Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Sprostowanie

planktonpolityczny

Słusznie komentatorzy bloga wytknęli mi błąd ws. mojego zbyt pochopnego i za daleko idącego uogólnienia wchłaniania przez PiS partii. Tak więc doprecyzuję:

PiS wchłonął lub był współtworzony przez: Porozumienie Centrum, Przymierze Prawicy, Polskę Plus, Ruch Katolicko-Narodowy i zapewne Ruch Patriotyczny i niedługo Ruch Odbudowy Polski.

PiS przejął najważniejszych polityków: Ruch Ludowo Narodowy, Stronnictwo Piast

PiS zawiązał współpracę: Prawica Rzeczpospolitej, Stronnictwo Konserwatywno Ludowe, Stronnictwo Pracy (?)

PiS przejął część polityków, elektorat i zmarginalizował: Liga Polskich Rodzin, Samoobrona

                                                         * * *

Followuj autora bloga na TWITTERZE

Zostań bloga FANEM NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNĄ BLOGA

SPIS PARTII

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (42)

Dodaj komentarz
 • pawmak

  RKN chyba nie, bo tylko jednego Macierewicza, więc prędzej do działu "przejął najważniejszych polityków". "Piast" w nim oczywiście słusznie, ale tam chociaż szefa nie wyciągnęli. Do PiS przeszła też pewnie spora część rozwiązanego PBL. A współpracę PiS nawiązywał jeszcze z PO, Partią Centrum oraz marginalnymi PLP i Samoobroną-Odrodzenie (ew. jeszcze PdP w 2009 - start Janowskiego do PE). Jak również z tymi, których dużą część elektoratu przejął, czyli koalicjantami rządowymi.

  PD miała przedwczoraj posiedzenie rady krajowej. Wybrano w końcu radę polityczną na czele z posłem II kadencji Dołowym, który widać wrócił do polityki po paru latach. Partia ambitnie zaczęła też debatę programową przy pomocy słowa tytułowego bloga Celińskiego, czyli "reset".

 • wojtek3maja

  wyborcza.pl/1,75248,12007639,Robert_Kwiatkowski_porzuca_SLD_dla_Palikota.html

 • wojtek3maja

  natemat.pl/19459,sroda-i-kutz-w-think-tanku-palikota-polscy-politycy-wspierani-przez-ekspertow

 • wojtek3maja

  1 @pawmak
  pomylilem sie z lyczakiem sorry
  pozdro
  2 pis jeszcze wlaczyl dzialaczy s pracy , oraz zchn i posrednio czesc partii romaszewskiego

 • wojtek3maja

  pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Romanowski_%28literaturoznawca%29
  romanowski w radzie pd

 • wojtek3maja

  isl.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=62:kim-jest-jakusz-palikot&catid=34:artykuly&Itemid=103
  frakcja kuzniak popiera palikota

 • wojtek3maja

  @pawmak
  co to jest za partia plp ?

 • pawmak

  W radzie politycznej rozumiem Romanowski literaturoznawca, działacz poprzedniczek PD. A że kuźniakowcy popierają Palikota, to wiadomo.

  Z SPS nie wiadomo, czy ktoś wstąpił do PiS. Romaszewscy związali się jako bezpartyjni, ale większość chyba z PO się związała. A ze Stronnictwa Pracy/ChDSP to chyba jakieś pojedyncze sztuki (Latos, Rudnicka).

 • pawmak

  PLP to Porozumienie Ludowo-Patriotyczne założone przez Wierzbickiego, o którego pytałem Amiela. Wierzbicki był posłem PSL-PL, potem kandydował z ROP, był radnym AWS, potem założył właśnie PLP i stał na jego czele. Został senatorem PiS, ale nie wiadomo, czy pozostał w klubie do końca kadencji (podobno wystąpił jak i Smoktunowicz, ale wg strony Senatu niezrzeszony pod koniec był tylko Borusewicz). W kolejnych wyborach poparł PO, później jego PLP wyrejestrowano, a sam ostatnio startował z PJN. Nic nie wiadomo o innych członkach PLP.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  falkvinge.net/2012/06/26/dutch-pirate-party-now-at-the-door-to-parliament/ - o wzroście poparcia dla Partii Piratów w Holandii, istnieje możliwość, że będzie to pierwsza tego typu partia która zdobędzie deputowanych w parlamencie krajowym, bo partie piratów mają już reprezentacje w Parlamencie Europejskim (ze Szwecji), na szczeblu lokalnym i regionalnym (Austria, Czechy, Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy), a nawet na krótko jedna z nich była reprezentowana w rządzie (Tunezja)

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Informujemy, iż dotychczasowe biuro partii "Samoobrona" mieszczące się przy Alejach Jerozolimskich 30 zostało ostatecznie zamknięte. Jednocześnie w wyniku starań Przewodniczącego Partii Andrzeja Prochonia dokonano inauguracji nowej siedziby. Członków i sympatyków Samoobrony oraz interesantów zapraszamy do biura, które obecnie mieści się przy ul. Kopernika 30.

 • Gość: [chart] *.ip.netia.com.pl

  PLP - o ile mnie pamięć nie myli, to pierwotnie było zdaje się Porozumienie Ludowo-Narodowe, Patriotyczne się zrobiło, jak się z Przymierzem za często myliło ;)

 • notozobaczymy

  @Pawmak
  PLP było de facto partią jednoosobową (jak RTR Parysa w dawnych latach, PSL M Bąka, itp.).

  A co do tt Palikota, to wygląda, że to raczej szukanie kadr na wybory europejskie. Środa już w 2009 miała ochotę na mandat. Trochę ciekawe, co tam robi Labuda - poglądowo dość bliska, ale trochę nie ta klasa ;)

 • pawmak

  No w RTR z ważniejszych osób był jeszcze Wojciech Bogaczyk. Z PSL Mik. jednak nie całkiem, bo mieli kilku posłów. To zdaje się była mniej więcej reaktywacja PSL wilanowskiego po szybkim wyjściu części jego działaczy z PSL. Dobrym przykładem tzw. jednoosobowej partii obecnie jest PdP G. Janowskiego, a z przeszłości Stronnictwo Prawicy Demokratycznej (Bohdana Kopczyńskiego), Partia Demokratyczna - Przedsiębiorczość Polska (Zbigniewa Zyska), Partia Dzieci i Młodzieży (Marii Łopatko) czy Forum Polskie (Piotra Aszyka).

  Z Labudą ponoć dobre relacje ma Jurek.

  Uzupełnijmy, że Krzysiek wkleił komunikat ze strony głównej S. ;)

  Juszczenko tworzy partię... planktonową? Jego obecna NU jest planktonem.

 • planktonpolityczny

  @Pawmak - na pewno będę coś o tym pisał. Sa też inne ciekawe wybory w tym roku...

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  Nie wiem czy ktoś to już wcześniej zauważył ale w poprzedniej notce jest też błąd w zdaniu o wprowadzaniu 11 parlamentarzystów zamiast do Sejmu powinno być do Sejmu i do Senatu.

 • wojtek3maja

  www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/628306,juszczenko_zaklada_nowa_partie_poprzednia_tonie_w_dlugach_i_nie_jest_notowana_w_sondazach.html

 • wojtek3maja

  www.polityka.pl/kraj/analizy/1527761,1,czy-w-polsce-jest-jeszcze-jakas-lewica.read

 • wojtek3maja

  pod koniec tekstu o planktonie jest troche
  www.konserwatyzm.pl/artykul/4733/o-pozytkach-z-ludowosci

 • wojtek3maja

  www.mieczyslawgolba.pl/
  Ruchu Odbudowy Polski członkowie z Przemyśla wstąpili w szeregi Solidarnej Polski

 • Gość: [JasioCha] *.zabrze.vectranet.pl

  Jedyny poseł ROP, mecenas Bartosz Kownacki zasilił nie PiS, a Solidarną Polskę. Jest nawet szefem tego ugrupowania w województwie kujawsko-pomorskim.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  W dzisiejszym sondażu CBOS największą nieufnością Polacy obdarzyli Janusza Palikota i Jarosława Kaczyńskiego. Premier Tusk też nie cieszy się dobrym zaufaniem.
  Więc wracając do tego zmarginalizowania i przejęcia elektoratu, o którym pisał autor bloga, uważam,że niedługo żadna z partii, których liderów właśnie wymieniłem, nie będzie w stanie tego dokonać, ponieważ jestem pewien,ze sami będą mieli problem z utrzymaniem własnego elektoratu. Możliwe nawet,że niektóre z tych partii mogą się rozpaść.
  Jeśli chodzi o Samoobronę to po wyborze nowego przewodniczącego ZZR Lecha Kuropatwińskiego i lidera partii Andrzeja Prochonia jestem spokojny o przyszłość tej partii , ponieważ Samoobrona to nadal nadzieja dla wielu milionów Polaków na lepsze życie. :-)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  offshorecorporatesource.com/anti-austerity-mood-strikes-dutch-voters/ - o wzroście znaczenia radykalnie lewicowej (wywodzącej się zresztą z maoizmu) Partii Socjalistycznej w Holandii (swoją drogą ciekawe, bo do września jeszcze sporo czasu, ale może jednak pierwszy lewicowo-reformistyczny rząd na fali kryzysu w Europie powstanie nie w Grecji jak wszyscy przewidywali, ale gdzieś indziej)

 • elfhelm

  @pawmak
  Na Ukrainie prawie wszystkie partie są planktonem, co nie przeszkadza im mieć nawet nastu deputowanych ;-) Tam po prostu rządzi wielki biznes.

 • pawmak

  W sensie, że podkupują deputowanych od innych? ;)

  Nasza Ukraina jak przeczytałem nie jest nawet w sondażach notowana, więc to już totalny plankton. Jakby nowa partia próg przekroczyłą, to planktonem nie będzie, tylko czy mu się uda z taką popularnością, ale Tusk i Kaczyński też wypadli ze starymi partiami z Sejmu kiedyś.

  A propos Tuska, to Krzysiek trochę przesadził, jeśli 5. jego miejsce w rankingu zaufania nazywa niecieszeniem się dobrym zaufaniem (zwłaszcza, że wzrosło).

  Co do notki o ludowcach z konserwatyzm.pl, to nie całkiem pod koniec, tylko chyba chodzi o fragment "Podorywki czy dogorywanie?". Nawet ów Wierzbicki został wspomniany. Nic nie napisał natomiast o PLD ani o Partii Regionów.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Bo PLD była próbą budowania wsi partii liberalnej (a ostatecznie jako SG w ogóle nie tylko na wsi), a PR to formacja zakotwiczona przy SLD, a więc z dale od zawartych w tekście rozważań nad syntezą ludowo-narodową.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  Raczej Juszczenko nie ma szans na powrót przynajmniej w najbliższym czasie. Jego zwolenników przejęły partie Arsenija Jaceniuka i Kliczki, trochę także Timoszenko i ma pozamiatane.
  PLD to chyba nawet nie mieściło się w definicji partii, to była raczej sprytna zagrywka sformalizowania środowiska posłów dietetyków a jednocześnie niewprowadzania ich do SLD bo nieładny zapach się za nimi ciągnął.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Amielu, PLD istniało nie tylko w Sejmie V kadencji, ale także wcześniej...

 • pawmak

  Nie, partia PLD powstała w 1998, jedynym jej posłem był wtedy Jagieliński. Potem razem z SLD, UP, SD i KPEiR stworzyła koalicję SLD-UP, ale wprowadziła do Sejmu jedynie Jagielińskiego i Domaradzkiego (który zresztą odszedł wkrótce do SLD). W trakcie kadencji doszło jednak do ciekawej rzeczy, bo faktycznie PLD przyjęła tylu wyrzutków z Samoobrony, SLD i cząstkowo PSL, że posiadała w pewnym momencie klub! Jednak samo powstanie partii to był raczej rozłam z PSL. Nie wiem, na czym polegał ten liberalizm, tylko wiem, że obyczajowo liberalny był marszałek Sejmu kontraktowego Kozakiewicz, który zmarł w 1998, ale załapał się jeszcze na działalność w tej partii.

  Partia Regionów może zakotwiczyła przy SLD, ale zanim tam dopłynęła, to przepływała przez listy Libertasu, które tworzyli głównie działacze LPR, więc taka próba jej sojuszu z narodowcami była. Zresztą artykuł Rękasa dotyczy głównie ruchu ludowego, więc mógł coś wspomnieć o lewicowych odszczepieńcach. Zresztą sam startował z Sam. Patriotycznej, która później poszła z PPP, a wcześniej był w lewicowej Samoobronie RP.

  A propos ciekawostki statystyczne: z 56 posłów wybranych w 2005 z Samoobrony co najmniej 18 było w PZPR, 7 wcześniej w SLD, a w ZSL 9.

 • pawmak

  Sejm IV kadencji (2001-2005) chart miał na myśli, no o tym napisałem właśnie.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  PLD liberalna? PLD była partą postkomunistyczną, obyczajowo raczej konserwatywną jak to u ludowców. Co do Samoobrony, nie ma się co dziwić. Sam Andrzej Lepper był w PZPR, Łyżwiński był członkiem ZSL a następnie SdRP. Samoobrona była drugą po SdRP/SLD partią obozu byłego PZPR-u. Drugą dlatego bo jednak PSL wywodził się bezpośrednio z ZSL czyli z obozu władzy ale jednak nie z PZPR. PLD na pewno była w jakimś stopniu związana z SLD podobnie jak Partia Regionów. Nie wiem czy ktoś wspominał ale byli czołowi członkowie partii startowali w 2007 z list LiD-u.

 • pawmak

  PLD mimo że rozwiązała się i na jej miejsce powstało SG, też została wyrejestrowana w 2006 i co ciekawe akurat tydzień przed SG. Jagieliński w 2007 jako bezpartyjny z LiD startował, ale jeden kandydat LiD jeszcze podał wtedy członkostwo w SG na PKW. Jagieliński potem wrócił do PSL, ale nie uaktywniał się już politycznie. Nie wiem, czy to byli konserwatyści, a obecność Kozakiewicza na pewno o tym nie świadczy. A jeśli byli, to częściowo i nie mieli spójnych poglądów, ale generalnie to lewica była.

  Łyżwiński nawet w SLD był, nie tylko w SdRP. Wśród b. eselduchów nie liczyłem jeszcze Maksymiuka, który był posłem związanym z SdRP.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Pawmaku, nie zrozumieliśmy się: Amiel scharakteryzował PLD tak, jakby kojarzył ją tylko z Federacyjnym Klubem Parlamentarnym, więc zwróciłem uwagę, że historia tej formacji się do obecności w Sejmie V kadencji nie ogranicza.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  "Liberalizm" PLD to oczywiście kwestia względna, jednak z pewnością Jagieliński wychodząc z PSL chciał wyrwać "europejskie" skrzydło tej partii.

 • pawmak

  Tzn. ja miałem na myśli, że czasy FKP to nie V, a IV kadencja :) W czasie V to ta partia przestała działać i nie miała posła. A chodziło nam o to samo, czyli o to, że PLD nie powstała w czasie tej IV kadencji (gdy zyskała klub), tylko wcześniej.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  PLD wprawdzie powstała wcześniej ale tak naprawdę przed 2001 nie miała żadnego politycznego znaczenia. Poza Jagielińskim chyba żaden z posłów KP PLD nie był w tej partii przed 2002 rokiem, nie mówiąc już o istnieniu w niej jakichś poważnych nazwisk wtedy.

 • pawmak

  No napisałem o tym, chociaż paru byłych posłów tam było od początku, przede wszystkim wspomniany Kozakiewicz, który jednak szybko zmarł.
  Coś się dzieje w sprawie tego otwarcia PJN w necie? Ja tak patrzę od jakiegoś czasu na tę wtyczkę fejsową na stronie i sukcesywnie ubywa lubiących...

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  ...nie mniej PLD nie powstała dlatego, że Jagieliński sobie wydumał, że za parę lat skupi trochę posłów dietetycznych, tylko jako alternatywna wizja rozwoju ruchu ludowego - wizja odrzucona przez wyborców.

 • wojtek3maja

  mija 10 lat od polaczenia pis z przymierze prawicy
  na stronie rop juz napisano o tym polaczeniu
  wpisuje ostatnie wladze rop archiwalnie
  Władze Ruchu Odbudowy Polski
  PRZEWODNICZĄCY RUCHU ODBUDOWY POLSKI
  Jan Olszewski
  ZARZĄD GŁÓWNY PREZYDIUM RADY NACZELNEJ
  Przewodniczący:
  JAN OLSZEWSKI

  Wiceprzewodniczący:
  SEWERYN JAWORSKI
  TOMASZ MAKARCZYK-RODKIEWICZ

  Sekretarz:
  EUGENIA MULTAŃSKA

  Skarbnik:
  BOŻENNA PASZKIEWICZ

  Członkowie:
  ANDRZEJ DZIERŻYŃSKI,
  IRENA NOWAK,
  STANISŁAW PISARZEWSKI,
  EDWARD TOMASZ POŁASKI,
  MAŁGORZATA PÓŁBRATEK,
  MAREK RATYŃSKI
  Przewodniczący:
  ANTONI ROGÓYSKI

  Wiceprzewodniczący:
  STANISŁAW GOGACZ

  Sekretarz:
  WOJCIECH SADREN

  Członkowie:
  ROMAN FALKOWSKI,
  JADWIGA MACH
  GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA GŁÓWNY SĄD KOLEŻEŃSKI
  Przewodniczący:
  ZYGMUNT GDANIEC

  BOGUSŁAW ADAMCZUK,
  WIESŁAW DĄBROWSKI,
  ANNA GRABSKA,
  WIESŁAW KLASURA,
  JACEK KOT
  TERESA KRZYŻANOWSKA,
  JANUSZ DUBIEL,
  ANDRZEJ FILIPOWICZ,
  ALBIN JERZY KOWNACKI,
  MAGDALENA PIECHOCKA,
  BARBARA ŚLIFIRZ,
  CZESŁAW WÓJTOWICZ


  Rada Naczelna

  Kazimierz Bachanek (okręg lubelski)
  Zbigniew Bartysiak (okręg lubelski)
  Zbigniew Bieganowski (okręg mazowiecki)
  Adam Czachur (okręg małopolski)
  Marek Domagała (okręg podlaski)
  Andrzej Dzierżyński (okręg mazowiecki)
  Roman Falkowski (okręg podlaski)
  Stanisław Fela (okręg małopolski)
  Stanisław Gogacz (okręg lubelski)
  Tadeusz Grabowski(okręg małopolski)
  Marian Hebdowski (okręg świętokrzyski)
  Wiesław Igłowicz (okręg wielkopolski)
  Seweryn Jaworski (okręg mazowiecki)
  Wiesław Kosowski(okręg małopolski)
  Bartosz Kownacki (okręg mazowiecki)
  Zbigniew Kozłowski (okręg podkarpacki)
  Grzegorz Kuczyński (okręg łódzki)
  Jadwiga Mach (okręg lubelski)
  Tomasz Makarczyk-Rodkiewicz (mazowiecki)
  Zbigniew Makarski (okręg lubelski)
  Janusz Margasiński (okręg śląski)
  Kazimierz Michalewicz (okręg wielkopolski)
  Eugenia Multańska (okręg mazowiecki)
  Jacek Murawski (okręg kujawsko-pomorski)
  Roman Niedbała (okręg łódzki)  Krzysztof Nowak (okręg małopolski)
  Krzysztof Nowakowski (okręg podlaski)
  Stanisław Pisarzewski (okręg łódzki)
  Jan Płoszczyca (okręg małopolski)
  Edward Tomasz Połaski (okręg mazowiecki)
  Marian Popiołek (okręg świętokrzyski)
  Małgorzata Półbratek (okręg mazowiecki)
  Marek Ratyński (okręg mazowiecki)
  Antoni Rogóyski (okręg mazowiecki)
  Robert Rzepliński (okręg śląski)
  Wojciech Sadren (okręg mazowiecki)
  Marzena Skrzypkowska (okręg mazowiecki)
  Tadeusz Skwara (okręg śląski)
  Marek Splewiński(okręg lubelski)
  Witold Stępniak (okręg podkarpacki)
  Zygmunt Sysiak (okręg wielkopolski)
  Tomasz Szczegielniak (okręg łódzki)
  Ryszard Szczepaniak (okręg kujawsko-pomorski)
  Elżbieta Szymczyk(okręg małopolski)
  Paweł Terlecki (okręg mazowiecki)
  Elżbieta Tytz (okręg mazowiecki)
  Adam Walencik (okręg mazowiecki)
  Stanisław Wierzbicki (okręg mazowiecki)
  Roman Wysogrocki (okręg kujawsko-pomorski)
  Czesław Żero (okręg podlaski)

 • pawmak

  Ale to przecież stare władze, Olszewski prawie półtora roku nie jest przewodniczącym. Też mogę zamieścić archiwalne władze niektórych nieistniejących partii, jakby kto chciał.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  W dniu 8 lica o godz. 11 przy ulicy Kopernika 30 w sali na I piętrze odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Partii "Samoobrona".

 • awdar

  Będą słone paluszki i cola, ale może też kanapki z szynką, orientujesz się?

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci