Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

SLD ssie najmocniej

planktonpolityczny

Aż poleje się krewGrzegorz Napieralski i jego partia wyssali już prawie wszystkie żywotne soki z polskiej lewicy. To Napieralski mógłby powiedzieć: "I drink your milkshake". Doprowadzili w ostatnich dniach do ostatecznego rozkładu SdPl. Oficjalnie z nimi jest już Zdzisława Janowska. Grażyna Ciemniak z szelmowskim uśmiechem mówiła w TVP, że z SLD już się dogaduje. Z nią jest o tyle łatwiejsza sytuacja, że nie było jej w SdPl.

Po świętach nie będzie już zapewne koła borowików w Sejmie, a w maju mieli omawiać przygotowania do wyborów. Nie będzie jednak nad czym dyskutować. SLD w ogóle nie myśli o jakiejkolwiek koalicji, a borowiki same nie są w stanie nic zdziałać. Co prawda, Polska Lewica na swoich stronach sugeruje, że będzie się z SdPl-em dogadywać w tej sprawie, ale razem nie zdziałają dużo więcej niż osobno.

Wydawać się może, ze plan Wojciecha Filemonowicza nt. aliansu z PO jest teraz jedynym wyjściem. Z tym, że oni raczej poprą pojedyncze osoby. Właściwie na pomoc może liczyć tylko Marek Borowski, jako kandydat na senatora. PO ma w Warszawie 3, z czego jeden nie będzie startował.

W temacie SdPl SLD ma już posprzątane. Niezłym prezentem dla tej partii jest również propozycja Unii Pracy nt. zjednoczenia. Wyśmiali unitów ws. zmiany nazwy na Sojusz Ludzi Pracy, ale chętnie wezmą te kilkaset działaczy. Nie będzie również kombinowania z nazwą komitetu wyborczego, a zjazd zjednoczeniowy na jesieni to dobry chwyt marketingowy.

Tak więc napieralczycy na lewo mają tylko Polska Partię Pracy. Liderzy PPP objeżdżają już Polskę, lustrują struktury i zdobywają wyborców. Ze względu, że z roku na rok mają coraz lepsze wyniki, to w tym roku może nas czekać niespodzianka.

Pod wpływem "Aż poleje się krew", który ostatnio oglądałem, pozwolę sobie dodać komentarz muzyczny.

Zostań FANEM NA FACEBOOKU Wróć na STRONĘ GŁÓWNĄ bloga

Można komentować bez logowania. Plankton nie zna ograniczeń.


Share

Komentarze (22)

Dodaj komentarz
 • merka1986

  I tak zagłosuję na lewicę :D

 • akwilon_stg

  Już nie ma koło SdPl. Media wczoraj podały, że zostało już im tylko dwóch posłów, czyli za mało na klub poselski.
  Przyznam jednak, że nie jest mi szkoda partii Borowskiego. Od dawna ten polityk kojarzy mi się z uciekaniem i udawaniem pracy.

 • pawmak

  Media podały, że prawdopodobnie po świętach dojdzie właśnie do tego, a nie że już doszło. Ja Borowskiego wolę od SLD, nie wiem na czym "udawanie" ma polegać. Mógł się kisić w SLD, mieć pewny mandat i nie robić sobie wrogów, ale zbudował partię i to nawet poważną. Dokładnie 7 lat temu zarejestrowano SDPL. Ma teraz 2 członków w Sejmie, a gdyby z obecnych posłów w trakcie tej kadencji nikt nie wystąpił, to byłoby (bez Ciemniak) 12... Jeszcze drobna uwaga do notki: borowiki to oficerowie BOR, a SDPL-owcy to borówki :) Tak też ich nazywano przed ujawnieniem nazwy partii.

  Jeśli chodzi o muzykę i lewicę, to ostatnio się nie mogę oderwać od "Bandiera rossa", super melodia :P

 • pawelooss

  "Weekendowe Fakty zawsze trwają 20 minut, a na końcu zawsze jakąś lżejszą wiadomość dają."
  Skoro tak, to OK. Ale zwróciłem uwagę, że było na tyle mało wydarzeń, iż jak widać mieli problem ze znalezieniem czegoś na "zapchanie" programu.

  "Na to, że media nie uwzięły się na JKM-a w weekend świadczy fakt, że w tym czasie odbywało się spotkanie całej lewicy, inauguracja ruchu ODŚ Dutkiewicza i zjazd Prawicy Rzeczypospolitej, a dali tylko o JKM-ie. Poza tym on nie jest wcale taki popularny. W pewnych kręgach na pewno, ale nie ogółowi wyborców"
  Jurka też wlepili do Wiadomości, natomiast ODŚ to wydarzenie lokalne.

  A tutaj sam jeden Janowski zorganizował sobie "konferencję" na skwerze przed wejściem do stacji metra i proszę, już materiał (choć znów wypaczony, jak to TVN):
  www.tvn24.pl/28377,1700291,0,1,cukier-krzepi,fakty_wiadomosc.html

  Tak samo kilka osób poprotestuje sobie przed białoruską ambasadą albo kilkanaście gejów zrobi pikietę i też jest wzmianka. Ale 2600 jednak pozostaje niewidoczne. Proporcje, panowie, proporcje...

 • pawelooss

  No i stało się, jakiś desperat dodzwonił się do Szkiełka. ;]

  www.youtube.com/watch?v=ttuCatslacs

  Czyli teraz bilans jest taki:
  TVP1 - 10 sekund,
  TVP2 - 10 sekund,
  Polsat - ponoć też jakaś migawka,
  TVN24 - wywalczone 80 sekund. ;D

 • Gość: [fadekr] *.dynamic.chello.pl

  pawelooss, jakoś wszędzie cię pełno: widzę cię tu, widziałem na wybory.xaa.pl, na youtubie i jeszcze w kilku innych miejscach. Nie masz nic lepszego do roboty?;]

 • pawmak

  Jest komunikat PKW o sprawozdaniach partii za 2010 rok. Tylko cholera załączniki się nie wyświetlają :/ 4 partie nie złożyły sprawozdań. PPI - może chcieli przez internet i nie można :PP Ruch Poparcia - Palikot nie dopilnował???!! Nowa Lewica - strona i tak już dawno nie działa, a Ikonowicz publikuje na Samoobronie, może więc koniec partii. SL "Piast" - to już w ogóle niepotrzebny planktonik, Stronnictwo "Piast" się powinno tak nazywać. Obie partie zresztą z siedzibą w Lublinie, więc może to i tak fikcyjna bardziej partia.

  A propos Nowej Lewicy, to są też pomysły odnośnie zmiany nazwy UPR-WiP m.in. na Nowa Prawica. Ikonowicz też był taki charyzmatyczny lider na skrajnej lewicy, wieloletni szef PPS, kandydat na prezydenta i publicysta internetowy... Żeby JKM nie poszedł więc za daleko w analogii ;) A "Bandier rossa" szczególnie rockowe wersje fajne :P

 • pawelooss

  @fadekr, nie rozumiem... Przecież gdybym miał inne rzeczy do roboty, to bym tu nie siedział. Widocznie te uznałem obecnie za ciekawy sposób spędzenia czasu, zwłaszcza że przedtem byłem przeciętnym biernym obserwatorem życia politycznego i w nic takiego się nie angażowałem, jeszcze miesiąc temu. Ale że w ciągu roku zapoznałem się z ideami wolnościowymi, które dodają dużo pozytywnej energii, to się z nimi dzielę - przynajmniej dopóki mi nie przejdzie. ;)

 • Gość: [mi-ka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ale że Polska Plus złożyła sprawozdanie? Nigdy bym się nie spodziewał.

  Liczyłem także na faktyczne zjednoczenie części narodowej prawicy pod szyldem Przymierza Narodu Polskiego.

  Tymczasem nawet Libertas złożył sprawozdanie... nie mówiąc już o 3ech Samoobronach- po co Lepperowi dwie partie, po co Polsce Patriotycznej rzeczona Samoobrona? Zgadnąć nie mogę...

  I tylko chwała politykom SL Piast i Stronnictwa PIAST- tu przynajmniej jest porządek;)

  A- Partia Regionów chyba zmieniła nazwę na "Partia Regionów- Regiony"- tylko co to im da?

  A co do Ruchu Poparcia- wydaje mi się, że Palikot to lekkoduch, który nie przejmuje się zbyt formalnościami. Albo więc raz jeszcze (sic!) spróbuje zarejestrować swój Ruch Poparcia (ale już pod nowym numere- dobrze myślę?), albo- kto wie- może wystartuje pod szyldem innej parti, np Parti demokratycznej- demokraci.pl (tak tylko zgaduję)?

 • pawmak

  Niezłożenie sprawozdania nie jest tożsame z zaprzestaniem działalności partii, tylko nie wiem czy prowadzi tak wprost do wykreślenia. Często ci sami politycy zakładają i składają sprawozdania więcej niż 1 partii, ale po co, to nie zawsze wiadomo... Takim przykładem są też PPPiP i EWO-PP. Przymierze Narodu Polskiego szumnie zaczęło /utworzyłem o nim tydzień temu artykuł na wikipedii, akurat się tak złożyło (później zauważyłem), że w 2. rocznicę rejestracji/, ale wiadomo że LPR wystartuje samo, Przymierze dla Polski też jakby się... przymierza (konferencję zrobiło ową, co w "Faktach" pokazali), a przecież wystartuje też Prawica Rzeczypospolitej, w której też jest nurt narodowy (i w dodatku narodowy koalicjant RPN). Nie mówię o PPN/SN czy NOP, bo to już skrajny margines, ale umiarkowani narodowcy lepiej (dla nich) żeby się nie dzielili za bardzo. Partia Regionów chyba nie zmieniła nazwy - "Regiony" jest po przecinku, zresztą kiedyś też tak podawali w wykazie. Ale teoretycznie mogą pójść śladem PPP i dodać nazwę związku do nazwy. Palikot o formalności akurat dba - jego partię zarejestrowano 3 dni po złożeniu wniosku. Dla porównania - PJN czekało 48 dni, a UPR-WiP... 3 i pół miesiąca. Nie wiem więc co się stało, ale raczej start z PD to nie będzie (choć przed jego odejściem z PO też twierdziłem, że powinien po prostu przejść do PD, ale on zupełnie inaczej wszystko zaplanował). Ogólnie tajemnicza sprawa. A czemu Polska Plus i WiP złożyły sprawozdania? Nie wiem, może w związku z procesami likwidacyjnymi, ale przecież jakby olali wszystkie obowiązki, to i tak je wykreślą... Chyba że to o jakieś finansowe kwestie bardziej skomplikowane chodzi (co z majątkiem partii np.).

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Nowy adres Nowej Lewicy to: www.nowalewica.vel.pl/

  Ale to od dawna martwy twór. Tak naprawdę nawet pochód 1-majowy Ikonowicz organizuje pod szyldem Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

  A apropo zbliżającego się 1 Maja. Najwięcej lewicowego planktonu (partyjnego i niepartyjnego) będzie zapewne w Warszawie na pochodzie organizowanym przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej (poza ludźmi z NL, także KPP, Pracownicza Demokracja, itp.), choć również na wiecu OPZZ ich nie zabraknie - na wiecu bo w tym roku OPZZ i SLD nie organizują tradycyjnego pochodu - (pewnie RACJA PL czy PPS). Młodzi Socjaliści, wspólnie z Zielonymi 2004", pismem "Nowy Obywatel" i miejscowym Klubem Krytyki Politycznej robią pochód w Łodzi, a Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza w Nowej Soli (woj. lubuskie).

  My jako PPP - "Sierpień 80" i WZZ "Sierpień 80" nie mamy jakichś centralnych planów. Będą uroczystości w kopalni "Wujek" w Katowicach (krótki pochód, złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienia), ale wielu działaczy weźmie udział także w innych obchodach, w miejscach gdzie mają najbliżej (wiem, że niektórzy wezmą np. udział w pochodzie Ikonowicza w Warszawie czy OZZIP w Nowej Soli). Ja sam zostałem zaproszony przez miejscowe SLD w Lublinie na spotkanie poświęcone obchodom 1 Maja w tym mieście.

  Poza tym lewicowy plankton w mniejszym lub większym stopniu będzie widoczny na pochodach i innych uroczystościach organizowanych w całym kraju, głównie przez miejscowe struktury SLD czy OPZZ. No i nie mówiąc, że ten dzień pewnie będzie też pokazem planktonu prawicowego, który zorganizuje kontrmanifestacje - ale to już nie to co kiedyś ;-)

 • planktonpolityczny

  mi-ka - Polska Plus - może sa w trakcie likwidacji i musza się rozliczyć, żeby doszedł do końca. 2 partie, to zawsze 2 szyldy, można wybrać. A możliwość wyboru to zawsze wartość dodatnia.
  PAwmak - z tymi partiami jest dziwnie, bo złozyło sprawozdanie 81, a jest przecież 79...
  ścibor - a PPP planuje jakieś sojusze z tymi organizacjami? A i chciałem napisać, ze organizowaliście spotkanie z niepełnosprawnymi ws. wyborów, notka na ten temat ona chyba znikła ze strony. Czy mi sie zdaje?
  PAwelooss - takie działania UPr-u są słabe

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  partiapracy.pl/index.php/przygotowania-ppp-sierpien-80-do-kampanii-wyborczej/#more - tu masz o spotkaniu z niepełnosprawnymi

  Natomiast co do sojuszy. To startujemy pod własnym szyldem. Jeśli ktoś chce nas poprzeć czy startować z naszych list to chętnie zapraszamy, ale jakoś nie wierzę w typowe koalicje. Być może wystartują z naszych list ludzie z PPS, KPP czy RACJI PL. Zapewne poprze nas Pracownicza Demokracja. Co do MS i NL raczej wątpię, zresztą te środowiska wykazują coraz mniej oznak realnej działalności.

  Generalnie jest dosyć ciekawie. Praktycznie codziennie mamy jakieś spotkania z różnymi środowiskami, które nas zapraszają (m.in. stowarzyszenia lokalne), konferencje prasowe lub akcje (wczoraj przed marketami w Tychach, Bydgoszczy, Lublinie i Olsztynie). Zgłasza się też trochę osób, zarówno wcześniej niezaangażowanych, jak i czasami z jakimś już tam politycznym bagażem (np. dawni członkowie Samoobrony). Nie ma co się nadmiernie puszyć, jak to robią tutaj np. UPRowcy, i liczyć na nie wiadomo jakie sukcesy od razu, ale jest faktem, że jesteśmy jedyną siłą na lewo od SLD, która już dziś może z pewnością mówić o wystawieniu list w całej Polsce jedną z niewielu planktonowych partii w ogóle o tak sprawnych strukturach.

 • pawmak

  @ Autor
  Złożyło 77, nie złożyły 4, czyli razem 81. Tak, nawet jest napisane: Ponadto sprawozdanie złożyły partie Polska Partia Ekologiczna (EwP 144)2) i Inicjatywa RP (EwP 197), które zostały wykreślone z ewidencji w 2010 r. Tak się czasami zdarza, tylko nie wiadomo za bardzo po co. Ale fakt, jeszcze przez część 2010 roku istniały, więc może chcieli być porządni :) Pewnie obowiązku nie miały.

  @ Ścibor
  A nie wiesz co to jest Partia Postępu Antyklerykalna Polska? Bo tylko w wykazie jest, a kompletnie nic o tym tworze nie wiadomo. A członkowie Samoobrony jacyś znani, czy tylko doły?
  A od was jeszcze Partia Zielonych zawsze startuje.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  Nie mam pojęcia co to jest. Podejrzewam, że jacyś byli działacze RACJI (a właściwie jej wcześniejszego wcielenia - Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja").

  PZ oczywiście od nas wystartuje, można wręcz powiedzieć, że jest to względem PPP partia satelicka ;-)

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  A co do członków Samoobrony to ludzie z dołów i to w wielu miejscach w Polsce.

 • awdar

  Co do Palikota, to niewykluczone, że chce świadomie udupić partię, by potem ogłosić, że została zdławiona przez siły zła, którym zagrażała.

 • pawmak

  Jeśli chodzi o Ruch Poparcia, to 2 maja we Fromborku są prawybory do parlamentu, a 15 maja na zjeździe mają być podane wszystkie założenia programowe i (uwaga) pełna nazwa partii. Czyli też zmieniają, jak UPR-WiP ;) Pod tą nową nazwą to w sumie mogą się pod nowym numerem zarejestrować, jakby Ruch Poparcia wykreślili. Jak im to 3 dni zajmuje... A szanse by mieli, jakby położyli akcent na gospodarkę i merytoryczną krytykę rządu. Już o Kościele nic nie muszą mówić, bo to wszyscy znają. No i nazwa myślę że będzie normalniejsza... Może "Ruch Poparcia Nowoczesnej Polski", jak Olejnik raz nieopatrznie powiedziała.

 • Gość: [ścibor] *.instalnet.com.pl

  A, jeszcze zapomniałem, że we Wrocławiu swój pochód, alternatywny względem SLD, robi też tamtejszy PPS.

 • Gość: [Vex] *.walbrzych.dialog.net.pl

  Jest jeszcze Racja polskiej lewicy.

 • pawmak

  PPAP powstała w 2002, czyli w tym samym roku co "Racja", ale ciut później. Obecnie przewodniczącym jest Jerzy Michał Wikiel, który jednak wcześniej należał do Unii Lewicy i jako jej członek kandydował o Sejmu w 2005 z listy SLD i w 2007 z listy PPP.

 • pawmak

  Chociaż nie do końca tak. PPAP została chyba w 2003 zarejestrowana, a Wikiel jest jej przewodniczącym od początku. Równocześnie należy do UL i nawet w sprawozdaniu został podany w składzie reprezentującym.

  Jeśli chodzi o podwójne członkostwo, to w imieniu Porozumienia Pokoleń sprawozdanie złożył Tadeusz Staniewski - sekretarz generalny KPEiR. Natomiast Wojciech Papis chyba wrócił do EWO-PP i ponownie jest wiceprzewodniczącym. Jest z kolei jedyną osobą z jej najwyższch kilku osób we władzy, która się nie powtarza z PPPiP.

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci