Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Korwinowcy odrabiają pańszczyznę

planktonpolityczny

Janusz Korwin-MikkeKuriozalne ogłoszenie Janusza Korwin-Mikkego znaleźli użytkownicy bloga. Zaapelował on do swoich zwolenników, aby w ciągu trzech tygodni zebrali podpisy pod trzema projektami ustaw: zakazującej zadłużania państwa, finansowania partii przez budżet oraz wprowadzającej dobrowolność ubezpieczeń.

Osobiście chętnie podpisałbym pierwszy z nich. Drugi uważam za szkodliwy, gdyż partie narażone byłyby na pokusę czerpania funduszy z nieetycznych źródeł. Trzeci projekt brzmi całkiem sensownie, ale gdy 8 mln ludzi przestanie płacić składki cały nasz system zawali się, jak domek z kart. Niestety nie pokazano projektów tych ustaw. Wątpię, czy one w ogóle istnieją. 

Czwarty rodzaj dokumentów do podpisu to... listy wyborcze. JKM tłumaczy, że w każdej chwili mogą być ogłoszone wybory, więc trzeba być przezornym. Chociaż ostatnio w koalicji panuje spokój, a do kampanii pół roku od poprzedniej, nikomu się nie śpieszy. Poza tym tych podpisów nie można w żaden sposób wykorzystać, bo nie ogłoszono jeszcze wyborów.

Po co więc cała ta szopka? Najwyraźniej JKM widzi, że zwolennicy mu uciekają. Spora ich część wybiera popularnego teraz Palikota. Coraz więcej fanów go krytykuje, poza tym pojawiła się mała nadzieja, że jednak można coś przy PiS zdziałać. Trzeba więc ich jakoś zaaktywizować, znaleźć zajęcie. Szkoda jednak, że w taki bezsensowny sposób.

Jest jeszcze jedna teoria: JKM pozazdrościł ostatnio innym partiom walki o reformę emerytalną i chciał się pochwalić swoimi działaniami.

                                                          * * *

SPIS PARTII

Zostań FANEM NA FACEBOOKU

Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (24)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Solitary Man] *.zamosc.mm.pl

  Projekt ustawy o zniesieniu przymusu ubezpieczeń przygotował już wcześniej przedsiębiorca Grzegorz Sowa. Ma już gotowy projekt i zbiera podpisy. Korwin mógłby poprzeć jego inicjatywę.
  lodzkie.naszemiasto.pl/artykul/1332517,walka-grzegorza-sowy-z-zus-em-apel-o-podpisy-pod-projektem,id,t.html

 • akwilon_stg

  Co do finansowania partii, to już teraz mogą one brać kasę "z podejrzanych źródeł", bo w kampanii wyborczej każdy może coś dorzucić i dużo można tutaj ugrać. Po prostu to swobody trzeba dopisać jawność.

 • pawelooss

  Z dzisiejszego blogu JKM:
  "Ponieważ ostrożni ludzie (a trzeba i na zimne dmuchać...) zauważyli, że nie jesteśmy dobrze widziani w PKW (z uwagi na zatargi przy ostatnich wyborach) zaistniała obawa, że PKW może nam zrobić psikus i na dwa dni przed ogłoszeniem wyborów zmienić formularz zbierania podpisów. Nie chcąc narażać Państwa na zmarnowanie wysiłku wstrzymujemy zbiórkę podpisów na listach wyborczych. "
  Doprawdy, paradne! :D

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  No tak, korwinowcy swoją kompletną ignorancję w kwestii znajomości przepisów Kodeksu Wyborczego uzasadniają... niechęcią PKW wobec nich. Nie wiem czy śmiać się czy płakać.

  Może zamiast doszukiwać się wszędzie spisku zadbali by o to, żeby ich struktury przy realnej zbiórce podpisów w czasie kampanii wyborczej działały bardziej sprawnie.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Komentarz z z bloga JKM (jeśli to prawda to ja się nie dziwię, że zbieranie podpisów to dla nich taki problem):

  "Informację o zbiórce powinni dostać koordynatorzy KNP. A nie dostali. DLACZEGO? :|"

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  pawelooss, ścibor- rzeczywiście, paradne- ale ciekawym, jak to wykorzysta (jeśli w ogóle) UPR.

 • wojtek3maja

  www.polityka.pl/kraj/1526005,1,adam-bielan-wroci-do-pis.read
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Lt5FoJANicY
  media.wp.pl/kat,1022941,page,5,wid,14391256,wiadomosc.html
  www.turek.net.pl/pl/29/informacje/8/6399/-/-/udzielili-rad-prezydentowi-i-prymasowi-/

  a gdzie bylo napisane ze korwinowcy garna sie do pis

  przeczytajcie to
  300polityka.pl/300news/na-prawo-od-prawicy

 • wojtek3maja

  nie przyjma kowala do pis
  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kaczynski-o-rydzyk-po-katastrofie-smolenskiej-zach,2,5092586,wiadomosc.html

 • wojtek3maja

  a gdzie bylo napisane ze korwinowcy garna sie do pis

  prosze o odpowiedz

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  natemat.pl/9793,palikot-staje-w-obronie-dluznikow-chce-im-dac-prawo-do-ostatniej-koszuli - Ruch Palikota składa projekt na wniosek Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza

 • pawmak

  Jak usłyszałem w TV o tym projekcie Palikota, to od razu wiedziałem, że to Ikon za tym stoi ;)

  A ktoś pisał takie bzdury o korwinistach z PiS-em?

  Znaczy Piskorski woli przy władzy komunistów niż PO? No to gratulacje...
  A były działacz jego partii Bachalski ponad miesiąc temu założył stowarzyszenie Tylko Gorzów z udziałem m.in. osób związanych z SLD, PiS i PJN. Chcą iść po władzę w Gorzowie.

  Wczoraj na pisowskiej imprezie pod Pałacem widać było transparent "Czas patriotów" identyczny jak logo Ruchu Patriotycznego, tylko właśnie to hasło zamiast nazwy. Pewnie to jakiś stary transparent tej partii. A w tym artykule na 300polityka.pl przesadzili z wyśmiewaniem ich poparcia, bo otrzymali ponad 1%, co np. PPP się nigdy nie udało. Ale fakt, że mieli koło 3-osobowe, kiedy 11 posłów było związanych z partiami tworzącymi RP. Zresztą widać, z czego (i przez kogo formułowanego) korzystał autor tego artykułu ;)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  www.athensnews.gr/issue/13490/54714 - może kogoś zainteresuje, tematyka międzynarodowa, krótka mapa sytuacji na greckiej lewicy na lewo od PASOK, która zdobędzie najprawdopodobniej bardzo mocne poparcie w zbliżających się wyborach

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Kogoś? Podejrzewam że poza mną i Tobą nikogo ;)

  Artykuł po łebkach, została opisana jedynie Partia Komunistyczna, SYRIZA i Demokratyczna Lewica. A co z innymi partiami? Przypominam że nawet w tych medialnych greckich sondażach jest uwzględniania Lewicowa Współpraca na rzecz Obalenia (nazwa z PL wiki).

  Zapewne będzie startowało j jeszcze kilka marginalnych partii politycznych, nie uwzględnianych w sondażach - Bojowa Partia Socjalistyczna i maoiści (zapewne Marksistowsko-Leninowska Komunistyczna Partia Grecji i Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska)).

  W artykule dziwi mnie też że nawet nie zająknęli się o składzie SYRIZA.

  Możecie o tych ugrupowaniach przeczytać na wiki (ich twórcą jest moja skromna osoba).

 • pawmak

  I Ruch Palikota złożył także projekt właśnie o obcięcie dla partii dotacji z budżetu. A propos, to PiS wykazuje straszną hipokryzję w kwestii planktonu w związku z tą sprawą. Jako najgorszą zbrodnię PJN uniemożliwiającą współpracę wymienia zagłosowanie za częściowym obcięciem dotacji dla partii. Tymczasem Prawica Rzeczypospolitej opowiada się właśnie za odpisem z podatku, a Polska XXI nawet zagłosowała za całkowitą likwidacją finansowania partii z budżetu... I to PiS-owi kuźwa nie przeszkadzało!

 • Gość: [qwerty] *.polkowice.vectranet.pl

  Przyznam, że zachowanie PiSu w tej sprawie mnie dziwi, bo na takim odpisie mogliby zyskać naprawdę sporo pieniędzy. Przy tak fanatycznym i oddanym elektoracie... Ale oni chyba są przeciw dla zasady, bo to w końcu pomysł Ruchu Palikota.

  Swoją drogą przydałoby się też obniżyć próg wyborczy do 3%. Nie żyjemy w latach 90. i rozdrobnienie w Sejmie nam nie grozi, a pojawienie się jednej lub dwóch nowych partii wzbogaciłoby i odświeżyłoby trochę parlament. Ale wątpliwe, by którekolwiek z ugrupowań sejmowych na to poszło...

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @Mariusz: To dość skrótowy opis dla anglojęzycznego czytelnika uwzględniający tylko partie co do których wątpliwości nie ma, że w nowym parlamencie się znajdą.

 • Gość: [xyz] *.zabrze.vectranet.pl

  "Swoją drogą przydałoby się też obniżyć próg wyborczy do 3%. Nie żyjemy w latach 90. i rozdrobnienie w Sejmie nam nie grozi, a pojawienie się jednej lub dwóch nowych partii wzbogaciłoby i odświeżyłoby trochę parlament. Ale wątpliwe, by którekolwiek z ugrupowań sejmowych na to poszło..."

  Cóż ja mam wątpliwości czy powinno się obniżać próg, ale na pewno zmieniłbym system wyborczy do Sejmu (wiem...i tak zgody by nie było na takie coś), na system mieszany: połowa posłów wybierana proporcjonalnie metodą Hare'a-Niemeyera, połowa w jednomandatowych okręgach...ewentualnie inne proporcje np. 2/3 wybierana proporcjonalnie, 1/3 większościowo.
  Ale takie zmiany nie przejdą, też kodeks niedawno był zmieniany, choć jak coś zmieniano to tylko ordynacje do Senatu.

  Przyznam akurat będę pisał pracę licencjacką o Greckich partiach i z uwagą muszę śledzić wybory które odbędą się za miesiąc :-)

 • wojtek3maja

  1 pawmak to autor bloga plankton napisal ze fani korwina przychylnie na pis patrza
  2 aws to byl najwiekszy planktonowy twor czy ktos zna te wszystkie organizacje czlonkowskie aws jeszcze duzo z nich nie ma na wiki
  a oto sklad pawmak i inni napiszcie cos o nich
  obywatelski ruch patriotyczny
  ruch wspierania aws
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"
  Blok Młodych (organizacja polityczna utworzona w 1995 na bazie Młodzieżowych Sztabów Wyborczych Lecha Wałęsy, istniała do 2001, a jej członkowie zasilili szeregi takich organizacji jak: Liga Polskich Rodzin, Prawo i Sprawiedliwość oraz Partia Centrum. W AWS Blok miał 1 udział)
  Chrześcijańska Demokracja Stronnictwo Pracy
  Forum Polskie
  Instytut Lecha Wałęsy
  Koalicja Konserwatywna
  Konfederacja Polski Niepodległej
  Konfederacja Polski Niepodległej - Obóz Patriotyczny
  Konfederacja Republikanów
  Krajowa Konferencja Komitetów Obywatelskich
  Liga Krajowa
  Młodzieżowy Komitet Akcji Wyborczej Solidarność
  Niezależne Zrzeszenie Studentów
  Nowa Polska
  Partia Chrześcijańskich Demokratów
  Partia Przymierza Narodowego
  Partia Victoria
  Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich
  Polska Partia Ekologiczna Zielonych
  Polski Ruch Patriotyczny
  Polski Związek Zachodni
  Polskie Forum Patriotyczne
  Polskie Stronnictwo Kresowe
  Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe
  Porozumienie Centrum
  PC Inicjatywa Integracyjna
  Porozumienie na rzecz AWS "Solidarność" RI
  Prawica Narodowa
  Ruch dla Rzeczypospolitej - Obóz Patriotyczny
  Ruch Opcji Ludowo-Agrarnych "Rola"
  Ruch Stu
  Ruch "Solidarni w Wyborach"
  Stronnictwo Demokracji Polskiej
  Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe
  Stronnictwo Polityki Realnej
  Unia Laikatu Katolickiego
  Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe
  Zjednoczenie Polskie
  Związek Zawodowy "Kontra"

 • pawmak

  Patrzą co najwyżej przychylniej niż na Solidarną Polskę, bo tę oskarżają o totalne lewactwo.

  PJN zajął na stronie stanowisko ws. finansowania partii. A PD zaprasza na debatę o swojej przyszłości.

  Co do organizacji AWS, to te, o których nie ma haseł, raczej nie są encyklopedyczne, przynajmniej w większości. Aż tak dużo ich nie jest. Partię PC - Inicjatywa Integracyjna założył Wojciech Dobrzyński po odejściu z PC po przegranych wyborach w 1993. Partię Victoria jako prowałęsowską w 1991 założyła Gronkiewicz-Waltz. Partia Victoria jeszcze niedawno była zarejestrowana, ale nie wiem czy to jakaś kontynuacja czy co innego. Forum Polskie to oczywiście nie ta partia postLPRowska i nie wiem czy w ogóle partia, ale coś takiego było też w 2005 członkiem koalicji OKO. Polskie Stronnictwo Kresowe to partia, która niedawno chciała się ponownie zarejestrować, ale nie wiadomo, co z tego wyszło. Ruch Opcji Ludowo-Agrarnych "Rola" został założony na początku lat 90. przez Piotra Baumgarta, b. działacza "S" RI, który w 1993 kandydował z BBWR, a zmarł w 2000. Ponoć jego przedstawiciele w 1997 kandydowali z Bloku dla Polski, więc nie wiem, czy byli w końcu w tym AWSie.

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W programie "Minęła 20" w TVP Info poseł SLD odpowiadał na pytanie dziennikarki, że Kalisz i Kwaśniewski chcieliby założyć nową partię, podobno takie są sejmowe plotki. Ciekawe.

 • pawmak

  No nie poseł, a Czarzasty, ale mówił, że nie wierzy w to. Było też 2 lewaków u Olejnik - Biedroń i Gadzinowski. Ten drugi miał, powiedzmy, cięty język... Zachowuje się, jakby nie był partyjny, ale przecież jest chyba. A Piskorski by mnie zdziwił, gdyby z całym tym lewactwem się chciał zadawać. Przecież po to do niego odchodzili ludzie z PD i budował "spokojne centrowe ugrupowanie", żeby nie mieć takich związków z lewicą jak PD miała z SDPL. A ten chce teraz wspólnej listy z komuną, żeby PO odsunąć...

  Solidarna Polska ma ponoć... wezwać Kaczyńskiego do rezygnacji z wyborów prezydenckich. I może zaproponować prawybory. To też jest paradne wszystko...

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  "TO" Forum Polskie było post-KPN-owskie, założone przez posła Piotra Aszyka.

 • pawmak

  No tak, to partia była. A to w OKO to może coś innego, bo nie było takiej partii wtedy.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  A nie chodzi o to wrocławskie stowarzyszenie Józefa Białka?

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci