Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Pospolite ruszenie Janusza Palikota

planktonpolityczny

Tym, którzy przewidywali, że Janusz Palikot nie wystartuje w wyborach dzisiaj zrzedły miny. Jak obiecał, tak zrobił. Ruch Poparcia ma 920 kandydatów we wszystkich okręgach i startuje w wyborach. Praktycznie każda partia może się teraz czuć zagrożona.

PO i SLD może odebrać głosy, dla PSL to możliwy konkurent do koalicji, dla PiS, Polskiej Partii Pracy i prawicowego planktonu to ideologiczny wróg. Palikot poszedł po bandzie i wystawił chyba najbardziej ”nowo lewicową” listę w historii. Są tam antyklerykałowie, działacze środowisk gejów i lesbijek, zwolennicy legalizacji marihuany i... zwykli ludzie.

Z tego powodu nie da się, według mnie, przewidzieć wyniku Ruchu Palikota. Z jednej strony reprezentują oni pewne skrajności. Z drugiej strony nie wiemy, czy te skrajności to nie spora część społeczeństwa. Wyborcy kierują się wyrazistością i prawdopodobieństwem wejścia do Sejmu. To pierwsze Palikota ma, z drugim może być gorzej, chociaż...

Sondaże uliczne

... najnowsze wyniki ”Sondażów ulicznych” dają Ruchowi Palikota prawie 9 proc.  

Niespodzianki

 

Po pierwsze wielkie zapowiedzi, nowy program wyborczy LPR okazały się nic niewarte. LPR wystawi tylko kandydatów do Senatu (zapewne z marnym skutkiem) oraz w wyborach do Sejmu poprze PSL. Dla mnie raczej bezsens i początek ostatecznego końca partii. Co mogli zrobić innego? Wejść chociaż z kimś w koalicję.

Na razie nie ma wszystkich kandydatów PiS do Senatu, ale znaleźliśmy wspólnie trzy ciekawe rzeczy: Marek Zagórski - lider SK-L - startuje na Podlasiu, Stanisław Gogacz - lider ROP - na Lubelszczyźnie, a w Kielcach Mieczysław Gil - lider Stowarzyszeniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Może z Wrocławia znów swoich sił spróbuje Kornel Morawiecki...

Po trzecie - być może podczas mojej nieobecności będzie osoba, która wrzuci parę planktonowych newsów. To dziennikarz z jednej z ogólnopolskich gazet. Jest bardziej na prawo niż ja i już miał tutaj jeden wpis.

KANDYDACI DO SEJMU

SPIS PARTII

Zostań FANEM NA FACEBOOKU Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.

Share

Komentarze (17)

Dodaj komentarz
 • notozobaczymy

  Gil to miał z PSL startować w rodzinnym przecież Krakowie. Chyba że go wystawią i wystawią, jak się Gosiewska zdecyduje ;)

  Z dawnych SdPl-owców na liście PO chyba pominięto Marię Potępę (mogę się mylić), posłankę IV kadencji z SLD, ale tu sytuacja jak z Michałem Kaczmarkiem - w kadencji samorządu 2006-2010 przeszła w radzie powiatu do klubu radnych PO i wybrana w 2010 do sejmiku, teraz kandydatka w Sosnowcu.

  Nr 5 SLD w Krakowie to ponoć profesor Hartman (niemiłe zaskoczenie, że z takim towarzystwem) - który był bodajże przew. rady programowej Forum Liberalnego. Drugie niemiłe zaskoczenie to Janusz Kijowski nr 2 w SLD Olsztyn, który w 2005 otwierał listę PD.

  Zagórski podcina skrzydła PJN, a pewnie mógł mieć 1. w Białymstoku.

 • pawmak

  Żeby nie uciekł z kodami ;)) Dżołk. Dla Ruchu PL PPP nie jest takim przeciwnikiem ideologicznym. Zwłaszcza jeśli matka działacza PPP wystartuje z jego listy... Pod względem obyczajowym te partie są identyczne.

  A LPR z kim miał wejść w koalicję? Przecież napisali, że by to nic nie dało, a tylko musieliby iść na kompromis programowy. A KKW PSL-LPR? Już widzę, jak PSL się zgadza... Zachowali się wyjątkowo pragmatycznie i rozsądnie pod względem swoich poglądów, chcąc wzmocnić jedyną partię, która może uniemożliwić udział SLD lub jeszcze gorszego Ruchu Palikota w rządzie. A do Senatu startują, więc się tak nie poddają. Postulaty programowe mogą zachować na Senat.

  Morawiecki z PiS na pewno nie - za bardzo pokazywał do nich niechęć w kampanii. Słomka na pewno jak zwykle stworzy jakiś komitet, to może z niego KM wystartuje, bo ostatnio nieźle współpracują.

 • awdar

  Najważniejszy temat w dzisiejszym Tak Jest na TVN24 to listy Palikota, ale panowie dają zerowe szanse naszemu kandydatowi na Pierwszego, Który Wyłamie się z Planktonowości.

  Byłoby śmiesznie, gdyby RP (sorry Pawmak, ale stosują najprostrzy skrót, a nie statutowy) dostał się do Sejmu, a... Palikot nie. A to przecież niewykluczone, zważywszy konkurencję w Wawce ;]

 • pavl6

  Z kim LPR miał wejść w koalicję? No jak to z kim? Z Prawicą Rzeczypospolitej.

 • notozobaczymy

  @awdar
  Wawa to 20 mandatów z dość liberalnym elektoratem, z 4,8% w tym okręgu da pewnym mandat. Natomiast sposób kształtowania listy Palikota jest dobry... ale dla jakichś populistów z prawicy czy lewicy - kilka gwiazdeczek i charyzmatyczny lider (chociażby PS Soiniego w Finlandii).

  @Pavl
  Lista Jurka-Korwina-PJN i reszty (SKL, LPR) mogłaby wziąć z 3-4%, przy wsparciu jakichś biskupów może otrzeć się o 5%. Czemu nie idą razem? Z uwagi na szyld. Na 8% szans nie mają, a start z ramienia jednej z partii dawałby tej partii przewagę.

  Pamiętacie przykład z historii? 2001. Liga Polskich Rodzin - reaktywowane (z kruczkami prawnymi i być może nielegalnie) SND i przemianowane na partię. Z tej listy startowali przedstawiciele SN, ROP, PdP, PP, RKN, PLN i co tam jeszcze było, ale... cała kasa poszła do LPR. I o reszcie słuch (poza blogiem) zaginął...

 • Gość: [januszo] *.warszawa.vectranet.pl

  Super ciekawy ten wpis o mniejszościach planktonpolityczny.blox.pl/2010/01/Mniejszosci-Narodowe-jako-plankton-polityczny.html. Może autor zastępca pokusiłby się o takie podsumowanie przed tymi wyborami?

 • pawmak

  A z tym startem Filipka z PiS to pewne? Bo okazuje się, że jego partia ma porozumienie... z PJN. Dębicki kandyduje np. do Senatu w Wielkopolsce, a Gudzowski do Sejmu w lubuskim.

  Ruch PL to też prosty skrót i ciekawy, a RP kojarzy się z Ruchem Patriotycznym. Ruch Palikota ma po wyborach zmienić nazwę - to postawię hipotezę: może połączy się z Racją Polskiej Lewicy i powstanie Ruch Polskiej Lewicy? Albo bez połączenia - np. Ruch Polski Liberalnej. Wtedy dobry skrót już będzie czekał ;)

  A LPR nawet Prawicy nie wymieniła w potencjalnych koalicjantach - tylko PJN, Samoobronę i KNP. A na Jurku Wierzejski raz suchej nitki nie zostawił.

 • Gość: [ktos] *.matcom.com.pl

  Cóż koniec LPR szkoda tak poddawać się bez walki nie wypada panowie Samoobrona proponowała koalicje lpr odrzuciła i pjn i knp też lpr popiera psl to już kompromitacja na całej linii szkoda mi lpr cóż takie życie

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czyli RL-N jest kolejną partią, gdzie lider sobie, doły sobie. Ciekawa tendencja (moda) w naszym planktonie...

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Magdalena Kocik nie żyje ... [*]

  www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=16&aid=9408

 • pawelooss

  Wg innego źródła "odeszła po długiej i ciężkiej chorobie".

  A tymczasem klub parlamentarny PJN właśnie się rozpadł.

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zdążyła jednak pozbawić złudzeń p. Żółtka...[*]
  ---

  Patrząc na spis komitetów wydaje się że prawdopodobnie są już wszystkie, które zechcą wystartować do Sejmu.

  Na pewno listy zarejestrują:

  PO, PiS, SLD, PSL

  Raczej:

  PPP, Ruch Palikota, KW Prawica, KNP - JKM

  Może:

  PJN, NDP-SAL

  ??:

  Polska Patriotyczna, LOS, Związek Słowiański, Polska Obywatelska

  Jest także, a jakże:

  Komitet Wyborczy Wyborców Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

  ich jednak 5% nie obowiązuje.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  PPP się akurat zarejestruje na pewno, a nie raczej ;-)

 • Gość: [ktos] *.internetdsl.tpnet.pl

  Nasz Dom Polska Samoobrona Leppera na 99,9 będzie miała listę krajową

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co do PPP faktycznie - pomyłka - myślami jestem już na rowerowej pielgrzymce do Wilna (wyruszyamy jutro). Kiedy wrócimy, zakończy się czas przyjmowania zawiadomień o utworzeniu komietu.

  Co do NDP - SAL - oby;)

 • pawmak

  A Ruch Palikota nie? A Palikot to nieprawdę chyba podał, że jego Ruch jako pierwszy itd., no bo chyba PPP 4 lata temu też? A jutro konferencja Palikota z Biedroniem, który wg strony Ruchu PL go gdzieś dzisiaj wychwalał. Czyli Biedroń startuje od nich, ciekawe czy Nowicka. Kuźwa, nie myślałem początkowo, że to co ten Palikot stworzy, to będzie gorsze od SLD...

 • Gość: [januszo] *.warszawa.vectranet.pl

  PiS pochwali się swoim zagarniętym planktonem: www.rp.pl/artykul/182403,703166-PiS-chce-stworzyc-prawicowy-blok.html

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci