Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Koko koko Korwin spoko

planktonpolityczny

Okazało się, że jedynym politykiem, który jest w stanie przeciwstawić się hordom bolszewickich najeźdźców był Janusz Korwin-Mikke. Rosyjscy kibole chcieli prowokacyjnie przemaszerować przez Warszawę pod sztandarem z "sierpem i młotem". Jak się okazało, symboli komunistycznych nie było, kibole okazali się zwykłymi kibicami, a ze złej strony pokazali się Polacy. JKM z zadziwiającą dla siebie pokorą i skromnością tłumaczy się z całej historii: "Uwierzyłem, niestety, mediom".

A więc JKM był zadowolony widząc Rosjan z wizerunkami carskiego orła. Podziwiał policję za sprawne działanie. I ostro skrytykował krzyczących na nich: "raz sierpem, raz młotem...". Nie omieszkał przy okazji zrobić show, które na pewno spodoba się zwolennikom, a wśród korwinorealistów wywoła uśmiech politowania - przemarsz przez pole pełne walczących chuliganów.

Janusz Korwin-Mikke

 

 

Fot.Facebook.com/KNP.Warszawa

                                                       * * *

Followuj autora bloga na TWITTERZE

Zostań bloga FANEM NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNĄ BLOGA

SPIS PARTII

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (71)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Endek] 31.130.97.*

  Jak to nie było symboli komunistycznych? Dziś rano w TVN24 pokazywali, że Ruscy szli z sierpem i młotem. A ten transparent na podczas hymnu nie był prowokacyjny? Zachowanie Sowieckich kiboli było skandaliczne. Dla porządku jeszcze dodam, że większość Rosyjskich kibiców zachowywała się z szacunkiem i bardzo w porządku. Niestety nie wszyscy.

 • kcramsib

  @Endek: kilka dni temu na tvn24 pokazywali, że Wayne Rooney jest bramkarzem - stacja ta nie ma monopolu na nieomylność ;) Zresztą całej tej afery by nie było (a jeśli już, to nie w takiej skali) gdyby nie politycy i, przede wszystkim, media podsycające, od niemal dwóch tygodni, zainteresowanie tematem...

  Po co minister Mucha wszczynała dyskusję dotyczącą zasadności marszu? Po co "Gazeta" dzień w dzień cytowała wynurzenia jakiegoś głupka mieniącego się "szefem rosyjskich kibiców"? Rzut oka na zdjęcia z wczoraj pokazuje zresztą wyraźnie: więcej było tam dziennikarzy czekających na tanią sensację niż samych kiboli czekających na walkę...

 • pawmak

  No nie no, Mucha o marszu nic nie mówiła, tylko o mieszkaniu w Bristolu. O marszu to prawactwo socjalne tylko pieprzyło, że zakazać itd. Nawet Tomaszewski nazwał ich idiotami (tylko oczywiście nie napisał, o kogo chodzi). Trochę mi się nasunęło luźno porównanie Tomaszewskiego do narodowców typu co najmniej LPR: nacjonalizujące podejście do składu reprezentacji, obrona marszu Rosjan... Tym bardziej pasowałby do tego łódzkiego koła poselskiego z Jagiełłą i Niesiołowskim - ex ZChN-owcami ;)

  Co do sierpa i młota, to kogo to obchodzi, jakiś margines, kompletne zaprzeczenie idei marszu, który był świętowaniem obalenia komuny radzieckiej. A sierp i młot jest nawet w logu legalnej polskiej partii KPP.

 • pawelooss

  "A sierp i młot jest nawet w logu legalnej polskiej partii KPP."
  I dotąd nikt nie widzi w tym nic złego... :(
  www.wykop.pl/link/1162329/dlaczego-rzecznik-euro-nie-ma-nic-przeciwko-symbolom-komunistycznym/

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  paweloss chore to jest widzenie w koszulce z Che symbol komunizmu.. Równie dobrze przestańmy utrzymywać kontakty z Cyprem która wkrótce obejmie prezydencję.

  Endek nie sowieccy tylko rosyjscy kibice, i nie "Ruscy" tylko Rosjanie. Nacjonalistyczne bojówki atakujące kibiców z Rosji (nie ze Związku Radzieckiego) to pewnie przebrani redaktorzy Gazety Wyborczej (czy jak w linku od paweloosa "Gówna") albo zakamuflowana antifa która paliła wozy transmisyjne 11 listopada? Za całą awanturę są odpowiedzialni politycy prawicy podsyceni przez media, ale jak się okazało wszystkie te brednie okazały się wymyślone co wczoraj udowodniono na pokojowym marszu Rosjan w Warszawie.

 • pawelooss

  Chodzi o brak równouprawnienia we fragmentach 0:24-0:46:
  >> www.youtube.com/watch?v=UNG6ZwxPO58#t=24s
  Odtrutka: vimeo.com/43557467 ;]

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  paweloss co to znaczy brak równouprawnienia? Zrównanie sierpa i młota i swastyki to nie jest za wysoki poziom dyskusji. Swastyka przedstawiona na obrazku jest identyczna jak flaga III Rzeszy więc to jest powód, podejrzewam że ze swastyką używaną przez nacjonalistów z organizacji typu Zadruga na koszulce, kibic zostałby wpuszczony. Prawica upraszcza sprawę zrównując komunizm z nazizmem co samo w sobie jest abstrakcją. Faszyzm to Hitler, Goebbels, Mussolini i im podobni. Komunizm to Karol Marks, Fryderyk Engels, Róża Luksemburg, Gramsci czy choćby bardziej współczesny Prachanda. Ale dla większości sympatyków prawicy komunizm to tylko Stalin i Korea Północna.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Już nie mówiąc o tym że sierp i młot czy jakieś zbliżone symbole to znaki wielu partii socjaldemokratycznych i eurokomunistycznych (ale dla wielu to i tak stalinizm) na świecie, Euro2012 nie jest imprezą jedynie dla Polaków którzy nie chcą tego symbolu ze względu na 50 lat dominacji ZSRR nad ojczyzną. Na Euro przyjechali kibice nie tylko z Europy ale i z całego świata którzy nie znają historii kraju, pisanie o koszulkach z Che (o jego "zbrodniach" zresztą też) to już abstrakcja zupełna.

 • pawelooss

  "co to znaczy brak równouprawnienia?"
  No, lewicowa retoryka. Obosieczna broń. :D

  "Prawica upraszcza sprawę zrównując komunizm z nazizmem co samo w sobie jest abstrakcją."
  Ja mam gdzieś lewicę i prawicę, wg mnie świat już dawno tak się nie dzieli. Teraz są propaństwowcy (etatyści) i prowolnościowcy (libertarianie oraz antypaństwowi komuniści chcący działać na zasadzie dobrowolnego demokratycznego wyboru, bo czemu nie).

  Zarówno Hitler, jak i Stalin, zwiększali totalitaryzm i totalizm, czyli władzę państwa nad pojedynczym człowiekiem, w czym są dla mnie jednakowymi przeciwnikami. Piętnuje się totalitarny nazizm, a totalitarny komunizm się zbywa - i ta dysproporcja (żeby nie powiedzieć po lewicowemu: jawna dyskryminacja) bardzo mi się nie podoba. A wykopowy tekst o koszulkach z Che być może faktycznie przesadzony, bo chodziło mi tylko o symbol tego młota i wszystkich młotów się nim posługujących.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  paweloss a Ty dalej brniesz w tym samym. "Totalitarny komunizm" podałem wcześniej kilka przykładów komunistów którzy z totalitaryzmem nic wspólnego nie mieli, można się z nimi kompletnie nie zgadzać ale przywiązania do ludobójczych metod nie da się im zarzucić. Czy to Stalin wymyślił symbol sierpa i młota? Może przestaniemy używać koloru czerwonego bo taki był na sowieckiej fladze? Zrównywanie komunizmu i nazizmu jest absurdalne, samo zrównywanie wszystkich komunistów ze sobą takie jest.

  Co do Twojej opinii dotyczącej piętnowania wyłącznie nazizmu, w Polsce (podobnie na Węgrzech i w krajach nadbałtyckich) jednak wygląda to inaczej, komunizm jest traktowany jedynie jako ta stalinowska, totalitarna wersja. Tego że istnieje takie coś jak luksemburgizm wie mało kto (ci którzy coś słyszeli myślą że jest to zapewne coś jak leninizm albo stalinizm).

  O tym że w wielu krajach to komuniści (bardziej chodzi mi o szeroko rozumianą lewicę) stali na czele walki narodowowyzwoleńczej czy stanowli główną siłą opozycyjną wobec reżimów, niestety się nie mówi. Tyczy się to też Polski, zastanawia mnie czy na lekcjach historii uczniowie dowiedzą się czegokolwiek o PPS czy rewolucji w 1905, nie mówiąc już o nazwiskach Daszyński, Kasprzak, Okrzeja.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Uważam że wczorajszym zamieszkom między kibicami Polskimi a Rosyjskimi jest winien PIS oraz rząd PO PSL. PIS dlatego że podzielił Polskie społeczeństwo i podsyca Polski naród przeciwko Rosyjskiemu, a rząd PO PSL za to że nie może sobie z tym problemem poradzić.

 • pawelooss

  "paweloss"
  pawelooss

  "Czy to Stalin wymyślił symbol sierpa i młota?"
  A Hitler swastykę? Nie, ale odtąd większości się właśnie z nim kojarzy. No, może prócz ludności Indii.

  Jeśli jakiś ruch ideologiczny czuje się poszkodowany takim a nie innym traktowaniem symbolu, z którym się identyfikuje, to może go żmudnie wszystkim "odczarowywać" albo znaleźć sobie jakiś szczęśliwszy. Dziś nie jemy tabletek koncernu IG Farben, tylko Bayer. Nie moja wina, że komuniści trzymają się tak tego szyldu, pod którym i w którego imię dokonano tyle zbrodni. Pfff, niech zadbają sobie o lepszy pijar, a nie obrażają się na cały świat, który nie dostrzega drugiego dna i innych, "porządnych" działaczy.

  "zastanawia mnie czy na lekcjach historii uczniowie"
  A mnie też nigdy nie pokazywano wolnościowych ekonomistów. Posługując się retoryką bohatera wpisu, trudno wymagać, by reżymowa edukacja przedstawiała postacie, które się specjalnie reżymom nie przysłużyły lub są im obojętne. Jeśli to zdanie oczywiście pasuje do ww. osób, bo niestety ich nie znam.

 • planktonpolityczny

  Moim zdaniem zastosowanie komunizmu i nazizmu w praktyce pokazał, że obie totalitarne ideologie są równie zbrodnicze. Oczywiście nazizm to nie faszyzm, a komunizm to nie socjalizm

 • awdar

  @ Mariusz - o Daszyńskim powinni, jako o wicepremierze w rządzie broniącym Polski przed Armią Czerwoną. No i jako o antysanacyjnym marszałku Sejmu.

 • Gość: [Endek] 31.130.97.*

  @planktonpolityczny

  Nie masz racji. Komunizm bym znacznie bardziej zbrodniczą ideologią niż Nazizm. Obie zresztą ideologie wychodzą z tego samego nurtu. Czyli z socjalizmu ma się rozumieć. Z tym, że Komunizm był Socjalizmem Internacjonalistycznym a Nazizm Socjalizmem Narodowym.

 • pawelooss

  Endek, zaraz ktoś i tak powie, że w nazizmie jednak socjalizmu nie było, gdyż teoretycznie panowało przyzwolenie na kapitalizm. :P Tylko co z tego kapitalizmu, gdy przedsiębiorcy grali (tzn. produkowali) tak, jak im firerzy zagrają, a u Sowietów firerzy samodzielnie obejmowali firmy. W praktyce zgadzam się z autorem bloga.

 • pawelooss

  Znaczy się tańczyli, jak im zagrali.

  A o rządach i premierach II RP mieliśmy aż jedną, zbiorczą, 45-minutową lekcję historii. ;)

 • pawmak

  Nie wiem, czy nikt nie widzi nic złego w symbolach KPP, ale nie można ich zakazać ani zdelegalizować partii, bo nie chce ona totalitarnych metod ani praktyk. Chociaż nie wiem, czy można powiedzieć, że ich nie popiera, bo pochwały Stalina tam były na stronie, więc jakby się uparł, to można dyskutować o delegalizacji.

  Owszem sierp i młot to nie tylko staliznizm, ale też umiarkowany komunizm, z tym że chcąc napiętnować zbrodnie staliznizmu, jaki wzorem hitlerowskiej swastyki przypisać im symbol? Zwłaszcza, że w krajach pod tym symbolem (niezależnie od flag państwowych) po prostu nie było wolności, tylko aparat ogólnie represyjny, nawet jeśli tylu ludzi nie mordowano. Nie wiem, czy ta symbolika powinna być zakazana, ale powinna być odpowiednio postrzegana w społeczeństwie.
  A gęba Guevary to niezależnie od ideologii symbol poważnego zbrodniarza:
  www.wykop.pl/link/359299/che-guevara-komunistyczny-zbrodniarz-i-terrorysta/

  Co do radzenia sobie z bandytami to rząd PO-PSL jest rządem demokratycznym i nie może zakładać, że dojdzie do burd i stosować nie wiadomo jakie środki. A Putin zdaje się ochrzanił Tuska, chamstwo... Się wkuźwił, że meczu nie wygrali i będzie demokratury uczył teraz bezczelnie.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @planktonpolityczny: Rozumiem, że w związku z tym uważasz mnie (komunistę) za zwolennika ideologii zbrodniczej niczym nie różniącej się od faszyzmu czy nazizmu? Dobrze wiedzieć.

  @Mariusz: Jak rzadko zgadzam się w pełnej rozciągłości, sam bym tego lepiej nie napisał. A przykłady nietotalitarnego komunizmu można mnożyć (od trockistów, przez marksistów-humanistów, po zwolenników luksemburgizmu, komunizmu rad, lewicowego komunizmu i tak dalej).

 • wojtek3maja

  www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/624897,pis_do_solidarnej_polski_do_27_lipca_macie_czas_na_powrot_to_niepowazny_apel_agresywna_zaczepka.html

 • awdar

  @ Ścibor - a w praktyce był jakiś kraj dążący do komunizmu, a którym nadużycia nie byłyby czymś powszechnym, o wiele powszechniejszym niż w krajach, które doń nie dążą? ZSRR? Kambodża? Kuba? Chiny parę dekad temu?

 • wojtek3maja

  www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2047&NrSection=110&NrArticle=225555

 • planktonpolityczny

  @Ścibor - nie, uważam, że komunizm wprowadzony w ZSRR do 1953 roku, Kambodży, czy Chinach do lat 70. był równie zły co nazizm. Też milionami mordowano ludzi.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Ok. Zgadzam się do do jednego - istnieje komunizm o odcieniu totalitarnym - stalinizm, maoizm, Juche, Czerwoni Khmerzy (choć tu mam wątpliwości co do tak jednoznacznego zaliczania tej organizacji w poczet ruchów komunistycznych, polecam o tym świetny tekst - www.lewica.pl/?id=12510, ale skoro się tak samookreślali przyjmijmy to dla jasności wywodu). Co do zrównywania ich z nazizmem to absolutnie zgody nie będzie.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  pawmak co do Che to że prawica nie lubi go jako symbolu nie znaczy że był mniej "krwawy" niż symbole innych nurtów politycznych. Część rzeczy z linka (wykop jednak najlepszym źródłem historycznym nie jest) oczywiście nie jest potwierdzonych historycznie jak np. morderstwo nastolatka (który według świadków był zabity za to że był konfidentem). To że Che był komunistą nie tworzy go automatycznie totalitarystą, mordercą etc. Tym bardziej że był przeciwnikiem sowieckiego totalitaryzmu i mocarstwowości. Wojna to wojna, każdy żołnierz który zabije przeciwnika zostaje "terrorystą" i "zbrodniarzem"? Che jest symbolem buntu w krajach Ameryki Łacińskiej i 'rewolucji' z 68. Che narodził się z okrucieństwa jakiego dopuszczało się USA w krajach satelickich, USA na zachodzie było takim samym krajem jak ZSRR na wschodzie. Powstańcy listopadowi, styczniowi, warszawscy też byli mordercami bo sprzeciwili się tyranii?

 • planktonpolityczny

  @ścibor - w praktyce komunizm totalitarny ZSRR, czy autorytarny PRL zawsze był gorszy od demokracji. Komunizm totalitarny był tak samo zły jak totaliitaryzm nazistowski. Komunizm autorytarny w PRL, był tak samo zły jak reżim frankistowski w Hiszpanii, czy pułkowników w Grecji.

 • planktonpolityczny

  Polskie doświadczenia z USA i komunizmem są zupełnie inne niż w Ameryce Płd, stąd ja zawsze wstrzymuje się od generalnego oceniania Che

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  plankton Che nie działał w Polsce ani w tym regionie kontynentu. U nas była Solidarność tam była szeroko rozumiana lewica.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @planktonpolityczny: Możemy to sobie zapisać do kolejnych istotnych różnic między nami :) Nie przyjmuję narracji zrównującej oba totalitaryzm, mimo, że do totalitarnych metod pewnych form komunizmu jest mi równie daleko jak do faszyzmu czy nazizmu były to zjawiska jakościowo inne.

  A z bieżących rzeczy o Grecji:

  www.guardian.co.uk/world/greek-election-blog-2012/2012/jun/12/syriza-candidate-jumps-ship-election - kandydat SYRIZY z okręgu Korynt krytykuje politykę prowadzoną przez własną partię, nie znalazłem o nim wiele informacji, ale po tym co mówi podejrzewam, że to przedstawiciel prawego skrzydła partii

  greekleftreview.wordpress.com/2012/06/14/slavoj-zizek-response-to-the-campaign-against-syriza/ - Žižek po raz kolejny wzywa do poparcia SYRIZY

  www.cnbc.com/id/47792790 - lider SYRIZY pisze w "Financial Times"

  www.bloomberg.com/news/2012-06-13/tsipras-expects-greece-to-stay-in-euro-after-repeal-of-austerity.html - tu z kolei jego wypowiedzi dla Bloomberg Television

  www.athensnews.gr/portal/8/56285 - portret pióra autorów z Reutersa

  greekleftreview.wordpress.com/2012/06/12/open-letter-to-alexis-tsipras-chairman-of-syriza/ - list popacia dla SYRIZY ze strony działaczy różnych niemieckich organizacji lewicowych

  therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=8463 - tu wywiad o Grecji z prof. Costasem Lapavistasem, ekonomistą z School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim

  KKE tradycyjnie odrzuca udział w rządzie (ostatnie info tu: www.athensnews.gr/portal/8/56276), a DIMAR zapowiada, że do rządu wejdzie jeśli zagwarantowane będzie pozostanie w strefie euro. Jak kogoś interesuje to służę pokaźną liczbą linków ze stron lewicy na całym świecie nt. greckich wyborów (od poparcia dla SYRIZY, KKE czy ANTARSYI, po wezwania do bojkotu głosowania).

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Aha, już wiem, "zbuntowany" działacz SYRIZY Nikos Hanias to były członek PASOKu.

 • awdar

  @ Autor Bloga - Franco jednak pozostawił Hiszpanię w lepszej formie niż PZPR Polskę...

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  www.guardian.co.uk/world/2012/jun/12/golden-dawn-hospital-immigrants-greece - tu z kolei jeszcze o Złotym Świcie

  Ktoś pytał wcześniej gdy podawałem listy startujące w greckich wyborach czy Narodowa Nadzieja (Ethniki Elpida) to monarchiści. Okazuje się, że tak i co ciekawe mimo, że greckie prawo zakazuje startu monarchistom (natomiast samo istnienie takich partii jest legalne) i w maju odmówiono im możliwości startowania w wyborach, teraz mogą to zrobić (nie wiem czemu). Tu ich strona: www.ethnikielpida.gr/

  A tu w innym temacie międzynarodowym (Szkocja), Szkocka Partia Zielonych (która jest mocno lewicowa) wycofała się z kampanii Szkocja Tak (Yes Scotland), stworzonej przez rządzącą w regionie centrolewicową Szkocką Partię Narodową, której celem jest przekonanie do głosowania na tak w referendum niepodległościowym: www.guardian.co.uk/politics/2012/jun/10/scottish-greens-snp-independence-campaign?newsfeed=true (dołączają tym samym do całkiem sporej grupy ugrupowań lewicowych, które popierają niepodległą Szkocję, ale niekoniecznie chcą akurat brać udział w największej kampanii tego typu, wśród tych ugrupowań wymienić warto Szkocką Partię Socjalistyczną czy Solidarność - Szkocki Ruch Socjalistyczny).

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  awdar ważniejsze jest to w jakiej sytuacji była gospodarka czy ilu ludzi dyktator ma na sumieniu? Polska gdyby miała taką samą pomoc finansową jak Hiszpania też by tak wyglądała (Hiszpania zawsze miała lepszą gospodarkę, nie leżała na wschodzie i nie była w zasięgu wpływów dwóch imperiów). Zresztą teraz sobie zobaczcie skutki "cudu hiszpańskiego" i zadłużenie jakie ten kraj ma, podobnie w Grecji której zadłużenie rozpoczęli tzw. czarni pułkownicy.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Przepraszam za tę linkową "biegunkę". Już nie będę :) Jeszcze tylko odpowiedź SYRIZY na atak Haniasa: www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_12/06/2012_446545

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  ścibor mnie to interesuje możesz podać jeszcze kilka linków

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @Mariusz: Ok, postaram się, ale dziś raczej nie dam rady, pewnie jutro wieczorem.

  W dyskusji o komunizmie już świadomie nie biorę udziału bo w zasadzie wychodzi, że Mariusz robi to za mnie. Nic chyba bardziej odkrywczego bym nie napisał.

 • awdar

  A dlaczego Hiszpania miała tą pomoc, a Polska nie?

  Ważniejsza gospodarka, bo tyczy znacznie, znacznie większej liczby osób. Wyjątkiem są oczywiście masowe mordy itd., ale tych w Hiszpanii nie było.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Chciałem wysłać parę linków, ale mi je blokuje jako spam. Tymczasem tu ciekawy głos, lider prawicowych Niezależnych Greków nie wyklucza współpracy z SYRIZĄ: www.athensnews.gr/portal/8/56305

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Nie nie było, to nie Franco wywołał wojnę domową, to nie on zaprosił wojska z Niemiec i Włoch do kraju, to nie faszyści zaproszeni przez niego zbombardowali Guernice. To nie on wysyłał wojska walczące po stronie III Rzeszy. Był wporzo bo USA wysyłała mu pomoc finansową. Wporzo byli też Pinochet, Deng i Pol Pot bo też byli gorącymi sojusznikami Ameryki. Hitler też do czasu był wporzo, potem został ochrzczony mianem diabła, zastąpił go inny dyktator zza wschodu. Dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych typowy jest podział na dobrych i złych dyktatorów to jest odpowiedź na pytanie awdara.

 • pawmak

  Wykop tylko wykopuje, a to jest materiał z Fox News, więc trochę więcej przemyślenia. Rozumiem, że strzelanie w tył głowy, marzenie zabicia jak najwięcej osób, odpowiedzialność za śmierć tysięcy ludzi i chęć użycia broni nuklearnej to typowe przymioty powstańca i żołnierza... A za poglądy komunistyczne to akurat nikt go nie krytykuje.

  A argumenty o wyższości moralnej stalinizmu nad nazizmem jakoś nie padły tutaj.
  ___
  Ciekawy wywiad z Piłką, komu powinien katolik kibicować. Jeśli o mnie chodzi, to ja bez względu na kraj najbardziej nie lubię oglądać jawnych dziwkarzy i erotomanów, bo przykre, że reprezentują barwy narodowe. Wyznaniem się tak nie kieruję, np. w skokach uwielbiam Japończyków.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Fox News jako amerykańska, republikańska stacja jest jak najbardziej obiektywny ;)

 • awdar

  @ Mariusz - Nikt Franko nie wybiela, ale owszem, Hiszpania została przezeń zostawiona w określonym stanie. Lepszym niż Polska w 1989 r.

  Fox nie jest obiektywny, ale jest względnie wiarygodny. A już na pewno trudno go nazwać niepoważnym źródłem.

  @ Pawmak - A wiesz, że ja się trochę kieruję religią, na zasadzie "Chorwaci to tacy inni Polacy, katolicy, Słowianie zresztą język praktycznie ten sam. Nie wiem, jak można im nie kibicować." I kibicuję, już od dawna ;)

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  pawmak użytkownik który w przeszłości (dość odległej) dostał bloka, nie chodzi o wandalizmy czy coś w tym stylu ale o naruszenie licencji na Commons może być redaktorem? Nie chodzi mi o liczbę edycji i tym podobne gdyż w tym się orientuje.

  PS: Che zbudował atomówkę?

 • notozobaczymy

  Trockizm odwołuje się do LT, a LT był zbrodniarzem (chociażby inicjatorem pierwszego obozu koncentracyjnego).

 • planktonpolityczny

  Pierwsze obozy koncentracyjne de facto tworzyli Brytyjczycy w wojnie z Burami. Myślę, że nie ma więcej, co dywagować nad nazizmem/komunizmem. Myślę, że ostateczną konkluzją niech będzie to, że i tak najlepsza jest demokracja, bo ani w komunizmie, ani w nazizmie taka otwarta debata nie byłaby tolerowana przez władze.

 • pawmak

  @ Mariusz
  Oczywiście może, jeśli nie ma skłonności do naruszania licencji w dalszym ciągu.

  A gdyby zbudował, to kto wie, co by ze świata zostało...
  __
  Co do kibicowania, to ja akurat przypadkowo w piłce kibicuję głównie krajom latynoskim, a w Europie Hiszpanii czy Włochom, a więc katolikom, no ale jak mówię to przypadek akurat. Tym razem akurat Włochom nie bardzo kibicuję ze względu na 2 typów z ataku z powodów, o których wyżej wspomniałem. Dość podobnie jest i zresztą z Portugalią.

 • kcramsib

  @Mariusz (na początku dyskusji): "Faszyzm to Hitler, Goebbels, Mussolini i im podobni" - BZDURA!!!!! Z wymienionej trójki jedynie Mussolini był faszystą, pozostali dwaj byli nazistami (bądź też narodowymi socjalistami, jak kto woli). To tyleż powszechny, co karygodny błąd za który na egzaminie z 20-lecia międzywojennego wylatuje się od razu z 2 w indeksie...

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  komentarz-polityczny-tygodnia.blogspot.com/2012/06/pawe-zalewski-o-12-czerwca-mozna.html Pawła Zalewskiego słów kilka o wtorkowym meczu i stosunkach polsko-rosyjskich

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  kcramsib Hitler, Goebbels to przedstawiciele faszyzmu niemieckiego/narodowego socjalizmu (rodzinnie niemieckiej wersji faszyzmu), Mussolini to twórca faszyzmu (w dzisiejszym rozumieniu faszyzm włoski) i główny ideolog pozostałych nurtów. To tak jakbyś stwierdził że Mao, Tito, Trocki nie byli komunistami. Ok pawmak być może użytkownik w najbliższym czasie postara się o stanowisko redaktora.

 • notozobaczymy

  @planktonpolityczny
  Pierwszego ok w Rosji, skrót myślowy.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  @Mariusz problem w tym że faszyzm i nazizm to nie dwa nurty tej samej ale inne ideologie. Mussolini nie był nacjonalistą w sensie krwi ale nacjonalistą poczucia narodu. W skrócie mówiąc jego nie interesowało kim jesteś tylko kim się czujesz, Hitler już zupełnie inaczej jak dobrze wiemy. Poza tym nie ulega wątpliwości że faszystowski korporacjonizm w gospodarce w nazizmie nie występował, różnice można by jeszcze wymieniać długo.
  A już to że Mussolini był ideologiem dla nazizmu to można włożyć między bajki.

 • kcramsib

  @Mariusz: oczywiście, że faszyzm i nazizm miały wiele cech wspólnych (kult wodza, kult siły, rewizjonizm w polityce międzynarodowej, antykomunizm, propagowanie etatyzmu, syndykalizmu i solidaryzmu społecznego), między nimi było jednak wiele różnic... pozwolę sobie wypisać kilka podstawowych:

  - Dużą rolę w niemieckiej ideologii nazistowskiej odegrał rasizm (antysemityzm) i volkizm (naród niemiecki predysponowany do rządzenia światem) - we Włoszech przez większość czasu rasizm nie występował.
  - We Włoszech nie głoszono tezy promującej istnienie mitycznego "nadczłowieka", w Niemczech teza ta, głosząca wyższość Niemców nad Żydami, Słowianami i Cyganami była uzasadnieniem polityki ekspansjonistycznej.
  - Źródła pochodzenia faszyzmu i nazizmu były różne (Włochy: ideologia Crispiego, Parety i Soreli, Niemcy: ideologia Chamberlaina, Nietzchego i Gobineau), również sposób dojścia do władzy obu ideologów był odmienny.
  - W ideologii faszystowskiej dużą rolę odgrywał kolonializm - Mussolini dążył do utworzenia imperium kolonialnego podobnego do Imperium Brytyjskiego (bądź też, jak ktoś woli, dawnego Cesarstwa Rzymskiego). W Niemczech nie kładziono tak dużego nacisku na ten element, priorytetem było zdobycie przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego.
  - W Niemczech położono znacznie większy niż we Włoszech nacisk na militaryzację państwa: Niemcy dążyły do wszczęcia wojny mającej dać im władzę nad światem, praktycznie cała gospodarka podporządkowana była militaryzmowi.
  - Jednym z głównych priorytetów Mussoliniego był sojusz z Kościołem. Dzięki zawarciu układów laterańskich i podpisaniu konkordatu Duce, wielki zwolennik tez stawianych w encyklice Rerum Novarum, uzyskał poparcie kleru wspierającego jego politykę. Hitler w dużej mierze odcinał się od Kościoła, jego zdaniem wiara w Boga winna być zastąpiona w wiarę w wodza. Elementy ideologii nazistowskiej zawierały pewne elementy pseudoreligijnego kultu.
  - We Włoszech, gdzie jednostką nadrzędną było państwo, nie naród, nie przeprowadzano, w przeciwieństwie do Rzeszy, fizycznej eliminacji upośledzonych fizycznie i psychicznie ani homoseksualistów.
  - Hitler od początku stanowczo występował przeciwko wolności prasy. Mussolini, były dziennikarz, zwłaszcza w początkowym okresie sprawowania władzy, był, mimo wszystko, jej zwolennikiem.
  - Mussolini był wielkim zwolennikiem korporacjonizmu proponowanego w encyklice Rerum Novarum - tworzono przymusowe korporacje pracowników i pracodawców opierające się na solidaryzmie klasowym i popierane przez kościół. W Niemczech ideologia ta nie została rozwinięta.

  Ja wiem, że przez dziesięciolecia propaganda PRL stawiała znak równości między faszyzmem a nazizmem, nie znaczy to jednak, że mamy powielać ten błąd...

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  links.org.au/node/2914 - filmiki i zdjęcia z ostatniego wiecu wyborczego SYRIZY

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  kcramsib propaganda PRL funkcjonuje też na zachodzie i na całym świecie? Błędnie utożsamiasz słowo faszyzm wyłącznie z faszyzmem włoskim. Było mnóstwo odnóg tej ideologii oprócz nazizmu (faszyzm niemiecki), byli strzałokrzyżowcy, żelazna gwardia, ustasze, falanga, frankizm, brazylijski integralizm.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  kcramsib co do kolonializmu to Rzesza pod przywództwem Hitlera powróciła do żądań terytorialnych względem dawnych kolonii, co do gospodarki. Trudno rozwijać model socjalny (korporacyjny) w kraju skupionym wyłącznie na produkcji broni.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Trudno też o takich samych ideologów ze względu na to że zarówno faszyzm włoski i faszyzm niemiecki (ten był jeszcze wzbogacony o nurty zachodnioeuropejskich nacjonalistów którzy zazwyczaj operowali prymitywnym rasizmem) były ideologiami nacjonalistycznymi które niechętnie czerpały z obcych wzorców. Jak do tej pory wymieniłeś argumenty odróżniające narodowy socjalizm od faszyzmu włoskiego, podobnie można wymieniać różnice między realnym socjalizmem a maoizmem.

  Co do Nietzsche, był on przez całe życie twórcą liberalnym, jego związki z przyszłymi hitlerowcami ograniczają się do tego że to jego potomkowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego z upodobaniem przyglądali się różnym formom faszyzmu i przyklaskiwali rasistowskim i antysemickim postulatom.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  W dniu 17 czerwca 2012 roku (niedziela) w Andrzejowie w powiecie Janów Lubelski o godz. 14.oo w sali OSP odbędzie się spotkanie Przewodniczącego Partii Samoobrona Andrzeja Prochonia z działaczami i mieszkańcami powiatu. Głównym tematem spotkania będzie rola oraz miejsce partii Samoobrona na polskiej scenie politycznej, pod dyskusję poddane będą również podstawowe założenia programu partii. Ponadto omawiane będą gorące tematy z bieżącej polityki, miedzy innymi inicjatywy i działania legislacyjne rządu dotyczące rolnictwa oraz reformy emerytalnej.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  O mam blisko, jak dam radę to się z czystej ciekawości wybiorę :)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Warto jeszcze uszczegółowić, że Andrzejów jest w gminie Godziszów (zresztą słynącej z największej liczby głosujących przeciw Unii Europejskiej oraz z dużych ilości głosujących w ogóle, często w różnych głosowaniach mieszkańcy tej gminy bili rekordy). Pewnie Marian Widz to organizuje?

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Piłkarska wypowiedź Mariana Piłki:

  www.rp.pl/artykul/775443,892832-Komu-powinien-kibicowac-katolik.html

 • kcramsib

  @Mariusz:
  "propaganda PRL funkcjonuje też na zachodzie i na całym świecie?" - nie funkcjonuje i dlatego mało kto myli tam te dwa pojęcia. Nie jest to jednak istotne, zachodnie źródła nie są bowiem nieomylne. Podobnie jak Wikipedia uparcie łącząca oba pojęcia.

  Piszę głównie o faszyzmie włoskim, ten jest bowiem tworem oryginalnym, będącym wzorem dla podobnych ruchów w wielu państwach Europy (i nie tylko). Rumuńska Żelazna gwardia? Jasna sprawa. Hiszpańska Falanga? Niewątpliwie. Węgierscy Strzałokrzyżowcy? W dużym stopniu. Polska Sanacja? To niepopularna w naszym kraju teza, zdaniem wielu również miała jednak pewne elementy faszystowskie. Niemiecki Nazizm reprezentowany przez NSDAP był jednak ruchem oddzielnym. Zbudowanym na odmiennym gruncie, podpartym innymi założeniami ideologicznymi i realizowanym w inny sposób. Absolutnie nie był on odnogą faszyzmu w sensie takim, jak Trockizm czy Maoizm dla Komunizmu...

  Spotkałem się zresztą z głosami, że nazizm bliżej miał do komunizmu niż faszyzmu, z tym jednak nie za bardzo się zgadzam, nie będę więc rozwijał tego tematu...

  "Trudno rozwijać model socjalny (korporacyjny) w kraju skupionym wyłącznie na produkcji broni." - sam potwierdzasz moje słowa: gospodarka państw faszystowskich nie skupiała się wyłącznie na produkcji broni. Przyjrzyj się wielkim inwestycjom cywilnym dokonanym np we Włoszech przed wybuchem wojny...

  Co do Nietzschego: jednym z ojców nazizmu nazywali go sami naziści. Co było zresztą bzdurą, jego myśli zostały bowiem brutalnie zwulgaryzowane i wypaczone...

  Ewentualny ciąg dalszy tej jakże interesującej dyskusji jutro, teraz bowiem idę na mecz ;)

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  kcramsib "nie funkcjonuje i dlatego mało kto myli tam te dwa pojęcia" a tutaj - "Podobnie jak Wikipedia uparcie łącząca oba pojęcia"... Wikipedia szczególnie ta zagraniczna forsuje w głównej mierze główny nurt w tym przypadkiem historyków i politologów, więc prezentujesz w dalszym ciągu własną opinie. Na żadnym portalu Wikipedii czy encyklopedii zachodniej nie znajdziesz informacji o tym że nazizm i faszyzm to osobne nurty ideologiczne. NSDAP nie mogła być ruchem samodzielnym, gdyby nie faszyzm włoski, nie istniało by zjawisko takie jak faszyzm niemiecki (sami podkreślali to naziści, w tym sam Hitler). Faszyści włoscy dali podstawy ideologii nazistom, pokazali im jak działać w jakim kierunku budować nowe państwo. A to że faszyzm włoski początkowo nie był tak szowinistyczny nie świadczy o tym że faszyści włoscy nie byli szowinistami tylko o tym że Włochy znajdują się w innej strefie kulturowej. Mussolini nawet będąc już nominalnie ''faszystom'' przez pierwsze trzy lata był w dalszym ciągu bliżej socjalizmu niż konserwatyzmu. Na jego większe umiarkowanie wpływ miały początki w Partii Socjalistycznej, co u następców było nie do pomyślenia.

  Co do nagminnego używania słowa nazistowski na zachodzie, powód jest prosty. Przez kilkadziesiąt lat, niemiecka propaganda powtarzała że to "Nazi" dokonywali zbrodni w Europie, to oni byli odpowiedzialni za Holocaust, stąd zamiast "niemieckich obozów koncentracyjnych" są "nazistowskie obozy koncentracyjne".

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Co do realizacji, nie ma to żadnego znaczenia. To że faszyści włoscy nie budowali komór gazowych nie świadczy o tym że nie mieli ideologicznych związków z tymi którzy te komory budowali. Podobnie jakby stwierdzić że eurokomunistów nic nie łączy z maoistami i to dwa zupełnie oddzielnie nurty. Sam przyznając to że Strzałokrzyżowcy to odnoga faszyzmu, stwierdziłeś równoznaczne że NSDAP była partią wywodzącą się z nurtu faszystowskiego. Strzałokrzyżowcy czerpali bowiem w 90% z ideologii reprezentowanej przez Hitlera, na Wiki zostali uznani za partię narodowosocjalistyczną. Przyjęli nawet niemalże identyczną symbolikę, czerpali też z austrofaszyzmu i faszyzmu włoskiego ale byli ruchem zupełnie satelickim wobec NSDAP.

 • Gość: [luka] *.lukman.pl

  23.06.2012 spotkanie w Grodzisku k/ Siedlec prezydium oraz liderów wojewódzkich Partii Samoobrona.

 • pawmak

  Zarejestrowana już jednak Solidarna Polska, ale późno - 1 czerwca.

  @ Mi-ka
  Wyżej to przywołałem i odniosłem się :)

  Ale mimo dziwkarzy (mam nadzieję nielicznych, ale znanych) u Czechów się cieszę, że to Rosja odpadła :)

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  pawmak mógłbyś przejrzeć dwa szablony które dodałem, marksizm i maoizm? Wiesz może jak je poszerzyć, ew. zmienić kolor (zrobiłem je na podstawie szablonu socjalizm, który jest niemal identyczny jak szablon komunizm).

 • pawmak

  Wyglądają ok (nie wnikając w treść). Kolor jest odpowiedni, a jak by się chciało dać inny kolor zamiast czerwonego, to po tym "background:#" trzeba wpisać odpowiednie litery. A poszerzyć w jakim sensie? Bo można dać tyle punktów, ile trzeba.

  W zeszłym roku przypomnę też właśnie 1 czerwca został zarejestrowany Ruch Palikota. Przypadek? ;)

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Pawmak pisze że cieszy się że Czechy przeli dalej, ja natomiast byłem przekonany że to będą Polacy, ale już wiem dlaczego tak się stało. Rząd przed mistrzostwami Europy mówił że Polska jest przygotowana w 80% autostrady itp. więc Polska reprezentacja dostosowała się do naszego Rządu i grali na tych mistrzostwach na 80%.:)

 • pawmak

  Nie cieszę się, że Czechy przeszły, tylko że Rosja nie przeszła (bo najlepiej, jakby obie odpadły). Wystarczyło, żeby to 1:0 dla nas było i byłoby 1. miejsce w grupie, kuźwa tak blisko... Z tym że awans oznaczałby bycie w najlepszej "8" w całej Europie, więc byłby to już olbrzymi sukces, a tak po prostu go nie było. Fakt że nie grali w eliminacjach, ale do "8" bardzo mało brakowało. A 80% (jeśli rząd tak mówił) to nie to, co rząd zrobił, tylko w ogóle zostało zrobione, więc nie "do rządu" się dostosowała.

 • kcramsib

  @Mariusz: Jedyną osobą, która prezentuje swoje opinie (podyktowane albo poglądami albo też brakiem wiedzy) jesteś tu, z całym szacunkiem, Ty. Ja przedstawiłem wiele argumentów na poparcie mojej tezy, Ty zaś uparcie trzymasz się bajek w stylu "Mussolini to ideolog nazizmu". Oczywiście - bez faszyzmu nazizm albo by nie powstał, albo też, co bardziej prawdopodobne, wyglądałby nieco odmiennie. Na podobnej zasadzie można jednak stwierdzić, że bez rugby nie byłoby piłki nożnej (że, mimo wczorajszej porażki, pozostanę w klimatach około sportowych), nikt jednak futbolu odmianą rugby nie nazywa...

  Co się zaś tyczy Strzałokrzyżowców: dlatego właśnie napisałem, tu cytat, "w dużym stopniu". Czerpali oni bowiem z obu ruchów przeżywających, w chwili powstania Strzałokrzyżowców, swoje "złote chwile". A to, czy Wikipedia określa tą hybrydę mianem "narodowosocjalistycznej" czy "faszystowskiej" nie ma, jak już pisałem, żadnego znaczenia: nie jest to pełnowartościowa encyklopedia - zabawne, że muszę to w ogóle komukolwiek tłumaczyć...

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  A jaka jest pełnowartościowa encyklopedia? Proszę podaj mi jakieś przykłady encyklopedii według których faszyzm i nazizm to dwie osobne niepowiązane ze sobą ideologie.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci