościowcy (liberałowie) z różnymi odchyłami w prawą lub w lewą stronę. Tak więc zależnie od przechyłu mogą współpracować albo z KNP Korwina, Republikanami Wiplera (bardziej w prawo) albo np. Zieloni, Demokraci.pl (bardziej w lewo).

 • endek83

  A jeszcze ciekawostkę powiem, że mój bardzo dobry kolega, który był swego czasu mocno zaangażowany w Partię Demokratyczną proponował ażeby Demokraci.pl bardzo mocno podnosili tematy pirackie: (ochrona życia prywatnego, patenty, infoararchizm, płynna demokracja itd.). I jakby Celiński był nieco mądrzejszy to rzeczywiście mógłby na podnoszeniu takich tematów uzyskać większą rozpoznawalność do Partii Demokratycznej.

 • pawmak

  No to do SD z tym, oni są podobni do PD, tylko bardziej liberalni i nawet z PJN czy KNP mogą się lokalnie dogadać, więc pasują do Piratów jak DB (głównie właśnie ze względu na SD wspomniałem o Europie Plus) i Libertarianie. A jak nie, to z ID można nawiązać kontakty, ale oni mogą rzeczywiście się z PO jakoś sprzymierzać.

  A propos SD, to chyba zawiesili jakoś wakacyjnie "Liberałów i Demokratów", bo w sierpniu się żaden numer nie ukazał. A strona SKL coś działać przestała.

 • bkolmasiak

  Mało planktonowo, choć niewykluczone, że RP niedługo stanie się z powrotem bohaterem tego bloga :) W kazdym bądź razie zapraszam do lektury mojego komentarza dot. dzisiejszych doniesień prasy nt. kosztów jedynek na listach. bogumilkolmasiak.blogspot.com/2013/08/duze-pieniadze-za-miejsca-na-listach-to.html

 • pawmak

  Ciekawa sprawa: 18 maja "reaktywowano", a 13 czerwca zarejestrowano Polskie Stronnictwo Demokratyczne pod przewodnictwem K. Góralczyka. Tu strona partii na fb:
  www.facebook.com/pages/Polskie-Stronnictwo-Demokratyczne/562185000507742
  Z. Grzyb jest szefem rady naczelnej. Słowem - działacze Stowarzyszenia Demokratycznego powołali wreszcie własną partię - odwołującą się do partii z okresu zaborów (powstałej w 1861 - pierwsza polska partia?) i ugrupowania z okresu II wojny światowej. W pierwszym poście na fb bardzo się rozpisali na temat historii i powstania obecnej partii. M.in. wkleili mój akapit z hasła o SD z Wikipedii (o 2013 roku), wstawiając gdzieniegdzie subiektywne dopiski ;)

  Z kim nowa partia byłaby w stanie współpracować? Chyba z każdym oprócz środowiska Europy Plus albo jakichś skrajnych lewaków czy narodowców.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci