Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

W oku lewicowego cyklonu

planktonpolityczny

BurzaNa prawicy, jak wiemy, trwają ruchy zjednoczeniowe. Solidarna Polska dogaduje się z Prawicą Rzeczpospolitej, a jak piszecie, grupy wolnościowe i narodowe jednoczą się wokół sprzeciwu wobec przyjęcia przez Polskę euro.

Tymczasem na lewicy trwa walka o hegemonię. Z jednej strony mamy "stary" SLD, a z drugiej "nowy" Ruch Palikota. SLD jest na razie w defensywie, zbiera się po wyborczej porażce. W oczy zagląda mu widmo utraty członków, zwolenników, znaczenia. Ma jednak doświadczonych działaczy, a jeden z nich został właśnie tymczasowym szefem SLD.

Image: Christian Meyn / FreeDigitalPhotos.net

Leszek Miller, który w chamski sposób opuścił Polską Lewicę, ma za zadanie odbudować Sojusz. Czy mu się uda? Wątpię, na razie, wlał optymizm w serce kadr i wypowiedział zimną wojnę partii Janusza Palikota.

Ten z kolei próbuje przejąć rząd dusz na lewicy i ciśnie SLD ze wszystkich stron. Ma przewagę świeżości, nowości i dynamiczności. Jednak ostatnie wyskoki z legalizacją narkotyków, czy "szpiegami" z PiS go ośmieszają.

Małe i duże zjednoczenie

W oku lewicowego cyklonu znajduje się lewicowy plankton. Ostatnio Leszek Miller spotkał się z kilkoma partia, związkami i organizacjami. Byli stali bywalcy: Unia Pracy, Zieloni 2004, Partia Kobiet, OPZZ, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Partia Regionów... Do wyboru, do koloru. Nic ze spotkania nie wyszło konkretnego i miało wymiar tylko PR-owy. Niestety Leszek Miller jest zwolennikiem małego zjednoczenia SLD + Inni. Szczerze mówiąc, marnie to widzę.

Zupełnie inny pomysł miał Aleksander Kwaśniewski, który liczył na zjednoczenie całej lewicy. Podobną inicjatywę popiera Unia Pracy. Palikot wydaje się być zwolennikiem takiego pomysłu. Chce organizować kongres lewicy w przyszłym roku i skupić wokół siebie najważniejsze jej siły. Na razie wszystko wskazuje, że mu to wyjdzie.

Warto jednak przypomnieć: "You can plan a pretty picnic / but you can't predict the weather".

Najmniejsze zjednoczenie

Na koniec wzmianka o bardzo małej lewicowej inicjatywie. Wspomniana Polska Lewica łączy siły z włocławskimi małymi organizacjami. Na razie tę partię omijają zabiegi, i Palikota, i Millera.

 

* * *

SPIS PARTII

Zostań FANEM NA FACEBOOKU

Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Share

Komentarze (32)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Hipokrytes] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No właśnie. Już wydawało mi się, że SLD nie ma nic do zrobienia poza wyprowadzeniem sztandaru, a tu może się okazać, że zejście tej formacji odtrąbiłem za wcześnie. SLD mogą uratować idiotyzmy Palikociarzy. Czym różni się wniosek o zbadanie czy działania PiS nie są inspirowane przez ruskie służby specjalne z żądaniami Trybunału Stanu dla Sikorskiego? Klasyczne pisowanie spychające Ruch Palikota w kierunku lewej ściany.

  O zjednoczeniu lewicy wg Kwaśniewskiego pisałem u siebie kilka dni temu w notce "ZLew".

 • januszomy

  Coś ostatnio przy rocznicy, mówiono o współpracy związku Solidarność 80 z Ruchem Palikota. Czy znaczyłoby to przyciągnięcie PPP?

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dorn w Solidarnej:

  fakty.interia.pl/polska/news/dorn-odchodzi-od-kaczynskiego,1734950

 • awdar

  "Według źródeł PAP, Dorn jest przymierzany do objęcia funkcji szefa klubu SP oraz wicemarszałka Sejmu."

  LoL. Nawet nie wiem, czy ta stanowiska mogą być łączone (i nie chce mi się przeglądać Regulaminu Sejmu ;]). A nawet jeśli mogą, to:
  - Wicemarszałkiem Dorn nie będzie chciał być. No, jak? Męczył się już jako Marszałek, nie było tylko kwestią polityki, że mówił o sobie jako o likwidatorze Sejmu. Jego żywiołem są komisje sejmowe. Tyle.
  - Szef KP już jest i się na Dorna nie zmieni. To funkcja polityczna jak mało która. To musi być ktoś super-zaufany dla szefa partii. Więc... No właśnie.

  Jakby to ode mnie zaufało, to przetranfserowałbym LD do komisji spraw zagranicznych i reklamowałbym go jak szefa MSZ w gabinecie cieni SP.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  januszomy: Nie żadnej "Solidarności 80" tylko "Sierpnia 80". To po pierwsze.

  I owszem Palikot poprosił nas o wspólne uczestniczenie z nim i jego posłami w uroczystości złożenia kwiatów pod kopalnią "Wujek" (my takie uroczystości organizujemy corocznie). Z tego co wiem rozmawiano na temat konkretnych projektów ważnych dla branży górniczej, które RP mogłoby złożyć i/lub poprzeć w Sejmie. Jeśli będą jakieś "okrągłe stoły" i tym podobne wydarzenia to pewnie nasi przedstawiciele wezmą w nich udział, porozmawiać zawsze można, ale nie wierzę w jakość ścisłą współpracę, my dalej robimy swoje.

  Sporo o nowościach dotyczących PPP w styczniu, ale teraz jeszcze za wcześnie żeby o tym mówić. Natomiast dzisiaj przechadzając się po Lublinie spotkałem jednego z działaczy Samoobrony i chyba wiem dlaczego przełożono wybory władz. Ponoć jest tam jakiś konflikt między dwoma zarządami, rozmawiałem tylko chwilę bo się spieszyłem, ale była mowa o sądzie i takie tam ;-)

 • januszomy

  @ścibor Oczywiście Sierpień 80, o dwóch rzeczach na raz myślałem :)

  "Nie wierzę w jakość ścisłą współpracę, my dalej robimy swoje" - łatwiej by było "robić swoje" we współpracy z partią, która ma ludzi w Sejmie. I chyba chcielibyście, żeby wasze postulaty weszły do mainstreamu (słynne "umowy śmieciowe" już podłapali). Jak z Ikonowiczem - RP wykorzystuje jego, żeby się lewicowo uwiarygodnić, ale i on wykorzystuje RP, żeby swoje pomysły podbić.

  Marszałkini Nowicka startowała chyba z PPP kiedyś na prezydentkę Warszawy, nie?

 • awdar

  ...a później twierdziła, że te 1200 głosów to tylko dlatego, że startowała z nie tej partii, co trzeba.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  wzz.org.pl/posty/kwk-wujek tu jest materiał z tej uroczystości, było też spotkanie Palikota z Ziętkiem

  Na spotkaniu powyborczym władz PPP sporo, siłą rzeczy, o Palikocie i jego sukcesie rozmawialiśmy. Ja nie wierzę w budowanie niczego na skróty, ewentualne szersze zaistnienie PPP jest możliwe w pewnych specyficznych warunkach, masowej mobilizacji społecznej przeciwko neoliberalnej polityce władz. Na razie w Polsce się na to nie zanosi (od siebie dodam, że niestety), bo my wciąż w ilości walk społecznych jesteśmy na szarym końcu Europy. Wystarczy wspomnieć, że to był wręcz przełomowy rok dla lewicy na świecie (od Arabskiej Wiosny - nie stricte lewicowej, ale z mocnymi lewicowymi akcentami, poprzez protesty antykryzysowe w Grecji, Włoszech czy Portugalii, studenckie demonstracje w Chile, ruch młodych na rzecz mieszkań w Izraelu, ruch indignados w Hiszpanii, po amerykański ruch Occupy Wall Street). Do tego dodajmy całe mnóstwo strajków generalnych w 2011 m.in. w Grecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoszech, Czechach czy Bułgarii. A w Polsce marazm. Jesteśmy partią protestu i to będzie napędzać nasze działania (w jakimś stopniu sukcesem ruchu protestu było wejście do Sejmu Samoobrony - niestety, mimo sensownej prospołecznej intuicji części działaczy partia ta była jednak programowo rozmyta).

  Nic więc nie zmieni to czy moglibyśmy wzorem RACJI wprowadzić do Sejmu jednego czy dwóch posłów np. z listy RP. Już nie mówiąc o tym, że samo RP nie bardzo wie czym chce być, w sferze gospodarczej wciąż słychać echa liberalnych pomysłów, a nawet w sferze podjęcia współpracy międzynarodowej Palikot się waha (między liberałami, zielonymi, a socjalistami). Natomiast widzę możliwość współpracy w konkretnych sprawach, choćby tymi dotyczącymi branży górniczej o których rozmawiali Palikot ze Szczepanem Kasińskim z "Sierpnia 80" w KHW, a także np. startu działaczy na "Sierpnia 80" i PPP na niższych szczeblach (powiaty, miasta, gminy) np. z list RP (wielokrotnie już na takim poziomie współpracowaliśmy z bardzo różnymi środowiskami).

  Owszem Wanda Nowicka startowała na prezydentkę Warszawy z naszych list (jest też matką jednego z naszych działaczy). Poza tym są w RP i inni ludzie, którzy mieli styczność z PPP i "Sierpniem 80" np. Andrzej Rozenek, który jako dziennikarz "NIE" dość często pisał o naszych działaniach i korzystał z naszym materiałów. I to oczywiście cieszy. Ale póki co RP to wciąż głównie skupisko biznesmenów o nieznanych poglądach. Tak to widzę.

 • Gość: [: ] *.tktelekom.pl

  SDPL, PD, SD jeszcze istnieją?

 • pawmak

  A czemu mają nie istnieć? PD i SD nie są lewicowe, a co z SDPL, to ciekawe. Partia chyba jest podzielona, więc trudno wypracować wspólną linię. Ale są w jakimś sojuszu chyba jeszcze z Polską Lewicą i Unią Lewicy. Właśnie Unia Lewicy też wg GW była u Millera, więc to akurat nowość, bo nie współpracowała z SLD od 6 lat. A jak Miller miał nie po chamsku opuścić Polską Lewicę? Przecież zaapelował do jej działaczy o wstępowanie do SLD, a sam po dyktatorsku nie mógł partii rozwiązać. A że wiedział co robi odchodząc do SLD, czas pokazał...

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Odbyła się debata w siedzibie SD, jednym z gości był prezes UPR:

  www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=66&aid=9634

 • pawmak

  A tam prezes UPR, widzę po zdjęciach, że był Korwin, Jakubiak, Kalita, Szczerba...

  Dzisiaj Włosowicz może przejść do Solidarnej Polski, tylko Kempę miał przeprosić. I tak jest poza delegacją PiS, która jest po wyrzuceniu ziobrystów równa liczebnie delegacji SLD-UP, której szefem właśnie został Olejniczak, zastępując Liberadzkiego. A propos, to Gowin twierdzi, że gdyby miał do wyboru, to wolałby zagłosować na Olejniczaka niż na konserwatywnego liberała np. z Francji (a propos federalizacji i wypowiedzi Palikota o ziomkach).

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  www.dziennikzachodni.pl/artykul/483299,czy-czeka-nas-arcyciekawy-sojusz-ruchu-palikota-z-sierpniem,id,t.html - tu jeszcze apropo rozmowy Palikota z Ziętkiem, warto zwrócić uwagę na dość stonowany głos szefa PPP

 • januszomy

  @ścibor Dzięki za rzeczową wypowiedź!

  Przy bliższej współpracy moglibyście narzucić w RP lewicowy tok myślenia. Nie chodzi nawet o wprowadzenie posłów - Wolne Konopie (chyba tylko jednego posła mają) bardzo pomogły RP i teraz oni muszą walczyć o ich postulaty. Oczywiście też rozumiem, że wolicie na razie z dystansu się przyglądać rozwojowi wypadków. Za jakiś czas jednak przyjdzie moment na decyzję. Ale z tego co piszesz to Ci się marzy raczej rewolucja, a nie politykowanie ;)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @januszomy: Jestem marksistą i zawsze myślę tylko i wyłącznie o rewolucji ;-) choć oczywiście trzeba stawiać też postulaty o charakterze przejściowym i trzeba korzystać ze wszelkich form promocji jakie daje np. parlament czy samorządy.

  Natomiast PPP jako całość jest strukturą dość złożoną, na lewo od współczesnej socjaldemokracji i antykapitalistyczną, ale wywodzimy się z przeróżnych tradycji lewicy.

  Pozdrawiam

 • awdar

  Według Marksa rewolucji nie trzeba wzniecać, sama przyjdzie jak immanentne sprzeczności kapitalizmu dojdą do ściany ;p

 • Gość: [krzysiek44] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Według mnie i myślę że nie tylko jedyną partią która może zmienić Polskę na lepsze jest Samoobrona. Nie jestem marzycielem ale trzeźwo myślącym obywatelem Polski nie wiem czy to zrobi sama czy jeszcze z kimś ale wierze że tak będzie.

 • notozobaczymy

  Szybko lawiruje Palikot. 2005 katolicki konserwatywny wydawca, 2007 liberalny poseł od deregulacji, 2009 błazen antypisowski, 2011 skrajny liberał lewicujący, 2012 komunista? :D

 • pawmak

  No i Włosowicz przeszedł. Solidarna Polska w tej chwili remisuje z PSL-em i w Senacie i w PE, tylko w Sejmie ma o 8 posłów mniej. A od SLD już tylko o 6. A Jagiełło mówił, że chyba na najbliższym posiedzeniu wstąpi i guzik, za to Dorn wstąpił, choć się odżegnywał od tego :D

  Janas stwierdził wczoraj, że nie jest członkiem partii politycznej, czyli musiał jednak wystąpić z PD. Chyba, że po prostu przestał działać i traktuje się jak bezpartyjnego. Lityński zdaje się też coś w tym stylu powiedział w marcu 2010, a cały czas jest w radzie krajowej PD, bo jakby nie był, to by go wywalili ze strony.

  Ścibor mógłby się odnieść do oświadczenia trockistów. I czy ktoś PPP w Młodzież kontra reprezentuje, jak Pluta odszedł, bo nie zwróciłem uwagi.

 • Gość: [krzysiek44] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Nie wiem nad czym się tu ekscytować. Nie widzę różnicy między Solidarną Polską, Prawicą Jurka , PJN i PiS. No może trochę PJN odróżnia się od tych partii , ale jak patrzę i słucham Elżbiety Jakubiak to jest tak przesiąknięta PiS ,że mam wątpliwości. Moim zdaniem wszystkie te partie , jeśli się nie zjednoczą, to będą walczyć między sobą o ten sam elektorat PiS-owski. Na nic więcej nie mają co liczyć . Inne partie mogą spać spokojnie .Nadal uważam ,ze tylko Samoobrona może zmienić Polskę . Jestem przekonany ,ze nie spocznie aż dojdzie do celu , który został rozpoczęty przez św.p. Andrzeja Leppera , ale nie został dokończony .

 • notozobaczymy

  Zbigniew Janas w sumie chyba publicznie poparł PO w jakimś programie. Ale to z działaczami PD klasyk. Barbara Imiołczyk też nie wiedziała kiedyś, czy jeszcze w PD jest ;)

 • pawmak

  Właśnie z Demokratami jest problem, bo w 2005 znalazło się w tej partii wiele znanych osób i o jednych wiadomo że wystąpiły, a o innych nie wiadomo czy są członkami, jedynie tyle że przestały aktywnie działać. Nawet jak ktoś nie płaci składek i wycofał się z działalności, to nie znaczy że został skreślony z listy członków. M.in. z Mazowieckim jest ten problem, że nie wiadomo. A że popierają PO, to po prostu taki mają wybór wśród tych aktywniejszych partii. Trudno się takim niedziałającym legendom wypowiadać w imieniu Partii Demokratycznej, nawet jeżeli formalnie do niej należą, choćby ze względu na jej marginalność.

  @ Krzysiek44
  Tu chodzi o to, żeby śledzić szanse nowych ugrupowań, niezależnie od ich programu. Partia Jurka różni się pewną twardością poglądów i rozłożeniem akcentów. Jest radykalniejsza w poglądach, ale za to bardziej umiarkowana retorycznie. PJN walczy o konserwatywny elektorat (mniej lub bardziej), ale wolnorynkowy, raczej Platformie chce go odebrać. A przesiąknięcie Jakubiak PiS w tym momencie to jakaś bujda. A Poncyljusz to mam wrażenie, że od paru tygodni zaczyna bardzo powoli dryfować ku Platformie, żeby do PE albo do Sejmu z jej listy wystartować, ale czas pokaże.

 • Gość: [krzysiek44] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Ja tam nie widzę żadnej różnicy między rozłamowcami wywodzącymi się z PiS , a samym PiS-em. Zresztą tak samo myśli większość społeczeństwa . Gdyby było inaczej to sondaże byłyby łaskawsze dla tych partyjek wywodzących się z PiS-u . A jeśli chodzi o Palikota to myślę ,że jedynym postulatem przez całą 4-letnia kadencję będzie walka z tym Krzyżem , który wisi w Sejmie no i może legalizacja narkotyków. Sam myślałem ,że jak Palikot i Jego Ruch wejdą do Sejmu to wniosą trochę pozytywnej energii, ale niestety się pomyliłem. Myślę ,że w Polsce są ważniejsze sprawy : walka z kryzysem , rosnące bezrobocie . Trzeba odbudować zrujnowane polskie rolnictwo , emeryci i renciści żyją na skraju ubóstwa . Myślę ,że Palikot nie zostanie Trybunem Ludu . Trybun Ludu był tylko jeden - św.p. Andrzej Lepper .

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  @pawmak: Chciałem ci wysłać obszerniejszą odpowiedź, ale Blox jej nie przepuszcza twierdząc że jestem spamującym botem ;-)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  No i filtr antyspamowy dalej mnie nie chce.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Może teraz (mocno skracam to co chciałem wcześniej napisać).

  1. W MK w większości uczestniczyli członkowie Alternatywy Socjalistycznej, bo większość krakowskich działaczy była z tą grupą związana, obecnie nie ma nikogo w MK, ale po nowym roku się to zmieni.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  2. AS (dawniej Grupa na rzecz Partii Robotniczej) czyli polska sekcja Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej to nie jedyny trockiści w PPP. Do partii należy m.in. Zbigniew Marcin Kowalewski (jedyny w Polsce członek Zjednoczonego Sekretariatu IV Międzynarodówki, FI), inni sympatycy FI czy osoby bliskie trockizmowi, ale nie związane z żadną międzynarodówką.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  3. Do zarzutów AS nie chcę się jakoś szczegółowo odnosić bo to wewnątrzpartyjna sprawa, ale zgłaszane tam zarzuty nie mają wiele wspólnego z prawdą. Po pierwsze "sprawa warszawska" (przykra, ale załatwiona przez władze partii) oraz fakt startu z naszych list działaczy SO i bliskich jej środowisk (to z jej rekomendacji był m.in. wspomniany w liście T. Bartold) była już im znana (zresztą argument ten był używany także przez inną grupę trockistowską - Pracowniczą Demokrację, która z reguły popierała PPP).

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  4. Argument o niedemokratycznym charakterze decyzji podejmowanych wewnątrz PPP też się nie broni. AS miała swojego działacza (Kacper Pluta) we władzach PPP (zresztą warto wspomnieć, że wszyscy działacze ówczesnego GPR-u którzy startowali do Krajowej Komisji Koordynacyjnej podczas kongresu partii przegrali, a Kacper znalazł się w nich na zasadach kooptacji, ponieważ według statutu KKK ma prawo wybierać kolejnych członków jeśli uzna to za niezbędne) i jakoś nigdy nie zgłaszali krytycznych wniosków (pamiętam tylko taką sytuację raz po wyborach samorządowych). Dla mnie sprawa jest zamknięta, jeśli ktoś woli działać w kilkuosobowej grupie gdzie wszyscy się ze wszystkimi zgadzają nie ma problemu.

 • notozobaczymy

  @Pawmak
  PD jest kontynuatorką prawną UW, więc członkostwo uzyskali pewnie automatycznie. Chyba że sami wystąpili w okresie przemian (Jerzy Zając, Borusewicz). Część nawet sygnowała swoimi nazwiskami pierwsze władze. W rzeczywistości po katastrofie wyborczej 2005 co bardziej znani po prostu się wycofali z jakiejkolwiek aktywności, a po LiDzie w 2006 sporo z członkostwa (Wujcowie, Marek Zieliński).

 • pawmak

  Nie tyle o PPP mi, co ogólnie warto przedstawić taki punkt widzenia i informacje na blogu. Ktoś w MK by się przydał, bo to ogólnopolski program, w którym co tydzień jest szansa dla partii się pokazać. I by się przydał skład władz na stronie, bo ciągle jest w przygotowaniu...

  Ciekawe, czy po zjednoczeniu PD z Ruchem Palikota dalej będą działać partyjnie Onyszkiewicz czy Wielowieyski...

 • bkolmasiak

  Zapraszam do lektury mojej nowej notki nt. europejskich aspiracji ex-planktonu - Ruchu Palkota. blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/600957,europejskie-dylematy-janusza-p.html
  Na stronie Zielonych zawisł banerek z nowymi przewodniczącymi :)

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci