Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

2 fajne rzeczy

planktonpolityczny

Kongres Nowej Prawicy rzucił na swój profil facebookowy fajną rzecz - fakową stronę główną Onet.pl. Pokazali, jakby rzekomo wyglądała strona główna portalu, gdyby władzę objął Janusz Korwin-Mikke. Grafika pochodzi jeszcze z czasu, gdy rządził on UPR-em. 

Onet fake

Druga rzecz to spis planktonowych kandydatów na listach wyborczych w 2001 r. Pawmak wykonał tytaniczną robotę, za co mu sława i chwała. Może poda w komentarzu linki do innych swoich wpisów.

                                                        * * *

Followuj autora bloga na TWITTERZE

Zostań bloga FANEM NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNĄ BLOGA

SPIS PARTII

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (15)

Dodaj komentarz
 • Gość: [RJ] *.icpnet.pl

  Mam pytanie do czytelników bloga. Czy oprócz PSL, SD i PPS uchowały się jeszcze jakieś partie z II RP? Oraz czy UPR nawiązuje do Stronnictwa Polityki Realnej, czy to tylko zbieżność nazw?

 • awdar

  Nawiązuje, tamci to też byli konserwatyści, za monarchią, utrzymaniem społeczeństwa stanowego (tak, jak ono wyglądało pod koniec XIX w. oczywiście) itd.

  "Uchowały się" to nienajlpesze określenie, bo nie ma tu ciągłości tak naprawdę. SD i PSL kontynuują tradycje ugrupowań PRLowskich, a te zostały powołane przez komunistów pod koniec wojny. Były jeszcze próby reaktywacji Stronnictwa Pracy, no i był w latach 90-tych drugi BBWR, skrótowiec nieprzypadkowy przecież ;)

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  ...ale warto też pamiętać, że konserwatywny rozłam z konserwatywno-liberalnej UPR - zwał się właśnie SPR. Jeszcze bardziej nieprzypadkowo.

  PPS ma ciągłość emigracyjną, w tym sensie miało ją też SND - jednak czy już zjednoczone SN, można by dyskutować od strony formalnej (choć merytorycznie pewnie tak). Były też próby przenoszenia na grunt polski formacji emigracyjnych - jak Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji (czyli zamkowego odłamu jednej z frakcji SP). Co do samego SP - to jego reaktywacja również związana była z działaniami i deklaracjami seniorów tego ugrupowania i jego symbolicznym "odwieszeniem" do działalności krajowej. A ponieważ Stronnictwo nadal istnieje - można i w jego przypadku mówić chyba o zachowaniu ciągłości. W innych - to chyba faktycznie bardziej nawiązania, choć przecież i PSL, i SD świętują swe rocznice w pełnym wymiarze historycznym.

 • pawmak

  SD nieprawda że komuniści, powstało jeszcze przed wojną, założone przez byłych sanacjonistów. I jest to jedyna partia z taką długą ciągłością. PSL nie kontynuuje tradycji ZSL. Jest może kontynuacją organizacyjną, ale odwołują się do Witosa. Nieprzypadkowo zmienili nazwę. ZSL zresztą powstało z połączenia SL z PSL kierowanym wcześniej przez Witosa i Mikołajczyka. Mikołajczykowcy założyli pod koniec lat 80. PSL wilanowskie, które weszło do PSL (z wyjątkiem grupy, która założyła PSL Mikołajczykowskie, którego liderzy założyli potem Mikołajczykowskie PSL "Niepodległość", ale niedługo istniejące; 1 jego działacz jest teraz posłem PiS). Wilanowczycy (przynajmniej w części) wyszli z PSL i utworzyli PSL-PL (weszło potem do RS AWS). Stronnictwo Pracy działało cały czas na emigracji i wypłynęło w III RP (jako ChDSP, po przekształceniu SP - formalnie ciągle istniejące, ale praktycznie niedziałające). Jeszcze Stronnictwo Narodowe - działało też dalej na emigracji, potem przeniosło się do III RP jako Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne (tak się nazywała pierwsza endecka partia - potem przekształcona w Związek Ludowo-Narodowy, a potem dopiero w SN). Jednocześnie od początku III RP działało też SN - z członkami przedwojennego SN. SND przekształciło się potem w LPR. SNowcy też tam weszli, ale ich partia jeszcze jakiś czas istniała. Po jej wykreśleniu Bubel zarejestrował swoją pod tą nazwą. Oprócz tego działa jeszcze KPP - dawni działacze ZKP "Proletariat", czyli wcześniej najbardziej lewe skrzydło PZPR (powstałego m.in. z PPR, w której znalazło się wielu działaczy przedwojennej KPP). Stronnictwo "Piast" z kolei odwołuje się do PSL "Piast" Witosa - początkowo tak samo się nazywało, ale PSL zaskarżył nazwę i musieli ją zmienić. Jeszcze było SL "Piast", ale to chyba satelicka partia tej Podkańskiego.

  Dziękuję autorowi za uznanie, no to przypomnę członków partiii na listach innych komitetów w wyborach parlamentarnych w:
  2005,
  2007 i
  2011
  oraz
  dawne ugrupowania obecnych parlamentarzystów (przygotowane mam też dawne i późniejsze ugrupowania 4 poprzednich kadencji, ale to kiedyś indziej może opublikuję).

  W tym spisie z 2001 przyznam, że nie wiem co to SKChO przy jednym z kandydatów LPR.

 • planktonpolityczny

  @Awdar - SD zawsze była centrolewicowa, nawet w 1937 r. Ta część sanacji była czymś w rodzaju patriotycznej Unii Wolności. Po wojnie była to jednak najbardziej na prawo partia FJN

 • Gość: [Larry] *.dynamic.mm.pl

  Odnośnie tego spisu, na listach UW sami swoi byli?

 • planktonpolityczny

  @Larry - ówczesna sytuacja na to wskazuje. Dla lewicy tratwa był SLD, dla prawocy: LPR, PiS, PO

 • awdar

  @ Pawmak - Owszem, SD powstało przed wojną, ale komuniści powołali własne, od zera. Zgadzała się tylko nazwa, świadomie ukradziona przedwojennemu ugrupowaniu.

 • pawmak

  No fakt, ale w tym prokomunistycznym część esdeków wywodziła się z Klubów Demokratycznych. Ale nie wiem, czy mniejsza czy większa.

  Tak, z UW startowali tylko członkowie tej partii i bezpartyjni. Dla prawicy tratwami były jeszcze AWSP (nawet z prawicą w nazwie) i mimo lewackiego towarzystwa ARS. Nawet z PSL startowała część SNowców (i to będących już w LPR).

 • notozobaczymy

  Mieczysław Michałowicz był aktywnym działaczem powojennego SD. Trochę w roli paprotki, ale zawsze. Eugeniusz Czarnowski po procesie moskiewskim też do władz SD wszedł, tak samo Kapitaniak. Przed wojną SD było po prostu słabe.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  "Nawet z PSL startowała część SNowców (i to będących już w LPR)" - no właśnie niebędących.

  "i mimo lewackiego towarzystwa ARS" Alternatywa nie miała wówczas żadnych cech lewackich, przeciwnie - była drugim obok LPR blokiem antyunijnej prawicy. Hals S'80 w lewo nastąpił później.

 • pawmak

  Z SN-LPR-PSL napisałem nieprecyzyjnie, ale chodziło mi o B. Kowalskiego, który był przewodniczącym kongresu LPR już od maja 2001. Z PSL startowali jako SNowcy obecni RLNowcy (szef tej partii Z. Lipiński i Ratuszniak), a także nacjonaluch Wasiak (szef SN im. Dmowskiego Romana). A i jeszcze inne prawicowe partie z PSL startowały - PRS (z D. Grabowskim), BdP i Zieloni RP (co najmniej). Warto też dodać, że w samym PSL prominentni byli jeszcze wtedy późniejsi LPRowcy i piastowcy. I nikt się nie dziwił koalicji z SLD...

  W samej ARS byli i startowali wtedy m.in. Podrzycki i Ziętek. To coś podejrzanie nagle stali się potem lewakami ;) Ciekawe, czy PPE-Z była wtedy lewicowa, czy też tak im się coś potem odwidziało :P

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  PPE-Z była przybudówką KPN, Podrzycki występował m.in. na zjeździe wspomnianego przez Ciebie SN i "lewactwie" nie wspominał wtedy jednym słowem, podobnie jak budując Blok Ludowo-Narodowy z Lepperem i Wileckim.

  Co do kwestii SN/SND/LPR to oczywiście nie ma sensu tego rozgrzebywać, ale warto przypomnieć, że jedyny wyrok skazujący, jaki zapadł w sprawie posłużenia się sfabrykowanymi dokumentami niewyrejestrowanego (ale rozwiązanego) SND do przerejestrowania w LPR - był właśnie wyrokiem za złożenie fałszywych zeznać w sprawie podpisywania się członków zarządu SND pod decyzją o zwołaniu owego "kongresu LPR". Wyrok ten (w związku z poddaniem się karze) wymierzono Waldemarowi W. byłemu skarbnikowi b. SND, b. radnemu powiatowemu z Mińska z list RP "Ojczyzna".

 • Gość: [xxc] *.dynamic.gprs.plus.pl

  @RJ: nie zapominajcie o prawicowym planktonie typu ONR i MW. Giertych i Gmurczyk twierdzą (z tego co wiem), że ich ugrupowania stanowią kontynuację linii przedwojennych partii o ww. nazwach (patrząc na ich radykalizm, być może rzeczywiście tak jest).

  PS. Przypominam, że na początku UPR nazywało się RPR, czyli Ruch Polityki Realnej, dopiero później przekształcony w Unię.
  PS2. Wie ktoś, co się działo z SPR po rozłamie w latach 90-tych (część zdaje się podryfowała w kierunku PSL-u?)

 • pawmak

  Nie do PSL, tylko do SKL, a stamtąd do PO (m.in. Tomczykiewicz czy b. poseł UPR Sielańczyk). Część przestała działać politycznie, jak Warzecha czy prezes Dzierżawski.

  ONR i MW to nie były partie (chociaż przy 1 kandydacie do Sejmu w tym moim spisie było, że członek MW, ale pominąłem to, bo to wiadomo, że nie była partia). RJ pytał o partie, ale faktycznie o tych ruchach też można wspomnieć. Podobnie RNR "Falanga".

  Lepper był lewicowcem, tyle że chadeckim, a Podrzycki w spotach przed śmiercią reklamował "tygodnik nieklerykalny" (pierwszy raz się wtedy z tym nowomownym określeniem zetknąłem) Fakty i mity. On i Ziętek to komunizujący antyklerykałowie, tylko jestem ciekawy, od kiedy (podobnie jak PPE-Z lewicowa partia, bo kiedyś była przy KPN, jak teraz przy PPP).

  Na temat przekształcenia SND w LPR znalazłem niedawno ciekawy obszerny protokół w necie, ale teraz nie mogę go znaleźć. Na moim kompie mam link zapisany, ale to nieprędko.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci