Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Korwiniści wygrali wybory w... Mongolii*

planktonpolityczny

Redaktor Kuba Klimkowicz przesłał mi link do swojego artykułu nt. ostatnich wyborów w Mongolii. Okazało się, że wygrała je partia o poglądach liberalno-, czy nawet libetariańsko-konserwatywnych - Partia Demokratyczna. Według redaktora, to taka ichniejsza odmiana Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Co jest z grubsza prawdą.

Logo PDTrzeba jednak mieć w świadomości trzy zastrzeżenia. Po pierwsze trudno porównywać dwie partie, nawet jak mają podobny profil ideowy. Na przykład KNP o demokracji mówi tylko źle, z kolei Partia Demokratyczna walczy o bardziej otwarte społeczeństwo.

Po drugie trudno porównywać "liberalizm" partii w jednym kraju z drugą w innym. Liberałowie w Libii to nasze prawe skrzydło PiS, we Francji - nasza Partia Demokratyczna, a w USA - stara Unia Pracy. Jednak z tego, co pisze redaktor i to co sam znalazłem wynika, że poglądy PD i KNP, jak walka z korupcją, dyscyplina budżetowa, pomoc przedsiębiorcom są podobne.

Po trzecie Partia Demokratyczna jest główną partią prawicową, opozycyjną do postkomunistów praktycznie od początku transformacji Mongolii. W swój nurt wtopiła wiele innych podmiotów, a sama powstała z 5 partii. Widzimy tutaj więc kontrast ze stale rozpadającą się i pozostającą w świecie planktonu KNP.

Warto więc poświęcić jeszcze akapit na podanie wyników. PD zdobyła 31 mandatów z 76 (+4), postkomuniści 25 mandatów (-20), postkomunistyczni rozłamowcy - 11 mandatów, a 2 Obywatelska Wola - Zieloni (liberalni centryści). Centroprawica ma więc 33 posłów, lewica 36, niezależnych jest troje. 4 mandaty są jeszcze do obsadzenia, jednak wszystko wskazuje na to, że PD nie zdobędzie władzy i tutaj jest jest bardzo blisko do korwinowców.

* - tytuł artykułu redaktora Klimkowicza

                                                    * * *

Followuj autora bloga na TWITTERZE

Zostań bloga FANEM NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNĄ BLOGA

SPIS PARTII

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (23)

Dodaj komentarz
 • awdar

  "Pomoc przedsiębiorcom"

  JKM by się obraził ;) Państwo według reprezentowanych przezeń poglądów nie jest po to, by pomagać przedsiębiorcom, bo pomoc od państwa to ostatnia rzecz, której ci potrzebują. Jest od tego, by się nie mieszać.

  Gowin dziś na wp.pl po raz pierwszy od dawna tak jasno o możliwości swojego zaistnienia poza PO.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Ale w procesie kształtowania się Partii Demokratycznej w Mongolii uczestniczyła także jedna z partii socjaldemokratycznych.

  Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna to lewicowy rozłam w Mongolskiej Partii Ludowej, skupiająca przeciwników zmiany nazwy (bo w 2010 roku zmieniono ją z Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej na historyczną Mongolską Partię Ludową) i programu ugrupowania z demokratycznego socjalizmu (który w Polsce programowo uznaje np. PPS) na socjaldemokrację.

 • pawmak

  Gowin tam nic takiego nie mówi, tylko to co zawsze. Że się na nic nie zanosi.

  A propos poprzedniego wpisu pochwalę się moim hasłem. Jeszcze byłem w zasadzie początkującym wikipedystą i udało mi się zorientować, że brakuje takiego artykułu. Jak coś się tam nie zgadza, dawać znać.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Słuchałem wywiadu z Markiem Borowskim udzielonego dla Superstacji. Marek Borowski w tym wywiadzie powiedział,że Gowin jest najgorszym ministrem w Rządzie Donalda Tuska i,że zajmuje się wszystkim tylko nie tym do czego został powołany. Odwołanie Gowina przez Tuska miże być problemem, ponieważ mogłąby się rozpaść Platforma.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Krzysiek w tym akurat zgadzam się z Borowskim. Twórco bloga, koalicja została sformatowana? Jak widać wyniki zbyt nie sprzyjają kolibrom. Za to w Meksyku do władzy powróciła lewa strona. Kandydat Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej wygrał wybory prezydenckie oczywiście kandydat bardziej lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej (tradycyjnie) uznał że wybory zostały sfałszowane. Dotychczas rządzący konserwatyści na 3 miejscu.

 • planktonpolityczny

  @Pawmak - super hasło. Można dodać, że ten 1 mln członków (jeśli tak było, ja się z tym nie spotkałem) to było ponad 8 proc. dorosłych Polaków (było wtedy 13 mln wyborców). To jakby teraz w jakiejś partii było 2,3 mln ludzi, a nasze partie mają co najwyżej 100 tys.

  Fajnie też opisać, jak z SL odchodzili ludzie do PSL. Kiedyś czytałem u Roszkowskiego (HP 1918-1980), że SL opuściły całkowicie struktury 4 województw (z 10 wtedy istniejących).

 • Gość: [dredd] *.ennet.pl

  " Liberałowie w Libii to nasze prawe skrzydło PiS" to PiS ma prawe skrzydło? :D toż to gospodarczy socjaliści :D bez wyjątku... dodatkowo straszą liberalizmem....

 • planktonpolityczny

  Prawe skrzydło - narodowe, środek to taka sanacja, a lewe konserwtyści

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  pawmak mógłbyś zerknąć? To jakiś błąd techniczny? Nie da się jakoś tego poprawić?

  pl.wikipedia.org/wiki/25_Pu%C5%82k_Piechoty_AK#Wa.C5.BCniejsze_walki_.2815_VII_-_9_XI_1944.29_-_zestawienie_zbiorcze.5B2.5D

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  61 małopolskich i świętokrzyskich rolników zostało oszukanych przez fikcyjną firmę. Śledztwo jest nadzorowane przez krakowską prokuraturę jak powiedział dziś prokurator Krzysztof Dratwa z Prok. Okręg. w Krakowie. Rolnicy dostawali rachunki i faktury z odroczonym terminem płatności. Dokumenty i pieczątki były wystawiane na fikcyjną osobę. Zapłata miała wpłynąć w terminie 14 dni. Nigdy nie wpłynęła.

  Napisałem ten komentarz dlatego ponieważ jestem przekonany że gdyby Samoobrona była w sejmie i miała swojego ministra rolnictwa nigdy Polski rolnik nie był by tak oszukiwany jak stało się w tym przypadku.

 • awdar

  A może dzięki temu ci rolnicy nauczą się, że nim się podpisze z kimś umowę, a już tym bardziej nim przyjmie się fakturę/rachunek z odroczonym terminem płatności to trzeba się 10 razy zastanowić? A działanie ministra powinno polegać na wypracowywaniu systemowych rozwiązań, a nie na chronieniu konkretnych podmiotów przed nimi samymi? Od chronienia to są rodzice małych dzieci, no i panie przedszkolanki.

  PS: Oni zostali oszkani przy pomocy/przy zastosowaniu fikcyjnego tworu, ale przez jak najbardziej realną firmę czy też po prostu osobę.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  awdar@ Jeśli minister rolnictwa ma się nie zajmować ochroną rolników i Polskiego rolnictwa no to co mu pozostało jedynie reklamować się w telewizji.
  Pisząc wcześniejszy komentarz miałem na myśli to że w ministerstwie rolnictwa panuje bałagan tak jak w całym państwie i przez to dochodzi do takich nadużyć o jakich wcześniej pisałem.

 • planktonpolityczny

  Tzn. że jak ktoś sprzedał mi w sklepie zepsute truskawki, to też wina ministra rolnictwa?

 • awdar

  Walczyć o możliwie duże dopłaty unijne, o dofinansowanie ciągników, o możliwie małe cła w Mongolii na polską żywność, o infrastrukturę potrzebną do sprzedaży tej żywności do Mongolii, o rozchodzenie się po wsiach infa, że taka sprzedaż jest możliwa mu pozostało. Wszystko to dla każdego rolnika w naszym kraju. Nie dla jakiś konkretnych.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  autor bloga : Cały czas minister rolnictwa reklamuje sie i mówi,że polska żywność jest najlepsza. Polskie warzywa, owoce, w tym truskawki, o których wspomniałeś. Ja oczywiście zgadzam się,że polaka żywność jest najlepsza, także nie powinieneś się martwić,że będziesz musiał jeść zgniłe truskawki. :-)

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Zdaje się, że poseł Łopata zapowiadał szykowany dla klubu PSL projekt ustawy o ubezpieczeniach skupowych dla rolników pokrywanych tak ze składek producentów, jak i z wpłat koncesyjnych firm prowadzących taką działalność w określonych działach produkcji. W tym sensie przykład faktycznie zaczepia o kwestię polityczną - w tym kompetencje ministra.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Chciałbym jeszcze dodać,że minister Sawicki wydał 3 mln zł na reklamowanie swojej osoby i zdrowej żywności podczas przerw miedzy meczami w czasie Euro, a i tak wiadomo,że zwykłych ludzi, czyli większości polskiego społeczeństwa i tak nie stać na tą żywność , bo jest po prostu za droga. Trzeba dodać ,że PSL i minister obiecywali zrównanie dopłat dla polskich rolników, takie jakie są w starej Unii. Jak wiemy minister jest już drugą kadencję, a w tej sprawie nic nie zrobiono.

 • pawmak

  Nie pamiętam, skąd akurat wtedy wziąłem ten milion członków, ale to pojawia się w niektórych miejscach w necie, tu nawet ponad milion. W artykule z "Zielonego Sztandaru" są takie liczby:
  listopad 1945 - ok. 200 tys.
  styczeń 1946 - 540 tys.
  maj 1946 - 800 tys.
  Do wyborów w 1947 mogli ten milion przekroczyć.

  Ciekawa jest sprawa, jak liczyć obecnych członków PSL. Niektórzy twierdzą, że w PSL są ci członkowie tamtego PSL, którzy się nie wypisali. Jeśliby tak było, to chyba nawet Bartoszewskiego można uznać za członka PSL. Ale nie wiem, czy to tam tak liczą w PSL-u.

  A co do tych reklamówek Sawickiego, to on nie wiedział, że to akurat w czasie Euro będzie emitowane i przepraszał za to.

  W PiS to wszyscy są konserwatystami, tylko o różnych odcieniach. A. Górski jest np. z prawego skrzydła, a konserwą jest skrajną. Chociaż pan senator Libicki w najnowszym wpisie twierdzi, że inaczej ;) Liberalizm też jest różny - gospodarczy, obyczajowy albo w sensie... prounijność. Obyczajowy to też co innego w islamie, a co innego w chrześcijaństwie czy konkretnie katolicyzmie.

  @ Mariusz
  Trzeba wstawić |} po tych słupkach (czy tabeli bez ramek).

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A tymczasem u anty-korwinistów zacieśnia się współpraca z założycielem Polskiego Porozumienia Przedsiębiorczości i Pracy oraz Europy Wolnych Ojczyzn- Partii Polskiej, który publikuje sobie swobodnie na stronie UPR:

  www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=867&aid=9969

  ps. przeglądając mapę doszedłem do wniosku, że znów czas na zmiany: nie ma już kilku partii, to o tyle cenne, że zniknęły partie klony; również partie, o których wspomniałem, PPPiP oraz EWO-PP należy przenieść do drugiej ćwiartki, z uwagi na coraz bliższą koalicję z UPR.

 • wojtek3maja

  opole.gazeta.pl/opole/1,35114,10529235,Kandydat_PiS_stracil_mandat_za_jazde_po_pijaku.html
  pawmak tutaj cos o kandydacie pjn

 • wojtek3maja

  tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/artykul/1379999,jozef-rog-nowym-wiceprzewodniczacym-rady-powiatu,id,t.html
  tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/artykul/1245363,opoczno-rozlam-w-powiecie-jozef-rog-pozegna-sie-z-fotelem,id,t.html
  tutaj o czlonku zarzadu skl jozef rog

 • kcramsib

  Co do PSL - Roszkowski podaje, że w styczniu 1946 było ich 540.000 osób (ludzi w Polsce było wówczas niespełna 24 mln), do miliona mogli się więc zbliżyć. Na pogrzebie Witosa w listopadzie 45' stawiło się ponad sto tysięcy ludzi...

 • pawmak

  No to zgadza się dokładnie z tym, co w "Sztandarze".

  M. Samborski to przede wszystkim członek PJN. Czytałem już artykuły z października o jego planach wstąpienia do klubu PiS. Że nie ma w radzie klubu PJN, więc Ociepa nie jest zaskoczony, ale on startował z Razem dla Opola i tam by go też przyjął. Samborski nigdy nie należał do PiS, ale 2 razy kandydował z niego do rady i głosował na L. Kaczyńskiego.

  Artykuły Szczepankiewicza już nieraz były na stronie UPR, więc nic w tym nowego nie ma. Ciekawe tylko, co z tymi pogłoskami o nowej partii.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci