Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Korwin, Gowin i ferment polityczny

planktonpolityczny

Jarosław Gowin, Janusz Korwin-MikkeOdkąd Tusk wziął się za reformy i ratowanie finansów państwa spadają mu notowania. Tak to jest, że jak chce się wreszcie odchudzać, trzeba się namęczyć, odstawić słodkości i nastawić na cierpienie. A ludzie tego nie lubią. Z tygodnia na tydzień spadają notowania PO. W ostatnich sondażach miała już grubo poniżej 30 proc. i partia zbliża się do wyniku PiS. Po raz pierwszy od 2007 roku. Co ciekawe jednak, wyborcy nie uciekają z PO do innych partii, ale wyczekują. Dlatego nie rośnie PiS-owi, ani Ruchowi Palikota dwóm najpewniejszym beneficjentom? To jest szansa dla innych, w tym planktonowych partii.

Walka PiS z Solidarną Polską oraz problemy PO nieoczekiwanie wzmocniły Janusza Korwin-Mikkego i jego partię, która notuje 3 proc. poparcia. Sam JKM zaś 5 proc. Gdyby chciał poskromić swój język, przedstawił kilka ciekawych propozycji nienawiązujących do Hitlera czy gwałtów, to być może część elektoratu tych partii by się do niego przyłączyła. Otworzyło się dla niego okno, dzięki któremu może coś jeszcze zawojować przed emeryturą. Musi jednak chcieć i zacząć od razu szybko działać.

Jednakże (lubię to słowo ostatnio) wyprzedzić go może... Jarosław Gowin. PO jest teraz trochę poturbowana. W dodatku koalicja łączenia skrzydeł od Rosatiego po Żalka zaczyna się rozłazić. Głośno już się mówi o krystalizującej się koalicji platformerskich konserwatystów, którym nie podobają się ustawy o in vitro, związkach partnerskich i napastliwe ataki na ministra sprawiedliwości. Mogą stanowić silną frakcję w PO. Według moich obliczeń twardych konserwatystów jest w partii co najmniej 15., miękkich dodatkowe 40-50.

Gdyby atmosfera w PO stała się zbyt duszna gowinowcy mogliby również spokojnie odejść. Jednakże oznaczałoby to wcześniejsze wybory, gdyż rozpadłaby się koalicja. Ruch Palikota zapewne by nie wystarczył do zebrania 231 posłów. Wtedy w wyborach niezorganizowani postpowcy by polegli. Chyba, że jak pisze Rzepa związaliby się z poobijanym i uśpionym PJN-em.

Jednakże to bardzo ryzykowne, a jak wiadomo konserwatyści bardzo nie lubią ryzyka. Czeka nas więc gnicie polskiej sceny politycznej przynajmniej do jesieni. Po drodze jest Euro 2012 i wakacje. Potem ferment powinien ruszyć polską scenę polityczną. Pytanie, czy wtedy królem będzie Gowin, Korwin, czy kto inny.

O Gowinie pisze również Lewy Sierpowy

                                                        * * *

Followuj autora bloga na TWITTERZE

Zostań bloga FANEM NA FACEBOOKU

STRONA GŁÓWNĄ BLOGA

SPIS PARTII

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (30)

Dodaj komentarz
 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Wymienieni przez Pana politycy odegrają ważną w przypadku Korwina wynik prezydencki 2015 najlepszy ze wszystkich startów Gowin będzie kluczową postacią PO od 2014 r wtedy Donald Tusk ma powiedzieć dzięki mam dość a co do króla królem będzie przyszły Prezydent elekt obecnie znany mediom i środowisku prawicowo-norodowemu a nieznany ludziom to jego osoba ma zjednoczyć prawicę narodową od pisu po solidarną polskę i mniejsze formacje nadchodzą nowi politycy w 2015 r o Panach Tusku i Kaczyńskim zapomnimy a może i dobrze nadchodzi młodość gowin wipler ziobro wiernosc ideałom -korwin i charyzma i wiedza przyszły Prezydent będzie jeszcze naprawdę pięknie Polska da radę!!

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Partia Gowina przedeurowyborami? Musiałoby się już strasznie walić - tzn. zacząć gwałtownie spadać PO.

 • pawelooss

  Wyborcze hasło już ma: GoWin! :D

  A propos Żalka, to dziś udzielił wywiadu Gazecie Polskiej Codziennie:
  "Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić np. przy deregulacji zawodów. Naszym zadaniem jest stworzenie dobrego prawa. Dopiero później skupiajmy się nad tym, co nas dzieli."

  @ktoś, o kogo chodzi, że tak woalujesz? Przewidujesz "scenariusz węgierski"? ;)

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Co do wyborów prezydenckich to może i z Ktosiem się zgodzę, bo tak faktycznie to nikt nie wie co może się wydarzyć w 2015 roku i jakaś nowa postać w polityce może się pojawi. Natomast jeśli chodzi o wybory parlamentarne to w tym przypadku z Ktosiem się nie zgodzę, ponieważ uważam,że wybory parlamentarne będą przyśpieszone... nie wykluczone,że jeszcze w tym roku, a najpóźniej w następnym. Nie wykluczam,ze powstaną jakieś nowe formacje np Gowiniści czy Błękitna Polska, o której wczesniej wspominał Ktoś,a le myślę,że nie odegrają wielkiej roli w przyszłych wyborach, ponieważ nie zdążą się zorganizować.

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Odpowiem nie przewiduję scenariusza węgierskiego bo Polska od 2015 w górę- będzie odgrywać znacznie poważniejszą napiszę nawet dostojniejszą rolę niż obecnie Węgry a i lidera patrz nowego Prezydenta będzie miała tak dobrego ,że Orban przy Nim to pikuś mały i obecny ,, Zbawca'' prawicy Narodowej Pan Kaczyński z całym szacunkiem też jako Polska dzięki nowym przywódcom od 2015 podniesiemy się obyśmy wszyscy tego doczekali pozdrawiam wszystkich ktoś.

 • pawmak

  Ten ktosiowy prezydent to na pewno Mirosław Piotrowski. Analizy nie robiłem (wiek i tytuły europosłów), ale gołym okiem pasuje do opisu. Młody profesor, europoseł, mało znany, we frakcji PiS-owskiej, ale współpracujący z Solidarną Polską i były LPR-owiec. I wizualnie dobre wrażenie robi, sympatyczne. A o Błękitnej Polsce Ktoś nie zapomniał, bo to niby to ugrupowanie "niepodległościowe".

  GoWin to hasło obecne od 2007, kiedy dostał "1" po Rokicie. A partia Gowina oczywiście że z PJN-em, ludźmi Dutkiewicza, Marcinkiewiczem czy Giertychem. SKL też by tam był blisko lub w, a UPR na listach. Autor wspomniał o rozpadzie koalicji po powstaniu nowej partii - niekoniecznie, przypomnę, co napisałem wcześniej: nowa partia wchodzi jako 3. podmiot w koalicję z PO i PSL i większość zostaje zachowana, a Gowin pozostaje ministrem (może nawet zostaje wicepremierem). Że Tusk się wkurzy? A jakie będzie miał lepsze wyjście, niż zacisnąć zęby i to zaakceptować do końca kadencji? Utrata władzy, wybory i kompromitacja, że mu się partia posypała? To już wiadomo, co lepsze i to pod każdym względem.

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Napiszę tak w 2015 r nie wystartuje ani Pan Ziobro ani Pan Kaczyński na Prezydenta prawica Narodowa wspólnie wystawi ,, nową młodą'' twarz która wygra frekwencja w tych wyborach w 2 turze wyniesie 60% będą to przełomowe wybory a rok 2015 będzie początkiem marszu Polski w górę damy radę .

 • planktonpolityczny

  Daj numer tej wrózki, która potrafi przewidzieć frekwencję wyborczą za 4 lata:@

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Zobaczymy czy się sprawdzi wiem ,że frekwencja wyborcza będzie bardzo wysoka ok 60% a wybory prezydenckie 2015 przełomowe Panie Michale jak się sprawdzi prowadzę bloga przez tydzień ok.

 • notozobaczymy

  "Głośno już się mówi o krystalizującej się koalicji platformerskich konserwatystów" - no oni do PiS odchodzą od stycznia 2006 bodajże :>

  Sondaże na ponad 2 lata przed jakimikolwiek i na ponad 3 lata przed ważnymi wyborami na tradycyjnie żałosnych próbach (940 respondentów w ostatnim obopie) są niewarte uwagi. Porażająca jest raczej mizeria publicystyki i zachowywanie się, jakby cały czas był sezon ogórkowy. Zajmowanie się tym, czy PiS wzmocni się poprzez dodawanie do siebie ugrupowań o zerowym poparciu, które z niego wypączkowały - to trochę przypomina słynne wygłupy na prawicy w l. 90. i łączenie się przez podział ;)

  Planktonowi nie pomoże skomasowanie kampanii wyborczych w latach 2014-2015 i to w złej dla nich kolejności. Europejskie - nie zachęcają do łączenia, bo fuchy niezłe, ale mało. Samorządowe - dla planktonu masakra, wymagają rozbudowanych struktur i rzeszy kandydatów. Prezydenckie i parlamentarne chwilę później - kasa!

  A JKM będzie już ładnie po 70tce...

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Notozobaczymy odpowiem tak nie lubię określenia plankton każdego lidera i każdą partię należy szanować dzisiaj najważniejszą rolę odgrywają Pan Tusk i Pan Kaczyński jestem przekonany ,że za trzy lata do głosu dojdą nowi politycy a o obu Panach dziś ,, ważnych'' zapomnimy a ,że Pan Korwin będzie po 70 roku życia i co z tego żeby było śmieszniej największe poparcie będzie miał u najmłodszych wyborców 18-24 lata pozdrawiam

 • Gość: [luka] *.lukman.pl

  @ktoś - Tomku zgadzam się z Tobą w 100% ale jedno musisz przyznać u nas jest taka demokracja kto ma w reku media, dużą kasę tego racja. To że ci politycy ktorych wymieniasz bedą startować w wyborach prezydenckich to i tak nie bedzie miało większego znaczenia tylko ubarwią te wybory. Z góry wiadomo kto wygra.Pozdrawiam

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Luka nie masz kompletnie racji z góry wiadomo kto wygra to po co wybory organizować .Polska wierzący powiedzą darem Boga niewierzący zrządzeniem losu otrzyma niezłomnego charyzmatycznego Prezydenta 2015 i wszyscy wspólnie będziemy dumni z Polski nadejdą piękne dni damy radę jako Naród to nas będą dawać za wzór będziemy liderem środkowo-wschodniej Europy.

 • wojtek3maja

  www.kpeir.org/
  palikoty.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=291:pknicie-w-ruchu-palikota-darcie-kotow&catid=38:ruch
  ciekawe czy teraz emeryci pojda z palikotem czy sld ?

 • wojtek3maja

  www.polskatimes.pl/artykul/562913,palikot-nie-chce-sandry-lewandowskiej-a-wspolne-zdjecie-to,id,t.html

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  No cóż, pomimo stojącego za Gowinem Schetyny, to (przynajmniej początkowo) ewentualne utworzenie nowej partii byłoby nie tyle rozpadem PO, co kolejnym atakiem skrzydłami, jak w przypadku RP.

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Przepowiednia zaczyna się sprawdzać moja polecam tekst Pana Igora Janke PO tonie za to on rośnie w siłę na wp.pl O Panu Gowinie nadchodzą nowi liderzy a dopełnieniem tego będzie charyzmatyczny młody Prezydent 2015 nazwiska nie wymienię ale pawmak trafił pozdrawiam ktoś.

 • awdar

  Ktoś wrócił do pisania, to i wróciły idiotyzmy o przepowiedniach. Następne pewnie będzie niezapomniane: "Wyglądasz mi na młodego człowieka, niezdolnego do pojęcia mojej wiedzy. Gdybyś u mnie studiował, dostałbyś jedynkę".

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  awdar przepowiednia zobaczymy czy się sprawdzi trzeba przyznać ,że jest ciekawa i oby się sprawdziła bo jest pozytywna dla Polski i nas wszystkich Jej mieszkańców to po pierwsze.Awdar jeśli Cię w czymkolwiek uraziłem kiedykolwiek po raz kolejny przepraszam mam nadzieję ze przyjmiesz przeprosiny pozdrawiam serdecznie ktoś

 • wojtek3maja

  @ktos czy nie uwarzasz ze osoba ktora polaczylaby lpr i samoobrone to gabriel janowski

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  To świetna kandydatura oby wrócił bardzo cenię Pana Janowskiego byłby 1000 razy lepszym liderem połączonych formacji niż Prochoń

 • Gość: [Dave] 31.178.125.*

  Jestem pewien że wcześniej czy później tandem Gowin-Schetyna z Platformy ucieknie i namiesza w planktonie. Ciekaw jestem jak to będzie. Się trochę pobawiłem w dywagacje i taki wpis stworzyłem:
  daveworldark.blogspot.com/2012/04/napiecie.html

 • notozobaczymy

  Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie będzie rozłamu w PO jest więcej niż prosta: brzmi - Polska Plus, Prawica RP, PJN, SolPol...

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  A RP? Może to z PiS-u nie dawało się dotąd robić rozłamów, ale z PO się da?

 • pawelooss

  @autor:"Gdyby chciał poskromić swój język, przedstawił kilka ciekawych propozycji nienawiązujących do Hitlera czy gwałtów, to być może część elektoratu tych partii by się do niego przyłączyła."
  Tiaaa... :P

  Nie trzeba było tygodnia od korzystniejszych sondaży, aż już mamy taki wyprysk.
  >> Niech żyje wojna!
  "Czasem więc warto trochę stracić w sensie materialnym, by za to ludność stała się bardziej żwawa, mobilna. Czytelnicy kącika szachowego doskonale to wiedzą. Natomiast wojna sensu stricto pełni inną, bardzo ważną rolę. Warunkiem rozwoju społeczeństwa jest ewolucja, a warunkiem ewolucji jest selekcja naturalna."

  Wyczuwam trojana. www.youtube.com/watch?v=Dp6xTW0G1z8 :-) (-:

 • pawmak

  @ notozobaczymy, chart
  Z PiS-u wychodzi coraz lepiej co to jednej inicjatywie (np. te 6% Solidarnej Polski), a rozłam w Platformie będzie dopiero wtedy, kiedy on będzie już konieczny. I w nowej partii znajdzie się PJN, pewnie Giertych i może kilku innych znanych polityków. Dla uzupełnienia tematu tekst Eckardta.
  A Ruch Palikota nie był rozłamem w PO, bo z PO tam jeden polityk znany odszedł, a reszta to było lewactwo, które pomogło zagospodarować niszę na scenie.

  @ wojtek3maja
  A co KPEiR ma mieć wspólnego z Ruchem Palikota? Mnie tylko interesuje, czy Skutecki jest w KPEiR, czy może właśnie w Ruchu.
  Cieszę się, że mamy jasność, że do Ruchu nie należy i Lewandowska, ale również Ikonowicz. Mam nadzieję, że jak Ikon wstąpi, to poinformuje.

  Mamiński był szefem KPEiR chyba ponad 14 lat. A nowy sekretarz generalny (Pstrokoński) to wieloletnia gwiazda reprezentacji w koszykówce, utytułowany zawodnik.
  A dzisiaj odkryłem też a propos, że w SD działał (i to chyba niedawno, bo w powiecie tatrzańskim) zmarły niedawno były skoczek (na nartach, o tyczce i wzwyż) Andrzej Sztolf.
  A jeśli o SD chodzi, to w sobotę mieli zjazd nie tylko w lubuskim, ale i w kujawsko-pomorskim.

  @ ktoś
  A może wiesz, czy Socha jest w Samoobronie jeszcze? Bo go w radzie krajowej nie ma.

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Bogdan Socha nie jest już w Samoobronie

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @ktoś: A gdzie teraz jest?

 • Gość: [ktoś] 178.23.109.*

  Nie wiem chyba nie uczestniczy aktywnie w zyciu politycznym podobnie jak Pan Maksymiuk

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Ktoś wiem dlaczego jesteś przeciwnikiem Andrzeja Prochonia ponieważ Prochoń chce iść drogą wyznaczoną przez Andrzeja Leppera natomiast wiem z pewnych źródeł że jesteś przeciwnikiem Andrzeja Leppera. ŚP. Andrzej Lepper widząc co ty wypisujesz na tym blogu na pewno przewraca się w grobie.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci