Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Samoobrona próbuje się podnieść

planktonpolityczny

W pierwszy weekend marca odbył się dawno zapowiadany i wielokrotnie odwlekany kongres Samoobrony. Nosił on nazwę zjednoczeniowego, bo ma znów połączyć działaczy związanych niegdyś z partią Andrzeja Leppera. Jednak na pewno nie może spełnić nadziei lepperystów.

Po pierwsze nie doszło do żadnego zjednoczenia. Po prostu cofnięto decyzję władz partii sprzed roku o sklonowaniu Samoobrony na dwa ugrupowania (dawny patent KPN). Do „nowej” Samoobrony nie przystąpiły inne partie, choćby Partia Regionów, czy Samoobrona Patriotyczna.

Po drugie kongres nie został zauważony przez media. Trochę z winy Samoobrony. Gdyby odbył się na jesieni gazety by o nim trąbiły. Trochę przez ważniejsze wydarzenia - katastrofa kolejowa i wybory w Rosji. Tylko dwa portale regionalne odnotowały to wydarzenie.

Andrzej ProchońPo trzecie wreszcie - wybrano nowego przewodniczącego. Andrzej Prochoń jest samoobronowcem z krwi i kości. Jednak nie wyciągnie partii z dna. Jest kompletnie nieznany. To wybór raczej dla samych członków, niż dla wyborców. A to oni decydują, kto rządzi, a kto nie.  

Poza tym Prochoń nie może pochwalić się żadnym sukcesem politycznym. Dopiero w zeszłym roku - gdy partia była cieniem samej siebie - wszedł do władz partii. Nie udało mu się zdobyć mandatu w wyborach samorządowych. Poległ również w wyborach na wójta jednej z gmin.

                                                         * * *

SPIS PARTII

Zostań FANEM NA FACEBOOKU

Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Komentarze (37)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Mariusz W.] *.aci.com.pl

  Samoobrona ma jakichś znanych ludzi? Chyba nie.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  4 marca 2012 roku odbył się Kongres Zjednoczeniowy Samoobrony. Na tym Kongresie zostały wybrane nowe władze. Przewodniczącym partii Samoobrona zastał Andrzej Prochoń, który zastąpił na tym stanowisku św.pm. Andrzeja Leppera, który odszedł od Nas w niewyjaśnionych okolicznościach.Samoobrona wybierając Prochonia na lidera partii postawiła na powrót do korzeni, ponieważ fundamenty tej partii wywodzą się z trudu polskiego rolnika. Andrzej Prochoń od samego początku czyli od 20 lat jest w Samoobronie. Jest to człowiek bardzo znany, ceniony i szanowany w środowisku rolniczym i ludzi ze wsi. Przez 20 lat swojej działalności w Samoobronie organizował różnego rodzaju protesty i blokady dróg. W ten sposób pomagając, aby polskim rolnikom, społeczności wiejskiej i ludziom biednym żyło się lepiej. Wybór Andrzeja Prochonia na lidera uważam za bardzo trafny, gdyż jest to człowiek, któremu można zaufać.Ma charyzmę i jest odważny oraz uczciwy.
  Uważam,że Samoobrona ma ogromną szansę w nadchodzących wyborach na powrót do Sejmu, bo PSL to odbitka Platformy i od dawna nie zajmuje się polskim rolnictwem oraz ludźmi biednymi. Także, gdy Platforma będzie szła na dno na pewno pociągnie za sobą koalicjanta-PSL. Pozostałym partiom w Parlamencie polskie społeczeństwo też służy tylko jako maszynki do głosowania. Największe partie, które znajdują się w Parlamencie nie chcą budować Polski tylko obiecują Irlandię, Budapeszt albo Australię. Jedynie Samoobrona chce budować piękna i dostatnią Polskę. Nie tylko dla wybranych, ale dla wszystkich. Samoobrona ma najlepszy program na te ciężkie czasy, które są przed Nami. Uważam,że dl tego programu przekona się wiele milionów Polaków, bo Człowiek, Rodzina, Praca, Godne Życie powinno być priorytetem każdego Rządu, więc wierzę,że wiele milionów Polaków w najbliższych wyborach postawi na Samoobronę, na czele z Andrzejem Prochoniem.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  Jezu,Krzysiek Ty tak na serio? Bo ja nie wiem czy śmiać się czy płakać.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Amiel płakać to się chce jak ogląda się poczynania naszego Rządu oraz partii które są w Parlamencie.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  Oni mają przynajmniej nutkę realizmu,Tobie jej kompletnie brakuje.

 • Gość: [bbb] *.adsl.inetia.pl

  "Wybór Andrzeja Prochonia na lidera uważam za bardzo trafny, gdyż jest to człowiek, któremu można zaufać. (... - i tak dalej)"

  Pewnie to skopiował z biuletynu partyjnego i wkleja na forach. Młodzieżówka Samoobrony nawet nie potrafi porządnie spamować w internecie.

 • Gość: [dd] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Samoobrona? Oni już byli, oni już rządzili. I tyle na ten temat. :D

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  bbb: bardzo się mylisz. Lepiej pomóż budować swojej partii, którą popierasz, czyli Palikotowi tą Australię. -którą Polakom obiecujecie zamiast Polski.

 • Gość: [Amiel] *.dynamic.chello.pl

  Abstrahując od Palikota,co takiego złego jest w Australii że się tak Jej boisz?

 • planktonpolityczny

  Australia i Nowa Zelandia to moje ulubione kraje. Na starość mam zamiar się tam przeprowadzić.

  A jeśli chodzi o Krzyśka, ma swój wpis o Samoobronie. Może tutaj pisać dowolnie. A jeśli znów będzie bez sensu pierdolił o tym samym pod każdym postem, będę mu kasował komentarze, a Wy możecie go ignorować.

 • Gość: [luka] *.lukman.pl

  Widzę, że każdy lubi się pośmiać się z Samoobrony,. Tylko niech każdy odpowie co zrobili ci co przez 20 lat rządzili. Rolowali Polaków ile tylko się da, to pod przykrywką prywaty(zacji), funduszy emerytalnych itd patrząc ile jeszcze można z tego Kowalskiego wydusić. I co mnie najbardziej dziwi, ile razy do tej samej mętnej zdradliwej wody można wchodzić? Czyżbyśmy do końca byli takimi durniami, tego nie mogę zrozumieć. Cóż w tej Samoobronie złego widzicie, czyżby tam ludzie trędowaci byli, to że przeważnie wywodzą się z środowiska wiejskiego to już nimi trzeba pogardzać. Trzeba tylko im zazdrościć ich wiedzy o życiu, podejściu do życia i zarządzaniem gospodarstwem rolnym. jak przedsiębiorstwem. Trzeba być dobrym ekonomistą w dzisiejszych czasach. Do takich bez wątpienia zalicza się Andrzej Prochoń. Nowy Przewodniczący da sobie radę na tym stanowisku. Zresztą czas pokaże ja jestem optymistą, wierzę w to że przebudzi dawnych zawiedzionych działaczy, niech tylko ruszy w kraj, to będzie bardzo głośno o nim i Samoobronie. I dajcie już spokój z tymi jakimiś Samoobronami. Nie ma żadnych innych jest jedna i basta. Poszperajcie KRS-ie czy na na chwilę obecną jest inna Samoobrona zarejestrowana, dawno już nie działają. Jak szybko zabłyśli tak szybko zgaśli. A dlaczego zabłyśli, to każdy już wie.

 • pawmak

  Na razie jest tylko Samoobrona Patriotyczna, ale fakt, działa tylko jako Polska Patriotyczna. I Samoobrona-Odrodzenie jest ponoć w fazie rejestracji. Ale nie chodzi tylko o nazwy, tylko o to, że jest kilka odłamów dawnej Samoobrony RP, nawet pod autorskimi nazwami i one nie zjednoczą się nigdy.

  Co do wpisu, to sklonowanie nastąpiło 2 lata temu. A KPN to niby jaki patent? Raczej KPN-OP jak już. A jeśli chodzi o media, to kongres PD był tak samo, albo nawet bardziej niezauważony, choć Celiński to bardzo znany polityk i jego zaanagażowanie w PD było niespodziewane. A PD wyjątkowo kojarzy się mainstreamem...
  Co do słownictwa w komentarzu, to jak ja napisałem na portalu o skokach "ja pornolę", to nawet to mi usunęli :P

  Ziętek mówił też o Brazylii. A Samoobrona może tego nie mówi, ale zbudowałaby drugą Grecję albo jakiś kraj afrykański, gdyby co do czego przyszło...

 • planktonpolityczny

  Weszliśmy do NATO, UE. A średnia płaca w Polsce poszybowała do góry prawie 4 razy. Długość życia wydłużyła się o 5 lat.

  http://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gnp_pcap_pp_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:POL&ifdim=country&tdim=true&hl=pl&dl=pl

 • Gość: [planktonpolityczny] *.warszawa.vectranet.pl

  W wyborach 1991 roku KPN zakładała różne komitety w różnych rejonach Polski. Dzięki temu zdobyła dodatkowe 5 mandatów

 • Gość: [bbb] *.adsl.inetia.pl

  OT, ale bardzo ciekawy artykuł dla wielbicieli planktonu, opisujący historię tegoż po `89 roku:
  www.polityka.pl/historia/232246,1,apel-poleglych-partii.read
  Z 2009, ale niewiele się zdezaktualizował.

 • kcramsib

  Ja mam propozycję: dajmy tej Samoobronie z pół roku na działanie, nie mówmy o niej przez ten czas, a potem ją (i Prochonia) oceńmy. Czemu? Bo na chwilę obecną i tak nie ma czego oceniać a rozmowa o Samoobronie przypomina przelewanie z pustego w próżne - zostawiając ją w spokoju oszczędzimy sporo czasu i nerwów.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  "Jest to człowiek bardzo znany, ceniony i szanowany w środowisku rolniczym i ludzi ze wsi" - a to ciekawe, znam sporo osób na wsi i jakoś nazwisko Prochoń nic im nie mówi.

  @KRZYSIEK: Zejdź czasem na ziemię i zauważ, że pisanie 100 razy tego samego bardziej Cię ośmiesza niż przekonuje kogokolwiek do Samoobrony.

  Faktem jest, że SO to w całości i od początku dzieło Andrzeja Leppera, który świetnie wstrzelił się w okres rolniczego niezadowolenia, ba nawet potrafił mocno poszerzyć wpływy swojego ugrupowania, które z ruchu ludowego miało okazję na krótki czas stać się silnym ruchem populistycznym. Jednak była to partia mocno eklektyczna, bez jakichś wyjątkowo mocnych spoiw ideowych. w dużym stopniu łączył tych ludzi właśnie tylko ich przewodniczący. Jak go zabrakło to znowu zaczęły się wojenki o wszystko. Jest oczywiście miejsce w Polsce na partię protestu, głęboko w to wierzę, ale wydaje mi się że trzeba być mocno oderwanym od rzeczywistości żeby sądzić, że na to miejsce wróci Samoobrona, wewnętrznie skłócona, mimo tej całej szopki z kongresem "zjednoczeniowym" i z kompletnie nieznanym liderem.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Zresztą kongresowy wynik mówi sam za siebie. Nowego lidera w tajnym głosowaniu poparło 89 osób, na jak rozumiem, prawie 200 delegatów. Ciekawe co by było jakby głosowali jawnie, podejrzewam, że ostra jatka i wypominanie starych konfliktów.

 • pawmak

  @ jakiś działacz Samoobrony
  Czemu nie ma Bogdana Sochy w radzie krajowej? Jest jeszcze w partii?
  -------
  Jolanta Banach dzisiaj w Radiu Gdańsk: "Nie będę się wypowiadać za całą lewicę, bo jakby nie jestem dzisiaj osobą należącą do partii politycznej". Dalej mówi o przyglądaniu się Ruchowi Palikota i dużym zastrzeżeniom, bo nie wie, czy to jest lewica.
  To znaczy ona też musiała niedawno odejść z SDPL, chyba że chlapnęła jak Lityński swego czasu.
  A SDPL jak od czerwca zamieścił na stronie tylko wpis o śmierci Romero, tak teraz dał już 4 aktualności z marca i to nie jakieś wywiady czy inne pierdoły, tylko konkretne stanowiska i apele. Oni próbują coś z tego Krakowa ugrać jeszcze? Wczoraj do niedawna wiceszefowa Wac powiedziała, że projekt SDPL się kończy, teraz się okazuje, że Banach raczej też już nie należy, a tu taka aktywizacja nagła.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Autorze bloga: Napisałeś,że Twoim najbardziej ulubionymi krajami są Australia i Nowa Zelandia i że kiedyś tak wyjedziesz i zamieszkasz na stałe. Zasugerowałeś tą wypowiedzią,że bardziej kochasz te kraje niż własną ojczyznę. Słaby z Ciebie patriota. Ja natomiast do żadnego obcego kraju się nie wybieram na stałe, ponieważ kocham swoją ojczyznę.

  pawmak: Grecji już nikt nie musi budować, bo mamy ja w Polsce. Polski robotnik czy emeryt i rencista zarabia dwa razy mniej niż Grek. Na dodatek tego Rząd Polski pompuje miliardy w gospodarkę grecką,a tak naprawdę w banki z niemieckim kapitałem zamiast te pieniążki inwestować w polską gospodarkę,żeby przynajmniej polscy robotnicy i emeryci itd zarabiali tyle co greccy.

  ścibor: Gdyby PPP wystartowała na równych zasadach z Samoobroną pod szyldem Samoobrony, na pewno nie było by 0.5% ale przynajmniej 5%. W tym czasie Samoobrona była na fali po śmierci Andrzeja Leppera, doszły by jeszcze darmowe sporty wyborcze i sukces gwarantowany, a tak to media cały czas trąbiły,że Ruch Palikota to druga Samoobrona na dodatek niektórzy działacze Samoobrony, np.: Maksymiuk poparli Ruch Palikota no i elektorat Samoobrony zamiast na PPP zagłosował na Ruch Palikota. No i jeszcze PPP to partia niezbyt lubiana.

  Jeśli już nowa o Ruchu Palikota to jestem atakowany przez przedstawiciela tej partii `bbb`. Pewnie dlatego,że boją się,że gdy Samoobrona się odbuduje i będzie silna to elektorat, który głosował na RP wróci do Samoobrony.Jako zwykły wyborca chciałbym napisać,że ta partia dopóki nie zmieni swoich poglądów, nigdy na nią nie zagłosuje. Ruch Palikota gdyby jakimś cudem doszedł do władzy to jakaś część polskiego społeczeństwa chodziła by oćpana narkotykami i bimbrem, a zamiast kościołów i zakładów pracy przybywałoby zapewne domów publicznych. Może taka polityka komuś się podoba. Ja osobiście wolę program Samoobrony.

  kramsit: zgadzam się z Tobą. Po prostu trzeba dać czas nowemu liderowi i Samoobronie, a dopiero ich oceniać.

  LUKA: Absolutnie z Tobą się zgadzam i też wierzę,że Andrzej Prochoń odbuduje potęgę Samoobrony i jeszcze o Nim i o Samoobronie usłyszy cała Polska. Pozdrawiam.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Przepraszam kcramsiba za błąd w Jego pseudonimie.

 • pawmak

  Dokładnie! Samoobrona dałaby tym robotnikom 2 razy takie podwyżki, czyli zrobiłaby tak jak w Grecji :P I doszłoby do kryzysu w ten sposób :DD Proste i logiczne jak słońce! A co do pożyczki Grekom, to po pierwsze ona zostanie na pewno zwrócona, po drugie w czym lud zagraniczny jest aż tak gorszy od polskiego, żeby państwa wspólnoty europejskiej nie były solidarne, tylko aż tak egoistyczne? Poza tym gdyby w Polsce nie było lepiej niż w Grecji, to nam by pożyczali, a nie my komuś.

  Gdyby media "trąbiły", że Ruch Paikota to druga Samoobrona, to nawet progu by nie przekroczył... Maksymiuk sam startował z Samoobrony, więc nie poparł, tylko zasugerował, że Samoobrona poprze tam, gdzie nie mają list. A podpisy kto im bronił zbierać? Poza tym nie po to Lepper negocjował miejsca na listach PPP, żeby to olać potem.

 • Gość: [qwerty] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Gdyby PPP wystartowała na równych zasadach z Samoobroną pod szyldem Samoobrony" - to miałyby być równe zasady? Bo widzę jakąś wewnętrzną sprzeczność w tym zdaniu. ;)

 • Gość: [qwerty] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A tak w ogóle to nie wiedziałem, że elektorat Samoobrony, który teraz przecież podobno głosuje na RP jest za antyklerykalizmem, legalizacją marihuany i aborcją na życzenie. To bardzo ciekawe. :D

 • Gość: [bbb] *.adsl.inetia.pl

  @Krzysiek: "boją się,że gdy Samoobrona się odbuduje i będzie silna to elektorat, który głosował na RP wróci do Samoobrony."
  Jeśli już elektorat Palokta miałby do kogoś "wracać", to do PO, geniuszu. Natomiast wasz elektorat uciekł wam do PiS-u (bo ta partia prezentuje się jako bardzo socjalna, dlatego ma duże poparcie na wsi, ale tylko wśród biedoty, bo kułactwo głosuje na PSL). Odzyskanie ich dla Samoobrony będzie bardzo trudne. A część dawnych wyborców Leppera w ogóle przestała chodzić na wybory i odzyskanie ich będzie jeszcze trudniejsze.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Pawmak jeśli Grecja jest biedniejszym krajem niż Polska to dlaczego 2 razy więcej zarabiają niż Polacy a Polski rząd dając im pieniądze pomaga w tym żeby Grecy zarabiali więcej niż Polacy to jest bez sensu.
  bbb Palikot oszukał wyborców obiecywał że gdy wejdzie do sejmu to pomorze w wyjaśnieniu śmierci Andrzeja Leppera chciał w ten sposób przyciągnąć elektorat Samoobrony na dodatek jeszcze kilku znanych polityków Samoobrony w mediach sugerowało aby głosować na Ruch Palikota że jak mu się przytnie skrzydełka to z Palikota będzie niezły socjalista więc część elektoratu Samoobrony dało się skusić.

 • nesta97

  Panowie, proszę nie pisać głupot o wielkiej nadziei wspólnej listy z PPP, czy nadziejami na sukces z Partią Palikota, jest to grupa ludzi podobnych do tych co 10-lat temu budowali POPIS gdy padał AWS z powodu swych nie udolnych rządów,Mnie bardziej interesuję z kim pan Prochoń ma zamiar budować nową potęgę Samoobrony jakoś cicho w sprawie liderów Okręgowych, i Prezydium Rady Krajowej, czy są to nowi juz kompletnie nie znani działacze, jeśli tak to " życzę powodzenia"

 • pawmak

  Prezydium ma być chyba wybierane dopiero. 25 marca jest posiedzenie, to może wtedy. Tylko ciekawe, co z tym Sochą zrobili.

  @ Krzysiek
  Zarabiają dużo, bo taka tam była polityka. A co niby do kryzysu doprowadziło, jak nie rozrzutnictwo? Pieniądze trzeba dodrukowywać na wielką skalę czy co? A rządy nie pożyczają na zarobki dla Greków, tylko na ratowanie zbankrutowanej gospodarki. Poza tym niby czemu tam takie burdy są zarąbiste na ulicach? Bo zarabiają dużo?
  Jakich kilku polityków Samoobrony namawiało do Palikota? Chyba Lewandowska, co to właśnie razem z Maksymiukiem z gołymi c... święta Zmartwychwstania Pańskiego w Egipcie spędzała, więc nie wiem czy akurat ta dwójka to takie autorytety dla ludu chłopsko-robotniczego.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @KRZYSIEK: Proszę cię nie bredź.

  Po pierwsze to sam Lepper zdecydował jeszcze przed śmiercią o starcie z list PPP. Uchylę ci trochę politycznej kuchni i powiem, że sam lider SO, nie proponował np. listy koalicyjnej (zresztą wiedział, że z naszej strony nie mógł liczyć).

  Po drugie jakoś fakt, że Lepper zginął przed wyborami nie pokazał żadnej fali wznoszącej dla Samoobrony i na listach PPP, i na swoich własnych (które przecież wystawili w kliku okręgach) zanotowali bardzo marne wyniki.

  Możesz żyć w świecie swoich fantazji i wierzyć w to, że szyld wystarczy do stania się na powrót silną partią, ale powiedź mi kim np. SO miałaby obsadzać listy (przypomnę ci na przykład, że jeszcze przed śmiercią Leppera w wyborach samorządowych do ugrupowanie nie było w stanie wystawić list do sejmików we wszystkich województwach).

 • Gość: [bbb] *.adsl.inetia.pl

  @Krzysiek: "jeśli Grecja jest biedniejszym krajem niż Polska"
  Jest prosty sposób, żeby to zmierzyć: bierzemy PKB na osobę (ale to realne, liczone wg parytetu siły nabywczej) i porównujemy ze sobą dwa kraje (fachowo to się nazywa Gross Domestic Product at Purchasing Power Parity Per Capita, czyli w skrócie GDP-PPP/PC).
  Co prawda takie rozwiązanie ma wady, bo nie uwzględnia niuansów gospodarki (w przypadku Grecji to rozdęta do nieprzytomności oligarchiczno-klanowa budżetówka), rozwarstwienia społecznego, bezrobocia czy szarej strefy oraz innych czynników, mogą być też różnie liczone, ale w zasadzie można to stosować do porównań:
  en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita
  Według tego zestawienia - stan na 2010 - Grecja (ok. 28.000$) przebijała Polskę (ok. 20.000$) poziomem REALNYCH dochodów, czyli że przeciętny Grek ma o 40% wyższy standard życia niż przeciętny Polak (a prawdopodobnie więcej z uwagi na tamteszą gigantyczną szarą strefę). Tzn. może sobie kupić o 40% więcej towarów: na przykład lodówek, bochenków chleba, sałaty, coca-coli, mebli, frytkownic i samochodów (pomijając różnice w cenie między towarami, bo przy PPP ceny są uśrednione).
  Tak jest teraz, ale jeśli Polska gospodarka będzie rosła, a Grecka kurczyła się (to bardzo prawdopodobne), to szybko możemy zamienić się rolami.
  Oczywiście nie tylko GDP-PPP/PC ma znaczenie, w takim Bhutanie ludzie żyją sobie biednie i są szczęśliwi. Liczą się też perspektywy wzrostu, to ma duże znaczenie dla ludzi - jeśli sądzą, że gospodarka będzie się rozwijać, to są w stanie łatwiej znosić wyrzeczenia, a jeśli widzą przed sobą stagnację i marność to wywołuje apatię albo bunt.

  Tak na marginesie - ja osobiście jestem przeciwko temu, żeby jedne kraje spłacały długi innych - z jakiej racji tacy Niemcy mieliby spłacać Greków? Sami sobie tego piwa nawarzyli żyjąc na kredyt.

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Po prostu jestem tylko przeciwnikiem żeby Polski rząd nie marnował pieniędzy na kraje w których zarabia się więcej niż w Polsce. Lepiej te pieniądze rząd by przeznaczył na rozwój Polskiej gospodarki i bezrobocie we własnym kraju to większy był by z tego pożytek. Dając pieniądze innym krajom to rząd okrada polskie społeczeństwo.

 • pawelooss

  krzysiek:"Zasugerowałeś tą wypowiedzią,że bardziej kochasz te kraje niż własną ojczyznę. Słaby z Ciebie patriota. Ja natomiast do żadnego obcego kraju się nie wybieram na stałe, ponieważ kocham swoją ojczyznę."
  Przecież emigracja to najszlachetniejsza polska tradycja, już od wieków! Dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy powstawały właśnie za granicą, a emigrant to najbardziej ceniony polski produkt eksportowy! :D

  Oczywiście trochę tu ironizuję, ale coś w tym jest, że ojczyzna po nocach spać nie daje - tyle że w przeciwieństwie do poprzednich epok nie za granicą z powodu romantycznej tęsknoty, ale już tu, w granicach kraju. ;)


  krzysiek:"Ruch Palikota gdyby jakimś cudem doszedł do władzy to jakaś część polskiego społeczeństwa chodziła by oćpana narkotykami i bimbrem, a zamiast kościołów i zakładów pracy przybywałoby zapewne domów publicznych. Może taka polityka komuś się podoba."
  Ja bym to nazwał dostosowaniem biurokracji do stanu faktycznego. W Polsce mamy dwa życia - to realne i urzędnicze, często rozłączne wobec siebie. Ignorowanie problemów nie sprawia, że one automagicznie znikają.

  pawmak:"Gdyby media "trąbiły", że Ruch Paikota to druga Samoobrona, to nawet progu by nie przekroczył..."
  Ale powtarzano jednak, że to taka "miejska Samoobrona oparta na elektoracie protestu". Tymochowicz był tu niejako dodatkowym wspólnym mianownikiem.

  bbb:"Tak na marginesie - ja osobiście jestem przeciwko temu, żeby jedne kraje spłacały długi innych - z jakiej racji tacy Niemcy mieliby spłacać Greków?"
  Spłacają swoje, a w większości francuskie banki.
  >> www.globalresearch.ca/articlePictures/wblog1.gif

  krzysiek:"Dając pieniądze innym krajom to rząd okrada polskie społeczeństwo."
  A dając wprost polskiemu społeczeństwu, rozleniwia je. Najpierw trzeba przede wszystkim zlikwidować u nas ten zbrodniczy deficyt budżetowy, który napycha kabzy banksterom. Bez konieczności płacenia głupich odsetek za nic zmniejszą się wydatki państwa i dzięki temu będzie można obniżyć podatki w celu naturalnego, oddolnego pobudzenia gospodarki. A PO zamiast spadku długu publicznego, zafundowała nam właśnie geometryczny jego wzrost... Zielona wyspa, ale na kredyt.

 • Gość: [chart] *.lublin.hypnet.pl

  Teza, że Samoobrona Patriotyczna w ogóle nie występuje - jest jednak przesadzona. Oto blog, który pokazuje, że przynajmniej niektórzy je członkowie/sympatycy wykazują jakąś aktywność: joannaszadura.pl/

 • Gość *.internetia.net.pl

  @plankton polityczny

  Smiejecie się z tej Samoobrony jak nie wiadomo z czego-a faktem jest, że ta partia miała przynajmniej jakieś poglądy w przeciwieństwie dp np pawlakowców. SO krytykowała wejscie Polski do NATO-i co niby w tym złego, taka Szwecja czy Finlandia (kraj tez graniczacy z Rosją, z o wiele dłuższą granicą niz nasza)w NATO nie są, a a nic złego jakos im się nie dzieje. Co do UE to owszem są plusy akcesji ale są i liczne minusy (choćby często nikomu niepotrzebne unijne projekty na które samorządy biorą pożyczki bo "trzeba wykorzystać unijne dotacje" a potem będzie jak w Grecji bo zadłużenie mamy straszliwe-przykład bezsensownych inwestycji np opera w Białymstoku za 300 mln zł)-i gdy w parlamencie były takie partie jak LPR czy SO to przynajmniej była jakaś krytyka działan UE czy NATO, istniał pewien pluralizm światopoglądowy i to realny. W tej chwili poza wiecznymi "problemami" odciągającymi uwagę typu aborcja, krzyże w sejmie i parady gejów partie parlamentarne w zasadzie się zgadzają we wszystkim. Osobiście bliżej mi o wiele bardziej do poglądów JKM niż SO ale nie bardzo wiem w czym niby SO jest gorsza np od PSL.

 • pawelooss

  Jak to PSL nie ma poglądów? Zależnie od koalicjanta jest przecież Partią Socjalistyczno-Ludową, Polskim Stronnictwem Liberalnym albo Porozumieniem Sprawiedliwości Ludowej. Choć już z Palikotowym Stronnictwem Legalizacji byłoby trochę trudniej. :D

 • Gość: [KRZYSIEK] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Zgadzam się PSL zachowuje się tak jak motylek który sobie fruwa i siada z kwiatka na kwiatek w zależności kto wygra wybory czy prawica czy lewica ze wszystkimi im po drodze aby utrzymać się u władzy.

  Pawelooss PSL dla władzy może zrobić wszystko więc wcale bym się nie zdziwił gdyby nawet poszli z Palikotem.

 • pawmak

  Akurat z Palikotem PSL na pewno by nie poszło. PSL to jest partia katolicka, a gospodarczo taka centrowa - ani zbyt socjalna, ani zbyt liberalna. Korzenie ma bliskie SLD, a światopogląd prawicowy, stąd zdolność koalicyjna. Poza tym to spokojna partia szukająca porozumienia, a nie jakaś sprzedajna już nie powiem co, jak niektórzy wulgarnie ze złej woli to określają. Oprócz tego to partia z jednej strony chłopsko-rolnicza, a z drugiej strony stawiająca na technologię i nowoczesność. Taka dobra synteza. Ale ludziom się to nie podoba, bo jest nudne, "bezpłciowe" i się nie wali się po łbie z innymi. Pewnie wielu działaczy na dołach jest przyspawanych do stołków i to również w negatywny sposób, ale to największa i bardzo zakorzeniona partia w Polsce, więc nie ma w tym nic dziwnego, w każdej partii są nieciekawi ludzie.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci