Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Sondaż: PiS przegonił PO. Ziobrowcy ponad progiem

planktonpolityczny

No i stało się. Po raz pierwszy od 2007 roku PiS ma większe poparcie sondażowe niż PO. Tak wynika z sondażu ulicznego Wybory.xaa.pl (dzięki Paweloos za info)

PiS ma 27,3 proc. poparcia. Razem z Prawicą Rzeczypospolitej (0,7 proc.) uzyskali 28 proc. Zdobyliby więc w wyborach ok. 165 mandatów, z czego PR przypadłyby ze 3-4.

PO może liczyć na 25,9 proc., co daje im jakieś 145 mandatów. Ruch Palikota ma 20,2 proc., czyli dokładnie dwa razy więcej poparcia co w ostatnich wyborach. Według mnie to daje 105 mandatów.

Sondaż PiS przegonił PO

SLD ma 7,9 proc. - 25 mandatów, PSL - 6,1 - ok. 12-15 mandatów. Próg przekracza nasza planktonowa Solidarna Polska - 5,5 proc., co da im 4-7 miejsc w Sejmie.

Pod kreską ale z dobrym wynikiem uplasował się Kongres Nowej Prawicy - 3,5 proc. Potem jest Polska Partia Pracy - 1,1 proc, PJN - 0,9 proc., RAŚ - 0,3 proc, UPR - 0,2 proc, Samoobrona i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - po 0,1 proc.

Ten sondaż z pewnością jest dobry dla planktonu. Po raz kolejny widać, że ziobrowcy mają szansę wejść do Sejmu. Pokazuje też, że PO powoli jest zjadana przez konkurencję polityczną, która wzięła partię w dwa ognie: PiS i Ruch Palikota. Szkoda, że nie zyskuje na tym wygaszona PJN, czy KNP Janusza Korwin-Mikkego. Swoje dokładają również reformy, zwane przez Leszka Balcerowicza korektami. Kolejny rząd stworzą zapewne Tusk (Sikorski, Schetyna?) z Palikotem.

Na ile te sondaże są wiarygodne? Nie wiem. Jednak na ich korzyść przemawia to, że doskonale przewidzieli wzrost notowań Janusza Palikota w poprzednich wyborach.  

                                                             * * *

SPIS PARTII

Zostań FANEM NA FACEBOOKU

Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (33)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Domin] *.dynamic.chello.pl

  Śledziłem tą stronkę przed wyborami i wydaje mi się, że jest ona wiarygodna - na pewno nie mniej niż "renomowane" ośrodki badań.
  Dobry wynik SP i Korwina, zupełna klęska PJN-u.Powtarza się scenariusz znany z PR - powolna agonia i zapewne szukanie oparcia w mocniejszej partii.

 • kcramsib

  @nesta97: Mimo wszystko prosiłbym o kulturę w komentarzach...

 • pawmak

  Nie przesadzajmy z tymi sondażami - w okresie przedwyborczym PO była cały czas minimalnie przed PiS-em, a wygrała zdecydowanie. OBOP się chyba najlepiej sprawdza.

  Co do przyszłego rządu, to kompletnie fałszywa teza. Żaden z 3 wymienionych polityków PO nie będzie tworzył rządu z Palikotem. Tusk wycofuje się z polskiej polityki po tej kadencji, poza tym uważa Palikota za skrajnie nieprzewidywalnego. Schetyna i Sikorski Palikotem się można powiedzieć brzydzą. Jeśli Palikot już będzie tworzył rząd, to pewnie po rozbiciu Platformy z obecnym jej lewym skrzydłem i mimo wszystko z SLD, choć niekoniecznie kierowanym przez Millera, a np. Olejniczaka. Ale trzeba wierzyć, że ta partia nie dojdzie nigdy nawet do współwładzy, choć 1 z przedmówców nie zaprezentował właściwego języka w tej kwestii.

 • Gość: [Dave] 31.178.125.*

  Wątpię, żeby Tusk został premierem. Pewnie ucieknie w 2014 do Unii przed gniewem wyborców, a PO pod wodzą jakiegoś nowego mdłego premiera - Sikorskiego, Kopacz albo Nowaka - przerżnie ostro wybory. Założę się, że tandem Schetyna-Gowin stworzy taką liberalno-konserwatywną wersję Platformy, która pewnie stworzy rząd z PiSem, który, założę się, wygra wybory.

 • Gość: [druzgator] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Sondaże uliczne NIE SĄ wiarygodną metodologią! Przede wszystkim nie gwarantują reprezentatywności (ankieter sam wybiera, choćby podświadomie, osoby, do których podchodzi, badanie ograniczone jest terytorialnie) ani szczerości odpowiedzi (tu żadne badania nie są doskonałe, ale generalnie kontakt face to face sprzyja dopasowywaniu odpowiedzi pod wyimaginowane oczekiwania badającego). To, że raz na jakiś czas komuś udaje się na ich podstawie trafić w okolice faktycznych wyników, może najwyżej być dowodem farta.

 • pawmak

  No tu akurat chyba sami nie wybierają, tylko mają ścisłe wytyczne. W sporym stopniu się sprawdzają, ale akurat nie jeśli chodzi o różnicę PO z PiS.

  Tusk przecież przed wyborami zapowiadał, że to jego ostatnia kadencja. A co do gniewu wyborców, to on by spowodował co najwyżej, że by premierem nie został, bo PO by wyborów nie wygrała, ale gdyby wygrała, to co mu gniew przeszkadzałby? A jeśli do takiego podziału w PO by doszło, to Sikorski tym bardziej z Gowinem by poszedł, jeśli Schetyna. Ale nie sądzę, żeby jakikolwiek odłam PO tworzył koalicję z PiS, bo PiS ostatnio się bardzo uskrajnił.

 • notozobaczymy

  Chyba sondaże uliczne chciały zabłysnąć :) A wybory najbliższe za grubo ponad dwa lata. Wybory warte uwagi za 3 lata. Autorze bloga - nie idźcie drogą pożal się boże dziennikarzy podniecających się pożal się boże sondażami :)

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Uważam,że takie sondaże jak ten nie są wiarygodne. Bardziej służą do manipulowania wyborcami. Myślę,ze renomowane sondażownie są wiarygodniejsze. Zbliżają się święta, które będą o ponad 20% droższe niż w tamtym roku. Wszystko drożeje, bezrobocie rośnie, także do wyborów jeszcze wiele może się wydarzyć. I te sondaże, które są podawane teraz mogą przewrócić się do góry nogami. Najlepszym sondażem będą wybory.

 • pawelooss

  "dzięki Pawleoos za info"
  Spoko. ;) A poza tym: tak, wiem, że mój nick jest trudny. ;D

  "Nie przesadzajmy z tymi sondażami - w okresie przedwyborczym PO była cały czas minimalnie przed PiS-em, a wygrała zdecydowanie."
  Ja myślę, że zadziałał jednak ten czynnik "nadurnowy". Czyli że na listach Palikota byli ludzie w gruncie rzeczy anonimowi i część osób bała się zmarnowania głosu, przy wzrastającym "niebezpiecznie" PiS-ie.
  Gdyby odliczyć te 4% z RP i 1% z PJN i dodać je do PO, to dla tych wszystkich partii (prócz przeszacowanego PPP) z sondażu z 07.10.2011 r. otrzymujemy już wyniki bardzo zbliżone do tych uzyskanych w wyborach.

  "OBOP się chyba najlepiej sprawdza."
  Same sondaże tak średnio, ale prognozy (czyli rozdysponowanie niezdecydowanych / odmawiających odpowiedzi) dopracowali faktycznie do najwyższego poziomu.

  "ankieter sam wybiera, choćby podświadomie, osoby, do których podchodzi, badanie ograniczone jest terytorialnie"
  Studenci WNS zarzekają się, że pozyskane odpowiedzi "przepuszczają przez filtr" demograficzno-lokalizacyjny, by otrzymać próbę badanych o charakterystyce zbliżonej do rozkładu całego społeczeństwa wg roczników GUS.

  "Uważam,że takie sondaże jak ten nie są wiarygodne."
  Żadne nigdy nie są. Ale z ciekawości można się przyglądać kilku ośrodkom badawczym i na podstawie tego obserwować jakieś trendy.

 • awdar

  Cieszę się, że analizy sondaży wróciła na blog po wielu miesiącach, pewnie dużej części czytelników ich brakowało :)

 • Gość: [melodia] *.dynamic.chello.pl

  To są najbardziej wiarygodne sondaże co potwierdziły ostatnie wybory.

  Najgorsze: CBOS - rządowy i homoh. - skompromitowany.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  ścibor mówiąc o belgijskim ugrupowaniu maoistowskim miałeś może na myśli tą partię? pl.wikipedia.org/wiki/Partia_Pracuj%C4%85cych_Belgii

 • wojtek3maja

  chart
  ciekawa informacja o skutecki-skrzydlo wiejskie palikota opisz wiecej lub daj linka

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  natemat.pl pisze o sprawozdaniach:

  natemat.pl/8261,goracy-weekend-partyjnych-rozliczen

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Po prostu kręcili się po starych samoobronowych kontaktach próbując werbunku, w kontekście zwłaszcza wyborów samorządowych.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @Mariusz: Owszem.

 • pawmak

  Ale Skutecki należy do Ruchu Palikota czy dalej jest w KPEiR?

  O tych sprawozdaniach w linku to sprostuję, że niekoniecznie niezłożenie oznacza automatyczne wykreślenie, bo np. ostatnio SL "Piast" nie wykreślili, a choć PPI wykreślili, to napisali wcześniej na stronie PPI, że nie ma przymusu złożenia wniosku o wykreślenie ani przymusu wykreślenia. A propos to PPI ma się jednak znowu nazwać Polską Partią Internetową (a nie Powszechną). Ruch Poparcia został wykreślony (a nie że mu tylko groziło), chociaż Palikot to chyba przyspieszył ten proces, jak już zarejestrował Ruch Palikota (formalnie zupełnie inną partię).

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  ścibor tylko interesujesz się tymi ugrupowaniami czy też PPP z nimi współpracuje? Należycie do Europejskiej Partii Antykapitalistycznej (jesteście w spisie na eng wiki)? I jak wyglądają wasze relacje z IV Międzynarodówką?

 • Gość: [qwerty] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Prowadzenie PiS w sondażu nie dziwi. Siłą rzeczy przy przepływie wyborców z PO do RP tak się dziać musi. Jednak zdolności koalicyjnej Kaczyński póki co nie ma, więc nic im z tego prowadzenia.

  Do wyborów daleko, ale obserwując tendencję można założyć, że przyszły rząd będzie tworzył Ruch Palikota (+sprzymierzone z nim partie) z SLD (ale już pewnie bez Millera). I pewnie dołączy się do tego jakieś lewe skrzydło PO. Na czele jako premier zapewne ktoś z dwójki Palikot-Kwaśniewski. Ale jeśli faktycznie ten scenariusz stawałby się realny niewykluczone, że prawa część PO sprzymierzy się z PiSem, PSLem i ewentualnie SP by go zablokować (Kaczyński jako "mniejsze zło"). Sądzę, że czekają nas w polskiej polityce ciekawe lata.

 • Gość: [qwerty] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Natomiast jeśli idzie o sondaże uliczne, to uważam je za bardziej wiarygodne niż sondaże pracowni badawczych. Przede wszystkim nie ma w nich tak gwałtownych skoków poparcia jak w tych drugich, gdzie np. PO raz traci 9% głosów, a później tyle samo zyskuje. Poza tym to sondaże uliczne najwcześniej przewidziały sukces Ruchu Palikota w ostatnich wyborach (już wiosną miał w nich poparcie rzędu 7-8%).

 • pawmak

  Ale jak wspomniałem pokazywały cały czas minimalną przewagę PO nad PiS, a w realu okazała się o wiele większa. I że Ruch teraz ma 20%, to też jakoś nie wierzę... Takie pompowanie dziwne.

  Prawa część PO (nawet jeśli w jej ramach PJN) z PiS-em i SP? Chyba nie do przełknięca. Z prezesury musiałby odejść Kaczyński, a zastąpić go ktoś w rodzaju Sellina czy Wiplera, bo np. z Błaszczakiem czy nawet Hofmanem będzie tak samo nie do dogadania. PiS musiałby się więc przegrupować. A SolPol za bardzo socjalna. Aż UPR nazywa ją "Socjalistyczna Polska" i określa jako marksistowsko-leninowską. A jak powstawał klub, to Jaki uważał rozmowy z UPR za konieczne...

  Wybrano prezydium Samoobrony. Wśród 12 członków tylko 2 byłych posłów - Kuropatwiński (wiceprzewodniczący - wreszcie wróciła ta funkcja, chyba od 2007 jej nie było) i Wojtera.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @Mariusz: Ja się nie tylko interesuje, ja sporą ich część dobrze znam, a historią radykalnej lewicy zajmuje się już jakiś czas.

  Współpracujemy z Europejską Lewicą Antykapitalistyczną jak i Europejską Partią Lewicy. Mamy przyjacielskie relacje ze Zjednoczonym Sekretariatem IV Międzynarodówki (szczególnie z francuską Nową Partią Antykapitalistyczną).

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  A i oczywiście gdyby przyszło nam kiedyś dostać się do Parlamentu Europejskiego wybieramy frakcję Zjednoczona Lewica Europejska/Zielona Lewica Nordycka.

 • Gość: [qwerty] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @pawmak
  Ja jednak myślę, że w sytuacji gdyby Palikot dalej się umacniał taki sojusz jest jak najbardziej możliwy. I to nawet przy udziale Kaczyńskiego. Sam JK wielokrotnie wspominał, że w PO "są osoby, które nie angażowały się w kampanię przeciwko nim" i jakby co jest otwarty na współpracę. Nie mam wątpliwości, że gdyby jedynym wyjściem, by nie dopuścić Palikota do władzy lub współwładzy byłby sojusz z PiS, to Gowin i jego stronnicy by na to poszli.

  A co do poparcia RP, to 20% faktycznie na pierwszy rzut oka może wydać się trochę niewiarygodne. Ale tak samo niewiarygodne było wysokie poparcie dla Ruchu w sondażach ulicznych w sytuacji gdy w ogólnopolskich regularnie było 0 albo 1%.

 • Gość: [Mariusz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  cia.media.pl/w_przyszlych_wyborach_anarchisci_zawieszaja_bojkot_wyborow

  ;)

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Moim zdaniem w nadchodzącym czasie najbardziej w sondażach będą tracić partie rządzące PO i PSL. Elektorat PO będą przejmować Ruch Palikota i SLD a PSL-u Samoobrona. PIS-owi raczej dużo już nie urośnie na dodatek mają rywala z którym walczą o ten sam elektorat Solidarną Polskę. Kto będzie rządził po wyborach trudno powiedzieć w tej chwili sytuacja na polskiej scenie politycznej jest tak dynamiczna że każdy scenariusz jest możliwy.

 • Gość: [widelec] *.internetdsl.tpnet.pl

  Dług publiczny Polski wynosi...
  948 171 064 392zł

 • pawelooss

  Skąd ta wartość?

 • Gość: [cetar] *.internetdsl.tpnet.pl

  Jak by nie patrzył najbardziej wiarygodnym jeżeli chodzi o sondaże jest TNS OBOP może to i stara sondażownia ale osatnie kilka lat wyborów pokazuje, że byli najbliżej prawdy.

 • Gość: [1234] 91.233.138.*

  Akurat wybory.xaa.pl były najmniej wiarygodne... sondaż z 7 października mówi, że PO 32,2%, PiS 29,1%, RP 14,1%, PSL 9,4%, SLD 9%, PJN 3,1%, KNP 0,7%, PPP 1,9% link do strony: nokiahacking.pl/wybory-parlamentarne-2011-kampania-dyskusje-i-wyniki-vt20408-195.htm#p435021

 • pawelooss

  Moja stronka się przydaje. :P Najmniej to raczej nie, bardziej w "wyższym środku" stawki. Jak już pisałem, być może te amatorskie badania faktycznie wierniej oddawały odczucia społeczeństwa, ale część elektoratu Palikota mogła przestraszyć się PiS-u i "zmarnowania głosu", uciekając do PO. Przenosząc te 4% z niego i 1% z PJN otrzymujemy właśnie takie zbliżone wyniki. Tylko w tym przypadku nic nie usprawiedliwia przestrzelenia PPP.

 • Gość: [1234] 91.233.138.*

  Najnowszy sondaż wybory.xaa.pl : PiS 27,1%, PO 24,6%, RP 19,7%, SLd 9,2%, SP 7,1%, PSL 5,9%, KNP 3,0%, PPP 1,1%, PJN 0,8%. Niedługo PSL będzie planktonem :) Link: wybory.xaa.pl/raport/RAPORT20120407.pdf

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Moim zdaniem sondaż PRAWDZIWY ,czego nie można powiedzieć o sondażach g.wyborczej!

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci