Menu

PLANKTON POLITYCZNY

Blog polityczny o planktonie politycznym

Krajobraz po katastrofie - Centrum

planktonpolityczny

Wczoraj mogliśmy się już zapoznać, co zostało z prawicy po wyborach prezydenckich. Przesuwając się względem wskazówek zegara dochodzimy dziś do centrum polskiej sceny politycznej.

Tutaj sytuacja podobna, jak na prawicy, gdzie dzieli i rządzi PiS. W tym przypadku jednak elektorat prawie całkowiecie został zagospodarowany przez PO. Nie udało się wydrzeć poparcia przez połączone siły Andrzeja Olechowskiego i Stronnictwa Demokratycznego. Wynik - 1,44 proc. - to poniżej oczekiwań kogokolwiek. Nawet największych wrogów.

VesuvaPlan Pawła Piskorskiego na powrót na scenę polityczną się nie udał. Olechowski nie zapewnił elektoratu, potencjalni sojusznicy uciekli: Partia Demokratyczna do PO, Zieloni 2004 i Partia Kobiet do SLD. W dodatku cały czas w Stronnictwie trwa cicha wojna i nie wiadomo, kto ostatecznie będzie górą. Trzeba od nowa kombinować.

Il. Zoltan Boros & Gabor Szikszai

PO udało się wprowadzić w swoją strefę wpływów Partię Demokratyczną. Zysk to zapewne te 0,5-1 proc. elektoratu i parę nazwisk. Wydaje się, że obie formacje nawiążą dłuższą współpracę, coś na kształ SLD-UP. Zapewne skończy się konsumpcją Demokratów.pl w zamian za parę

miejsc na listach wyborczych. Demokraci zapewne mają nadzieję, że wykroją dla siebie jakieś stronnictwo, wzmocnią lewą nogę PO? To może się jednak okazać niemożliwe, bo zakon KLD boi się konkurencji.

Jak mówimy o centrum warto wspomnieć o Partii Centrum, która przeewoluowała w Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe. Ono robiło zabiegi i w stronę Komorowskiego - poparło go i Kaczyńskiego - związany z partią Balazs występował w sztabie kandydata PiS. SKL jest w rozkroku, a mogłoby stworzyć "wiejską odnogę" PO. W PiS za duża konkurencja - Jurgiel i Mojzesowicz.

Wróć na stronę główną bloga


Share

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • pawmak

  Balazs w sztabie Kaczyńskiego?? Przecież on w zeszłym tygodniu jeszcze nie wiedział, na kogo zagłosuje. A Oksiuta był krytyczny do BK, ale raczej na niego głosował, bo go Kaczyński nieźle wkurzył z tym Gierkiem. Partia Centrum była ciekawa o tyle, że z nazwy była centrowa, ale była na prawo od PO. PO to prawica, ale to prawda, że zagospodarowuje prawie cały elektorat centrowy - pewnie ok. 90%. No bo PSL jeszcze centrum jest.

 • planktonpolityczny

  Był na jednej konferencji sztabu JK.

 • notozobaczymy

  Bądź co bądź PO jest dziś raczej wielonurtową partią centroprawicy (najbardziej przypomina francuską UMP). Co dalej z PD/SKL - PO musiałaby iść do wyborów parlamentarnych jako koalicyjny KW, co by zapewnić finansowanie sojusznikom (powiedzmy po 2-3%). Do członkostwa w PD chyba poza Kuźniak już się nikt nie przyznaje (nawet Lityński występuje jako bezpartyjny). Kuźniak może dostać się na listę PO (w sejmiku po buncie radnych Wspólnoty Małopolskiej wspiera zdominowany przez PO zarząd), chociaż tam jest pewien problem w związku z współpracą PD z Majchrowskim (b. poseł Okoński jest jakimś wysokim urzędnikiem miejskim).

  Ogólnie pomysł z partiami orbitującymi (też wzorzec francuski, mniej włoski) jest ciekawy. U nas robi to SLD (ale czy zdecyduje się iść w koalicji z UP w 2011?), poniekąd też PiS (RLNy, Piasty).

 • pawmak

  Z Lityńskim jest dziwna sprawa, bo na stronie PD ciągle jest w składzie rady krajowej, a niedawno zamieścili jego wywiad, jakby się do niego przyznawali jako do pedeka.

  Dobromir Sośnierz ostro atakuje Korwina za... poparcie prezesa partii jego ojca! www.uniapolitykirealnej.pl/wiadomoci/189-d-sonierz-co-uczyni-korwinie-

  Nowe twarze w Unii Pracy: Bogdan Golik (były eurodeputowany Samoobrony, potem niezależny, kręcił się koło UP i SLD, potem zarejestrowany jako kandydat PPP, w końcu zrezygował ze startu) i Stanisław Kurpiewski (były poseł SLD, potem niez. kandydat do Senatu, później w Samoobronie). Teraz UP ma aż 7 wiceprzewodniczących, m.in. Gierka i Zakrzewską.

 • watchtheduck

  To było piekne, poczytajcie jak padał PIS, i jak Polska świetowała, bezcenne:

  watchtheduck.blox.pl/2010/07/Ufffff-obudzilismy-sie-w-wolnej-Polsce.html

 • Gość: [planktonpolityczny] *.warszawa.vectranet.pl

  Lityńśki również był na jednym z wystąpień sztabu PO. A w zbliżającej się fuzji PO-PD może się odnależć. Ponoć radny Święcicki, co odszedł z PD do PO, szykowany jest na ambasadora

 • pawmak

  No był w każdym razie na konferencji z Niesiołowskim i Czumą w sprawach gierkowskich. Podobno powiedział kiedyś że jest bezpartyjny, ale strona PD temu przeczy. Ponadto logiczne po wystąpieniu by było, gdyby popierał Olechowskiego, a popierał BK, jak PD. Ale fuzja ma być PO z PD, czy tylko współpraca? Na moje to Palikot powinien do PD iść, jak go z PO wywalą. Ale na listę do Sejmu go nie muszą brać, może do Senatu startować z komitetu PD, albo samodzielnie.

 • awdar

  OT: Były Wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, kiedys bardzo wpływowy, w znacznej części dzięki osobistym bliskim stosunkom z Premierem, po skonfliktowaniu się z nim traci kierowanie Ministerstwem, co jest zaskoczeniem dla wszystkich, a następnie po pewnym czasie zostaje Marszałkiem Sejmu. To się oczywiście dzieje teraz, ale... z którym z naszych ulubieńców się to kojarzy? ;]]]

 • pawmak

  Z Ludwikiem... Ale Schetyna nie musi płacić alimentów.

 • Gość: [planktonpolityczny] *.warszawa.vectranet.pl

  @ Pawmak - mówienie o fuzji to moje przypuszczenia. Na razie współpraca.
  @ Awdar - ładna analogia:) Jest jednak jeden szczegół - Dorn nie miał za sobą stronnictwa w PiS (należał do zakonu PC, a tam było sporo liderów). A Schetyna ma swoich ludzi: Grupiński np. i wywalenie jego byłoby bardzo trudne.

 • awdar

  Wiem, to miało być raczej efektowne niż dające do myślenia. Do tekstu można jeszcze dodać, że obaj Panowie objemi marszałkowanie bynajmniej bez entuzjazmu. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś jeszcze jeden polityk zamienił wicepremierowanie i MSWiA na marszałkowanie i był nim Oleksy, ale on z kolei bardzo chciał. Ciekawostką numer dwa jest fakt, że w ciągu ostatnich 48 godzin przybyły cztery nowe demoty ze Schetyną ;]

Dodaj komentarz

© PLANKTON POLITYCZNY
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci